COLGATE SUPER MET GARDOL ONZICHTBARE „Atomisch" slotbal BANDEN Zuiden heeft een achterstand bij deelneming hoger onderwijs MENING EN COMMENTAAR OVERWINNING VOOR EUROPA BITTERE KLACHTEN TE LAAG GEWAARDEERD Kruidenkracht! Onthulling van Bijstand- geheimen TEeMojftrfr TWEEDE BLAD DINSDAG 17 SEPTEMBER 1937 Saoed wordt veel te rijk vindt Syrië Alleen de nieuwe bestrijdt tandbederf de gehele dag Rectoraatsoverdrachten universiteiten en hogescholen Capaciteit van „Tilburg moet meer dan verdubbeld worden Elders Audiëntie UW TAFELDHANK. Voor familiegebruik, in l/i literschroeiilessen REGIONALE BETEKENIS Bezorgdheid T V-RADIO* TV-RADIO-TV* Benoemingen in bisdom Breda UW TAFELWATER TN de afgelopen maanden zijn er perioden geweest, dat de verkie zingen in de Westduitse Bondsre publiek niet zonder bezorgdheid te gemoet werden gezien. Adenauer ondervond bepaalde tegenslagen in de binnenlandse politiek. De Rus sische coëxistentie-tactiek scheen aan te slaan in grote groepen van West-Duitsland. Het verlangen, naar hereniging begon sterker dan ooit te leven en de oppositie speel de op het motief, dat Adenauer hierin niets kon bereiken Zi.i zou het wel beter doen, omdat ze ook beter met de Russen contact zou weten te vinden. Zij manipuleerde ook sterk met de afkeer voor de dienstplicht en het atoomwapen. Adenauer kon echter blijven bo gen op het „economische wonder", waardoor het vernederde^ en ver minkte Duitsland zich oprichtte tot de meest welvarende staat van Europa. Hij kon wijzen op het aan zien, dat zijn land had verworven in de gehele vrije wereld. En toen bovendien Kroestjev alle hoop op spoedige hereniging vernietigde, toen de communisten als propagan disten voor de SPD gingen optre den, toen bovendien Adenauer in de verkiezingscampagne verre de meerdere bleek van Ollenhauer, ging het hoe langer hoe meer vast staan, dat de SI-jarige kanselier wederom het vertrouwen zou ver werven van de meerderheid der kiezers. De uitslag van gisteren be vat dan ook nauwelijks een verras sing. Toch is het een opluchting, dat de Westduitse politiek nu niet zal worden omgebogen naar een poli tiek van aarzeling ten opzichte van de Navo en ten opzichte van het communistische gevaar. We zijn er nu weer voor vier iaar zeker van, dat de Bondsrepubliek van harte zal blijven meewerken aan de Eu ropese eenwording en ook aan de militaire versterking van de vrije wereld. Het is een compliment aan de kiezers waard, dat ze in meerder heid dit nuchter, verstandelijke be leid gekozen hebben boven de aan sentimenten en wensdromen toe gevende tactiek, welke de socia listen voorstonden. De overwinning van Adenauer is een overwinning voor Europa en een klap voor de Russische verlangens. QNDER de lagere en middelbare ambtenaren heerst grote beroe ring, omdat ze hun bezoldiging bé- slist onvoldoende vinden. De cate gorie der belastingambtenaren heeft onlangs in Den Haag al massaal ge tuigd van deze ontevredenheid. Op het ARKA-congres in Maastricht zijn ook bittere klanken vernomen. De grote grief gaat uit tegen de werking van het Georganiseerd Overleg, zodat zelfs van verschil lende kant uittreden werd aanbe volen. Het niet-ambtenaarlijke Ne derland pleegt zich wel eens min der vriendelijk te uiten over de ambtenaren. Men verbindt aan hen zo gemakkelijk het woord „bureau cratie". Doch het is een feit, dat de ambtenaren een zeer belangrijke schakel vormen in het goed functi oneren van de samenleving, dat van hen vele eigenschappen en hard werken worden gevraagd, in hun staat en functie. Een dienovereen komstige beloning is hun recht, zo als dat het recht is van alle wer kers. Het doet daarom verdrietig aan, dat het nu juist de Overheid moet zijn, die blijkbaar de geschik te methode niet weet te vinden om met de ambtenaren tot geregelde en vruchtbare contacten te komen bij het bepalen van hun rechtsposi ties en salarissen. Wat is toch de oorzaak, dat daarin telkens kort sluiting moet ontstaan? Men zou zo zeggen: de Overheid moet hierin het voorbeeld geven. De bittere klachten van het ARKA- congres mogen voor de regeerders een teken zijn, dat er iets dient te veranderen. PARLEMENTSLEDEN uit het he le land hebben de vorige week in de Bredase Grote Kerk een con cert kunnen horen van het Bra bants Orkest. Ze zullen zeker onder de indruk gekomen zijn van de prachtige wijze, waarop een aantal werken van Mozart, Schubert en Beethoven werd uitgevoerd. Ze hebben kunnen horen, hoe dit ensemble in de enkele jaren van zijn bestaan is uitgegroeid tot een or kest van de eerste rang. De Rijksoverheid weigert echter nog altijd het als een orkest van hoog gehalte te erkennen. Het blijft tot de laagst geklassificeerde be horen en krijgt dan ook maar een subsidie voor 56 musici, terwijl het er vorig jaar al 72 telde. Dit op grond van het rapport-Witteman, dat ten tijde van zijn verschijnen al geen recht deed aan de waarde van dit ensemble en dat er nu nog veel verder naast is. Provincie en ge meenten trachten door zwaarder offers dit rijke bezit voor het pro vinciale cultuurleven toch finan cieel op peil te houden, doch dit doet niet af aan de onderwaarde ring door de Overheid. We hopen, dat de volksvertegenwoordiging hieraan nog eens ernstig haar aan dacht schenkt in de komende be- grotingsdagen. (Advertentie) Bij besprekingen tussen ministers van Syrië en de Libanon en de Trans- Arabian Pipeline Company (Tapli- ne) heeft Syrië ertegen geprotesteerd dat aan Saoedie-Arabië een te groot aandeel is aangeboden in de royal ties, die de tapline betaalt voor het vervoer van olie uit Saoedie-Arabië door de buisleidingen naar de Mid dellandse Zee. De Tapline had verleden jaar aan geboden de helft van de winst op het vervoer van de olie uit te keren aan Saoedie-Arabië, Jordanië, de Liba non en Syrië, die dan zelf voor de verdeling van de royalties zouden moeten zorgen. De vier landen kon den het echter niet eens worden over deze verdeling, waarop de Tapline voorstelde 63 procent van de helft van de winst op het vervoer van de olie te betalen aan Saoedie-Arabië en de rest te verdelen onder Syrië, de Libanon en Jordanië. Syrië protes teerde hier tegen, daar het het aandeel van 63 procent voor Saoedie-Arabië te groot achtte. (Advertentie) en geeft L wittere tanden - gezondere fanden frissere adem Alléén Colgate Super bevat GARDOL! GARDOL - het doeltref fendste bestanddeel, dat ooit tegen tandbederf in tandheelkundige laboratoria werd ontwikkeld en waarop Colgate liet uitsluitende recht bezit. De GARDOL in Colgate omgeeft Uw tanden als f het ware met een onzichtbaar i schild, dat minstens 12 uur blijft - GAftDö! en er door eten en drinlcen niet tëtóllÉSBsi. afgaat. Bovendien verfrist Colgate 0|, afdoende wijze de adem en maakt Uw tanden schitterend wit. 1 Natrium N-Lauroyl Sarcosinaat Grote tube f 1.35 Standaard tube f 0.75 Probeer het en ondervind waarom Colgate Super met GARDOL de meest verkochte tandpasta ter wereld is Sedert eeuwen heeft de mens met een soort oerinstinct begrepen dat de natuur de bron is van leven en van genezing. Bij de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBESAN zijn H kruiden met elk een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping, vale teint, enz. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden), (Advertentie) Morgenavond, -woensdag, tijdens het programma van The Ramblers, dat te 20.15 uur aanvangt en. om 20.45 uur beëindigd wordt, zullen de geheimen aan de „Bijstand-krant" verbonden bekend worden gemaakt. Het programma wordt uitgezonden via Hilversum 1 (402 m). 68 Prijsbe- palende exemplaren die recht geven op totaal f 25.000 aan waardevolle prijzen, zijn door notaris mr. M. J. Meijer (Amsterdam) gevoegd bij de 3.000.000 kranten, die tussen 3 en 10 september huis aan huis bezorgd zijn. Slapende rijk worden kan men niet, want men is verplicht, om in het be zit te komen van de aan de krant verbonden prijzen, naar het radio programma te luisteren. De trekking van de loterij wordt niet vervroegd. Ondanks dat prak tisch reeds thans alle loten verkocht zijn, blijft de trekking gehandhaafd op 28 september, terwijl de bekend making van de hoofdprijzen plaats heeft op 28-9 dato 4 oktober, in een speciaal pro gramma, Hilversum 1 (402 m), dat te 20.45 uur aanvangt. Vanaf 7 oktober zullen op alle ver koopadressen, kenbaar aan affiches, gratis trekkingslijsten ter beschik king zijn voor bezitters van BIJ- STAND-loten. Aan de universiteiten en hogescholen in Nederland zijn gis teren weer de jaarlijkse rectoraatsoverdrachten geschied. In Nij megen droeg prof. mr. D. van Eck het rectoraat over aan prof. dr. W. Grossouw. Vooraf gaf prof. van Eck een uitvoerig verslag van de lotgevallen der universiteit gedurende de tijd van zijn recto raat. Hij releveerde allereerst de opening van het eerste verpleeggebouw van het academisch ziekenhuis, op 29 september 1956, een belangrijke fase in de lijn van de geleidelijke ontwikkeling der medische faculteit, waaraan op 16 oktober '56 de eerste doctoraalsexamens (2) in de geneeskunde wer den afgenomen. zeer grote achterstand in de deelne ming aan het hoger onderwijs. Volgens deskundigen zal de uitbrei ding van de Katholieke Economische Hogeschool tussen nu en 1970 mini maal een verdubbeling inhouden, waarbij echter met een veel sterkere groei rekening zal moeten worden gehouden. L* De bouw van een nieuwe Hoge school met een a- nvankelijke capaci teit van 1700 studenten, dient dan ook met uiterste voortvarendheid te wor den aangepakt. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal vandaag en zaterdag 21 septem ber geen audiëntie verlenen. Het bestuur der St.-Radboudstich- ting stelde gedurende 5 jaar een vier tal beurzen van f 2000, 's jaars. ter beschikking van Hongaarse studen ten. Op 13 februari 11. werd de 2000ste student ingeschreven. Aan het einde van het academisch jaar stonden 2031 studenten ingeschreven en 64 toehoorders voor enkele colleges. Voor de godgeleerdheid waren in geschreven 40 studenten, voor lette ren en wijsbegeerte 684, voor rechts geleerdheid 278, voor geneeskunde 479, voor letteren wets- en rechtsge leerdheid samen 211 en voor letteren, wijsbegeerte en geneeskunde 322. Veertien studenten promoveerden, waarvan 1 cum laude. 83% der Nij meegse studenten zijn afkomstig uit Noord-Brabant, Limburg en Gelder land. Het commentaar op de statis tische gegevens verbindt hieraan de gevolgtrekking dat aan de Katholieke Universiteit een duidelijk regionale functie moet worden toegekend. Aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg heeft prof. dr. J. Dalmulder het rectoraat overge dragen aan prof. dr. P. van Berkum. De scheidende rector vroeg in het bijzonder de aandacht voor de ko mende ontwikkeling van de omvang van het hoger onderwijs, die met grote zorg wordt tegemoet gezien. Een onlangs gereedgekomen studie, gericht op de analyse van de regio nale niveauverschillen die in ons land t.a.v. de deelneming aan de verschil lende vormen van onderwijs kunnen worden geconstateerd, geeft aanlei ding tot de verwachting, dat de deel neming aan het Hoger Onderwijs door de bevolking in de zui delijke en oostelijke provincies sneller zal toenemen dan die door de bevolking in het westen des lands en dat dientengevolge de oti- derwijs-organisatorische consequen ties hier ernstiger zullen zijn dan ginds. Vergeleken met de westelijke pro vincies hebben de zuidelijke tot nu toe, onder meer onder de invloed van sociale structuurverschillen, een In Utrecht droeg prof. dr. H. Ob- bink het rectoraat over aan prof. dr. L. Seekles, in Groningen nam prof. dr. F. van Os de leiding der univer siteit over van prof. dr. J. Ariëns Kapper. Aan de Economische Hoge school te Rotterdam werd prof. dr. Ch. Glasz de nieuwe rector, als op volger van prof. dr. J. Wisselink. In Wageningen werd prof. ir. W. de Jong voor de tijd van drie jaar tot rector-magnificus benoemd en in Leiden was het prof. S. de Jong, die het rectoraat overnam van prof. dr. A. de Boer. Aan de gemeentelijke universiteit vart Amsterdam eh de Technische Hogeschool te Delft vonden geen rec toraatsoverdrachten plaats. De rec- tores magnifici zijn daar voor een .langere termijn dan een jaar be noemd. TOEPASSELIJK 5 Een fabriek in Japan, die J J sigarettendoosjes vervaardig- t de, waaruit telkens als je het J j pakje open maakte ijl, maar i goed verstaanbaar een liedje J te horen was van de volgen- t de tekst: „Ik zal heel de we- J reld eens in brand zetten", i is dezer dagen tot aan de J grond toe afgebrand. t Vondst De politie van Eltham heeft on langs een dure Jaguar-auto aange troffen. die kennelijk in de steek was gelaten, nadat de eigenaar er mee tegen een lantaarnpaal was ge reden. Op de achterbank zaten een witte en een zwarte geit. Met meer dan gewone belangstelling is de po litie thans op zoek naar de eigenaar. Whisky Gistermorgen brak brand uit in oen whisky-fabriek te Glasgow. (Dank zij het heldhaftige optreden van brandweer en personeel kon de voorradige whisky tot de laatste druppel in veiligheid worden ge bracht. Van de fabrieksgebouwen bleef echter geen spaan over. Blaffen Telkens als men mevrouw Sheene uit Leicester opbelde, ge beurde er iets merkwaardigs. De telefoon rinkelde niet, maar in plaats daarvan blafte haar hond uit alle macht, terwijl hij ook me tershoog in zijn hok omhoog sprong. Mevrouw Sheene liet deze kwestie dus door technici van de PTT onderzoeken. Deze kwamen tot de ontdekking, dat een der elektrische leidingen kapot was. Daarom rinkelde het toestel niet. Maar als iemand het nummer van mevrouw Sheene draaide, ont stond er kortsluiting in het net en dat was juist onder het hon- dehok, zodat de dappere vier voeter elke keer een elektrische schok door de leden kreeg. Demonstratie De ambtenaren, die de landbouw- demonstratie in Devon moesten or ganiseren, hebben er maar een be roerde dag aan gehad. Ze jnoesten boeren uit de omtrek tonen hoe watersproeiers werkten en van welk geweldig nut ze waren bij grote droogte. Op de dag van de demon stratie viel de regen echter met bak ken tegelijk uit de hemel. De boe ren, die toch kwamen kijken, had den laarzen aangetrokken, omdat ze op het veld tot aan de knieën in de modder zakten. Adres De postbode van Lowesoft kreeg: dezer dagen een brief te bezorgen, die was geadresseerd aan de Sla pers-firma. Hij ontdekte op de duur, dat er inderdaad een echte firma Slapers bestond, maar toen was hij al op het gemeentehuis geweest, waar hij tegen de geeuwende amb tenaren had gezegd: „Ik geloof, dat ik hier terecht ben". Haal eens gauw wat verdunning bij de drogist! (Advertentie) voedt en beschermt Uw haar. ML 4 houdt het de hele dag in mode! "de haarcrème van haarspecialisten" en geeft het een prachtige glans iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ WOENSDAG, 18 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8J8 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw (9,35- 9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Schoolra dio VARA: 10,20 Gram. 11,00 Idem 12,00 Orgel en zang 12,33. Land- en tuinb: meded. 12.33 V.h. platteland 12,38. Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 .-Tentoonstellings agenda 13,20 Lichte muz. 13,50 Med. kron. 14,00 Gram. 14,30 V.d. jeugd 16,00 V.d. zieken 16.30 Pianoduo 16,50 Gram. 17,25 Orgelsp. 17,50 Rer.uitz.: Rijksdelen Over zee: Kinderen in Leliendaal a.d. Comme wijne, door zr. Boekje Bulthuis 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,30 RVU: De gods diensten in het Midden-Oosten in verle den en heden, door prof. dr. C. J. Blee- ker 19,00 Lichte muz. 19,15 Parl.overz. VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, caus. 20,15 Dansmuz. 20,50 Meeuwen boven Sorrento, hoorsp. 22,30 Gram. 22,45 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws in Es peranto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gew. muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,30 Amus.muz. 10,00 Gram. 10,30 Mor gendienst 11,00 Gram. 11,15 Omr.ork. 12,00 Pianoduo 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Salon- ork. 1350 Gram. 15,35 Studentenkoor en -ork! met sol. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 17,55 Vocaal ens. 18,15 Metr.ork. 18,45 Spectr. v.h. Chr. org - en verenigingsleven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Radio-Jeugdappèl 21,30 A Child of Our Time, oratorium 22,45 Avóndoverd. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen Zaterdagavond is als besluit van de deelnemers in „aioom-kledij" ver tentoonstelling „Het Atoom" op de Amsterdamse luchthaven Schiphol een slotbal gehouden, waarvoor schenen. De foto toont een groepje feestelingen in een ongetwijfeld wetenschappelijk gesprek 16,02 Omr.ork, 16,45 Gram. 17,00 Nws. 17.10 Orgelconc. 17,50 Boekbespr. 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Tenor en piano 20,00 Omr.ork. 22,00 Nws. 22.11 Pianorec. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 Verz.progr. 15,00 Omr.koren 15,15 en 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Grani. 17,30 Idem 18,30 Jazzmuz. 18,55 en 19,00 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 21.08 Idem 22,00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22,55 Nws. Televisie WOENSDAG, 18 SEPTEMBER AVRO: 17,00-17,40 V.d. kind. VARA: 20,30 Mensen, dingennu! 21,00 Die andere, komedie. FRANS BELG.: 19,00 Reflets du Libé ralisme 19,30, 19,40 en 20,05 Act. 20,30 Film 21,45 Lectures pour tous. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. kind. 19,30 Nws. 20,00 Variétéprogr. 22,00 Nws. en journ. (Advertentie) Zijne Hoogwaardige Excellentie de Bisschop van Breda heeft de zeereerw. heer R. Verdurmen te Oostburg benoemd tot districtsdirec teur van het Kath. Vrouwelijk Jeugd werk in west Zeeuwsch-Vlaanderen en tot geestelijk adviseur van de Kath. Vereniging voor Cultuur en Ontspanning in west Zeeuwsch-Vlaan- deren. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot districts-aalmoe- zenier van de Kath. Actie Jongeren in west Z.-Vlaanderen de W.E. heer R. Verdurmen, rector van het zieken huis te Oostburg. l Vooi familiegebruik, Hin-i/l liierschroeffiessen door H. J. Kaeser 53) Hi.i kon de twee anderen van daar uit goed zien. een trek op Marcel- ,T. i Ee gelaat ontging hem. Hij '8„™r glimlach, de lieftallige blik, nier Zy Hranz opnam, de ma de om r.=r°PLZy naar hem overleun- al'die rliifcL™.te luisteren. Hij zag keren in h. ,?le bem al honderd dat hii ze ha,dden verrukt, om- haar gevoelen1! a voortekenen van gehouden. le&ens zichzelf had dj'wat^een' fi?nUi!0matisch verorber- voor hem op taféEzetr!2 dlensfertie de hii u- zette, registreer- film die' inn'J, u?0r z'cb zag. als een pas 'later als rie^'i opneemt> keld is als a f filmstrook ontwik zichtbaar zijn voorstellingen lein^dnn oergIu gccn andere gevoe- ztch in 5yna Pijnlijke leegte, die het toezien11 verbreidde. Alleen zamelen a Yan belang- het ver- kwam hier ni 1.nd™kken de rest tigde 2nn w i! 5y pas" H'i ves" Marcelle gerust h»,f8rSt aUee," op Franz %,Seri,st, had, nu ook op druk!"stèld?3^1 een gelukkige in- dat hil h.i hlJ vast, „hij weet, 1 OU begrepen, misschien ook be- mind wordt", „Hij ziet er ook niet onaardig uit", zo dacht hij vervol gens, met een zo onpersoonlijke za kelijkheid, alsof hij een oordeel over een of ander voorwerp moest geven. „Hij heeft sterke, mooie tanden kijk, nu lacht hij weer, dan zie je dat nog duidelijker. Zij handen lei den een eigen leven; hij beweegt ze, alsof hij altijd voor het klavier zit". Hij liet geen blik van hen af, hij zag hoe ze opstonden, hoe ze de lo kaliteit verlieten, zo vanzelfsprekend bij elkaar behorend, dat het meteen tot hem doordrong, dat dit niet hun eerste gezamenlijke en ook geen toe vallig bezoek aan een restaurant was. Hij bleef zitten, onbewegelijk, ver diept in wat er in hem zelf omging. Toen hij eindelijk naar buiten kwam, viel het scherpe licht zo onbarmhar tig op hem, dat hij enkele minuten lang zijn ogen sloot en tegen de muur van een huis bleef leunen. Toen ging hij rustig, als altijd, maar met ge bogen hoofd, door de zonovergoten straat verder. Toen Johnny om vijf uur uit het grote fabrieksgebouw, waar hij nu werkte, naar buiten kwam, zat Mar celle in zijn wagen. Zij had een twee de sleutel ervan, en zij had Johnny nu en dan wel vaker op die manier verrast. Hij had in de laatste uren iedere gedachte teruggedrongen, die zich over de drempel van zijn be wustzijn scheen te willen wagen de filmstrook was nog steeds niet ontwikkeld en daarom was er in de spontane opgewektheid, waarmee hij haar begroette, geen zweem van iets ongemeends of gekunstelds. Maar toen de wagen de stad uit reed, zei Marcelle, met een blik op zijn gezicht: „Je ziet er zo bleek uit Johnny, voel je je niet lekker?" Die vraag had dezelfde uitwerking, als wanneer men een maanzieke toeroept. Johnny werd nog bleker, zijn handen klampten zich een tijd lang hecht om het stuurwiel, alsof zij een houvast zochten en hij perste zijn lippen dicht op elkaar. Marcelle schrok van hem. Tegen al le regelen der voorzichtigheid in, die zij anders altijd in de rijdende wa gen in acht nam, vlijde zij zich dicht tegen hem aan, streek liefko zend met haar hand over zijn haar en legde haar gezicht op zijn schou ders. „Johnny", fluisterde zij, wat scheelt er aan? Heb je moeilijkhe den gehad, je opgewonden? Je kunt het tegen mij toch wel zeggen". Hij deed niets om zich van haar los te maken, en toch ging er plot seling zo'n tegenstand van zijn on bewegelijke gestalte uit, dat Mar celle in haar gewone correcte hou ding terugviel. En om een beklem ming te breken, die onverdragelijk dreigde te worden, nam zij haar poe derdoos en begon zich zorgvuldig te poederen. Deze mechanische bezig heid stelde haar een beetje op haar gemak; zij kon weer gewoon denken. Hij had iets op zijn hart, maar wat? Zelfs als zij op dat ogenblik gewe ten zou hebben, dat hij maar een paar meter van haar en Franz van daan in hetzelfde lokaal had zitten lunchen, Zou dat geen genoegzame verklaring voor haar geweest zijn. Haar gevoelens waren immers van het eerste ogenblik af in twee rich tingen gegaan, haar liefde had twee even schone, schitterende bloesems voortgebracht, die elkaar over en weer aanvulden, verdiepten en be vruchtten. Helder en duidelijk als haar aard was. begreep Marcelle wel, dat men, van buiten af bekeken, haar mis schien wel onoprechtheid zou kunnen verwijten; maar omdat haar in twee richtingen werkzame gevoelens uit één enkele bron voortkwamen, I voelde zij zich tegen een dergelijk verwijt veilig. „Johnny", zo begon ze andermaal, „je hebt er geen idee van, hoe graag ik zo naast je over de weg rijdt". Een gedachte, fel als een bliksem flits, schokte door hem V -en: „En met de ander zit je graag in een restaurant!" maar hij sprak die in val niet uit. 't Drong ook niet tot hem door, dat hij voor de eerste maal aan Franz als aan een vreemde ge dacht had. Het duurde enige tijd, voordat de indrukken van die dag uit de diepe put, waarin hij ze had laten wegzin ken, weer naar de oppervlakte kwa men. En toen ze eindelijk klaar en duidelijk voor hem lagen, voltrok zich, met de eigenaardige inconse- -quentie van verliefden 'n onverwach te verandering in hem. Zijn gevoe lens voor Marcèlle werden dieper, eisten meer, werden bewuster. Een nieuw element, een hartstocht, voeg de zich erbij, tot nu toe aan zijn na tuur vreemd gebleven, maar thans gesterkt door krachten, die hij aan zijn vijandige houding tegenover Franz ontleende. Franz schrok, als iemand, die uit een droom gewekt wordt, toen hij, onder het spelen, op een avond door Johnny ruw bij de schouders gegre-1 pen werd en hem met haast onbe heerste wrok hoorde uitroepen: „Wat zit jij hier in de schemer voor Mar celle te spelen?? Kun je geen licht maken?" Nog voor Franz antwoord kon ge ven, ging John op besliste, maar heel andere toon tot Marcelle ver der: „Kom mee, we kunnen nog een tochtje maken!" Marcelle keek van Johnny naar Franz, van Franz naar Johnny. Nu pas werd haar iets duidelijk. En uit een behoefte, om het evenwicht weer te herstellen, om tenminste voor de schijn te doen, alsof er niets gebeurd was, zei ze rustig: „We zouden met ons vieren kunnen gaan, Mama en Franz zal een ritje ook goed doen!" Johnny's gezicht vertrok, hij ver schoot. Zonder iets te zeggen, verliet hij de kamer, en twee minuten later hoorde men hem het tuinhek door gaan en wegrijden. „Wat heeft hij?" vroeg Franz, meer verrast dan geërgerd. Maar toen hij Marcelle's gezicht zag, voelde hij zich gedwongen de vraag vol angst te herhalen: „Wat heb jij?" Hij kreeg geen antwoord. Marcel le ging naar het openstaande raam en keek naar buiten. Een zomerse avond, overal stilte, alleen van de wa terkant enkele stemmen en het la chen van baders. Voor de eerste keer, sinds zij in dit huis terugge keerd was, werd zij door een grote van bezorgdheid vervulde angst over vallen. Als in een plotseling visioen, zag zij van te voren reeds de keten yan logische gebeurtenissen, die op deze avond zouden volgen. Haar hart deed pijn, als ze aan Johnny dacht, zij had het gevoel, alsof zij verraad jegens hem gepleegd had. Een arm legde zich om haar schouders, Franz vlijde zijn hoofd te gen haar aan. „Och Franz"! fluisterde zij. De greep om haar schouders werd heviger, en toen zij zich onbewust in die beschermende arm liet rusten, toen zij, zo kennelijk zwak, zo volko men vrouwelijk, toevlucht zocht voor bet rijzende besef van wat er ko men ging, werd de dromer naast haar wakker; hij kwam te voorschijn uit de luisterrijke fantasie der laat ste maanden, waarin haar tegenwoor digheid hem telkens gebracht had, en Franz Sheridan besefte voor het eerst, dat hij een meisje in zijn arm hield, en dat hij van dat meis je meer hield dan van iets anders ter wereld. ..Marcelle!" zijn stem was anders geworden, zijn toon nieuw. Zij schrok, maakte zich uit zijn arm los en sloot het raam, om een bezig heid voor te wenden. „Marcelle, lieveling!" Dit woord, zo eenvoudig, zo van zelfsprekend voor de eerste keer uit gesproken deed haar beven. Haar blik vloog over zijn verrukt gezicht, dat plotseling geslotener en mannelijker scheen geworden, maar zij waagde het niet, hem te blijven aankijken en sloeg haar ogen weer neer. Maar als iemand, die lange tijd blind geweest is en dan het licht van zijn ogen weer terugkrijgt, zo zag Franz in die plotselinge helderheid niet alleen het zichtbare, maar drong hij ook tot het onzichtbare door, en besefte plots de samenhang der din gen. De herinnering aan die avond op het weiland kwam in hem op, hij zag Johnny's gezicht weer voor zich en de uitdrukking van tedere, be angste liefde, die het verried, en zei hardop: „Daarom was Johnny daar net zo vreemd hij heeft gemerkt, dat je., dat we.." Hij aarzelde, on der de indruk van zijn eigen ontdek king, die nu onder woorden gebracht moest worden, en vervolgde: ..Dat we van elkaar houden, Marcelle!" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3