Negerleerlingen konden het niet harden VIJF OPVARENDEN VAN DE ..PAMIR- EE! ZEE GERED Bezorgdheid gemeenten is nog niet verdwenen Gezin van vier mensen dood aangetroffen Geen uitverkoop maar. Opnieuw wilde tonelen in Little Rock Vechtpartijen voor poort A-griep Vijf kompels in de V.S. omgekomen Ontwikkeling industrie moet voortgang vinden en in schoolgebouw BB. KRIJGT NIEUWE EN BETERE UITRUSTING Prijzen van Ruhrkolen gaan omhoog Voorzieningen aan oude gevangenissen DAGBLAD VOOR ZEELAND Middenstand en Euromark t Zes anderen nog ingesloten Opvarenden van „Tjibantjelgered Drs. van Raaltc commissaris voor Vmbonezenzorg Zijlstra over bestedingen Enige regen Commissie voor onlwapening maandag bijeen OVERVALWAGENS RUKTEN AAN Neger doodt rasgenoot Koninklijk paar naar begrafenis koning Haakon Samkatden Mijnpersoneel Motie van de werknemende middenstand Prinses Irene Grootkruis in orde Nederlandse Leeuw Ondanks Rijkszorg voor de woningbouw In zomerhuisje te Noordwij k: Casverstikking oon raak Astor" bracht uitkomst 97e JAARGANG No. 22563 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad* J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7. p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bil niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZF.N, Noordstraat 56, Het Amerikaanse vrachtschip „Saxon" heeft maandagavond om 21,30 uur op ongeveer 600 mijl ten westen van de Azoren een reddingsboot van het Duitse opleidingsschip „Pamir" met vijf overlevenden en vijf over leden zeelieden opgepikt. Dit heeft de kotter „Absecon" van de Amerikaanse kustwacht in een te legram naar New York gemeld. De geredden hebben verklaard, dat nóg 25 man met een reddingsboot de Op uitnodiging van staatssecretaris dr. G. Veldkamp zullen op 28, 29 en 30 oktober a.s. de voor het midden- standsbeleid verantwoordelijke be windslieden uit België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië in Den Haag bijeenkomen. De conferentie, die een informeel karakter draagt, heeft ten doel een beeld te scheppen van het middenstandsbeleid in de Euro landen tegen de achtergrond van de Europese Economische Gemeenschap. DE ALGEMENE Vergadering van de V.N. heeft met 57 tegen 10 stemmen, bij zes onthoudingen, besloten de Hongaarse kwestie op de agenda te plaatsen. OOK KATHOLIEKE journalisten uit Polen nemen deel aan het wereld congres van de katholieke pers, dat 30 september te Wenen begint. Het is de eerste keer dat een dergelijk congres door persmensen uit Oost- Europa wordt bijgewoond. GRIEKENLAND zal in geen geval deelnemen aan de Balkanconferentie, die Roemenië onlangs heeft voorge steld. EEN JONGEN van elf jaar, wiens moeder een lichte aandoening van atoomstraling kreeg door het bom bardement van Hirosjima, is dezer dagen aan leukemie gestorven. GENERAAL SPEIDEL is maandag middag in Londen aangekomen voor het voeren van officiële besprekingen met de Britse regering. MAANDAG is in de woestijn van Nevada tV.S.) een atoomwapen van geringe kracht tot ontploffing ge bracht. IN DRACHTEN botste de 53-jarige van der Molen uit Brantgum met zijn bromfiets tegen een verkeers- Paal. Hij kwam zo ongelukkig te recht, dat hij later in het ziekenhuis overleed. „Pamir" hadden kunnen verlaten voor de bark zonk. Zij hadden 's nachts nog lichtsignalen van de tweede sloep gezien, dgch zij wisten niet wat er van deze boot en de inzittenden gewor den was. Door een ontploffing in een kolen mijn, 50 kilometer ten zuiden van Pittsburgh, zijn vijf mijnwerkers om gekomen. Zes anderen zijn nog inge sloten. Aanvankelijk verkeerde men in het onzekere omtrent het lot van alle ar beiders die bij de ramp betrokken wa ren. Elf mannen bleken ingesloten te zijn. Enkele uren later kreeg men con tact met de zes overlevenden. Som migen van hen bleken verwondingen te hebben. Men heeft hen nog niet kunnen bevrijden. In de betrokken mijn zijn in 1907 honderd en dertig mijnwerkers door een ontploffing om het leven geko men. Met een vaartuig van de zeepolitie zijn maandag de bemanningsleden en 43 passagiers van de „Tjibantjet" naar de kust gebracht. Zoals men weet was het Nederlandse schip bij Hongkong op de rotsen gelopen. Een Chinese zeeman heeft gezegd, dat niemand aan boord van de Tji- bantjet gewond is. De opvarenden waren met behulp van een touwlad der, die van de wal aan boord was geworpen, in het vaartuig van de zeepolitie overgestapt. Het schip was zeer hard op de rotsen terechtgeko men. De wervelstorm heeft, volgons de eerste berichten, in Honka-ng"* mensen het leven gekost. Meer dan honderd personen Hepen verwondin gen op. In de haven zijn minstens zes gemeerde schepen losgeslagen, naar de kust gebracht. Zoals men In het westelijke deel van het Ka naai wordt momenteel gezocht naar de Franse treiler Portmoguer, waar van men sedert zaterdag geen berich ten meer heeft ontvangen. In verband met de vacature ont staan door het overlijden van de heer J, van Ringen, is met ingang van 15 oktober benoemd tot commissaris van Amhonezenzorg bij het ministerie van Maatschappelijk Werk drs. A. J. van Raalte te Katwijk aan Zee. Hij is thans directeur financieringen en coördina tie oorlogsschade van het departement van Financiën. t Verwachting van het KNMI tot J dinsdagavond opgemaakt maan- J dagavond te 23.15 uur: i t Veranderlijke bewolking met op J i ae meeste plaatsen nu en dan J enige regen. Zwakke tot matige i wind tussen zuidwest en zuid- oost, in het noorden van het land t aanvankelijk echter nog uit oos- J i tclijke richtingen. Weinig veran- t dering in temperatuur. 4 Verwachting van het Belgisch t weerkundig instituut: Matige t westelijke tot zuidwestelijke wind. t -Afwisselend betrokken en opkla- t ruJgen, met plaatselijk buien. J Vandaag: zon onder 18.35 uur. J maan onder 18.35 uur. A^M?Alen: zon °P 630 uur» maan i op 8.47 uur_ i i (Van onze parlementaire verslaggever) De algemene neiging, die in het regeringsbeleid te ontdekken valt, om rustig af te wachten welke resulta ten de maatregelen tot bestedingsbe perking gaan opleveren, klinkt ook door in de begroting van de minis ter van Economische Zaken, prof. Zijlstra. Het effect van de beste dingsbeperking begint nu pas lang zaam merkbaar te worden en de mi nister voelt niets voor al te rigoureu ze maatregelen, waardoor het doel zou worden voorbijgeschoten. Bij het huidige beperkingsprogram kan z.i. meer rekening worden gehou den met de noodzakelijke uitbrei ding van de industrie en met de be hoeften van de woningbouw, terwijl het een evenwichtige lastenverdeling mogelijk maakt. Ook de betalingsbalans zal, zo ver wacht de bewindsman, dit jaar nog niet terugkeren tot het evenwichts punt. Sterke voorraadvorming bij de industrie in 1956 en de eerste helft van 1957 hebben een niet onbelang rijk aandeel gehad in het totstand komen van dit tekort. Indien hieraan een eind is gekomen, zal ook de be talingsbalans een verbetering te zien geven. Toch geeft het verloop van onze export wel enige reden tot be zorgdheid, daar deze in vergelijking met andere landen achterblijft. Evenals minister Suurhoff ver- De V.N.-ontwapeningscommissie zal volgende week maandag bijeenkomen om de rapporten over de Londense ontwapeningsbesprekingen van haar subcommissie te bespreken. In Ue ontwapeningscommissie heb ben de leden van de Veiligheidsraad en Canada zitting. klaart ook prof. Zijlstra in zijn toe' lichting met. nadruk, dat er geen ruimte is voor een algemene verho ging van het loonpeil. De investeringen in de industrie zullen in 1958 met 9% worden inge- krompen, te oordelen naar een en- quête die in de loop van dit jaar werd ingesteld. Minister Zijlstra waarschuwt echter wel voor een te sterke teruggang die het industrial! satieprogramma in gevaar zou bren gen. Opmerkelijk noemt de minister de uitbreiding van het aantal filiaalbe drijven en de groei van het aantal aangeslotenen bij het vrijwillig fili aalbedrijf, vooral in de kruideniers branche. In het vervoersbedrijf ont wikkelt zich thans eenzelfde streven, dat 'bij de bewindsman op ondersteu ning kan rekenen. De toelating van acht negerleerlingen tot de middelbare school van Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, is met zoveel rumoer gepaard gegaan, dat de directeur van de school de nieu welingen verzocht, weer naar huis te gaan. Zowel op straat als in de school zelf was het tot wilde taferelen gekomen. Zoals ge meld werden dezer dagen de troepen, die op last van gouverneur Faubus de school bewaakten, op last van de rechter terugge trokken. President Eisenhower heeft maandagavond gezegd, dat hij alle machtsmiddelen zal gebruiken om obstructie van de wet op de opheffing van de rassenscheiding op scholen te voorkomen. De acht zwarte seholieren glipten maandagochtend de school door een zijingang binnen, terwijl een tweede groep, die deed alsof zij het gebouw wilde binnengaan, in botsing kwam met een aantal voor het schoolgebouw te hoop gelopen blanken. Enkele minuten voor de lessen zouden beginnen verschenen vijf negers voor de hoofdingang der schooi, De blanken, die op een punt door stedelijke politie waren tegengehou den, trokken op de negers af. Er ontstond een handgemeen, waarbij een neger werd neergeslagen. Op dat tijdstip waren de negen negerleerlin gen erin geslaagd de school door de zijdeur binnen te komen. jongens dit hadden gedaan. Later bleek dat hij het verhaal had ver zonnen. Hij had, in de buurt van een vat met benzine, met lucifers ge speeld, waardoor brand ontstond. Uit vrees voor straf van zijn ouders en om enkele negerkinderen in een kwaad daglicht te stellen, had hij toen het verhaal van de aanslag ver teld. Iemand riep: ,,Ze zijn erin", waar op binnen enkele minuten verschei dene blanke leerlingen het schoolge bouw verlieten. Vanuit de menigte blanken werd naar hen geroepen: „Kom eruit en blijf daar niet met die nikkers." Daarop poogden de blanke beto gers het schoolgebouw te bestormen, doch de politie dreef hen terug. Een blanke werd door een politieman met een gummiknuppel neergesla gen, terwijl een andere blanke door twee politiemannen werd wegge voerd. Een neger werd door de blan ken geslagen en geschopt. Hierop verzp^.i de olijke po litie de staatspolitie orri versterkin gen. Deze kwamen prompt, in over valwagens. De aldus versterkte poli tie wist de deinende menigte blanken te beletten het schoolgebouw binnen te gaan. Dit ging gepaard met ver spreide gevechten op het gehele ter rein voor de school. Toen het tot de blanke menigte buiten het schoolgebouw doordrong, dat de negerleerlingen in de school waren, handelden enkele hunner op bijna hysterische wijze. Een vrouw huilde en trok aan heur haar, terwijl zij ,,0, mijn God" riep. Een man zei: ,,0, God, de nikkers zijn in de school." Blanke jongens, die uit de school kwamen, zeiden dat er in het ge bouw werd gevochten en dat de ne gerjongens bloed op hun kleren had den. Zij vertelden dat blanke leer lingen, bij het wisselen der klassen aan het einde van een lesuur, de negerleerlingen door de gangen had den opgejaagd en aangevallen. Omstreeks twaalf uur verlieten de negerscholieren de school. Ze werden onder bescherming van de politie naar auto's geleid en weggebracht. Voor de school stond een joelende menigte. Volgens een der negerscholieren was er op school eigenlijk niets voorgeval len. De lessen begonnen normaal, zei hij, maar „na het derde lesuur wer den wij naar buiten geleid en naar huis gebracht". Het was maandagmiddag nog niet bekend of de kinderen vandaag weer zouden pogen de school te bezoeken. William Green, een 15-jarige neger, uit New York, heeft een andere ne gerjongen, die 14 jaar oud was, met messteken gedood, omdat laatstge noemde niet in dezelfde wijk woonde als hij. Green ontmoette het slachtoffer op een trap van een huis in Manhattan „Waar kom je vandaan", vroeg Green. ,,Van Brooklyn", luidde het ant woord. Green bracht de jongen uit Brook lyn toen onmiddellijk verscheidene steken met een hartsvanger toe. Een jongetje van 11 jaar in New York, Frank Somma, dat brandende benzine over zich heen kreeg, ver telde zijn ouders, dat vijf neger- "-^Koningin Juiiana on prins Bernhard zijn voornemens de begrafenis van koning Haakon VII, op dinsdag 1 oktober a.s. te Oslo, bij te wonen. (Van onze parlementaire verslaggever) De B.B. gaat thans rekening houden met de mogelijkheid van atoomaanvallen op Nederlands grondgebied. Minister Struycken stelt daarom in zijn toelichting op de begroting een aantal maat regelen voor, die belangrijke verbetering van de materieelpositie bij de B.B. betekenen. Deze maatregelen zijn o.a.: de verbetering bij de geneeskundige en ver bindingsdiensten; verdere opbouw van het onderdeel, dat speciaal belast is met de taak de bevolking te waarschuwen en te beschermen tegen atoom- aanvallen; het vervoerbaar maken in eenmansdraaglasten van de uitrustingen der reddingsploegen; de verbetering van het brandweermaterieel. waarbij niet name plasticslangen zullen worden ingevoerd. Tenslotte zal het B.B.- personeel worden voorzien van betere uniformkleding inplaats van de over alls. Dit houdt ook verband met het feit, dat de taak van de B.B. niet alleen beperkt blijft tot oorlogstijd, maar dat de organisatie ook moet optreden bij rampen in vredestijd. De kolenmijnen in het Ruhrgebied zullen op 1 oktober a.s hun prijzen voor kolen met gemiddeld D.M. 4,70 en die voor cokes met D.M. 6,20 per ton verhogen. Oorspronkelijk wilden zij de prijs voor kolen met gemiddeld D.M. 6 en die voor cokes met D.M. 7,90 ver hogen. Dat de prijsverhogingen klei ner uitvallen is het resultaat van be sprekingen, die vertegenwoordigers van de Ruhrbergbau gevoerd hebben met de Westduitse minister van Eco nomische Zaken Erhard. Gezien de kleine omvang van de prijsverhogingen, zo werd gezegd, zal van 1 april 1958 af opnieuw een prijsverhoging ontstaan in verband mét de tot dat tijdstip ontstane ho gere lasten. Minister Sgmkalden heeft besloten vrij ingrijpende verbeteringen aan te brengen aan de bestaande gevangenis sen. In de toelichting op zijn begro ting merkte de bewindsman op. dat het duidelijk is geworden, dat voor lopig de bouwmarkt nog niet toestaat, dat nieuwe gevangenissen worden ge bouwd. Wil men toch de veiligheid verhogen met behoud van het be staande regime, dan is het nodig aan de oude gevangenissen, die nog zijn gebaseerd op cellulaire straffen, de nodige voorzieningen aan te brengen. In verband met de kwestie der ver keersveiligheid deelde de minister mede, dat het wagenpark van de rijks politie opnieuw zal worden uitgebreid. De Centrale raad van de Katho lieke Standsorganisatie voor de Werk nemende Middenstand, welke dezer dagen te 's-Hertogenbosch vergader de, heeft met algemene stemmen een motie aanvaard, waarin er bij de re gering met klem wordt op aange drongen onverwijld goedkeuring te hechten aan de door de mijnindus- trieraad vastgestelde premieregeling voor het mijnpersoneel. Gezien de positie van onze beta lingsbalans en de daarmede samen hangende deviezenschaarste, zo wordt gezegd, is het thans meer dan ooit noodzakelijk de import van dure buitenlandse kolen tot het uiter ste te beperken. De motie stelt ook vast dat de arbeid in het mijnbe drijf voor de eigen bevolking aan trekkelijk moet worden gemaakt en gehouden. In dit zomerhuisje werden de vier leden van het gezin L. ge vonden. Eerst gisterenochtend ging men vermoeden, dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Bij koninklijk besluit van 14 septem ber is prinses Irene benoemd tot Grootkruis in de orde van de Neder landse Leeuw. die aemeenschaPDelii] De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft aan de regering een brief gezonden, waarin zij meedeelt, na kennisneming van de troonrede en miljoenennota tot de slotsom te zijn gekomen, dat belangrijke en voor de gemeenten gunstige voorstellen zijn gedaan en uitzichten zijn geopend. Zij vraagt echter tevens de aandacht voor een aantal punten, waarover ook nu haar bezorgdheid nog niet geweken is. Bijzonder verheugd is de vereniging erover, dat de regering met 1 januari 1958 de financiering van de woning- wetbouw weer op zich wil nemen. Er van uitgaande echter dat de ver delingsmaatstaf voor de woningbouw lening ook thans weer door de be trokken ministers zal worden vastge steld, vertrouwt de vereniging erop, dat een beslissing niet zal worden genomen dan nadat zij in de gelegen heid is gesteld over het ontwerp daar van haar oordeel kenbaar te maken. Wat de financiering van de gemeen telijke investeringen betreft, die niet uit de woningbouwlening 1957 en de woningvoorschotten gedekt kunnen worden, is het vooruitzicht helaas nog niet zo duidelijk, aldus gaat de brief verder. De vereniging heeft mogen consta teren, dat ook de minister van Finan ciën open oog heeft voor de vele an dere investeringen, die de gemeenten genoodzaakt zijn ter hand te nemen. Een noodzaak, die voortvloeit uit de omstandigheid dat de gemeente bij uit stek geroepen is tot het verzorgen van die gemeenschappelijke voorzieningen, welke van het bevolkingsac'cres en het industrialisatieproces het gevolg zijn, en die onvermijdelijk zijn voor de instandhouding van onze nationale welvaart. Een regeling waarbij gemeenten slechts in bepaalde gevallen vaste geldleningen op marktvoorwaarden kunnen afsluiten, zal tot gevolg heb ben, dat de beschikbare middelen zich uitsluitend naar die gevallen zullen richten. Zij zaï dan volgens de ver eniging ook van tijdelijke aard moe ten zijn en zo spoedig mogelijk plaats moeten maken voor een regeling, krachtens welke de gemeenten ook voor consolidatie-doeleinden tegen marktvoorwaarden kunnen lenen, aan gezien anders het gevaar niet denk beeldig is, dat de onevenredig grote vlottende schuld een blijvend element van onzekerheid in het gemeentelijk -financieelbestel gaat vormen. In een zomerhuisje te Noord- wijk heeft men maandagochtend de vier leden van het gezin Lek- kerkerken dood aangetroffen. De 26-jarige man, die kelner van beroep was en aan boord van sche pen zijn werk verrichtte, zijn 27-jarige vrouw en hun twee kinderen van vijf jaar en vijftien maanden, zijn door koolmonoxyde-vergiftiging om het 'le ven gekomen Aanvankelijk verkeerde men over de doodsoorzaak in het ongewisse. De sectie van dr. Hulst bracht deze aan het licht. Het koolmonoxyde was van gas afkomstig. Iemand moet de gaskraan half geopend hebben", al dus de hoofdinspecteur van politie te Noordwijk, ,,en we moeten nu nog uitzoeken wie dat geweest is." Het gezin moet in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven hebben verloren. Een pakje met vlees dat vrijdag of zaterdag is bezorgd lag nog onuitgepakt in de keuken. Merk waardig genoeg weet men, dat alle gezinsleden zich eind vorige week al onwel voelden en daarom het bed hadden opgezocht. Daar heeft men ze nu ook gevonden. tt „Astor", een politiehond te Rotterdam, heeft uitkomst ge bracht in een geschil, waarbij het ging om de vraag wie de eigenaar van een bankbiljet van 25 was. In een winkel, ergens in Crooswijk, werd op de vloer een bankje van 25 gevonden. Een mevrouw beweerde, dat het van haar was en stak het in haar tas, maar een achtjarig meisje zei huilend het verloren te hebben. Zij haalde haar moe der, die op haar beurt weer vertelde haar dochtertje op sta.p te hebben gestuurd om het biljet le wisselen. Men kon er niet uitkomen en de politie werd erbij gehaald. Maar die kon ook niet ruiken van wie het geld was. Gelukkig had „As- tor" een betere neus en blaf fend rende het dier op de moe der af. Toen was de vraag geen vraag meer.

de Stem | 1957 | | pagina 1