EISENHOWER GRIJPT HARD IN A-GRIEP BREIDT ZICH NOG UIT Toto van de K.N.V.B. geen hazardspel is Geen restitutie van kosten tandarts KAMERLEDEN IN TRAINING VOOR MATCH VAN DE EEUW ZOEKEN GAAT VERDER Geen tam patientje Uw zoon is nog in leven Luchtlandingstroepen (vijfhonderd man) naar Little Rock Verlies aan deviezen houdt aan Volmacht voor Wilson om verzet te breken Britse nota aan Moskou Bakker geeft (gedeeltelijke) oplossing Motor tegen verkeerszuil: twee doden Ondanks begroting en Deltaplan DAGBLAD VOOR ZEELAND Midden-Oosten „Stap voor stap" Lichciamsh ygiëne is belangrijk Drama Noordwijk Weer onlusten Prinses Irene naar Lausanne Beroep monetair fonds op de V.S. en Duitsland Kenteken voor bromfietsen Maar ook geen besloten kring Volgens voorzitter C.B.O.Z. Nog een overlevende van de ..Pamir" 100% :- ge- »cht 6.25 sterk - ■T 0.45 euwate leuren, ir 0.15 97e JAARGANG No. 22564 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, ReigersU'. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voo* God f£oRta0fti en Vaiertanê WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De Britse regering liceft dinsdag tc Moskou aan de Russische regering een nota doen overhandigen. Hierin wijst de regering te Londen andermaal het Russische voorste' van de hand tot een verklaring van de grote mogendheden tegen het gebruik van geweld in het Midden-Oosten. Volgens de nota zijn de problemen te diep geworteld en te ingewikkeld om op dergelijke wijze tot oplossing te worden gebracht. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben soortgelijke nota's te Moskou overhandigd. Zij zijn het antwoord op de Russische not: van 3 september. Volgens de Britse regering zal dc toestand zeker verscherpt worden door de „levering van Russische wapens op grote schaal aan zekere landen" in het Midden-Oosten, gepaard gaande met „Sovjet-propaganda". De Britse minister van Buiten landse Zaken, Lloyd, heeft dinsdag in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties gezegd, dat in de ko mende weken vooruitgang op het ge bied van de ontwapening mogelijk is. Over de toestand in Syrië zei hij, dat zijn regering de ontwikkeling met grote bezorgdheid volgt. De wapen leveranties van communistische lan den aan Syrië hebben zulk een om vang, dat men zou gaan denken, dat de Russen vooruitgeschoven steun punten van voorraden voorzien. Dit is „Mimi", de Bengaalse tijger uit Rh enen, die onlangs verlost moest worden van twee dode jon gen, Na de geslaagde operatie ech ter is de veertig cm grote wond over een afstand van vijftien cm weer opengegaan. Medische hulp toedienen is bij „Mimi" niet ge makkelijk. Het dier likt echter voortdurend de wond schoon, zodat er goede hoop is, dat alles weer in orde komt. Vijfhonderd man Amerikaanse luchtlandingstroepen zijn naar Little Rock gestuurd, om daar orde op zaken te stellen. Even voordien had president Eisenhower de staatstroepen van Arkansas, de z.g. „nationale garde", onder federaal gezag gesteld. De president zou dinsdagavond (woensdagnacht 2 uur INetl. tijd) een toespraak lot het gehele Amerikaanse volk houden over de gebeurtenissen in Little Rock. Eisenhowers besluit heeft betrekking op grondstrijdkrachten en luchtmacht van de staat Arkansas. Hij heeft voorts de Amerikaanse minister van landsverdedi ging Wilson in hetzelfde besluit gemachtigd, gebruik te maken van alle eenheden federale troepen, die nodig zouden kunnen zijn om te Little Rock orde op zaken te stellen. conferentie van gouverneurs der zui delijke Amerikaanse staten, keerde na Eisenhowers besluit onmiddellijk naar Little Rock terug. Omtrent Eisenhowers proclamatie verklaarde Faubus: „Dit is het begin van een soort koude oorlog". Onderweg zei hij nog: ,,Ik geloof dat ik op het ogenblik naar huis terugvlieg in een van de vliegtuigen van de president". Hij reisde in een vliegtuig van de nationale garde van Arkansas. De politie van Little Rock heeft in totaal 44 mensen negers en blan ken in hechtenis genomen na de relletjes van maandag. De president zal zo nodig aanvul lende maatregelen nemen, indien zijn proclamatie van maandagavond j.l. niet wordt nageleefd. Dit verklaarde James Hagerty, perschef van het Witte Huis, dinsdagmiddag op een persconferentie. Hij voegde hieraan toe: ,,Wij zullen eerst zien, of de pro clamatie wordt nageleefd". Hagerty liet toen al uitkomen dat onder „aanvullende maatregelen1' het zenden van federale troepen naar Little Rock moest worden verstaan. „Wij zullen stap voor stap en langs de door dc wet voorgeschreven weg voortschrijden" zei hij. Gouverneur Faubus, die zich te Sea Island, in Georgia, bevond i.v.m. een Dinsdagochtend hadden zich op nieuw een tweehonderd mensen ver zameld bij de afzetting van de weg van de middelbare school van Little Rock. Alles bleef hier echter rustig, daar zich, een uur na het begin der lessen, nog geen negerleerlingen had den aangemeld. HET PARLEMENT van Thailand heeft eenstemmig zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe, tijdelijke regering van premier Nai Pote Sara- sin. DIRK WOLBER, beeldhouwer van naam, die in Den Haag woonde, is bij een verkeersongeval te Voorscho ten om het leven gekomen. DE MIJNRAMP in Pennsylvania heeft totnutoe het leven gekost aan vijf mijnwerkers. HAMMARSKJOELD heeft de instel ling bekendgemaakt van een secreta- riaatscommissie der V.N., die zich in het bijzonder met kwesties inzake het politieleger zal bezig houden. TWEE PRIESTERS zijn in China ge arresteerd, omdat zij zich verzet had den tegen de oprichting van de „pa triottistische vereniging" van Chinese katholieken, OP VIER DAGEN van iedere maand is de verkoop van wodka verboden. Dit heeft de gemeenteraad van het Poolse Poznan besloten in verband met het toenemende drankmisbruik. OOK TURKIJE heeft het Roemeense voorstel voor een conferentie van Balkanlanden verworpen. WOENSDAG hoopt Nederlands oudste ingezetene, Christina Karnebcek- Backs (Chrissemeuje) haar 108ste verjaardag te vieren. KADAR, de premier van Hongarije, is gisteren met enkelen van zijn naas te medewerkers naar Peking ver trokken. Rll5tlg weer Verwachting van het K.N.M.I. 2 tot woensdagavond, opgemaakt 2 2 dinsdagavond 23.15 uur: J 2 In het noorden van het land 2 flinke opklaringen, in het zuiden 2 wat meer bewolking met hier en daar enige regen. Zwakke tot ma- tige wind in hoofdzaak tussen Z noord en oost. Iets hogere tempe- 2 raturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch 2 Weerkundig Instituut: 2 Zwakke oostenwind. Aanvankelijk 2 zwaar bewolkt met enige regen. 2 Daarna licht bewolkt en opkla- ringen. Lagere temperaturen. 2 Vandaag: zon onder 18.32 uur, maan onder 19.06 uur. 2 2 Morgen: zon op 6.32 uur, maan 2 op 10.07 uur. Voor zover de geneeskundige hoofdinspectie uit informaties kan opmaken, blijkt, dat in ver schillende delen van Nederland geleidelijk aan meer gevallen van influenza worden waarge nomen. Dit deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mee. Op sommige plaatsen hebben de artsen het zeer druk voor de tijd van het jaar. Tot dusver zijn er geen ver schijnselen, die erop wijzen dat de in fluenza haar goedaardig karakter verliest. Helaas zijn er in de laatste dagen enige sterfgevallen gemeld, doch het aantal ervan is gering in vergelijking tot de zeer vele zieken en ook ten opzichte van vroegere perioden van griep. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat de griep in Limburg afnemend is. Uit andere provinciën, met name Zuid- Holland, Gelderland en Overijssel zijn verschillende berichten binengekomen over nieuwe griepgevallen. Als alge mene raad wordt aanbevolen de li- chaamshygiëne in acht te nemen. Men dient met meer zorg dan gewoonlijk etteringsprocessen, geïnfecteerde won den, huidzweren, steenpuisten e.d. te verzorgen. Een derde van de bevolking van Rome, dit is meer dan zeshonderddui zend personen, heeft volgens „II Messagero" Aziatische griep. De Britse pers maakt melding van 24 sterfgevallen in de afgelopen 24 uur. In Manchester hebben 33.000 scholie ren griep. De epidemie schijnt zich uit te breiden. In Rio de Janeiro en omgeving zijn sedert 1 september 18 mensen aan de Aziatische griep overleden. Er hebben zich tot op heden reeds meer dan 400.000 griepgevallen in Rio de Janeiro voorgedaan. In Beieren zijn tot op heden 3250 gevallen geregistreerd. In Noordrijn- land-Westfalen waren dinsdag 1.091 scholen gesloten. Bovendien moesten leerlingen van 2.824 klassen naar huis gestuurd worden, omdat de onderwij zers ziek waren. In onze editie van gisteren maakten wij er melding van, dat in een zo merhuisje in Noordwijk een gezin van vier personen dood aangetroffen werd. Het was toen nog niet duidelijk, hoe het geval van gasverstikking zich had toegedragen. De Telegraaf meldde gis teren dat een Noordwijkse bakker een verklaring had afgelegd die de oplos sing gaf op deze vraag. Hij zou zaterdagmiddag tijdens het broodbezorgen een sterke gaslucht in de woning hebben bemerkt. Nadat hij het openstaande gaskraantje dichtge draaid had, was hij weer vertrokken, zonder dat hij politie of buren ge waarschuwd had. Aan geluiden uit de slaapkamers had hij kunnen opmaken dat de bewoners in de gaslucht slie pen. Het is nog een raadsel wie de gaskraan geopend heeft. Het hoofd van de politie van Little Rock heeft medegedeeld dat zich in de gehele stad weer een aantal ge welddaden van kleine omvang heeft voorgedaan. Met revolvers, knuppels en scheermessen bewapende negers, hadden blanken aangevallen, met ste nen gegooid, autoruiten gebroken en flessen naar huisdeuren gegooid. Zoals bekend zal prinses Irene in het komende studiejaar verschillende cursussen volgen aan de universiteit te Lausanne. Tot dit doel is de prinses gisterenochtend van Schiphol naar Lausanne vertrokken. De directeur van het Internationale Monetaire Fonds heeft een beroep ge daan op West-Duitsland en de V.S. om de financiële moeilijkheden van andere landen te verlichten. Hij spoor de de regeringen van deze landen aan, de importbeperkingen te verminderen en de kapitaalexport aan te moedi gen. Voorts pleitte hij voor handha ving van de bestaande wisselkoersen. Voor bromfietsen zal het dragen van een kenteken en een geluiddem per binnen afzienbare tijd verplicht worden gesteld en zal een verplichte remvertraging worden vastgesteld. Ten behoeve van bezitters van drie- wielige „scootmobiels" wordt over wogen om zowel het rijbewijs A (mo torfietsen) als B (auto's) voor deze wagentjes geldig te verklaren. De weekstaat van de Ned. Bank over de afgelc^» en week geeft nog geen bevredigend beeld te zien; hot rijk blijkt zeer veel geld nodig te hebben gehad. Vorige week was er nog een tegoed bij de Bank van 58 miljoen gulden, thans een schuld van bijna 86 miljoen. Waarvoor dit geld nodig is geweest, is niet zeker. Ver moedelijk hebben leningen aan ge meenten daarbij een rol gespeeld. De deviezensituatie blijft zorgelijk. Tegen de verwachting in zijn er ook in de afgelopen week nog weer deviezen afgevloeid. Weliswaar slechts tot een totaal bedrag van tien miljoen gulden, maar reden tot tevredenheid geeft ook dit niet. De bankbiljettencirculatie ziet er beter uit; in de afgelopen week ver minderde deze met 20 miljoen gulden tot 3.953 miljoen, hetgeen maar weinig I zoek van de verdediger, hoger is dan vorig jaar op hetzelfde sche gronden onbevoegd 55 tijdstip. De voetbaltoto van de KNVB is, althans voorlopig, legaal. De Haagse rechtbank heeft de heer L. Brunt, secretaris-penning meester van de bond, dinsdag morgen vrijgesproken van „het geven van gelegenheid tot ha zardspel" zoals hem ten laste was gelegd. De overweging was, dat de voetbalpool als een „lo terij" dient te worden be schouwd. Een der belangrijkste argumenten van de officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris, voor „hazardspel" overeenkomst met de paardentotali- sator werd door de rechtbank niet gesteund. Haar standpunt was, dat ervaring en kennis van de deelne mers niet van overwegende invloed zijn op de uitslag en derhalve de voetbalpool een kansspel is, als om schreven in de loterijwet. Ook de stelling van de officier, dat bij een loterij „vaste" en dus niet varia bele (percentuele) prijzen dienen te zijn, werd verworpen. De officier had de heer Brunt sub sidiair overtreding van de loterijwet ten laste gelegd. De rechtbank had zich echter reeds ter zitting, op ver- op juridi- verklaard dat punt te behandelen. Toch heeft zij in de motivering van de uitspraak haar mening gege ven ten aanzien van de „besloten heid" van de KNVB-toto. Vastgesteld werd, dat de toto niet als een „be sloten kring" kan worden beschouwd, aangezien tussen de bij de KNVB aangesloten leden slechts een zeer losse band bestaat (het lidmaatschap van een voetbalvereniging) en boven dien praktisch iedere mannelijke Ne derlander boven de 18 jaar op ge makkelijke wijze het lidmaatschap kan verkrijgen. De officier van justitie heeft nog niet beslist of hij tegen de uitspraak hoger beroep zal aantekenen. De heer Brunt was niet bij de uit spraak aanwezig. Dinsdagavond is op de Middenweg, ter hoogte van de Brinkstraat in Amsterdam, een motorrijwiel, be stuurd door de 51-jarige heer J. Lip- pert uit Diemcn, met grote snelheid tegen eei. verkeerszuil gereden. Da heer Lippert werd, evenals de in de zijspan gezeten 75-jarige heer G. Lang uit Diemen, op straat geslin gerd. Met zeer zware verwondingen werden beiden naar het O. L. Vrou- we-gasthuis vervoegd, waar zij bij aankomst reeds waren overleden. Een agent van politie uit Hamburg, bracht de ouders en de broer van Karl Otto Dummer een van de opvarenden van de „Pamir" de heuglijke tijding, dat Karl gered was. Hij be hoorde tot de vijf zeelieden, die door het Amerikaanse schip „Saxon" werden opgepikt. Vandaag NederlandOostenrijk, len, zolang hij tanden heeft heb- Goed. Een belangrijke wedstrijd. ben maar meteen laten weten, dat zij Maar toch geen sportgebeurtenis, ^raag tweemaal drie kwartier willen i,i.„„ k spelen. De Nederlanders echter voe- diehet kan halen by wat binnen- le"n daar niet z0 heel veel v00t, Ze kort in Antwerpen te gebeuren spelen liever tweemaal een half uur. staat. Nederlandse volksvertegen- Met dat half uurtje verschil, menen woordigers gaan daar de strijd aan- ze. zou de tijdige afhandeling van de binden tegen hun Belgische col- Deltawet kunnen staan of vallen. lega's en nu al wordt de vrees uit gesproken, dat de 22 dapperen de Genoeg kandidaten andere dag meer last van hun lede- Verder hebben zich bij de keuze maten zuÜen hebben dan de geza- der kandidaten niet zo heel veel pro- menlijke ploegen van Nederland en blemen voorgedaan. Niet minder dan Oostenrijk na de wedstrijd in het 22 Nederlandse Kamerleden treden Prater-stadion. vrijdag aan. Daarvan zijn er 6 lid ïSTpHpr van de K V-P-. 9 van de P.v.d.A., 2 van de A.R., 4 van de C.H. en 1 van Vrijdagochtend treden de Mr. P. BLAISSE goed voortrappen doet goed volgen landse kandidaten voor het uitver- de V^.D.'Het isVen verhoutog, die koren team in Den Haag aan vooi m;sschien niet helemaal recht doet de e®rste training. Ze zijn een beetje aan de wensen van uitgesproken poli- geschrokken. Dezer dagen bleek na- tieke fanatici> maar die toch ook geen lcdon m training: Doel: J. M. Peters melijk, dat het Belgische elftal al reden ft om direct i (KVp, E Vcrmeer (PvdA,. H. Kik- duchtig aan het trainen is onder lei- netscrisis aan te sturen kert (CH). Achter: M. Vrolijk (PvdA) ding van een beroepsman, die als zijn W. J. G. Peters (KVP), P. A. Blaisse opvatting demonstreert, dat men in fn b'et dar> d? internatio- (KVP), F. H. J. M. Daams (PvdA), zulke dingen hard moet zijn. nals- Het Belgische elftal is al opge- \y. J. Schuyt (KVP). Midden: C De Nederlanders hebben nu ge- steld. Het zal als volgt uitkomen: Berkhouwer (WD), W. Biesheuvel vraagd, of het nu per se nodig is, de Voor. Boutet <SocJ, Lefevre (CVP), (AR), H. W. van Doorn (KVP), Th. wedstrijd in Antwerpen op 12 oktober Doos (CVP), Daman (Soc.) en Eeck- Diepenhorst (CH). A. Vondeling <Pv te spelen. Ze zouden het liever wat man (CVP) Midden. Dewulf (CVP) dA) j_ Rcehorst (PvdA). Middenvoor later doen. Om de spieren een beetje van Tiimphout (Soc.) en Massart G M ^jederHorst (PvdA); linksbin- los te trappen. De politieke beslom- (Soc.). Ach'er- Van den Boeynants nen: D. F van der Mei ,CH) H K meringen van de laatste tijd hebben (CVP) e£ Debucquoy (CVP). Doel: j Beernink (CH); rechtsbinnen: C.P. geen tijd gelaten voor touwtje sprin- ue ciercx wvr). Hazenbosch (AR), K. van Rijckevor- gen en een singeltje lopen. Voor de Nederlandse ploeg is de sel (KVP); linksbuiten: H. Vredeling Er is nog een andere moeilijkheid, selectie nog niet gemaakt, doch als (PvdA); rechtsbuiten: J. M. den Uyl De Belgen (zolang da leeuw zal brul- kandidaten gaan de volgende kamer- (PvdA), G. Boekhoven (PvdA), Bij de Ziekenfondsraad is op het ogenblik de vraag in studie, of het mogelijk is restitutie te verlenen op de door de tandartsen in de conflict periode afgegeven kwitanties voor verleende hulp. Ook het bestuur van de C.B.O.Z. heeft zich uitvoerig met deze kwestie beziggehouden. Zoals de zaken thans staan is volgens het zie- kenfondsbesluit geen restitutie moge lijk. Dit werd gezegd in een rede van de heer Van Lienden, voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen, tijdens de al gemene vergadering van de bond in Utrecht. Wegens ziekte van de heer Van Lienden las zijn plaatsvervanger de rede voor. Restitutie van premie, zo werd ge zegd, is in beginsel wèl mogelijk, doch men stuit op de volgende drie vragen: a.) Er kblht beslist een zekere „in haalvraag" pn het is dus vrijwel on doenlijk tc' bepalen hoeveel premie zal moeten worden terugbetaald. b.) Voor de verplichte verzekering is terugbetaling praktisch ondoenlijk. c.) Heeft het zin eind 1957 een hele boel rompslomp te maken om een stukje vrijwillige verzekeringspremie terug te betalen, terwijl begin 19§8 een premieverhoging noodzakelijk zal zijn? Het bondsbestuur acht het gewenst om praktische redenen niet tot pre mierestitutie over te gaan. De „be spaarde" gelden komen straks auto matisch aan de verzekerden ten goede. Gistermiddag is in Den Haag weer de commissie van bindend advies in het tandartsenconflict bijeengeweest. Zoals bekend beraadt deze door de tandartsen en ziekenfondsorganisaties samengestelde commissie zich op een uitspraak in het conflict. De kotter „Absccon" van de Ameri kaanse kustwacht heeft dinsdagmiddag een reddingsboot met één overlevende van de Duitse viermaster „Pamir" op gepikt. Het is de zesde opvarende van de Duitse bark die gered is. Volgens de vijf mannen, die eerder gered werden, waren van de drie reddingsvlotten die aan boord van de Pamir waren, er twee door de storm weggeslagen. Met het derde vlot had den drie mannen geprobeerd zich te redden, zeiden zij. De toestand van de vijf overlevenden is goed. Zij werden naar Casablanca gebracht. Kapitein Hermann Eigers, de eigenlijke commandant van de „Pamir", die door ziekte de laatste reis van het schip niet heeft meegemaakt, heeft te Hamburg bekendgemaakt, dat vliegtuigen ten minste vier andere vaartuigjes red dingsboten, rubberboten of vlotten hebben ontdekt in de buurt van de plaats, waar de vijf eerste over levenden van de Pamir werden op gepikt. Volgens de inlichtingen waarover de rederij beschikt, zouden zich zeker overlevenden aan boord van de vaar tuigjes bevinden, omdat de piloten van de opsporingsvliegtuigen ook lichtsignalen hadden waargenomen. Behalve de schepen, die bij het opsporingswerk betrokken zijn, nemen thans ook negentien Amerikaanse vliegtuigen aan de opsporing deel. Het weer is nu goed. evenals het zicht. Twee van de vijf geredden zijn scheepsjongens, een derde was een bakkersknecht van 24 jaar en twee anderen jonge zeelui van 18 en 22 jaar. De agenten van de scheepvaartmaat schappij hebben de verwanten van de geredden onmiddellijk per tele gram of per telefoon op de hoogte gebracht van het voor hen gelukkige nieuws. Zij deelden verder mede, dat twee van de geredden behoren tot de jonge leerlingen, die voor hun eerste grote oefening aan boord waren. Zij zijn 17 en 18 jaar oud.

de Stem | 1957 | | pagina 1