Opleidingsschip (met 86 man) in vliegende storm vergaan leCtkpV Koning Haakon overleden Drie winnaars in onze STEM-toto .1975 nten 2§5 Dramatisch einde van trotse bark „Pamir 5 hij Troepen in Little Rock nu weg L Twee Nederlanders gedood door explosie projectiel Oranje tegen Oostenrijk Geheim wapenarsenaal in Jordanië leeggehaald Prinses bracht een geschenk mee TINGSAVOND Reddingboten leeg en beschadigd O-griep Olav V nu op de troon van Noorwegen 10 1923 MT1E ;a DAGBLAD VOOR ZEELAND Lichtsignalen Zware storm Weinig verandering Adenauer: Mark blijft wat is Op baggermachine in Marseille: Congres voor migratie in Assisië Ontploffing in transformatorhuis te Rotterdam Carlier er weer bij I Uitslagen top-voetbal Compromis over plan Algerië Nederlands schip liep op de rotsen 97e JAARGANG No. 22562 .X dessins, GAREN ROK- ERSTOFFEN - SUREAU BREDA. ;au organiseert op 957 om 8.— n.m. !afé-Restaurant DE 18 te BREDA, een Aanvang 8 uur. vragen. blijft. ning. rna snelle be- Telefoon 30686 in de Missie- >p van 1958. scholen, zieken» te Victoria-Meer. Afrika zijn voor r Katholiek - komen te onzer vat U denkt over |a"? :n volledig adres IMAASD1JK Z.H. vens ontvangt V Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek 278841 MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke^, aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- i mene Voorwaarden worden op aanvraag I verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7;"telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZFN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. 35) Schepen en vliegtuigen zoeken nog altijd koortsachtig naar de Duitse hark „Pamir", die ten westen van de Azoren in een orkaan terecht kwam en waarvan men sinds zater dagavond niets meer heeft gehoord. Men moet aannemen, dat hel schip met man en muis is vergaan. Enkele reddingholen werden leeg aangetroffen op de plaats, waar men een der lichtseinen had gezien. De „Pamir", een der laatste grote zeilschepen en opleidingsschip van de Duitse koopvaardij, was met een bemanning van 86 koppen op weg van B'uenos Aires naar Hamburg. Onder de opvarenden waren 52 jongens, die voor het eerst een grote zeereis maakten. Het zoeken werd door het slechte weer uitermate be moeilijkt. De 3.103 ton metende viermaster seinde zaterdag, dat hij 500 mijl van de Azoren in een zware orkaan in nood was komen te verkeren. Het schip maakte toen een slagzij van 45 graden. Alle zeilen waren door de storm weggeslagen. De voormast was ge broken. Pamir", het laatste zeilschip.... „Pamir" en het zusterschip de „Pas sat" in Londen als drijvende graanop- slag'plaatsen gebruikt. De Pamir werd in het begin van het vorig jaar door een Westduitse scheepvaart maatschappij gekocht. Het werd in 1905 gebouwd. De „Pamir" heeft in de winter 1952- 1953 twee maanden in Rotterdam aan de ketting gelegen. De vermissing van het schip brengt de raadselachtige verdwijning van twee andere zeilschepen op de Atlan tische Oceaan in herinnering. In 1928 verdween het Deense opleidingsschip Twee Amerikaanse schepen, de pre. sident Taylor en de Penn Trader, be reikten zaterdagavond de plaats waar de Pamir zich volgens de laatst op gegeven positie ongeveer moest be vinden. Zij seinden, dat zij lichtsigna len hadden waargenomen. De Neder landse sleepboot Zwarte Zee is van de Azoren vertrokken om te proberen het schip op te sporen. Zondagavond had men echter nog niets van de Pamir vernomen. De Britse tankboot San Silvestre vond ee lege reddingboot, waarop „Lue- beck" (de haven waar de Pamir thuis hoort) stond. De Pamir had zes red dingboten en twee rubber redding- vlotten aan boord. Enkele daarvan werden later door een Amerikaanse piloot waargenomen. Ze waren leeg en zwaar beschadigd. Het zoeken naar het schip werd be moeilijkt door de zware storm, die nog in dit deel van de Atlantische Oceaan woedde. Daardoor kon zon dag maar één Amerikaans vliegtuig van de Azoren opstijgen om aan het zoeken deel te nemen. De „Pamir" had een hulpmotor en was 105 meter lang en 14 meter breed. Tijdens de oorlog werden de ACHT NEGERS zijn zaterdag om het leven gekomen door een mijnexplosie te Johannesburg. Meer dan twintig liepen verwondingen op. IN GREVENBICHT zijn tot vanavond weer vrijgezellen uit verschillende landen bijeen. Ger Greijn, hoewel in middels zelf getrouwd, heeft het con gres geopend. TE NIJMEGEN werd een internatio nale wandeltocht afgelast, omdat 480 deelnemers wegens griep verstek moesten laten gaan. DE ISRAëLIëR Kazan is volgens Moskou niet in Odessa vastgehouden omdat men hem tot spion wilde ma ken, maar omdat hij „illegale lec tuur heeft verspreid onder de bewo ners van de stad". MAARSCHALK ZJOEKOV, de Sovjet, minister van Defensie, gaat 8 oktober voor een officieel bezoek naar Belgra do. EEN BISSCHOPPELIJKE rechtbank wordt ingesteld in het diocees Roer mond ter voorbereiding van een pro ces tot zaligverklaring van wijlen pas toor-deken L. Tijssen van Sittard, die 27 jaar geleden overleed. BIJ EEN scheepsbotsing voor de kust va noord-west-Spanje is het Franse vrachtschip „Penze" vergaan. De hoofdmachinist wordt vermist. MORGEN zal de Veiligheidsraad op verzoek van Pakistan bijeenkomen om het Indisch-Pakistaanse geschil over Kasjmir te bespreken. PRINS BERNHARD is naar Zweden gereisd, waar hij op uitnodiging van koning Gustaaf deel zal nemen aan een jacht op elanden in de omgeving van Oerebro in centraal Zweden. Verwachting van het KNMI tot l maandagavond, opgemaakt zon- dagavond te 23.15 uur: Over het algemeen veel bewol- J king en nu en dan regen of mot- regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuid west. Weinig verandoring in tem peratuur. Verwachting van Belgisch weer- kundig instituut: Matige wind uil het zuidwesten. Betrokken en re- zenachtig. Plaatselijk onweer. In S de namiddag enige weersverbete- ring. Vandaag: zoi ondei 18.37 uur, maan onder 18.06 uur, Morgen: zon op 6.29 uur, maan J op 7.25 uur. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsla nd heeft gisteren in een televi sie-interview meegedeeld, dat de IV ark in geen geval hoger gewaar deerd zal worden, daar dit in strijd zou zijn met de huidige eisen van de Westduitse economie. De troepen van de nationale garde van Arkansas, die de middelbare school van Little Rock bewaakt heb ben om te verhinderen dat neger- scholieren er binnenkwamen, zijn nu teruggetrokken. Dit gebeurde enkele uren nadat een federale rechter een voorlopig ver bod had uitgevaardigd tegen maatre gelen om de toegang tot de school aan negers te ontzeggen. Gouverneur Faubus heeft in een televisierede gezegd, elk wettig mid del tegen het rechterlijk bevel te baat te zullen nemen. Maar zolang het van kracht was en totdat het ver nietigd zou zijn, zou hij zich naar het bevel voegen. Drie van de negen negerscholieren, aan wie tot dusver de toegang tot de school onmogelijk is gemaakt, hebben gezegd, zich maandag te zullen mel den. Koebenhavn met «r)9 man aan boord in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Dit schip, een bark met vijf masten, die 3901 ton mat, was op weg v^n Buenos Aires naar Australië. In maart 1938 is het Duitse opleidings schip Admiral Karpfanger, met 60 man aan boord, op een reis van Australië naar Engeland, spoorloos verdwenen. De rederij van de ..Pamir" had zondagavond nog niet alle hoop opge geven. In Hamburg hoopte men zondag avond nog, dat de Pamir niet ver gaan was, doch door de storm ver uit de koers werd geslagen. Een lezer vit het plaatsje.... nee, we noemen de naam lie ver niet, schreef ons, dat in zijn gemeente momenteel een aantal gevallen van O-griep zijn geconstateerd. De symptomen van de ziekte, schrijft hij, zijn nogal uiteenlopend, maar ze lijken wel enigszins op die va,n de A-griep. In elk geval blijkt, het aantal gevallen zich nog in stijgende lijn te bewegen, hoe wel.... men verivacht dat don derdag a.s. de epidemie be dwongen zal zijn. Dan is na melijk de wedstrijd tegen Oos tenrijk en de verslaggeving daarvan via radio en televisie achter de rug. Deze foto toont wijlen koning Haakon (links), de arm gesla gen om de schouders van de nieuwe koning, toen nog kroon prins Olav. (Advertentie) MAZETFABRIEKEN TE ZEVENBEBGfiü i i *i Twee Nederlanders en twee Fran sen hebben in de haven van Marseille de dood gevonden, toen in een bag germachine van een onderneming uit Den Haag een projectiel ontplofte. Vier andere bemanningsleden, onder wie één Nederlander, moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Zij kregen slechts lichte verwondingen. Dc ontploffing, die met een hoge, verblindende steekvlam gepaard ging, was zo hevig, dat zij in de gehele stad en tot in wijde omgeving werd gehoord. Enkele in de nabijheid ge parkeerde auto's werden door het geweld omvergeworpen, verscheidene motorrijders en fietsers van hun voertuig geworpen, vele huizen be- Meer dan 300 personen uit 25 lan den zijn in Assisië bijeengekomen om er het derde katholieke internationale congres voor migratie bij te wonen, onder leiding van de Amerikaan Ja mes J. Norris. Prof. Zecgers, directeur van het Kaski en van het Internationaal Re searchcentrum en Planbureau, con stateerde aan de hand van een uit voerig onderzoek, dat de miljoenen emigranten een enorme taak op de schouders der katholieke emigratie organisaties leggen. Deze zijn echter nog lang niet genoeg uitgebouwd, of zijn zelfs niet aanwezig, zoals vooral in Afrika en de Zuidamerikaanse landen. West-Europa kent vooral in godsdienstig gemengde landen een behoorlijke organisatie. Doch de sa menwerking is nog niet voldoende verzekerd ten aanzien van de inter— Europese migratie. Ton aanzien van Afrika stelde prof. Zeegers als noodzakelijk, dat de In ternationale Katholieke Migratie commissie hier alle krachten bun delt in een inter-Afrikaanse migratie commissie. Door een ontploffing zaterdagoch tend in het transfoi matorhuis aan de Putselaan in Rotterdam-zuid is de 34- jarige technische ambtenaar B. de Boom om het leven gekomen. Een andere employé van het elektrici teitsbedrijf werd zwaar gewond. In heel het stadsdeel beneden de Nieuwe Maas werd zo goed als alles, wat door elektrische stroom gevoed wordt, uitgeschakeld. Er was geen licht en geen vuur, de trams reden niet en zelfs de telefoonverbindingen waren op enkele uitzonderingen na gestoord. Pas tegen twee uur kon de storing voor het grootste deel worden opgeheven. Het Nederlands Elftal, dat woensdag a.s. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap tegen Oostenrijk speelt, is als volgt samengesteld: doel: de Munck (DOS); achter: Wiersma (PSV) en Kuy's (NAC); midden: Nolermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaasscns (VVV); voor: Van der Kuil (Ajax), Wilkes (VVV), Lenstra (Spel. Enschede), Rijvers (Feijenoord) en Carlier (Fortuna '54). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Van Wissen (MVV) en een nog nader aan te wijzen speler. De ploeg is, in vergelijking met de wedstrijd tegen Luxemburg op 11 september jl. op slechts één plaats gewijzigd: Bart Carlier, destijds geblesseerd, vervangt Noud van Melis'. Acht spelers, die op 26 mei jl. in Wenen tegen Oostenrijk speelden, zijn nu opnieuw opgesteld: Wiersma, Kuys, Notermans, Van der Hart, Klaassens, Van der Kuil, Wilkes en Carlier. schadigd en talrijke personen door rondvliegende stukken glas en metaal gewond. Een stuk ijzer van een ton, afkomstig van het vaarutig, kwam tientallen meters verder op de kade terecht. De baggermachine kantelde na de explosie. Duikers, bijgestaan door brandweerboten en andere hulpdien sten. trachtten tevergeefs de vier on- gelukkigen, die zich in de gekantelde romp bevonden, te bevrijden. Men had temidden van wrakstuk ken een cilindervormig voorwerp op gehaald, dat men aanvankelijk voor een mijn had gehouden, maar thans identificeert als een blindganger of torpedo. De bemanning besefte geen moment het gevaar van het ding. dat schokkend in de bakken van de bag- gf rmolen naar boven werd getrans porteerd. Een kraan takelde het zwa re geval uit dc bak en deponeerde het op de brug. Daarna ging de beman ning schaften. Tijdens het rustuur was het helse werktuig plotseling ont ploft. De omgekomen Nederlanders zijn kapitein Groenewegen en het beman ningslid Blonk. Kapitein Groenewegen was weduwnaar. Blonk was gehuwd. ITij laat ook kinderen na. Koning Haakon VII van Noor wegen is zaterdagochtend om vijf minuten over half vijf over leden. Kroonprins Olav, diens twintigjarige zoon Harald en de vijfentwintigjarige prinses As- trid hadden de hele nacht bij het sterfbed van de koning vertoefd. Twee weken geleden kreeg de koning een storing in de bloeds omloop van zijn rechterbeen en een aandoening van de luchtpijp. Zijn gezondheid liet reeds te wensen over, sinds hij in juni 1955 zijn dij been brak. Onmiddellijk na de bekendmaking van de dood van koning Haakon is de eerste kabinetsvergadering onder de nieuwe koning, Olav de vijfde, in het koninklijk paleis in Oslo gehouden. Er is een aantal besluiten genomen in verband met de door de dood van koning Ilaakon ontstane toestand. In geheel Noorwegen en op alle Noorse schepen zullen de vlaggen halfstok hangen tot 2 oktober, de dag na de begrafenis van koning Haakon. Kroonprins Olav heeft zaterdag, twee uur na de dood van zijn vader, de voorlopige eed van trouw op de grondwet afgelegd. Dit geschiedde in de vorm van een schriftelijke eed van trouw, welke het kabinet werd voorgelegd. Hierdoor werd hij beves tigd als nieuwe soeverein. Koning Olav zal in januari, bij de opening van het nieuwe parlement, mondeling de eed op de grondwet af leggen. In oktober zullen parlementsverkie zingen gehouden worden. Er zal geen kroningsplechtigheid zijn. Na de kro ning van koning Haakon VII in 1906 is de grondwet gewijzigd en het ar tikel over de kroning geschrapt. Jordaanse legerpatrouilles en poli tie hebben de hand gelegd op een voorraad machinegeweren, automati sche geweren, tijdbommen, munitie en ontplofbare stoffen, alles van Tsje chische oorsprong. Dit te te Amman meegedeeld. In Syrië is de avondklok ingesteld wegens de gespannen toestand in het land. Het Syrische blad ,,A1 Ayyam" heeft bericht, dat er nieuwe Turkse troepenconcentraties zijn waargeno men in het gebied van Bab al Hawa bij de Syrische grens. Volgens het blad zouden er kort ge leden 3.000 Turkse soldaten, een aan tal kanonnen en ongeveer 200 vracht auto's met wapens en munitie naar dit gebied gebracht zijn. Koning Saoed van Arabië zal van 28 septembeB to' 3 oktober een offi cieel bezoek aan Syrië brengen. Ook president Nasse, van Egypte zou in die tijd naar Damascus komen. TWEE ZUIDSLAVISCHE vluchtelin gen, die zaterdag in een treinwagon met bevroren vlees in Brussel aan kwamen, zeiden, dat zij de tempera tuur van 18 graden onder nul hadden overleefd door veel jenever te drin ken. (Voor levensbeschrijvingen van ko ning Haakon en de nieuwe koning van Noorwegen zie elders in dit blad). Het Noorse hof zal in verband met het overlijden van koning Haakon vier maanden rouw aannemen. De hof rouw is in Denemarken op vier en in Engeland op twee weken vastgesteld. Koningin Juliana zal twee weken hal ve rouw aannemen. De koningin en prins Bernhard heb. ben aan koning Olav een condolean» tietelegram gezonden. J De uitslagen, die de eredivisie J gisteren tot onuitsprekelijke ver- hazing van de voetbal-liefhebbers. bijeen speelden, luiden: GVAV-Rapid JC 2-3 NAC-DOS 4-0 BVV-Sparta 6-4 Amsterdam-Blauw Wit 1-3 Fortuna '54-ADO 2-1 Feijenoord-MVV 3-1 NOAD-Spcl. Enschede 2-6 VVV-PSV 4-1 Elinkwijk-Ajax 0-3 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij U verwijzen naar onze sportpagina's. Op een rondetafelconferentie van partijleiders te Parijs is overeen stemming bereikt over een gewijzigde tekst voor het Algerijnse hervor mingsplan, dat deze week bij het par. lement zal worden ingediend en waar. aan de vertrouwenskwestie verbonden zal zijn. De aanwezige partijleiders van alle partijen behalve die der com. munisten en Poujadisten zullen het akkoord in de Nationale Vergadering steunen. De meest omstreden kwestie was de bepaling, welke voorzag in een centraal uitvoerend orgaan in Alge rië. Het beginsel van de vorming van dit orgaan blijft behouden, maar het zal niet onmiddellijk in werking tre den. Het Nederlandse passagiersschip ..Tsjibantjet" van de Kon. Java-China Pakketvaart Lijnen heeft zondag ge seind dat het bij de ingang van de haven van Hongkong op de rotsen is gelopen. Het schip meldde dat het zware slagzij maakte en water in de machinekamer had gekregen. Er woedde op dat moment een tyfoon boven Hongkong. Het schip verkeert blijkbaar niet in onmiddellijk gevaar. Prinses Beatrix heeft zaterdag het kolonie huis „Sint Godelieve" te Goirle officieel ge opend. Zij bood de kinderen van het tehuis een jong zwart dwerggeitje aan, dat, blijkens de foto met ieders instemming „Hannibal" werd gedoopt. Deze keer kwamen dan uit een lawine van briefkaarten drie goede oplossingen te voorschijn. De namen van deze gelukk je winnaars laten wij onderstaand volgen: 1. A. VERSTRAETEN, Visserstraat 8a, Breda; 2. H. Th. MATTIJS, San. Klokkenberg H3, K 70, Breda; 3. D. A. LAURET, IJzerenhandstraat 22, Hulst. De pot van 100.wordt nu onder deze drie winnaars ver deeld en in de loop van de week zullen wij hen de postwissel doen toekomen. Wij wensen de winnaars van harte proficiat! Voor dc goede orde vermelden wij nog even de juiste uitslagen: NAC DOS 1, BW—Sparta 1, NOAD—SC Enschede 2. VW—PSV 1, Fortuna— ADO 1. DWS-Willem II 2, Vitesse—RBC 1, DOSKO—Emma 1, DHC—Baro nie 1, ZeistWilhelmina 1. Totaal-controlecijfer: 12. Zondag a.s. starten wjj weer opnieuw met een inzet yan 50.—

de Stem | 1957 | | pagina 1