Rtyf Kanaal door Zuid-Beveland niet meer het drukst etntna Afsluiting voorproef van Pluimpot Deltawerken Bezoek van Prins aan l'Azote kroon op wederopbouwperiode Ongeluk bij Vlekebrug voor kantonrechter Terneuzens historie Raad Nisse akkoord met waterleiding-overeenkomst Program voor eerste lustrum K.V.C.O. te Oostburg Jos. J. Witkam i Hun ter-jagers op Woensdrecht D. J. Blom DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 Indrukwekkende dagproduktie Havenpotentieel Prins komt per helikopter Brand aan boorcl van schip te Bruinisse D AMPO Amsterdam-Rijnkanaal 36 milj ton Lichtprocessie te Zuiddorpe B'elgeii botsten Vrijbrief vervallen Boek van dr. J. Wesseling komt in december van de pers Omvangrijk werk Aan onze kwartaatabonnees Aalmoezenier Pompe voor KAJ te Oostburg Ledenvergadering .Vrederust" van Paardenkeuringen in Zeeland Hoogwaterstanden t BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING OPEN9NG vrijdag 27 sept. 11.30 uur BIJZONDERE EXPOSITIES EN DEMONSTRATIES MODESHOW Jaarverslag Zeeuwse K. v. K. 1956 Telefoon-abonnees op eilanden met ongeveer duizend gestegen Werk over enkele dagen klaar Z-Vlaanderen TERNEUZEN AGENDA Vandaag M V DE v Bovendien wordt iedere dag 50 ton ureum geproduceerd en dat bevat niet minder dan 46 pet. stikstof, dus 23 ton. De totale produktie per dag van stikstof beloopt dus 283 ton, het geen de jaarproduktie op 100.000 ton heeft gebracht. Prins Bernhards bezoek aan de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil vormt de bekroning van de wederopbouw periode welke dit grote bedrijf thans definitief achter de rug heeft. Het bereiken van een jaarproduktie van 100.000 ton stikstof is een indrukwekkende mijlpaal op de weg welke het bedrijf thans naar nóg grotere hoogten zal leiden. Want nu het tijdens de oorlog ontmantelde en gehavende fabriekscomplex de schade en ruimschoots heeft ingehaald, betekent iedere nieuwe uitbreiding nieuwe en grotere welvaart. En de volgende stap op de weg daarheen is intussen gezet: men gaat zeer spoedig over tot de bouw van een geheel nieuw laboratorium. Wat de l'Azote produceert vormt een imposante rij van cijfers. Getal len die aantonen dat dit bedrijf, een der grootste van Zeeuwsch-Vlaande ren en tevens een der belangrijkste in zijn soort van het gehele land, een hoogst belangrijke plaats inneemt. Per dag wordt er 550 ton salpeter zuur gefabriceerd. De waterga/tfa- briek produceert per dag een miljoen m3, overeenkomend met 165 ton am moniak p. dag! Uit de 650.000 m3 gas welke het buurbedrijf, de cokesfa- briek, dagelijks levert wordt nog eens 180 ton ammoniak gefabriceerd zodat de totale dagproduktie van ammo niak niet minder dan 345 ton bedraagt. Voor een zwavelzuurproduktie van 800 ton per dag wordt in eenzelfde periode 400 ton pyriet gebruikt. Wat van dit laatste overblijft: 300 ton py- rietas (eveneens per dag), gaat naar de Duitse hoogovenbedrijven aange- Het havenpotentieel (laden en los sen) bedraagt maximum 5000 ton per dag, waarvan gemiddeld 3000 ton wordt gebruikt. Het bedrijf heeft 405 meter kademuur. De elektrische in stallatie levert een vermogen van 27.000 kW, waarbij de PZEM nog 6000 kW bijlevert. Op het Sluiskilse stikstofbedrijf wer. ken 1400 arbeiders, plus 120 man maandpersoneel, waarvan 75 technici. Prins Bernhard, die morgen een kort werkbezoek brengt aan Zeeuwsch-Vlaanderen, zal ge bruik maken van de modernste verbinding welke naar het land tussen Schelde en grens bestaat: de helikopter. Om half elf landt de hoge gast op de helihaven van Axel, vanwaar hij zich per auto naar Sluiskil zal begeven. In de nacht van dinsdag op woens dag is brand ontstaan in de ruimen van het met stukgoed geladen motor schip ..Telegraaf Negen" van de fir ma Braakman en Co. te Rotterdam. Het schip, dat van Rotterdam op weg was naar Antwerpen, lag in de vluchthaven te Zijpe. Een hoeveelheid balen katoen bleek omstreeks twaalf uur door broei in brand te zijn ge raakt. Door sirenegeloei werd de Bruinisser brandweer gealarmeerd. Ook de in de vluchthaven liggende schepen verrichtten assistentie bij de blussing. De Bruinisser brandweer hield gis teren de nog smeulende lading nat, waardoor het vuur werd gelokali seerd. De balen katoen zijn overge laden op een open bak, waarna de reis werd voortgezet. (Advertentie) en pijn weg- wrijven met Het kanaal door Zuid-Beveland 21 Ded700Veeton1JZ|wabvekuurammoniak is niet langer het drukst beva- welke dagelijks geproduceerd wordt T bevat 21 pet., dus 147 ton, stikstof. Uit de 550 ton kalkammonsalpeter (nitraatammoniak) wint men dage lijks nog 113 ton stikstof, aangezien dit 20,5 pet. daarvan bevat. Zondag a.s. 29 september wordt te Zuiddorpe des avonds wederom de jaarlijkse lichtprocessie gehouden naar de Lourdesgrot. Om 7 uur ver trekt men van het dorp uit naar de verschillende trefpunten: Bonte Koe, Rake en Sterre, waar alle deelnemers zich aan de stalletjes van een fakkel kunnen voorzien. De processie eindigt met een preek aan de grot. ren kanaal van Nederland. Het vervoer op dit kanaal is in 1956 met twee miljoen ton overvleu geld door dat op het Amster dam-Rijnkanaal, zo deelt minis ter Algera in de toelichting op zijn begroting mede. 36 miljoen ton laadvermogen pas seerde in 1956 het Amsterdam-Rijn- krnaal bij Zeeburg en de minister ziet daarin een aanleiding om het werk aan de nieuwe keersluis aldaar met kracht voort te zetten. De sinds de oorlog geconstateerde stijging van het verkeer op de bin- nenscheepvaartwegen heeft zich in 1956 in het algemeen niet voortge zet. Waarschijnlijk heeft de strenge winter in de eerste maanden van het jaar het totale jaarcijfer gedrukt. Een uitzondering daarop vormen het Amsterdam-Rijnkanaal, de vaarweg Voor het kantongerecht te Middel burg diende woensdagmorgen de zaak tegen de landbouwersknecht L. V. uit 's-Heerenhoek, die op 2 juni j.l. met een dermate hoge snelheid op zgn motor van de oprit naar de Vlake- brug kwam gereden, dat hij de macht over het stuur verloor en tegen een Belgische personenauto opreed. Bij de botsing werd V.'s vriend, C. R„ zo ernstig gewond, dat hij enige tijd la ter overleed. De kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh, vond de wijze, waarop V. heeft gereden, hoogst onverantwoordelijk en veroordeelde hem tot een boete van f 150 en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van een jaar. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, had hetzelfde bedrag geëist; de of ficier vorderde evenwel twee jaar ontzegging. Op de vraag van de kantonrechter hoe het ongeluk nu precies ontstaan was, antwoordde V., dat hij op een gegeven moment een voor hem rij dende personenauto wilde inhalen. De landbouwer verklaarde, dat bij deze manoeuvre de auto plotseling snel ler was gaan rijden en dat hij toen wilde afremmen teneinde weer achter de auto te komen. Uit de tegenover gestelde richting naderde namelijk een Belgische personenwagen. V. zei verder, dat zijn motor bij het remmen ging slingeren, waardoor hij het voer tuig niet meer onder controle had. Met een harde klap sloeg toen de mo tor tegen de auto aan. De auto waar V. aanvankelijk over sprak heeft geen der getuigen gezien. Op dit punt was de bestuurder van de Belgische wagen, de Antwerpse politieagent V. P, K. M., zeer positief in zijn verklaringen. Wel had hij ge zien, dat V.'s motor slingerend over de as van de weg op hem afkwam, evenals een tweede getuige, de met selaar C. F. S. uit Kruiningen. De officier noemde hetgeen hier geschied is „diep en diep tragisch". Hij zei, dat om louter technische re denen afgezien was van vervolging wegens misdrijf. Mr. Lebret was van oordeel, dat het doel van de reis een motorcross in Noordbrabant van grote invloed is geweest op het rijden van V. De officier wees er op, dat de strafmaat slechts als een bena dering van de mate van schuld moet worden gezien. De botsing, die 30 mei op het kruis punt bij de Middelburgse melkfa briek gebeurde, was een volledige Belgische aangelegenheid. De kleer maker H. T.. die het kruispunt per motor naderde, verzuimde voorrang te verlenen aan een personenauto met J. B. van R. uit Merxem aan het stuur De motor raakte de auto aan de ach terzijde en sloeg over de kop. De officier achtte een boete van f 50 op zijn plaats. T.'s verdediger, een Belgisch advocaat, die ook als gemachtigde verscheen, gaf toe, dat zijn cliënt een fout gemaakt had. Hij zei evenwel van mening te zijn, dat ook de automobilist schuld trof, om dat deze het kruispunt met^ veel te grote snelheid naderde. Hij vroeg daarom verzachting van de straf. Maar mr. Moolenburgh zag hierin geen aanleiding om aan het verzoek van de verdediger gehoor te geven en veroordeelde T. conform. Het fietspad onder langs de duinen bij Koudekerke kwam ook weer ter tafel. De Souburgse bankwerker N. J. M. was hier op 10 september ..al brommende" overheen gereden. Hij zei het bewuste verbodsbord niet ge zien te hebben. Ook had hij een paar jaar geleden in de krant gelezen, dat bromfietsen na de eerste september wel op dit rijwielpad mogen rijden. De officier haastte hem evenwel te zeggen, dat deze vrijbrief, die voor dien gedurende de wintermaanden van kracht was. vervallen is. De kan tonrechter besloot toch de zaak aan te houden om eens uit de mond van de verbalisant te vernemen of het bordje er op de tiende september inderdaad niet stond. Op 83-jarige leeftijd overleed giste ren te Goes de heer Jos. J. Witkam, die in zijn jonge jaren heel wat initia tieven op katholiek terrein ontplooide. Zo gaf hij in 1905 de stoot tot de oprichting van de N. Zeeuwe Crt., het eerste katholieke nieuwsblad op de Zeeuwse eilanden; hij was een der oprichters van de r.-k. Kiesvereniging en promotor bij de bouw van het zie kenhuis „St. Joanna" in 1926. Verschil, lende jaren was hij ook lid van het r.-k. kerk- en schoolbestuur evenals van diverse andere instellingen. Zaterdagmorgen heeft de uitvaart en begrafenis plaats. Groningen - Lemmer en het Twenthe kanaal, langs welke vaarwegen een toename van het verkeer met onge veer 10 a 20 pet. viel waar te ne men. Andere knelpunten Andere knelpunten voor het scheep vaartverkeer zijn volgens de toelich ting van minister Algera de enkel voudige sluizen in het Julianakanaal. Het voor 1957 uitgetrokken bedrag voor de verdubbeling van deze slui zen moest als gevolg van de beper king op de overheidsbestedingen aan zienlijk worden verminderd. In 1958 zal het tempo van uitvoering van dit werk dat in totaal ongeveer 40 mil. joen zal kosten, zo veel mogelijk wor den versneld, gezien de grote jaarlijk. se belasting van ca. 17 miljoen ton gepasseerd laadvermogen in de af gelopen jaren en mede gelet op de te verwachten toename van het scheep vaartverkeer alhier doordat de Stop van Ternaaien, - naar het zich laat aanzien, binnen 4 jaar zal zijn weg genomen. (Van onze speciale verslaggever) Op het einde van december verschijnt er een boek over de geschiedenis van Terneuzen. Het is van de hand van dr. J. Wesseling, een goede veertiger, leraar aan het Petrus Hondius Lyceum. Meer dan vier jaar zocht hij in de archieven van talrijke Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten. De gegevens, die hij daarin vond, vulde hij an met materiaal, dat hij in meer landelijke archie ven machtig werd. „Het was een moeilijke en moeizame arbeid,", zo zei de literair-historicus. „Ik zal blij zijn als het hoek voor me op tafel ligt. Ik heb het met liefde geschreven, maar ik wist niet, dat ik er zoveel tijd voor nodig zou hebben". Het. boek van dr. J. Wesseling zal een omvang hebben van bijna vier honderd pagina's. In tien hoofdstukken wordt de geschiedenis van Terneuzen volledig verteld. „Het was daarom zo moeilijk tot een volledig boek te komen", aldus de leraar: „omdat er tot nu toe zeer weinig is gedaan aan de rijke archieven van de Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten. Zeer veel mate riaal zit er in archieven als die van Terneuzen en Axel, manr het is on voldoende. soms zelfs helemaal niet, gerangschikt. Ik kan in dit verband een sterk voorbeeld aanhalen. Vele dagen bracht ik zoek met het naplui zen van een document, waarin de stadsrechten van Terneuzen worden aangegeven. Uiteindelijk vond ik een copie van het bewuste stuk in een Haags archief. Mijn verbazing was groot, toen ik enkele dagen later een zelfde copie vond in het archief van Axel. Het oorspronkelijke document is nergens te vinden." De inhoud Al pratende zat dr. J. Wesseling „midden" in de geschiedenis van Terneuzen. Hij achtte het overbodig te zeggen, dat Terneuzen oorspron kelijk een Vlaams stadje was, aan de rand van de rijke Westerschelde ge legen. Voor het eerst wordt de naam van de nederzetting Ter Nose ge noemd in 1325. Gelegen aan het eind punt van de vaart Gent- Axel. Ter neuzen kende het dorpje een zekere bloei. Aan die vaart dankte Terneu zen zijn ontstaan. Het duurde enkele eeuwen alvorens een nieuw belangrijk feit werd geno teerd. Op de 23e april 1584 schonk prins Willem van Oranje het dorp de stadsrechten. Enkele maanden later werd de prins vermoord, maar twee jaar nadien volgde nog eens de offici ële bevestiging van het aan Terneuzen verleende privilege. Een rumoerige tijd brak aan. De tachtigjarige oorlog werd een feit. Terneuzen, strategisch In de raad van Nisse is langdurig gesproken over toetreding tot de overeenkomst met de waterleidingmy Zuid-Beveland". Het betrof hier de aansluiting der onrendabele percelen op het buizen net. Hieraan is een subsidie per wo ning gedurende veertig jaar, alsmede verplichte aansluiting verbonden. Aanvankelijk waren de heren Boon man en v. d. Guchte tegen die laatste bepaling, doch nadat de voorzitter een en ander had toegelicht, werd het voorstel met algemene stemmen aan vaard. Aangenomen werden voorstellen tot vaststelling van een verordening op DE KWITANTIES VOOR HET VIERDE KWARTAAL 1957 WORDEN BEGIN OKTOBER A.S. UITGEZONDEN. Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan 15 cent incassokosten of 35 cent indien onze kwitantie per post moet worden aangeboden wordt U verzocht een bedrag van 7.- te stor ten of over te maken op onze girorekening no. 278841 en wel vóór 30 sept. a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidingsgebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van 8.20. Administratie Dagblad De Stem de heffing van begraafrechten; verho. ging van de huur van de voormalige onderwijzerswoning met 25 pet. en verhoging van de vergoeding voor het gebruik van de ambtswoning van de secretaris; het aangaan van een nieuw contract met de P.Z.E.M. voor de straatverlichting; vordering van de instandhouding van o.l. school. Be sloten werd voorts om aan de kerk voogdij van de Ned. Herv. gemeente een subsidie van 200 toe te kennen als vergoeding voor het geven van catechisatie op de o.l. school (4 voor, 3 tegen) en tot deelname in de stichting Verpleeg- en Rusthuizen midden-Zeeland. De ambtenaren in alle rangen zul len een compensatie ad 2 pet. krijgen i.v.m. de huurverhoging. Eveneens werd vastgesteld een ja ar wedde wijzi ging voor de secretaris en de ontvan ger per 1 september 1956. De heer C. Bos sprak over de wa teroverlast in de tuin van Joh. van Liere aan het eind van de Diaconie laan. Ook informeerde hij, hoe het moet met een woning voor een nieu we onderwijzer. De burgemeester zal het eerste bespreken met de opzich ter. Voor de woning zal gezorgd wor den, als dit nodig is. J. Nieuwenhuyze vroeg naar een betere verlichting in de Molenweg. De voorzitter zegde itoe, dat te zullen bekijken. zo gunstig,gelegen, werd.herhaaldelijk bedreigd, maar werd nooit ingeno men. Was het stadje in de zeventiende en achttiende eeuw een miniatuur, door dd'opónlng van "KeV kSnhal'naar naar Gent (in 1827) bloeide het op nieuw op. De aanleg van de spoorlij nen Gent-Terneuzen en Mechelen- Terneuzen rond 1870 waren even eens van kapitale betekenis voor het ontwikkeling van het stadje. „Dat is in zeer grote lijnen de his torie", zo besloot dr. Wesseling. „De geschiedenis van Terneuzen lag braak Ik hoop met het schrijven van mijn boek de liefde van mijn stadgenoten voor hun eigen plaats nog meer op te wekken. Dat was mijn doel. Ik hoop, dat het wordt bereikt". Het ligt in de bedoeling einde dit jaar. of anders begin volgend jaar, op de vliegbasis Woensdrecht Hunter- straaljagers te stationeren. Een ge deelte van de thans aanwezige Me teors zal dan van de basis worden afgevoerd. Met de komst van de Hunters zal op de basis Woensdrecht een grote reorganisatie worden doorgevoerd. Een goed jaar geleden deden de eerste straaljagers op de vliegbasis Woensdrecht hun intrede. De basis, die onlangs aanzienlijk werd uitge breid, is een van de modernste in ons land. (Advertentie) Voor de eerste maal zal onder lei ding van de nieuwe districts-aalmoe- zenier der K.A.J., de eerw. heer R. Verdurmen een districtsbijeen komst worden gehouden te Oostburg op zondag 29 september. Na de gezamenlijke H. Mis in de kapel van het ziekenhuis zal een con ferentie in de Katholieke Kring wor den gehouden, waar de bekende spre ker aalmoezenier Pompe het woord zal 'oeren over het onderwerp mo derne naastenliefde, moderne cari tas." Op de onlangs gehouden jaarverga dering van de Stichting „Vrederust" waren niet voldoende stemgerechtigde leden aanwezig om het bestuur te machtigen een lening van 300.000. aan te gaan. Morgen wordt opnieuw met dit doel een ledenvergadering-gehouden. De samenwerkende bonden van paardenfokkers op de Zeeuwse eilan den zullen op 5 december te Goes keuringen houden van de anderhalf- jarige paarden. In W.-Z.-Vl. worden de achttien- maanders gekeurd op 2 of 3 dec. te Oostburg of IJzendijke en voor O.-Z.- VI. op 4 dec. te Axel. De merries worden in drie klassen ondergebracht grote, midden- en kleine maat en de hengsten alleen in grote en kleine maat. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 27 september, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.18 en 17.23 uur; te Terneuzen om 4.28 en 16.41 uur en te Vlissingen om 3.58 en 16.11 uur. Nu in alte hallen van het Ahoy'-complexopper vlakte 16.000 m2; méér stands, méér ruimte voor de bezoekers. 218 attractieve en interessante stands met shows en demonstraties De ontwikkeling der kleine woonruimte - Paviljoen der Vrouw Opmars der techniek - „Doe het zelf" - Suriname Kunst als roeping, kunst als vak - Test methoden veilig verkeer - Kamperen N.T.K.C. - Optische wondertuin - Modelkamers - Foto's jeugd- ontmoetingen van Jan A. Schaper - Kinderbewaar plaats Muziekpodium. middag:2 en 3.30 uur, avond:8 en 9.30 uur (vrijdag 27 «eptember alléén 8 en 9.30 uur) Elke dag uitreiking van een groot aantal GESCHENKEN De eerste 100 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde (lustrum) Femina-lepeltje Een bezoek aan de Femina is meer dan de moeite tv aard Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags geslote Toegang f 1.— - Kinderen f 0.60 Modeshow f 0.35 AHOY" GEBOUW ROTTERDAM tfm 9 OCTOBER De katholieke vereniging voor cul tuur en ontspanning te Oostburg viert in het seizoen 1957 - 1958 liaar eerste lustrum. In verband daarmede is men druk doende een seizoenpro gramma te vormen dat het vijfjarig bestaan waardig zal zijn. Het seizoen wordt zaterdag geopend met een openingsbal te Oostburg waarbij de band ,,The Blue Stars" zal optreden. Enkele weken daarna zal de ge bruikelijke jaarvergadering worden gehouden. Het plan bestaat om het bestuur van de vereniging een ver jongingskuur te laten ondergaan. Een van de voornaamste punten van deze jaarvergadering zal zijn de verkie zing van een nieuwe voorzitter, door het aftreden van de tegenwoordige, de heer A. van Poucke uit IJzendijke. Op 26 en* 27 oktober zal officieel Éét jaarverslag van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilan den bevat ook de gegevens over de telefonie in haar rayon. Daartlit blijkt o.m. dat het aantal aansluitingen op het telefoonnet met 985 vermeerderde in 1956, n.l. met 755 op de automa tische netten en met 230 op de hand- netten. In totaal zijn er nu 10.989 aangeslotenen. Aan de kop gaat Middelburg met 2073 aansluitingen, dan volgen Goes met 1832, Vlissingen met 1516. Zie- rikzee met 744, Yerseke met 354, Kruiningen met 353 en Kapelle met 347 aansluitingen. Handnetten zijn er nog 18, n.l. op Schouwen-Duiveland en Tholen en automatische netten, op de andere eilanden 31. Het kleinste aantal aansluitin gen heeft het handnet te Ouwerkerk n.l. 17. Het aantal uitgaande interlokale ge. sprekken in de sector Middelburg be droeg 2.205.000, (in 1955: 1.898.000); in de sector Goes 2.039.000 (1.794.000) en in de sector Kruiningen 495.000 (220.000). (Van onze verslaggever). De havens van Scherpenisse en St. Maartensdijk op het eiland Tholen verdwijnen. De Pluimpot, de toegangsgeul tot deze ha vens wordt afgesloten. De zwakke plaats in de dijkring van Tholen, de bedijking rond de Pluimpot, wordt teniet gedaan met de afsluitkade, die men thans aan het bouwen is. Daarbij moet waterbouwkundig Nederland de bodem van de geul ver dedigen tegen enorme stroomsnelheden. Dat werk komt klaar. Daar is men zeker van. De waterbouwkundigen van de rijkswaterstaat evengoed als de aannemers. Maar de vraag is of het werk zal resulteren in het succes, dat men ervan verwacht. Succes namelijk met de nieuwe methode, waarmee men hier experimenteert. Succes met het nieuwe materiaal, dat wordt gebruikt. Succesvolle re sultaten met de instrumenten en apparaten, waarmee, men metingen verricht en probeert de geheimen van de getijstroming en de gedragin gen van de zee ten opzichte van het vasteland te achterhalen. De geestelijke vader van het experiment Pluimpot is de heer D. J. Blom. De waterbouwkundige van grote bekwaamheid, die en kele dagen geleden bij een ver keersongeval in Breda omkwam. Hij was de man ook, die was voorbestemd om een van de groot ste mannen te worden bij de uit voering van het deltaplan. De afgelopen weken was hij da gelijks bij het werk in de Pluim pot. Het was daarom, dat er een enigszins geslagen stemming heerste bij de mensen, die aan de uitvoering van het plan van D. J. Blom nog bezig zijn. De afsluiting van de Pluimpot, waarmee men in juli begon, kan binnen enkele dagen gerealiseerd zijn. Maar dat is het belangrijkste met. "Men heeft geen haast. Men werkt rustig aan dit object om zoveel mo gelijk ervaringen op te doen, die van belang kunnen zijn bij de uitvoering straks van het gigantische drie-eilan- denplan. Vooral in deze dagen, die vooraf gaan aan de afsluiting van de Pluim pot door de nooddam, die men nu aan het opwerpen is, wordt er dag en nacht gewerkt. Men meet, men foto grafeert. men onderzoekt en noteert de bevindingen. Men blijft dit doen. Totdat de Pluimpot definitief is afge sloten met een nieuwe klassieke dijk en de nooddijk aan de zeezijde wordt weggehaald. Het leggen van die nooddam aan het uiteinde van de geul, die drie kilometer diep het eiland indringt, is het moeilijkste en /belangrijkste kar wei. Men sluit daarmee het water buiten, waardoor men straks in staat is de definitieve afsluitdijk aan de landzijde van de nooddam, op te wer pen. Die werkwijze zal straks ook bij de uitvoering van het drie-eilanden plan moeten worden toegepast. En om nu een indruk te krijgen en be trouwbare gegevens over de factoren, waarmee men te maken gaat krijgen, wordt de Pluimpot gezien als een openlucht laboratorium, waar proe ven worden genomen voor het straks uit te voeren delta-plan. Nieuive materialen Interessant is het te weten, dat in de Pluimpot totaal nieuwe materia len worden gebruikt. De nooddam bestaat deels uit .Enkalonzakken met nat zand, kleinkorrelig mijnsteen, en gewoon zand, gekit met 3 pet. asfalt. De Enkalon-zakken zijn gemaakt van een nylon-weefsel, dat zo sterk is, dat het bestendig is tegen de stromingen en niet zwicht voor een gewicht van twee ton. De mijnsteen is een afvalprodukt van de Limburgse kolenmijnen, dat de tot nu toe geïm porteerde natuursteen vervangt. En het zand-met-asfalt is een zeer ge slaagde substantie, die eveneens te gen de stromingen béstand blijkt. Op kleine schaal heeft men bij de afslui ting van de Pluimpot ook bodemver dediging van nylondoek en plastic membraan aangebracht, dat, indien straks blijkt, dat ook dat zeer vol doet, voor een groot gedeelte de rijs- houten zinkstukken vervangen. Dat men met dit materiaal experi menteert is op de eerste plaats om dat het goedkoper is, en zeker niet op de laatste plaats, omdat het gemak kelijker te hanteren is. Of dit materiaal voldoet kan nog niet worden gezegd. Hoe het zich ge houden heeft kan eerst gezegd wor den, wanneer men straks de nooddam weer kan opruimen, als de definitieve afsluitdijk er ligt. Om de nieuwe materialen te kun nen toepassen en de gedragingen er van ook tijdens het werk te kunnen verrichten, worden de afsluitingswer- ken in een trager tempo uitgevoerd dan normaal het geval zou zijn. Bo vendien verricht men er metingen, die van belang zijn en de ervaring van de waterbouwkundigen verhogen. Experimenteren Zeker, men is er nog met. Per go- tij stroomt ongeveer 1 miljoen ku bieke meter water door de mond van de Pluimpot. De stroomsnelheden zijn hoog. Volgens berekeningen bij maximum vloedstroom 4,15 m. per seconde bij springtij. En het sluit gat wordt steeds nauwer. Twee draglines brengen aan weers zijden van het sluitgat de nijlonzak- ken met zand in hun rubber bekken in 'het gat. Bij eb wordt er regelmatig gewerkt. Als de vloed komt stagneert het werk en wordt er meer arbeid gevraagd van de mensen, die metin gen verrichten. Maar men experi menteert verder. In de wetenschap dat men er nuttig en noodzakelijk werk verricht. In de wetenschap ook, dat de ervaringen, die men hierbij opdoet, van groot belang zijn voor de uitvoering van het meest gigantische en meest gewaagde werk, dat water bouwkundig Nederland straks gaat aanpakken: het deltaplan. het 5-jarig bestaan worden gevierd. Het tweezijdig streven van de ver eniging zal bij dit feest naar voren worden gebracht. Zo zal op de eerste dag het culturele streven het voor naamste punt uitmaken, terwijl op de tweede dag de ontspanning hoofd zaak zal zijn. Voor het verdere seizoen zijn reeds contracten opgenomen met verschil lende bekende sprekers en kunste naars om de culturele avonden te verzorgen terwijl voorts enkele be zoeken aan de opera in Gent op het programma staan. Het streven van de K.V.C.O. blijft er op gericht te komen tot samen werking en coördinatie van het katho. lieke culturele leven in het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en zij zal daartoe het overleg openen met de verenigingen en instellingen die op dit gebied werkzaam zijn. ARBEIDSONGEVAL Tijdens werkzaamheden aan een in aanbouw zijnde woning aan de Oran jestraat viel de 28-jarige Sluiskilse timmerman J.V. van een ladder ter hoogte van ongeveer anderhalve me ter. Het slachtoffer werd enige tijd later door'zijn mede-arbeiders gevon den. Hij werd naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. AANRIJDING Een vrachtauto bestuurd door G.G. uit Rotterdam, die achteruit de Markt opreed om door de de Jongestraat te rijden, reed tegen de op de Markt geparkeerd staande personenauto van de heer P. d. B. uit Terneuzen. De personenauto werd hierbij zwaar beschadigd. Philippine NOG GEEN DEMPING VAN WATERGANG Men had al lang gehoopt dat de watergang aan de voormalige haven zou gedempt worden. Alles wees er op dat dit werk spoedig zou uitge voerd worden. Men was al in het vooruitzicht van een goed parkeer terrein, wat hier zo dringend nodig is voor het talrijk Belgisch bezoek. De bestedingsbeperking zegt neen en daarom blijft de watergang er nog liggen. SCHOOLDUIVEN VERDWENEN Een particulier had de leerlingen van de school een paar mooie sier- duiven geschonken om ze netjes groot te brengen. Leerlingen en duiven had. den al goede vriendschap gesloten. IJ beestjes zaten heel de dag rustig op de speelplaats en dat al drie we ken lang. Nu zijn de duiven opeens verdwe nen. Zijn ze eigener beweging weg gevlogen, of hebben anderen zich er over ontfermd Graauuj E.H.B.O. BESTAAT TIEN JAAR Zaterdag a.s. is het een grote dag voor onze plaatselijke E.H.B.O. Op die dag herdenkt de vereniging haar tienjarig bestaan. De dag wordt be gonnen met een H. Mis uit dankbaar heid. 's AVonds om 8 uur begint de feestvergadering, waarbij de zuster verenigingen van Hulst, St. Jansteen Clinge en Nieuw-Namen zijn uitge nodigd. Er zal begonnen worden met de uitreiking van 24 diploma's aan de geslaagden van de laatst gegeven cursus. De uitreiking zal gedaan wor- d -n door de burgemeester, die met de wethouders aanwezig zal zijn. Door de heer Hil. Buysse zal namens de cursisten een dankwoord worden gesproken aan het adres van de heer Caspari, die de cursus ook dit jaar heeft gegeven. Ongetwijfeld wordt aan dit dankwoord nog een aangena me herinnering gekoppeld. Er zijn een viertal leden, die van de oprich ting af trouw lid zijn geweest. Het ligt in de bedoeling hen 'n bijzonder insigne aan te bieden. GOES Grand: Tosca. HULST Bioscoopgebouw: Si Versailles m'était conté. MIDDELBURG Electro: Misdadig ver leden. VLISSINGEN Alhambra: Elena en de mannen. Luxor: In de greep der zonde GENT Kon. Ned. Schouwburg: Het lied van de moordenaar. sende de v werke begom de Rot van et Verdei een v< nakan Markk heeft worde: ter Al{ hij ko Luns het M voor Twe zullen het m bevorc reeds Aan c totaal al hart monde Moerd het ns zwaar waardt van d< najaar Vóór in de transac der da comme te makt Indien zich bl< vervolg sen, di een op' mark q gen vlu

de Stem | 1957 | | pagina 2