Afd. Zeeland Ver. Ned. gemeenten vergaderde te Goes Zeeuws wordt Landjuweel lustrumfeest Wereldfederalisten kwamen bijeen op bezinningsavond te St.-Kruis v< Winkeliers-karavaan door w.-Zeeuwsch-Vlaanderen Uitstekend programma van Terneuzens Vrouwengilde Iloofdplaatse raad besluit tot wegenverbeterins: Brandweerwedstr ij den van Terneuzense B.B. Burg emeesters, secretarissen en wethouders op de Hajuto Zmd-Beveland ZEEUWSC //- VLAANDEREN agenda DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 Overheid en cultuur en sport Bernard #rhoeven aan het woord Fruitfee deelde appels en peren uit Ajscheid bij Cal Willem Armapolder Faillissementen Üt AiU Spel met lucifers Twee ton schade te Haamstede Misverstand wordt weggewerkt Hoogwaterstanden Concours Ovezande Leerstoel voor de vrede gevraagd Gemeenteraadsvergadering Bevolkingsonderzoek T.B.C. Begin van brand en een aanhouding Diplomas brandwacht uitgereikt Dader van branden in Heikant en Koewacht? Vandaag Morgen O1 ln de Jaarvergadering der afd. Zeeland van de ver. van Ned. gemeenten die te Goes in hotel „de Korenbeurs" werd gehouden, heefj de voorzitter, mr. A. Mes, na zijn welkomsvoord 'n hartelijke felicitatie gericht, tot de Commissaris der Koningin, Jhr. mr. dr. Casembroot, met diens 25-jarig hu welijk, dat zaterdag in intieme huiselijke kring door het zilveren echtpaar is gevierd. Jhr. de Casembroot dankte voor deze attentie alsmede voor de blijken van belangstelling welke hij uit de rijen van gemeentelijke autoriteiten mocht ontvangen. de echter dat die taak in de eerste plaats stimulerend moet zijn. De overheid dient te steunen wat van onder op uit de gemeenschap zelf komt of wat reeds aanwezig is. Een praktisch idee vond spreker om wat de vermakelijkheidsbelasting op brengt te gebruiken voor culturele subsidies. Bij de discussie was het de burge meester van Veere. die wees op de cultuur, welke in zijn stadje leeft, een cultuur, dis bedreigd wordf als Veere economisch te gronde gaat, door het aanleggen van een dam zonder sluis! Na vlotte afwerking der beknopte agenda heeft de letterkundige Ber nard Verhoeve uit Arnhem, tevens lid der Tweede Kamer een interessant betoog gehouden over ,.De gemeenten en dé cultuur". Spreker zette in de brede uiteen welke wegen de ge meente-besturen kunnen bewandelen om de cultuur in eigen stad of dorp te bevorderen. Spreker beklemtoon- De Zeeuwse gemeentebestuurders, die gisteren te Goes vergaderden, brachten in de middag, op uitnodi ging van het bestuur, een massaal bezoek aan de Hajuto-tentoonstelling, om kennis te maken met deze demon stratie vol zakelijke durf maar ook met de fruitfee. die omstuwd doos haar gevolg wederom naar de expo sitie was gekomen. Bij afwezigheid van de voorzitter van Handelsbelangen, werd het woord tot de heren gericht door de voorzit ter van de Hanze, de heer J. Roose. die liet uitkomen, hoe het werd ge waardeerd, dat de gemeentebestuur ders uit Zeeland wilden kennis ma ken met de Hajuto. Deze manifesta tie laat zien, aldus spreker, wat door- eendrachtig samengaan van organisa ties en medewerking van de gemeen te te bereiken valt. De heer Roose hoopte, dat de heren geen spijt zou den hebben van hun bezoek en deel- Onder voorzitterschap van de heer J. J. Lindenbergh te Wemeldinge werd in hotel ,,De Zwaan' te Ka- pelle een vergadering gehouden van de dijkraad voor de Cal. Willem Annapolder. Tijdens deze vergadering heeft men op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de waterbouwkundig amb tenaar van deze polder, de heer G. M. Lindenbergh. Wegens ziekte kon deze niet op de vergadering aanwe zig zijn, maar de voorzitter bracht hem hartelijk dank voor het vele werk, dat hij voor de polder heeft gedaan in de bijna 35-jarige periode dat hij als waterbouwkundig ambte naar van de W. A. Polder werkzaam was. De rekening over 1956 had een batig saldo van f 6000.-, de mede, dat ook een voorstelling met het waterorgel op het program stond. De fruitfee wendde zich daarna tot de bezoekers en heette hen harte lijk welkom. Zij betreurde het, als pas uit de knop ontlokene, niet over de welsprekendheid te beschikken, welke de roem van vele gemeentebe stuurders is en drukte daarna nog maals haar voldoening uit over Goes, dat zich welbewust is van zijn taak als verzorgende gemeente en dit toont niet deze tentoonstelling en het komende fruitcorso. Daarna trok zij door het restaurant en bood alle aanwez gen een peer of een appel aan. Nadat ook nog een kop koffie was gebruikt httjt mr. Mes zich in een geestig spechje tot de fruitfee ge wend, haar menig compliment toege voegd en tenslotte gevraagd of zij met haar toverstaf even over de geld kist wil strijken, waarmee de mi nister van financiën op prinsjesdag voor het forum komt, opdat de ge meenten er in de Troonrede niet al te bekaaid van af komen. Na de kleur- en klankpracht van het waterorgel te hebben bewonderd, maakten de heren een rondgang langs de keurige stands op de Hajuto. Dank zij het goede weer was in de middag en in de avond het bezoek aan de Hajuto zeer bevredigend. In de middagbijeenkomst heeft dr. W. v. d. Zijl, van het Ned. Olym pisch comité, een causerie gehouden over „Overheid en sport", waarin hij nogal grootscheepse initiatieven pro pageerde. welke de kleine gemeen ten. waaruit Zeiand voornamelijk bestaat, toch niet kunnen opbren gen. Uitgesproken zijn de navolgende faillissementen: A. Akkermans, West straat 1, Domburg, R.C. mr. A. J. W. van Roijen. Cur. mr. W. K. H. Zie- leman, Middelburg. K. P. Keijzer. werktuigkundige, Middenhofsingel 17, O. en W. Sou burg, R.C. mr. J. A. Abbing. Cur. mr. M A. Terwoert. Middelburg. H. van de Kuilen, Mesdaglaan 2, Vlissingen. R.C. mr. J. A. E. Ruik, Cur mr. H. Bruin. Middelburg. Gedeponeerd handelsmerk Doordat de winkeliers nog meer aandacht hadden besleed aan hun re clamewagens, konden de bewoners van west-Zeeuwsch-Vlaanderen ge nieten van een waar schouwspel. Niet minder dan dertig versierde wagens, overgoten door een onverwachte zon, trokken door het land van Cadzand. M?( aantrekkelijke leuzen en met waardevolle uitstallingen deden de winkeliers van Oostburg een beroep op de koopkracht van het publiek. Het behoeft geen betoog dat in alle plaatsen de belangstelling uitermate groot was. Toen buiten Sluis even werd gepauzeerd, verklaarde een be jaarde bewoner, dat hij in zijn gehele leven nog nooit zo'n "grote drukte op de Ronduit had gezien. Een pluim verdient het hoofd van Doordat kinderen met lucifers speelden, stichtten zij een brand je in de kapitale, gevulde graan schuur van de heer J. Korteweg te Haamstede. De brandweer stond vrijwel machteloos tegen de vuurzee, welke door de harde wind spoedig was ontstaan. De schuur brandde geheel uit en de schade beloopt ongeveer f 200.000. de school te Hoofdplaat, die de jeugd netjes achter de afrastering opstelde, en de rijkspolitie, die in veel plaat sen medewerking verleende. Werden in de voormiddag de deel nemers te Aardenburg, in, ,.'s Lands Welvaren" door de winkeliersvereni ging verrast, in de namiddag gebeur de dit weer in „Casino" te Bres- kens. Vandaag brengt de karavaan een bezoek aan de paatsen in de kanaal zone. In de betrekkelijk korte tijd van zijn bestaan heeft het r.-k. Vrouwen gilde te Terneuzen bewezen een ver eniging te zijn, waar vele katholieke dames de juiste ontwikkeling en ont spanning kunnen vinden. Het is ook hier niet altijd even gemakkelijk een goed winterprogramma te bieden. Verder werd uitvoerig van ten gewisseld over de komende sa menvoeging van polders op Zuid- Beveland. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat het noodzake lijk is mee te werken aan een actie om te bereiken, dat het bestuur van het nieuw te vormen waterschap zal bestaan uit mensen, die wonen in de streek, welke zij vertegenwoordigen. Deze kunnen immers ook het beste de lokale facetten van het werk beoor delen. gedach- Maar de reeds afgewerkte program- ma's viin Inrh w/<sl mprlo r\nvr a a Ir (Advertentie) ma's zijn toch wel mede de oorzaak geweest, dat na 'n korte, maar goed- gevoerde piopaganda-actie, weer der tig nieuwe leden zijn toegetreden. Ook het programma voor de ko mende winter is weer met veel zorg samengesteld. Men begint vandaag met een verdiepingsdag. die zal wor den geleid door pater Jac. de Rooy S.J. Voor verschillende Terneuzense dames geen onbekende. Zij. die deze dag zullen meemaken, zuilen zeker tot de conclusie komen, dat uitste- 'n Kwaliteitsproduct van da Wybr rt-Fabrlekeo. 70 en 90 et. alléén bl| Apothekers en Drogisten Komend seizoen gaat het Zeeuwse Landjuweel zijn eerste lustrum vie ren. Dit was voor de stichting Zee land, welke de culturele zaak orga niseert. aanleiding zich te wenden tot alle amateur-toneelverenigingen in Zeeland om aan het congres deel te nemen, daarbij enkele misverstan den uit de weg l uimend. Uit een en quête was de stichting ni. gebleken dat diverse verenigingen tot nu toe niet meededen omdat zij menen niet voldoende niveau te hebben. Meedoen behoeft evenwel niet mee dingen te betekenen, aldus de circu laire. „Het heeft inderdaad niet voor ie dere vereniging zin om mee te dingen naar de prijzen, maar het heeft wel voor iedere vereniging zin om mee te doen aan het Zeeuwse Landjuweel. Iedere deelnemende vereniging krijgt dank zij het Landjuweel, de kans om eens per seizoen 'n voorstelling door een alleszins competente jury te la ten beoordelen. Men krijgt nu eens een ander (en deskundig) oordeel, dan waartoe het veelal bij voorbaat vergevensgezinde eigen publiek in staat is. In het jury-rapport worden alle on derdelen van het gespeelde stuk on der de loep genomen. De keuze van het stuk. de regie en het spel wor den hierin geprezen of afgekeurd, waarbij uiteraard aangegeven wordt, waarom het stuk zelf goed of min der goed was en waarom de uitbeel ding de juiste weg was of (veel of weinig) te wensen overliet. Voor een dergelijk oordeel, waarbij tevens alle gunstige of minder gunstige factoren (b.v. goede of slechte accommodatie) in aanmerking worden genomen, be- tegendeel men kan er zijn voordeel mee doen bij de volgende voorstel ling. Bovendien kan men desgewenst ook nog een mondelinge nabespreking van de provinciale toneeladviseur krijgen, die steeds bereid is om het gespeelde stuk nog eens kritisch met regisseur en spelers door te nemen. De winst van het Zeeuws Landju weel is juist gelegen in de bemoedi gende resultaten, die de pedagogische arbeid van jury-leden en toneeladvi- seur tot op heden heeft opgeleverd. Zowel de jury-leden als de toneel- adviseur zijn nl. de mening toege daan, dat het Zeeuws Landjuweel na vier jaren reeds een aanmerkelijke verbetering van het peil van 't ama teur-toneel in onze provincie heeft be werkstelligd. Het is derhalve zaak. dat zoveel mogelijk amateur-toneelverenigingen aan dit culturele evenement gaan meedoen, opdat gleze gunstige resul taten niet beperkt blijven tot een min derheid van de in Zeeland werkzame verenigingen". Zeeuivs voorbeeld Dat liet streven der stichting Zee land algemeen wordt gewaardeerd blijkt wel uit het feit dat de Neder landse amateurtoneelunie en het Werkverband kath. amateurtoneel 't plan opvatten om het Zeeuwse voor beeld na te volgen door in iedere provincie van ons land een provinci aal landjuweel te gaan organiseren. Het ligt zelfs in de bedoeling van genoemde organisaties om deze pro vinciale landjuwelen tot één landju weel te doen uitgroeien. Nu het Zeeuwse Landjuweel in ons lans als voorbeeld dient, is dit voor Zeeuwse amateur-toneelverenigingdn die tot op heder. niet aan dit evene ment hebben deelgenomen, een re- Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 18 septem ber. de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 8.34 en 21 18 uur; te Terneuzen om 8.21 en 21.07 uur en te Vlissingen om 7.51 en 20.37 uur. De uitslag van het schuttersconcours gegeven door Zeelandia te Ovezande. waaraan werd deelgenomen door 97 schutters van 13 verschillende soci ëteiten, luidt als volgt: Hoofdvogel. Jac. de Baar. Willem Teil. Ovezande: le zijvogel, P. Pan- tus. Zeelandia. Ovezande: 2p zijvogel, C. Lous, Edele Handboog GOES „St. Joanna" kreeg een nieuw lijkenhuis Gistermorgen had in het zieken huis St.-Joanna" een sobere plech tigheid plaats. Met enig ceremonieël werd. na de inzegening door rector C. Jansen, het nieuwe moderne lij kenhuis in gebruik genomen. De voorzitter van het ziekenhuis, de heer Joh. Bos. droeg het gebouw over aan de eerw. zusters, die zich al zo lang hadden moeten behelpen met het wat primitieve oude mor tuarium. De heer Bos zei, dat het bestuur verheugd was, dat het zie kenhuis nu de beschikking heeft over een waardig verblijf voor de patiën ten. welke in het ziekenhuis even tueel komen te overlijden; ook de familie-leden van de afgestorvenen kunnen nu op verantwoorde wijze worden ontvangen in de aangebouw de wachtkamer. Spreker dankte de aannemer de heer L. Dekker en verzocht hem ook die dank over te brengen aan de on der-aannemers voor het keurige werk. Daarna kreeg men gelegnheid het nieuwe gebouw te bezichtigen; het bestaat behalve uit de reeds ge noemde wacht- en ontvangkamer, uit drie rouwkamers, waar de doden op gebaard kunnen worden en eveneens uit een ruime sectie-zaal, met uitge breid sanitair. Het oude lijkenhuis is nu omge bouwd tot werkplaats voor de aan het ziekenhuis verbonden vaklie den. Ovezande VERGADERING COÖPERATIE DIEPVRIESKLUIZEN Onder voorzitterschap van de heer W. Remijn kwamen de leden van de coöperatieve vereniging tot exploita tie van diepvrieskluizen in onze ge meente in algemene vergadering bij een. Nu de installatie enige maanden werkt en de boxen door de huurders in gebruik zijn genomen, kon worden geconstateerd, dat de installatie voor treffelijk werkt en dat men over het resultaat zeer tevreden was. De aan delen werden aan de belanghebben den ter hand gesteld en de eerste stor. ting ten bedrage van 100.- werd voldaan. Tevens werd vastgesteld een huishoudelijk reglement. In het ontwerp werden op verzoek van de vergadering nog 2 wijzigingen aan gebracht, n.l. betreffende het veroor zaken van schade door eigen schuld van de huurders, alsmede een bepa ling betreffende het eventueel niet voldoen aan aanzeggingen van het bestuur inzake het schoonhouden van de boxen. De burgemeester, die even eens de vergadering bijwoonde, werd in verband met dc door hem ver- Ie kal C Koe,^azeHaUnKHi?Unv»zadn; werkzaamheden inzake de tot- -tx.0 Zj.66l3ndl3. Ovezan- 4. <-1 IrV>-.4 «-r non /d <-> -r /-iierNxrvieeiricial de; 2e kal, M. Rijk, Spes Nostra, Ove zande; 3e kal, P. Boonman. Jacoba Beieren, Goes; 4e kal. B. Rijk. Con cordia, 's Heerenhoek; le klep. A. Sorber. ADLM. Kwadendamme: 2e klep. P. Schreurs, Zeelandia, Ove zande; 3e klep. Jac. de Baar, Willem Teil, Ovezande. De meeste punten (5) behaalde Jac. de Baar, Willem Teil. Ovezande. waar voor een beker beschikbaar was; op volgende met 4 punten was L. Ver- meule. Soranus. Heinkenszand. standkoming van deze diepvriesinstal- latie en het leiden van de eerste be sprekingen benoemd tot erevoorzitter van de coöperatieve vereniging. Te vens heeft het bestuur besloten, ge- zién het feit, dat wederom reeds enige aanvragen werden ontvangen, het aantal boxen uit te breiden met 12, zodat belanghebbenden zich bij het bestuur kunnen vervoegen om nog voor een resterende box in aanmer king te kunnen komen. Geconcludeerd kan dus wel worden, dat deze instal latie in de smaak valt. kend werd gestart. Voor oktober, misschien zelfs nog in september, staat een excursie op het programma naar een bekende fa briek van voedingsmiddelen te Ant werpen. j Eind oktober komt niemand minder dan de bekende pater P. J. Suasso de Lima de Prado naar Terneuzen. Hij is een Afrika-kenner bij uitne mendheid en zal dan spreken over zijn prachtig boek ..Luipaardmannen en Slangendansers" en over het thans zo sterk sprekende rassenprobleem. Deze lezing staat ook op het pro gramma van de ZVU. Doordat het Vrouwengilde en ZVU hierin hebben kunnen samenwerken zullen ook de ZVU-leden deze avond kunnen bijwo nen. In november volgt een boekbespre king en een bezoek aan de opera te Gent of Antwerpen. Ook voor dit jaar staat weer een uitstekend pro gramma klaar in verband met de Kerstviering. In het nieuwe jaar volgt een demonstratie-avond van een be kende Nederlandse fabriek van voe dingsmiddelen en zal weer een be zoek aan de opera worden gebracht. Mevrouw Vermeulen-Peperkorn, lid van het Vrouwengilde, zal een avond spreken over Kinderrecht en een be langrijke inleiding over „Opvoeding tot Christen-Humanisme" zal worden gehouden door prof. 'dr. Walgrave. Het bestuur heeft wel voor de no dige afwisseling gezorgd en zeker ook in dit winterprogramma zullen de le den meerdere onderwerpen aantref fen. die boeiend genoeg zijn om er eens een avond van te genieten. Tenslotte zullen gedurende het sei zoen nog interessante cursussen wor den gegeven. In de raadsvergadering van Hoofd plaat werd het maximum rekening- courant k-ediet met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten ver hoogd tot 75000.De ziektekosten vergoeding voor de ambtenaren werd met ingang van 1957 voor gehuwden en ongehuwden resp. op f 112.80 en 66.— gebracht. Er werd adhesie betuigd aan het schrijven van de Nederlandse Bond van gemeenteambtenaren met be trekking tot de salarissen van de se cretarissen, ontvangers en eerste ambtenaren ter secretarie. In principe werd besloten, financië le medewerking te verlenen aan de verbetering en vernieuwing van de r.-k. St. Jozefschool te Hoofdplaat. Eveneens werd besloten financiële medewerking te verlenen tot het aan brengen van enkele verbeteringen aan de Christelijke school. Aan de r.-k. Fröbelopleiding in de provincie Zeeland te Vlissingen werd een sub sidie van 40.— verleend. Aan de stichting Katholiek Middelbaar on derwijs voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd over 1956 en 1957 een subsidie verleend a 50.per Hoofdplaatse leerling. Op het subsidieverzoek van de Hendrik Willem Landstichting te Arnhem werd in verband met het geringe plaatselijke belang en de fi nanciële toestand der gemeente af wijzend beschikt, evenals op het sub sidieverzoek van de Vereniging Zeeuwsch Consultatiebureau voor al coholisme te Middelburg en de stich ting Militaire Tehuizen van het Hu manistisch Thuisfront te Amsterdam. Besloten werd de Marijkeweg te Slijkplaat te doen asfalteren. Ook de Oostlangweg zal 'n belangrijke verbetering ondergaan. De rijbaan zal 6 m. breed worden en bestaan uit klinkerkeien met aan weerszij den keistroken van 0.5 m. breed. Langs de zuidzijde zal tegen de bebouwing een trottoir van beton- tegels ter breedte van 1.65 m. wor den gemaakt. De verbetering vangt aan bij het kruispunt in de kom van Hoofdplaat en eindigt 82 m. oostelijk bij het einde van de on derhoudsplicht der gemeente. De huren van de gemeentewonin gen Schoolstraat 42 en 43 Molenweg 66 en mgr. Luypenstraat 22 werden met 25 pet. verhoogd. Besloten werd met de N.V.P.Z.E.M. een nieuw con tract aan te gaan met betrekking tot de openbare straatverlichting. De verordening op de heffing van reini gingsrechten werd met ingang van 1 jan. 1958 opnieuw vastgesteld. Het raadsbesluit van 26 april 1957 tot her ziening van de pachtsom van de res terende gronden van het sport- en industrieterrein werd ingetrokken. In de rondvraag informeerde de heer Steijaert hoe het staat met het plaat sen van 'n lichtpunt aan de Marijke weg te Slijkplaat. In de rondvraag van de vorige vergadering had hij hier reeds voor gepleit. Besloten werd een lichtpunt te plaatsen. De heer Steijaert vroeg voorts of het niet mogelijk is, als de weg tot no. één gereed is de bus te laten rijden via Sasput aar Schoondijke. Dit zal overlegd worden met de Z.V.T.M. hoeft men niet bevreesd ta zijn. In- den temeer, om het nu wel te doen. Met een omlijsting van populaire marsmuziek door de muziekvereni ging „Elk naar zijn Krachten" werd in het Dorpshuis te Sint Kruis een bezinningsavond gehouden over de vraagstukken van w ereldregering en atoombom. Naar dit kleine dorp in een uithoek van ons land waren voor aanstaande Nederlandse wereldfede ralisten gekomen om hun idealen te propageren en om daarover met men sen uit de streek van gedachten te wisselen. De bijeenkomst werd geopend door burgemeester J. van Dongen uit Aar denburg, die het enthousiasme prees waarmee deze avond op touw was gezet. Hij verwelkomde tevens de voorzitter van de Belgische federa tie. de heer Cosijn. Hij vond het no dig dat de mensen zich eens bezin nen op de dingen, die zich in de wereld afspelen en wees op hetgeen reeds was bereikt op de weg naar een Europese eenheid. De eerste spreker was de voorzit ter van de Anti-Atoom-Actie G.A. de Bock uit Haarlem, die het doel en streven van deze actie uiteen zette. Deze actie werkt thans vier maanden en heeft haar afdelingen in practisch alle Europese landen, thans wordt ge werkt aan plaatselijke comité's. Hij kwam met klem op tegen de uitla tingen in de,pers als zou de actie een communistische mantelorganisa tie zijn, terwijl er geen communisten inzitten. De actie wil een eerste stap zet ten om een oorlog uit te bannen door het beëindigen van alle proefexplo sies na te streven alsmede het ver bieden van verdere productie van kernwapens en vernietiging van de voorraad. Mevr. E.S. van Hinte-Zandvliet uit St. Kruis, presidente voor Neder land van de Vrouwen Wereld Unie voor Internationale Eensgezindheid, hield een enthousiast pleidooi voor een wereldregering met. centraal ge zag en centrale politiemacht, terwijl prof. Mr. M. Knap. vooraanstaand wereld-federalist uit Amsterdam de ze zaak eveneens behandelde en de voorzitter van de Stichting Propagan da voor Federale Wereldregering J.A. C. van der Kraan uit Rotterdam ver telde waarom hij wereld-federalist is. T elegram Op voorstel van prof. Knap werd besloten aan de Minister van Onder was, kunsten er» wetenschappen een telegram te zenden waarin werd ge- TERNEUZEN De kermis vormt voor de gemeen teraad blijkbaar geen bezwaar in openbare vergadering bijeen te ko men en wel op donderdag 19 septem ber a.s. om 7 uur. Zo te zien is er van de 15 punten geen enkel, dat aan leiding zal zijn tot lange discussies, zodat de wijze vaderen na afloop toch nog een kijkje op de kermis zullen kunnen nemen. Hopelijk worden zij in hun beraadslagingen niet al te veel door het lawaai van draaiorgels en papieren toeters afgeleid. Burgemeester en wethouders heb ben een voorstel eervol ontslag te verlenen aan een drie-tal leraren (in tijdelijke dienst) van het Hondius- Lyceum en bovendien een voorstel tot de benoeming van 4 leraren en 1 le rares aan de gymnasiale afdeling van hetzelfde Lyceum. Wederom moeten leden worden be noemd van de commissie van advies bedoeld in artikel 8 van de Woon- ruimtewet. Er zijn in de gemeente 2 kamers nl één voor de kom en één voor Sluiskil. Alle leden zijn bereid een herbenoeming te aanvaarden. Er is bovendien een voorstel van het college van B. en W. tot vaststelling van een plan tot partiële wijziging van het plan van uitbreiding, regelen de de bestemming in onderdelen van de gronden gelegen nabij de be bouwde kom der gemeente (oostelijk Bolwerk en „Zuid".) Tenslotte is er ook nog een voorstel tot het aangaan van een nieuw straatverlichtingscon tract met de N.V. P.Z.E.M. WATERBALLET Het waterballet, dat zaterdag- in samenwerking van BB.-brand weer-ploegen en het gezelschap „Har monie Terneuzen" zou worden ver toond. kon wegens het slechte weer geen doorgang vinden. De organisatoren hebben besloten dit waterfeest vanavond om 8 uur te doen plaats hebben. Sas van Gent Vandaag start het bevolkingsonder zoek op tuberculose. Afgaande op het aantal aanmeldingen en- in aanmer king genomen, dat velen nog niet lang geleden op de bedrijven zijn doorgelicht, zal de deelname niet onbevredigend zijn. Toch blijven, zoals ook bij voor gaande gelegenheden gebeurde, nog enkelen halsstarrig weigeren aan het onderzoek deel te nemen. Nogmaals zij er op gewezen, dat, hoewel men zich volkomen gezond voelt, de tuber culose zijn verwoestend werk toch al begonnen kan zijn. Meermalen is dit al gebleken. Personen, die aanvan kelijk geweigerd hebben aan het on derzoek deel te nemen of die onver hoopt niet bezocht zijn door de huis bezoekers en alsnog aan het onder zoek wensen deel te nemen, kunnen zich nog steeds opgeven op de ge meente-secretarie. De doorlichting heeft üi het gebouw van 't Wit-Gele Kruis plaats op dins dag 17 september van - 9-12 uur en van 13.30-16.30 uur, woensdag 18 sep tember op dezelfde uren alsmede 's avonds van 19-21 uur, donderdag 19 september op dezelfde uren als dins dag en vrijdag 20 september op de zelfde uren als 's woendags. De laat ste gelegenheid tot doorlichting zal gegeven worden maandag 23 septem ber des namiddags van 13.30-16.30 St.-Jbnsteen Wederom loeide de brandsirene en er bleek brand uitgebroken te zijn in de woning van de alleenwonende E. II. op De Geslechtendijk. Een buur man van E.H.. de landbouwer J.D., wachtte niet op de brandweer en wist met een brandblusapparaat de brand te bestrijden. De politie stelde een onderzoek in en daar verschillende tekenen wezen op vermoedelijke brandstichting werd de bewoner door de politie ingesloten. Clinge FATIMA-AVOND VAN K A. In het St. Aloysiuspatronaat had een bijeenkomst plaats van de le den van de Katholieke Actie. De op komst was zeer bevredigend Nadat de voorzitter een kort inleidend woord gesproken had. werd overge gaan tot het geven van lichtbeelden over Fatima. Om zich geheel en al te plaatsen in de sfeer te Fatima werden enkele Portugese liederen ge zongen. De Klinge (B.) VROUW VERDRONKEN De 55-jarige M.P. echtgenote van E S. oorspronkelijk afkomstig uit da gemeente Hulst is in de regenbak bij haar woning verdronken. Vermoede lijk heeft zij bij het water putten haar evenwicht verloren. De brand weer van St Niklaas heeft het stof» felijk overschot uit de regenput op gehaald. Aardenburg KINDJE AANGEREDEN Maandagmorgen om ongeveer kwart voor twaalf liep het 3-jarig zoontje van de heer van P. spelenderwijs te gen de langzaam rijdende bestelwa gen van de heer Z. uit Oostburg. Met een kwetsuur aan het linkerhandje en een dijbeenbreuk werd het kind naar het St.-Antonius-ziekenhuis overgebracht. Volgens de ooggetuigen had de chauffeur niet de minste schuld. Door het slechte weer ztjn de brandweerwedstrijden, die door de Ter neuzense B.B. waren georganiseerd, niet helemaal tot hun recht gekomen, hoewel de belangstelling van het publiek lang niet slecht was. Aan het waterfestijn dat zaterdagavond zou worden gegeven, is men niet toe ge komen. De organisatoren vonden het te riskant. Dit wil niet zeggen dat uitstel afstel is, want indien enigszins mogelijk zal dit feest toch één der dagen van de kermisweek doorgang vinden. vraagd om aan een der Nederlandse universiteiten een leerstoel voor de vrede op te richten. Uit de zaal die geheel was gevuld kwamen vanzelfsprekend reacties los. Een van die kernpunten was wellicht de vraag, hoe men zich voorstelt het ideaal te verwezenlijken. Het ant woord dat daarop werd gegeven kwam hierop neer, dat men wil trachten het idee van twee kamers van een wereldregering ingang te doen vinden te streven naar een inter nationale grondwet, waaraan alle landen onderworpen zullen zijn cn een internat, leger, waarin de nationale beroepslegers samengebundeld zullen worden. Op een andere vraag, waarom er zoveel verschillende organisaties daar toe bestaan en of het niet beter was alles samen te bundelen, werd geant woord. dat iedere groep op zijn ma nier en voor zijn speciale groep van mensen het ideaal nastreeft, maar dat al deze organisaties overkoepeld worden door de Internationale Unie van Wereldfederalisten. Burgemeester van Dongen kwam aan het einde van de bijeenkomst tot de conclusie, dat door het uitdra gen van 't ideaal tot het vormen van een vreedzame wereld de zaak van de vrede gediend wordt. De bijeenkomst werd besloten met een gedicht van de voordrachtskun stenares Mevr. C. Defaïs-van Dijck. Aan de Rozengracht nabij de Axel- sebrug was een „huis" gebouwd, waarin op verscheidene plaatsen brand was uitgebroken en waarin zich ook een gewonde bevond. Met of zonder regenbuien hebben de elf ploegen (de Ned. Spoorwegen kon den niet mee doen omdat er wat zieken waren) zich behoorlijk van hun taak gekweten.zoals de voorzitter van de jury. de heer L. A. Pilaar in de cafetaria „Monopole", waar na afloop een maaltijd werd gegeven, verklaarde. Niet alleen hadden zich B. en W. door het slechte weer niet laten weerhouden, ook de burge meester van Hoek, de heer A. F. Hanssens. de heren Kortes, brarid- weerinspecteur in het district Breda, de Ley veiligheidsambtenaar bij de PTT en Ober, chef buitendienst der PTT, waren getuige van al deze prestaties. De commandant van de vrijwillige brandweer in Goes, de heer L. A. Pi laar. die als jury-voorzitter de prij zen uitreikte, wees op een zeer pret tige dag. Hij vond het nuttiger over de fouten, dan over de goede dingen te praten en gaf dan ook een vrij uitvoerige uiteenzetting over de on juistheden, die waren geconstateerd. Burgemeester mr. Teilegen reikte de getuigschriften uit aan de brand wachten eerste en tweede klas. die voor het diploma waren geslaagd. Met ongeveer 70 man begonnen, wa ren er 58 overgebleven, die aan het examen hadden deelgenomen. Slechts één was gezakt. Voor de uitstekende opleiding was de heer A. L. de Vig uit Terneuzen verantwoordelijk. Zijn cursisten waren hem bijzonder dank baar voor zijn moeite en bekwaam heid en hem werd door de heer H. de Bokx een prachtig elektrisch scheer- apparaat overhandigd. Prijzen Burgemeester mr. Tellegen reikte het diploma brandwacht eerste klas uit aan: J. de Bokx. P. de Kraker, H. de Bokx, J. de Kubber, C. Harre man. F. J. Faas. C. Mechielsen, J. D Klaassen, P. W. Versluys, P. J, Rottier. J. Smit, M. de Braai, C. M. de Ruyter, J. A. van Cleemputte, Jac. Dieleman, J. de Groot, R. Ha- merlinck, J. Lensen, A. Klaassen, P. Oppeneer en M. M. Vermeulen. Voor het diploma brandwachter 2e klasse waren geslaagd: F. M. Dieleman. A. van de Yfu'e- C. Bakker. S. Scheele, J. J. de Cock. N. J. Paulusse. De burgemeester voegde daaraan zijn felicitaties toe. Daarna werden de prijzen uitge reikt van de gehouden wedstrijden. 1 Vrw brandweer. Terneuzen (ploeg A) cdt. Simons 650 8 p.; 2 Vrw brandweer Sluiskil, cdt. Ver meulen 600.1 p.; 3 B.B brandweer Terneuzen. cdt. Kottier o78,9 p., 4 Vrw. brandweer. Hoek, cdt. J. Ver- haege 555.9 p.; 5 Vrw. brandweer Terneuzen (ploeg B>, cdt. Coone 545,2 p.: 6 B.B. brandweer Terneu zen, cdt. de Bokx 544,7 p.; 7 Bedrijfs brandweer Cokesfabriek, cdt. v. d. Hooft 511.4 p.; 8 Bedrijfsbrandweer PTT, cdt. Adler 444.8 p.; 9 B.B.- brandweer Terneuzen. cdt. J. D. Klaassen 431.3 p.; 10 BB-brandweer Terneuzen (Driewegen), cdt. de Kra ker 430.5 p.: 11 B.B -brandweer Sluis kil. cdt. d'Hondt 373 p. Voor de bevelvoering ging de eer ste prijs naar commandant Simons (Terneuzen). nummer twee was de commandant van Hoek, de heer Ver- haege en no. 3 was commandant Rottier van de Terneuzense B.B. Tijdens de maaltijd dankte de heer K. Reinders (hoofd der Terneuzense B.B.) allen voor de medewerking. Door de Rijkspolitie van Koewacht is verdacht van brandstichting in verzekerde bewaring gesteld de, 26- jarige J. de W. uit Heikant. Zijn aanhouding staat in verband met de veel voorkomende branden in Hei kant en Koewacht. Van onze adverteerders VERBOUWING PAND ALG. BEGHIJN TE IJZENDIJKE De fa. Alg. Beghijn te IJzendijke heeft een indrukwekkende verande ring aan haar pand laten aanbrengen, waardoor de zaak thans aan de Markt zijde verrijkt is met een fraaie en ruime showroom voor allerhande was machines en andere elektrische arti kelen. Ze is smaakvol ingericht. Voor de afdeling tractoren en land bouwwerktuigen is nu een grote, af zonderlijke hal waar de talrijke on derdelen en materialen liggen. Verder is er behalve een nieuw kantoor ook 'n spreekkamer voor de klanten vet~ rezen. Door deze verbouwing is ae zaak er aanzienlijk op vooruit gegaan. AXEL H«?t Centrum 8 uur: Giant. GOES Tentoonstelling in Hajutohal met attracties. Grand: Cupido op een dolfijn. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Giant MIDDELBURG Electro: De drie Ri- naldo's. OOSTBURG Ledel 7,30 uur: Oorlog en vrede. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: On rust in Marseille. TERNEUZEN Luxor 8#uur: Foei toch Brigitte. VLISSINGEN Alham-bra: Bushalte. Luxor: Een hel op zee. GOES Tentoonstelling in Hajutohal met attracties. Granrl: Cupido np een dolfijn. Grote Kerk: Rotterd. Philharm. Orkest. MIDDELBURG Electro: De drie Ri- naldo's. OOSTBURG Ledel 7,30 uur Oorlog en vrede. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: On rust in Marseille. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Hoera het is een jongen Luxor 8 uur: Foei toch Brigitte VLISSINGEN Alhambra: Bushalte. Luxor: Een hel op zee. ANTWERPEN Kon. Ned. schouwburg 8 uur: Huwelijk. QNDE1; ambt] ring, on slist onl gorie de onlangsl tuigd vl het AF zo gema| cratie". de ambt< schakel 1 oneren van hen werken staat en komstige als dat l kers. He aan. dat moet zijn te methoi met de ai vruchtbal het bepa ties en s oorzaak, sluiting r Men zo moet hie

de Stem | 1957 | | pagina 2