KONINGIN OPENDE NIEUWE T. H. IN EINDHOVEN Engels disconto met twee percent verhoogd Landbouw en Algerije brengen Franse regering in gevaar „Techniek, molensteen voor ons dagelijks brood" Normandische pop voor Koningin Hongarije op agenda V.N. I Triomftocht van vorstin door feestende stad Verweer tegen prof. Zeegers Armstrong blaast.,..stoom af DAGBLAD VOOR ZEELAND ZANG, MUZIEK, DEMONSTRATIES.... Atoomexplosie ondergronds Jockey-pctje Drastische maatregel ter beteugeling van inflatie Verspreide buien Overstromingen in Overijssel Begroting marine Staf rekent op atoomschepen Door gifligc pijl vermoord Nieuw beroep van Dulles op Rusland Motie van afkeuring in assemblee Wijziging in behandeling begroting Koning Haakon Arbiter Leafe verhinderd le pit- Goud- 'tkerste uit, „Dat is nemen!" Dan ptseling, want erfstbos klinkt, liskenbaar, het dreunen van 97e JAARGANG No. 22560 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7. p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 20 SEPTEMBER Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZFN, Noordstraat^ 56, tel. 260y OOSTBURG, Nieuwstraayjtl, - (Van onze redacteur) „De techniek is een Gotlsgave. Zij is de moderne molen, steen voor ons dagelijks brood. De jeugd begrijpt deze eis van onze tijd, niet natuurlijk begrip. Zij zal deze technische hogeschool binnengaan en eruit zwermen naar ontelbare levensgebieden in ons land en naar velerei gebied daarbui ten, om naar haar vermogen aan behoud, herstel, opbouw en nieuwe uitvindingen mee te werken, onbekende liori. zonten tegemoet". Met die woorden opende gisteren koningin Juliana de nieuwe Technische Hogeschool in Eindhoven, tijdens de plechtige senaats zitting in de Philips-Schouwburg. Die zitting was het hoogtepunt van een dag, die de lichtstad nog lang zal heugen. \^ant niet alleen kwam de koningin de nieuwe T.H. openen, maar bovendien bracht zij haar eerste officiële bezoek aan de stad, die nu hogeschool- stad is. Op 250 meter onder de woestijn van Nevada is gisteren een kleine atoom bom tot ontploffing gebracht. Deze proef maakt deel uit van het inter nationale wetenschappelijke onderzoek in het kader van het geofysische jaar. Men hoopt er meer door te weten te komen over de opbouw van de aard korst. Seismologen in de gehele wereld zullen trachten de trillingen van de ontploffingen te registreren. De ex plosie is teweeggebracht in een zig zag lopende tunnel van 650 meter lengte. Volgens natuurkundigen zal de plaats van de proef minstens een eeuw lang gevaarlijk blijven voor mensen. Het was voor het eerst dat er een atoombom ondergronds tot ontploffing werd gebracht. In de stad Las Ve gas op een afstand van 145 km heeft men er niets van gemerkt. De bom had een explosieve kracht overeenkomend met duizend tot drie duizend ton tnt. Aan de oppervlakte was niets van de ontploffing te con stateren. TE AMSTERDAM is na een lang durige ziekte op 58-jarige leeftijd overleden de acteur Willem de Vries. HET CANADESE contingent van het internationale politieleger, 1200 sol daten, zal vermoedelijk voor eind november door nieuwe Canadese troe pen worden vervangen. IN DJAKARTA zijn 41 politieke figu ren, die enige tijd geleden werden aangehouden, weer in vrijheid gesteld dan wel is aan hen meer bewegings vrijheid toegestaan. DR. HATTA, de oud-vice-premier van Indonesië, brengt momenteel, op uit nodiging van de regering van com munistisch China, een bezoek aan dat land. VOOR HET FRANSE legerhoofd kwartier in Tunis is gisteren een mu nitieauto in de lucht gevlogen, waar bij een officier en een Tunesische bur ger om het leven kwamen. TE MAASTRICHT is een elfjarig jon getje overleden, dat zondag A-griep kreeg en daaraan, tengevolge van een opgetreden complicatie, tën slachtoffer is gevallen. EEN NOTARISKLERK uit Wedde heeft twee en een half jaar gevan genisstraf tegen zich horen eisen, om dat hij in de jaren na de oorlog in totaal 136.000.verduisterd zou hebben. DE DAILY WORKER, het orgaan van de communistische partij in Ame rika, moet zijn omvang aanzienlijk verminderen Door in kleiner formaat te verschijnen hoopt het blad het jaarlijkse tekort van 250.000 dollar de helft kleiner te kunnen maken. DE HEER H. Götzen, voorzitter van liet Nederlandse oorlogsgravencomité 's benoemd tot ere-commandeur in de orde van het Britse imperium. Overal rood-wit-blauw, overal oran je en overal het statige zwart van de gelegenheidskledij. Een versierde, vro lijke stad, die zich lang op de dag van gisteren had voorbereid. Om half elf arriveerde de vorstin bij het stadhuis, waar Yvonne van Rooy, het dochtertje van de burge meester, haar een boeket bloemen aan bood. Op het grote grasveld voor het stadhuis stonden de stedelijke gym nastiekverenigingen opgesteld, als mede enkele jongenskoren, die de \orstin een stemmig on vrolijk wel kom toezongen. Do gilden van Eind hoven en omstreken spreidden hun vaandels op de grond en over deze kleurige loper schreed de koningin, die een zijden japon droeg van tur quoise en oudq-ose met bijpassende toque en stola, naar de stadhuispoort. Blije muziek, de zon die geleidelijk aan de overhand kreeg op een aar zelend wolkendek, en achter de jon gens en meisjes op het grote veld het bevrijdingsvuur, zojuist uit Normandië naar Eindhoven gebracht. In de kamer van B. en W. luisterde de vorstin belangstellend naar wat burgemeester van Rooy en zijn wet houders vertelden over Eindhoven, wat het is en worden wil. Ze stelde vragen waar zij verduidelijking wens te en bijzondea geïnteresseerd toonde zij zich in dc maquette \fan de nieuwe van de nieuwe T.H., zoals die over enkele jaren zal zijn. als het gebou wencomplex is voltooid. Daarna, vóór het stadhuis, een de monstratie van de gymnastiekvereni gingen en een alleraardigste show van rolschaatsende jongens en meisjes. Mej. Joan Jonkers declameerde een gedicht, waarvan zij vervolgens de tekst aan de koningin overhandigde. Geschenken De auto's stonden klaar voor een uitgebreide rijtoer door de stad. Ko ningin Juliana kon er zich van verge wissen, dat Eindhoven ons vorsten huis welgezind is. Langs alle straten een juichende menigte, volwassenen, maar vooral kinderen, allemaal in oranje kledij en voorzien van een onvoorstelbaar aantal vlaggetjes. De bejaarden van het tehuis „Sint Petrus" maakten hun opwachting bij de vorstin en in het stadswandelpark bood een folkloristische groep uit Bayeux, die ter gelegenheid van de bevrijdingsherdenking in Eindhoven verblijft, Hare Majesteit een Norman dische pop aan. Men had vanwege de hogeschool feesten het programma moeten split sen. Terwijl de koningin haar zege tocht door de stad maakte, vergader den in het Academisch Genootschap de senaat en het college van curato ren der nieuw T.H. Ze namen daar de vele geschenken in ontvangst, waar mee sympathiserende personen en in stanties de schooi hadden bedacht. De gemeente Eindhoven schonk de grond voor de schoolterreinen, het hogeschoolfoncL bood een cheque van Onder de geschenken, die het koninklijk paar in het van Abbe-museum, door de stad Eindhoven, zijn industrie en nijverheid, werden aangeboden, was één cadeau, dat direct de bijzondere belangstelling van prins Bernhard trok: een jockey-petje. Hij nam het op, bekeek het go'fkeurend en tiet het onmiddellijk in zijn auto leggen... Ook de andere geschenken ove rigens konden koningin en prins wel bekoren. Want de Eind- hovense industrie had natuur lijk niet het minst aantrekke lijke uit zijn collectie beschik-' baar gesteld... 25.000 gulden aan, minister Cals ver raste de nieuwe T.H. met een geschil derd portret van professor Holst, de grote pleitbezorger van Eindhoven- hogeschoolstad en dr. Hul) van Door- ne, directeur van de D.A.F. droeg het gebouw „De Haard" aan de studenten over, die er hun home zullen hebben. De senaat van Delft schonk de ambts keten voor de rector-magnificus, prof. Dorgelo. Tijdens de bijeenkomst, die een ge animeerd, ongedwongen verloop had, maakte minister Cals de benoeming bekend van drs. Wijffels, secretaris der nieuwe T.H.. tot officier in de orde van Oranje-Nassau. O (Vervolg op pag. 2) Het officiële iliseonlo in Engeland is vandaag niet 2 pro- eent verhoogd tot 7 procent. Het heeft hiermede hel hoog. ste niveau sedert 1920 bereikt. Bij haar bezoek aan Eindhoven ter gelegenheid van de opening van de Technische Hogeschool werd HiM. de Koningin o.m. een Normandische pop aangeboden. Dit geschiedde door Gilberte le Cornu, lid van de folkloristische dansgroep Gay Scavoir uit Bayeux. Deze drastische maatregel zal naar aangenomen wordt slechts de voor loper zijn van een aantal nieuwe maatregelen voor het beteugelen van de inflatie in Engeland en ter ver sterking van de positie van het pond sterling. De verhoging staat in scher pe tegenstelling tot het eergisteren in West-Duitsland genomen besluit tot verlaging van het officiële disconto met een half procent. Het bericht sloeg op de beurs in als een bom. In financiële kringen wijst men er op, dat het slechts '-—og zelden is voorgekomen dat een centrale bank haar disconto met 2 procent tegelijk heeft verhoogd. De Britse minister van financiën heeft later nieuwe beperkingen aan gekondigd op de uitgaven' voor de overheid en het particuliere bedrijfs leven. In een officiële mededeling wordt gezegd, dat de regering zich voor stelt over te gaan tot het verlagen der investeringen door de ministe ries, de lagere overheidsorganen en door de genationaliseerde industrieën (steenkolen, gas en elektriciteit, transport en burgerluchtvaart). De uitgaven van de overheid zouden vol gens de oorspronkelijke plannen in de eerstkomende twee jaar aanzienlijk moeten stijgen.- De Engelse regering is vastbesloten de bestaande wisselkoers van 2.80 dollar per pond sterling te handhaven en zij is evenmin voornemens een vergroting van de koersmarges toe te slaan. Voor Nederland ziet men door deze Engelse discontoverhoging voorshandsg een directe gevolgen. Het is mogelijk dat een eventueel overwogen verlaging van het Nederlandse bankdiseonlo, voort- spruitende uit de Duitse maatre gel, thans onder invloed van de Engelse verhoging wordt tegen gehouden, In het effectenverkeer had de opzien barende Engelse discontoverhoging enig aanbod tengevolge. De koersen van toonaangevende internationale fondsen liepen althans plotseling ach teruit. De Nederlandse Marine, zo blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting van marine, houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat bin nen niet al te lange tijd de voortstu wing door middel van atoomenergie in Nederland op schepen kan wor den toegepast. In afwachting van een nader onderzoek heeft de minister van defensie, ir. Staf, de bouw van twee onderzeeboten laten stopzetten. De bewindsman vreest, ^at, wanneer de boten volgens de oorspronkelijke plannen zouden worden afgebouwd, zij spoedig na ingebruikneming ver ouderd zullen zijn. De bestedingsbeperking heeft direc te gevolgen voor het personeelsbeleid. Het aantal dienstplichtigen bij de Koninklijke Marine zal worden ver minderd. Beroepspersoneel, dat thans belast is met de opleiding, zal dan beschikbaar komen voor de dienst aan boord, waardoor het verminderen van het dienstplichtig personeel min der wordt gevoeld. In Gcnèvc is gisteren door middel van een giftige pijl een aanslag ge pleegd op de 55-jarige Zwitserse za kenman Marcel Leopold, die op 28 januari samen met een andere Zwit ser en twee Franse Algerijnen is ge- aresteerd op beschuldiging van een poging om wapens en springstof naar Algerië te smokkelen ten behoeve van de opstandelingen. Het viertal is la ter op borgtocht vrijgelaten. Leopold stierf voor dé deur van zijn woning. Hoe troosteloos voor de landbouw de toestand is in de kop van Over ijssel, waar de voortdurende regen val van de laatste weken het water tot ongekende hoogte heeft doen stijgen, toont deze foto van een verlaten landbouwmachine op een akker langs het Meppelerdiep, wel ke in een grote watervlakte is veranderd. Weersverwachting van liet K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Enkele verspreid voorkomende J buien, maar plaatselijk ook op- i klaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke J richtingen. Voornamelijk in het f zuiden van het land iets lagere temperaturen. Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Zwakke wind uit veranderlijke richtingen, i Bewolkt met mooie opklaringen. J Plaatselijk mist des morgens. i Vandaag: zon onder 18.44 uur t Maan onder 16.40 uur. Morgen: zon op 6.24 uur. Maan J op 3.13 uur. f t De agendacommissie van de V.N. heeft met dertien tegen twee stemmen besloten het Hon gaarse vraagstuk op de agenda der algemene vergadering te plaatsen. De Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakiie «lemden te gen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les, heeft gisteren in de alge mene vergadering van de V.N. een beroep gedaan op de Sov jet-Unie om de door Groot-Brit- tannië, Frankrijk, de V.S. en Canada op de Londense ontwa peningsbesprekingen gemeen schappelijk ingediende ontwape ningsvoorstellen te aanvaarden. Dulles zei niet te kunnen geloven dat de Russische verwerping, die op bijna minachtende wijze geschiedde, definitief is. Van welingelichte zijde is vernomen dat Dulles' opmerking in het verloop van zijn rede, dat de Verenigde Sta ten eventueel concrete voorstellen aangaande het Midden-Oosten zullen doen, ten doel had de algemene ver gadering erop voor te bereiden dat Amerika, indien zich in dit gebied minder gunstige ontwikkelingen zou den voordoen, mogelijk de verscheping van Russische wapens naar de Ara- bische landen ter sprake zal brengen. Rechtse oppositieleden in de Franse Nationale Vergadering hebben gisteren een motie van afkeuring opgesteld, die het le ven van de drie maanden oude regering van Maurice Bourges- sen niet hoog aan te slaan. Premier Bourges-Maunoury zou gezegd hebben dat ook zijn eventuele opvolger het Algerijnse vraagstuk niet gemakkelijk zal kunnen oplossen. Minister Ga'il- lard heeft zijn reis naar Washington hij zou vandaag vertrekken uit gesteld. Het knelpunt bij de Algerijnse plan- Het conflict dat zich heeft geopen baard door het uittreden van prof. Zeegers uit 't bestuur van de NOVIB (zie ook Meningen en Commentaren van heden), heeft twee verklaringen uitgelokt. Eerst van het Katholiek Maatschappelijk Beraad, het orgaan van overleg tussen de katholieke so ciale organisaties. Daarin wordt me degedeeld dat alvorens het besluit tot toetreding viel, een aantal wijzi gingen in de statuten zijn voorgesteld welke alle werden aanvaard. Volgens die wijzigingen wordt voor alle besluiten van het bestuur een meerderheid vereist van driekwart van de stemmen, terwijl voorts werd vastgelegd, dat zes katholieke leden zitting in het bestuur van ongeveer 20 leden zouden krijgen. Als zodanig zijn voorgedragen en ook gekozen: mej. R. Donders en de heren A. Boersma, mr. Th. A. Bot, pater S. Jelsma, prof. dr J M. Pieters en prof. GH.L. Zeegers. Prof. Pieters werd bovendien gekozen tot vice-voorzitter. Voorts werd nog een De voorzitter van de Tweede Kamer heeft een ingrijpende wijziging voorgesteld in de wijze van begrotingsbehandeling. Hij verklaarde in de rede, waarmee hij het voorzitterschap aan vaardde, dat hij zich voorstelt een aantal begrotingsstukken zeer summier te behandelen. Dit zou in volledige tegenstelling zijn met de tot nu toe gebruikelijke praktijk, dat de begroting wordt aan gegrepen om alle details van het mi nisterieel beleid aan onderzoek te onderwerpen. Dr. Kortenhorst was van oordeel, dat er in de loop van het jaar nog voldoende gelegenheid zou zijn om de ministers en staatssecretarissen aan de „tand te voelen" Volgens het tijdschema, dat minister Kortenhorst behoudens goedkeu ring van de Kamer heeft opgesteld, zullen tot Kerstmis de volgende ont- pen aan de orde komen: Deltmvet eind oktober in de week van 1 oktober de Euro pese verdragen; in de week van 15 oktober algemene beschouwingen: in de week van 29 oktober de Delta wet, terwijl in het begin van novem ber een aanvang wordt gemaakt met de begrotingsbehandeling. De toestand van koning Haakon, de vijfentachtig jai\ige vorst van Noorwegen, ging gisteravond hard achteruit. aantal katholieken voorgedragen en gekozen tot lid van het Algemeen Be stuur. De besprekingen zijn doorgevoerd en de besluiten zijn genomen in te genwoordigheid van de vertegenwoor diger van het Hoogwaardig Episco paat in het Katholiek Maatschappe lijk Beraad. Verklaring van JSOVIB Het bestuur van de NOVIB deelt in een lange verklaring o.a. mee, dat het bestaat uit 4 socialisten, 6 niet- socialistische katholieken (prof. Zee gers thans niet meer meegerekend), 5 niet-socialistische protestanten en 3 liberalen. Verder dat bij de NOVIB zijn aangesloten 58 Nederlandse orga nisaties waarvan 17 r.-k., 12 prot.- christelijke, 3 socialistische, 1 huma nistische, 1 joodse en 24 algemene verenigingen of instellingen. Het NOVIB-bestuur wenst te verkla ren, dat prof. Zeegers gedurende de gehele periode van zijn lidmaatschap van het bestuur geen enkele bestuurs- vergadring heeft bijgewoond en dat hij op geen enkele wijze adviezen om trent formules en werkwijze aan het NOVIB-bestuur kenbaar heeft ge maakt. Het bestuur wijst tenslotte op een verklaring in het maandblad van de NOVIB-, waarin o.a. wordt gezegd: ,,Het is omwille van de gemeen schappelijkheid en omwille van de mens, die zowel door missionarissen en zendelingen als door de werkers van o.a. de NOVIB wordt opgezocht dat wij alles willen vermijden wat zelfs maar de indruk zou kunnen wek ken van concurrentiezucht en gebrek aan eerbied voor de niet te berekenen vruchtbaarheid van zoveel moeizame arbeid in missie en zending". Waren de moeilijkheden rond het aanwijzen van een scheids rechter voor de wedstrijd Ne derland - Oostenrijk, welke woensdag 25 september in Am sterdam wordt gespeeld, eergis teren nog opgelost, thans doet zich een nieuwe moeilijkheid voor, omdat de Engelse arbiter Leafe de K.N.V.B. liet weten, dat hij op die datum verhinderd is. Op die dag zal hij nl. de wed strijd Wales-Oost-Duitsland lei den, welke te Cardiff voor het toernooi om het wereldkampi oenschap wordt gespeeld. De K.N.V.B. zal zich met de Oostenrijkse voetbalbond in verbinding stellen teneinde tot een oplossing van dit probleem te komen. In Oostenrijkse voetbalkringen verwacht men, dat de Engels man Ellis, die op de tweede voordracht was geplaatst, zal worden verzocht de wedstrijd te leiden. Nationale Veigadering vastbesloten Maunoury in gevaar kan bren- is de regering ten val te brengen, - - - pp,. kan er altijd wel :en middel gevonden nen 1S oprichting van een gekozen worden om een vertrouwensstemming parlement voor geheel Algerië met De motie beschuldigt de regering te forceren. een gekozen president. Volgens de in krachtige bewoordingen van schen- ding van de wet en het negeren van <Je wensen der Assemblee op land- jonge minister van financiën, Gail- Tel"; 'aid- niet voldoende is tegemoetge- e7n'parament en re- tionaie vergadering zal weliswaar komen aan de eisen van de boeren en eerinssraad vonr eeheel aiIpHs do waarschijnlijk verklaren dat de ver- dat de rechtse leiders in dc Assem- deurTentvTlosscTTiTvan Al gadermg mi m spoedzitting bijeen is blee van plan zijn de regering over Tië va™Frankrhk Vandaae Ls d«e en dat de motie pas in behandeling haar economische politiek te laten kwestie zoals gTeid onderwerp van kan worden genomen bij het begin struikelen om geen standpunt te hoe- gesDrek' eeTrondeTelconFeT van de normale zitting, in oktober, ven innemen ten aanzien van de Al- fie pariementm9re lefders doch dit vermindert het gevaar waar- geriinse plannen. r>„ va - leiders, in de reeerine verkeert niet Als de JL pidimeii. De vooruitzichten zijn met bemoedi- ïn ae regering verkeert, niet. Als de Dg regenBg schijnt zeil haar kan- gend. socialisten is dit van essentieel belang n van a j6 wandelgangen verklaarde men ais men de steun van de Mohamme- land- motie een teken is dat de daanse Algerijnen wil verwerven. De lonee minister van financien. Gail- conservatieven echter menen, dat de De bekende negertrompettist Louis Satchmo Armstrong heeft donderdag bekendgemaakt dat hij zijn voorgenomen reis naar Moskou niet zal maken uit pro test tegen de rassenscheiding op de scholen in de zuidelijke staten van de V.S. Hij voegde hieraan toe, dat de Ameri kaanse regering „naar de hel kan lopen". Armstrong verklaarde dat hij onder auspiciën van de Ame rikaanse regering naar Moskou zou gaan, maar dat hij hiervan heeft afgezien „wegens de ma nier waarop de overheid mijn volk in het zuiden behandelt." Hij zei, dat president Eisen hower „geen lef" heeft en noemde de gouverneur van Arkansas, Orva.l Faubus, een ..onopgevoede boerenjongen". Van de zijde van het „State Department" weigerde men commentaar te geven op de verklaringen van Armstrong. Men deed echter geen poging zijn bezorgdheid hierover te verbergen. Armstrong uiordt door het State Department beschouwd als een van de meest succesrijke onofficiële „good- will-ambassadeurs" van de V.S. Op het ministerie van Buiten landse Zaken was men daarom van mening dat de Russen een dankbaar gebruik zullen maken van Armstrongs beschuldiging.

de Stem | 1957 | | pagina 1