Boerenleven" in SJzendijke Kritiek van CVP op Belgische regering Als met reuzenstappen Rondborstige zeeman kreeg boete voor zonde tegen voorrangsregel Katholieken in de Kanaalzone groeien naar meer eenheid Frank Koulen wil bewijzen dat negers waardering verdienen DE KLERKSZN Porgy en Besslunchroom in Terneuzen 9 Uitstekend gekozen meesterwerken uit vier eeuwen Ongemeen boeiend Sir Leslie Munro voorzitter assemblee V.N. In december benoeming kardinalen Koning Saoed stopt met zijn kuur Nederlanders naar Duitse mijnen Vlaggenparade bij fruitverkoop Overgang van agrarisch naar industrieel leven Roer naar rechts WATERSTANDEN Frank Koulen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 19ó\ 1 1 Het Nationaal Comité van de Bel gische Christelijke Volkspartij heeft kritiek uitgebracht op het verzet van de regering tegen samenroeping van het parlement voor de maand no vember, met het oog op de goedkeu ring door België van de ratificerings- ontwerpen der verdragen betreffende de gemeenschappelijke markt en Euratom. Tengevolge van dit verzet, aldus een mededeling van de partij, zal België het laatste zijn van de zes ondertekenende landen om die ver dragen te ratificeren, terwijl Brussel kandidaat is gesteld voor zetel voor de nieuwe instellingen. Volgens de CVP is de houding van de regering uitsluitend ingegeven door de vrees voor het parlement verantwoording te moeten afleggen over verschillende recente binnen landse gebeurtenissen. Het Nationaal Comité stelt vast, dat de ouders in meerderheid hun vertrouwen blijven schenken aan het nationaal vrij onderwijs. Het Comité brengt voorts bezorgd heid tot uiting over ,,het betreurens waardig financieel beleid van de re- Tafel met gebruiksvoorwerpen uit vervlogen tijdeneen onderdeel van de tentoonstelUng in het raadhuis te IJzendijke. Boerenleven' Men behoeft beslist niet terug te gaan in de beschavingstijd perken van de mensheid tot aan de oude Chinezen of Egyptena- ren, om te ontdekken dat in het leven van alledag een grote hoeveelheid kunst te vinden is. Maar ook het omgekeerde blijkt bij nader onderzoek minstens even dikwijls waar te zijn: in de kunst vinden we veelal in alle bewogenheid of eenvoud de dingen „des dagelijksen levens" terug. Zo is het ook bijzonder sterk het geval bij de tentoonstelling van schilderwerken, die tot begin oktober in de verschillende zalen van het raadhuis te IJzendijke te zien is. De Rijksinspectie voor Roerende Monumenten heeft een zogenaamde reizende expositie samengesteld van 25 meesterwerken uit de periode van ongeveer 1550 tot 1900. In al deze schilderijen vinden we iets terug van het boerenleven uit een bepaalde tijd. Omdat bovendien de schilders uitste kend gekozen zijn, is dit boerenleven in beeld" ongemeen boeiend en in zijn simpelheid indrukwekkend weergege ven. Dit laatste danken we beslist mede voor een aanzienlijk deel aan de burgemeester van IJzendijke, met zijn routine in het samenstellen van kunst-tentoonstellingen (het is de vijfde belangrijke naoorlogse expositie in deze gemeente!), aan zijn beproef de kijk op mooie dingen en aan zijn nimmer aflatende vlijt in het naar IJzendijke brengen van wat in zijn ogen de moeite waard is. Hij kon dan ook nu weer 25 fraaie schilderwerken aan de Rijkscollectie toevoegen benevens een aantal kunst en gebruiksvoorwerpen uit voorbije perioden. Hierdoor is het totaal-beeld van ,,De boer in de Nederlandse schil derkunst" als het ware verdiept en verhevigd.De bezoeker zal zonder veel inspanning de geschiedkundige groei van de boer, sociaal en econo misch, kunnen vaststellen. Mocht hij zich bovendien interesseren voor de groei in de uitbeeldings-mogelijkheden van de kunstschilders, dan vindt hij hier een voor Zeeuwsch-Vlaanderen unieke gelegenheid. Naamloos zwoeger Merkwaardig is het om in de hier getoonde paneeltjes van Abel Grim mer (rond 1600) te zien, hoe de uit de Middeleeuwen stammende gewoon te was om het boerenleven voor te stellen naar aanleiding van en eigen lijk geheel „binnenin" de vier jaar getijden. Het kwam voor de schilders uit deze tijd namelijk veel meer aan op het ploegen, zaaien, maaien en oogsten dan op de figuur van de boer zelf, die tenslotte niet veel meer was dan een naamloze zwoeger op het weerbarstige land dat niet eens zijn eigendom was. De kringloop van de seizoenen en niet de arbeid van de boer bepaalt de wijze waarop de schil der het wonder van Gods fleurige schepping zal uitbeelden. De boeren zijn op deze taferelen dan ook vrijwel „gezichtloos", bijzonder arm gekleed en er blijkt een grote maatschappe lijke afstand te bestaan tussen hen en de zich in prettige weelde badende landedelen. Op deze manier kunnen we dan in het raadhuis vSn IJzendijke als het ware met de stappen van een reus de verschillende tijdperken mee-beleven. In de zeventiende oftewel de Gouden Eeuw maken we vooral kennis met de arbeid op het land of rond de stal len, waarbij de huiselijke omstandig heden of de vermaken (kermis, brui- lolt, herberg) wordt benut door de schilders om hun werk een humoris tische klank mee te geven en.... om de stedelingen (hun kopers!), te laten genieten van de duidelijke tegenstel lingen tussen boerenleven en eigen geriefelijk bestaan. Men kan de ont wikkeling van de boerenstand maat schappelijk op de voet volgen: allengs zijn de geschilderde boeren meer door voed en beter gekleed, de ruwe tafe relen maken plaats voor vredige to neeltjes aan de haard of rond de wieg en zelfs de stallen krijgen een ons ietwat romantisch aandoende sfeer van geborgenheid en stil geluk mee. Atlel van geest Het landschap en de koeien zien er zonniger uit. sterke tegenstellingen in lichte en donkere partijen leggen daar nog eens extra de nadruk op en van lieverlee belanden we in de tijd van de negentiende eeuw, die zelfs aan de boer adel van geest en hart wenste mee te geven. Enkele werkjes van Vincent van Gogh zijn er bovendien nog de getuigen van dat het besef groeide, hoe ook en misschien wel vooral de met de natuur en de grond zo innig verbonden boer een diep en zuiver gevoelsleven leidde. Het moet vooral voor de land bouwende bevolking in en rond IJzendijke reden tot vreugdé en trots zyn te bemerken, dat het na oorlogse ijveren voor wat men „spreiding van de cultuur" noemt zo helemaal wortelt in eigen ge west en in eigen historische groei. Het grote woord „cultuur-centrum" ten opzichte van het westen van ons land moge dan in menig opzicht nog zwaar zijn van betekenis, feit is toch evenzeer, dat het uit en m ons ge hele vcïfc verworven cultuurbezit nu de kans krijgt een levend bezit te worden voor alle Nederlanders. En dank zü de gemeente IJzendijke ook: niet op de laatste plaats voor alle Zeeuwsch-Vlamingen. Het is ook goed te kunnen vaststel len, dat „de twee stevige voeten op de grond" opgeld doen: in de kamer van de burgemeester is een uitermate praktische tentoonstelling ingericht met als titel: „Het wonder van de melk". Daar kan vooral de school gaande jeugd kennis maken met de zuivel in alle gangbare en nuttige ge daanten. Hoe groot de economische waarde van de boer voor ons gehele land wel is, wordt overtuigend en on derhoudend om zo te zeggen „over de koe heen" aangetoond. Men kan het Nederlandse Zuivel- bureau voor een expositie als deze slechts dankbaar zijn, zoals men IJzen dijke alleen maar kan prijzen om de gedachte kunst en praktijk zo dicht bij elkaar te willen brengen. De Nieuwzeelander Sir Leslie Munro is tot voorzitter van de twaalfde bijeenkomst der Algemene Vergadering van de Ver. Naties ge kozen. De verkiezing geschiedde met 77 stemmen tegen een, bij drie onthou dingen. Afgevaardigden uit 81 landen wonen de vergadering bij. Malakka heeft om toelating, als 82ste lid, van de volke renorganisatie verzocht. gering." ,Door haar onbezonnen uitgaven In de Romeinse dagbladen circu leerde gisteren het bericht, waarin het vermoeden wordt uitgesproken, dat de H. Vader tegen Kerstmis een consistorie bijeen zal roepen voor de benoeming van kardinalen. Onder de kandidaten die genoemd worden, be vinden zich mgr. Paolo Giobbe, pau selijk internuntius in Nederland, zulks in verband met zijn diensttijd als pau selijk diplomaat. Mgr. Giobbe heeft namelijk het grootste aantal dienstja ren van alle pauselijke diplomaten. Hij is reeds 32 jaren in pauselijke diplomatieke dienst werkzaam. Als andere kandidaat wordt mgr. dr. B.J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, genoemd. Wij tekenen hierbij echter aan, dat het gerucht van kardinaalsbenoemin gen op gezette tijden opduikt. De be slissing voor de bijeenroeping van een consistorie voor de benoeming van kardinalen ligt uitsluitend bij de Paus. Op het ogenblik zijn twaalf plaatsen in het college van kardinalen vacant. Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal zijn kuur in Baden-Baden voor tijdig afbreken. Morgen vertrekt hij reeds naar Genève, zo is in hof kringen vernomen. De reden hier van schijnen familie-omstandighe den te zijn. Maandag had de koning zich nog zeer lovend over de Baden-Badense baden uitgelaten. Hij wil in zijn land baden naar het Baden-Baden se voorbeeld laten bouwen. gedwongen geld te zoeken tegen welke voorwaarden dan ook. is de re gering in de Verenigde Staten een bijzonder dure lening aangegaan, zon der rekening te houden met de in flatoire gevolgen hiervan en het na deel dat eruit voortvloeit voor je houders van Belgische staatspapie ren, wier bezit reeds door de fout van de regering met 15 percent werd verminderd," aldus de mededeling. Het Nationaal Comité kritiseert verder het regeringsbeleid ten aan zien van de landbouwers en spreekt zijn teleurstelling uit over de ver slechtering van de toestand in Bel gisch Kongo. De Duitse mijnen blijken nogal aantrekkingskracht te hebben voor Nederlandse mijnwerkers. Volgens de laatste cijfers hebben sedert 1 juli van dit jaar 740 mijnwerkers een ontslagaanvrage bij de Limburgse mijnen ingediend. Hiervan werden er weer 65 ingetrokken. Van de 575 ont slagaanvragen die resteerden, zijn er reeds 342 ingewilligd. Deze 342 mijn werkers zijnnu werkzaam in de Duitse mijn Emil Mayrisch te Siers- dorff. De resterende 298 ontslagaan vragen zijn nog in behandeling. Limburgse mijnwerkers, die op de Emil Mayrisch werkzaam zijn, heb ben verklaard, dat zich op deze mijn reeds naar schatting 800 Nederlan ders bevinden. Onder hen zijn ook Nederlanders, die in Duitsland woon achtig zijn en Nederlandse mijnwer kers die tot voor kort in de Bel gische mijnindustrie werkzaam wa ren. (Advertentie) BELLAMY PARK VLISSINGEN (Van onze redacteur) Wie een blik werpt op de kanaaizone van Zeeuwsch-Vlaanderen, een tocht maakt van Terneuzen naar Sas van Gent, maakt onmiddellijk kennis met de problematiek van deze streek, de overgang van het agrarische naar het industriële leven. Deze problematiek wordt aange sneden door de industriële leiders, maar ook door de geestelijke over heid. Het is duidelijk, dat ook het katholieke volksdeel in de kanaal zone staat voor een zeer bijzondere, moeilijke, zware taak. Het is zeker niet de eerste keer, dat dit wordt gezegd, maar het is nuttig daarop bij voortduring te wijzen. Dat vragen de priesters, die hopen, dat in het wenkend perspectief van een nog grotere industrialisatie, de ka tholiek zichzelf zal blijven. Een lange rij van voor het meretideel kleine zondaren schuifelde weer langs de groene tafel van de kantonrechter te Middelburg. Voor het merendeel waren 't deze dag overtreders van verkeersreglementen en onder hen bevond zich ook een 74-jarige inwoner van Oost West Souburg, een zekere A. D. Deze bejaarde man had zich op 3 september op het kruispunt Nw. Vlissingse weg en Souburgse brug bezondigd aan overtreding van de voorrangsregel. Per rijwiel kwam de man de brug over en wilde de rijks weg oversteken, zonder echter voorrang te verlenen aan het snelverkeer c.q. een uit de richting Viissingen komende personenauto. Waarvan prompt proces-verbaal werd opgemaakt met het gevolg dat de bejaarde wielrijder thans voor het hekje moest verschijnen. langs me heen en hij hield koers richting Middelburg." De eis van 15,- subs. 3 dagen werd door de kantonrechter verzacht tot 10 gulden/boete. De door de zeeman gedane suggestie, dat men er goed aan zou doen een stropstreep aan te brengen bij de kruising brug/Nw. Vlissingse weg werd door de kanton rechter echter niet aanvaard. „Daar moet U voor bij de provinciale wa terstaat zijn." De fruitteler P. T. uit Goesézal in het vervolg wel voorzichtiger zijn, wanneer hij uit stukken doek een „vlag" samenstelt om met de door hem ontworpen vlag zijn goederen ofwel fruit aandacht te doen trek ken. De fruitteler staat meestal met zijn fruitstalletje langs een weg in Kapelle, en om klandizie te trekken heeft hij een paar reclame-borden gemaakt alsmede een uit stukken doek samengestelde vlag. Doch 's zondags mag hij in Kapelle zijn waren niet aan de man brengen en daarom had hij de hele santekraam borden en „vlag" incluis opgepakt en neergezet langs de rijksweg bij Kruiningen. Uit alles bleek, dat deze vitale man een oprechte zeeman is geweest en rondborstig bekende hij zijn over treding. Valt het ook euvel te duiden, dat hij dit in ronde zeemanstermen deed? Het maakte deze zitting alleen maar iets vrolijker, toen hij ver klaarde: ..jawel, edelachtbare, ik zag hem komen en ik gooide nog m'n roer naar rechts. Met een 40 mijls vaart ging de auto rakelings De grote bedrijven in de kanaal zone, tot stand gekomen door buiten lands initiatief, brachten een aantal buitenlandse figuren met zich mee, die afweken in hun levensgewoonten, hun godsdienstig, sociaal en cultureel leven van de gevestigde bevolking. In de eerste helft van deze eeuw waren de liberale tendenzen bijzonder sterk, speciaal in Sas van Gent, het gebied, waar de industriële bedrijvigheid 't eerst tot stand kwam. De katholiek groeide in een sfeer, die voor het godsdienstige en sociale leven niet bevorderlijk was. Het zo levendige grensverkeer met België, de met Belgische elementen gemêleerde be volking, kon niet de kracht opbren gen, nodig voor een katholieke, soci ale ontplooiing Dat kon niet in Sas van Gent en dat was onmogelijk in plaatsen als Terneuzen en Axel, waar de katholieke gemeenschap te klein was om een stevige sociale op bouw aan te pakken. In Sluiskil kon het helemaal nog niet komen tot 'n gemeenschap, want daarvoor was de dorpsstructuur veel te ingewikkeld. In de eerste helft van deze eeuw was de bevolking allerminst indu- strie-minded. De godsdienstige be leving was behoudend, statisch. De industrialisatie werd gezien als een noodzakelijke bedreiging van de heersende, godsdienstige zedelijke nor men. De geestelijke leiders van het In het raadhuis van IJzendijke kan men o.a. deze Biedermeier-taf el, voorzien van tinnen schalen met echt antiek brood en beschuiten een origineel Jan Steen-kannetje bewonderenDaarboven een schil derij van Victors, waarop de huisslacht op een boerenhoeve staat afgebeeld. kleine bisdom waren hoofdzakelijk agrarisch georienteerd. De vele Belgi sche grensarbeiders, die het gebied praktisch overstroomden, brachten hun eigen sfeer mee. Er waren voldoende aangelegenheden, die een zekere ver vlakking van het katholieke leven in de hand werkten. Dit geschiedde te meer omdat er slechts zeer geringe ontwikkelingskansen waren en omdat de zich ontwikkelden niet meer terug kwamen als zij hun studies in overig Nederland hadden voltooid. Zeeuwsch Vlaanderen voelde zich vergeten. De brede Westerschelde vormde een bar rière om deel te nemen aan Tiet natio nale leven. Ook in het regionale leven ontbraken de barrières niet. De Braak man verdeelde Z.-Vlaanderen in een oost en west. Het katholieke volks deel kon geen eenheid zijn. Ook na 't wegnemen van de natuurlijke barrière die de Eraakman was, bleef de gesple tenheid, want het oosten valt nog uit een in drie gedeelten, het agrarische en industriële Land van Hulst en de kanaalzone. Vooral in de gemengde kanaalzone blijft de moeilijke taak de katholieke gemeenschap sterk te ma ken. Toch is dit bittere noodzaak, want de vooruitzichten voor deze zóne zijn groots. Een opeenhoping van mensen staat te wachten. Dit wordt gelukkig begrepen dooi de katholieke bevol king, die zich meer bewust wordt van de verantwoordelijkheden, maai die zich niet of althans onvoldoende kan ontplooien. Enkele noodzakelijke elementen im mers ontbreken. De parochies moeten van het statische naar het dynamische overstappen. De parochies moeten niet vastzitten aan de oude vormen, maar territoriale zielzorg bedrijven. Het be- c'rijfsapostolaat in deze is belangrijk. De caritas moet uit de bedélende en verzorgende sfeer getrokken worden en zich ontwikkelen zodat prevenitef maatschappelijk werk verricht kan worden. Onder de jeugd zal hard ge werkt moeten worden. Er zal n grote openheid moeten zijn in al het kathoileke werk. In de kanaalzone heeft het katholieke volksdeel gebrek aan vele dingen. Aan geschoolde leiders, organisatoren en niet het minst aan gebouwen. Maar de katholieke bevolking groeit naar een eenheid. Dit is niet alleen hoopgevend maar dat houdt ook de belofte in voor de toekomst. De belofte, dat de katho liek zichzelf zal blijven. Gevaar voor verkeer De man bezat echter geen vergun ning van het ministerie van verkeer en waterstaat om zijn stalletje langs de rijksweg te mogen opslaan en bo- bovendien leverde dit stalletje door de regelmatig stoppende auto's ge vaar op voor het verkeer. Op zondag 23 juni werd hij dan ook beboet, doch toen de politieman de „vlag" nader aan een beschouwing onderwierp, bleek, dat de fruitteler de gekleurde lappen zodanig aan elkaar had vast gezet, dat hij de nationale vlag van Indonesië voor elkaar had getoverd. Overigens in alle onschuld, doch het is ook ten enenmale verboden een nationale vlag te misbruiken voor het aanprijzen van fruit. Wat eveneens een bekeuring opleverde. De daarop volgende zondag werd T. opnieuw bekeurd, wéér voor het feit, dat hij zonder vergunning langs de rijksweg een stalletje had neer gezet. doch wie schetst de verbazing van èn verbalisant èn verbaliseerde, toen bleek, dat hij opnieuw met oude lappen een nationale vlag had nage bootst en wel de vlag van Oosten rijk?? Ook deze dag leverde prompt twee bekeuringen op en gisteren diende deze zaak dan voor de kan tonrechter. De fruitkweker, was niet ter zitting verschenen doch als zijn gemachtigde trad op mr. F. K. Adri- aanse te Middelburg. De ambtenaar O.M., wees op de verkeersveiligheid, die in het gedrang kwam en de niet bijzonder goed ge kozen „vlaggen". Hij eiste een boete van resp. 2 x 10 gulden en 2 x 2 gul den (voor overtreding van „geen ver gunning" en misbruik van nationale vlag) wat door de kantonrechter werd gereduceerd tot 4 x 3 gulden boete. Enorm grote jongen Een boete van 2 x 12.50 gulden liep de caféhouder P. L. uit Arne- muiden op. doordat hij op 22 april de minderjarige C. v. d. G. in zijn café zonder begeleiding had toegelaten en hem ook nog bier had getapt. Een politie-controle bracht de minderja righeid nog geen 16 jaar aan het licht en de caféhouder liep een proces-verbaal voor beide overtredin gen op. ,,'k Heb nog wel gevraagd ben je al zestien" was het verweer van de caféhouder „en het is voor zijn leeftijd een enorm grote jongen." De ambtenaar O.M. was schijnbaar van oordeel, dat de caféhouder wei nig beroep kan maken op „ter goe der trouw" temeer daar hij woont in een dorp, waar „ieder ieder kent". Hij eiste resp. een boete van twintig en vijftig gulden, waarvan de kan tonrechter 2 x 12.50 maakte. Konstanz 374 (—4), Rheinfelden 244 2), Breisach 176 (+2), Straatsburg 256 (—11), Maxau 444 (—10), Mann heim 300 11), Mainz 304 6)', Bingen 212 (+2), Kaub 228 (+4), Trier 168 (—6), Koblenz 245 (+9), Keulen 245 (+25), Ruhrort 465 (+29), Lobith 1065 (+20), Nijmegen 841 (+20), Arn hem 856 16), Eefde IJssel 435 (-<-29) Deventer 339 (-26), Monsin 5530 20), Visé 5022 5), Borgharen 3973 (+32), 'Belfeld 1195 (+23), Grave beneden de sluis 481 25). „PORGY EN BESS" (Van onze speciale verslaggever) „Ik lees het iedere dag in de krant. Ik kan er niets aan doen, maar ik begrijp nietdat bepaal de Amerikaanse staten de moed niet kunnen opbrengen de negers tot de blanke scholen toe te laten. Ik begrijp niet, waarom burgers van een zelfde land elkaar zo hevig bestrijden omdat de ene een geheel andere huidskleur heeft dan de andere," zo zegt Frank A. Koulen, de neger van Terneuzen, die een broei ende lunchroom drijft. Het is een boeiende be zigheid met Frank een ge sprek te voeren. Hij citeert uit zijn blote hoofd een achtbaar aantal wijsgeren. Hij vertelt zijn levensver haal. Zijn idealen voor de toekomst zet hij uiteen. Frank A. Koulen werd 35 jaar geleden in Nieuw Nickerie op Suriname ge boren. Hij was op Cura cao, toen in 1940 de tweede wereldoorlog uitbrak. Hij moest zijn dienstplicht gaan vervullen. Hij kwam bij de mariniers en via Amerika zette hij in Schotland voet aan de Europese wal. Na een oefentijd kwam hij langs Dover in Boulogne te recht. De legers rukten op naar Nederland. Kort na dat de bevrijders hun in tocht in Terneuzen deden verscheen Frank op het tapijt. Hij werd in Zeeuwsch- Vlaanderen met een aan tal van zijn strijdmakkers gedetacheerd. De opdracht van de gevechtsgroep was de Westerschelde bevaar baar te maken en te be houden. Frank werd in een school gelegerd. Na enkele maan den verhuisde hij naar Tilburg. Hij kwam weer terug in Terneuzen. Tij dens die periode verloor hij zijn hart aan de doch ter van een textielhande laar. Hij trouwde er in 1949 mëe, nadat hij eerst twee jaar in Indonesië bij de troep had gediend. Daar was hij vele maanden kan. tinehouder. Hij leerde er een vak mee en dit jaar opende hij in Terneuzen de lunchroom, die hij ..Porgy en Bess" noemde „Een merkwaardige naam," zei Frank. „Ik heb er ech ter een bijzondere bedoe ling mee. Wanneer ik de waardering van de blanke kan opwekken voor de ne ger dan is een brok van mijn levensideaal bereikt. Het gaat er mij niet al leen om de tijd en de ar beid te vermenigvuldigen tot kapitaal (een citaat uit Anton Zischka!). Het gaat er mij meer om te bewij zen, dat ook de neger waardering kan verdie nen. Ik ben me diep be wust van het feit, dat ik als handelaar of als zaken man een merkwaardige verschijning ben in dit stadje. Op deze wijze kan ik echter toch een steentje bijdragen in een betere verhouding tussen blank en zwart." Het was duidelijk waar om Koulen zijn zaak „Por gy en Bess" noemde. Door het opvoeren van de neger opera, die geweldige triomfen verwierf, Heten de negers zien, dat zij tot iets in staat zijn. Als een blijk van warme instem ming doopte Frank zijs bedrijf naar de naam van de opera. Is het niet begrijpelijk, daf Frank zoig afschuw heeft voor de Huidige ge beurtenissen in Amerika? En is het niet aannemelijk, dat de man zich zwaar beledigd voelde toen er enkele dagen geleden een Amerikaan in zijn zaak kwam, die zijn geld op tafel smeet en vertrok toen hij ontdekte, dat Frank niet de bediende, maar de eigenaar was van de zaak?

de Stem | 1957 | | pagina 9