St. Godelieve: kindertehuis dat inderdaad huiselijk is Wielersport in Z.-Vlaanderen drijft naar hellend vlak Overal verjonging en vernieuwing in hockey-verenigingen Bergse watersporters willen geschikte jachthaven Dertig ronden en criteriums Beatrix naar Goirle Zaterdag komt prinses Competitie wordt aantrek kelijker dan ooit tevoren ELEKTRISCHE UURDIENST 29 SEPTEMBER 2)miesleBrJ,huid? Consuls vragen maatregelen om behoud te waarborgen Geen uniformiteit Pommes en Frites Raket van 30 k.m. hoogte de ruimte in Malakka verwelkomd B. op Zoom-Nijmegen Schermerhom bij Soekarno Uw Rheumatiscfee Pijnen wijken voor een bloedzuiverende kuur. „Perzië" en „Iran" DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 Met versierde steppen en fietsjes zullen de kinderen van het koloniehuis St. Godelieve in Goirle zaterdagmiddag a.s. Prinses Beatrix tegemoet rijden, die om half drie het huis komt openen. Daarmee zal dan een plechtigheid worden ingezet, die offi. cieel een begin zal geven aan een geheel nieuwe vorm van kinderverpleging ons land. m „St. Godelieve" is een B-koloniehuis. Dit be tekent, dat het zich de verzorging ten doel stelt van kinderen, die meer verpleging en indivi duele verzorging behoeven dan de gewone koloniehuizen kunnen geven. De inrichting te Goirle is het eerste B-koloniehuis in ons land dat in katholiek verband werkt en het is bovendien het eerste huis, dat gebroken heeft met het oude systeem van de „massale" verpleging. Totnutoe was het zo. dat kinderen, die uit hooide van hun lichamelijke of geestelijke conditie een bijzondere verzorging behoefden, in koloniehui zen werden ondergebracht, waar het getal zijn stempel drukte op de gang van zaken. Slapen in grote zalen, eten in grote zalen en spelen in even mas saal verband. Gevolg: het individuele kind kreeg niet wat het toekwam. Het voelde zich vaak eenzaam, omdat het tevéél lotgenootjes rond zich had. Wie het terrein van ,,St. Godelieve" betreedt, krijgt onmiddellijk het pret tige gevoel van huiselijkheid. Aan één kant begrensd door de bossen, aan de andere zijde door het (nog) open veld, ligt daar een groep gebouwen, die evenzoveel landhuisjes konden zijn, met uitzondering dan van het hoofd gebouw, dat men het raadhuis van dit dorpje zou kunnen noemen en dat ook inderdaad als vertrouwde kern zal fungeren van de nieuwe kinder gemeenschap. Voor een goed begrip diene, dat in het koloniehuis St. Godelieve, dat op initiatief van het Ned. r.-k. Huisves tingscomité tot stand kwam, geen zieke kinderen worden opgenomen. Wel kinderen, die krachtens hun li chamelijke of geestelijke conditie rust. frisse lucht en een harmonisch milieu behoeven. Kinderen bijvoor beeld, die een zware operatie hebben ondergaan en op krachten moeten ko men; kinderen vooral ook, die psy chisch geleden hebben onder conflic ten in het gezin, welke vaak weer het gevolg zijn van de tijdssfeer. Het Vlindertje, Bambi, de Witte Olifantzo heten drie van de zes paviljoens, die rond het hoofdgebouw gegroepeerd staan. In elk van die paviljoens vinden 12 kinderen een huiselijk onderkomen. Ze spelen er onder leiding van drie kinderverzorg sters, ze hebben er hun eigen slaap kamers (één voor de jongens en één voor de meisjes) en aan kleine ta fels gebruiken ze er samen de maal tijden, die in een kraakhelder keuken tje worden opgediend. Boven de bedjes hangen de tekenin gen die de kinderen zelf hebben ge maakt en in de grote „huiskamer" is plaats genoeg voor de bezigheden van ieder kind afzonderlijk. De brede deuren, bijna geheel van glas, kun nen wijd worden opengezwaaid, want aan het devies van dr. Keyzer: „zo veel mogelijk licht en lucht", wordt alle recht gedaan. Dr. Keyzer is ge neesheer-directeur van de nieuwe in richting. De paviljoens zijn door particulie ren geadopteerd. Wat dan betekent, dat zy ook de bijzondere aandacht van deze begunstigers hebben, die er een prettig, persoonlijk stempel op drukt. De aankleding van ieder pa viljoen is anders, zoals ook het inte rieur van ieder huis anders is en in overeenstemming met de. smaak van wie het bewonen. De nieuw binnengekomen kinderen worden eerst enige tijd ondergebracht in het hoofdgebouw. Zij staan onder voortdurende controle van de dokter, van de directrice en eventueel van een psycholoog, tot men na kortere of langere observatietijd weet, in welk paviljoen een bepaald kind het best past en de juiste behandeling is vast gesteld. De verzorging van het huis is toe vertrouwd aan de Dochters van O. L. Vrouw van hejt Heilig Hart, religieu zen, die aan de Bredaseweg te Til burg domicilie hebben. Het koloniehuis heeft een eigen schooltje, waar de kinderen volgens de nieuwste methoden onderricht krij gen, het heeft een grote boomgaard, waar twee schapen ronddartelen, die Pommes en Frites hete^ (eerstelin gen van een menagerie-in-wording) en waar de jongens naar hartelust kunnen ravotten. Het krijgt bovendien nog een eigen kapel, die ook voor een architectonische afsluiting van het complex moet zorgen, maar waar voor momenteel het geld nog niet be schikbaar is. De 1.060.000 gulden, die het koloniehuis heeft gekost, zijn al opgesoupeerd, maar zeker niet op een manier, die men onverantwoord kan noemen. Integendeel. De uitzending van de kinderen er zijn er momenteel reeds 74 wordt bekostigd door de uitzendende vereni gingen, de ziekenfondsen, de gemeen ten en ook door de ouders zelf. Zij is vrij kostbaar, wat gezien de zeer in dividuele verzorging hier geen ver wondering hoeft te wekken. Zaterdagmorgen a.s. zal mgr. Bek kers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, het koloniehuis inzegenen. En 's middags komt dan prinses Beatrix, die eigenlijk rust moet houden van wege haar enkelblessure, maar des ondanks geen verstek wil laten gaan. Dat men dit gebaar van de prinses bijzonder op prijs stelt, spreekt van zelf. De kinderen zullen het haar trouwens wel laten merken. (Advertentie) 'I Lijkt loverwerk... Zo zacht en fluwelig Cutex Stay Fast lipstick Uw lippen maakt. En wat 'n betoverend mooie kleuren! Cutex bevat zuivere lanoline. Bij Cutex lip stick hóórt natuurlijk Cutex nagellak. Schilfert niet, breekt niet en houdt veel langer dan gewone nagellak. Ontdek de charme van Cutex. charme'! De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag medegedeeld, dat zij deze maand een vierdelige raket zal af schieten van een platform, dat op ruim dertig km hoogte aan een bal lon bevestigd zal zijn. Een kleine, maar krachtige radio zender, die in het laatste gedeelte van de raket is geïnstalleerd, zal ge gevens over kesmische stralen, het magnetisch veld van de aarde en an dere wetenschappelijke gegevens die voor de luchtmacht van belang zijn, naar de aarde zenden. Het bestre ken gebied zal duizend tot vier dui zend mijn boven de aarde zijn, een hoogte, van de bovenste laag der at mosfeer welke nog niet is bereikt De raket zal boven de atol Em- wetok in de Stille Oceaan worden afgeschoten. De proef heeft niets te maken met het onderzoek op het ge bied van de kernenergie. Zij is ook geen poging om een aard- satelliet in de ruimte te brengen, al dus de officiële bekendmaking. In het septembernummer van „De Schelde", het orgaan van de Watersportvereniging „De Schelde" te Bergen op Zoom, komt een uitvoerig artikel voor, dat handelt over de haven van Dergen op Zoom. In dit artikel wordt een vurig pleidooi gehou den voor een geschikte jacht haven in Bergen op Zoom. 'Voor ons watersporters", aldus s,chelde", „is een jachthaven van net allergrootste belang. Al 25 jaar gestreefd naar een bruikbare jacht haven en ontelbare malen werd het gemeentebestuur van Bergen op Zoom Benaderd, teneinde het te overtuigen van de noodzaak van een goede jacht- naven voor Bergen op Zoom. Jn deze 25 jaar zijn de waterspor ters er niet in geslaagd het gemeen- hrenSgUUr ^6Ze 0Ver*uIS'aS bij te „Als Bergen op Zoom een paar jaar ei" de put van v. Hasselt had aan gekocht", zo vervolgt het orgaan, „en hiervan een jachthayen had gemaakt dan had zij thans over een behoor lijke jachthaven kunnen beschikken en dan zou Bergen op Zoom nu het watersportcentrum voor geheel West- Brabant een deel van Zeeland en het noordwestelijke deel van België zijn geweest. De thans in gebruik zijnde jachtha- In de algemene vergadering dei- Verenigde Naties is het nieuwe lid Malakka door tal van afgevaardigden verwelkomd. De leider der Malakkase delegatie, dr. Ismail Bin Dato Abdoel Rahman, die een zacht lila staatsiemantel en een tulband droeg, en een met juwe len bezet zwaard opzijde had, ver klaarde dat hij „trots en nederig te gelijk" voor hef spreekgestoelte der wereld trad, om de gelofte af te leg gen dat Malakka, „zo Allah ons hel pen, het in hem gestelde vertrouwen niet zal beschamen". Verdiept in het spel. De kinderver zorgster kan aan ieder kind afzon derlijk alle aandacht schenken die het nodig heeft. Door de voltooiing: van de elektri ficatie Den Bosch-Nijmegen de laatste schakel in de elektrische ver binding Nijinegen-Vlissingen wordt het mogelijk tussen Bergen op Zoom en Nijmegen een uurdienst met elek trisch stroomlijnmaterieel te gaan rijden. Dit zal van 29 september af geschieden. Deze elektrificatie maakt het ook mogelijk enkele doorgaande elek trische treinen te laten rijden van Amsterdam via Utrecht naar Tilburg en Breda. Ten behoeve van het za kenverkeer en dus uitsluitend op werkdagen (behalve 's zaterdags) is in de ochtend- en namiddag-uren in deze relatie een doorgaande trein in beide richtingen ingelegd. De van Breda en Tilburg komende treinen worden te Den Bosch ge combineerd met treinen uit Kindho ven. de van Amsterdam komende treinen rijden tot Den Bosch gecom bineerd met treinen naar Eindhoven. Het lid van de Tweede Kamer, pro fessor W. Schermerhorn. heeft woens dag in het Merdeka-paleis te Djakar ta een bezoek gebracht aan president Soekarno. Na afloop van dit bezoek, dat een half uur heeft geduurd, antwoordde het Kamerlid op vragen van journa listen, dat hij slechts een beleefd heidsbezoek aan het Indonesische staatshoofd had gebracht, dat niets met politiek uitstaande had. Professor Schermerhorn arriveerde tien dagen geleden in Djakarta na zijn bezoek aan Nederlands Nieuw- Guinea als lid van de Nederlandse parlementaire missie. Zondag a.s. wordt weer een aanvang met de hockeycom- petitie gemaakt en evenals vo rige jaren hebben wij ons oor te luisteren gelegd naar de toe komstklanken van de clubs in de Baroniestad en het gewest. Zwart Wit kondigt voor zijn eerste elftal een rigoureuze verjonging aan Het merendeel van de oude rotten is naar het tweede elftal overge stapt en zodoende gaat het eerste team met de oude kern van B. Malleus, D. Pulles en de gebr. de Ligt, een nieuwe toekomst tege moet. Of dit team zich in de eerste klasse zal weten te handhaven valt bij voor baat niet te voorspellen: de geest in de ploeg is echter uitstekend. In de achterliggende toernooien waren de resultaten niet geweldig, doch wel hoopgevend en daarom blijft Zwart Wit hoe kan het ook anders op timistisch gestemd. Van het tweede elftal verwacht men ..sterke" dingen! Push moet behoorlijk uit haar re serve-vat putten. Sudieredenen zijn oorzaak, dat enige spelers voor het eerste elftal niet beschikbaar zijn en daarom werd de elftalcommissie voor moeilijke problemen gesteld. In ieder geval staat vast, dat P. v. Meel naar de spilplaats verhuist, maar over de achterhoede hangt nog een grote sluier van geheimzinnigheid. Toch ziet men de toekomst met vertrouwen te gemoet, dank zij ook het feit,, dat Push regelmatig „opgebouwd" heeft en behoorlijke reserves achter zich heeft staan. Gevolg van een en ander is. dat in de lagere elftallen eveneens voor die klasse nieuwe gezichten te zien zullen zijn. Optimistisch zijn de geluiden over het eerste elftal der dames, dat praktisch geen verande ring heeft ondergaan. Er is hard ge traind en men heeft de vaste, wil om op een 'goede plaats van de ranglijst te eindigen. Ook in de lagere elftal len is met grote meerderheid de goe de vertrouwenskwestie aangenomen. Een club, die de jeugd heeft, bouwt aan een goede toekomst! Oók nieuwe opbouw „Good Old" Breda, jammer genoeg in haar gouden jubileumjaar naar de Promotieklasse gedegradeerd, is ook weer aan de nieuwe opbouw, onder* supervisie van haar nieuwe voorzit— ter, mr. R. H. F. H. M. Grasso, van het eerste elftal begonnen, waarin wij H. Derks en andere krachten niet meer zullen aantreffen. Met vaste hand is men echter aan het „timmeren" geslagen en al koes tert men nu niet bepaald de illusie, dat dit seizoen de verloren plaats heroverd zal worden, niettemin heeft men vertrouwen voor de toekomst en dat die verloren gegane plaats ze ker weer heroverd zal worden, staat als een paal boven water. Vanzelf sprekend zullen uit het tweede elftal de goede krachten overgeheveld wor den, maar al met al zal het vertrou wen niet geschokt zijn. Zeker piet wat het eerste dames-elftal betreft, dat vrijwel in dezelfde samenstelling, waarmede de promotie naar de le klasse werd bereikt, binnen de lijnen zal treden. Men heeft gegronde hoop, dat dit t»=>m zich zal weten te hand haven. Goed nieuws uit Kaatsheuvel Prettige klanken vernamen we uit Kaatsheuvel, waaruit bleek, dat DES kerngezond is. De club breidt zich ge stadig uit en de geest is voortreffe lijk. Oude getrouwen zoals de gebr. v.d. Put keerden weer in het eerste heren-elftal terug en vooral aan de technische kant van de edele sport wordt veel aandacht besteed. Men is dan ook vol goede hoop, ofschoon het eerste dames-team om gezondheids* redenen een van haar prominente speelsters zal moeten missen, wat aan de verrichtingen in de competitie merkbaar zal zijn. Verheugende spelers-aanwas werd eveneens in Dongen bij Liberty ge constateerd. Ook daar heeft het eer ste heren-elftal een verjonging on dergaan en men verwacht zelfs, dat dit elftal in de a.s. competitie hoge ogen gaat gooien. De resultaten in reeds gespeelde toernooien waren bijzonder goed en men hoopt, dat deze zich in het nieu we seizoen zullen gaan voortzetten. Ook in het eerste elftal der dames zullen zich nieuwe krachten presen teren en ook van dit team koestert men goede verwachtingen. Warande is hoopvol „Alles bij het oude, dus goed luid de "het kernachtige antwoord van Wa randes voorzitter, A. v. Hooft van Huijsduijnen. Wel jongere spelers, wier spel hoop voor de toekomst geeft, in het eerste elftal, maar het meren deel hakt al jarenlang met het ver trouwde hockeybijltje. Een gelijklui dend commentaar over het dames elftal. Twee nieuwe velden zijn inge zaaid en zullen volgend jaar bespeel baar zijn en als welkome verrassing een gloednieuw kleedlokaal, dat over enige tijd gereed zal zijn. „Waalwijk" heeft in zijn eerste he ren-elftal met enige moeilijkheden, tengevolge van het feit, dat er enige spelers de hockeystick aan de kap stok gehangen hebben, te kampen. Van pessimisme is er echter in het kamp der Waalwijkers geen sprake. Het dames-elftal heeft vrijwel geen wijziging ondergaan en wil zich in de Promotieklasse handhaven. In Roosendaal blijkt Pelikaan nog springlevend te zijn. Wegens studie redenen hebben enkele goede spelers het eerste heren-elftal vaarwel moe ten zeggen, maar de jeugd begint ge lukkig ook enige plaatsen op te eisen en dat geeft de Pelikaan-burger weer moed. Uitermate gunstige berichten verna men wij van het dames-team, dat wil aantonen dat zij haar promotie waar dig is. Er wordt daar met grote plan nen rondgelopen! Middelburg lieeft burgemeester H. Derks in zijn gelederen gekregen On getwijfeld een versterking voor dit elftal, dat met Tuiit ea, weer een goede gooi naar de kampioenstitel gaat doen. EnRapide En wat zal Rapide uit Hulst gaan- doen? De sympathieke club uit Zeeuwsch-Vlaanderen is aan het ein de van de vorige competitie gepro moveerd naar de 2e klasse. Een bui tengewone prestatie voor een zo ge- isoleerde club. Met grote belangstel ling zullen wij de prestaties van dit Zeeuwsch-Vlaamse „bolwerk" volgen. Tempo's elftallen zijn nog in raadse len gehuld. Ieder jaar heeft deze ver eniging met bepaalde moeilijkheden te kampen, maar elk jaar opnieuw houdt zij dapper stand en daarom ook zal de „Bergse" club het dit seizoen wel redden en dan leggen wij in het bijzonder het accent op het eerste dames-elftal. Last but not least het elftal der Cadetten. Zoals gewoonlijk komt dit team in een „raadselachtige" «opstel ling uit. Wat de hockeyspelers-oogst voor het eerste studiejaar zal opleve ren, valt nog met geen zekerheid te zeggen, waardoor omtrent het elftal nog weinig bekend is. In de loop van (A dvertentie) oabyderm-zeep ven kan men nauwelijks een jachtha ven noemen. De haven loopt bij laag water droog, de schepen moeten door allerlei ingenieuze constructies over eind worden gehouden, de toegangs wegen tot de jachthaven zijn dikwijls onbegaanbaar etc. etc." Geen kapitale haven „Het is niet nodig" zo stelt het or gaan, „dat er een kapitale jachtha ven wordt aangelegd. Volstaan kan worden met een haven van voldoende diepgang, waarin de schepen bij eb vlot blijven. Wel moet er gelegen heid zijn om de haven uit te breiden. Bergen op Zoom is, gezien haar lig ging, het aangewezen watersportcen trum voor west-Brabant en België. Bij een goede jachthaven zou de ge hele stad bovendien baat hebben. Het is dan ook geen luxe, maar nood zaak, dat er in Bergen op Zoom een nieuwe jachthaven komt en wel op korte termijn". „Wij watersporters zouden nog één poging kunnen ondernemen. Zou deze geen resultaat opleveren, dan zal er niets anders opzitten dan over te gaan tot een grootscheepse actie. Zo als de toestand thans is, kan het be slist niet" langer. Wij staan niet alleen, want achter ons weten wij de ANWB, het Cen traal Bureau voor Watertoerisme, de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersportverenigingen,, om nog niet te spreken van de vakverenigingen" zo besluit „De Schelde". (Van onze speciale verslaggever) „De wielersport heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen 'n periode van hoogconjunctuur achter de rug. De eerste tekenen van een duidelijke verslapping zijn waarneembaar. De animo van de renners om naar Zeeuwsch-Vlaanderen af te zakken, wordt min der. De financiële middelen van de wielercomités zijn niet meer zo groot als enkele jaren geleden. De houding van de KNWU is mede verantwoordelijk voor het langzaam bergafwaarts gaan van deze sport". Dat waren de conclusies van de heren Jo Baart uit Sas van Gent en Ben Ysebaert uit Terneuzen, respectievelijk pro vinciaal en districtsconsul van de KNWU. .,De animo van de renners wordt minder", zei Jo Baart. „Het is in het nu eindigende seizoen gebleken, dat de renners opzien tegen het maken van hoge reiskosten. De verre af stand naar deze hoek van het land staat hen niet aan. Toch zijn er in 1957 nog dertig ronden en criteria ge weest. Twee werden er georganiseerd voor de beroepsrenners (Hengstdijk en Eede), de andere waren voor on- afliankelijken, amateurs en nieuwelin gen." „De financiële middelen van de comités zijn niet zo groot meer", commentarieerde Ben Ysebaert. „De organisatie van een ronde kost veel geld. De eisen, door de renners ge steld. worden steeds hoger". De beide heren geraakten daarmee aan het kernpunt van de moeilijkhe den. Kernpunt „Kijk eens", aldus de heer Baart, ,,door de KNWU werd bij de aanvang van het nieuwe seizoen bepaald, dat renners zich tien dagen vóór de wed strijd dienden in te schrijven. De bond wilde daarmee bereiken, dat de comi tés met bepaalde renners reclame zouden kunnen maken. Het was niet gek gezien, maar liet is bij de wiel renners nu eenmaal zo, dat zij meest al niet weten waarheen zij willen gaan. Formeel mag er bij het begin van de wedstrijd geen enkele renner op de startlijst worden bijgeschreven. In de praktijk gebeurt dat natuurlijk toch. De reden daarvan is niet ver te zoeken. Een wielercomité kan geen wedstrijd laten verrijden, indien er slechts zes of acht renners Wn de strijd kunnen meedoen, of wensen mee te doen, door een inschrijving. Zijn er een paar renners meer pre sent, dan is het een bidden en smeken om toch toegelaten te worden. Het is zeer moeilijk tegen comitéleden te zeggen, dat aanwezige renners niet mogen starten." „Het is gebeurd", zo vervolgde de heer Ysebaert, „dat er slechts en kele renners aan de vertreklijn ston den. Dat was in Eede zo, waar wel geteld zes renners het vertrek namen en dat was zo in Cadzand, waar de startvlag voor acht renners werd ge hesen." „Toen het seizoen begon", aldus de provinciale consul, „heb ik de KNWU gevraagd, een starsverbod uit te vaardigen voor Zeeuwse renners, indien er in Zeeland een wedstrijd wordt verreden. In Limburg is' een dergelijke regeling ook van kracht. Was er dit verbod dan zouden er voor "Zeeuwse wedstrijden ook steeds Zeeuwse renners zijn". Niet eenvoudig „Het opleggen van deze verplich ting is zeker geen gemakkelijke zaak" gaf de consul toe. „Op elke regel zijn echter uitzonderingen toe te passen. Het startverbod zou opgehe ven kunnen worden, indien er bepaal, de renners zouden zijn, die aan een klassieker wensen deel te nemen. De ontwikkeling van de renner mag door het uitvaardigen van een startverbod niet in de weg gestaan worden." „Er zijn kansen voor de wielrenne rij in dit land", verzekerde de dis trictsconsul. „In ons goede Zeeuwsch- Vlaanderen ontbreekt het aan top voetbal, topwielrennerij is echter te kopen". Bezorgd De beide heren waren een beetje bezorgd over de wielrennerij in Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet geheel ten onrechte, want de kracht van de Zeeuwse wielerwereld ligt momenteel op Zuid-Beveland, waar een aantal goede renners in een stevig clubverband verenigd zijn, Is „Theo Middelkamp" niet genegen aan een wedstrijd deel te nemen, dan ontbreekt meteen de fine-fleur van de Zeeuwse wielersport. „Wij hebben waardering voor ver enigingen en comités, óók waardering voor de goede bedoelingen van de KNWU, maar toch vragen wij de aan dacht. omdat wij er van overtuigd zijn, dat bepaalde maatregelen niet kunnen uitblijven, indien het op prijs wordt gesteld, dat de wielersport voor Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gered". Een bekend beeld: het spel van stick en bal. Opwindende situatie voor het doel. de competitie zal spoedig blijken of de kasteelbewoners een rol van bete kenis zullen spelen. Overal verjonging Ook elders in het zuidelijk district is verjonging van de elftallen merk baar: of dit op het verloop van de competitie merkbaar zal zijn, dienen we nog even af te wachten. Vorig seizoen was het verloop van de com petitie zeer merkwaardig, misschien komen we dit jaar weer voor een se rie verrassingen te staan. (Advertentie) Met Kruschea Salts iedere dag die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee begonnen Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloed zuiverende organen die nieuwe stimu lans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit. De regering in Teheran heeft dins dag het verbod of> het gebruik van hef woord „Perzië", dat de vader van de huidige Sjah, Reza Sjah. indertijd afkondigde, ingetrokken. De oude Sjah had indertijd ook de buitenlan ders gevraagd „Iran" i.p.v. „Perzië" te zeggen, doch de regering laat nu het gebruik van beide woorden toe. omdat buitenlanders nogal eens „Iran" met „Irak" verwarren. Ook trekken de buitenlanders zich niet al te veel van het verbod om „Perzië" te zeg gen, aan.

de Stem | 1957 | | pagina 7