Neger scholieren hadden moeilijkheden nu geen SAMEN DELEN, ZEI MEN IN AMSTERDAM Minister Cals moet uiterst zuinig zijn IN HEEL EUROPA: GRIEP Sovjet-Unie wijzigt haar vijfjarenplan Gezinsdrama in Noordwijk blijft nog een raadsel „Algerië" in Franse Assemblée OFFICIER VEROORDEELD WEGENS STEEKPENNINGEN HOOG EN DRONKEN Parachutisten verstonden hun taak Little Rock was ineens veel minder dapper Nu niet, zegt regering Brits schip op de rotsen gelopen Koelhuisboter goedkoper Schipper liet knecht achter op zandplaat Half miljoen voor hogeschool Tilburg „Tinnen soldaten" ga naar huis Noordoostelijke wind j Meer geld voor O. K. en W. maar... Overleg salarissen ambtenaren zonder i js^amielHuysmans gehuwd Amerikaans geleid projectiel in brand Aannemer was wat al te vriendelijk Vanwege de griep Schoenindustrie wil over op halve werkdag Bij Portugal: DAGBLAD VOOR ZEELAND Onder bescherming van enkele honderden parachutisten is woensdagochtend een groep negerscholieren de centrale middel bare school van Little Rock binnengegaan. De negerkinderen werden met auto's gebracht. Toen zij uitstapten, stelden parachu tisten zich rondom hen op en zo werden zij in de school geleid. Voordien hadden 350 parachutisten bij het schoolgebouw de wacht betrokken. Anders dan maandag, toen zich ongeveer duizend mensen bij de school hadden verzameld, stonden er woensdag maar enkele nieuws gierigen. Ook in de gangen van de school stonden soldaten opgesteld. ill- PCI t, IVCU/UL. I 'JW WVV X.w 0 enkel opzicht een herhaling was van de match in het Prater-sta- J dion heeft Nederland tegen de Oostenrijkers een gelijk spel he- J vochten. Hoe de gelijkmaker kwam, geeft de foto te zien. J Geheel links loopt Abe jui- J chend uit de doelmond weg, ach- i ter de doelpaal op de grond de J gepasseerde Oostenrijkse doel- 'man. Het andere plaatje vraagt J nauwelijks commentaar. Een i Amsterdamse taxistandplaats J gisteren tussen half vijf en half J zeven De belangstelling voor de J wedstrijd is enorm geweest. Dat J spreekt niet alleen uit de drukte t J in het stadion, maar ook uit het- J geen die „drukte" geconsumeerd t heeft. Er werden 23.000 repen J chocola verkocht, 490 meter le- 4 verworst, 8000 koeken, 400 zak- J J ies pinda's, 11.000 flesjes bier, t i 25.000 kopjes koffie en 18.000 J flesjes limonade. 4 Merkwaardig genoeg gaf het i J parkeerterrein voor het stadion t j i een grote open plek te zien. Dat J kwam omdat de politie met een grote autodrukte had gerekend i jj en de automobilisten zelf ook. J i Velen van hen kwamen liever t t t i met de trein. jHet Nederlandse publiek mag De r.-k. Economische Hogeschool te evenzeer met trots op de wed- J Tilburg krjjgt de beschikking over J strijd terugzien als de spelers. 4 f 500.000,voor de aankoop van gron- J Een der Oostenrijkers, stopper- J Later ontstonden voor de school botsingen, waarbij één blanke een bajonetsteek in de arm opliep en een andere werd geslagen. De man, die de bajonetsteek opliep, had kennelijk niet snel genoeg gerea geerd op een bevel tot doorlopen. De blanke die werd neergeslagen, had getracht een soldaat zijn geweer uit KONING SAOED is in de Syrische hoofdstad Damascus aangekomen. Hij zal er drie dagen besprekingen voeren met regeringsautoriteiten. GEVANGENISSTRAFFEN van tien tot vijftien jaar heeft een rechtbank in Jordanië opgelegd aan officieren, die beschuldigd wei-den van een sa menzwering tegen koning Hoessein. NEDERLAND zal geen vierkante kaas gaan produceren. Slechts een klein aantal afnemers in Duitsland vraagt erom en de technische bezwa ren zijn bovendien te groot. UIT DE geliquideerde stichtingen Katholieke Nationale Jongensjeugd zorg en Meisjesjeugdzorg is een nieu we stichting opgericht: de Katholieke Nationale Stichting voor Bijzonder Gezinswerk en Jeugdzorg. TRIëST zal voorlopig bestuurd wor den door een Italiaanse regerings ambtenaar. De politieke partijen in de stad kunnen het niet eens worden over een nieuw gemeentebestuur NIKILAI FIRYBIN, de Sovjet-ambas sadeur' te Belgrado, gaat binnen en kele dagen de Zuidslavische hoofd stad verlaten. Men vermoedt, dat hij plaatsvervangend minister van Bui tenlandse Zaken wordt. DE BEKENDMAKING van de hoofd prijzen van de actie „Bijstand" vindt plaats op vrijdagavond, 4 oktober a.s. via Hilversum I. handen te rukken. Toen de soldaten de menigte ver spreidden, riep een blanke jongen: „Tinnen soldaten, waarom gaan jul lie niet naar huis?" Iemand anders zei: „Laten ze nu maar doen wat zij willen. Zij kunnen die soldaten niet altijd hier houden. En zodra ze de benen hebben geno men. Een leraar zei: „De negers schij nen heel goed met de andere leer lingen te kunnen opschieten. Er zijn me^ een aantal nieuwe hoogleraren. rtann v-v j_ tt :z. -z. j nr:: geen moeilijkheden' De parachutisten begeleidden de negers ook als zij voor andere lessen naar een ander lokaal moesten. On geveer 750 van de 2000 leerlingen van de school waren thuisgebleven Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond opgemaakt woens dagavond 23.15 uur: Veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Overwe- gend matige wind tusen oost en noord. Ongeveer dezelfde tempe- raturen als gisteren. I Vandaag: zon onder 18.30 uur. maan onder 19.41 uur. Morgen: zon op 6.33 uur, maan S °P 11.22 uur. den en de eerste voorbereidingen voor een nieuw hogeschoolgebouw. Dit zegt minister Cals in de toelich ting op zijn begroting. Met de onverwacht grote toeloop van studenten op de Eindhovense T.H. is in de begroting van O. K. en W. voor 1958 nog geen rekening gehou den. Bij de raming van zijn uitgaven had de minister zich gebaseerd op het rapport van de Commissie 's Jacob. En dat ging uit van ca 100 studenten, terwijl er thans reeds meer dan 200 zijn ingeschreven! Inmiddels zal in het komende jaar de docentenstaf worden uitgebreid spil Happel prees namelijk de j ^^VeTeeft kalmte en de objectiviteit, waar- *-= J mee de tribunes reageerden op J i de activiteiten der spelers J En hebt U gezien hoe het er J in onze eigen steden en dorpen t J uitzag tussen half vijf en half J 4 zeven? Je kon een kanon in de 4 J straten afschieten, 4 iemand te raken. 4 De begroting van het Ministerie van O. K. en W. is voor het komende jaar, alle bestedingsbeperking ten spijt, bijna 25% hoger dan in 1957. Het totale bedrag heeft inmiddels de 1 miljard gulden ruim overschreden. Hoewel minister Caïs op tal vaii pun ten een aantal bezuinigingen heeft doorgevoerd, kon deze stijging van de uitgaven niet worden voorkomen. Zjj is vooral het gevolg, zo ver klaart de bewindsman in zijn toelich ting, van de toeneming van het aan tal leerlingen, de algemene stijging van lonen en prijzen en enkele bij zondere salarismaatregelen, met na me de verhoging der salarissen van hoofden en onderwijzers bij het lager onderwijs. Hoewel de financiële situatie van de meeste bibliotheken steeds meer zorgen baart, niettegenstaande de aanzienlijke verhoging van verschil lende subsidies in de laatste jaren, zal er dit jaar geen verdere subsidie verhoging op overschieten. Minister Cals heeft in verband met de be stedingsbeperking geen kans gezien om extra-gelden vrij te maken. Hij adviseert de besturen om de contri buties en leesgelden te verhogen, in dien de financiële positie daar aan zetten. Een aantal kleinere subsidie, bedragen (van 200 tot 5.000 gulden) zal echter moeten worden geschrapt. Voor de subsidiëring van de lan delijke sportorganisaties zal op de begroting van O. K. en W. in 1958 een lager bedrag worden uitgetrok ken dan in 1957. Deze verlaging brengt met zich mede, dat een aantal organisaties die relatief weinig jeugd leden tellen in 1958 niet meer voor financiële steun in aanmerking ko men, terwijl aan andere een lager bedrag wordt toegekend. Voor de bouw, aanleg en inrichting van accommodaties op het gebied van lichamelijke ontwikkeling en sport in de ontwikkelingsgebieden kan in het komend jaar slechts een gering sub sidiebedrag worden besteed. In vrjjwel geheel Europa heerst nu de griep. Van overal komen meldingen binnen. In Edinburgh liggen 13.000 van de 66.000 kinderen en 200 onderwijzers en onderwijze ressen in bed. In Huil zijn meer dan 20.000 kinderen van school thuisgebleven. In Belgrado zijn ongeveer 10.000 gevallen van griep geconstateerd. In Boedapest en ook in andere delen van Hongarije is griep onder de schoolkinderen uitgebroken. Ook Griekenland wordt door de griep geteisterd. In de Griekse provin cies heeft meer dan 45 procent van de bevolking griep. De meeste ge vallen zijn goedaardig; in Athene zijn echter 2 mensen aan de griep overleden. In Italië zijn tot nu toe 17 men sen aan de Aziatische griep over leden. Het aantal griepgevallen in het gehele land wordt op circa 300.000 geschat. De lagere en mid delbare scholen in Milaan en Rome zullen voorlopig nog minstens drie weken gesloten blijven. In het Ita liaanse leger zijn tot nu toe 37.000 griepgevallen geconstateerd. Zes militairen zijn overleden. In Rome liggen ongeveer 20.000 mensen met Aziatische griep in bed. Ook de subsidiëring van het ama teurtoneel zal in 1958 worden vermin derd. De minister wil in ieder geval trachten het scholingswerk voort te De r.-k. Universiteit in Nijmegen kan beginnen met de bouw van een dierenlaboratorium, en een laborato rium voor bacteriologie. De begroting vermeldt voor dit doel een bedrag van bijna 6 miljoen. Ook gisteren is nog geen antwoord gevonden op de vraag, of het over lijden van het gezin Lekkerkerken te Noordwijk al of niet aan een ongeluk is te wijten. Dr. Hulst, die eerder sectie had ver richt op de stoffelijke overschotten van de heer Lekkerkerken en een van de kinderen, heeft nu de maaginhoud van de vrouw en het andere kind onderzocht. Hij bleef bij zijn ai eerder De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft gisteren een bespreking met de regering gehad over de financiële po sitie van lager en middelbaar over heidspersoneel. Over de voorstellen van de centrales van overheidsperso neel kon geen overeenstemming wor den bereikt. De regering, zo werd gezegd, acht thans het tijdstip niet juist om ver beteringen in de financiële positie van het overheidspersoneel in overweging te nemen. Overeenstemming werd bereikt over een ontwerp van wet tot invoering van een algemene kinderbijslagverze kering en een ontwerp van wet tot wijziging van de kinderbijslagwet voor loontrekkenden. Tenslotte heeft de centrale commissie zich verenigd met het voorstel tot regeling van de toe kenning van een gratificatie bij ambts jubilea van kleuterleidsters. getrokken conclusie, dat gasvergifti ging de doodsoorzaak moet zijn ge weest. Merkwaardig genoeg menen verschil lende getuigen mevrouw L. zaterdag middag nog op straat te hebben ge zien. Deze getuigen noemen allen on geveer dezelfde tijd: omstreeks het tijdstip, waarop een bakker, die zijn ronde deed en in de woning niemand aantrof, de half openstaande gaskraan in de keuken sloot. Bij een onderhoek naar het privé- leven van het gezin zijn geen aanwij zingen gevonden, dat er grote finan ciële zorgen zouden zijn, of dat de verhouding tussen de heer en me vrouw L. minder goed was. In de Franse Nationale Vergadering is woensdag het debat over de her vormingen in Algerië begonnen. Moties van zowel de linker- als de rechterzijde om aan het debat een einde te maken, werden verworpen. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, heeft verklaard dat het wetsontwerp, waar bij de hervorming van het Algerijnse bestuur geregeld wordt, zo spoedig mogelijk moet worden aangenomen, om de wereld te tonen dat „Frank rijk een standpunt heeft, aan dit standpunt vasthoudt en het zal ver dedigen". Hij verwierp het voorstel van pre sident Habib Bourguiba van Tunesië om een conferentie te beleggen, waar aan Frankrijk, Marokko, Tunesië en vertegenwoordigers van het Algerijn se Nationale Bevrijdingsfront zouden moeten deelnemen. LlL UK t 1 TT Kamiel Huysmans, de 86-jarige Belgische Kamervoorzitter, is gisteren in het huwelijk getreden met de on derwijzeres Ida Smissen, die 36 jaar is en drie jaar geleden weduwe werd. Door haar huwelijk met de heer Huysmans wordt mevrouw Smissen ongetwijfeld de jongste overgrootmoe der van het land, want de bejaarde Kamervoorzitter is al enkele malen overgrootvader. Hijzelf zal nu wel de oudste schoonzoon van België zijn, want de moeder van Ida Smissen leeft nog en zij is jonger dan de bruide gom. Een geleid projectiel, naar men aan neemt het intercontinentale projectiel Atlas", is woensdag circa lVz km boven de grond in brand gevlogen. De proef werd genomen te Cape Ca naveral in Florida. Men zag het projectiel, nadat het gelanceerd was, eerst verticaal om hoog stijgen en daarna, vóór er vlammen uitsloegen, naar het oosten zwenken. De eerste proef met de „Atlas" op 11 juni is eveneens mislukt. De Krijgsraad te Velde West heeft de beroepsluitenant P. A. van W., van het dienstvak der genie te Utrecht veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van een jaar, en een onvoorwaardelijke geld boete van f 250,subs 3 maanden hechtenis, zonder ontslag uit de mi litaire dienst. Van W. werd tenlastegelegd dat hij, in zijn functie van hoofd van de dienstkring Utrecht-noord der genie, van de aannnemer W. van S. giften heeft aangenomen, nl. f 100,voor een vakantiereis naar Luxemburg in 1954, f 200,voor een reis naar Duitsland in 1955, f 250,voor de aankoop van een vloerkleed en onge veer f 40 per maand in de jaren 1954 en 1955 als tegemoetkoming in de on kosten. De auditeur-militair wees erop, dat dit in een kort tijdsverloop het derde geval is in het dienstvak der genie waarbij door een officier steekpennin gen zijn aangenomen. Hoewel ver dachte van verscheidene zijden voor deze aannemer was gewaarschuwd, heeft hij niettemin giften van hem aangenomen. De aannemer heeft zich voor deze giften schadeloos gesteld door allerlei fictieve posten aan het Rijk in rekening te brengen. Toen hem bij het accountantsonderzoek werd gewezen dat hij f 25.000 te veel had geboekt, zei hij onmiddellijk: „Trek dit dan maar meteen van mijn rekening af". De facturen werden niet meer behoorlijk gecontroleerd door van W. Hij had giften aange nomen en stond niet meer vrij. De auditeur-militair requireerde een gevangenisstraf van zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een onvoorwaardelijke geldstraf van f 250 en ontslag uit de militaire dienst. De verdediger van verdachte wees erop, hoe de aannemer aan van W. reeds in de aanvang 20% van de om zet had aangeboden, doch verdachte dit pertinent had geweigerd. Ook het vloerkleed had hij geweigerd toen de aannemer hem dit aanbood, doch op zeker ogenblik had de vrouw van ver dachte een enveloppe ontvangen met f 250 erin en zij had, zonder haar man hierin te kennen, het vloerkleed aan geschaft. Er bestonden vriendschap pelijke relaties tussen verdachte en de aannemer en ook tussen hun beide vrouwen. De verdediger was van oordeel dat de misdadige opzet bij het accepteren der giften niet bewezen moest wor den geacht. De Sovjet-Unie heeft bekendgemaakt, dat zij voornemens is het lopende vijf jarenplan te verlengen, om de grote nieuwe ondergrondse rijkdommen en energiebronnen, die in het land ont dekt zijn, tot ontwikkeling te bren gen. Deze verlenging werd ook nodig om rekening te kunnen houden met de onlangs ingevoerde reorganisatie van de industrie, zo wordt in een mede deling van radio-Moskou gezegd. In de mededeling wordt gezegd, dat het lopende zesde vijfjarenplan met succes ten uitvoer werd gelegd. De bruto industriële produktie in de Sov jet-Unie is in 1956 in vergelijking met 1955 gestegen met bijna 11 pet. en in de eerste acht maanden van 1957, ver- Enkele bedrijven in de schoen- en lederindustrie in de Langstraat hebben zich tot hun bedrijfsvereniging ge wend met de vraag of het mogelijk is tijdelijk over te schakelen op halve werkda gen. Dit in verband met de A- griep, die wel het gevaarlijk ste zal blijken te zijn op eco nomisch gebied. Blijkens de gegevens van die be drijven is het momenteel vrjjwel onmogelijk om tot een normale produktie te komen, aangezien de afdelingen, die de bottleneck van het bedrijf uitmaken, nagenoeg ge heel stil zijn komen te liggen. Van een economische catastrofe kan men zeker nog niet spreken, maar het aantal A-griepgevallen neemt nog1 met de dag toe. Op een van de grote schoenfabrieken te Waalwijk, een bedrijf met 650 man, is op het ogenblik 250 man ziek. Andere bedrijven zitten met b.v. onderwerkafdelingen en stikkerij- afdelingen, waar 60 tot 70 procent ziektegevallen zijn. geleken met de overeenkomstige pe riode van vorig jaar, met ruim 10 procent. De nieuwe richtlijnen bepalen dat het plan moet voorzien in een nieuwe krachtige campagne voor het ontwik kelen van alle sectoren van de natio nale economie, waarbij voorrang moet worden verleend aan de vervaardiging van produktiemiddelen. Het Britse passagiersschip „Hilde- brand" (7735 ton) is woensdag voor de Portugese kust op de rotsen gelopen en lek gestoten. De toestand van het schip werd snel kritiek, zodat men de passagiers naar de wal moest brengen. De kapitein en acht bemanningleden bleven aan boord. Gisterenavond was men er nog niet in geslaagd, het schip vlot te trekken. Het zwaaide op de rotsen heen en weer. Twee ruimen en de machine kamer stonden onder water. Op het ogenblik ligt in ons land ongeveer 18.000 ton koelhuisboter op geslagen. Deze voorraad is groter dan in het voorjaar werd verwacht. Door gunstig weer is meer melk geprodu ceerd dan men kon voorzien. De uitvoer is bovendien beneden de verwachting gebleven. Men wil de boter nu tegen geredu ceerde prijzen in het binnenland af zetten. Per 1 oktober zal de Neder* landse boterhandel bij het I.V.Z. bo ter kunnen kopen voor 3.05 per kg. De winkelprijs wordt dan geschat tus sen de 87 en 90 cent per pakje, dus gemiddeld 0.88. IN UTRECHT is een auto gestolen, die eigendom was van een textiel handelaar in Haarlem. Er zaten 30 gloednieuwe en nogal dure avond japonnen in. Monteurs die dinsdag in een lieuwe zendmast van de Noord- duitse Radio-Omroep bij Flens burg klommen, om verder aan de bouw van dit 170 meter hoge gevaarte te werken, troffen boven tot hun grote verbazing een stomdronken leidekker aan, die zijn roes zat uit te slapen. De 32-jarige leidekker kon met veel moeite naar beneden ge takeld worden. Hij heeft later tegenover de politie verklaard, dat hij 's nachts, van een feestje op weg naar huis, langs de zendmast was gekomen en de verleiding om er in te klimmen niet had kunnen weerstaan. Hij had een fles bij zich, waaruit hij zich onderweg moed in dronk. Eenmaal boven aange land was hij in slaap gevallen. Maandag heelt de schipper van de „Harlingen 78", Dorus K., na onenig heid met zijn zestienjarige knecht Jelte van de Veer, de knecht van zijn schip verwijderd en eenvoudig op een zandplaat in de Waddenzee achterge laten. Het schip was toen in de om geving van Ameland. Maandagavond kwam de knecht bij de politie te Hollum aan. Hij had natte voeten, maar zijn kleren waren droog. Hij had met kleren aan moeten zwemmen dan zou hij, naar het oordeel van de politie, zeker zijn verdronken. De politie had echter niet de indruk gekregen dat de jongen het erg vond hetgeen hem was overko men. „Ik stap wel op de een of andere vissersschuit, waarmee ik naar Har lingen kom, over", zei hij. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor Cod, Koningin en Vader land DONDERDAG 26 SEPT. 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm, (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZFN, Noordstraat 56 tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) 97e JAARGANG No. 22565 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16, Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr H. M. L de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl, bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek 278841

de Stem | 1957 | | pagina 1