p Wit Herderszangen nis ONZICHTBARE BANDEN Zwart o Stakingen MENING EN COMMENTAAR 3 TWEEDE BLAD PIJNLIJKE CONTROVERSE ER is een pijnlijke controverse ontstaan met betrekking tot de actie voor onderontwikkelde ge bieden. Opgericht is een Nederland se Organisatie Voor Internationale Bijstand (NOVIB) in welker hoofd bestuur ook een aantal katholieken zitting heeft. Die organisatie wil in oktober een belangrijke finan ciële inspanning van het Neder landse volk vragen, om een paar grootscheepse objecten voor hulp verlening in de Soedan, Marokko en Griekenland te kunnen aanpakken. De vraag is nu echter gerezen, of deze inspanning voor een neutrale organisatie geen afbreuk zal doen aan het belangrijke werk, dat Mis sie en Zending nu reeds eeuwen lang verrichten niet alleen in de directe geloofsprediking, maar ook in de opheffing van onderontwik kelde volken uit armoede, onwe tendheid en onderdrukking door een gruwelijk bijgeloof. De NOVIB erkent de zegenrijke arbeid van Missie en Zending in zover, dat ze ook bereid is 10 procent van de in te zamelen gelden ter beschik king te stellen van projecten, door Missie en Zending uit te voeren. Professor Zeegers heeft nu echter in een geruchtmakende rede zijn uittreden uit het hoofdbestuur van de NOVIB aangekondigd. Hij vindt dat deze neutrale instelling te veel een socialistische signatuur draagt met doorbraaktendensen en verder dat wij ons niet kunnen veroorlo ven onze schaarse middelen te ge bruiken voor activiteiten, die geen substituut «kunnen zijn voor onze missionaire activiteiten. MISSIE PRIMAIR „VOOROP"' Bescheiden Franco VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 Jc proeft 't iedere dag .King's Cross blijft 'n klasse beter! 20 St 90 W Moe? Reisziek? Last van Uw maag? R. W. J. Roerig Argentinië TV-RADIO-TV-RADIO-TV- Televisie Rene Mayer en EGKS De Waarzegster Aan een voorstel zijnerzijds om de in te zamelen gelden aldus te verdelen: 40 procent voor groepen, die in de onderontwikkelde gebie den geen traditionele godsdienstige opdracht hebben, 60 procent voor maatschappelijke projecten van Missie en Zending, werd geen aan dacht geschonken. Vandaar dat hij het niet langer verantwoord achtte de NOVIB door zijn bestuurslid maatschap te blijven steunen. vinden het jammer, dat pro fessor Zeegers het eerste argu ment zo sterk naar voren schoof, omdat hierdoor een politieke pro blematiek met allerlei stekelige kanten wordt geraakt, welke slechts zijdelings bij het probleem betrok ken is. Voorts blijkt uit het feit, dat mensen als de Tilburgse hoog leraar Pieterse en de voorzitter van de Academische Lekenmissie- actie mr. Bot in het hoofdbestuur zijn blijven zitten, dat hierdoor een controverse wordt geschapen met andere katholieken, ook met katho lieken, die men niet tot „het door- braaktype" kan rekenen. Meer spreekt ons aan het tweede argument. De missie staat voor zul ke geweldige nieuwe taken, juist ook in onderontwikkelde gebieden, dat o.i. voor katholieken op de al lereerste en voornaamste plaats een plicht bestaat we citeren hier nu een resolutie van de pauselijke priester-missiebond hun persoon lijke medewerking en financiële bijdrage te geven aan de pauselijke missiegenootschappen, de missione rende orden en congregaties en de erkende lekenmissie-acties tenein de deze instanties in staat te stel len nog krachtiger hun werk voort te zetten ten bate van het gods dienstig, cultureel en stoffelijk wel zijn der bevolkingen in de minder ontwikkelde gebieden. Wat steun aan inspanningen op andere basis natuurlijk niet behoeft uit te slui ten. Overigens zij nog aangetekend, dat het vaak een euvel is van in ternationale organisaties op brede basis, ook die in het kader van de r» UNO, om hun apparaten met grote gebouwen en veel ambtenaren erg omvangrijk en daardoor duur op te zetten. Dat schijnt nu eenmaal in de aard van dit soort organisaties te zitten. Terwijl Missie en Zen ding nu al zo veel tientallen jaren gewoon zijn, hun gelden zo effi cient mogelijk te besteden, terwijl de „werkers in de wijngaard" zich met een sober persoonlijk bestaan tevreden stellen. y/KRSCHENEN is „Voorop", het eerste nummer van een maand blad, dat speciaal bestemd is voor kaderleden van de KVP. Dit is een verdere uitbouw van het voorlich tingsapparaat, dat de partij zich heeft geschapen. Er is nu een Ka tholiek Staatkundig maandschrift, een maandblad „De Gemeenteraad" „De Opmars", die voor alle 400.000 leden bestemd is, een Persoverzicht en tenslotte dit kaderblad, waarin de bestuurderen voorgelicht wor den over alles wat er te doen staat in de eerstkomende tijd. Uit dit eerste nummer blijkt, dat de staten- en gemeenteraads verkiezingen van 1958 hun schaduw al vooruit werpen. Er dient ge werkt te wojden aan de vaststelling van nieuwe provincie- en gemeen teprograms. De ontwerpen zijn al klaar. Kringen en afdelingen zul len ze eerst bekijken en dan volgt op 26 oktober de vaststelling in de Partijraadsvergadering. Het kaderblad geeft behalve wenken voor het praktische werk ook bredere voorlichting over ac tuele politieke problemen. Jammer dat dit eerste nummer nog niet kan inhaken bij Troonrede en Miljoe nennota. Het verscheen juist drie dagen vroeger. Doch alles bij el kaar geloven we stellig, dat deze uitbouw van het voorlichtingsap paraat aan de innerlijke kracht van de partij ten goede zal komen. Generaal Franco heeft de Span jaarden gewaarschuwd tegen ..Mes sianisme", dat er uit zou bestaan dat men hem persoonlijk dank brengt voor al het werk dat door de na tionale beweging" tot stand is ge bracht. Wat bereikt is, is niet het persoon lijke werk van de caudillo, zo zei hij woensdag bij de inwijding van een vissersdorp bij La Coruna, maar van een regime, een leer en bepaalde be ginselen. OVERVAL t Twee dames in Houston 2 meenden dat hun laatste uur J geslagen had. Gewarpend met een pistool kwam een inbre- J ker hun kamer binnen. Hij bond de vrouwen vast op een J stoel en begon zijn onderzoek Z naar iets waardevols. Zijn l succes beperkte zich tot een fles jenever en een paar pil- l len, die hij meteen maar sol- Z daat maakte. Omdat- hij niet tevreden was over zijn vondst Z bedreigde hij een van de da- Z mes met een mes. Plotseling l viel hij bewusteloos neer. De J pillen bleken slaaptabletten Z te zijn. Hij bleef slapen tot Z de politie kwam. Beet Een paar mannen van de Zwit serse douane zagen op hun ronde, een smokkelaar die probeerde een partijtje tabak naar Italië over te brengen. Zij stuurden hun hond achter de man aan. Even hard als hij op zijn prooi afgelopen was snel de de hond weer naar zijn bazen terug. Deze begrepen niet wat hun anders zo felle hond mankeerde. Bij hun onderzoek werd dit echter al gauw duidelijk. Het dier had de beet die hij de smokkelaar had toe gebracht moeten bekopen met een gebroken tand. Wandeltocht Philippe Vienna een 21-jarige Parijzenaar wilde in zijn va kantie een voettocht maken. Vol goede moed startte hij. Vijf da gen later kwam hij uitgeput, hon gerig en barrevoets in een klein dorpje aan. Onderweg was hij verdwaald en hij had in 5 dagen niet kunnen eten omdat hij, toen hij een riviertje doorwaadde al zijn bagage verloor. Al die dagen had hij op blote voeten moeten lopen. Val Een 33-jarige vrouw uit het district Essex moest met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht worden. Zij was uit een rijdende auto gevallen. Haar man begreep er niets van. Juist voordat zij ver trokken waren, had hij nog ge controleerd of het portier wel goed gesloten was. De vrouw had echter het portier geopend omdat haar mantel er tussen zat. S peel goed Een Amerikaanse jongedame van zestien lentes ging met haar vriend je een autotochtje maken. De jonge lui vermaakten zich uitstekend. Het meisje onderzocht de wagen eens en bij haar speurtocht ontdekte zij een pistool dat in het handschoe nenbakje lag. Ze keek er vol be wondering na en kon niet nalaten op te merken „wat een mooi speel goed". Terwijl zij dit zei, richtte zij het wapen op haar vriend en haalde de trekker over. Het pistool was echt en geladen. Ik kon nergens een lad der krijgen.... (Advertentie) Enlg-e druppels ..Eau des Carmes Boyer" ln een beetje water of op wat' suiker geven U snel ver kwikking. Werkt ook kalmerend bU sterke emoties De laatste weken vakantietijd en bar slecht weer h&,ik uit mijn boekenkast weer eens Huizinga's machtige boek Herfstt™der Middel eeuwen" voor de dag gehaald, waarin deze grote geschiedkundige een reeks beschouwingen geeft over het leven der mensen binnen het machtige Bourgondische rijk, zo tussen 1400 en 1500. Bij het herlezen van dit boek liep ik weer eens tegen het merkwaardige verschijnsel aan, dat de dichters met geestdrift het landleven bezingen, het leven dus van de boeren en boerinnen, speciaal dat van de jongeren onder hen. Door een wonderlijke begripsverwarring worden van oudsher alle be woners van het platteland „herders en herderinnetjes" genoemd, en deze herderscharen voeren dan in die gedichten verliefde of diepzinnige ge sprekken. Reeds de oude Grieken waren liefhebbers van deze litteratuur, en omdat ons woord „herder" in hun taal „boukolos" was, noemt men dit zonderling soort dichtkunst van ouds „bucolische poëzie", in onze taal dus herderszangen. Nu denke men vooral niet, „dat die dichters het boerenleven beschreven zoals het in werkelijkheid was; hard, schraal, armoedig en kaai. Helemaal niet. Het boerenleven uit de herders zangen was een leven van zorgeloos heid, onschuld, speelse liefde, matig heid, arbeidzaamheid, trouw. In onze dagen schijnt dit soort dichtkunst geheel in onbruik geraakt te zijn. hoewel ook thans nog onder de dichters veel zonderlinge exem plaren voorkomen. Maar in onze gou den eeuw, die tussen haakjes voor het Nederlandse platteland allesbe halve verguld was werd het voorbeeld van de oude volken en van de Middeleeuwers nog druk gevolgd; Vader Vondel heeft er zijn talent aan besteed, en een eeuw later heeft Poot een lofzang gedicht op het genoeg lijk leven des landmans. Dit laatste is volmaakt onbegrijpelijk, want Poot was tenminste nog boer geweest in zijn jonge jaren, en hij kon dus we ten, dat dit soort geschrijf kolder was. Natuurlijk is er nooit sprake van geweest, dat dit vreemde rijmwerk voor de boeren werd geschreven. Vooreerst al niet, omdat eeuwen en eeuwen lang het grootste deel van de plattelandsbewoners lezen noch schrijven kon. De bibliotheek van de boerderij is zelfs vandaag aan de dag nog schrikkelijk beperkt; zij zal zich in de tijd van de herderszangen wel bepaald hebben tot wat godsdien stige lectuur. Maar ook zij, die de leeskunst verstonden, zullen nooit ofte nimmer naar herderszangen ge vraagd hebben, want de onzinnigheid ervan zal hen direct hebben doen duizelen. Raadselachtig Ze werden dus blijkbaar geschre ven voor de aristocratie en de bur gerij. Maar welke belangstelling kon men daar in vredesnaam hebben voor die verdraaide, dwaze voorstel ling van het buitenleven? Het is alles even raadselachtig. En het gek ste was, dat de dichters, afge zien dan van onze Poot, helemaal geen buitenmensen waren, maar ste delingen, die allerwaarschijnlijkst van het echte leven des landmans niets meer kenden dat ze ervan uit de postkoets of de trekschuit in 't voor bijgaan gezien hadden. Deze dames en heren prezen het zuivere water uit de bron, maar zelf dronken ze wijn. Hun herders en herderinnetjes leef den zielsgelukkig van uien, karne melk, bruinbrood en een appel, maai de dichters wisten drommels goed, dat wildbraad, gebak en pastei veel beter smaakten. Men zou zich overigens bitter ver gissen wanneer men ging denken, dat de deftigheid oudtijds een hoge ver ering had voor de plattelandsbevol king. In onze tijd heeft trouwens het woord boer nog' een ongunstige bij smaak, en als men zo iemand een titel moet meegeven is dat „land bouwer." In de óüde tijden werdén de „herders" uit de herderszangen door adel en burgerij „dorpers" en „kerels" genoemd, en men kan er zeker van zijn, dat dit in feite scheld woorden waren. Men kan zich trou wens het peil, waarop deze mensen moesten leven, nauwelijks laag ge noeg voorstellen. Roggebrood, spek en boekweitepap was het hoofdvoedsel; pas 150 jaar geleden begon de aardappel een een volksvoedsel te worden. De boter ging naar de stad. Als er iets over 't brood gestreken werd, was dat smout uitgesmolten varkensvet. Behuizing en kleding waren uiterst sober. Nauwelijks vijftig jaar geleden werd een progressieve burgemeester van een Westbrabantse stad, die ik niet wil noemen, door zijn „poorters" uitgelachen toen hij voorstelde, en kele belangrijke landwegen te gaan verharden. De grote gruwel Van gerustheid des levens was ten platelande nooit sprake. Want de grote gruwel daar is de eeuwigdu rende oorlogvoering geweest. Het krijgsvolk heeft altijd gedaan wat wij het verslagen Duitse leger in het na jaar van 1944 zagen doen: de ste den vermijden, maar op het boeren land branden, stelen, plunderen. Hoe dat het er uitzag in de tijden, dat de steden versterkt waren en de legers uit huurlingen, schuim en maatschap pelijk afval, bestonden, zou ik niet durven schilderen. De waarheid dei- woorden van Vondels portier uit de Gysbreght: Wy bidden staegh om peis, [en }iaeten krijgsgeruchten, En hooren met verdriet [het kraeien van dien haan, In oorlogh houden eerst [abdy en klooster aen. heeft de plattelandsbevolking (met een kleine variatie) van het begin der tijden ondervonden. Hoe het er op 't land in werkelijk heid uitzag en toeging, tonen ons nu nog de schilders uit vroeger en la ter eeuwen met hun landschappen en hun dorpsfeesten. De landschappen doen ons vervallen, verzakte hoeven zien met welputmikken, mestvaalten, ellendige landwegen, modderpoelen. En hun dorpsfeesten geven veel soor ten van genot te zien, maar nooit een cultureel, om 't maar zacht te zeggen. De dichters konden dus drommels goed weten, wat er waar was van hun herderszangen. Waarvandaan dan die onbegrijpelijke tegenstelling tussen kunst en werkelijkheid? Waarvan daan die reeds eeuwendurende geest drift van de deftigheid voor herders en herdersuurtjes? Ik weet het niet. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat de dinsdag door de bonden van personeel in de telefoon- en tele- graafbedrijven ontketende algemene staking in Argentinië tot een alge mene staking van alle vakverenigin gen kan leiden. Volgens inlichtingen uit goede bron ■zijn driehonderd stakers gearres teerd. De staking heeft de verbindin gen met het buitenland en in het binnenland nagenoeg verlamd. Waarnemers zijn van oordeel, dat de regering-Aramburu zich geplaatst ziet voor een zeer gevaarlijke situa tie. De loonstop waartoe in decem ber, ondanks een aanzienlijke stijging van de kosten van het levensonder houd, besloten werd, heeft grote on tevredenheid onder de arbeiders te weeggebracht en de peronistisch ge zinde vakbondsleiders, doen niets om de gemoederen tot bedaren te brengen. De controleurs van de spoorwegen zijn een langzaamaan-staking begon nen waardoor de treinenloop volko men gedesorganiseerd is. Duizenden arbeiders in verschillende bedrijven, die verleden week het werk hebben neergelegd, zetten de staking voort. ZATERDAG, 21 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws, 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V.d. vrouw VPRO: '10,00 Tijd. uitgesch., caus. 10,05 Mor- genw. VARA: 10,20 Prom.ork. 10,50 Buitenl. weekoverz. lls05 Zigeunerork. 11,35 Instr. dubbel trio' 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Dans- muz. 13,45 S-portpraatje 14,00 Gram. 14,25 V.d. jeugd 15,00 Koorzang 15,15 Espe ranto, idealisme en realisme, caus. 15,30 Filh.ork., koor en sol, 16 50 Hammond- orgelspel 17,15 Gram. 17,30 Radioweek- journ. 18,00'Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch Al lerlei: Een en ander over de 15 larrden, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Ar tistieke Staalkaart VPRO: 19,30 Pas separtout, caus. 19,40 Godsdienst voor heen en thans, caus. -19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 2005 Caba ret 20,40 Gram. 21,00 Gevar.progr. 21,45 Soc. comm. 22,00 Ballroomork. 22,30 Gram. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 De zingende kerk 7,45 Morgengeb. en lit, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8 50 V.d. huisvr. 10,00 Vd. kleuters 10,15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,2o Gram. 13,30 Amuslmuz. 14,00 V.d. jeugd 14 20 Gram. 14,40 Boekbespr. 14,^0 Gram. 14,55 Accord.ork. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,40 Operakoor 16,00 V.d. jeugd 16,50 De schoonheid v.h. Gregoriaans 17,20 Amateurprogr. 17,40 Gram. 17,45 Pianospel 18,00 Journ. overz. 18,10 Gram. 18,15 Van het Binnenhof 18,25 Gram.«1&.45 En nu mijn geval 19,00 Nws. 19 10 Comm. op 't nws. 19,15 Gram. 20,15 Lichtbaken 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20.50 Gevar.progr. 22,10 Lichte muz. 22,35 Wij luiden de zondag in, avondgeb. en lit. kal. 23.00 Nws. 23,15 Nws. in Es peranto 23,22-24,00 Nouveauté's. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gespr. aperitief 12,45 (Advertentie) Gram. 13,00 Nws. 13,11 Radio-Almanak '14,30 Radiojourn. 15,00 Gram. 15,15 Ac cord.spel 15,30 Gram. 15,45 Accord.spel 16,00 Gram. 16,15 Omr.ork. 16,45 Eng. les 17 00 Nws. 17,10 Dagklappèr 17,20 Gram.' 17,30 Muz. v. miljoenen 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,45 Gram. 20,15 Jazzmuz. 20,45 Omr.ork. 21,15 Amus.ork. 22,00 Nws. 22,11 Verz.progr. 23,00 Nws 23,05-24,00 Dansmuz. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 12.54 Idem 13,00 Nws. 14,00 Die Walkürèn, opera (acte 1 en 2) 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18.38 Idem 19,10 Idem 19.30 Nws. 20.00 Symf.ork. Daarna: La Fille et l'ombre, opera; en lichte muz. 22,00 Nws. 22.30 Gram. 22,55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23,55 Nws. ZATERDAG, 21 SEPTEMBER NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,15 Het geheim van de Inca's, docum. film 21 15 One-Man-Shcw. FRANS BELG.: 19,00 Een onderzoek v. kolonel March 19,30 Luchtkaartkron. 20,00 Act. 20,40 TV-spel. Daarna: Wereld- nws. VLAAMS BELG.: 19,00 Van uitvinders en patenten 19,30 Nws. 19,40 De week in beeld 20,15 Gevar.progr. 21,15 One- Man-Show 22,00 Gevar.progr, 22,30 Feuill. 22,55 Taptoe 23.10 Nws. In Rome is men van mening, dat het aftreden van René Mayer als voorzitter van de hoge autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een gebaar van uiterste hoffelijkheid tegenover de regeringen van de aangesloten landen is, dat ge daan werd om deze regeringen de vrije hand te geven, op het moment, dat in het voorzitterschap van de drie Europese instellingen zal moe ten worden voorzien. Wie Waarzegster drinkt, «s goed aft P LITER 'n belegen genever zo zuiver gestookt en heerlijk zacht! Zeer Oude Genever een S B product Ao 1822 door H. J. Kaeser 56) Had Marcelle zich niet aan hem toe vertrouwd, niet hem om hulp ver zocht in haar zeer vrouwelijk dilem ma? Hij was al lang door berekende vragen aan de weet gekomen, dat Johnny geen vermoeden had van de tweestrijd, waar zij mee te stellen had. Hij bezat een deel van haar liet- de en haar gehele vertrouwen, was dan nog twijfel mogelijk? Maar toen de tijd verliep, toen er hiets gebeurde, en Marcelle zich, bij hun regelmatige samenkomst 's zon dags onveranderd raadselachtig toonde, werden zij door de opgehoop te innerlijke spanning en verwachting tot handelen gedreven. Zo kwam het, dat Franz op een zondagmorgen vroeg aan Marcelle's deur belde en verzocht toegelaten te worden. Zij waren tot nu toe maar een keer en vergezeld van Marianne, bij haar geweest, wat als onuitgesproken en door alle drie welbegrepen gebod gold, dat Johnny noch Franz zouden proberen, alleen met Marcelle in de kleine woning bijeen te komen. Ook nu aarzelde Marcelle, voor zij de deur tenslotte opende. „Wat schaft me het genoegen?" vroeg zij zeer vormelijk. De wens naar opheldering! wilde Franz waarheidsgetrouw antwoorden, maar onder de invloed van haar on middellijke nabijheid stamelde hij: „Verlangen! Zij liet hem binnenkomen. De heldere kamer met de groe ne planten voor het venster, de hele vrouwelijke atmosfeer, die zo geheel en al met Marcelle overeenkwam, ontzenuwde al het harde, tezeemge- balde dat hem hierheen gedreven had. Hij werd week, werd weer de dromer, een verlangende minnaar. „Marcelle!" Voorzichtig nam hij de pas aange stoken sigaret uit haar hand, legde een arm om haar schouder. Zij stel de zich niet teweer, toen hij haar dichter naar zich toetrok, zijn gezicht tegen het hare vlijend, zijn lippen in haar hals drukte. Maar toen lichtte hij zijn hoofd weer op. za haar gesloten ogen, de lieflijke houding, waarmee zij in zijn armen lag. Deze schijnbare zwakte deed hem weer tot zichzelf komen en aan zijn eis denken. De greep rond haar schouder werd sterker, hij hield haar op armlengte van zich af en zei met verstikte stem: „Hij of ik. Je moet een besluit nemen, je moet Zo kan het toch niet verdergaan Marcelle veegde met haar linker hand over haar voorhoofd, als moest zij eerst haar gedachten concentre ren, alvorens zij antwoord kon geven. Zij, die anders altijd, al wat vaag of maar half duidelijk was, uit de weg ging, verlangde nu naar die scheme rige, onbewuste toestand, die zij zo pas nog in zijn armen had ondervon den. Merkwaardig spel van het toe val, dat er behagen in schepte, juist haar, die toch hield van een duidelij ke beslissing en een wakker besef, in een toestand te brengen, waar het verstand niets maar de verdeelde gevoelens zo veel in te zeggen had den. En als ik niet beslissen kan, als ik tegen mijn eigen wil in, tegen iedere wet van het verstand, ja misschien zelfs tegen wat ik in mijn diepste innerlijk betamelijk vindt, dezelfde gevoelens voor jullie beiden koester, omdat ik jullie als een eenheid zie Ze zei dat niet, maar dacht het zó intensief, dat zij niet anders dacht, of Franz moest de onuitgesproken woorden verstaan. „Waarom kunnen wij niet vrienden zijn, alle drie zoals vroeger fluisterde zij. Franz liet haar los. „Vrienden „Denk je, dat een van ons met een dergelijke vriendschap genoegen zou nemen Je houdt ons aan het lijntje, ons allebei, je speelt een spelletje met ons, een schandelijk, geraffineerd spelletje Ik weet, dat je meer van mij houdt, dan van hem: waarom dus die komedie, die op een goede dag nog een tragedie zal worden Spreek je uit voor mij, openhartig en vrij willig en alles is goed Zoals ik Johnny ken, zal minstens zijn ge krenkte trots hem ervan weerhouden, je dan nog langer te vervolgen." „Hij vervolgt mij niet hij lijdt precies zoals jij en zoals ik Hij had haar nog nooit zien huilen; haar tranen ontstelden hem meer, dan wat zij ook zou hebben kunnen zeggen. Marcelle was op een stoel neerge vallen, maar toen hij nu haar haren streelde en, met een ongelukkig ge voel over zich, telkens smeekte: „Niet doen, Marcelle, niet bedroefd zijn", weerde zij de strelende hand af. Plotseling werd de stilte door een fel belgerinkel verbroken. ,,Ga jij fluisterde Marcelle; maar een plotselinge ingeving vol gend, sprong ze op. drukte haar zak doek tegen haar gezicht en fluisterde: „Neen. laat maar, ik ga zelf 't Was Johnny. Marcelle hoefde niet te vragen, wat haar het genoegen verschafte, zijn vastbesloten houding, zijn onbewege lijk gezicht, verrieden alles. Zonder een begroetingswoord, hing hij zijn jas in het donkere portaal op, en ging rechtstreeks de kamer binnen. „Jij Er vertrok geen spier van zijn ge zicht, men zou niet eens hebben kun nen zeggen of hij verrast was. Hij ging op een stoel zitten en zei daarna met bijtende ironie, zich uitsluitend tot Marcelle richtend: „Weekend-vi sites zijn zijn specialiteit, dat heeft hij me zelf eens verteld Franz balde de vuisten en het zag er naar uit, alsof hij hem te lijf wil de, maar Marcelle kwam tussenbeide. „Als jullie hier willen blijven, moe ten jullie de vrede bewaren „Vrede Een behoorlijke, openlijke oorlog kan onder bepaalde omstan digheden prettiger zijn dan een der gelijke vrede zei Johnny honend. „Maar nu we toch weer eens zo „vreedzaam" bijeen zijn, zou 't mis schien het verstandigste zijn, als we tot een overeenstemming kwamen. Zo kan het niet doorgaan." Zwijgen, een zeer welsprekend zwij gen, totdat Franz ineens de smekende blik opving, die Marcelle hem toe wierp. Hij probeerde, zich tegen het onuitgesproken verzoek te vërzetten; trachtte te doen. alsof hij de inhoud van haar stomme boodschap niet be greep maar de innerlijke vertede ring. die zijn hart bij haar aanblik beving, ondermijnde zijn opzet. Hij zei geen woord; met langzame/bijna aarzelende bewegingen ging hij naar de deur en verliet haar woning. Marcelle herademde, het kwam haar voor, dat nu een direct gevaar afgewend was: maar tegelijkertijd, wellicht als reactie op de overgrote spanning van de laatste minuten, werd zij door zo'n loomheid aange grepen, dat zij het gevoel had, tot aan de hals in een zuigend moeras te lopen. Haar voeten weigerden dienst, zij gleed eenvoudig op het karpet neer, en bleef daar onbewegelijk, met halfgesloten ogen liggen, terwijl haar ledematen door plotselinge zwakte als verlamd waren. Johnny liep op haar toe. Hij boog zich over haar heen, ondersteunde haar hoofd, kuste haar handen, tilde haar tenslotte op en legde haar op de sofa. Toen dekte hij haar toe, voor zichtig. met heel tedere, zachte be wegingen, en toen er niets meer te doen viel en zij, met haar hand in de zijne, bijna de indruk maakte of zij sliep, zat hij stil en zwijgend, heel oud en als afgestorven naast haar. Marcelle sloeg de ogen op, haar aanblik deed hem opnieuw schrikken. ..Kus me, Johnny fluisterde zij en probeerde te glimlachen. Hij schudde het hoofd. Toen stond hij op en vroeg rustig en beheerst: „Voel je je weer wat beter „Ja ..Probeer dan te slapen. Ik zal Mama vragen of ze hierheen wil ko men." Hij ging naar de telefoon en Mar celle hoorde hem met Marianne spre ken. Toen ging hij naar de keuken, kwam na een paar minuten met een kop thee terug, die hij naast haar op het kleine tafeltje zette. „Drink eens, dat zal je goed doen „Wil je niet nog wat bij me blij ven „Nee 't is beter als ik nu wegga." „Adieu, Johnnyen beloof me, dat je geen domheden zult uithalen!" „Domheden 1" Hij lachte bitter. „Ik wou, dat me een goede domheid in viel. Adieu. Marcelle Na enkele minuten viel de gangdeur achter hem dicht. Toen Marianne twee uren later de kleine woning binnenkwam, had Mar celle de ontbijttafel al gedekt cn zich zelf zo opgeknapt, dat men haar de ervaringen en ontsteltenissen van die morgen niet meer kon aanzien Glim lachend kwam zij Marianne tegemoet, behandelde haar als een vreemde, maar zeer welkome, bezoekster en deed, alsof zij haar bezorgde blikken niet bemerkte. Ze spraken over onbelangrijke on derwerpen, over de zaak, over moei lijkheden, die door de oorlogstoe stand in het huishouden ontstaan wa ren, over honderd-en-een bijkomstige dingen, die hun totaal niet interes seerden alleen over de twee. die voortdurend hun gedachten bezighiel den. spraken ze niet. Maar tenslotte zwegen zij: Stom zaten zij tegenover elkaar, totdat Marcelle zonder verdere overgang be gon: „Wat weet je 7" Het antwoord van Marianne kwam zonder aarzelen. ,,Ik weet niets maar ik vermoed veel, en maak mij bezorgd over jullie alle drie (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3