Jubileum Oostburg fokveemarkt te goed geslaagd Mantels P.M.v.d. Walle Hulst Axel gaat feestelijk bevrijdingsdag herdenken Stadhuis van Tholen feestelijk heropend Beroep raad 's-Heer Arendskerke tegen correcties van G. Staten ZWITSAP Terneuzense huizen tonen wintermode '57 F ai „M Ned. Alg. Molenaarsbond vergaderde te Middelburg Raad Westdorpe speelterrein voor besluit jeugd Kwalitatief en kwantitatief een groot succes Verzorgd driedaags program Eenvoud Provinciefonds I Min idag Enge °P Met ka Nieu op DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 Grote belangstelling Vrachtschip op bank bij Ossenisse Zilveren voorzitter gehuldigd Jlir. A. de Casembroot drukte op een knop Zuid-Beveland Hoogwaterstanden DALING VAN DE KOLENPRODUKTIE GOES St. Willibrord-apostolaat De Hajuto trekt meer publiek Jeugdco lieert Ceen goedkeuring uitbreidingsplan Uitspraken van de rechtbank te Middelburg Muziek en dans Z-Vlaanderen TERNEUZEN HULST de betere pleister Gevarieerde modellen en kleuren AGENDA Vandaag Morgen Ee\ Van LAATk Begunstigd door schitterend weer is de twintigste fokveemarkt te Oostburg uitgegroeid tot een prachtige manifestatie van de veefokkerij in west Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast de 255 ingeschreven nummers van het groot en klein fokvee waren eveneens op de tentoonstelling aanwezig meer dan 100 stuks handelsvee en een dertig stuks vetvee. Was de kwantiteit dus goed, nog beter was de kwaliteit, zowel bij het grote fokvee als bij de schapen en geiten. Ook bij het handels- en vetvee waren veel prachtige exemplaren. Melkgevende geboren in 1952: Roza, eig. Ern. Thomas, Hoofdplaat: la. Lieza van Corrahoeve, eig. J. de Rijcke, Sluis: lb. Melkgevende geboren in 1951: Rein. tje, eig. M. de Rijcke, Aardenburg: la. Mollie, eig. A. Lako-Hullu, Cad- zand: lb. Elza, eig. A. J. Verhage - Hoste, Schoondijke: la. Droogstaande geboren in,1951: Jans eig. Iz. Cijzouw Stolk. Cadzand: lb. Melkgevende geboren voor 1951: Jetske, eig. Iz. Bastine, Retranche- ment: la. Keurstamboek: Tosca v. d. Belt, eig. A. E. de Milliano - Plasschaert, Oostburg: la, tevens kampioen Cor- rie K.S.. eig. A. J. Verhage Hoste. Schoondijke: la Selma, eig. J. de Rijcke. Sluis: lb. Anneke, eig. L. Coppens, Ede: lb. Annie, eig. A. J. Verhage - Hoste, Schoondijke: lc. Paula, eig. Th. Dierikx, Schoondijke: ld. Acht volbloed afstammelingen m. of z. nog ter dekking staande stier: Stierenvereniging Oostburg met Sjoerd: la. K.I. vereniging w. Z. Vlaanderen: lb. Groep van minstens vier stuks vee boven 1 jaar van 1 eigenaar: J. de Rijcke, St. Kruis: la. A. E. de Mil liano. Oostburg: lb. Van minstens 3 stuks vee: Gebr. Rijckborst, St. Kruis: lb. A. Ver hage - Hoste, Schoondijke: lc. A. E. de Milliano, Oostburg: la. Koeien met minstens 3 afstamme lingen: Jet v. 't Eikenbosje, gebr. Rijckborst, St. Kruis: la: Geiten ingeschreven in het prov. stamboek geb. in 1953: Gonda. eig. Jac. Sonnevylle, Groede: la en tevens kampioen. Diana. eig. idem: la. Tweejarige melkgeiten: Greta, eig. F. Vanhalle, Zuidzande: la, tevens reserve kampioen. Driejarige melkgeiten: Ida, eig. I. de Hulster, Oostburg: la. Was de aanvoer van het vee reeds buitengewoon goed, nog meer succes had de jubileummarkt door de over grote belangstelling van de zijde van het publiek. He' was dan ook een zeer optimistisch geluid dat de voor zitter van de regelingscommissie, mr. K. Hoekzema, kon laten horen bij de officiële opening, die vanwege het ju bileum plaats vond in de foyer van het Ledeltheater. In het kort memo reerde hij het ontstaan van de rege lingscommissie voor het marktwezen te Oostburg en de markten, die se dert 1934 zijn gehouden. Daarbij kon hij met vreugde de grote groei op merken van het marktwezen. Door de oorlog konden enkele jaren geen ten toonstellingen doorgaan, zodat in 1957 pas het twintigjarig jubileum kan worden gevierd. Uitslagen De eerste prijzen van het fokvee waren: Volbloedstieren geboren vóór 1955: Eminent, eigenaar A. C. C. Swartelé, IJzendijke: la, tevens kampioen van de stieren. Volbloedstieren geboren van 1 ja nuari 1956 tot 1 juli 1956: Rudie, eige naar G, C. van Rattingen, Biervliet: la. Volbloedstieren geboren van 1 ja nuari 1957 tot 1 juli 1957: Sonja's Ver wachting, eig. A. Dierick, Aarden burg: la. Eduard, eigenaar J. de Bliek, Groede: la. Kalfvaarzen geboren van 1 januari 1955 tot 1 juli 1955. tenm. 7 mnd. drachtig: Maartje, eig. Th. Dierikx, Schoondijke: ld. Juweel, eig. Iz. L. Basting. Retranchement: lb. Rika 13, eig. P. J. Boerjan. Biervliet: la. Gon da. eig. A. de Feijter, Waterland kerkje: lc. Van 1 januari 1955 tot 1 juli 1955: Sjoukje, eig. J. A. Provoots, Cad zand: la. Olga, eig. J. Cappon-Ba- rendse, Cadzand: lb. Van 1 juli 1955 tot 1 jan. 1956, tenm. 7 mnd. drachtig: Reinoud, eig. Fr. du Beis, Zuidzande: la. Van 1 juli 1956 tot 1 januari 1957: Metje van de Belt, eig. A. E. de Mil liano Plasschaert, Oostburg: la. Freerkje. eig. M. de Bruijne, Zuid zande: lc. Minette van Bakkerdam. eig. G. J. v. d. Vijver, Waterland kerkje: lb. Vaarzen geboren van 1 januari 1956 tot 1 juli 1956: Paula, eig. A. Dierikx. Aardenburg: la. Paula. eig. D. de Bruijne, Waterlandkerkje: ld. Dora, eig. A. J. Buijsse, Aardenburg: lc. Lady, eig. P. v. Cruijnlngen - de Bruijne, Zuidzande: lb. Van 1 januari 1956 tot 1 juli 1956: Zijlstra, eig. M. de Bruijne, Zuidzan de: la. Koba v. 't Eikenbosje. eig. gebr. Rijckborst, St. Kruis: lb. Roos je, eig. A. E. de Milliano - Plas schaert, Oostburg: lc. Van 1 januari 1956 tot 1 juli 1956: Reintje's Sjoerdje, eig. A. J. Verha- ge-Hoste, Schoondijke: la. Grietje v. Margriet, eig. Urbain Maes. Eede: ld. Eeke, eig. G. Tas. Waterland kerkje: lb. Tosca 3 v. d. Belt, eig. idem: lc. Van 1 juli 1956 tot 1 januari 1957: Liza, eig. A. Dierikx, Aardenburg: lb. Clara, eig. J. de Rijcke de Decken, Sluis: lc. Marianna, eig. Iz. Cijzouw - Stolk, Cadzand: la. Volbloed vaarskalveren geboren van 1 januari 1957 tot 1 juli 1957: Nellie, eig. A. J. Buijsse. Aarden burg: la. Ina v. 't Eikenbosje, eig. gebr. Rijckborst, St. Kruis: lb. Van 1 januari 1957 tot 1 juli 1957: Mina 51, eig. P. van Cruyningen - de Bruijne. Zuidzande: lb. Mina, ieg. idem: la. Melkgevende koeien, geboren 1 jan. 1955 tot 1 juli 1955: Sophie, eig. J. A. Basting. Retranchement: lb. Jo hanna, eig. L. de Regt, Retranche ment: la. Van 1 juli 1954 tot 1 januari 1955: Martha, eig. A. E. de Milliano - Plas schaert, Oostburg: la. Marie, eig. P. J. Vercouteren, Retranchement: lc. Melda, eig. J. Dekker, Retranche ment: lb. Droogstaande koeien geb. van 1 juh 1954 tot 1 januari 1955: Flora, eig. J. de Rijcke - de Decken, Sluis: ld. Melkgevende koeien geb. van 1 jan. tot 1 juli 1954: Helma. eig. J. de Rijck de Decken, Sluis: lb. Tim van 't~ Eikenbosje, eig. gebr. van Rijckborst, St. Kruis: la, tevens re serve kampioen. Van 1 jan. 1954 tot 1 juli 1954: Min- ke, eig. Th. Dierikx. Schoondijke: la. Nelly, eig. A. J. Buijsse, Aarden burg: lc. Olga van Lindelof, eig. M. A. Maes - de Keijzer, St. Kruis: lb. Geboren in 1953: Rentje, eig. J. F. Dekker-Babijn, Biervliet: la. Norma van Hoofdplaat, eig. J. F. C. Tem merman, Hoofdplaat: lc. Trijntje, eig. J. Haak. St. Kruis: lb. Liesje, eig. Ern. Buijsse. Groede: ld. Droogstaande geboren in 1953: Zul- ma, eig. J. de Rijcke - de Decken. Sluis: la. Lammeren: Ada's Nellie, eig. Jac. Sonnevylle, Groede: la. Geiten met minstens twee volbloed afstammelingen: Marianne, eig. Fr. Vanhalle, Zuidzande: lb. Rammen geboren in 1956 of vroe ger: P. J. Risseeuw, Breskens: la. tevens kampioen. Jac. de Feijter, Schoondijke: lb. Ooien geboren in 1955 of vroeger: I. J. Risseeuw, Oostburg: lb. Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje: la. A. Temerman. Hoofdplaat: lc. Ooien geboren in 1955 of vroeger: R. C. Jansen, Waterlandkerkje: lb. B. v. d. Slikke, Sluis: la (3298 kam pioen). Ooien geboren in 1956: Jac. de Feij ter, Schoondijke: la. reserve kam pioen. Gebr. de Milliano, Waterland kerkje: lb. A. J. Temmerman, Hoofd plaat: la. Ooilammeren van 1957: I. J_ Ris seeuw, Oostburg: la. P. J. Risseeuw, Breskens: la. Kampioen vaars bij het handelsvee werd de firma E. Dhoore. Sluis. Kampioen dikbil: C. Peyfferoen, Eede, Reserve kampioen G. de Badts Schoondijke. Kampioen vetvee, vaars van de fir ma Naeyaert - de Martelaere. Re serve kampioen vetvee een os van J. Bertou, Oostburg. Beste pink van het handelsvee de pink van P. Hijfte te Groede. Uitslagen van de varkens: Kam- pioensbeer R. C. Oostburg. Reserve kampioen T. H. v. d. Abele. De produktieklasse: Nummer 1: Annie, eig. A. J. Verhage - Hoste, Schoondijke. Op de Westerschelde, ter hoogte van Ossenisse, is het 000 ton metende Belgische motorschip ..Emile", schip per Schouten, bij hoog water op een bank gelopen. Het schip was op weg van Gent naar Antwerpen en was ge laden met 500 ton fosfaat. Bergings- -materiaal -van de sleepdienst Willem Muller uit Terneuzen is aanwezig. Men :s begonnen met het overslaan van de lading. Het schip is ter plaat se voorlopig dichtgemaakt. Gister avond werd reeds getracht het vaar tuig de haven van Terneuzen binnen te slepen. De jaarvergadering van de Ne- derl. alg. molenaarsbond is ditmaal in Zeeland en wel te Middelburg ge houden, omdat de voorzitter, de heer C. Kammeraad die in deze stad zijn domicilie heeft, 25 jaar lid was van het hoofdbestuur. Veertien jaar was de heer Kammeraad penning meester van de bond en sinds 1947 fungeert hij als voorzitter. Op de vergadering, welke in het Schuttershof is gehouden, werd de heer Kammeraad van bestuurs- en andere zijde hartelijk gehuldigd en werd hij geprezen om zijn energiek ijveren m het belang van de bond, gedurende een kwart eeuw. De 83-jarige voorzitter van de Kon. Ned Middenstandsbond, de heer L. de Groot, was heel uit Bilthoven ge komen om de jubilerende voorzitter te complimenteren en tevens te spre ken over de band, welke tussen de stands- en vakorganisatie bestaat. Andere sprekers waren dr. Schip per van het produktschap graan, zand en peulvruchten ir. Smit van 't station voor bakkerij en maalderij te Wageningen en de heren Bats en Schramm. Diverse sprekers lieten hun woor den vergezeld gaan van geschenken. Vele telegrammen kwamen binnen en van de aangeboden bloemstukken noemen wij dat van de k. v. k. voor de Zeeuwse eilanden, waarvan de heer Kammeraad eveneens voorzitter is. Officiële ontvangst Nadat de korte agenda vlot was afgewerkt, werd een bezoek ge- braert aan miniatuur - Walcheren en daarna werden de molenaars, waarvan er een honderd uit heel Nederland waren opgekomen, offi cieel ontvangen door b. en w in de Burgerzaal van het stadhuis. De waarnemend burgemeester, de heer Kögeler, sprak het begroe tingswoord en memoreerde o.m. het rijke bezit aan molens van Middel burg, welke met grote offers geheel gerestaureerd zijn. De heer Kammeraad beantwoordde de speech en dankte voor de ont vangst. Vandaag maken de molenaars ex cursies naar Breskens en door Wal cheren. (Advertentie) De commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heropende woensdag middag het raadhuis van Tholen. Hij deed dat door op een knop te druk ken, waardoor de gelegenheidsbciaar- dier werd gewaarschuwd. Doordat deze het Wilhelmus speelde werd de bevolking van het stadje op de hoog te gesteld van de feestelijke gebeur tenis, Mr. A. J. van der Hoeven, de bur gemeester van Tholen, heette in de hal van het stadhuis vele genodigden welkom. Onder hen bevond zich de commissaris van de Koningin. Ook mr. dr. A, Mes, lid van Gedeputeerde Staten, gaf acte de présence, evenals de burgemeesters van 't eiland Tho len. Mr. van der Hoeven schetste in het kort de geschiedenis van de res tauratie van het stadhuis. In 1954 stel. de men vast. dat de toestand van het bouwwerk zeer slecht geworden was. Er moesten voorzieningen wor den getroffen. Dank zij de medewer king van het ministerie van O.. K. en W monumentenzorg, provincie en gemeente, kon een grondige restaura tie worden uitgevoerd. Het was de moeite waard dit'te doen. Weliswaar valt niet te achterhalen wanneer het stadhuis is opgericht, een feit is, dat het gebouw op 16 mei 1452 bij een stadsbrand' werd verwoest. In 1460 echter zorgden de Antwerpse mees ters Andries en Anthonie Keldermans voor de herbouw. Hun schepping leeft in een iets gewijzigde vorm tot de huidige dag voort. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit. dat een carillon opnieuw een plaats kreeg in de stadhuistoren. De firma Eijs- houts uit Asten vergrootte het spel van achttien tot dertig klokken. Daar mee werd de oorspronkelijke schep ping van Michiel Burgerhuys in 1627 aanzienlijk uitgebreid. Jhr. de Casembroot zei, dat hij meestal geen stadhuizen opende. Voor Tholen wilde hij een uitzondering ma ken. Hij bracht immers een groot ge deelte van zijn jeugd in het stadje door. De commissaris haalde diverse jeugdherinneringen op, vond het jam mer, dat provincie en gemeente er nog niet in zijn geslaagd Tholen aan een flinke industrie te helpen, maar prees de gemeente voor het geestelijk en materieel welzijn. Tenslotte drukte hij op een knop. het Wilhelmus weer klonk en het raadhuis was officieel geopend. Aan het einde van de plechtigheid overhandigde burgemeester van der Hoeven aan jhr. de Casembroot een kopergravure van Tholen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 20 september, de .volgende hoogwaterstanden: te Hansvveert om 11.37 en 0.00 uur; te Terneuzen om 11.09 en 23 49 uur en te Vlissingen om 10.39 en 23.19 uur. Volgens officiële cijfers dienden sedert 1 juli jl 640 Limburgse mijn werkers hun ontslagaanvrage in. Van deze 640 werden er 65 ingetrok ken. Aan 342 mijnwerkers werd be reids ontslag verleend, terwijl nog 298 aanvragen in behandeling zijn. De totale produktie van de eerste acht maanden van dit jaar liep, in vergelijking met dezelfde periode in 1956, terug. In 1956 produceerden de Limburgse mijnen tot en met augus tus 7.928.558 ton. Tot en met augus tus van dit jaar bedroeg de totale produktie 7.643.563 ton. Dit betekent een vermindering van 284.995 ton. Het St. Willibrord-apostolaat orga niseert hedenavond een speciale bij eenkomst, vrij toegankelijk in het Schuttershof, waar een bekend spre, ker een rede zal houden over St. Wil- librord en Luther. Dank zij het goede weer en de gemaakte propaganda op Zuid- en Noord-Beveland, wist het publiek gis teravond de Hajutotent in ruimer mate dan andere avonden te vinden. Ruim 1300 bezoekers passeerden de controle, zodat de 6000e niet al te lang meer op zich zal laten wachten. De 5000e, de heer Karelse uit Hein- kenszand, werd vorstelijk bedacht. De fruitfee waarde wederom over de tentoonstelling met haar gevolg. Des middags heeft zij de bewoners van de bejaardenhuizen, die dinsdag nog niet aan de beurt waren gekomen, op fruit getracteerd. Ruim duizend scholieren woonden gistermiddag het concert bij, dat het Rotterdams Philharraonlsch orkest, onder leiding van Eduard Flipse in de Grote Kerk gaf. Het orkest voerde op magistrale wijze Symphonie 88 van Haydn uit; delen uit de Peer Gynt suite van Grieg en Les preludes van Franz Liszt. 's-Grat>enpolder DE RAAD VERGADERT Vanavond zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen o.a. de navol gende punten voor: vaststelling ver ordening begrafenis-, reinigings- en badhuisrechten, onbewoonbaarverkla ring woning Driewegje 5, wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen, vaststelling van een bijzonder rooilijnvoorschrift op de hoek Dorpsstraat—Raadhuisstraat, aanleg van blusvijvers en verkiezing leden huisvestingcommissie. Het feit dat de Ged. Staten van Zeeland goedkeuring hadden onthouden aan enkele punten van het uitbreidingsplan s-Heer Arendskerke (dorp) was voor burgemeester en wethouders aanleiding in de jongste raadsvergadering voor te stellen tegen het besluit van niet-goedkeuring in beroep te gaan bij de kroon. Nadat burgemeester Vermet had uiteengezet welke motieven b. en w. tot dit voorstel hadden gebracht, verklaarde de raad zich eenstemmig akkoord met het ontwerp-beroepschrift. Daarnaast was echter door b. en w. De onthouding van goedkeuring be trof in de eerste plaats een nieuwe oprit naar de rijksweg, te maken aan de oostzijde van het uitbreidingsplan. De oprit bij café de Tol komt dan te vervallen. Dez" oprit die vrij steil en bovendien smal is vormt een obstakel voor het verkeer. Hoewel van deskundige zijde de op lossing. zoals in het uitbreidingsplan geprojecteerd, wordt toegejuicht, kon dit punt de goedkeuring van G. S. niet verwerven. In de tweede plaats zijn G. S. te gemoetgekomen aan een bezwaar schrift van een inwoonster, die bij de uitvoering van het plan een gedeelte van haar moestuin zou kwijtraken. Met b. en w. was de raad echter van oordeel dat dit bezwaar niet onover komelijk was en in elk geval geen reden moest geven tot weigering van de goedkeuring. Indien de moestuin buiten het plan gelaten moet worden zal dit uit stedebouwkundig en finan cieel oogpunt ernstige bezwaren ople veren. Bovendien bleef naar het gevoelen van de raad nog een gedeelte tuin grond over dat voor betrokkene als voldoende moet worden aangemerkt. In alle prijzen. al het mogelijke gedaan om het on gerief voor reclamante te verminde ren. B. en w. hadden de indruk dat indien dergelijke bezwaren bij de overwegingen voor de goedkeuring gaan meespelen, het in de toekomst onmogelijk zal zijn uitbreidingsplan nen te ontwerpen. Bestedingsbeperking Heel de vergadering stond overi gens in het teken van de uitbreiding, ondanks het feit dat de voorzitter telkenmale als de realisering ter sprake kwam het woord bestedings beperking" ter tafel bracht. Wel had den de Ged. Staten goedkeuring ge hecht aan de uitbreidingsplannen voor Nieuwdorp, Lewedorp en 's-Heer Hen drikskinderen. Dit laatste plan is bij na volgebouwd, zodat b. en w. al met een nieuw plan voor de dag kwamen. De komende uitbreiding van het dorp is nu aan de oostzijde geprojec teerd. In de toekomst zal hier plaats zijn voor circa 80 woningen. De voor zitter memoreerde enkele andere mo gelijkheden van uitbreiding, die in studie geweest waren, maar over het geheel genomen was het voorgelegde plan het meest verantwoord en waar schijnlijk het minst kostbaar. Het blijft altijd jammer dat enkele perso nen de dupe worden van de uitbrei ding van een dorp. Andere zaken Naast deze hoofdschotel werden nog verschillende andere zaken ter tafel gebracht. De Middelburgse rechtbank ver oordeelde: I. H. uit Noordgouwe en A. G. uit Utrecht wegens diverse diefstallen op Schouwen-Duiveland tot één jaar gevangenisstraf, met af trek. waarvan acht maanden voor waardelijk: mej. W. M. W. uit St.- Philipsland, wegens belasting ont duiking tot drie maanden gevange nisstraf voorwaardelijk, en een geld boete van f 1000.^ of 50 dagen hechtenis; J. v. d. D. uit Hontenisse wegens verkeersovertreding (appèl zaak) tot f 60.boete of 12 dagen. De kantonrechter had van D., ver oordeeld tot f 30.of 5 dagen. De gemeenteraad van Westdorpe heeft besloten een speelterrein voor de jeugd in te richten achter de wo ningen in de Singel. Met het staats bosbeheer zal nader overlegd worden over de aanleg en de beplanting van dit terrein. Tevens zal met de heide maatschappij het hieraan verbonden grondwerk besproken worden. Evenals vele andere gemeenten zal ook Westdorpe haar medewerking verlenen aan de inenting tegen kin derverlamming. De raad heeft beslo ten een garantiestelling te verlenen Van de provinciale commissie ter beoordeling van de gemeentelijke uit breidingsplannen voor Zeeland, is be richt ontvangen dat er tegen het uit breidingsplan van Stroodorpe geen bezwaar bestaat. Tevens werd een schrijven ontvangen van de r.-k op leiding van kleuterleidsters. Het ver zoek, een bedrag van f 75 beschikbaar te stellen voor elke leerling uit West dorpe, werd goedgekeurd. De behan deling van verschillende andere ver zoeken om subsidie werd uitgesteld tot de behandeling van de begroting. In verband met de restauratie van het gemeentehuis, is thans besloten een strokenvloer aan te leggen in de raadzaal. De meubilering zal nog na der aan de orde worden gesteld. Bij de rondvraag werd door de heer Wille opgemerkt daj de ouders veel hinder ondervinden van kooplieden van lompen, die standplaatsen hebben aan de school. Tegen inlevering van lompen verstrekken zij de kinderen waardeloos speelgoed. De voorzitter zegde toe, hierover contact op te ne men met het schoolhoofd. De heer Klaassen bracht het par- keervei-bond op de Parallelweg ter sprake. Hij was van mening dat er tegenwoordig druk wordt geparkeerd, waardoor de veiligheid van het ver keer in gevaar wordt gebracht. De voorzitter deelde mee dat men hier over in onderhandeling is met de wa terstaat. Axel zal ook dit jaar de herdenking van de bevrijding der stad niet zonder meer voorbij laten gaan. In het voor dergelijke gelegenheden bijna initiatief-arme Axel, hebben 2 muziekvereni gingen, n.l. Concordia en Thalia, gedurende de bevrijdingsher denking op 19, 20 en 21 september a.s. een grootse fancy-fair georganiseerd, welke doorgang zal vinden in het verenigings gebouw aan de Walstraat en het grote terrein, dat er achter is gelegen. Wie de beide verenigingen kent, weet dat ze voor geen kleintje vervaard zijn. Concordia zette vorig jaar reeds zijn beste beentje voor in een soortgelijke aangelegenheid en een enorm succes was het resultaat. Thans meent men het echter nog grootser te moeten doen. In samenwerking met de steeds actieve en steeds meer belang stelling genietende vereniging Thalia, is een enorm vermaak- centrum opgebouwd, waar honderden zich gedurende drie avon den kostelijk kunnen amuseren. De besturen der verenigingen heb ben kosten noch moeite gespaard, en wie een kijkje achter de schermen heeft kunnen nemen, weet bij voor baat reeds dat alles gesmeerd zal lo pen. Vandaag zullen te 18.30 uur de bei de verenigingen een rondgang door de stad maken, om de bevolking er aan te herinneren, dat precies te 19.00 uur de terreinen voor het publiek worden opengesteld. Een uur later zal een prima bandje iedere bezoeker van 16 tot 96 jaar uitnodigen tot een dansje. Vrijdag 20 september zal naast de fancy-fair ook nog een knal bonte avond worden gehouden door de bei de organiserende verenigingen, ter wijl de zaterdag daaropvolgende er eveneens gelegenheid tot dansen is. De beide muziekverenigingen zul len deze middag tesamen met de zustervereniging uit Koewacht een feestelijke rondgang door de stad ma ken. Natuurlijk zal gedurende deze da gen. ten behoeve van de instrumenten fondsen een beroep op de beursinhoud van de belangstellenden worden ge daan. maar daar staat dan ook weer tegenover, dat men waar voor zijn geld Jcrijgt. Trouwens een Axelaar weet het goede te waarderen en geeft er zijn volle steun aan. Uitzonderlijk prachtige prijzen wor den beschikbaar gesteld en aan amu sement zal het zeker niet ontbreken. Vermeld mag zeker wel worden, dat zelfs Axelaars verblijvend in de Klokkenberg te Breda, het hunne heb ben bijgedragen tot het welslagen van deze bevrijdings-fancy-fair. door het beschikbaar stellen van verscheidene fraaie prijzen. Herdenking Teneinde de herdenking der bevrij ding nog meer luister bij te zetten, ligt het in het voornemen van de Ko ninklijke Luchtmachtkapel om op donderdagnamiddag een rondwande ling door Axel te maken. Natuurlijk zal het tijdens de muzikale rondgang van het uit 140 manschappen be staande korps, niet aan belangstelling ontbreken. Axel begroet immers niet elke dag zo n excellent gezelschap. De feestelijke sfeer, die mede door dit evenement wordt geschapen, zou nog meer worden verhoogd, als vele Axelaars gedurende deze dag hun hui zen bevlagden. Evenals andere jaren zal weer een deputatie van de Poolse bevrijders ten gemeentehuize worden ontvangen. De ontvangst zal plaats hebben op za terdag 21 september te 15.00 uur. Het ligt in de bedoeling ook hen die voor onze vrijheid hun leven ga ven op waardige wijze te herdenken. Zo zullen de bevrijders zelve een "krans leggen op het graf van mevr. Sydlowsky de echtgenote van de generaal onder wiens bevel de Polen hebben gevochten die begraven is op het r.-k. kerkhof. Ook de gesneu velde makkers zullen op de Algemene Begraafplaats op dezelfde wijze wor den geëerd en herdacht. Van gemeentewege zal een krans worden gelegd bij het Pools monu ment aan de Oranjestraat, terwijl na mens de vereniging Axel-Polen een krans zal worden gelegd bij het Pools kruis. ..Zanglust" te 's-Heer Arendskerke, dat naar bleek wekelijks een tekort heeft van ƒ6,75, kon in weerwil van een dringend appèl op het ..cultureel" geweten van de heren raadsleden geen subsidie losbranden. Ook het bestuur van de Chr. Nat. School kreeg nul op het rekest. De raad verleende geen medewerking voor een reparatie die, naar het schoolbestuur meende, een gevolg was van een constructiefout. Dat die fout eerst na 27 jaar aan het licht kwam, kwam de raad vreemd voor. Het door de waterleiding-maat schappij Zuid-Beveland gemaakte plan voor aansluiting van onrenda bele percelen werd door de raad toe gejuicht, al bleven er enkele punten waarover men nader ingelicht wilde worden. Voor 'S-Heer Arendskerke komt dit neer op een aansluiting van 274 percelen. Voor de verbreding van de Velluwe- weg werd tenslotte 640 m2 grond aan gekocht voor 640.-. Bij de rondvraag wees de heer Meijaard nog op enkele slechte plaat sen in het wegdek van de Kerkweg en op de slechte toestand van de Sta tionsstraat. De heer Smit vroeg nog maals bespoediging van de straataan- leg in het uitbreidingsplan 's-Heer Hendrikskinderen. WATERBALLET DOOR BB. Door het bar slechte weer kon het waterfestijn dat verleden zaterdag in aansluiting op de brandweerwedstrij den 's avonds zou worden gegeven niet doorgaan. De organisatoren had den beslist, dat deze voorstelling op een latere dag moest plaats hebben. "Gelukkig was het weer dinsdag van dien aard. dat het voornemen kon worden uitgevoerd. Vele belangstellenden begaven zich dan ook naar de Schependijk om van dit feest van water en licht getuige te zijn. Met ongeveer zestig stralen, die per minuut 5000 liter water verplaatsten, werd een voortdurend wisselend wa tergordijn gevormd, dat met een tien tal gekleurde'schijnwerpers werd ver licht. Deze combinatie van water en licht was bijzonder geslaagd en ieder heeft er met veel belangstelling naar gekeken. Op enige afstand concer teerde de harmonie Terneuzen. Deze zorgde op het einde voor een klin kende taptoe. Op het separatiepunt waar de brandweerpompen stonden opgesteld, waren twee reusachtige, verlichte B's aangebracht om op deze wijze de San- dacht van de bevolking op de B.B. te vestigen. Via de mobilofoon werd een beroep gedaan op de burgers om de gelederen van de B.B. te komen versterken. Reeds veel inwoners hebben begre pen waar het in de B.B. om gaat, maar de B.B. heeft nu eenmaal veel geoefende jonge mannen nodig en daarom kunnen in verschillende tak ken van dienst nog veel jonge man nen geplaatst worden. De organisa toren hebben zich heel wat moeite getroost en ook de dienst van gemeen tewerken heeft weer krachtig gehol pen. ONDERSCHEIDING Bij koninklijk besluit is toegekend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons aan W. Hoes, magazijnchef alhier. St.-Jansteen OVERGEPLAATST De wijkverpleegster Zr. Philomeen werd overgeplaatst naar Oudenbosch. Zeer teleurgesteld ziet de bevolking deze zuster vertrekken. Kemzeke SMOKKELARIJ Door ambtenaren van de Belgische douane werd wederom een Neder landse personenauto met 700 kg. smokkelboter aangeslagen. De be stuurder kon ontkomen. Walerlandkerk je NIEUWE ONDERWIJZERES In de vacature ontstaan door hu welijk der tegenwoordige onderwijze res is per 1 oktober a.s. tot onderwij. zeres aan de O. L. School alhier, be noemd Mevr. L. M. Lankau-van der Gaag te Oegst'geest. Sluis De gemeenteraad zal vrijdag 20 september om 19.00 uur voor eeh openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staan 11 punten ter bghandeling. i Advertentie) De firma D. v. d. Meer (Noordstraat 27) en Nobels-Molducci (Noordstraat 17) hebben in de Terneuzense kermis een gerede aanleiding gevonden om hun uitgebreide nieuwe wintercollectie 1957-'58 te tonen. Deze keer werd de show gehouden in de ruime toonzaal van de firma van der Meer. Voor deze eerste van de vier shows (de volgende donderdag, vrij dag en zaterdag om 3 uur) was een zeer grote belangstelling. De vele ver schillende modellen japonnen en man tels. hoeden, handschoenen enz. waren deze belangstelling meer dan waard. De show werd gehouden met eigen personeel. De heer v. d. Meer. die de explicatie verzorgde, vroeg speciaal de aandacht voor de op de Franse mode geïnspireerde afwijkende kraag, aan ons klimaat aangepast. Op verschillende prachtige mantels wa ren deze klagen dan ook te zien. Zij zijn tamelijk wijd en rond, maar heb ben een meer sluitende onderkraag. Voor alle leeftijden, maten en modellen was er te kust en te keur. Hoewel men bij een najaars-show niet de uitbundige kleurencombina ties kan verwachten. met drank- postzegel- en kasteelmotieven, waren de kleuren toch levendig genoeg. Zeer geslaagde japonnen voor het jonge meisje en voor dames van oudere leeftijd, altijd eenvoudig maar bijzonder smaakvol. Er was een kuer van sportieve en meer geklede man tels. In veel gevallen met bont ge garneerd. De mantelpakjes waren er te kust en te keur in gedekte kleuren voor de dames van meer gevorderde leef tijd en buitengewoon fleurig voor de little lady Bijzondere aandacht ver dienden enkele mantels, gemaakt uit een nieuwe Italiaanse stof (Morelle), een utistekende kwaliteit om zo te zien. Enkele suède jasjes van zeer goede kwaliteit deden het nok nu weer heel goed en de collectie cocktail-jurken was chic. eenvoudig en zeker goed te dragen. Het slot van de show werd bewaard voor de bontmantels. Een artikel, dat vanzelf sprekend altijd bewondering af dwingt, door kwaliteit en eenvoudige lijn. Trouwens bij alle getoonde mo dellen in uitstekend Schotse tweed of prachtige Engelse Camel bleef de eenvoudige lijn domineren. Het bont (specialiteit van de firma van der Meer) was goed vertegen woordigd. Bisammantel, Sabelfé, Chinees Lam en Persianer pattes wa ren er te kust en te keur. Heel deze gevarieerde verzameling werd telkens opnieuw verfraaid door de hoeden, sjaals en handschoenen v. de firma Nobels-Molducci, die iedere keer opnieuw de juiste combinatie en afwisseling wist te vinden. Voor de sportieve kleding was het baret- model sterk vertegenwoordigd Dit schijnt deze winter wel erg en vogue te zijn. Speciale bewondering hadden de aanwezige dames voor de lang harige Melusine, de grote mode voor de aanstaande winter. Leuke Itali aanse' wollen jumpers in vele kleu ren, maar ook effen wisselden dit allies af. De prachtige Laimböck handschoenen in vele variaties zijn altijd een klasse apart. Beide huizen hebben vele geslaagde combinaties getoond en het talrijke dankbare da mes-publiek liet dit dan ook onver bloemd merken. De middelen van het provinciefonds die worden verkregen uit de op brengst van diverse belastingen, wor den voor het jaar 1958 geraamd op ruim 58 3/4 miljoen gulden. Hiervan ontvangt de provincie Noord-Brabant 7.173.979, Zeeland krijgt 3.826.436. GOES Tentoonstelling in HajutohaJ met attracties Schuttershof: Lezing over St. Willibrord en Luther (St. Willibrord-apostolaat) MIDDELBURG Electro: Mozarts laat ste liefde SAS VAN GENT Olympla 8 uur: Gra zige weiden. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Hoera, 't is een jongen. Luxor 8 uur: Foei toch Brigitte. VLISSINGEN Alhambra: Marie An toinette. Luxor: Een hel op zee. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Huwelijk. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7,30 u.: Driekoningenavond. GOES Tentoonstelling in Hajutohal met attracties. „De k komst als daarmee i het verled secretaris provincial* „Het i een eigen Zeeuwse z de Zeeuws Ofschoon een zekere kwam tussl van Zeeuw| Beveland, heden best sing zoudei| indeling vi praktijk be grote afdej kring Huls leden, daar burg met kring Goes steeds een er zelfs sp menwerking burg: over worden ges haaldelijk t weer moe zenden na; commissies, afdelingen i te oplossing van werken De voorzii de heer P. enkele wekt bestuur var een Zeeuwse leven te roei het hoofdbe, raakte men provinciale negen leden ren uit Nie De 18-ja diende ge- fijne eetwi ontslagen. de politie' S Wat hee; S jaar gedaa| van 4 a steels door den. En da J bij, omdat waar fijne| wérden. G< in die 'twad kleine duizS nen heeft gf 5 Feit is, I S gezonde ge| hij de cel t J Hij zal di De uitslage speelde wedsl league luiden Leicester Ci' 41Luton 11; Manchel 1—2; Nottin_ 7—0; Portsmi 22; Prestol ter City 61 Wanderers 1- - Birminghan wich Albion Aan de hi brord Wil A Wim van kampioen o de gekomer lerploeg heeft de su ken. In ee1 over 140 kn stoere Zeeu jaar de tite van Nederló Zij hadden eei liefst vijf mi concurrent, d club Maastrici rend wielerge: bijzonde voortdurend n In aansluitin 1 reeds meldd. van de kwest: algemene veri werd nog nac land. Frank i Noorwegen he Ver. Staten, nJ raguay en Vei stemming. van

de Stem | 1957 | | pagina 2