C VROUWENSPIEGEL 303H2 Zwitserse specialisten maken nog steeds fraaie kant en broderie Lekker eten aan de Loire urn tips Juan Carlos wil verloving met Italiaanse prinses Huisindustrie bloeit in prachtig bergland Recepten DAGBLAD DE STEM Export naar vele landen Ft ranco: bcz\ waren Poedcrvruclitcn Goede periode voor Nieuwseelandse wol Genieten van de herfst Struisvogels als schapenhoeders Gevulde paprika 's Gestoofde pompoen Gelijmd textiel in de toekomst De fraaie kant en broderie, die in oostelijk Zwitserland wordt vervaardigd, geniet over de gehele wereld een grote vermaard heid. Elk seizoen worden deze exclusieve materialen door de beroemdste couturiers van onze tijd in Parijs en andere centra waar mode wordt gecreëerd, weer op velerlei manier tot beto verende toiletten verwerkt of als garnering daarvan gebruikt. Bij het meer van Konstanz ofwel Bodenmeer treft men in een hooggelegen Zwitsers dal een streek aan, waar alles draait om het vervaardigen van die edele borduurprodukten en die bij zonder fijne katoenen weefsels, die er als basis voor worden gebruikt. St. Gall is van die kantstreek het belangrijkste han delscentrum. In Heerbrugg, Lüchingen, Widnau en vooral Rebstein, waar bijvoorbeeld Jacob Rohner Ltd. een der grootste en oudste kantindustrieën ter wereld gevestigd is, waarvoor reeds in 1875 de grondslag werd gelegd, ratelen echter eveneens dag aan dag de borduurmachines, waarop deze romantische sierlijkheden, die in de garderobe van de vrouw de eeuwen door zo'n grote rol hebben gespeeld, tot stand komen. Het kan U in deze omgeving her haaldelijk gebeuren, dat U temidden van een betoverend natuurschoon wandelend, langs een rustig gelegen landelijke woning komt, die hele maal niet het aanzien van een fa briek heeft, terwijl U door de open ramen of deuren het melodieuze ge luid van zo'n borduurmachine in actie tegemoet komt. In die woning staat dan zo'n ingenieuze machine voor het maken van borduursels en kant opgesteld, waarop de bewoners in huisarbeid deze beroemde Zwit serse specialiteiten vervaardigen. Huisindustrie komt op dit gebied in deze streken namelijk nog opmer kelijk veel voor. Die huisborduur- ders of borduursters staan in con tact met grote industrieën op dit ge bied, die in oostelijk Zwitserland gevestigd zijn. Deze kiezen voor de thuiswerkers de dessins uit, bezor gen hen de grondstoffen, nemen de veredeling en de controle van de produkten op zich en zorgen er voor dat deze, met hetgeen in eigen be drijf wordt vervaardigd, een weg vinden naar alle delen van de we reld. Naar alle werelddelen inder daad, wat meer dan negentig pro cent van hetgeen er in Zwitserland aan kant en broderie wordt ge maakt, is voor export bestemd. Amerika is een grote afnemer naast vele Europese landen. De Franse en Italiaanse couture en mode-industrie verwerkt deze pro dukten bijvoorbeeld op grote schaal tot. -de meest exclusieve creaties. Ook in ons land worden deze be roemde Zwitserse kanten en brode ries veel door de confectie-industrie toegepast en door de huisvrouw ter opluistering van de garderobe en woning. Denkt U maar eens aan de bloeses van Zwitserse kant, aan fleurige zomerjurken van broderie anglaise. geborduurd linnen of pope- line en broderie van allerlei soort die bij de moderne lingerie of als garnering voor vitrage gebruikt wordt. Al deze produkten zijn een Zwit serse specialiteit, die nergens an ders ter wereld in een fraaiere uit voering, in betere kwaliteiten of in een grotere verscheidenheid van soorten wordt vervaardigd. Geschiedenis Uit vrouwelijk handwerk en een reeds in de middeleeuwen zeer ge perfectioneerde weefkunst is die bij zondere industrie in deze streek ont staan. Reeds in 1300 werd in dit schil derachtige dal bij het Bodenmeer fijn linnen geweven. De nijverheid op dat terrein breidde zich steeds meer uit. De bijzonder gunstige om standigheden waarover men in St.- Gall en omgeving beschikte voor het bleken van deze weefsels, dat zo belangrijk voor het aanzien was, maakte dat lijnwaad tot ver buiten de grenzen vermaard. In het begin van de 18e eeuw werd het linnen als grondstof door katoen vervangen. Zo ontstonden tot op de dag van heden nog altijd zeer befaamde Zwitserse weverijen van heel fijne katoenen stoffen. Na verloop van tijd ging men deze fijne weefsels borduren, wat eerst geheel met de hand gebeurde, door vrouwen uit deze streken en in huisnijverheid. De produktie van deze geborduurde stoffen, die onder andere ook de basis vormen voor de bekende etskant of guipure, nam belangrijk toe toen rond 1830 de eerste handborduurmachines in ge bruik werden genomen. Oost-Zwit serland werd eerst recht het be langrijkste kantcentrum ter wereld, na de uitvinding van de automa tische Schiffli borduurmachines. Op deze en op ultra-moderne volauto matische apparaturen, waarbij dui zenden bordurende naalden slechts door één persoon hoeven te worden bediend, komen de exclusieve Zwitserse kanten en broderies thans tot stand. Bij de afwerking wordt echter nog steeds veel handwerk toegepast. Niet alleen de mechani sering maar ook de veredeling werd in de loop der tijd telkens meer vervolmaakt. Na de ontdekking van het ets-procédé, waaraan de prach tige etskant of guipure haar ont staan dankt, overtrof de kantindus trie tegen de eerste wereldoorlog alle andere Zwitserse industrieën in belangrijkheid wat de export aan gaat. De toenemende zakelijke in stelling van de mode deed de be langstelling voor deze hoogst vrou welijke en verfijnde materialen da len in de periode tussen de beide wereldoorlogen, wat zijn weerslag vond op de industrie in en om St.- Gall. Met de ,,New Look" herleefde echter de interesse voor kant en broderie plotseling weer en het werd zelfs meer dan ooit onmisbaar ter opluistering van bovenkleding en lingerie. Nu spelen deze Zwitserse produkten elk seizoen weer een zeer belangrijke rol in de mode, wat gestimuleerd wordt door de no viteiten die in de grote modecentra in dit genre worden uitgebracht. Moderne dessins Verrassend is de actualiteit van deze Zwitserse specialiteiten, waar bij steeds weer nieuwe toepassingen en uitvoeringen de belangstelling levendig weten te houden. De grote creativiteit die achter deze gerenom meerde industrie schuilt is daarvan de stuwende kracht. Een leger van begaafde dessinateurs, geheel in dit vak opgegroeid, legt zich met rijke fantasie, een perfect inzicht in de technische mogelijkheden en een grote feeling voor de mode, toe op het ontwerpen voor deze gespecia liseerde nijverheid. Zo slaagt men er in steeds weer met bijzondere vondsten te komen, waardoor over de gehele wereld de interesse van de vrouw voor wat op dit terrein in Zwitserland tot stand komt voort durend wordt gestimuleerd. Wat maakt men al niet in deze Zwitserse kantindustrie! Guipure, kostbaar maar bijzonder fraai, voor elegante bloeses. cocktailrobes en avondtoiletten. Broderie anglaise voor zomerse kleding en lingerie. Kanten en kantjes van linnen, ka toen, nylon, orlon of dacron, om als garnering te gebruiken. Aparte ..allovers", zoals linnen en katoenen weefsels in mooie kleuren, waarop borduursels als een dessin zijn aan gebracht. Verder geborduurde or ganza, batist, taft of satin, galon met gouddraad bewerkt en uitge- etst. volants met broderie, gebor duurde of met kant afgewerkte zak doekjes, kanten incrustaties voor bloeses, entredeux, kanten voor garnering van glasgordijnen enz., enz. Een strenge controle wordt in de Zwitserse kantindustrie op alle produkten toegepast, zodat een hoge kwaliteit steeds gewaarborgd blijft. Tientallen meisjes blijven het oude handwerk, zij het nu in geïndus trialiseerde vorm, trouw. Uit.de Ijetde voor het handwerk van eenvoudige Zwitserse dorps vrouwen is door de eeuwen heen de vermaarde industrie rond St. Gal ontstaan. Ook achter de machines is oplettendheid geboden. (Van onze correspondent) De koningskwestie in Spanje is in een impasse gekomen, door dat de Graaf van Barcelona met nadruk heeft verklaard geen af stand van de troon te willen doen, zelfs niet ten behoeve van zijn zoon, Don Juan Carlos. Een tweede feit is evenzeer van belang: Juan Carlos, die met zijn één meter negentig één der langste Spanjaarden is blijkt tot over de oren verliefd te zijn op de Ita liaanse prinses Maria Gabriella, de 17-jarige dochter van de Ita liaanse ex-koning Umberto, een slank, knap meisje met blauwe ogen, donkerblond haar en een lengte, die uitstekend bij die van de toekomstige koning past. Ze meet namelijk 1.80 meter. Beide jongelui kennen elkaar al jaren daar hun ouders woonachtig zijn in het Portugese Cascais. Uit de kindervriendschap heeft zich een jonge liefde ontwikkeld, waarmee de wederzijdse ouders kunnen instemmen. Franco is er echter tegen. Hij v.ndt, dat een dochter van een ver jaagde koning geen geschikte partij is voor de toekomstige koning van Spanje, maar de jonge Juan Carlos heeft zijn mening niet onder stoelen of banken gestoken en met nadruk verklaard, dat hij met prinses Maria Gabriella zal huwen. Hoewel ook in Spanje bedrijfsle ven en politie momenteel met va kantie zijn blijft de koningskwestie de gemoederen bezig houden. Men neemt voor vaststaand aan, dat Franco in augustus een nieuw onderhoud zal hebben met de Graaf van Barcelona. Deze nieuwe bespreking zal plaats vinden op een jacht in de Middellandse Zee. In Spaanse monarchistische krin gen gelooft men te weten, dat de Graaf van Barcelona aan Franco zal mededelen, dat hij wel bereid is afstand te doen van zijn rechten mits de opvolgingsrechten van zijn zoon, Don Juan Carlos, thans officieel en zonder uitstel worden bekend ge maakt, 't exiel van de gehele familie onmiddellijk wordt opgeheven en de toekomstige koning volkomen vrij zal zijn in de keuze van zijn aanstaande gemalin. Franco, die de zoon van de Graaf van Barcelona naar Spanje liet ko men om zijn opvoeding te voltooien, is er niet in geslaagd vader en zoon van elkaar te vervreemden. Onmid dellijk na de te Lausanne gehouden familieraad heeft de 19-jarige Juan Na lang zoeken is men er in de Verenigde Staten in geslaagd een methode te ontwikkelen om sinaas appelen zodanig te drogen, dat zij in poedervorm met behoud van kleur en smaak, in de handel gebracht kunnen worden. Vooral gedroogde to maten lenen zich goed voor het ver kopen in poedervorm. Het poeder is gemakkelijk oplosbaar, en kan dan ook gebruikt worden in gedroogde soepen en dergelijke. Ook het Ameri kaanse leger is geïnteresseerd in de ze gedroogde vruchten, aldus het blad ,,De Fruitwereld". Carlos verklaard, dat hij nimmer zonder toestemming van zijn vader de troon zal beklimmen. De impasse, waarin de konings kwestie is gekomen, maakt dus een nieuwe bespreking tussen Franco en de Graaf van Barcelona wel drin gend noodzakelijk. Inmiddels doen er in politieke krin gen te Madrid hardnekkige geruch ten de ronde, als zouden er verras sende hesluiten op til zijn. De vroe gere minister van Buitenlandse Za ken Martin Artajo liep hierop in in tieme kring al vooruit. Franco zou volgens een grondwetswijziging be noemd worden tot „regeringschef voor het leven", waarna de Graaf van Barcelona de troon zou kunnen bestijgen. In Spaanse monarchistische krin gen gelooft men niet, dat de Graaf vari Barcelona onder dergelijke om standigheden de troon wenst te be stijgen, of zijn zoon zou verzoeken aan de roepstem van Franco gehoor te geven. Van de bespreking op het jacht zal afhangen wanneer de verloving van Don Juan Carlos en Prinses Maria Gabriella zal worden bekend gemaakt Een spoedig verlovingsfeest, aldus de Spaanse monarchisten, wil zeggen dat er tussen Franco en de Graaf van Barcelona nog geen overeen stemming bestaat. Indien daarente gen met kerstmis aanstaande de ver loving nog niet is bekend gemaakt kan daaruit blijken, dat een overeen stemming is bereikt of in het vooruit zicht ligt. In het jaaroverzicht van het Nieuw- zeelandse Departement van Land bouw wordt medegedeeld, dat de prij zen voor Nieuwzeelandse wol, afge zien van 1951, beter zijn geweest dan ooit. Wol is thans, meer dan ooit te voren, Nieuwzeelands belangrijkste exportartikel en brengt de meeste sterling- en dollar- waarden in. De stijgende lijn in de wolproduktie houdt aan. Geschat wordt dat de produktie over 1956-1957 472 miljoen pond zal opleveren, een stijging van 3,1 pet. vergeleken bij het vorige sei zoen. Nieuw-Zeeland staat nu nummer één wat betreft het wolverbruik per hoofd van de bevolking, nummer twee als wolexporteur, nummer drie als producent en nummer vier wat betreft het aantal schapen, dat thans de 40 miljoen gepasseerd is. (Van onze Parijse correspondent) Het is meer dan een sprookje, want een sprookje is niet echt de schoonheid van de Loire wel. De honderd kastelen staan er inderdaad, want al eeuwen geleden hebben de Franse grootheden ontdekt, dat Onze Lieve Heer hier 't aardse paradijs zou hebben üevestigd als de streek in die eerste dagen al had bestaan. In de J'allei van de duizend kilometer lange stroom met haar 41 zijtak en, eens de grens vormende tussen de Franken en de West-Go ten, is nu de wijnoogst in volle gang. Utrecht, enige H.B.S.'ers uit de Ach terhoek plus een groep Zaankanters en wat jongeren uit het barre noor den „zwoegden" lachend en zingend onder de wijnmanden. Onvergelijkelijk schoon is het land en het leven is er goed, omdat de herfst er altijd mild wil zijn en de bewoners volhouden, dat dit jaarge tijde is er om te genieten. Genieten aan de Loire wil zeggen: wijn proe ven en goed eten.... Honderden jongeren uit vele lan- nm van Europa zijn er heengegaan di. er Sen'etende een duit te ver enen \ye spraken er met jongens uit Mechelen, Aalst en J bnet een halve klas Ant- dwaMj ach°heren, met een ver- aaide baardige knaap uit Heerlen net vier jongens uit Maastricht, die bpénu™r.ln de buurt bleven van een met f knaP meisje uit Breda, dat verlet™?..1) Eoosendaals nichtje een pelde 7e. «aan haar vakantie kop- Amsterdam. naarS( zowaar twaalf ammers, enkele studenten uit I\(uir Tours Nadat een ultramodern wagcnstel van de Franse Spoorwegen ons met een 140 km vaart in twee uur tijd van Parijs naar Tours had gebracht, een stad waar zowaar nog woningen te huur zijn en die in een straal van 60 km éénhonderd en twintig kas telen en kasteeltjes bezit, soms te koop voor iets meer dan een appel en een ei, hebben we genoten van hetgeen eens de Balzac en Victor Hugo inspireerde en van hetgeen Napoleon deed uitroepen ,,De keu ken van de Loire is zowaar een oor log waard". Op een bloemrijk terrasje in de heerlijke septemberzon van Orleans, waar de bewoners zelf beweren, dat ze de ..kunst van het goede leven" danig hebben bestudeerd, goot men ons twaalf soorten wijn bij een eten tje, zodat we er tenslotte nog maar een paar dagen zijn gebleven. En wie durft er beweren dat Frankrijk duur is? Sommige streken of steden in Frank rijk zijn duur. Sommige artikelen moeten zwaar worden behaald. Wij genoten een volledig pension, een pri ma, zindelijk bed in een nette, keu rige hotelkamer en „wijn-naar-belie- ven" voor duizend franken per dag en per persoon, belasting en bedie ning inbegrepen. Weet u het beter en goedkoper te vinden? Gevulde karpers De Loire-vallei is één, langgerekte gordel vol gastronomische speciali teiten. Hebt u bijvoorbeeld wel eens forellen met amandelen gegeten? Vergeet dan niet er de smaak van te onderlijnen met een door de waard zelf uitgekozen wijntje. Aan dit ge recht doen volgens de overlevering Augustinus en Karei de Grote zich te goed in de hemel als Petrus zijn Franse Dag viert. Daarna kunt u eens met kaviaar gevulde karpers proberen, die bereid zijn in een wijnsausje, eens de gelief koosde lekkernij van wijlen Erich von Stroheim. Madeleine Sologne, die met karpers en kaviaar is groot ge bracht, komt nog altijd op gezette tijden naar de Loire om deze heer lijke schotel te proeven. Overigens wilde onze waard, dat volgens de literatuur dit recept werd uitgevon den door de duivel, toen hij zijn laatste bezoek bracht aan Sint Pau- lus. De Sint Zwarte bedient zich nog steeds van gevulde karpers, hetgeen u overigens niet moet weerhouden, omdat de koks van de Loire zelfs Lu cifer hebben bekeerd. En nu we toch lekker eten moet u eens wat sla nemen, aangemaakt met Gruyèresaus of/en kokvorsenbilletjes met paling in witte boter. Het is wonderbaarlijk hoe die vaak eenvoudige huismoeders in deze wondervallei hun peperbus en hun zoutvaatje weten te hanteren om de uien en knoflook en de vaak tientallen andere ingrediënten tot ho gere waarde te brengen. Indien u ver der dwaalt komt u voorbij de bekende cavalerieschool te Saumur, waar de paardemest wordt gefrabiceerd, noodzakelijk voor de paddestoelen teelt en zowaar voorbij de volgende hoek wacht u weer een nieuwe ver rassing. En dat onze al of niet dich tende broeders en zusters tenslotte ook naar Nantes gaan, waar de Académie des Poètes" bereid is hen te ontvangen met tweehonderd kaassoorten. Een struisvogel a. cieert men onwillekeurig met damesmode, vooral de hoedenmode uit (lang) voorbije dagen. Sedert deze met struisveren getooide hoeden uit de mode raak ten, hoorde men betrekkelijk weinig van deze vogels. Tot onlangs een schapenhouder in de Kaapprovincie in moeilijkheden raakte door her haaldelijke diefstal van schapen Ten einde raad joeg hij een aantal struisvogels de weidegronden op! En zie: vanaf dat ogenblik hielden de schapendieven zich koest. Blijkens Zuid-Afrikaanse persberichten laten de vogels niemand, maar dan nie mand tot hun weidegronden toe. Zelfs wagens worden door de dieren hard nekkig gevolgd. Waagt men het uit te stappen, dan wordt men onmiddel lijk geattaqueerd Landarbeiders moe ten zaaien vanuit vrachtauto's om zich voor deze gevaarlijke dieren veilig te stellen. 2 rode paprika's, 50 g oude kaas, 4 eieren, peper, zout, roomboter. De gewassen paprika's in de lengte doorsnijden, het steeltje en de inhoud voorzichtig verwijderen. De helften in een platte vuurvaste schotel leggen, met zout en peper bestrooien en met wat roomboter en iets water 10 min. smoren. In iedere helft een dobbel steentje gesneden kaas leggen en een ei erop breken. Wat zout erover strooien en de paprika's in de oven zetten totdat de eieren gestold zijn. 1 kg pompoen, 4 dl water, 50 g roomboter, 30 g bloem, zout, peper, citroenrasp. De pompoen schillen, wassen en ca. 10 min. in zoveel water met iets zout koken, dat hij half onder staat. Daarna het vruchtvlees in dobbel steentjes verdelen. Van de roombo ter, bloem en het kooknat een gladde saus maken. Deze afmaken met zout, peper en de citroenrasp. De pom poenstukjes hieraan toevoegen en nog even warm laten worden. Door de Amerikaanse textielindu strie worden thans uitgebreide proe ven genomen met de fabrikage van niet-geweven textiel een soort vilt dat verkregen wordt door wol- of ka toenvezels door middel van een soort plasticlijm aan elkaar te verbinden. Het procédé is niet nieuw, maar de idee om van deze stoffen kleding stukken te maken is het wel. Volgens insiders zal het nog lang duren vextr- dat de geweven textiel door de niet- geweven zal worden verdrongen, maar de ontwikkeling van deze nieu we stof wordt door de fabrikanten beschouwd als een veelbelovende ge beurtenis. tv Jj3S> 'N In uw brievenbus zal waarschijnlijk een dezer dagen een bloembollen- prijscourantje vallen. En hoe makkelijk legt u dat dan opzij met de gedach te ,,dat kan wel even wachten". En toch is dat niet waar. Oktober is de beste maand om uw kostbare bollen aan de grond toe te vertrouwen. De bollen moeten enige maanden de tijd hebben om flink te bewortelen, alvorens de winter invalt, zodat zij straks in volle fleur het sprookje kunnen vormen dat u er van verwacht. Hyacinthen kunnen we gebruiken in kamer en tuin Indien u een of meer dere hyacinthen op een glas wilt plaatsen kiest u daarvoor geprepareerde hyacinthen in de zwaar ste maat. L'Innocence, wit, Ostara, donkerblauw. Jan Bos, rose, zijn goede soorten. Geprepareerde bollen hebben een behan deling ondergaan, die u een extra vroege bloei garanderen. Alle om streeks Kerstmis bloeien de bollen zijn geprepa reerd. U zet dus in oktober uw bollen op het glas in een donkere kast, contro leert geregeld de water stand, die pl.m. een halve cm onder de bol moet blij ven en weldra komt een forse gele neus uit de bol. Wanneer brengt u nu de bol in het licht? Ja. dat is heel belangrijk. Een bol, die te vroeg in het licht gebracht wordt, waarvan de bloemtros dus nog niet door de nau we hals gekropen is, mis lukt bijna altijd. Het juis te tijdstip ts echter niet groeipunt 8-10 cm moeilijk te bepalen. Als u tussen duim en wijsvinger de groeipunt voorzichtig aftast kunt u voelen of de bloemtros de bol reeds verlaten heeft. Gedeelte lijk kunt u de tros dan reeds zien. De zal dan pl.m. lang zijn. Het in het licht brengen van uw bollen dient ge leidelijk aan te geschie den. In de tuin gebruiken we gewone hollen die we in oktober in de grond zet ten, de middelgrote bol zal hier het beste vol doen. U plant ze pl.m. 8 cm met de neus onder de grond. Hiervoor kunt u dezelfde soorten gebrui ken die u voor de vroege bloei gebruikt. Deze bol len zijn dan echter niet geprepareerd. Tulpenbollen in diverse kleuren, hoogten en bloei tijden liggen voor u in de magazijnen der handela ren gereed. Wat u in uw tun zult planten hangt af van uw wensen en.... van uw portemonnee. Wie al eens op de Keukenhof heeft lo pen keuren en kiezen, ijverig de namen van mooie exemplaren note rend, zal weldra ervaren, dat juist die mooie soor ten of nog niet in de han del zijn, of slechts tegen zeer hoge prijzen te koop zijn. Daarom zal ik voor u een keuze maken uit het vele dat aangeboden wordt en waarvan de prij zen binnen redelijke gren zen blijven. Soorten De vroege tulpen wor den verdeeld in enkele en dubbele soorten. Enkele soorten zijn: Fred. Moo re, oranje bruin; Gene raal de Wet, oranje, goe de perktulp; Olympiade, diep geel met sterke sten gel; Prins Carnaval, zeer artistiek gekleurde tulp geel van binnen en vlam mend rood van buiten; Brilliant Star, mooi rood met geel en zwart hart. Onder de dubbele vroege tulpen vinden we een zeer groote verscheiden heid. Dante is bloedrood en groeit niet hoger dan 20 cm. De kleur is zo spre kend dat we hiervan voor al niet te veel moeten planten. Mr. van der Hoef, heel mooi goudgeel, een goe de perktulp. Peach Blossom, een schitterende dubbele rose tulp, die in een flinke groep geplant uw tuin we kenlang zal sieren. Maak van deze soort eens een groep van 50 stuks, dicht opeen geplant tegen de donkere achter grond van een groen blij vende heester en u zult genieten van een prachtig kleureffect. Vuurbaak, briljant schar laken. een extra goede perktulp. Mendeltulp Deze tulpensoort is ver kregen uit kruisingen van de Due van Tol tulpjes die u allerwegen ziet met Kerstmis en de langsteli- ge laatbloeiende Darwin tulpen. De bloeitijd valt wat la ter dan de „vroege tul pen". De hoogte ligt tus sen de 30 en 40 cm. Early Queen een sterke rose tulp. Orange Wonder, brons» rood, met oranja weer* schijn. Tulpen Species. In tal van tuinen kunt u tegenwoordig deze soort tulpen aantreffen. Grote, prachtig gevormde bloe men, soms meerdere op een steel, bladen met don kere vlekjes erin, tere pasteltinten of heel mooi rood, in deze soort is voor elk wat wils te vinden. Fosteriana Red Empe ror heeft vermiljoen scharlaken bloembladen, de grootte der bloem is enorm, hoogte pl.m. 50 cm. Prijs pl.m. 27 ct per stuk. Fosteriana princeps. De ze tulp bloeit na de vori. ge, bloem iets kleiner, hoogte 30 cm. Praestans Fusilier, een prachtige tulp die u met 3-5 bloemen aan een sten gel verrassen komt, kleur vermiljoen oranje. Johann Strauss, witte tulp met crème hart, aan de buitenzijde der bloem rode vlekken. Een tulp welke uw volle aandacht waard is en zijn naam, die u zeer terecht met melodieuze muziek associeert, is goed geko zen. De stengel is kort, het blad is gestippeld. Vindt u dus in uw prijs courant deze soorten, koop ze gerust, u zult er veel plezier van onder vinden en uw vrienden zullen u benijden om al 't schoons dat in uw tuin te vinden is. In het volgend artikel zal ik voor u het Darwin sortiment, de exotische Parkiettulpen en de Nar cissen behandelen, waar na in het derde artikel van de bollentips het bij goed aan de orde komt.

de Stem | 1957 | | pagina 15