Geslaagde proef met raket in VS Prinses te Amersfoort Gouverneur Faubus bleef weerspannig „Gebruik kernwapens vijf jaar verbieden Nederlandse speelfilm Venetiaanse gondelier huilde in New York tranen met tuiten Kort geding van Dorus contra pseudo-Dorus j willigter Beurze DAGBLAD DE STEM Jean Sibelius gestorven Koersdaling op Londense beurs DAGBLAD V®OR ZEELAND Stichting van de Arbeid wil gesprek met regering Diplomatieke vakantie Oostelijke wind Sociale Zaken algemene wet Nederland-Oostenrijk j Ontwapeningsresolutie van Gromyko Toestand koning Haakon zeer ernstig Stakingen in Argentinië kinderbijslag Ondanks honderd dollar per avond Verdere stijging der Westduilse reserves Geen vorderingen bij rondetafelconferentie over Algerije Weer wapens uit V.S. voor Jordanië Indische kasteleden contra paria's neem eens een proef 97e JAARGANG No. 22561 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 et. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bybureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, NieuwstraatjH, tel. no. 35) In zijn landhuis nabij Helsinki is de Finse componist Jean Si belius op 91-jarige leeftijd aan een hersenbloeding gestorven. Met deze grote zoon van Finland gaat een der grootste musici heen, die stylistisch verwant waren aan de laat-romantische componisten. Het werk van Sibelius, die op 8 december 1865 werd geboren, wortelt sterk in de Finse folklore; o.m. ontleende hij enkele van zijn „poèmes symphoni- ques" aan het heldenepos Kalevala. Sibelius studeerde te Helsinki, Ber lijn en Wenen. Een zijner werken, nl. zijn achtste symfonie, zal men eerst nu binnen afzienbare tijd kunnen be luisteren. Het mocht tijdens zijn leven niet worden uitgevoerd. JEAN SIBELIUS, groot componist, wiens sterk romantische muziek geïnspireerd was door het volkslied. Van de Amerikaanse raket basis bij Cape Canaveral in Flo rida is gisteren een raket, ver moedelijk een „Thor", die een afstand van 2.4000 km kan af leggen, met goed gevolg gelan ceerd. De circa 20 meter lange sigaarvor- mige raket steeg rechtstandig tot een hoogte van circa 30 km, daarna begon zij nog steeds stijgend, een grote boog in oostelijke richting te beschrijven, De Stichting van de Arbeid deelt ons het volgende mede: „Nu troonrede en miljoenen nota bekend zijn, is het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen geweest om zich te be raden over de sociaal-economi sche situatie. Een uitvoerige gedachtenwis- seling heeft plaats gehad tussen de vertegenwoordigers der cen trale werkgevers- en werkne mersorganisaties. Na dit eerste geprek zullen deze organisaties het overleg in eigen kring voortzetten. Over veertien dagen zal het bestuur van de Stichting van de Arbeid opnieuw bijeen komen. Het ligt in de bedoeling al vorens tot definitieve conclu- sies te geraken een gesprek I met de regering te vragen". tot zij uit het zicht verdween. De raket steeg eerst geluidloos op, een wit rookspoor achterlatend. Op grotere hoogte maakte zij een geluid als van een groep bommenwerpers. Als de raket inderdaad een „Thor" was, zou dit de vierde proef met dit type zijn en de eerste die gelukte. De eerste twee keer was het succes twijfelachtig. De derde, eind augus tus gelanceerd, raakte kort na het opstijgen uit de koers. Radarstelsel De Amerikaanse generaal Tho mas White verklaarde in Was hington, dat de Ver. Staten ,,in de nabije toekomst" zullen be schikken over een radarstelsel, dat een intercontinentale raket op een afstand van 4.800 km kan waarnemen. Hierdoor zullen de Amerikaanse straaljagers voldoende tijd krijgen om op te stijgen en het naderende projectiel te onderscheppen, zo zei De Sovjet-ambassadeur in Israël, Abramof, heeft de Israëlische autori teiten meegedeeld, dat hij met vakan tie gaat. In diplomatieke kringen zegt men, dat Abramof. die deken van het corps diplomatique in Tel Aviv is, wil voorkomen, dat hij de volgende week ter gelegenheid van het joodse nieuwjaar de Israëlische president moet feliciteren. H.K.H. Prinses Beatrix heeft giste ren in' Amersfoort de centrale werkplaats voor aangepaste arbeid geopend. We zien haar hier tijdens de rondgang door het gebouw 'na de opening. Zij wordt vergezeld door jhr. S. M. Snouck Hurgronje, voorzitter van de Stichting CAWA. Gouverneur J aubus van Arkan- t huis gedemonstreerd, omdat volgens sas IS gisteren, ondanks een dag-i hen hun kinderen onderwijs van min- vaarding, niet verschenen voor uer5 kwalltelt krijgen. Zij droegen j ,6 "UKUC11 borden met zich mee waarop de eis de lederale rechter in Little jonmiddellijke integratie" stond. Rock, die op verzoek van de i Op de scholen in New York bestaat Voor de president van de recht bank te Amsterdam heeft gisteren zen kort geding gediend tussen de cabaretier Tom Manders, alias „Dorus" (eiser) en de heer FM. Terrier, die als amateur optreedt onder de naam „Fred Menger" (ge daagde). Manders verwijt gedaag de dat hij in het publiek (in het lordaancabaret) optreedt met een creatie van „Dorus" die zo veel lijkt op die van hem, dat hij daardoor schade lijdt. De heer Manders vraagt de presi- PRINSES GRACI van Monaco ver wacht in maart haar tweede baby. DE SECRETARIS van Pro Juventute te Dordrecht is door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, omdat hij de vereni ging voor circa 1500 had benadeeld. DE STAKING van ongeveer 25.000 tclefoonmonteurs te New York is ten einde. Er is overeenstemming over een nieuw arbeidscontract. SAM VAN BEEK, een bekende Am sterdamse kunstschilder, is gisteren op 79-jarige leeftijd te Amsterdam overleden. MR. TH. J. VAN DER PEYL, hoofd van de financieel-economische afde ling van de directie Suriname en Ned. Antillen, is benoemd tot directeur van het planbureau Suriname. PRINSES BEATRIX heeft gisteren te Amersfoort een werkplaats voor aangepaste arbeid geopend. PIBOEL SONGGRAM, de afgezette premier van Thailand, heeft op zijn verzoek asiel gekregen in Cambodja KONING SAOED heeft de uitnodiging van de Syrische regering om op de thuisreis van Zwitserland een bezoek aan Damascus te brengen, aanvaard, Weersverwachting van het K.N t M.I. tot vanavond, opgemaakt t vrijdagavond 23.15 uur: Toenemende bewolking, met la- J ter mogelijk liier en daar enige t r.eSen» Zwakke tot matige ooste- t JiJke wind. Weinig verandering in temperatuur. i ...Verwachting van het Belgisch t Weerkundig Instituut: 5 Dichte wind uit veranderlijke t tingen. Bewolkt tot mooi, maar t "eyelig. Vrij verspreide mist des i oachls en des morgens. J De volgende twee dagen aan- J f houdend hetzelfde weer met on- t weersneigingen op het einde. i .Vandaag: zon onder 18.41 uur i Maan onder 17.10 uur. t Morgen: zon op 6.25 uur. Zon t i jmder 18.39 uur. Maan op 4.36 uur. i Maan onder 17.39 uur. J Maandag: zon op 6.27 uur. Maan i op 6.01 uur. i dent aan zijn concurrent te verbie den in deze creatie op te treden op een dwangsom van 1.000 gld. voor elke overtreding. De advocaat van Manders stelde, dat de figuur van ..Dorus" zodanig is gecreëerd door Manders, dat geen enkele andere artiest deze naam ge bruikt of het type uitbeeldt. ..Zegt men Mandeis, dan zegt men Dorus. en omgekeerd". Manders treedt op met behuln van een geluidsband en voert hierbij een pantomime uit. Dit is kennelijk zijn geestesprodukt. De gedaagde, van beroer) sigaren winkelier. komt in dezelfde kleding als Manders oo gebruikt dezelfde band. en de duur van zijn ontreden is evene ms precies geliik. Het num mer is tot in de finesses gekooieerd. Het is volmaakt plagiaat, 7.0 betoog de de advocaat. De advocaat van de ..andere Do rus" achtte de zaak niet spoedeisend omdat zijn cliënt anderhalf'jaar gele den al met dit nummer is opgetreden tijdens amateurwedstrijden in Am sterdam. De figuur van ..Dorus" is volgens pleiter geen originele crea tie van Manders. Zo'n type kom1 reeds voor in Amerikaanse gooi- en smijtfilms. Bovendien gebruikt zijn cliënt de naam ..Dorus" niet. Deze advocaat legde aan de president ver volgens het boek ..Deining om Do rus" over en zeide. dat de schrijver daarvan Manders verwijt, dat deze zijn figuur van ..Dorus" geheel uit dit bock heeft gehaald. De heer Per- rier heeft zelf zijn bandje gemaakt met behulp van geluiden en gram mofoonplaten en maakt daarop mi miek. Er is geen sprake van een oneerlijke concurrentie en zijn cliënt heeft er nooit een cent aan verdiend. Hij treedt op als amateur en de ba ten zijn o.m. voor buurtverenigingen. Uitspraak 27 september. federale minister van justitie een onderzoek instelt naar de rassenscheiding op de gemeen telijke middelbare school van Little Rock. De gouverneur was gedagvaard om I 1e komen verklaren, waarom hij de nationale garde had opgeroepen om de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school te verhinde ren. geen rassenscheiding. Door de op eenhoping van negers en Portoricanen in bepaalde wijken zijn er wel scho len die vrijwel uitsluitend door kin deren van deze groepen bezocht wor den. Eergisteren had hij reeds geweigerd J SdOCcIiP 111(1 ICIl tltO >or de federale rechter te verschij- j— ('Kffc/if I, k, 4 aav. kil i i, - 4j - k Spijts alle troubles in verband met Duitse discontoverlagingen en rigou reuze Engelse discontoverhogingen, bestaat er op de Amsterdamse Beurs toch ook nog belangstelling voor an dere zaken. Voor Nederland - Oosten rijk bijvoorbeeld. Maar ook hier: za kelijke belangstelling uiteraard, met mogelijk een tikkeltje sportieve in slag.... dan wel goklustige achter grond in verband met de prijzen der toegangskaarten op 'n andere dan de normale markt. Aldus het volgende beeld: Obligaties Olympisch Stadion wer den cum-toegangsbewijs voetbalwed strijd Nederland - Oostenrijk verhan deld op 350 pet; ex-toegangsbewijs bracht de prijs voor de obligatie 305 pet. op Tn flp aWmene ver«aderinir redevoeringen onderhand: ook nu in üe algemene ver„au egn pleidool voor een verdrag van de Verenigde Naties heeft de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, een rede van tienduizend woorden gehouden, die, zoals te doen ge bruikelijk van Russische zijde, vol was met beschuldigingen aan bet adres van de Verenigde Sta ten. Toch kwam Gromyko weer met een ontwapeningsresolutie. Amerika heette in deze speech na tuurlijk de onruststoker in het Midden- Oosten en Rusland was de vredesen gel. Onze lezers kennen de Russische De artsen achtte de kans gering, dat koning Haakon van Noorwegen de ziekte te boven komt. De koning lijdt hevige pijnen als gevolg van slijmvorming in de adem halingskanalen. Om het lijden te ver lichten heeft men hem pijnstillende middelen toegediend, waardoor ech ter ook de krachten van de vorst zijn afgenomen. De Noorse radio heeft gistermiddag de uitzending van vrolijke program ma's gestaakt. In Argentinië zijn tweehonderd man PTT-personeel gearresteerd, van wie het merendeel na ondervraging weer is vrijgelaten. Zoals bekend, is er bij de PTT een algemene staking uit gebroken. In Buenos Aires zijn de telcgraaf- en telefoonkantoren door militairen bezet ,.om gewelddaden en bescha diging te voorkomen". voor nen, toen hij als getuige was opgeroe pen in verband met een andere zaak. Voor rechter Davies begon met de behandeling van een verzoek van de minister van justitie, het posteren van de nationale garde bij de middel bare scholen te verbieden, werd een verzoek van de advocaten van gou verneur Faubus ingediend om rech ter Davies door een ander te vervan gen, omdat hij niet „onbevooroor deeld" zou zijn. De advocaat van de minister van justitie bestreed dit. Na de argumenten van beide partijen te hebben aangehoord, weigerde rech ter Davies zichzelf te diskwalificeren omdat het verzoek niet „voldoende gefundeerd" was. Hij verwierp de stelling van dc advocaten van Faubus, volgens wel ke de bondsrechtbank niet bevoegd is in deze zaak, omdat het geding aanhangig is gemaakt „tegen de soe vereine staat Arkansas en niet tegen een individueel persoon". De advocaten zeiden van oordeel te zijn dat deze zaak uitsluitend door het Amerikaanse hooggerechtshof kan worden behandeld. Nadat de rechter deze opvatting had verworpen, verlieten Faubus' ad vocaten plotseling de rechtszaal. Eén van de advocaten zei later tot ver slaggevers: „Voor zover wij erbij be trokken zijn, is het afgelopen". In een voorlopige uitspraak beval rechter Davies gouverneur Faubus verdere inmenging in de opheffing der rassenscheiding te staken. Hij ver klaarde, dat de gouverneur een door de gerechtelijke instanties goedge keurd plan had gedwarsboomd. In New York In New York heeft een honderdtal negers en Portoricanen voor het stad- (Van onze parlementaire medewerker) De invloed van de bestedingsbeper king wordt door het ministerie van Sociale Zaken met spanning gevolgd, zo zegt minister Suurhoff in de toe lichting op zijn begroting. Vooral het teruglopen van de spaaroverschotten i bij de spaarbanken baart hem zorg. Algemene loonronden zijn in de hui dige periode uitgesloten. Óok bedrijfs- taksgewijze zuilen slechts bij hoge uitzondering verbeteringen worden toegestaan. De plannen van minister Suurhoff omvatten: spoedige indiening van de algemene kinderbijslagwet, terwijl aan de weduwen- en wezenvoorziening en ue herziening van de invaliditeitswet met kracht zal worden doorgewerkt. Een wetsontwerp tot overdracht van wettelijke bevoegdheden op het stuk van de loonvorming aan organen van het bedrijfsleven is in voorbereiding. Het emigratiebeleid zal in hoofd zaken volgens de oude lijnen worden gevoerd. De minimumbedragen voor emigranten, die uitsluitend van de regering steun ontvangen, zullen wor den verhoogd van 150 op 350 voor on- gehuwden en van 100 op 200 voor ge huwden. Verder wordt een nieuw plan voor huisvestingskredieten voor Australië overwogen. Voor de massavacciantie tegen kin derverlamming is op de begroting een bedrag van 5,5 miljoen uitgetrokken. postbode uit Odense, een bestuur der van de ondergrondse trein in Stockholm en uit Italië de 35-jarige Venetiaanse gondelier Umberto Va- lesin. De tien transportvertegen woordigers uit even zovele Europese landen, die eind augustus als gasten van de KLM met de tweede vlucht op de nieuwe lijn naar Houston in Texas (de zg. postillon d'amour- vlucht) van Schiphol vertrok ken, zijn in twee groepjes eer gisteren en gisteren op de Am sterdamse luchthaven terugge keerd. Het zijn onze landgenoot 3.3. Moll, oud-commodore van de K.L.M., een Engelse buschauffeur, een Zwitser se conducteur van een kabelbaan, een taxichauffeur uit Parijs, een in specteur van de Brusselse tram, 'n Duitse spoorwegmachinist, een Noorse zeekapitein, een Deense Die laatste heeft van dit tiental de V.S. het grootste avontuur be leefd, dat hem echter te weinig ro mantisch voorkwam om er munt uit te slaan. Deze Italiaan heeft een goede stem en zingt 's winters in een theater in Venetië. Door de ..Vereniging van gondeliers" werd hij ter gelegenheid van een film voorstelling gekozen om voor de B. B.C. in Londen en later in Brussel enkele Venetiaanse liederen te zin gen en enkele stukken uit opera's. Deze faam was hem, ondanks de snelheid van het KLM-vliegtuig vooruit gegaan en nauwelijks was het gezelschap, dat een rondreis door Amerika maakte, in New York aangekomen, of Valesin werd met groot enthousiasme voor de tele- isie-camera's gezet en dan nog wel in een bijzonder populaire show. Met één slag was hij populair en prompt bood 'n exclusieve nacht club op Broadway hem een con tract aan. Iedere avond moest hij enkele Venetiaanse liedjes zin gen, hetgeen hem per avond 100 dollar opleverde. Umberto bezweek voor de verlei- ding. Hij tekende. En hij trad enke- Avontuur le avonden op. „Wij begrijpen het" zei de KLM. ,.u blijft. We zullen uw vliegbiljet verscheuren." En ook dat geschiedde. Heimwee Maar toen de KLM-machine, die de eerste vijf transporlvcrtegenwoor- digers uit New York op Schiphol terugbracht, al op het platform ge reed stond, kwam een uiterst ner veuze en gejaagde Umberto de hal binnen rennen. Hij was dagen lang heen en weer geslingerd tussen de verleiding van het rijke New Yorkse bestaan, dat hem in de schoot was geworpen en 't heimwee naar zijn Venetiaanse kanalen, zijn gondel ci de romantiek van zijn Venetiaanse beroep. Hij liet dus de Amerikanci hun dollars en smeekte de KLM vertegenwoordigers op het vlieg veld, terwijl de tranen hem uit de ogen liepen, of hij toch nog mee terug kon. Op het allerlaatste mo ment stapte hij in en vandaag komt hij weer in Venetië aan. tussen NAVO-landen en landen van het Pact van Warschau, voor een eco nomische conferentie tussen alle lan den, een herhaling van het Russische aanbod om zijn strijdkrachten uit de landen van het Pact van Warschau terug te trekken, mits de Westelijke mogendheden hun strijdkrachten uit een aantal Europese landen zouden terugtrekken en tenslotte een aanval op ZOAVO en het Pact van Bagdad die Gromyko „filialen van de NAVO" noemde. Drie resoluties Ondanks dit alles had Gromyko toch nog een drietal resoluties in petto. De eerste ging over „het vreed» zaam naast elkaar bestaan van de landen" en de twee laatste over het staken van proefnemingen met kern wapens en de verplichtingen van de landen om geen kernwapens te ge bruiken. De kern dezer voorstellen was, dat de mogendheden, die kernwapens be zitten, zich voor een periode van vijf jaar zouden verplichten geen kern wapens te gebruiken. De proeven moeten met ingang van 1 januari a.s. voor drie jaar worden opgeschort en een internationale com missie oefent controle uit met een controlepost in de Sovjet-Unie, Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, de Britse bezittingen in het gebied van de Grote Oceaan en Australië. Op de Londense effectenbeurs is gisteren een koersdaling ingetreden na de verhoging van het officiële dis conto van 5 tot 7 procent. Vele in dustriële fondsen welke eergisteren reeds scherp waren gedaald, boekten gisteren nieuwe koersdalingen van 2 a 4 shilling. Er war engeen onmiddel lijke aanwijzingen voor een verbete ring van de positie van het pond ster ling op de buitenlandse wisselmark ten, hoewel de Britse schatkist dien aangaande gunstige verwachtingen koestert. De Westduitse goud- en deviezen reserves bedroegen op 14 september jl. 23.778 miljoen d.m., waarvan 10.033 miljoen d.m. aan goud, tegen resp. 23.499 en 9.450 miljoen mark op 7 september jl. De goudreserve heeft de afgelopen week voor het eerst de grens van 10 miljoen mark overschreden. In Parijs is gisteren een ronde-tafel* conferentie van parlementaire leiders uitgezonderd communisten en Pouja- tiisten, gehouden over het regerings plan voor hervormingen in Algerië. Men was twaalf uur in vergadering bijeen. Politieke leiders verklaarden, dat er geen vorderingen zijn gemaakt. Vandaag wordt deze conferentie voort gezet. Een Amerikaanse woordvoerder heeft in Amman meegedeeld, dat vol gende maand een tweede zending Amerikaanse wapens in Jordanië wordt verwacht, op grond van de militaire overeenkomst, die voorziet in Amerikaanse wapenieveranties tot een bedrag van tien miljoen dollar. Bij deze zending zullen tanks en aware uitrusting zijn. Een woordvoerder van het Jordaan se ministerie van financiën heeft ge zegd, dat Amerika volgende maand naar verwachting ook tien miljoen dollar aan economische hulp zal be talen. Een nachtelijke scène uit de Neder landse speelfilm „Jenny" tijdens de opname in Amsterdam op de He rengracht. Op de foto zien we de beide hoofdrolspelers Elly van Kemert en Maxim Hamel. Bij gevechten tussen kasteleden en niet tot kasten behorende Indiërs zijn gisteren in vijftien dorpen in dc staat Madras zes personen ge dood. Hierdoor is het aantal do den in de botsingen tussen de landbezittende leden van dc The- varkaste en bezitloze paria's, die reeds een week duren, tot 35 ge stegen. Er zijn meer dan 100 gewonden. De politie heeft ruim 200 personen in hechtenis genomen. Dc partijen bestreden elkaar met revolvers, zwaarden, pijl en boog, bijlen en zeisen. Tijdens een van de gevechten vielen 200 Thevars, gewa pend met vuurwapens en messen, pa- la's aan, die in een Christelijke kerk le Veerambal ten zuiden van Madras waren gevlucht. De aanvallers gooi den de ruiten in en verbrandden de deuren, waarna zij twee personen in de kerk doodden en dertig verwond den. Ook op sportgebied zijn wij de begt verzorgde krant. Naast een ruime plaats, die wij aan het landelijk betaald voetbal wijden, brengen wij uit ons grote verspreidingsgebied op maandag morgen reeds vroeg verslagen on beschouwingen van alle wed strijden. Zeer bijzondere aandacht wordt daarbij geschonken aan de voetbal amateurs tot en met de 4e klasse K.N.V.B. De velen, die bij de sport zijn geïnteresseerd, zouden wij willen adviseren: Bovendien zoudt U dan op maandag reeds kunnen lezen of u geluk hebt gehad met onze VOETBAL-TOTO. Doe als tienduizenden. Abonneert U, U krijgt de krant dan twee weken gratis. NAAM STRAAT GEMEENTE (in drukletters) Abonn.prijs: p. week 0.54; (Incasso wordt berekend). p. kwartaal 7.-; per post 7.70

de Stem | 1957 | | pagina 1