ESCAFE IN PRIJS Internationaal gesprek over de varkens ONZE 3SEEB PAPIER VOOR PEN Mast als laatste houvast NIEUWE PRIJZEN stabiele baconprijs Naar Engeland een slim koopman DERDE BLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 Junior bus f 1.39 Normale bus f 2.48 Familie bus f 8.95 Coffeinevrij: Normale bus f 2.83 Familie bus f 9.95 Espresso: Normale bus f 3.15 Oplossing Recent onderzoek wijst uit: Bij jonge gezinnen staan de minste t.v.-toestellen Franse werkgevers tegen Europees vrij handelsgebied Premier van Nieuw-Zeeland afgetreden (Advertentie) (Van onze landbouwkundige medewerker) In de loop van de laatste weken worden er veelvoudige be sprekingen gevoerd over de varkens van west-Europa, althans voorzover deze afgezet worden op de baconmarkt in Engeland. Er zijn tegenwoordig vier grote leveranciers op deze markt. In de eerste plaats de Engelse boeren zelf, vervolgens Denemarken, Nederland en Polen. Voor Nederland is de Engelse markt reeds lang van grote beteke nis geweest. Sinds ongeveer het mid den der twintiger jaren, toen Enge land een invoerverbod van varkens vlees uitvaardigde, is ons land zich gaan toeleggen op de bereiding van bacon. Met uitzondering van de oor logsjaren is Nederland er steeds in geslaagd een aanzienlijke hoeveelheid bacon in Engeland af te zetten. Zelfs in de jaren van de crisis was de hoeveelheid groot, al was door de zeer lage prijzen toen weinig aan de varkens te verdienen. Onmiddellijk na de oorlog hebben Nederland en Engeland een baconcontract geslo ten, dat de eerste jaren vrij gunstig was. Naarmate de varkensstapel toe nam werd het moeilijker een behoor lijke prijs te bedingen. De oorzaak hiervan is voor een groot deel te zoe ken in de afhankelijkheid van Dene marken van de Engelse markt. In Denemarken In Denemarken liggen de verhou dingen van de uitvoer heel anders dan bij ons. Ruwweg gesproken kan men zeggen,- dat in Nederland een derde deel van de uitvoer agrarische export is en twee-derde deel indus triële export, verlenen van dien sten e.d. In Denemarken daarentegen is de verhouding weer ruwweg ge sproken juist omgekeerd. Twee derde deel van de uitvoer is daar agrarische export, en van deze export gaat het overgrote deel naar de Engelse markt. Bij zulk een toestand neemt de klant veelal een sterker positie in dan de leverancier. Enge land heeft niet nagelaten daarvan te profiteren en Denemarken prijzen te bieden die zo laag mogelijk lagen. Dit land durfde dan vaak niet al te fors van zich af te bijten, uit vrees de Engelse markt te verliezen. In de jaren van het baconcontract op lange termijn longtermcontract werd wel voor een aantal jaren gecontracteerd over de hoeveelheid bacon welke geleverd zou worden, maar de prijs zou van jaar tot jaar worden vastgesteld. In deze jaren zorgde Engeland er steeds voor dat het eerst met Denemarken tot over eenstemming kwam over de prijs en daarna pas met Nederland ging on derhandelen. Nederland was en is minder afhankelijk van Engeland, maar men begrijpt dat de Deense prijs van bacon van grote invloed was op de Nederlandse prijs. Enge land is altijd een ze^r slim koopman geweest, vaak op het onbehoorlijke af. In de tijd van longtermcontracten had men de hoeveelheid te leveren bacon in de hand. Later veranderde Engeland zijn politiek. De regering liet de import weer over aan de par ticuliere handelaren, waarbij de prijs tot stand kwam door vraag en aan bod. Nu is de vraag van bepaalde levensmiddelen vrijwel constant. Als het aanbod grote schommelingen ver toont, ligt het voor de hand, dat ook de prijs aan grote veranderingen on derhevig is. Zo is het thans op de Engelse baconmarkt. Schommelend anbod Het baconverbruik in Engeland is zeer gelijkmatig. Er kan wat ver schil zijn naarmate men in het een of ander seizoen is, want, nietwaar, als het kouder is, wil men wel eens een hapje meer eten. Maar het ver bruik is van vrijwel geen invloed op de prijs. Wel het aanbod. En het on gelukkige is, dat het aanbod zeer grote schommelingen vertoont. Dit is afhankelijk van een groot aantal factoren. Met name van het seizoen, maar ook van de prijsverhoudingen in de varkenswereld. Doen de sla gersvarkens en de vleeswarenvarkens het minder goed, dan worden de var kens nog al eens graag voor de bacon aangeboden. Dit is dan de reden waarom het aanbod van baconvar- kens zo groot wordt, dat de prijs van de bacon gaat dalen. Het Produkt- schap voor Vee en Vlees probeert dan wel door toeslagen en kortingen de zaak in evenwicht te houden. In het binnenland lukt dit dikwijls vrij aardig, maar zodra men op de En gelse markt komt, heeft men ook te maken met de andere leveran ciers, die uiteraard niets met de Ne derlandse regelingen te maken heb ben. Deze prijsdaling heeft natuurlijk ook gevolgen voor de Engelse boe ren, maar deze merken er zelf di rect weinig van. Zij krijgen welis waar minder voor hun varkens, maar de Engelse regering heeft de var- kensprijs gegarandeerd. Wat de Engelse boeren op de markt minder krijgen, geeft de overheid in de vorm van een toeslag. Het zal hun gelijk blijven van wie zij hun geld krijgen, van de consument of van de overheid. Men zou zelfs de volgende redenering kunnen opzetten maar wij weten niet of deze pervers is Hoe lager baconprijs hoe beter voor Engeland; immers de consument krijgt zijn bacon dan goedkoop en een deel van wat hij op deze wijze be spaart kan hij als belasting afdra gen om de toeslag aan de eigen Engelse boeren te betalen. Naar een afspraak Alles bij elkaar schijnt er dus voor de Engelsen niet zoveel reden te zijn om zich bezorgd te maken over de horizontaal: 1 insekt, 2 groente, Duits voorzetsel, 10 vochtig, 11 tui meling, 12 meisjesnaam, 13 uitstalkast, f» zakboekje, 19 wiel, 20 lusthof, 22 'ndien, 24 prima donna, 26 geplaveide weg tussen huizen, 29 drank, 30 zang- 1°ot, 32 bloeiwijze, 33 soort stof, 35 djrivier van de Donau, 37 dichterbij, 4» Frans onbep. voornaamw., 40 tthoorsteenzwart, 42 leidsman, 44 'rans voegwoord. 45 koningin (Fr.), niet gesloten, 49 gebed, verzoek, 51 erlangen, 52 pers. voornaamw., 53 oning 54 bePi rangtelwoord, porren, 61 meisjesnaam, 62 wrang, tuur, 64 strafwerktuig, 66 hijswerk- 'U1S. 68 voortreffelijk. 71 plaats op ™heland, 72 lidwoord, 74 mens, 75 «igemeen gevolgd gebruik. 76 her kauwer, 77 onmeetbaar getal. verticaal, i zoogdier, 2 vis, 3 opgetaste hoop, 4 jongensnaam, 5 rondhout, 6 glibberig, 7 vaas, 8 rustig, godsdienst (afk.), 10 schade, 12 na komen, 14 ter attentie van (afk.), 15 opening, 17 jongensnaam, 18 op de wijze van, 21 tijdperk, 23 vertrekken, f medelijden, 27 rumoermaker, 28 ?®V1S waaien, 31 harre, 34 Frans lid oord, 35 dubbelklank, 36 niet kun nende spreken, 38 gelofte, 41 week dieren, 43 voorzetsel, 46'land in Euro pa, 48 vader (Fr.), 50 kippeprodukt Imv.), 53 regeringsstelsel, 55 eike schors. 56 ik (Lat.), 58 vogel, 59 hori zon, 60 kloosterzuster, 63 slijtageplek in stof, 65 koker, 67 thee (Duits), 69 dwaas, 70 voorzetsel, 73 voegwoord. HORIZONT'AAL: 1 leek, 5 spin, 9 oever, 11 soort, 12 arg, 14 ego, 15 alm, 16 ore, 19 ne, 20 dar. 21 erg, 23 p.s., 25 el, 26 tuba, 28 droom, 30 arena, 32 aria, 34 esse, 36 jr., 37 student, 40 kg, 41 bel, 42 ate, 43 ja, 44 Amerika, 48 nu, 50 arme, 52 elle, 55 Peru. 57 prooi, 60 ende. 62 eg, 63 g.m., 65 oma. 66 si, 67 re, 68 nor. 70 ein. 72 sap, 74 aal, 75 kleed, 77 eland, 79 Olst, 80 Etna. VERTICAAL: 1 log, 2 Ee, 3 ever, 4 keg, 5 sol, 6 pomp, 7 ir, 8 NTO, 10 roer. 11 sago, 12 anti, 13 reu, 17 ree, 18 Eist, 20 dar, 22 rood, 24 sas, 27 bar baar, 28 dat, 29 men, 31 rekenen, 33 Islam, 33 staal, 38 une, 39 Eli, 45 mep, 46 room, 47 kei, 49 open, 51 rug, 53 lei, 54 keel, 56 ego. 58 rond. 59 oase, 61 dra, 64 mees. 66 spat, 69 RKO, 71 Iet, 73 ale, 74 Ada, 76 U, 78 N.N. bacon. Toch heeft de voorzitter van de Engelse boerenbond het initiatief genomen om te gaan praten met de Denen en de Nederlanders. Hij wil komen tot een afspraak tussen de Engelse, Deense en Nederlandse boe ren om te komen tot een gelijkmati ger invoer en daardoor tot meer sta biele prijzen. Wat het voordeel voor de Engelse boeren is, zien we niet. Wel voor de Engelse schatkist. Of het kan zijn, dat de Engelse boeren bond wat bevreesd is voor de toe komst omdat wellicht de Engelse be lastingbetaler bezwaar gaat maken tegen de grote uitkeringen welke aan de boeren worden gedaan. De Engel se landbouw staat niet zo sterk; dat doet trouwens geen enkele landbouw, welke alleen voor het binnenland pro duceert en daar zwaar beschermd wordt. Voor Nederland en Denemarken zou een stabiele prijs wel van voor deel zijn; in Nederland zowel voor de boer als voor de schatkist. Ook voor de Deense boer, die zulk een groot deel van de export verzorgt, zou een stabieler prijs wel voordeel geven. Maar helemaal vertrouwen doen de Denen dit alles blijkbaar toch niet. De Deense landbouw- attaché in Engeland heeft de boeren van zijn land al de raad gegeven niet op het Engelse voorstel in te (Advertentie) gaan, want hjj ziet in de poging tot gelijkmatiger aanvoer van bacon een poging tot afremming van de invoer in Engeland. Hij vreest zelfs dat dit op de duur een poging zal inhouden om de De nen van de Engelse markt te ver dringen en de Engelse baconvoorzie- ning geheel of voor het overgrote deel in handen van de Engelse boe ren te brengen. Ook de Nederlandse boeren staan niet zo erg vertrouwelijk tegenover de Engelse voorstellen. Sommigen en waarlijk niet de domste zien er een poging in om de plannen van de vrijhandelszone te torpederen. Zo als bekend wil Engeland wel een vrijhandelsgebied, maar de landbouw moet daarbuiten blijven. ,,Neen", zegt Nederland, ,,een vrijhandelsge bied zonder landbouw is voor ons geen vrijhandelsgebied". Indien nu de boerenbonden uit de drie landen tot een vrijwillige afspraak over de bacon zouden komen, zouden de plan nen tot het scheppen van een vrij handelsgebied doorkruist worden. En de Engelse boeren zouden met recht kunnen vragen: ,.De landbouw in het vrijhandelsgebied? Waarom? We heb ben onze eigen afspraken en waarom dan de landbouw bij deze vrijhandel? Dat betekent in de praktijk dan toch niets." Daarom is het belangrijkste wat van Nederlandse zijde gezegd is, misschien wel, dat deze besprekingen niet betekenen, dat de Nederlandse boeren nu een andere mening hebben over de vrijhandel. De tijd zal het leren. 1 Oktober gaan de heren weer praten. In Lon den ditmaal. De Nederlandse Stichting voor Sta tistiek heeft een onderzoek ingesteld naar de samenstelling van de kring van de Nederlandse bezitters van televisietoestellen, naar hun menin gen en wensen en naar hun kijkge woonten. Voor deze enquête heeft men 1000 toestelbezitters ondervraagd. (Ons land telt er ca 200.000). De periode van de enquête liep van 19 mei tot 15 juni van dit jaar. Vastgesteld werd dan ongeveer 70 pet van de toestellen in het westen van het land zijn geplaatst, waar ca 50 pet van de bevolking woont. In de gezinnen waar de echtgenoten jonger dan 30 jaar zijn treft men de minste televisietoestellen aan. De meeste toestellen bevinden zich bij oudere mensen en echtparen zonder kinderen. De kijkdichtheid bedroeg 45 pet, hetgeen zeggen wil dat gemiddeld van alle honderd personen die thuis een televisietoestel hebben (kinderen en huisgenoten inbegrepen) er 45 de uit zendingen volgden. Het aantal kijkers varieerde in de genoemde periode van 120.000 tot 750.000. Ook is gebleken dat het journaal, het weekoverzicht en het kinderuur tje de grootste belangstelling genie ten. Het rapport vermeldt dat in ons land ontvangst van visite door het j bezit van een televisietoestel wordt bevorderd. Het oordeel over de Nederlandse televisieuitzendingen is niet steeds Het verbond van Franse werkge vers is van mening dat het Europese vrijhandelsgebied, dat men wil gaan oprichten, rampzalige gevolgen voor de Franse economie zal hebben. In een resolutie zegt het verbond, dat het voorgenomen vrijhandelsgebied onverenigbaar is met de Europese gemeenschappelijke markt van de zes landen. Bij de opsomming van zijn bezwaren merkt het verbond op, dat Engeland niet voornemens is de lan den van 't gemenebest uit te nodigen tot het vrijhandelsgebied toe te tre den. De Engelse regering wenst de belangen van de landbouivprodukten van haar land en van het gemene best te beschermen. Het evenwicht tussen voordelen en opofferingen lou daardoor verbroken worden, tot nadeel van de Europese landen een grote landbouwexport. even gunstig. De Eurovisie blijkt over het algemeen gunstiger beoor deeld te worden dan de Nederlandse uitzendingen, evenals de buitenland se programma's. Ongeveer een derde van de ondervraagden wenst èen hoger programmaniveau. De wensen gaan voornamelijk uit naar films en cabaretprogramma's, naar meer to neelstukken en meer vrolijke uitzen dingen. Ongeveer 68 pet van de onder vraagden wil wel reclame in de uit zendingen, 42 pet wil dat, mits daar door het peil van de programma's kan worden verhoogd. Een vrij groot deel van deze laatsten is bereid voor een beter peil een hoger kijkgeld te betalen. De reclame zou volgens het rapport het beste kunnen worden uit gezonden tijdens de pauzes. OOSTENRIJK. NEDERLAND De meneer, die dat stukje geschre ven heeft: Als Wenen over voetbal praat, is een doodgewone Trotl, zo iets als een anti-communist, die naar Rus land gaat, daar veel moois hoort en zieten als een half-zachte commu nist bekeerd terugkeert. „Wie er begonnen is in Wenen??', vraagt hij. ,,In de Weense kranten zie je, dat van Wissen de Oostenrijkse doel man tegen het hoofd trapt", schrijft hij even verderop. En ook heeft hij het over de Oostenrijkse wedstrijdmentaliteit, waarover hij dan een zoetsappig ver haaltje ophangt over een of andere vriendschappelijke wedstrijd, waarin Dienst en Hanappi zulke nette, brave, bovenstebeste jongens waren. „Liever schoon sterven, dan met geweld win nen", heet dat in Wenen. In Wenen heeft Oostenrijk de rollen omgekeerd: „Liever met geweld laten sterven, dan zelf schoon verliezen", re deneerden de Oostenrijkers toen- En boze, teugelloze hartstochten 6tortten zich uit over het hoofd van een arme scheidsrechter, die een gemene trap van die lieveling Dienst niet zag, die niet durfde optreden, toen Pieters Graafland tegen moeder aarde werd gekwakt, die tenslotte een strafschop (voor Oosten, rijk dan altijd) nog niet kon onder scheiden van gereglementeerd voetbal. Oh ja, die Nederlandse serveuse, die zich in de tweede helft voor haar eigen landgenoten zo schaamde. Zij s voor mij ook zo'n Trotl, juist als al die half- zachten, die nog geloven in de gulden regel van „het spel om het spel". BREDA. F. van 't M. OOSTENRIJK. NEDERLAND (II) Het doet me deugd, dat er eindelijk eens iets is geschreven door een Neder landse krant, dat minder emotioneel is dan de artikelen van al die boze voet baldeskundigen in Nederland en Oos tenrijk. Waar twee vechten, hebben twee schuld.... Het is een heel oud spreek woord, maar er zit toch wel een diepe wijsheid in. Wie op een voetbalveld zit het Is al vaak gebleken ziet nu eenmaal wat hij graag wil zien. De Oostenrijkers zijn ervan overtuigd, dat van Melis de Oostenrijkse keeper opzettelijk tegen de grond heeft gekwakt, de Nederlanders hebben met eigen ogen aanschouwd dat hij het echt niet opzettelijk deed. En allemaal zijn ze van hun gelijk over tuigd. We doen er goed aan, die vervelende geschiedenis van mei j.l. maar te ver geten en de komende wedstrijd Neder landOostenrijk rustig en zonder kwa lijke emoties tegemoet te zien. Misschien dat we dan een partij goed voetbal te aanschouwen krijgen, waarvoor de Oos tenrijkers over het algemeen wel garant zijn en die meer genot geeft dan een veldslag. ROOSENDAAL, P. S. OOSTENRIJK. NEDERLAND (III) Ik kon het erg waarderen, dat een van uw redacteuren de „Oostenrijkse kwestie" eens objectief heeft trachten te zien. Er zullen natuurlijk weer wel fanatiekelingen komen, die hem de huid vol schelden, maar daar moet hij zich niets van aantrekken. Sommige mensen kunnen nu eenmaal alleen zwart van wit onderscheiden. Voor de rest zijn 2e (liever) kleuren blind. Uxv stuk, hoewel het m.i. de zaak soms wat al te zeer van de Oostenrijkse kant belichtte, heeft mijn instemming. OSSENDRECHT, VOETBALLIEFHEBBER OOSTENRIJK. NEDERLAND (IV) Als uw redacteur, de over de Oosten rijkse voetbal schrijft, de wedstrijd in kwestie op de televisie had gezien, zou hij wel anders praten. Duidelijk heb ik kunnen vaststellen, dat het de Oosten- tenrijkers waren, die de zaak op gang brachten. En ik heb de zaak echt niet door een gekleurde bril bekeken. WAALWIJK, J. van L. (We kregen nog enkele andere stukken over de kwestie, die echter juist te laat waren dan dat we er nog ruimte voor konden vrijmaken. We vrezen dat volgende week de actualiteit eraf is. Overigens onze dank aan de inzenders. Red.) ONTGROENING (VI) In uw artikel van dinsdag 10 septem ber j.l. heeft u enige woorden gewijd aan de ontgroening. Wij groenen zijn u hiervoor zeer erkentelijk. De wijze waarop uw redacteur over de ontgroe ning sprak was werkelijk verbazingwek kend. Mijnheer de redacteur had n.l. een zeer besliste mening over de ont groening. Wat uit de aard der zaak niet erg moeilijk is als men het zelf niet hoeft te doen. Want dit is nu juist de kern van de zaak. Wat er gedaan wordt mag dan flauw zijn, het heeft zijn be doeling. Het is nuttig voor de jongens, de groe nen dus, dat ze nu zulke vervelende karweitjes moeten opknappen. Je kunt je dan namelijk beter beheersen. Je zult er niet zo erg tegen opzien om verve lende karweitjes op te knappen e.d. Per slot van rekening moeten we later allemaal eens, een leidende functie gaan vervullen. Dat is tenminste de bedoe ling. En om je daarin te bekwamen moet je beginnen met „dit" door te ma ken. Dat „dit" noemt men de ontgroe ning. Het is dus een nuttig iets. Wat niet wegneemt dat men het zo gezellig mogelijk kan maken. En dat doen we ook. Maar in besloten kring. BREDA, GROEN 44 Dank voor de uiteenzetting. Ove rigens weet de redactie heel goed wat ontgroening is. Daarvandaan dat zij op deze wijze op de HTS-ontgroe ning reageerde. ONTGROENING (VII) Vol ontzetting lazen wij zaterdag j.l. de kritiek, die geleverd werd op de ontgroening van de HTS'ers. In al die stukjes komt toch wel duidelijk naar voren, dat de meeste mensen niet we ten, wat het ontgroenen inhoudt en met wat voor een mentaliteit dit ge beurd. Zo schrijft de heer W.B. uit U1- venhout: Hedenmiddag ben ik getuige geweest van de ontgroening van de eer stejaars. Mijnheer W.B. hoe kunt u nu op een middag getuige zijn geweest van een ontgroening. Wist u b.v., dat het grootste gedeelte van de ontgroening zioh afspeelt achter gesloten deuren, wat er al op wijst, dat het ontgroenen er helemaal niet is om de mensen te ver maken. Wat de heren critici schijnen te denken. Wij zouden tal van originele stunts kunnen opnoemen die de groencommissie met succes had uitgedacht. De ontgroe ning op de HTS is een traditie, die nooit zal worden afgeschaft. Als de heer W.B. uit Ulvenhout dan wil dat we een ruit hadden ingeslagen bij C. en A., dan getuigt dat toch wel van een heel slechte smaak. Als het corps Virtus er toe zou overgaan de leerlingen te ontgroenen op een manier zoals dat op een universiteit gebeurt, wat zouden we dan wel niet voor kri tiek krijgen. Dan schrijft de heer P.S.: Bovendien bestaat het gevaar, dat reeds direct, nadat de eerstejaars hun intrede op de nieuwe school hebben gemaakt wreve lige verhoudingen ontstaan tussen die eerstejaars en degenen die de ontgroe ning op zich hebben genomen. Mijnheer P.S., we hebben er spijt van dat we niet in het bezit waren van uw adres, anders hadden wij u zeker uitge nodigd voor 't groenenbal. Tijdens 'tgroe- nenbal had u kunnen zien hoe de ver houdingen waren tussen de groencom missie en de eerstejaars. Daar werd by een glas wijn met plezier teruggekeken op de belevenissen van de afgelopen week, Er bestonden totaal geen wan- verhoudingen, het tegendeel was waar. Het ingezonden stuk van de heer G. Groen slaat nergens op. Als het u koud laat mijnheer Groen of wij ontgroend worden of niet, waar slaat uw kritiek dan op. Zegt u dan maar ineens dat de leerlingen van de MTS, pardon HTS, u niet bevallen want meer inhoud bezat het stukje niet. Wij wilden dat al degenen die echt eens commentaar zouden willen leve ren op de ontgroening, zich het volgend jaar konden opgeven als lid van het r.-k. corps Virtus te E-reda, zodat ze van nabij kunnen ondervinden wat een ont groening inhoud en niet behoeven af te gaan op een middag ontgroenen. BREDA Th. B G. D. ex-GROEN no 3 en ex-GROEN no 39 ONTGROENING (VIII) Met stijgende verbazing zijn mijn ogen langs de zelfgenoegzame volzinnen van de „oudere-jaars" gegleden, die in uw blad van zaterdag 14 september fanatiek partij trok voor de „onontbeerlijke" MTS-ontgroening. Genoemde oudere-jaars zou ik bij deze willen toevoegen dat hij in het verde digen van zijn standpunt een weg be wandelt van het soort zoals de naam onder aan dit ingezonden stuk aangeeft. Het doel van een ontgroening, „groe ne" oudere-jaars, is nog steeds het aan kweken van een saamhorigheidsgevoel onder jaargenoten, die intern in corps- verband studeren. In het midden gela ten of een MTS-er een student genoemd kan worden, alsmede de manier waarop men zo'n eenheid tracht te bewerkstel ligen, ben ik de mening toegedaan dat in een MTS-milieu een ontgroening niet op zijn plaats is. Immers in het hete rogene klimaat van ambachtsscholieren, Mulo-knapen en wat dies meer -zij, is een geestelijke eenheid absoluut niet te realiseren. En oudere-jaars, het komt zelfs voor dat u en de uwen meerdere malen door groentjes voor „groen" Wor den gezet, omdat het niet onwaarschijn lijk is, dat zij in fysiek en moreel op zicht verreweg uw meerderen zijn. Dit maakt het geheel uiteraard erg bela chelijk. Doch zoals een kind graag groot wil zijn, zo ook willen middelbare scholie ren zich de waardigheid van erkende studentencorpora aanmeten. En ook hier om kan ik slechts medelijdend glim lachen. BREDA, GROENEWEG EEUW VAN DE TECHNIEK Nu de zomer teneinde loopt en de don kere wintermaanden zich weer aandie nen, wil ik langs deze weg de lezers van „Papier voor uw pen" even onder de aandacht brengen, dat er in deze tijd, die we toch met recht „de eeuw van de techniek" noemen, nog mensen zijn die verstoken leven van alle mo derne comfort. In deze tijd, waarin ieder da mond vol heeft over atoomsplitsing en kern energie, moeten wij mensen van Rust- wat en omstreken de wintermaanden weer door zien te brengen met petro leumlamp en gaslicht. Rustwat, dat aan de weg ligt van Hulst naar Perkpolder, dus aan een der mooi ste wegen van Nederland, blijft versto ken van deze lichtbron. De gemeente Hontenisse telt nog drie onrendabele ge bieden waarvan Rustwat en omstreken er een is. Het is een schandaal dat mensen bui tenshuis middenin de moderne tijd staan terwijl ze binnenshuis nog in de mid deleeuwen leven. Ik hoop dat de bestuur- deren van onze gemeente eindelijk eens iets gaan doen aan dit probleem dat schreeuwt om een oplossing. TERHOLE, B. SPON9ELEN PA TA TES.FRITES Met verbijstering heb ik in uw blad kennis genomen van de militaire order die uitgevaardigd werd door een regi ments-commandant, dat het verboden is voor inwonende militairen van de Cort Heijligerskazerne patates-frites te kopen aan een kraampje dat geplaatst is in de Eeukenlaan te Bergen op Zoom. Als motief wordt dan opgegeven de rommel die zo'n friteskraampje mee brengt. Het wordt toch te bar dat een regi ments-commandant zich gaat bemoeien met zaken buiten de kazerne. Het was volgens mij beter dat de commandant de militairen gewezen had op de po litieverordening die verbiedt om papier enz. op straat weg te werpen. Hij had dan de patates-f ritesbakker zijn boter ham niet ontnomen. BERGEN OP ZOOM, H. STOOP WACHTLOKAAL (II) Gaarne sluit ik me aan bij de woor den van V. G. uit Tilburg. Doch laten we eens even kijken in het dorpje Raamsdonkdorp, daar hebben ze een mooi wachtlokaal, bijna afgebroken tot een louter geraamte. Dit is te danken aan de baldadige jeugd van bovenge noemd dorpje. Iedere dag reis ik op en neer, •«mor gens tel je 21 hele ramen, 's avonds 19. Dag in dag uit kruipt baldadige jeugd door de gehavende raampjes. Kortge leden stond ik daar te wachten op de bus naar Raamsdonksveer, een oude da me bleek een flinke verkoudheid te hebben, die zij opgelopen had in dit wachtlokaal, te danken aan do jeugd. Menig mens verbijt zich hierop. Ik zou dit zelf niet zo goed weten, als ik niet iedere dag, week in week uit deze reis maakte. Waalwijk schreeuwt om een wachtlo kaal! Genoemde plaats (o.a. de jeugd) breekt het af. Misschien verhuist het dan wel ergens anders naar toe en dan? WAALWIJK, DAGELIJKS REIZIGER Deze dramatische foto werd ge maakt door een opvarende van het Deense vrachtschip ,,Nordvest" ter hoogte van de Philippijnen. Dertien overlevenden van een i moesten zij in deze wanhopige po- schipbreuk hangen in de mast en I sitie blijven, voordat zij ontdekt en het touwwerk van hun gezonken I gered konden worden.... bootje. Niet minder dah 46 uren I De premier van Nieuw-Zeeland, Sidney Holland, heeft besloten onmid dellijk af te t eden om gezondheids redenen. Hi' wordt opgevolgd door de plaats vervangende leider van de nationale partij en vice-premier Keith Holy- oake. Holland is 63 jaar. Vorige maand kondigde hij al aan, dat hij zich zou terugtrekken na de lopende parle- mentszitting.

de Stem | 1957 | | pagina 5