WANNEER GRIEP Katholieken en de N.O.V.I.B. p Wit ONZICHTBARE BANDEN „Stavast" Bisdom Breda in 1956 Zwart o Aambeien? Oprichting Diocesane Bond grimeurs en toneelkappers s pafiWaP jpc.Stm MENING EN COMMENTAAR Griepepidemie in Z.-Limburg loopt terug Overeenkomsten Verruiming van bestedingen in W.-Duitsland Aantal kinderen gedaald Rusland gaat ook door met kernproeven V51WN TWEEDE BLAD DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 TEGEN STELLING VERKEERDE MAATREGEL HET ZWAKKE PUNT EEN VERSTOPTE NEUS, AANGEDANE KEEL, BEKLEMDE BORST EN HOEST VEROORZAAKT... geeft een eenvoudige inwrijving snelle verlichting op 2 directe manieren! HEMOTABS Prof. Zeegers uit het bestuur Dodelijk spel TV'RADIO'TV'RADIO'TV' Eredoctoraat voor professor Albregts f"YVER het algemeen kan men zeg- gen, dat de samenstellers van Troonrede en Miljoenennota een vrij „goede pers" hebben. Zelfs een hyper-kritisch orgaan als „De Te legraaf" prijst het feit, dat infla toire uitwerking van de begroting is vermeden en dat het Rijk de ge meenten tegemoet komt door het overnemen van de financiering van de bouw van woningwetwoningen. Toch ontbreekt de kritiek natuur lijk niet. Zo wijst „De Maasbode" er op, dat Hofstra het gemakke lijk heeft gehad, omdat fantastische bedragen aan uitgaven, welke in de begroting van 1957 nog voor kwamen, in de begroting 1958 au tomatisch zijn vervallen. Bijvoor beeld 100 miljoen voor het Bur gerlijk Pensioenfonds, 111 miljoen voor herstel oorlogsschade, 80 mil joen minder voor het Landbouw- Egalisatiefonds. En zo nog verschei dene posten meer. Het blad bere kent. dat het alles bij elkaar 684 miljoen uitmaakt. De Maasbode meent dan ook te moeten conclu deren, dat de uitgaven van 1958 weer met vele honderden miljoe nen zullen stijgen. „De Tijd" heeft een te groot res pect voor de technische bekwaam heden van minister Hofstra om te kunnen aannemen, dat hij op een totaal uitgavenbudget van ruim acht miljard zo vast heeft gezeten, dat voor een bedrag van 107 mil joen geen andere oplossing te vin den was dan het verder aandraaien van de fiscale duimschroeven. Nog altijd immers bleven de ramingen der belastingontvangsten tot dus ver honderden miljoenen beneden de werkelijkheid. „Het Vrije Volk" daarentegen vindt, dat naast verhoging, van de vermogensbelasting ook een be perkte verhoging van de inkom stenbelasting voor de hogere in komens had moeten worden voor gesteld. Dit blad wil verder ook meer direct toezicht op het inves- teringspeil, terwijl daarentegen „De Tijd" de vraag stelt, of juist een stimulans tot het doen van inves teringen uit een oogpunt van in dustrialisatiebeleid wel kan worden gemist. Hier ziet men weer de tegenge stelde visies, welke men „in de bre de basis" tracht bijeen te houden, wat steeds weer tot aan twee kan ten teleurstellende compromissen biedt. LIET voorstel om 20 procent op de vermogensbelasting te leggen vindt, in de genoemde katholieke bladen ook ernstige bedenking. Deze belastingverhoging is slechts een concessie aan de socialisten, zegt De Maasbode. Zij treft vooral de renteniers. Zuur is zij voor de genen die na de oorlog de socia listische ministers aan goedkoop geld hebben geholpen en nu reeds 20 a 25 pet. waardeverlies hebben. Het is een volkomen verkeerde maatregel in een periode waarin men de besparingen en bezitsvor ming wil stimuleren. Het heeft er de schijn van, al dus „D« Tijd" dat de minister de sigaret van de kleine man niet duurder heeft durven maken zon der ook de „kapitalisten" een ver dere draai om de oren te verkopen. „Alle nadelen, die uit een oog punt van bevordering der bespa ringen kleven aan heffingen tot zeventig procent en meer van de marginale inkomens, zullen daar door worden geaccentueerd. Het meest echter hebben wij te doen met de kleine vermogens, waar van de rente in vele gevallen toch al een tekort schietende ouder domsvoorziening oplevert". In een voornemen als dit ziet men echter typisch een vrucht van de huidige politieke situatie, waarbij in het kabinet over en weer moet worden gegeven en genomen. Een verhoging van de inkomstenbelas ting is blijkbaar afgekocht met dit voorstel, dat minder schadelijk lijkt. En als er dan nog een portefeuille kwestie aan verbonden wordt, zal de grote Kamermeerderheid ook wel weer meegaan. TN de commentaren op de staats stukken van de derde dinsdag, wordt ook aandacht gewijd aan de vooropstelling, dat er in 1958 geen algemene loonronden zullen worden doorgevoerd en dat de prijsstabilisatiepolitiek onverflauwd moet worden doorgezet. Evenals wij zien andere bladen hierin een zwak punt met betrek king .tot de gehele begrotirugsop- zet. De Nieuwe Rotterdamse Cou rant spreekt over een labiele toe stand en ze meent, dat vasthouden aan de beleidslijn met betrekking tot de loonbeweging als het stellen van de „kabinetskwestie" moet worden gezien. In de socialistische bladen wordt het nauwe verband met het prijspeil vooral belicht. Zo zegt „Het Vrije Volk": Als de stij ging van de kosten van het levens onderhoud niet met drastische mid delen wordt geremd, zal het hand haven van het loonpeil uitermate moeilijk worden, ondanks de zelf beheersing die de vakbeweging te recht aan de dag legt". Het Parool vraagt ook een forser geluid ten aanzien van de prijssta- bilisatie en een verdere concretise ring van de middelen, waarmee de regering dit prijzenswaardige doel wil nastreven. Bedoelt men hiermee een prijs- stop, een prijszetting door de over heid of iets dergelijks? Het zou van socialistische kant niet behoeven te verwonderen. Doch dergelijke kunstmatige middelen, die ook weer een uitgebreid controle-apparaat zouden oproepen, kunnen toch de natuurlijk werkende factoren van grondstoffenprijzen. stijging van materiaal- en personeelskosten e.d. niet onderdrukken dan ten koste van het redelijk bestaan van handelaar en winkelier. Dat de re gering zich verzet tegen overmatige winsten en ongezonde afspraken, is natuurlijk te billijken, doch die kunnen het best voorkomen worden door het handhaven van normale concurrentievoorwaarden. Dr. H. H. C. Stapers, medisch ad viseur van het Algemeen Mjjnwer- kersfonds te Heerlen, heeft verklaard, dat de griepepidemie in de Limburg se mijnindustrie over haar hoogte punt heen is. De griep bereikte in de week van 9 tot en met 14 sep tember haar hoogtepunt. Het aantal zieken bij de twaalf Limburgse mij nen bedroeg toen bijna 10.000. Sedert maandag jl. hebben onge veer 2000 mijnwerkers de arbeid her vat. Op alle mijnen loopt het aantal zieken terug. Het ziektepercentage dat verleden week 18,5 bedroeg, liep in de eerste dagen van deze week terug tot on geveer 13,5%. Dr. Stapers verwacht te, dat de situatie binnen drie weken weer normaal zal zijn. (Advertentie) Ongeveer driehonderd koopvaar dijschepen uit Frankrijk, Nederland en Engeland zullen als doelwitten" fungeren bij aanvallen tijdens de Navo- manoeuvre „Stavast", die gisteren in het Kanaal begon. De schepen voe ren een speciale vlag om aan te dui den, dat zij van de partij zijn. Maar overigens zullen zij hun weg normaal vervolgen. Ook Westduitse vlootstrijdkrachten nemen aan de oefening deel. Wanneer er alom griep heerst, worden vele gezinnen er door aangerast. Als U een verstopte neus, aangedane keel, een be klemde en pijnlijke borst heelt, hoe kunt U dan snel al die narigheden verlichten? Door opluchting te brengen direct bij de aangedane luchtwegen! U krijgt deze snelle, afdoende verlichting door vóór het slapen gaan borst, keel en rug flink met Vicks VapoRub in te wrijven. Deze aangename, medicinale zalf werkt op twee manieren 1. VAPORUB WERKT DOOR DE LUCHTWEGEN Door de lichaamswarmte geeft Vicks VapoRub medicinale dampen af, die U urenlang inademt door de aangedane luchtwegen, die alléén bereik baar zijn door deze dampen. Zij openen de luchtwegen, ver gemakkelijken het ademhalen, verzachten de aangedane keel en kalmeren de hoest. 2. VAPORUB WERKT DOOR DE HUID HEEN Tegelijkertijd werkt Vicks VapoRub als een verwarmende pappleister door de huid heen. Dit maakt de congestie los en verzacht de pijn in de borst. Deze dubbele werking van Vicks VapoRub dampen ên pleisterwerking tezamen gaat urenlang door. U zult rustig slapen, omdat U zich opgelucht en prettig voelt en gemakke lijker kunt ademhalen. Dikwijls zijn de volgende ochtend de ergste ongemakken voorbij en voelt U zich veel beter. (Advertentie) neem 0. dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel In tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen aatf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; 7e zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten De minister van buitenlandse za ken a.i. heeft de Tweede Kamer me dedeling gedaan van het sluiten van acht handelsovereenkomsten en wel met Finland, Noorwegen. Oostenrijk, Spanje, Tsjecho-Slowakije en Zwitser land. Het nationaal bestuur van de Pries- termissiebond onder voorzitterschap van de Aartsbisschop heeft een reso lutie aangenomen, welke uitspreekt, dat persoonlijke medewerking en fi nanciële bijdragen van katholieken aan neutrale instellingen tot hulpver lening aan minder ontwikkelde ge bieden niet in het minst tekort mo gen doen aan onze dringend noodza kelijke, gezamenlijke inspanningen voor het zegenvolle missiewerk. Het bestuur doet dan ook een drin gend beroep op zijn leden om te be vorderen, dat alle katholieke Neder landers op de allereerste en voor naamste plaats hun persoonlijke me dewerking en financiële bijdragen ge ven aan de Pauselijke missiegenoot schappen, missionerende orden en congregaties en de erkende leken- missieacties, teneinde deze instanties in staat te stellen nog krachtiger haar werk voort te zetten tenbate van het godsdienstig, cultureel en stoffelijk welzijn der bevolkingen van de minder ontwikkelde gebieden. In een vergadering van de dioce sane afdeling Rotterdam heeft prof. dr. G. H. L. Zeegers, directeur van het Katholiek Sociaal Kerkelijk In stituut, betoogd, dat de hulp aan on derontwikkelde gebieden slechts een eeuwenoude activiteit der Kerk is, die nu ook in neutraal verband op brede schaal wordt aangepakt. Prof. Zeegers besprak zijn verhou ding tot de (neutrale) NOVIB. Aan vankelijk had hij geweigerd zich ak koord te verklaren met de opzet en hoe hij daarna als katholiek onder voorwaarden tot het bestuur was toe getreden. Thans, aldus prof. Zeegers, hebben de feiten, in het bijzonder de verklaringen van pater Jelsma mij genoopt mij uit het bestuur terug te trekken. Wanneer de NOVIB op waar dige en efficiënte wijze de Kerk bij de uitvoering van de hulpprojecten wil betrekken, zie ik daarvoor geen andere dan de door mij voorgestelde formule. De formule, die prof. Zeegers heeft voorgesteld is: 40 percent van de opbrengst der fi nanciële acties ten goede te laten komen aan projecten uit te voeren door groepen, die in de onderontwik kelde gebieden geen traditionele godsdienstige opdracht dragen, de resterende 60 percent ten goede te doen komen aan de maatschappelijke projecten van missie en zending. Ik meen. zo zeide prof. Zeegers, dat wanneer de katholieken niet al hun vermogen richten op een ingrijpende wijziging van het statuut en de werk wijze van NOVIB, onaangename ver rassingen hun niet bespaard zullen blijven. Wanneer de overheid ertoe zou overgaan Novib miljoenen subsidie te geven, dan zullen de katholieken ervoor dienen te waken, met hun be lastingen geen neutrale activiteiten mede te financieren en nul op het re kest te krijgen, wanneer zij aan spraak maken op subsidie aan mis- sionake activiteiten. Veertien kinderen van Arabieren vonden dinsdag de dood toen een oude granaa.t waarmee zij speelden ontplofte. De kinderen, van negen tot dertien jaar, hadden het projectiel in een veld nabij de grensplaats San- dala in Israël gevonden. De Westduitse minister van econo mische zaken, prof. dr. L. Erhard, heeft bekendgemaakt, dat zijn minis terie maatregelen tot vergroting van de binnenlandse vraag naar goede ren overweegt met het doel te ko men tot een grotere invoer. Naar hij mededeelde in een vraag gesprek, gepubliceerd door ,,Die Welt", is het een van de voornaam ste taken van de regering de beta- lingsbelans in evenwicht te brengen, hetgeen naar zijn mening echter niet kan geschieden door kunstmatige be perking van de uitvoer. Op 23 maart van dit jaar heeft het Nederlands episcopaat de statuten van de Nederlandse r.-k. Bond van toneelkappers en grimeurs goedge keurd en daarmede voldaan aan een wens van talloze katholieke vakgeno ten, die zich in een neutrale organi satie niet thuis gevoelden. Het ligt in de bedoeling van het algemeen be stuur op donderdag 26 september a.s. een vergadering te beleggen van alle toneelkappers en grimeurs van het Bredase bisdom met het doel te ko men tot oprichting van een afdeling in Breda. Het bestuur van de r.-k. Bond van toneelkappers en grimeurs vertrouwt, dat alle collega's aan de oproep zullen voldoen en tegenwoor dig zullen zijn op de oprichtingsver gadering van 26 september a.s., die in hotel ,,De Schuur" te Breda zal worden gehouden. Het staat al vast dat de voorzitter van het bestuur, de heer G. Schippers uit Den Bosch, een inleidend woord zal spreken en daarna het woord zal geven aan de heer M. Schellekens uit Vught, voorzitter van de r.-k. Kap perspatroonsbond. Daarna hoopt men over te gaan tot de keuze van een voorlopig bestuur, om de afdeling Breda van de bond op gang te krij gen. Daar de bond zich ten doel stelt door onderlinge samenwerking de godsdienstige, zedelijke en stoffelijke', belangen van de leden te behartigen overeenkomstig de beginselen van de r.-k. godsdienst, is het duidelijk dat elke rechtgeaarde katholiek die dit vak uitoefent zijn plaats zal vinden in deze Bond. Aan de hand van de kerkelijke statistiek over 1956 heeft dr. J. J. Dellepoort, leraar aan het klein-seminarie Ypelaar te Nieuw-Ginneken, een kroniek van het bisdom Breda over dat jaar samengesteld. We vonden haar afgedrukt in de Analecta Bredana van september 1957. Het volgende is er aan ontleend: Het aantal katholieken in het bis dom bedroeg op 31 december 1956 in totaal 439.112. Dit is 6533 meer dan een jaar tevoren. Van deze diocesa- nen woonden er 14.787 in een klooster of instelling en behoorden er dus 424.335 tot een parochie. In de paro chies waren eind 1956 in totaal 360 priesters, waarvan 342 seculieren en 18 regulieren werkzaam; in kloosters en instelling verbleven bovendien nog 149 seculiere en 294 reguliere pries ters. Het aantal kinderdopen bedroeg in totaal 9948, tegen 9961 een jaar tevo ren. In feite betekent dit, dat het lage geboortecijfer van 1955 zich ook dit jaar heeft voortgezet; vergeleken bij het gemiddelde sinds 1950 hadden er een 300 meer moeten zijn. H. Communies Het aantal H. Communies bedroeg in 1956 over het gehele bisdom 14.349.594, dat is ruim 1.300.000 meer dan een jaar tevoren. Bijna een-vier de gedeelte hiervan, nl. 3.519.832 ko men op rekening van de kloosters en instellingen, zodat er voor de geza menlijke parochies nog 10.829.762 overblijven. Gemiddeld betekent dit per communicant per jaar in de on derscheiden dekenaten: Gilze 49; Oosterhout 41; Hontenisse 34; Breda 33; Geertruidenberg 31; Steenbergen 31; Middelburg 29; Etten 27; Roosen daal 27; Aardenburg 26; Wouw 26; Bergen op Zoom 25; Princenhage 24; Hulst 22. N on-paschon ten Het aantal non-paschanten, dat als zodanig werd opgegeven, bedroeg in 1956 over het gehele bisdom 19.690, tegenover 19.226 een jaar tevoren. De parochie van de H. Gerardus te Bre da en van St. Petrus en Paulus te M'burg staan met 30-40 procent non- paschanten boven aan de lijst; doch ook Vlissingen, Hulst en Breda St. Antonius hebben meer dan 20 procent non-paschanten. Nog vier andere pa rochies in Breda de Kathedraal, H. Theresia, O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen en O. L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand en ook de parochies Terneuzen en Sas van Gent hebben 15-20 procent non-paschanten opgege ven, om van de kleine parochies Woudrichem, Willemstad en Rilland- Bath niet te spreken. Het aantal kerkelijke huwelijken bedroeg in 1956 over het gehele bis dom 3416 tegen 3412 een jaar tevoren; het aantal kerkelijke begrafenissen 3309 tegen 3074 in 1955. BEZOEK 'Winkelier Joseph Ivison uit Carisle hoorde de bel van de winkeldeur overgaan en ging kijken, omdat hij vermoedde, dat er een klant was binnen gekomen. Hij zag een olifant die probeerde het logge lijf naar binnen te wurmen. Toen dat niet ging, stapte het dier dwars door de etalageruit de winkel binnen. Als wij nu nog vertellen, dat het dier ver volgens om drop vroeg, wordt het te duidelijk, dat het ver haal is gelogen Dank Een brandweerman uit Broad- stairs iklom op levensgevaarlijke wijze honderd meter langs een rots wand omlaag om daar een hondje te redden, dat door het opkomende zeewater dreigde te verdrinken. Het diertje liet zich gewillig naar de veiligheid brengen, maar beet toen zijn redder in de hand. Chauffeur De 86-jarige heer Arthur James uit Monmouthshire zal opnieuw een rij-examen moeten afleggen, dat zal beslissen of hij nog auto mag rijden. De rechter deed deze uitspraak, om dat verkeersagenten de grijsaard hadden betrapt, terwijl hij met zijn sportauto 160 kilometer per uur W/eigering reed. Het oudheidkundig museum te Brooklyn wilde dezer dagen wel van een eeuwenoude Egyptische mum mie af en daarom vroeg de directie toestemming om het geval te be graven. Die werd echter geweigerd vanwege de omstandigheid, dat het museum geen bewijs van overlijden ff kon overleggen. Geluk Een man, die rustig op het trot toir van de hoofdstraat in Notting ham wandelde, bleef even stilstaan om een sigaretje op te steken. Dat redde hem het leven, want nauwe lijks een seconde later reed een zware vrachtwagen met donderend geweld de stoep op om tegen een gevel tot1 stilstand te komen. De man heeft eens uitgerekend, waar hij ge weest zou zijn, indien hij niet had gestopt met wandelen. Het was pre- -=A. cies op de plaats, waar de auto de gevel trof. Leeuw Ralph Restuccio uit Trenton zal zijn huis moeten verlaten en ergens in de eenzaamheid moeten gaan wonen, omdat zijn buren maar niet kunnen wen nen aan de volwassen leeuw, die hij er als huisdier op na houdt. Het is een briljant plan, maar ik geloof dat ze het op de film ook al eens op deze manier heb ben gedaan. VRIJDAG, 20 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw (9,35 Waterst.) 9,40 Schoolradio VPtRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Kamer koor 10 55 Gram. 11,35 Strijkork. en sol. AVRÖ: 12,00 Amus.muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13,30 Licht progr. 13,55 Beursteer. 14,00 Joodse liederen 14,30 Boekbespr. 14,50 Koorzang 15,05 Smaken verschillen VARA: 16,00 Muz. caus. 16.40 V.d. jeugd 17,05 Gram. 17,30 Orgelspel 18.00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V.d. kind. 19,10 Kinderkoor VPRO: 19,30 Leven in Nederland, caus. 19,45 Nws. v.d. VPRO 20,00 Nws. 20,05 Casa Valdese te Valle- crosia, caus. 20,10 Boekbespr. 20,15 Sopr. en piano 20.35 De Ver. Naties weer bij een, caus. 20,45 Mensen in het gezin, caus. VARA: 21,00 Gram. 21,55 Buitenl. weekoverz. 22,10 Cabaret VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondw. VARA: 23,00 Nws. 23,13-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,40 Schoolradio 10,05 Gram. 10,35 Idem 11,00 V.d. zieken 11.40 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath.nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Radio Filharm.ork. en sol. 14 45 Gram. 15,00 Schoolradio 15,30 Gram. 15,40 Meisjeskoor en -ork. 16,00 V.d. zie ken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,45 Lichte muz. 18,50 Cursus openbaar kunstbezit 19,00 Nws. 19.10 Comm. op 't nws. 19,15 Regerings- uitz.: Parlement, bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea, door J, de Kadt. Rubr. Verkl. en toel. 19,25 Regeringsuitz.: Emi- gratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,35 Verz.progr. v.d. mil. 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Lichte muz. 2120 En daarom schreef ik een hoorspel, hoorsp. 22,00 Pianokwint. 22,40 Gram. 22,50 Veilig verkeer: Naas tenliefde heeft altijd voorrang, caus. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Jazzmuz. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16 00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17*10 Gram. 17,45 Duitse les 18,00 Kamer- muz. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,45 Gram. 20,00 Idem 20,15 Symf.ork. en sol. (20,45-21,00 Kunstkaleidoscoop) 22,00 Nws. 22,11 Chinese muz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13,10 Omr.ork. 13,50 Gram. 14.00, 14,30, 15.30 en 16,05 Idem 17,00 Nws. 18.30 Gram. 19,00 Idem 19,30 Nws. 20,00 Fes tival v. Luik 22,00 Nws. 22.55 Idem. Televisie VRIJDAG, 20 SEPTEMBER VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. vrouw 19,30 Nws. 20,00 Document, film 20,30 De drie lingbroeders, komedie 21,45 Nwe films 22,15 Nws. en journ. De universiteit van Montreal (Ca nada) heeft dinsdag het eredoctoraat verleend aan de Nederlandse oud-mi nister zonder portefeuille (1951) prof. A. H. M. Albregts, algemeen secreta ris van het internationale verbond van katholieke werkgeversverenigin gen. Ter gelegenheid van het veer tiende wereldcongres van werkge vers kregen nog twee buitenlandse functionarissen van het verbond een eredoctoraat aangeboden. Volgens Japanse natuurkundigen zijn zaterdag of omstreeks zaterdag in de Sovjet-Unie een reeks kern proeven verricht, zy leiden dit af uit het feit, dat in de afgelopen twee dagen in het noorden van Japan ster ke radio-activiteit in de neerslag is waargenomen. De plaats van de jong ste Russische kernproeven zou in het gebied van het Baikalmeer gelegen zijn. (Advertentie) door H. J. Kaeser 55) -Men kan zich natuurlijk van alles verbeelden. Hij kwam niet verder. De deur 8ing open en Marcelle kwam binnen. 4^ hadden er allebei niet aan ge- aaent, dat men in de kamer ernaast Jjijna ieder woord kon verstaan. Ge- jjhrende een paar ogenblikken waren Marianne en Marcelle, onbewegelijk Wijven zitten, voor de laatste de ka- mer uitging. "Laat Franz met rust", zei Mar celle met moeilijk beheerste stem, >>ik heb uit vrije wil besloten, weg te gaan". Johnny gaf geen antwoord, maar de blik, waarmee hij Franz opnam, had niets aan opwinding ingeboet. ,,Ik wou, dat ik maar nooit uit Frankrijk was teruggekomen!" zei Marcelle met opgekropte stem en drukte haar voorhoofd tegen de kou de vensterruit. Achter haar werd het stil de storm scheen af te nemen. Franz en Johnny stonden met gebo gen hoofd, moedeloos en niet in staat om de rollende bal tegen te houden, die hen langs een onzichtbare maar al vastgestelde baan voortjoeg. Fas toen Franz zich »an de vleugel zette en begon te spelen, kwam er weer leven in Johnny. Hij wierp een blik op Marcelle's afgewend profiel; het leek alsof zij die verlangende, be zwerende blik gevoeld had, want zij draaide zich om en glimlachte hem onmerkbaar toe. „Kom met mc mee naar buiten", verzocht hij, zo zachtjes, dat zijn woorden haast niet te verstaan wa ren, ,,een paar minuten maar, ik houd het hier niet uit!" 't Was een koude vriesavond. De bevroren sneeuw spreidde zich glin sterend, onbarmhartig wit uit, zover het oog reikte. De thermometer wees dertien graden onder nul aan. Maar alhoewel Marcelle een hekel aan kou had, als aan 'n persoonlijke vijand, ging zij samen met Johnny de ka mer uit en verliet een paar minuten later, in haar lange skibroek en pels jasje, het huis. Franz zag hen weggaan. Hij stond voor het raam, op dezelfde plaats, waar kort tevoren Marcelle nog ge staan had, en, evenals zij, met haar voorhoofd tegen de vensterruit ge drukt. Zo trof Marianne hem aan. Een steen vait in het water, zon der geluid., en is meteen verdwe nen. Maar op hetzelfde ogenblik, waarop hij het watervlak doorklieft, vormen zich vele kringen, verrader lijke golvingen, die de plaats aanwij zen, waar hij is gezonken. Marianne plotseling uit haar volkomen argeloos heid opgeschrikt, had met haar ge voel voor tact, de gebeurtenissen van de avond niet alleen uiterlijk probe ren te negeren, maar meer nog in gedachten. Haar eerbied voor de aan doeningen van anderen schreef haar voor, zich op generlei wijze ergens in te mengen en de onbegrijpelijke strijd, die zich gedeeltelijk voor haar ogen en oren afgespeeld had, niet op te merken. Niettemin kon zij niet voorkomen, dat zij een samenhang van feiten vermoedde, toen zij Franz zo verlaten aan het raam zag staan. Een hele poos lang werd haar het ademen bemoeilijkt. Marcelle en Johnny.Was dat mo gelijk..? Was dat denkbaar? Franz had haar niet horen binnen komen. Hij bevond zich juist nu in een soortgelijke toestand, als toen hij eens, die onvergetelijke keer, bij de vleugel doorgemaakt had al leen was de toonaard veranderd. Het gevoel, dat hem toen in majeur hoog tot in ondenkbare hoogte van zalig heid gevoerd had, liet hem nu, als in een doffe treurmars, al maar dieper in een bodemloze eenzaamheid weg zinken. Maar eindelijk aanbeland op de bodem der onbekende diepte, zag hij zichzelf als in een spiegel, zag hij zijn verlatenheid, en een woeste, niet te tomen jaloersheid maakte zich zo plotseling van hem meester, dat het gezicht voor hem in een caricatuur veranderde. „Franz! Bij die zachte uitroep schrok hij op maar slechts een deel van zijn wezen keerde tot de zichtbare din gen terug, terwijl het andere met een bijna wellustige aandacht ge boeid bleef door wat er in zijn ziel plaats greep. „Ja, Mama!" Marianne wist niet, wat zij tegen h„m moest zeggen, de uitdrukking van zijn gezicht was verouderd, voor de eerste keer viel het haar op, dat het kinderlijke jongensgezicht voor goed mannelijke trekken had gekre gen. „Neemt u me niet kwalijk", zei Franz beleefd met 'n afwezige hoofd buiging in haar richting, en ging de kamer uit. Toen hij vlak daarna het huis uitging, sloeg de kou hem vinnig tegen; hij wist zelf niet, wat hem in die grijze onbarmhartige avond naar buiten had gedreven. Maar het honende portret in zijn binnenste joeg hem voort; onduidelijk stond hem voor de geest, dat hij iets zocht, waarvan hij niet begreep, wat het was. Het moest iets belangrijks zijn, iets zeer belangrijks., 't scheen hem toe, dat hij zijn eigen adem volgde, die als een rookwolk voor zijn gezicht hing. Marcelle had zich met Marianne's hulp een heel aardige, kleine woning ingericht, maar het ogenschijnlijke plezier, dat zij levendig daarover ten toon spreidde, werd gelogenstraft door het vertwijfelde huilen, dat haar overviel, toen zij de eerste eenzame avond doorbracht. Zij huilde niet gauw, de snikken stegen pijnlijk en geprangd uit haar borst omhoog, met schokken, alsof zij haar wilden doen stikken. De nieuwe werklijkheid die zij zich in gedachten al voorge steld had, hield zoveel bitterheid en verlangen in, dat zij er geen vrede mee kon nemen. Waarom was zij ge vlucht? Gevlucht uit de van geluk vervulde nabijheid van die twee, zon der wie ieder uur een grauwe leeg te werd! Haar verstand, dat haar lot hiertoe de weg gewezen had, werd door de onconti-oieerbare stemmen van het gevoel overheerst. Niets is er gewonnen! hoonde haar gevoel, al les is alleen maar erger geworden, erger voor jezelf! Je kon nu achter Franz bij de vleugel staan, of sa men met Johnny voor de open haard gehurkt zitten. Het was pas zeven uur., als ze eens een auto naar 't station nam en gauw naar huis ging? Ze zou ook een taart kunnen kopen, een grote taart en die ter verklaring voor zich uitdragen. Verklaring van wat? Het gevoel werd in een onderdeel van een minuut door het gezond ver sland teruggedrongen en onschade lijk gemaakt. Marcelle veegde haar ogen af, greep naar haar poederdoos en bewerkte haar gezicht met zoveel zorgvuldigheid, dat er van de verra- drlijke tranensporen niets meer te zien viel. 't Zou een verklaring geweest zijn van haar eigen zwakheid, voor die vrouwelijke, ellendige hulpeloosheid, die haar al bij de eerste hinderpaal door de knieën had doen gaan. Neen wat zij gedaan had was goed! 't Was het enige mogelijke de laatste red ding. De laatste redding., wat een groot woord! Maar wel beschouwd scheen het niet te groot, deed het veeleer recht wedervaren van de situatie, waarin zij zich alle drie gedurende de laatste weken voor haar vertrek bevonden hadden. Alleen reeds haar aanwezigheid scheen het onzichtbare vuur tussen Franz en Johnny aan te wakkeren. Hun woorden waren als degens, scherp en gevaarlijk, hun lachen was dubbelzinnig. Meer dan eens had zij gemerkt, dat ook Ma rianne bij die stekelige twistgesprek ken, die als zweepslagen heen en weer zwiepten, ineengekrompen was. Daar groeide iets, waarmee Marcel le niets uitstaande had of slechts even weinig, als het onaanzienlijke zaadkorreltje met de reuzenboom, die er uit voorkomt. Vaak was zij bijna bang voor de liefde van Johnny en Franz; die eigenaardig onderdrukte liefde, die steeds de ander als tegen partij in hun verhouding betrok. Geen van tweeën had ooit geprobeerd, haar ook maar te kussen niet haar li chaam, maar haar ziel gold die ver bitterde, onophoudelijke strijd, waar zij de oorzaak, maar schijnbaar niet het middelpunt van was. Dat had zij niet verkeerd gezien! Franz en Johnny keerden, in voortdu rend toenemende spanning, avond aan avond in het lege huis terug. Zij meetten zich met elkaar, met blik ken, met woorden en met de kracht van hun inwendige opgewondenheid, die de atmosfeer om hen heen vaak zo geladen maakte, dat men de von ken er af scheen te zien vliegen. Maar geen van beiden brak los beiden volhardden in een afwachten de houding, waarvoor er. eerlijk ge zegd, geen aanleiding bestond. Want waarop wachtten zij? Het antwoord op deze nooit gestel de vraag vulde de ledige ruimte, die sinds Marcelle's vlucht ontstaan was: zij wachtten op een teken van haar! Beiden waren ze langs verschillende wegen tot de gelijke opvatting geko men, dat zij zich alleen van hen ver wijderd had, om tot een uiteindelijke beslissing te geraken. Maar terwijl Johnny deze omweg voor vrouwelij ke zwakheid hield, terwijl hij meen de, dat Marcelle alleen uit medelij den de gevoelens van Franz ontzien wilde, werd deze er van dag tot dag meer van overtuigd, dat de overwin ning hem ten deel zou vallen. In zijn toon tegenover Johnny klonk vaak een neerLuigend-medelijdende klank door, als van iemand, die weet, dat hij alle troeven in de hand heeft. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5