AMSTLEVEN levensverzekering DE CELUIDSMUUR Om opdrachten wordt gevochten emma MENING EN COMMENTAAR GRIEPGEVAAR Concessiegebied in Perzië GRIEP dan COGNAC TWEEDE BLAD WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1957 GEBREKKIG VERDRAG PRECEDENT GENERAAL EN MINISTER ER is een Duitse generaal ontsla gen, die overhoop lag met de burgerminister van defensie Strauss. Het ging over de bevordering van een officier, die niet het eikenloof bij het IJzeren Kruis had gekregen. De generaal vond, dat zo iemand geen bevordering verdiende. Er schijnen nog zo'n paar exemplaren in de leiding van het nieuwe Duitse leger te zitten, die vinden, dat slechts zij bevorderd kunnen wor den, die Hitier tot het einde toe trouw bleven. De meergenoemde generaal nu was bij de minister ontboden, om over de bevorderings- kwestie te spreken. Hij moest wach ten en toen dat een half uur had geduurd, was zijn geduld op. Hij ging naar huis en liet de minister weten, dat die hem daar kon be reiken. Dat nam de minister niet en hij ontsloeg de balsturige gene raal. Het is een bemoedigende ge beurtenis. Generaals zijn in het nieuwe Duitsland de ondergeschik ten van de regering. Dat is vroeger wel eens andersom geweest. Nederlandse school voor Hongaren De benoeming van secretaris-generaal Ver. Naties Dr. Matas overleden Telling over '55-"56 bouwvakarbeiders „Hebt al een keus ^7 gedaan? „ik? Ja hoor! 'n INVENTA. haard!" Lagere inschrijvingen grond- en wegverkeer OPENT VRIJDAG 27 SEPT. II.30 UUR Geen tomaten meer naar België TV-RADIO-TV-RADIO-TV- door C. Bciuer STEEN F)r. B. van Spaendonck heeft grote belangstelling ondervon den bij zijn spreekbeurt, die hij voor de Brabantse Kamers van Koophandel maandag jl. op de Efteling te Kaatsheuvel heeft ge houden. Dr. van Spaendonck staat bekend als overtuigd voorstander van toe treding tot de Europese Economi sche Gemeenschap. Reeds op 13 april van dit jaar heeft hij te Sche- veningen op de dag der Europese Federalisten in een spreekbeurt ten gunste van het E.E.G.-verdrag verklaard, dat er voor Nederland géén alternatief is. Ofwel sluit Ne derland zich aan, zo verklaarde hij, ofwel moeten wij de weg terug van invoerbeperkingen en export- verlies, welke ons zou herinneren aan de donkerste dagen tussen 1930 en '40. Maar de heer van Spaendonck is geen blinde bewonderaar van het E.E.G.-verdrag en bepaalde onder delen er van noemt hij beslist on bevredigend, zo o.m. de belasting van de tabaksimport met 30 pet. bij het buitentarief. Tabak is im mers een agrarische grondstof en de belasting hiervan met 30 pet., het tarief voor de afgewerkte pro- dukten, is te wijten aan een Itali aanse manoeuvre, welke de sigaret ten en kerftabak van Italië heeft willen beschermen. Dit antwoord gaf dr. van Spaen donck op een wel zeer zachtzinnig geformuleerde klacht van de heer Kersten uit Eindhoven, die vroeg, of de Nederlandse sigarenindustrie ook een Brabantse industrie bij uitnemendheid! wanneer zij voor Sumatra-dekblad 30 pet. ad valorem aan inkomende rechten moet betalen, d.w.z. f 18 per kilo? zou moeten emigreren naar de ge bieden van de vrijhandelszone. Hij gaf hiermee uitdrukking aan de hoop, dat aan de Nederlandse siga renindustrie toch niet zou worden misgund tot de rang van b.v. Lybië te worden verheven! De glimlach, waarop deze ge rechtvaardigde klacht door de ver gadering werd onthaald, doet niets af aan het schrijnend karakter van de nalatigheid, door de Nederlandse onderhandelaars bij de totstand koming van het E.E.G.-verdrag ge pleegd om niet, zoals de andere landen hebben gedaan, een voor behoud te formuleren ten aanzien van voor het Nederlandse bedrijfs leven onverteerbare verdrags bepalingen. ^OALS bekend heeft de regering in haar Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het E.E.G.-verdrag verklaard, dat zij weigerachtig is om alsnog reserves bij de goedkeuring van het traktaat te laten opnemen. Wij vertrouwen, dat hiermee niet het laatste woord is gezegd! Wij verheugen ons er dan ook over, dat dr. van Spaendonck bij de beantwoording van vragen, ge steld naar aanleiding van zijn spreekbeurt te Kaatsheuvel over de Europese Economische Gemeen schap, alsnog een krachtige actie van de zijde van het Nederlandse bedrijfsleven in het vooruitzicht heeft gesteld om te komen tot een slechts voorwaardelijke ratificatie van het E.E.G.-verdrag. Die voor waardelijke ratificatie moet het voorbehoud inhouden, dat bij de geleidelijke uitvoering van de ver dragsbepalingen rekening dient ge houden te worden met de uitzon derlijke demografische toestand van Nederland. (A dvertentie) Meer dan één vragensteller te Kaatsheuvel heeft hierop gewezen. Een van hen herinnerde er aan, dat de bevolkingsaanwas in Nederland groeit met 65.000 arbeidskrachten per jaar en dr. v. Spaendonck had reeds eerder opgemerkt, ter belich ting van de noodzaak om de enorme bevolkingsgroei van Nederland door verdere industrialisatie op te van gen, dat, wanneer men de gehele bevolking van de aarde, méér dan 2 miljard mensen van alle rassen en kleuren, bij elkaar op het grond gebied der Ver. Staten zou tesamen brengen, men daar dan nog slechts een bevolkingsdichtheid zou berei ken, welke thans in ons Nederland reeds een voldongen feit is. Wij willen bij het te Kaatsheuvel tot uiting gekomen verlangen naar een protocollair voorbehoud van de Staten-Generaal hier een duit in het zakje doen, door te wijzen naar een precedent: Toen het ontwerp-verdrag voor de K.S.G. in 1951 voor de Franse Nationale Vergadering kwam, heeft deze dit ontwerp-verdrag wel ge ratificeerd, doch daaraan de voor waarde verbonden, dat de Franse regering de verplichting op zich zou nemen om onderhandelingen te voeren voor de kanalisering van de Moezel. Overeenkomstig dit voorbehoud van het Franse parlement hééft de Franse regering onderhandelingen gevoerd voor de kanalisering van de Moezel en metterdaad is de uit voering van die Moezel-kanalise ring thans reeds ter hand geno men! Moge de Nederlandse regering zich aan dit Franse voorbeeld spie gelen. Op 29 oktober a.s. zal in Winklern (Kaernten) bij Lienz in Oostenrijk 'n Hongaarse middelbare school worden geopend. Door een schenking van ruim één miljoen gulden uit de mid delen van het Nationaal Comité Hulp verlening Hongaarse volk is deze school tot stand gekomen. H.M. de Koningin heeft haar naam aan deze school gegeven. ..Internationaal heeft", zo deelt genoemd comité mede, .dit voor beeld van Nederlands initiatief en praktische zin in het beleid van de vluchtelingenhulp sterk de aandacht getrokken.' niet alleen wordt gedacht aan de nood van vandaag maar ook aan de behoefte van de toekomst. In Oostenrijk wordt de Koningin Ju- lianaschool algemeen beschouwd als het symbool van de Nederlandse hulp aan de Hongaarse vluchtelingen". Donderdag zal de Veiligheidsraad in geheime vergadering bijeenkomen om een aanbeveling te doen over de benoeming van een secretaris-gene raal voor een vijfjarige ambtster mijn, met ingang van april, aldus is door functionarissen van de V.N. me degedeeld. In welingelichte kringen meent men. dat de Veiligheidsraad waar schijnlijk herbenoeming van de hui dige secretaris-generaal, Dag Ham- marskjoeld. zal aanbevelen. Dr. Rudolf Matas, die in de gehele wereld bekend is door zijn werk op het gebied van de chirurgie der va ten, is op 97-jarige leeftijd te Touro in de Amerikaanse staat Louisiana overleden. Dr. Matas was voorzitter van de internationale vereniging van chirur gen. In het tijdvak juli 1955-juni 1956 zijn. de schilders niet meegerekend, rond 245.000 arbeiders in de bouw nijverheid werkzaam geweest. Dit blijkt, volgens een mededeling van het ministerie van Economische Za ken, uit een zo juist verschenen pu- blikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, getiteld „telling bouw vakarbeiders 1955/'56. Deze publika- tie is tot stand gekomen in samen werking met de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Uit deze statistiek blijkt o.m., dat het aantal metselaars en stukadoors is toegenomen met bijna 50 pet., het aantal betonijzervlechters met 129 pet. (Advertentie) R.S. Stokvis Zonen N V Afdeling Haarden en Kachels In Misset's „Bouwwereld", tevens officieel orgaan van het Nederl. Ar chitecten Genootschap lezen wij on der de kop „Sombere Vooruitzichten" over de concurrentie bij aanbestedin gen van wegen, grondwerken e.d. het volgende: „Een natuurlijk gevolg van 't weg vallen van een volledige werkgele genheid is, dat de concurrentie bij aanbestedingen van wegen en grond werken e.d. veel groter is geworden. Er wordt om opdrachten gevochten en de aanneemsommen. die tot voor kort altijd boven de begrotingen la gen, gaan daar nu stukken onder door. In het jongste verleden moesten vaak vergunningen worden aangehou den, omdat er geen aanvaardbare prijzen uit de bus kwamen. Dit is nu radicaal anders geworden. Er wordt thans uiterst scherp gecalculeerd en het aantal inschrijvers voor de over het gehele land verspreid liggende ob jecten. is een veelvoud van b.v. een jaar geleden voor soortgelijke wer ken. Hoe de situatie is veranderd, kan het best met een paar voorbeel den duidelijk gemaakt worden. Voor het verhogen en verzwaren van een hoofdwaterkering in het gebied van Beijerland en Piershil varieerden de inschrijvingen van 948.000.tot 1.4 miljoen, welk laatste bedrag nagenoeg overeenkwam met de be groting van de Prov. Waterstaat, die deze had gemaakt aan de hand van de ervaringen van de laatste ja ren. De aanleg van een gedeelte van de weg Veenendaal - Oss was ge raamd op 1.060.000.De laagste in. schrijving bedroeg 832.940.Dat deze gevallen niet aan plaatselijke omstandigheden moeten worden gewe ten, blijkt duidelijk, als men de moei te neemt de uitslagen van de aanbe stedingen na te gaan. Purmerend be steedde het ophogen van het terrein en leggen van rioleringen in het uit breidingsplan Overwhere. De raming bedroeg 1.8 miljoen, terwijl de laag. ste inschrijver op 1.350.000.stond. Bij kleinere werken is hetzelfde ver schijnsel op te merken. De gemeente Dokkum raamde de aanleg van 340 meter weg op 60.000.Twaalf van de veertien inschrijvers bleven onder de raming. De laagste inschrij ving bedroeg 43.574.In dezelf de gemeente was voor 'n ander weg gedeelte ter lengte van 135 meter 30.820.geraamd. Alle inschrijvers blven hieronder, de laagste zelfs 10.900.De Grontmij., een uitvoe ringsmaatschappij met grote erva ring besteedde in Gennep de aanleg van een wegdek aan. waarvan de ra ming 45.300.was. Het werk werd 8.000.lager aangenomen. Verlies? JJe lage inschrijvingen voor grond en wegenwerken hebben natuurlijk de aandacht getrokken en een van onze grote dagbladen heeft aan één van die laagste inschrijvers gevraagd, waarom hij het werk wilde hebben. Voor de leek stond het immers vast, dat hij gezien de raming, op dit werk verlies moest lijden. De aannemer verklaarde evenwel ,dat hij geen cent op dit object zou verliezen en dat hij het voor de aangeboden prijs kon maken. In geen geval wilde hij zon der werk komen. De reden daarvoor kan b.v. zijn, dat hij een vaste kern van werknemers aan het werk wil heden en zijn machinepark niet renteloos wil laten staan. Dit laatste komt al te veel voor. Naar schatting zijn er ongeveer 1500 draglines in ons land en daarvan staat momenteel al 4. pet. buiten werking. Voor de zeer kapitaalintensieve bulldozers zou dit percentage nog hoger liggen. De verklaring voor de lage inschrijvin gen lijkt wel aannemelijk, doch bij enig doordenken niet helemaal. De verschillen met vorige aanbestedin gen zijn te groot. Niet ontkend wordt, dat in de afgelopen jaren behoorlij ke prijzen zijn gemaakt, doch als de huidige inschrijvingen als normaal moeten worden gezien, zijn de win sten toch wel erg aan de hoge kant geweest. In aannemerskringen voelt men ook wel, dat de grote verschil len niet goed gepraat kunnen wor den en daarom schijnt men te over wegen om door gezamenlijk optre den een eind te maken aan de (te) lage inschrijvingen". De Tijd, die dit citaat gaf. voegt hieraan toe: ...Indien dit gezamen lijk optreden zou leiden tot onverant woorde prijsverhoging van de aan te besteden werken, zou naar onze mening een nóg somberder vooruit zicht voor onze nationale economie worden geopend". (Advertentie) BEURS VOOR MODE i EN HUISHOUDING gevolg van de zeer geringe fruitoogst in Oostenrijk. Of deze maatregel tot gevolg zal hebben, dat er uit ons land een belangrijk kwantum fruit naar Oostenrijk zal gaan, moet worden be twijfeld. want er is nu eenmaal ook in ons land een zeer gering aanbod van peren. Ook appelen zijn er be langrijk minder dan in normale jaren. AH0Y' GEBOUW f/m 9 Oct. België en Luxemburg hebben be sloten de invoer van tomaten uit Nederland stop te zetten met ingang van gisteren. Er is niet bekend ge maakt hoe lang dit invoervervod zal duren. Het zal afhankelijk zijn van de prijs voor tomaten op de markt van deze landen, zo meent men in Nederlandse tuinbouwkringen. Tege lijk is ook bekend geworden, dat Oostenrijk een extra contingent van 1000 ton tomaten voor invoer heeft vrijgegeven. Op dit contingent kan ook door ons land worden geleverd. Het geldt tot 15 oktober a.s. Voorts hebben de Oostenrijkse auto riteiten besloten tot 31 december a.s. de invoer van appelen, peren en per ziken onbeperkt toe te staan, als (Advertentie) Terwijl aller ogen op Syrië wa- ren gevestigd, gebeurde er dezer dagen in het Midden-Oosten iets, dat zeker minder sensationeel was, dan de demonstraties van macht, die Amerika en de Sovjet-Unie in dit gebied gaven, maar dat des ondanks beslist niet minder belang rijk moet worden geacht. Met Perzië sloot de nationale Italiaanse oliemaatschappij een overeenkomst, op grond waarvan de Italianen van alle winsten, die zij op de in hun concessiegebied in Perzië te winnen olie zullen maken, 75 pet. zullen afstaan aan de regering in Teheran. Dat is 25 pcf. meer dan de grote Amerikaan se. Britse. Franse en Nederlandse oliemaatschappijen betalen aan de landen in het Midden-Oosten, waar zij concessies bezitten. Het kan niet anders, of dit feit moet in de toekomst tot nieuwe moeilijkheden tussen het Westen en de Arabische landen leiden. In Washington en Londen heeft men dat zeer goed begrepen en het heeft aan die zijde, vóór het onder tekenen der overeenkomst, niet ontbroken aan waarschuwende woorden aan het adres van Rome. De Italianen bleken echter niet bereid van het voeren van een handelspolitiek op eigen houtje af te zien, ook al dreigen daaruit voor de Westerse positie in de Arabische wereld nieuwe moeilijkheden te ontstaan. Regen Een fikse regenbui heeft on- J langs een rechtszaak te Lon- den opgehouden. De druppels kletterden zo hard op het gla- zen dak van de zaal, dat nie- mand meer was te verstaan. 2 .,Het leek wel kanonvuur zei de rechter nadien. Rekening De autoriteiten van Northumber land zullen een „rekening wegens oorlogsschade" naar Denemarken zenden. De schade werd 1082 jaar geleden door Denen aangericht, die toen een abdij in brand staken. Het is niet zo ernstig bedoeld, maar de nazaten van de vernielers zouden de Engelsen zeer verplichten als ze ook collecteerden om het bedrag van een miljoen gulden bijeen te krijgen, dat voor de restauratie nodig is. Domino Domino-kenners uit heel Engeland hebben dezer dagen een beetje raar zitten kijken, toen de 20-jarige Pat Crisp in Nottingham het nationale kampioenschap in deze spelsoort veroverde. Onze Pat had namelijk nog nooit tevoren domino gespeeld. Zij verklaarde „voor de aardigheid" te hebben ingeschreven en de spel regels te hebben afgekeken van de eerste tegenstander, die ze in de titel strijd ontmoette. Tot dusver dach ten de kenners, dat domino zo moeilijk was. Verliezen Tijdens een congres, dat 5000 vrouwen te Londen hielden, werd zo'n massa verloren voorwerpen aangedragen, dat men hei niet meer aankon. De confererende dames verloren zoveel, dat het met geen geweld meer was op te bergen in het vertrek, dat men voor verloren voorwerpen had ingericht. Festival Van rock 'n' roll-zijde heeft men in ernst voorgesteld om tijdens het festival, dat binnenkort te Swansea aan klassieke muziek wordt gewijd. ook een concert van rock 'n roll- nummers ten gehore te brengen. „De muziek is er al klassiek genoeg voor," menen de voorstellers. De organisatoren van het festival heb ben beloofd een poosje over het voorstel na te denken. Overtreding In Beverly Hills werd de heer Lafayette aangehoudenomdat hij door een rood stoplicht reed. Het was niet zo'n ernstig geval, maar het werd interessantertoen bleek dat Lafayette's auto helemaal niet Lafayette's auto was, dat hij werd gezocht sedert het moment, dat hij uit de plaatselijke gevan genis was ontsnapt en dat hij bo vendien juwelen ter waarde van 20.000 gulden bij zich had, die iemand anders al enige dagen kwijt was. Wassen Vorige week kwam mevrouw Moore uit Long Beach bedroefd bij de politie melden, dat een dief het wasgoed van de lijn had gehaald en er mee was verdwenen. Dezer dagen kwam zij terug met de mede deling, dat de dief wederom had toegeslagen. Onder de waslijn stond nu echter een mand. Daarin bevon den zich de kleren, die de onverlaat de eerste keer had meegenomen, plus een briefje met: „Gelieve dit voor me te wassen". „Ik vind het helemaal niet leuk. Kees, maar ik ben ziek van dat iedere dag niets anders dan vis eten." DONDERDAG 26 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram, VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 De Groenteman 9,15 Gr. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenw. 10.- Gr. 10.50 V.d. kleuters 11,45 Humanisme en niet-humanisme in de Oudheid, caus. 12,00 Metropole ork. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Me tropole ork. (verv.) 12,50 Vijf jaar „Uit het bedrijfsleven", vraaggespr. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Pianorecital 14,30 Herinneringen aan Cor Ruys 14.50 Gram. 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voor dracht 16,30 Operaconc. 17.00 V. d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld: Onze cultuurtechniek in het buitenland 18,00 Nws. 18.15 S'portproble- men 18,25 Theaterork. en soliste 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 Lichte muz. 19,40 V. d. jeugd 20.00 Nws. 20,05 Radiofil'harm. ork. 20.55 Gevaarlijke bocht, hoorsp. 22,15 Lichte muz. 22.40 Act. 22 50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Beursber. v. New York 23,16 Act. of gram. 23,25-24,00 Dansmuz. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gr. 8,50 V. d. huisvrouw 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken 11.45 Gram. 12,00 Middagklok - noodklok 12.03 Gram. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Dansmuz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Sopr. en piano 13,40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Promenade ork. en solist 14,45 V. d. vrouw 15,15 Amus. muz. 15,45 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Viool en piano 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Negro-spirituals 18,05 Gram. 18,20 Accordeonmuz. 18.45 Leger des Heils- kwartier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Gr. 20,00 Radiokrant 20,20 Marinierskapel en Luchtmachtkoor 21,30 Gram. 21,45 Idem 22,00 Periodieken-parade 22,10 Orgelconc. 22,35 Verkenningen in S"ovj et-Rusland, caus. 22.45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 koersen) 13.00 Nws. 13,11 Orgel en piano 14,00 Engelse les 14.15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15.00 Schoolradio 15,30 Beiaardconc. 15,45 Duitse les 16,00 Koer sen 16,02 Kamerork. en solist 17,00 Nws. 17 10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18,15 Gram. 18 30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 19,50 Voordr. 20,00 Gram. 20,10 Missie- klankb. 20.40 Verz. progr. 21.30 Int. wedstr. v. vioolbouw 22,00 Nws. 22,11 Gr. 22.30 Idem 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12.00 Gram. 13,00 Nws. 14,30. 15.30, 16,05. 18,30 en 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21,52 Gr. 22,00 Nws. 22,10 Gram. 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG 26 SEPTEMBER NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. VA RA: 20,15 Kunstkron. 20,45 Orgelconc. met comm. 21,15 Naar de zee, eenacter. FRANS BELGIë: 17,00-18.20 V. d. kind. 20,00 Act. 20,40 Télé-match 21,40 Film- progr. 22,20 Act. 22,50 Wereldnws. VLAAMS BELGIë: 16,00-17,00 V. d. jeugd 19,00 Idem 19.30 Nws. 20,00 Docu mentair progr. 20,30 TV-spel 22,00 Nws. (Advertentie) 2) Waarschijnlijk is dit het ogenblik in mijn leven geweest waarop ik het snelst heb gereageerd op een onver wachte gebeurtenis. Want toen de plomp in het water boven het opge wonden geschreeuw van de andere jongens uit klonk, rende ik al om de brug heen; met een paar spron gen was ik de steile met gras be groeide wal af en gleed in het mod derige water. Het was daar niet die per dan een meter en Tony had waarschijnlijk zelf wel kans gezien om er uit te komen, maar mijn han delingen waren als die van een red der. Ik pakte hem bij zijn arm en sleurde hem door de bagger naar de wal, hoewel hij veel gemakkelijker zelf had kunnen lopen. Een paar vol was-enen. die al heel gauw op dit jongensrelletje waren toegeschoten, trokken ons op het droge. Daar stonden we tegenover elkaar, druipend van het water en bepaald onfris ruikend van de modder. Een man, die beslist niet de hele ruzie had meegemaakt, klopte mij op mijn schouder en zei: „Je bent een flinke jongen". Ik begon te huilen en een vrouw -rei zenuwachtig: „Het kind m°et naar huis; waar woont-ie?" ander zei: ,,Die jongen is op zijn gezicht gevallen, hij bloedt". Ik keek naar Tony's gezicht. Het was afschuwelijk, tenminste als kind zag ik het zo. en zo is het ook in mijn geheugen bewaard gebleven. Modder en water droop uit zijn haar; zijn gezicht was bijna zwart van de modder en daartussen zaten alle maal vuilrode vegen van het bloed dat nog rijkelijk uit zijn neus stroom de. Maar voor mij was het meest angstige dat hij niet huilde. Hij stond daar maar en keek me bijna triom fant :lijk aan met zijn blauwe ogen, die vreemd afstaken tegen het droe vig geheel van de rest van zijn ge zicht. Iemand trok ons uit elkaar. Een stem zei: „Dat is Tony, een zoon van Garthwaite, de bakker". Maar juist voordat hij door grote-mensen- handen werd opgepakt en meegeno men, deed hij nog even zijn mond open. Hij keek me recht aan, toen hii zei: Wedden dat het een twee dekker was?" Toen werd ik naar huis gebracht. Hoe ik er gekomen ben, weet ik*niet meer. Ik weet alleen, dat mijn moe der gilde, toen zij mij zag en ver schillende stemmen door elkaar rie pen: „Maakt u zich maar niet on gerust, mevrouw Burnside, hij man keert niets. Het is een flinke jon gen, hij heeft zijn vriendje uit het water gehaald". Ik krijg nu nog een onrustig gevoel van schaamte als ik aan dat ogenblik en de daarop vol gende dagen terugdenk. Ik werd op bescheiden wijze overigens, waar schijnlijk om pedagogische redenen gevierd als een kleine held. Er waren ogenblikken dat ik mij ook als zodanig beschouwde; maar als ik mij dan weer bedacht hoe broos mijn roem was, hoe makkelijk het kon uitkomen dat ik Tony er zelf inge gooid had. voelde ik mij de ellende zelf. Ten eerste de schaamte als ik van mijn hoge voetstuk zou vallen en verder de heilige overtuiging dat Tony's vader op staande voet naar de politie zou gaan. Ik heb serieuze plannen gehad van huis weg te lopen, als ik maar ge weten had waarheen. Vooral toen mijn moeder me na een paar dagen zei, dat 's avonds Tony met zijn va der en moeder zou komen om me te bedanken. Die mededeling klonk als een doodvonnis. Het was me trouwens toch al een raadsel dat de waarheid nog niet tevoorschijn was gekomen door de verhalen van de andere jon gens, want ik had geen enkele re den te veronderstellen dat ze hun mond zouden houden. Tot op de dag van vandaag geloof ik; dat ze er al lemaal thuis een beetje geheimzin nig mee zijn geweest uit vrees zelf voor de dader te worden aangezien. Toen Tony's bezoek werd aange kondigd, heb ik op het punt gestaan alles op te biechten, want ik ver wachtte niet anders dan dat hij in zijn vreselijke wraak het heel han dig zó had weten te regelen dat hij persoonlijk het grote bedrog zou ont maskeren. Op het moment dat hij mij zou moeten bedanken voor de red ding, zou hij natuurlijk alles vertel len. En ik kon mij precies voorstel len welk gezicht hij daarbij zou trekken. De rest van die dag bracht ik door met het wanhopig zoeken naar een uitweg die mij aan dit oordeel zou doen ontsnappen. Weglopen leek me aanvankelijk toch maar het bes te; op het laatste moment schoot me te binnen dat het avond zou worden en donker, en ik had in een boek uit de schoolbibliotheek eens iets ge lezen over een jongen die 's nachts verdwaald was in het bos. Zijn er varingen zou ik voor alle vernede ring van de hele wereld niet willen ruilen. Ik overwoog een vrijwillige sprong in hetzelfde water bij wijze van boetedoening, wat me wel aan lokte omdat ik begreep dat het al gemeen medelijden meer nog dan het respect voor mijn daad me wel zou redden. Mijn wanhoop steeg met het uur en toen ik in mijn beste kleren op geprikt zat te wachten op het fatale bezoek, was de enige geestelijke winst dat ik iets begon te begrijpen van het schaap en de slachtbank, waar over ik de juffrouw op de zondags school kort daarvoor had horen spre ken. De deurbel deed me van schrik haast van mijn stoel rollen, en ik hoorde mijn moeder tegen mijn va der zeggen: „De jongen is er hele maal zenuwachtig van!" De begroe ting tussen onze ouders ging aan me voorbij. Be staarde alleen maar naar Tony. En hij naar mij. Hij trok nu niet bepaald het gezicht van de dank bare drenkeling, die zijn redder komt bedanken. En mijn figuur als de jon ge held is waarschijnlijk ook niet vol gens de voorschriften geweest. Zo stonden we tegenover elkaar. Het was doodstil. Die kwelling duurde maar even, want toen hoorde ik Tony's moe der fluisteren (ik stond strak naar de grond te kijken(; „Toe nou. Tony, wat zou je nou ook weer tegen Da vid zeggen?" Tony kuchte, wat ik beschouwde als een „let op. daar komt-ie!" Toen zei hij: „En toch was 't een tweedek ker. ik zal het je laten zien in het boek waar hij in staat". Iedereen be gon te lachen. De stem van de dik ke bakker Gartwaite bulderde boven alles uit: „Die jongens, ze kunnen aueen maar aan vliegtuigen denken". En mijn moeder streek Tony over zijn blonde haar en zei: „Het is goed hoor Tony, we begrijpen je wel!" Van het verdere verloop van die avond weet ik alleen nog, dat onze vaders steeds vrolijker werden en dat onze moeders steeds zeiden dat het nou op was en dat 't ook tijd werd om die jongens naar bed te doen. want dat het toch al veel te laat voor hen was. En de vaders lachten dan maar weer en bakker Gartwaite riep: ..Ben je bedonderd, het zijn jonge kerels die elkaai redden, die kunnen er wel tegen, je moet se niet altijd en eeuwig als kinderen blijven behan delen". Tony en ik zaten bij een kleine tafel in de hoek van de kamer. Hij heeft de hele avond geen woord ge zegd over hetgeen gebeurd was. En toch sprak hij aan één stuk door: over vliegtuigen. Hij had van de on derwijzer, die hem thuis was komen opzoeken, 'n boek uit de schoolbiblio theek gevraagd. Een boek over de luchtvaart. Hij moet er geen honderd ste gedeelte van hebben begrepen, maar wat hij er op die leeftijd al uit had geleerd, was meer dan ik in de eerstvolgende tien jaar deed. Hij overtuigde me afdoend dat het inderdaad een tweedekker was ge weest en hij vertelde me er boven dien nog verschillende andere bijzon derheden over. Die triomf over mijn onkunde op dit gebied moet hem on eindig zoeter geweest zijn dan elke andere vorm van wraakneming. En het heeft hem waarschijnlijk voor goed gebracht op de weg die tenslot te zou leiden naar 't vliegveld van de Ridgefield fabrieken en naar 't ogen blik, waarop ik, staande achter de brede ramen van de controle-toren hem met de Prometheus zag razen langs de startbaan en steil omhoog- schieten in de blauwe lucht. III De vriendschap tussen Tony en mij begon eigenlijk op het ogenblik dat ik hem een bloedneus stompte en in „de rivier" smeet. Het is een vreemd begin voor een vriendschap, vreemd en onverklaarbaar. Ik heb er later nog eens met Tony over willen pra ten omdat het me altijd een raadsel is geweest waarom hij mij na zijn geraffineerde wraak niet links heeft laten liggen, maar toen lag die ge beurtenis al jaren achter ons cn hij ging er niet op in. Misschien herin nerde hij het zich niet eens meer, misschien wilde hij er niet ove* spre ken. Ik vermoed dat mijn hardhan dig optreden hem toen diep in zijn hart toch nog enig respect afgedwon gen heeft, hoewel ik later nooit meer iets gedaan heb om dat respect op die manier levend te houden. Er zijn gelegenheden geweest waarop ik het met alle liefde gedaan zou hebben, als ik maar gedurfd had. En mocht deze verklaring voor onze vriend schap niet afdoende zijn: in iedere genegenheid tussen twee mensen is 'n onverklaarbaar element. Voor mij te meer onverklaarbaar omdat hij zich al gauw van zijn om geving ging onderscheiden en een ze kere exclusiviteit een jongen als vriend zeer begeerd maakt. Hij was forser dan ik en een uitblinker in ver schillende takken van de sport. Bo vendien was hij uitgesproken knap. In zijn kinderjaren had hij nog iets meisjesachtigs met zijn lichtblond, even krullend haar en zijn blanke huid, maar bij het opgroeien begon nen er al gauw mannelijke lijnen te komen in zijn gezicht, waardoor hij altijd voor ouder werd aangezien dan hij in werkelijkheid was. Iets wat mij, die het bovendien met de slun gelachtigheid van de klassieke puber moest stellen, in het bijzonder kon ergeren (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5