Politierechter zaak tegen Middelburg houdt koppige boer aan Jachtscheepswerf in Breskens Nieuwe mode voor de damesschoen Oostburgs nieuwe stadhuis is bijna onder de pannen Gelden voor Deltaplan en w.-Brabant Chefariite4 Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! „Sportmeester" smokkelde Ook in Zeeland slechtere melk Inbraak Strijd tegen zwager om een wei Secretarie zwierf dertien jaar Lichte teruggang op de eilanden Bezoek van Prins aan Sluiskil Bij het overlijden van D. J. Blom SY „Walcheren" viert zilveren jubilé iZ Op "AKKERTJES" Walcheren Hoogwaterstanden Aan onze kwarlaalabormees Fietsenrally in oost Z.-Vlaanderen Eerst huizen nu bootjes Z.-Vlaanderen Zuid-Beveland AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1957 Met de landbouwer J. J. uit Nisse is het een vreemd geval. Enkele weken geleden werd hij door de Middelburgse kantonrechter tot tweemaal toe ver oordeeld, omdat hy een paar koeien uit een wei had gejaagd, die niet aan hem toebehoort. Voor de politierechter te Middelburg bleek, dat J. nog niet van zijn kwaal is genezen want, ofschoon hij de dieren met rust liet, sloopte hij de afrastering rond de bewuste wei, die vroeger van hem was maar na de herverkaveling aan een zwager werd toegewezen. J. herhaalde, wat hij destijds de kantonrechter meedeelde: „De wei is verkocht op een valse akte en ik had drie valse getuigen!" J. beschouwt daarom de grond nog steeds als de zijne en verwijdert alles, dat niet van hem is. Naar de officier zei is uit niets ge bleken, dat er valsheid in geschrifte werd gepleegd. „Er is niet geknoeid", aldus mr. Andreae, die van oordeel was, dat J. het slachtoffer van zich zelf is. „Als J. op deze wijze voort gaat, wacht hem de gevangenis". De officier eiste twee geldboetes, één van f 30 en één van f 50. Mr. M. Vlaming, J.'s raadsman, deelde mee, dat de scheiding en de indeling van het betreffende perceel nog niet definitief geregeld is en op grond hiervan bepleitte hij vrijspraak. Mr. van Empel besloot de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Diefstal J. H. J. uit 's-Gravenpoldef werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden met een proeftijd van drie jaar. J. stond terecht, omdat hij gedurende het tijd vak oktober '56-maar '57 voor een to taal bedrag van f 1500 had verduis terd. Het vonnis luidde conform de eis van de officier, mr. J. L. Andreae, die bij de vordering rekening wilde houden met het feit, dat J.'s strafblad nog onbeschreven was en dat hij reeds bezig is de verduisterde gelden aan de benadeelden terug te betalen. T reiteraar Wat de 20-jarige smid A. J uit Schore onlangs in een café te Hans- weert verkondigde, was niet bepaald vleiend voor een eveneens in de her berg aanwezige dame en kon zonder meer als een grove belediging worden aangemerkt. De politierechter, voor wie J. dinsdag verscheen.' durfde één en ander niet in het openbaar te her halen. Het was mr. van Empel be kend, dat de smid, die de week-ends in Hansweert pleegt door te brengen, iedereen sart en dat hij elke week opnieuw voor herrie zorgt. Volgens de officier van justitie staat J. in Hansweert bekend als ,,de geniepige treiteraar", die op zater dagavonden kwaadaardig wordt. De eis van mr. Andreae lag flink wat hoger dan het „normale" tarief: f 75 of 15 dagen. De politierechter wenste er niets af te doen. Onder invloed De Yersekse schipper J. S. kan een week in afzondering gaan nadenken over de hoogst onverantwoordelijke daad, die-hij op 24 maart beging. Hij reed toen namelijk op een scooter in de omgeving van zijn woonplaats, ter wijl de inhoud van een klein dozijn bierflesjes van invloed op S.' doen en laten was. Bovendien had hij een fietsende vriend op sleeptouw, die in het café ook zijn aandeel in het drin kersfestijn geleverd had. De vriend kwam er overigens slecht af, want terwijl er met flinke snelheid over een dijk „gezig-zagd" werd, sloeg hij Gisterenmorgen heeft liet mode centrum voor de schoen- en leder- bewerking de mode voor het na jaar en de winter gepresenteerd in het Carlton-hotel in Amsterdam. Hierbij is gebleken dat de Ne derlandse damesschoen een nieuwe lijn en snit gekregen heeft die vol komen aangepast is aan de slanke spitse Italiaanse leest. Om deze nieuwe mode te kunnen volgen moest bijna het gehele leestenpark van de Nederlandse schoenindus trie veranderd worden hetgeen een kostbare investering heeft gevergd. Er werd uitdrukkelijk verzekerd dat de schoenen echter niet duur der zullen worden. tegen de grond en bleef bewusteloos liggen. Mr. Vlaming, die voor S. pleitte, voerde aan, dat de schipper een har de werker is, die gewend is bier te drinken en er nooit last van heeft. „Ook die dag niet". Hij meende dat de gevorderde straf één week hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor drie maanden niet in, over eenstemming was met de aard van het feit. Een aantal getuigenverklaringen was echter voor mr. van Empel vol doende bewijs om S. conform de eis te veroordelen. B. uit Breskens. De verloofde van mej. v.d. B. was er ook bij geweest. Beiden traden als getuige op. Mevr. V. zei de politierechter niet op de plaats, waar de beledigende woor den „gevallen" zouden zijn, geweest te zijn. Mr. W. F. P. Kurtz rekende de politierechter voor, dat dit inder daad niet kon, omdat zij toen ergens anders was. De verloofden hielden echter voet bij stuk en mr. van Em pel veroordeelde de tante, conform de eis, tot f 30. Geldgebrek Belediging Tijdens de laatste kermis in Bres kens beledigde mevr. L. A. V.-de C. uit Groede haar nichtje, mej. A v.d. (Advertentie) De betonarbeider P. A. v.d. W. uit Sluiskil kreeg op 30 juli speurders neigingen, toen hij in de Braakman was. Hij doorzocht de kleren van een zwemmer om te proberen wat siga retten te bemachtigen, zoals hij zei. Het was jammer voor v.d. W„ dat de bader plotseling uit het brakke nat van Zeelands jongste polder op dook, waardoor hij op heterdaad werd betrapt. De officier vond het een on prettige manier om aan rokerij te komen en vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf -van een maand met een proeftijd van drie jaar, onder toe. zichtstelling van het Leger des Heils (voor de tijd van twee jaar) en een geldboete van f 25. De politierechter nam de vordering van de officier over. n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct alléén bij Apotheker» en OrojUten In het pas verschenen jaarverslag van de K.v.K. te Middelburgg, komt o.a. een overzicht voor van het aan tal inschrijvingen in het Handelsre gister. Daaruit bljjkt dat in de opgaande lijn een knik is gekomen al is die nog zeer gering en nog niet algemeen. Walcheren bijv. vertoont nog een stijging van 3039 tot 3095; Noord-Be veland bleef met 380 inschrijvingen stationair. Tholen viel terug van 1086 op 1076; Zuid-Beveland van 3390 tot 3350 en Schouwen van 1335 tot 1334. Eind 1956 was het totaal aantal inschrijvingen voor de Zeeuwse eilan den 9235 tegen 9230 eind 1955. Het grootste aantal ingeschrevenen heeft Middelburg nl. 1168 (1163)dan volgen Goes met 814 (828); Vlissingen met 742 (736), Zierikzee met 429 (419) en Yerseke met 377 (381). Wie door Oostburg wandelt, kan zich verbaasd afvragen of de beste dingsbeperking al tot hier Is doorge drongen. Sedert de bevrijding heeft de gemeente een enorme bouwactiviteit gekend en in plaats van te zijn afge nomen, is die eerder vergroot, on danks alle beperkingen. Maar ja, men moet er een beetje geluk bü hebben; de bouw van de nieuwe katholieke H.B.S. en M.M.S. „St. Eloy" is in de eerste plaats een particuliere aange legenheid, waarvoor de financiering gelukkig al in kannen en kruiken was alvorens de minister de investeringen ging beperken. En zo is het ook gesteld met het nieuwe Stadhuis dat Oostburg zich, eindelijk, bouwt. De plannen daartoe zijn al oud genoeg en er is heel wat om te doen geweest. Maar gelukkig was alles reeds geregeld voordat de bezuinigingspolitiek de zaak opnieuw in de war kon sturen. Oostburg heeft trouwens al lang genoeg op zijn nieuwe stadhuis moeten wachten. Het heeft zich in de eerste jaren na de bevrijding met grote ijver toegelegd op de herbouw van zaken en wonigen en pas daarna ging het gemeentebe stuur, dat voor de wederopbouw van Oostburg zo geweldig geijverd heeft, aan zichzelf denken. Vanaf het tijdstip dat het oude raad huis werd platgeschoten, heeft de se cretarie een zwerversbestaan geleid. Ze is van hier naar daar gesjouwd en vanuit al die sombere hokjes en vanuit zolderhoeken werkte men mee aan het tot stand komen van fraaie nieuwe gebouwen. En intussen huisde men zelf in noodgebouwtjes of pleegde men inwoning. Zo zal men, als het nieuwe raadhuis gereed is, meer dan dertien jaar gewerkt hebben. Een lan ge en moeilijke tijd voor de secretarie, zowel als voor het gehele gemeente bestuur. Beide komt een eresaluut toe voor de wijze waarop desondanks ge werkt is! ISog geen uurwerk Intussen gaat de bouw, aan het Raadhuisplein, gestaag voort. De vor men van het moderne gebouw teke nen zich steeds duidelijker af en Oost burg heeft intussen al kunnen vast stellen dat het nieuwe stadhuis de mo derne centrumgemeente van het wes ten alleszins waardig is. Het is reeds bijna onder de pannen. De markante toren, nog in de steigers, wacht nog op zijn bekroning. In het voorjaar zal het gebouw ge heel gereed zijn en wellicht zal het rond juni zo ver zijn dat niets de plechtige opening meer in de weg staat, ook de huidige noodsecretarie niet. want die wordt straks afgebroken. Wie de vorderende bouw vergelijkt met de daarbij opgestelde maquette, ziet de gelijkenis elke dag toenemen. Op èèn ding na: op de maquette heeft de toren een fraai uurwerk, maar dat missen we op de toren zelf. En desge vraagd gaf men ons tot bescheid dat het er met de gemeentelijke financiën nu ook weer niet zo geweldig voor staat dat men spontaan een uurwerk kan aanschaffen. Dat zal het toekom stige stadhuis dus, helaas, moeten ontberen. Tenzij, bedachten we, de bevolking van Oostburg, in gerechtvaardigde dankbaarheid om het nieuwe stadhuis, dat immers de fiere bekroning van de wederopbouw is, zélf de daarvoor nodige gelden bijeen zou brengen. Het is een goede gewoonte dat de bevol king bij dergeljjke gelegenheden de gemeente een geschenk aanbiedt. Als daartoe in Oostburg ideeën mochten bestaan, dan zou het wellicht het beste zijn als men de „finishing touch", het uurwerk in de toren, zou aanbrengen! (Advertentie) 'TUSSEN VIER MUREN' Hóór dit nieuwe succesnummer van de Trekvogels (andere kant 'Op de steiger') op Decca M 64151 - (78 toeren) en Decca FM 264151 - (45 toeren) - f3.40. Prins Bernhard, die zoals bekend is s. vrijdag de Compagnie Neerlan- daise de l'Azote te Sluiskil bezoekt, zal daar om 11 uur arriveren. Op het terrein voor het kantoorgebouw zal de koninklijke gast worden ver welkomd en toegesproken, waarna de prins om half twaalf de fabrieksge bouwen zal bezichtigen. Om kwart voor één zal de prins aanwezig zijn bij de ingebruikstel ling van de 1000ste woning, welke se dert de bevrijding in de gemeente Terneuzen gereed kwam. Deze plech tigheid geschiedt door de burgemees ter van Terneuzen, mr. P.W.F. Tel- legen. De woning (in de Spoorstraat), die betrokken zal worden door dhr. A. Cortvriendt, employé van de l'Azo te, maakt deel uit van een complex van 60 huizen welke door dit bedrijf gebouwd werden. Om kwart over één biedt de direc tie haar koninklijke gast en de overi ge genodigden een lunch in het Casi no aan, waarna om ongeveer 3 uur de prins vertrekt. De harmonie van Terneuzen zal het prinselijk bezoek opluisteren. Verkeer en Waterstaat Ten behoeve van de Deltawerken wordt dit jaar een bedrag uitgetrok ken van 67 miljoen gulden. Men werkt thans reeds in het Haringvliet (in 1958 wordt begonnen met de aan leg van de sluizen), de Zandkreek, (ook daar begint de sluisbouw in 1958) en het Veerse Gat (waar vol gend jaar een aanvang wordt gemaakt met de afsluitdam). De Deltadienst zal verder in het komende jaar ook op twee nieuwe punten beginnen: de aanleg van een gedeelte van de dam in het Haringvliet en voorbereidende werken voor de Greveldingendam by Bruinisse. De versterking van de be staande waterkering wordt voortge zet. Hiermee hoopt men in de loop van het volgend jaar gereed te zijn. Dit alles kan men lezen in de toe lichting van minister Algera op de begroting van Verkeer en Waterstaat. In w.-Noordbrabant kan men nu aan de slag met de lang verwachte water staatkundige werken. Zo spoedig mo gelijk wordt begonnen met de verbe tering van de Roosendaalse Vliet en de aanleg van een verbinding met de Dintel. Verder staat op het pro gramma een verbetering van het Wil- helminakanaal bij Oosterhout en van het Markkanaal tot Terheyden. W aterbouwkundige van grote bekwaamheid We berichtten reeds, dat bfj een verkeersongeval te Breda om het le ven is gekomen de 47-jarige D.J. Blom, waterbouwkundige te Kloetin- ge- Wijlen de heer Blom, Vlissinger van geboorte, kreeg zijn opleiding aan het Z.T.I. te Goes en trad in 1931 in dienst bij de Rijkswaterstaat en was werkzaam te Dordt .den Haag, te Breda, Vlissingen en Zwartsluis. Toen de ramp in 1953 plaats had werd hij naar Kruiningen gedirigeerd en pakte daar met grote kennis van zaken de dijkdichting aan. Van sep tember 1953 tot februari 1956 ver richtte hij op verzoek van een ingeni eurscombinatie onderzoekingen in Ni geria en werd daarna belast met de dagelijkse leiding van de werken voor het Drie-eilandenplan, waarvan het bureau te Goes werd gevestigd. On der zijn toezicht kwam de werkhaven onder Veere tot stand en de laatste maanden leidde hij de werken in de Pluimpot. De heer Blom was ge huwd en vader van een kind. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Elk lablei Chelarine ,,4" bevat 4 genees middelen, die in degehelewereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baai brachten. Een der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. De vier middelen teza men werken nog beter en doen werkelijk wonderen. Tegen pijnen en griep Geschikt voor de qevoeligsle maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox Drie Tsjechische wielrenners, die hebben deelgenomen aan de Olym pische Spelen te Melbourne, zijn in hechtenis genomen wegens smokkel van Zwitserse horloges. De „verdien stelijke meester van de sport" Ladis- lav Foucek winnaar van twee zil veren Olympische medailles en hou. der van alle Tsjechische sprintre cords smokkelde dit jaar. tezamen met Jiri Nouza, meer dan 350 horlo ges Tsjecho-Slowakije binnen. De Tsjechoslowaakse pers is onlangs een actie begonnen voor beter gedrag onder de sportmensen. Enkele voor aanstaande sportfiguren werden in de laatste maanden tot gevangenisstraf veroordeeld of langdurig geschorst onder meer wegens openbare dron kenschap en vechtpartijen. Op 9 november a.s. zal de scheids, rechtersverenlging „Walcheren" haar 25-jarig bestaan vieren. Oprichters zijn de heren A. Imanse, J. A. Mon- taan en J. Geers. In de loop van haar bestaan heeft zij vele lezingen door bekende perso nen uit de voetbalwereld georgani seerd en door middel van lezingen en spelregelwedstrijden contact onder houden met de voetbalverenigingen. Maandelijks komt zij in vergadering bijeen waarin dan de belevenissen op het groene veld worden besproken en spelregels worden behandeld. Het huidige bestuur, gevormd door de heren J. J. den Boer, A. ie Due en C. J, de Groot resp. voorzitter, secre taris en penningmeester, zal op 9 no vember in haar clubgebouw Gillissen te Middelburg recipiëren, waarbjj het zeker niet aan belangstelling zal ont breken. (Advertentie) Vl8 emit kunt U bouwen! VLISSINGEN Verbeteringen aan r.-k. kleuterschool Naar aanleiding van een binnenge komen verzoek van het r.-k. school bestuur stellen b. en w. aan de raad voor medewerking te verlenen voor de aanschaffing van oliestookkachels, vloerbedekking, ontwikkelingsmateri aal en het maken van een berg ruimte ten behoeve van de onder het bestuur staande St. Josephkleuter- school aan de Brouwenaarstraat, doch de medewerking te weigeren voor het aanbrengen van rubberdop jes onder het meubilair. Tenslotte delen zij nog mede. dat met de inwilliging der aanvrage naar raming een bedrag van plm. f. 2.765,- gemoeid zal zijn. „Hoewel derhalve, schrijven zij ver der, bij aanvaarding van het voorstel aan het adresserend schoolbestuur in hoofdzaak de gevraagde medewer king overeenkomstig de betrekkelijke bepalingen der kleuteronderwijswet zal worden verleend, stellen wij ons voor aan het schoolbestuur bij toe zending van uw besluit mede te delen, dat de betaalbaarstelling van de gel den, voortvloeiende uit de noodzake lijke aanschaffing van de oliestook kachels zal geschieden na de goed keuring door gedeputeerde staten van de betrekkelijke wijziging der ge meentebegroting, doch dat het in onze bedoeling ligt met het schoolbestuur te spreken teneinde te bereiken dat dit bestuur de andere aanschaffingen aanhoudt tot er verbetering in de financiële toestand der gemeente is gekomen." De ontsierende antemies B en w. schrijven de raad, die vrijdag vergadert: „Door het oprichten van televisie- en frequentiemodulatie - antennes wordt liet stadsbeeld in ernstige mate ontsierd. Wel is op grond van de bouwverordening der gemeente Vlis singen een bouwvergunning vereist voor het oprichten van een antenne, maar verdere eisen, waaraan voldaan moet worden, ontbreken. Bovendien draagt een bouwvergunning een blij vend karakter, hetgeen ten aanzien van de antennes op ernstige bezwa ren stuit. De techniek is thans nog niet zover gevorderd dat 'n redelijke televisie- en frequentiemodulatie-ont vangst mogelijk is zonder buitenan tenne, terwijl het evenmin mogelijk is te volstaan met minder ontsie rende antennes. Ongetwijfeld zal in de toekomst de techniek zo worden verfijnd, dat dit wél mogelijk zal zijn, In afwachting hiervan is het wenselijk, dat voor het oprichten van antennes geen blijvende vergunningen worden verleend, maar vergunningen tot wederopzeggens". B. en w„ stellen voor de bouwver ordening in die geest te wijzigen. Voor de prov. Zeeland gelden voor morgen, donderdag 26 september, de volgende hoogwaterstanden: te Hans weert om 4.41 en 16.46 uur; te Terneuzen om 3.41 en 15.55 uur en te Vlissingen om 3.11 en 15.25 uur. DE KWITANTIES VOOR HET VIERDE KWARTAAL 195 WORDEN BEGIN OKTOBER A.S. UITGEZONDEN. Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan 15 cent incassokosten of 35 cent indien onze kwitantie per post moet worden aangeboden wordt U verzocht een bedrag van 7.- te stor ten of over te maken op onze girorekening no. 278841 en wel vóór 30 sept. a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidingsgebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van f 8.20. Administratie Dagblad De Stem Voor het officieus kampioenschap Fietsenrally 1957" hadden zich niet minder dan 41 koppels gemeld. Da start vond plaats om 2 uur vanaf het plein van de N.V. Textieleentrale te Hulst. Het parcours liep over wegen met enoïme kuilen die hier en daar wel proefvelden leken. Op sommige plaatsen had men bepaald een telma chine nodig om na een zeker aantal aanduidingen links dan wel rechtsaf te slaan. Na afloop vond in Hotel „De Kerst klok" de prijsuitreiking plaats, waar bij bleek, dat het koppel J. Leeraert R, de Keijzer de eerste prijs had verworven met 0 strafpunten. Zij kre gen de extra hiervoor beschikbaar gestelde medaille. Door deze over winning was J. Leeraert kampioen geworden over al de georganiseerde rally's. Het regelmatigste koppel over het gehele seizoen van de ploeg A. DemanezL. de Wilde. De gedetailleerde uitslag was als volgt: 1 J. Leeraert—R. de Keijzer, 0 strafpunten; 2 R. MahuR. Serrarens (le dameskoppel) 1 strafpunt; 3 H, NeefsB, Verbraecken 1 strafpunt; A. DemanezL. de Wilde 4 strafpun ten; 5 A. BoonCh. Vercauteren, 4 strafpunten; 6 F. v. d. WieleW. de Gucht 5 strafpunten; 7 L. Beerens D. Lauret 7 strafpunten; 8 A. Burm F. Stevens 7 strafpunten; 9 L. Bee rensJ. Beerens 11 strafpunten; 10 R. EemanF. van Overmeeren, 19 straf punten. De prijzen bestonden uit konijnen, hanen en door verschillende firma's geschonken lappen stof, vulpennen en damesarmbanden. Volgend seizoen zal het officiële kampioenschap van oost Zeeuwsch- Vlaanderen worden betwist. (Van onze speciale verslaggever) Aan de rand van Breskens' oude haven hebben de gebroe ders Maas een bedrijf gebouwd, dat internationale bekendheid geniet. Want het gros van de jachten, dat in de fabriek ver vaardigd wordt is bestemd voor Amerika, terwijl de Belgen eveneens tot de goede bestellers behoren. Is een jachtscheepswerf een interessant bedrijf, de wijze, waarop in Breskens een derge lijke fabriek werd geboren, is zo mogelijk nog interessanter. De gebroeders Maas, enkele ja ren geleden eenvoudige aanne mers, kunnen er alles over ver tellen. „Het begon zeer simpel", zo ver telde Krijn, een van de firmanten, een goede vijftiger. „Broer Jacob kocht op een goeie dag een heel oud jachtje in Oostende. Hij had zijn hart verpand aan de zeilsport, maar hij ergerde zich spoedig aan de kwali teit van het bootje. Hij had niet di rect een kat in de zak gekocht, maar het geval kon hem achteraf toch niet zozeer bekoren. Hij deed het ding van de hand en hij besloot zelf een jacht te gaan bouwen. Het was een heel experiment, maar het lukte en zo kwam feitelijk van het een het ander." Het was zeker niet eenvoudig in Breskens een scheepsjachtwerf te openen. Maar de heren Maas hadden de wmd een beetje in de zeilen. De grote Brusselse Yacht Club voelde er op een gegeven ogenblik niets irrer voor de jachten te meren in de drukte van Blankenberghe, De Belgen kozen Breskens als nieuwe ligplaats uit. De gebroeders Maas zagen een kans. begonnen reparaties uit te voeren en daarmee was de schepping van een nieuwe industrie een feit. .Het bouwen zat ons tenslotte in het bloed", geloofde Krijn. „Kijk eens Het moeilijkste en secuurste werk aan het nieuwe jacht is gebeurd. De loden kiel heeft een plaats ge kregen, de houten kiel is er tegen aan geslagen. De houten spanten hebben na vele uren arbeid hun vorm ontvangen. gebracht. Is dat gebeurd dan gaat het werk aan de huid van het jacht beginnen. Vervolgens komt het dek er op. begint tevens het aftimmeren en krijgt het jacht een verfje. De arbeid vergt een grote securiteit. In ons bedrijf komen er met deze sterk te gemiddeld twaalf jachten per jaar klaar". Krijn vertelde inmiddels, dat er voorlopig geen gebrek aan werk heerste. Er stonden nu negen jach ten op stapel. Daarvan waren er zes voor Amerika, twee voor België en één voor Nederland bestemd. „Een goedkope liefhebberij is een jacht bepaald niet," zei Frans. De prijzen variëren natuurlijk sterk. Hij wees er enkele aan. Een van 25.000,- en een van 65.000,-. „Er kruipen ongeveer 5000 werk uren in zo'n jacht," besloot Frans en h|j keek naar een „Lapworth". \V|j hebben zoveel klanten in Ameri ka omdat de arbeidsuren hier de helft goedkoper z|jn." van huis uit zijn wij aannemers. Mijn vader, Leendert Maas, oor spronkelijk 'n Aardenburger, kwam in 1900 naar Breskens omdat hier meer bouwactiviteit was. De jacht werf begonnen wij na de oorlog. Vier van de zes broers namen aan het experiment deel. Twee zijn er helaas gestorven. Jacob en ik schoten over en wij besloten het bedrijf voort te zetten. Wij dachten, dat er aan jach ten evenveel verdiend zou kunnen worden als aan huizen. De feitelijke start greep in 1951 plaats. Dit jaar hebben wij het bedrijf aanmerkelijk vergroot. Er werken nu een dikke dertig mensen". Kostbaar De vriendelijke Krijn wees naar de tekentafel, waarachter de twintig jarige zoon van Jacob was gezeten. ..Dat is de jongeman, die de ont werpen maakt", zo vervolgde Krijn. ,,Hij gaat helemaal op in de bou werij en dat wij de laatste jaren zo groot zijn geworden hebben wij voor een niet gering gedeelte aan hem te danken." De jongeman achter de tekentafel toonde het ontwerp voor een klasse jacht. In dunne lijnen stond het reeds o i het papier. Hij was bijna met zijn werk klaar. ,,Ik draag dit ontwerp over enkele dagen naar een van de afdelingen,' aldus Frans. ,,Het jacht wordt daa- door middel van een lijnenspel op de werkelijke schaal op de grond uitge t°':end. De vloer wordt gebruikt voer het uitslaan van het jacht, zoals da« in vaktermen heet. Intussen is de loden kiel reeds besteld. Deze din gen worden voor ons meestal ge- maakt in de Oosterhoutse fabriek Het is ufteraarde trots vm de rsaeenezeer zwaar geval. Rondom de ^broeders Maas een nieuw jacht loden kiel wordt de houten kiel ge- kunnen brengen. timmerd. Daarna worden de spanten hierboven afgebeelde sierlijke gestuit. Intussen kan de motor ge- scheepje is een produkt van het monteerd worden en de schroef aan- Breskense bedrijf. Minister Mansholt heeft aan het produktschap voor zuivel meegedeeld drt thans definitief is besloten de verplichte standarisatie - een mooie naam voor een minder goed artikel - van de consumptiemelk ook voor Zee land door te voeren. Alleen op N. Beveland mag de volle melk nog vrkocht worden. Als streefdatum stelde de minister 2 februari 1958. Westdorpe BENOEMING Met ingang van 1 oktober a.s. is tot postcommandant der Rijkspolitie benoemd de wachtmeester der eerste klasse J.F. de Kort. NIEUWE AKELA BIJ DE WELPEN Wegens huwelijk van mej. E. Heij- man, die thans akela is van de wel- penhorde, zal zij worden opgevolgd door mej. Vera van Bambost. Heden avond zullen de verkenners en wel pen afscheid nemen van akela Heij- man. Philippine STRAATTEGELS VERDWENEN Onbevoegden hebben van de ge meente een partijtje straattegels meegenomen. En nu de politie maar zoeken. St.-Jansteen Raad komt bijeen Donderdagmiddag om 4 uur komt de raad van onze gemeente opnieuw bijeen. De agenda vermeldt, behalve enkele voorstellen inzake verzoek schriften, medewerking bij wegver- betering enz., ook de behandeling van de brief van Ged. Staten inzake de grenswijziging. Bovendien zal de raad een nota van b, en w. worden aan geboden n.a.v. de in de vorige raads vergadering door de heer R. v. Ac ker gemaakte opmerkingen over de gemeenterekening 1954. Clinge R.-K. LEESBIBLIOTHEEK IS WEER GEOPEND Nu de wintermaanden weer voor de deur staan en het leesseizoen is aangebroken, is de r.-k. Leesbiblio theek weer opengesteld .Iedere zon dag na de Hoogmis is het mogelijk om er boeken te halen of eventueel om te ruilen. Alle boeken zijn weer voorzien van nieuwe kaften en num mers, terwijl catalogussen verkrijg baar zijn van de aanwezige boeken. De hele verzameling is ingedeeld, zo dat voor de jeugd een speciale afde ling ingericht is, welke alle jeugd boeken bevat. Daarnaast bevinden zich de boeken voor volwassenen. Hier zijn de gewone romans te vin den, maar ook andere mooie weten schappelijke boeken En dit alles staat onder leiding van de heer L. Col- sen, die met veel enthousiasme het beheer over de bibliotheek waar neemt. Het ziet er dan ook keurig uit en de belangstelling is groot, zo wel bij de jeugd als bij de volwas senen. OOSTBURG RAADSVERGADERING Vanavond zal de raad om 19.30 uur een openbare vergadering hou den op de bovenverdieping van da openbare lagere school. De agenda bestaat uit 17 punten, waarvan de voornaamste zijn: een voorstel tot benoeming van leraren aan de gemeentelijke gymnasiale af deling van het Koningin Wilhelmina Lyceum; de vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van rioolbelasting en van reinigingsrech ten; herbenoeming van de commissie van advies, van de woonruimtewet en het geven van namen aan een aantal nieuwe straten gelegen in het uitbreidingsplan. Tevens zal ter sprake komen het contract straatverlichting met de P.Z.E.M. Sluis VISVERENIGING TE GAST Bij de Sluise visvereniging Jantje van Sluis was een vissersvereniging, afkomstig uit Brussel, te gast. Na door het bestuur der Sluise vereniging te zijn verwelkomd, plaats ten zij zich met hun vistuig langs de Sluisvaart, om er hun geluk te beproeven. Ditmaal betrof het een competitiewedstrijd. Vele wandelaars toonden er hun belangstelling. In de voormiddag heerste er reeds ee grote bedrijvigheid in Sluis. Vele Belgische touringcars met reizigers, die op weg waren naar Brugge om de huldiging van minister v.d. Acker bij te wonen, deden Sluis aan om wat te verpozen. GOES Door insluiping via een raam, heeft een tot nu toe onbekend geble ven persoon zich, vermoedelijk in de avond toen er niemand thuis was, toe gang verschaft tot de woning van de melkslijter B. in de Schengestraat Pas de volgende morgen kwam B. tot de ontdekking van een en ander, doordat hij een geldbedrag van on geveer f 300,miste. GOES Grand: Avonturen van Durward MIDDELBURG Electro: De majoor en Marianne. HULST Bioscoopgebouw: Si Versailles m'était conté. OOSTBURG Ledel 8 uur: Aasgieren van Texas. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: John ny Guitar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Bus-stop. VLISSINGEN Alhambra: Mijn zoon is onschuldig. Luxor: In de greep der zonde. GOES Grand: Tosca. HULST Bioscoopgebouw: Si Versailles m'était conté. MIDDELBURG Electro: Misdadig ver leden. VLISSINGEN Alhambra: Elena en de mannen. Luxor: In de greep der zonde GENT Kon. Ned. Schouwburg: Het lied van de moordenaar.

de Stem | 1957 | | pagina 2