dij bezorgde toon in troonrede —mm:sp, miiiare sï Hü toch vrolijke Prinsjesdag Eenvoud en dienstbaarheid Begrotingsbeeld Wie het eerst komt Uit de verschillende begrotingen Z AV O-conferentie wordt uitgesteld UELE TV 1 Ia linde Ridderzaal tijdens de troonrede Defensie Landbouw Buitenlandse Zaken Geliefd als wijs leraar H 50ED r. 21 Hulst Jansteen DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederland- Oostenrijk Nieuwe voordracht van KNVB In terneringskamp bij Parijs Toestand van Pieck zorgwekkend Cordon verbroken Opnieuw iets zachter Het koffertje.... j Niet duurder Sanering Stroef overleg Vlaamse televisie in nieuwe seizoen Na de staatsgreep in Thailand Minder troepen in Little Rock Pater prof. dr. J. A. v. d. Kooy SCJ overleden Bewonderd door velen Ltie wol no - iana <aort gt 1 uwerystraat 4, Temeuzen 97e JAARGANG No. 22558 Uitgave N. V. Uitgeven Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod. Keitfnflïn «n Vaderland WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOEsTwestsingel 98, telefoon 2239 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele PoohTtelefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZFN, Noordstraat 56,jtel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De KNVB heeft aan het verzoek van de Oostenrijkse voetbalbond vol daan en een nieuwe voordracht van drie scheidsrechters opgemaakt. Het nieuwe voorstel is nu een keuze te doen uit de volgende drie scheidsrech ters: Ahler (Zweden), Ellis (G.B.) en van Nuffel (België). Oostelijk van Parijs is een inter neringskamp ingericht op grond van de bijzondere politiële bevoegdheid van de Franse regering om het hoofd te bieden aan de Algerijnse nationa listische activiteit in het moeder land. Het kamp ligt bij Mourmlon in het departement Marne. In Frankrijk zelf wonen 350.000 Algerijnen. Volgens Westberlijnse bladen zou den premier Grotewohl van Oost- Duitsland en de leider van de S.E.D. Ulbricht, hun vakantie onderbroken hebben, omdat de gezondheidstoe stand van de 81-jarige president Pieck zorgwekken.' is. De dochter van Pieck, die in het buitenland vertoeft zou ook met spoed naar huis ontbo den zijn. De president is reeds enige tijd officieel met ziekteverlof. (Van onze parlementaire medewerker) l)e vlaggen van Brabant en Limburg hingen ter weers zijden van de troon in de Ridderzaal op het Haagse Binnen hof. Rondom bewogen de vlaggen van de andere provincies zich zachtjes in het stralende liclit van de vele schijnwer. pers. De Ridderzaal was op dat moment het middelpunt van Nederland, liet was bijna een uur op Prinsjesdag van het jaar 1957. Kamerleden en diplomalen, leden van de Raad van State en vele genodigden zalen, gekleed in een grote verscheidenheid van prachtige uniformen, rondom de nog ledige troon. Men wachtte op de komst van H.M. de Koningin, die liet nieuwe zittingsjaar van de Staten-Gene. raai zou openen. De commando's van de bevelvoe rende officieren van de erewacht der mariniers kondigden haar komst aan. "Voorafgegaan door het escorte van rijkspolitie en grenadiers naderde de gouden koets. Voor de trappen, die de toegang tot de Ridderzaal vormen, hield de stoet stil. De koningin, gekleed in een linde-groene fluwelen robe in empire- stijl, verwijd met oude kant, steeg uit. Zij droeg het Grootkruis van de Orde der Nederlandse Leeuw. Z.K.H. prins Bernhard, die haar vergezelde, was gekleed in het ceremonieel tenue van de grenadiers en droeg het Comman deurskruis der Militaire Willemsorde en het Grootkruis der Huisorde van Oranje. Vergezeld van de commissie van ontvangst uit beide Kamers en voorafgegaan door kamerheren en adjudanten begaf H.M. zich met de prins naar de troon. Toen allen gezeten waren sprak de Koningin met heldere stem de troon rede uit, die wij elders in deze editie publiceren. Gedurende de voorlezing voelde een van de kamerheren zich plotseling onwel en hij was genood zaakt even te gaan zitten op een van de treden rondom de troon. Hij was echter in staat na afloop van de plech tigheid met de andere leden van het gezelschap H.M. voor te gaan naar de wachtende koets. Opnieuw gejuich Opnieuw weerklonk het gejuich van het publiek. Toen de Koningin en de prins bij het Paleis Voorhout waren binnengegaan, was de menigte niet meer te houden. Zij verbrak het kordon en kon door de aan wezige afzetting slechts met moei te vlak voor het paleis worden tegengehouden. Enige ogenblikken later verscheen Bet gezelschap even op het balkon en aan het gejuich kwam haast geen einde. In de middag hield het koninklijk gezelschap een rijtoer door de stad. In het voorste rijtuig H.M. de Ko ningin, Z.K.H. prins Bernhard en prin ses Marijke; daarachter de prinsessen Beatrix en Margriet. Prinses Irene was door een lichte griepaanval niet in staat deel te nemen aan deze rij toer, die ieder jaar weer het besluit vormt van deze feestelijke dag in de cude residentie. Kamers bijeen Na afloop van de opening der Sta- ten-Generaal zijn de Kamers nog even DE REGERING van Jordanië heeft een missie naar de V.S. gezonden om te trachten van de Wereldbank een lening van 100 miljoen pond ster- Alng te verkrijgen. ■EEN ONBEKENDE heeft met een steen de ruit van een juwelierswinkel in Dordrecht ingeslagen. Met 1250.— benenieraden nam de onbekende de OP HET te Palembang gehouden con gres van islamitische godsdienst leraren is een resolutie aangenomen, waarin ff bu Soekarno op aangedron gen wordt de communisten en alle mantelorganisaties buiten de wet te stellen. BU K.B. is luit.-gen. D.C. Buurman van yreeden, Nederlands territoriaal bevelhebber, benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. PREMIER STOCIA van Roemenië heeft Albanië, Griekenland, Zuid-Sla- vië en Turkije uitgenodigd tot een Balkanconferentie. EE EX-FIL. 1STER Rhea Ginger Mit chell, die ten tijde van de stomme mm verschilende malen met Tom Mix optrad, is gewurgd in haar wo- ning te Los Angeles. Zij was 63 jaar. BIJ OVERSTROMINGEN in het Per zische gedeelte van Azerbeidsjan zijn circa 100 mensen om het leven geko men en 10 dorpen verwoest. „^^rsverwachting van het K.N. «■1. tot vanavond, opgemaakt oinsdagavond 23.15 uur: ei?£ra' aanv'ankelijk hier en daar t j regen of motregen, later op i 'e Plaatsen enkele opkla- uit T 't Zwakkc tot matige wind uil uiteenlopende richting 0 mf,uw iets zachter. P w:TTacJhting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Aan, matige westenwind. mf,T(fnk.e}tfk zwaar bewolkt en of m f' en daar üehte regen J de loop van de J uur. J jjj- ouuer 10.27 uur. o» zop °P 6-21 uur. Maan t t p «.37 uur. t luidrialn de loop van I v a5 nelging tot opklaring. Maan ag: zon onder 18.48 laan onder 15.27 uur. Prinsjesdag, en dat betekent dat er in Den Haag al heel vroeg in de ochtend langs de route van de koninklijke stoet talloze belangstel lenden een plaatsje hadden ver overd, om toch vooral maar niets van de komende pracht en praal te missen. S In de gistermiddag gehouden ver- J gadering van de Tweede Kamer neeft minister Hofstra de rijksbe- S J groting VQor 1958 aangeboden. t Het gebruikelijke koffertje was dit J keer niet aanwezig. De minister J nam de begrotingstukken met een oranje lint samengebonden uit zijn tas, waarna de Kamerbe- j waarder ze op het bureau van I de voorzitter, de heer Korten- S J horst, deponeerde. Kwestie van bestedingsbeper- J king, dat koffertje...." fluisterde J men hier en daar. i in vergadering bijeen geweest. In de Tweede Kamer werden stemmingen gehouden voor het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap, welke nominatie als volgt kwam te luiden: 1 Kortenhorst; 2 Van Sleen; 3 Roosjen. Morgenmiddag vergadert de Kamer weer. In de Eerste Kamer kon voorzitter mr. Jonkman het Kamerlid mr. van Hall, de burgemeester van Amster dam, welkom heten, die voor het eerst na zijn herstel de vergadering weer bijwoonde. Elders in deze editie geven wij uitvoerig de troonrede weer, alsmede de miljoenen-nota. Hieronder volgt een uittreksel uit de begrotingen van Oorlog, Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en van Buitenlandse Zaken. De opmerkelijkste feiten: het defensieplafond blijft gefixeerd op 1525 miljoen, de landbouw wordt verder gesaneerd vestigingseisen worden ingevoerd en versnippering wordt tegengegaan en wat buitenlandse zaken betreft wekt de stroeve gang van zaken bij de onderhandelingen met Duitsland enige teleurstelling. Voor het komende jaar is het mo gelijk gebleken, dank zij een aantal maatregelen tot beperking van de uit gaven, het defensieplafond, zoals dat tijdens de Kabinetsformatie werd vastgesteld, te fix£reif- op eeir bedrag van 1525 miljoen. De maatregelen zullen echter de essentiële gevechts kracht van onze strijdkrachten niet nadelig beïnvloeden. Dit is in het kort de positie van de nationale defensie, zoals die door minister Staf wordt geschilderd in zijn toelichting op de begroting van het Ministerie van Oorlog voor het dienst jaar 1958. Een begroting die in zover re de invloed van de bestedingsbe perking heeft ondergaan, dat ondanks alle kostenstijgingen, het defensie plafond kon worden gehandhaafd, ter wijl de aanvankelijk geraamde kas uitgaven voor het komende jaar met 65 miljoen konden worden verminderd tot 1645 miljoen. De bezuinigingsmaatregelen, waar op de minister in zijn toelichting doelt, zijn: Uitstel van een aantal nieuwe aan schaffingen, waardoor o.a. enkele fregatten van de Kon. Marine eerst na 1960 zuilen worden vervangen. Ef ficiënter beheer en vermindering van de exploitatieuitgaven, waardoor kan worden bespaard op dagelijks terug kerende posten als elektriciteit, brandstoffen, onderhoud e.d. Beper king van de aanschaf van zwaar ma teriaal, wanneer dit in tijd van oorlog door vordering kan worden verkre gen. Op het gebied van de personeelvoor- ziening blijven nog een aantal moei lijkheden hoewel de bewindsman die niet al te ernstig inziet. Als maat regelen worden overwogen: 1) een ge heel nieuwe groep van beroepsmili tairen te vormen, een groep van spe cialisten zonder de gebruikelijke ran gen; 2) voor dienstplichtigen de mo gelijkheid te openen om op gunstige voorwaarden vrijwillig na te dienen in de rang van korporaal of soldaat. Het zal echter niet mogelijk zijn de duur van de eerste oefening te be perken. De minister blijft van mening, dat een vermindering van de sterkte van onze defensie, die daarvan het gevolg zou zijn, in de huidige internationale omstandigheden onaanvaardbaar is. Min of meer als pleister op de wonde stelt hij echter een aantal verbete ringen in de sociale voorzieningen voor dienstplichtigen in het vooruit zicht. Welke deze verbeteringen zijn komt echter in de begroting niet tot uitdrukking. De sanering van de landbouw blijft in het komende begrotings jaar een van de belangrijkste pun ten in hel beleid van de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. In de toelichting op zijn begroting kondigt minis ter Mansholt aan: De invoer van vestigingseisen, het tegengaan van versnippering en het dienstbaar maken van domeingronden en van na vrijkoming opgekochte bedrijven aan de sanering. De afzet verloopt, ondanks toeleg op kwaliteitsproduktie. nu reeds moei lijker. Wanneer de conjunctuur te rugloopt, zullen deze moeilijkheden nog groter worden. Daarom dienen in Nederland voorwaarden geschapen te worden voor een zo rationeel mo gelijke produktie. Tengevolge van het protectionisme in het buitenland kan het beleid van garantieprijzen niet worden gemist, hoewel dit de prikkel om zo goed koop mogelijk te produceren in meer dere of mindere mate wegneemt. Thans wordt overleg gepleegd in hoeverre door een gewijzigd beleid dit bezwaar althans enigermate kan worden weggenomen. In het kader van de visserijproble men vermeldde minister Mansholt, dat het onderzoek naar het kunstma tig kweken van oesterbroed gestaag voortgang maakt en bevredigend ver loopt. Alle problemen die voor de oeslercultuur uit het Deltaplan voort vloeien, hebben de volle aandacht. De trage gang van zaken bij het Nederlands-Duitse overleg, waarbij o.a. kwesties betrokken zijn als de grenscorrecties, grensverlegging in de Dollar ten behoeve van Nederlandse inpolderingen en mijnconcessies, heeft bij de minister van Buitenlandse Za ken enige teleurstelling gewekt. Minister Luns merkte in de toe lichting op zijn begroting op, dat hij blijft vertrouwen, dat deze moeilijke onderhandelingen tot een goed einde zullen komen. Naar aanleiding van de waterwe- geukwestie met België deelde de be windsman mee, dat aan de Belgi sche regering technische mededelin gen zijn gedaan over de voorgeno men werken in west-Noord-Brabant, terwijl binnenkort onderhandelingen zullen worden geopend over het ka naal van Gent naar Terneuzen. De basisproblemen van het Midden- Oosten en het vluchtelingen probleem zijn nog steeds niet tot een oplossing gekomen. De grote vloed van Hon gaarse vluchtelingen heeft hierop ver tragend gewerkt, terwijl ook de fond sen nog niet toereikend zijn. Neder land heeft zich inmiddels bereid .ver- klaard 150 personen, die reeds ja renlang in kampen verblijven, op te nemen. Het betreft hier „moeilijke gevallen" (zieken en ouden van da gen) die in ons land door particuliere organisaties zullen worden verzorgd. Ten aanzien van de plannen tot ver hoging van de omzetbelasting op per sonenauto's en motorrijwielen wordt nader meegedeeld, dat ook de daar voor bestemde banden er onder zullen vallen. Verder zij aangestipt, dat in het overzicht betreffende de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting elders in dit blad opgenomen, de ver onderstelling wordt geuit, dat behal ve voor de lening van de Bank van Ned. Gemeenten, het rentegamma ook wordt losgelaten voor andere con- solidatieleningen ten behoeve van de gemeenten. Die veronderstelling is voorbarig. Daaromtrent staat nog niets vast. Het koninklijk paar gefotografeerd in de Ridderzaal tijdens het uit spreken van de troonrede door H.M de KoninginDeze rede vindt men elders in deze editie uitvoerig weer gegeven. De Vlaamse televisie zal tijdens de wereldtentoonstelling van Brussel in 1958 alle dagen uitzenden, zo is op een persconferentie in Brussel over het programma van het seizoen 1957- 1958 van de Vlaamse televisie be kendgemaakt. De Vlaamse televisie zal een vaste studio op de wereldtentoonstelling hebben. In 1957 1958 zal de Vlaamse tele visie een nieuwigheid invoeren in haar ontspanningsprogramma's, na melijk de ,,road show", die met een rijdende studio steden en dorpen in België zal aandoen. De uitzendingen zullen nog verbe terd worden door verhoging van de zendkracht in het begin van 1958. Veldmaarschalk Sarit Thanarat, die maandag door een militaire staats greep de regering van maarschalk Piboel Songgram omver wierp, is volgens de laatste berichten, de toe stand in Thailand meester. Maar schalk Piboel Songgram zelf zou zich op een marinebasis op 180 km van Bangkok bevinden. Hij zou van plan zijn naar Saigon te gaan. De ontvangen berichten in Londen geven de indruk, dat de machtsover name door Sarit Thanarat geen wij ziging brengt in de pro-Westerse bui tenlandse politiek. Sarit zelf is de mening toegedaan, dat zijn land hulp van Amerika zal blijven ontvangen. Men blijft prins Wan beschouwen als Thailands vertegenwoordiger bij de V.N. Een woordvoerder van het State department in Washington verklaar de dat de staatsgreep een interne politieke ontwikkeling" is, die de structuur van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie niet zal schaden. Deze organisatie (ZAVO) zou morgen in Bangkok met een conferentie be ginnen. Vermoedelijk echter wordt de conferentie uitgesteld, omdat er zo deelde maarschalk Sarit mede op het ogenblik niemand is, die namens Thailand kan optreden. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft de nationale garde bij de mid delbare school van Little Rock tot twaalf man teruggebracht. Zo staat het in de advertentie: „Heden overleed plotseling, na een leven van volledige overgave aan en vertrouwen op het H. Hart van Jesus, in zijn 59ste levensjaar, het 38ste van zijn kloosterleven en in het 31ste van zijn werkzaam priesterleken de zeereerwaarde zeergeleerde pater professor dr. Johannes Al- phonsus van der Kooy S.C.J." In deze eenvoudige volzin is leven en sterven vervat van een mens en priester die door zeer velen werd be mind en bewonderd. In geest en hart van ontelbaren immers staan onuitwisbaar de tekens gegrift, die getuigen van de vrijwel onbegrensde toewijding, van de gedegen weten schap en van de diepe wijsheid welke daden en woorden van pator van der Kooy beheersten. In het Groot-Semi narie te Liesbosch, waar de overle dene professor was in de wijsbegeer te, laat zijn plotselinge dood een pijn lijke leegte achter. Niet alleen omdat zijn lessen voor de studenten sinds juni 1928 een bron van wetenschap pelijke vreugde en innerlijke verdie ping betekenden, maar ook omdat pater van der Kooy als eerste con sultor rector en gemeenschap zoveel onschatbare diensten bewees. En wie immers zal de in een volkomen dienstbaarheid aan roeping en taak volgroeide wijs heid vervangen die het verwor ven persoonlijk bezit van de overledene al zovele jaren was? Met pater van der Kooy is iets onvervangbaars heengegaan: een helemaal bij hem behorende sfeer van bereidheid tot dienen, van klaar staan voor anderen, van stille toewijding en van een ge ruchtloze zielenijver. Dat hij na zijn studies aan het Gregorianum in Rome zowel de doc torsgraad in de wijsbegeerte als in de godgeleerdheid behaalde, was aan minder mensen bekend dan men zou moeten en mogen veronderstel len. Maar dat de overledene een mens was van groot wetenschappe lijk formaat, wisten velen. Op „Sint Joost Naast zijn dagelijks werk aan het Groot-Seminarie vormde pater dr. van der Kooy in de loop der jaren tal van leken in voordrachten en cur sussen over de denkleer. Ook in de wetenschappelijke en in de karakter vorming van de leerlingen aan de Academie „Sint Joost" was zijn aan deel vanaf 1 oktober 1950 bijzonder groot. Zijn lessen in begripskennis en i beroepsmoraal drukten een bijzonder stempel op de sfeer van deze mid- Proj. dr. J. A. van der Kooy s.c.j. delbare school, die hem volgens het getuigenis van die hem na stonden bijzonder aan het hart lag. Dat God hem juist dinsdagmorgen tot zich wil de roepen tijden een van de lessen op Sint Joost, geeft aan dit verschei den dan ook een ontroerend en tra gisch relief. Wanner vrijdag a.s. om kwart over tien de Schola van het Groot-Semi narie het Requiem zal aanheffen bij het begin van de plechtige Heilige Mis, zullen ongetwijfeld talrijke vrien den en bewonderaars van wijlen pa ter prof. dr. van der Kooy aanwezig zijn om hem de laatste eer te be wijzen. Een eer, die hij tijdens zijn betrekkelijk korte en toch zo rijk ge vulde leven steeds omzichtig uit de weg ging. Dat hij ruste in vrede.

de Stem | 1957 | | pagina 1