Vrije wereld juicht om zege van Adenauer Faubus en de neger.... Scheidsrechter Zsolt mag ons land niet in Technisch Russische geheime dienst poogde Israëlische diplomaat te ronselen Bergse lieverdjes hadden nog heel wat meer op hun kerfstok Koffieprijzen verlaagd Dode en twee gewonden door personentreinen Duitse politiek bestendigd door absolute meerderheid DAGBLAD VOOR ZEELAND Vluchtelingen zonder politieke macht Radio-activiteit niet oorzaak van misvormingen Oostenrijk vraagt nieuwe voordracht alta-confcrentie communistische landen De bosbranden in zuid-Frankrijk Zachter Minder Gardisten te Little Rock Brandje in Kurhaus TANKS IN BANGKOK De Zoeloe-veldslag eiste veertig doden Inleidingen op KYP-congres Kleine wijzigingen in Brilse kabinet 97e JAARGANG No. 22557 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Kenfntfin en VaderUnrf DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus; TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTRURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) l J bondgenoot. Politieke waarnc De vrije ivereld juicht om de overwinningdie drKonrad Adenauer bij de Westduitse verkiezingen lieeft behaald. Meldden wij in onze editie van gisteren reedsdat de Chris, ten-democraten van Adenauer als grootste partij bij de ver. kiezingen in West.Duitsland uit de bus waren gekomen, thans blijkt, dat de partij van de Bondskanselier zelfs de absolute meerderheid heeft weten te veroveren. De Chris. ten.democraten hebben nl. 14.998.754 stemmen gekregen of 50,2 percent. De socialisten behaalden 9.490.726 stem. men of 31,75 percent. Het aantal stemmen in 1953 op de partij van Adenauer uitgebracht was 12.443.981 of 45,2 percent. Bij de jongste stemming heeft 88.24 percent van de bevolking zijn stem uitgebracht. In 1953 was dit percentage 86. De resul taten van de overige partijen, waarbij wij tussen haakjes de aantallen en het percentage over 1953 geven, waren als volgt: S.P.D. Vrije Democraten Vluchtelingen Duitse partij Duitse rijkspartij Federal. Unie 9.490.726 2,304.846 1.373.001 1.006.350 307.310 254.071 (7.944.943) (2.629.163) (1.616.953) 896.228) 295.739) 682.943) 31.75 pet. 7.71 pet. 4.59 pet. 3.36 pet. 1.02 pet. 0.85 pet. (28.8) 9.5) 5.9) 3.2) 1.1) 2.5) In de nieuwe Westduitse Bondsdag zullen slechts vier partijen vertegen woordig - zijn, namelijk Christen-de mocraten, die i et 270 afgevaardig den een volstrekte meerderheid heb ben, Socialisten (169 zetels), Vrije De mocraten (41 zetels) en Duitse partij (17 zetels). De Vluchtelingenpartij en de Cen trumpartij, die in de vorige Bonds dag met resp. 27 cn 3 afgevaardigden vertegenwoordigd waren, konden dit maal het minimum met halen. De Duitse partij is met 3.36 procent ook onder het voorgeschreven maxi mum van vijf procent gebleven, maar kon in Nedersaksen vijf en in Hessen een rechtstreekse zetel beha len, meer dus dan het voorgeschre ven maximum van drie, zodat deze partij nog voor vertegenwoordiging in de Bondsdag in aanmerking komt. PRINSES FAZILET, de Egyptische prinses die zich met koning Feisal van Irak zal verloven, gaat naar En geland teneinde de Engelse taal te leren. GRIEKSE EN ALBANESE militaire autoriteiten onderhandelen momenteel over de opheffing van de oorlogs toestand, die officieel nog tussen deze beide landen bestond. DE OOSTENRIJKSE commandant van de staatspolitie, in een grenspost bij de grens van Hongarije, is gear resteerd omdat hij verdacht wordt van spionage. DE IPU, de Interparlementaire Unie heeft op de conferentie in Londen be sloten een resolutie van Japan, tegen kernwapens, niet op de agenda te plaatsen. HET 5000e SCHIP is in de Amster damse haven binnengelopen. Verleden .laar gebeurde dit pas op 26 septem ber. DE NAVO vlootmanoeuvres worden belemmerd door de a-griep. Verschei dene Engelse matrozen zijn reeds in quarantaine genomen. OP DE RTC te Djakarta is overeen stemming bereikt over versnelling van de toekenning van autonomie aan de provincies. DE STAKING in de diamantindustrie in België is uitgebreid. Behalve de achthonderd arbeiders die reeds twee weken in staking zijn, hebben nu ook 700 diamantklovers en slijpers het werk neergelegd. PROF. DR. H. BRUGMANS, rector van het Europa-college te Brugge, zal binnenkort in de abdij Zevenber gen der Benedictijnen te St.-Andries hi] Brugge het H. Doopsel ontvan gen. In vergelijking met 1953 hebben de CDU. SPD cn DP resp. 27. 16 en 2 zetels gewonnen, de FDP verloor er zeven. De nieuwe Bondsdag zal op 15 ok tober voor het eerst bijeenkomen en wel in West-Berlijn, zo heeft de hui dige Bondsdagvoorzitter, Gersten- maier, bekendgemaakt. De Bondsdag vergadert dan in de technische hogeschool, voornamelijk om een nieuwe voorzitter te kiezen. Verklaring Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt dat deze verkiezingsuitslag voor vier jaar een stabiele binnen- en buiten landse politiek waarborgt. In triomf is hij gistermiddag naar zijn residentie in Bonn, het Schaum- burgpaleis gereden Duizenden ston den langs de route geschaard, die zijn auto volgde. Over de samenwerking in een nieu we regering wilde hij zich nog niet uitlaten, doch leiders van de CDU verklaarden reeds, dat zij ook andere, partijen in de regering zullen opne men. Met name verwacht men dat Ade nauer een beroep zal doen op de Duit se partij, tot dusver zijn trouwste waarnemers ge loven, dat de verkiezingsuitslag het einde betekent van de hoop om tien miljoen vluchtelingen in West-Duits- land als politieke macht te vereni gen. Commentaren In de vrije wereld toonde men zich zeer verheugd over deze eclatante overwinning. Eisenhower juichte deze „overweldigende verkiezing van zijn goede vriend toe", in Londen sprak men over een „bemoedigende ontwik keling naar een parlementaire demo cratie in de Bondsrepubliek" en in Parijs ziet men er eveneens een voort zetting in van de politiek van nauw samengaan met het Westen. Bij de stroom van gelukwensen aan Adenauer bevond zich ook een telegram van de Nederlandse KVP, ondertekend door de voorzitter van deze partij, mr. van Doorn. Ollenhauer, voorzitter van de versla gen sociaal-democraten gaf als com mentaar, dat zijn partij voldoende zetels heeft behaald om elke grond wetswijziging (tweederde meerder heid vereist) te verhinderen. Radio Praag en Oostduitse woord voerders wisten niet beter te doen dan verhalen op te hangen over het „met fraude en leugens voeren van een verkiezingscampagne", „chanta ge aan de stembus" en „verkiezings- terreur" die ..dezelfde situatie schep pen in Duitsland als voor de komst van Hitler...." De Franse bioloog Jean Rostand heeft verklaard, dat de misvormin gen, geconstateerd bij een aantal in een Amsterdamse sloot gevonden kik kers, waarschijnlijk niets te maken hebben met radio-activiteit. Drs. Hillenius van het zoölogisch laboratorium te Amsterdam hecht aan deze verklaring grote waarde om dat volgens hem de Franse geleerde zeer deskundig is op dit gebied. Diens mening, als zouden de afwij kingen bij de dieren een gevolg zijn van een externe factor, is een van de vele mogelijkheden die thans in Am sterdam worden onderzocht. Men zal nu vanuit Amsterdam foto's sturen naar de heer Rostand met het verzoek deze te bestuderen op over eenkomst der afwijkingen met de die ren door hem in Bretagne gevonden. De belangrijke voetbal-interland Nederland-Oostenrijk, welke 25 september in het Olympisch Stadion wordt gespeeld, zal niet worden geleid door de Hongaar Zsolt. De Nederlandse autoriteiten hebben de K.N.V.B. medegedeeld, dat zij de Hongaar geen visum zullen verstrekken. De K.N.V.B. heeft de Oostenrijkse voetbalbond voorgesteld een keuze te doen uit het resterende tweetal van de oorspronkelijke voordracht: de Britse referee Leafe cn de Belg van Nuffel. Dc Oostenrijkse bond heeft, na overleg met de uit Belgrado terugge keerde bondscoach Josef Argauer, besloten niet akkoord te gaan met dit voorstel van de K.N.V.B. De Oostenrijkers zullen de K.N.V.B. vragen een nieuwe voordracht van drie scheidsrechters op te maken. (Bij informatie op het departe ment van Justitie vernamen wij naderdat officieel geen visum ge weigerd is, dit s c h ij n baar in tegenstelling met het bovenstaande ANP-bericht. Wel echter heeft het desbetreffende departement de KNVB onderhands laten weten, dat de keuze van een scheidsrechter uit Hongarije de „meest slechte" was, die men onder de huidige om standigheden had kunnen doen. In dit verband heeft het departement de KNVB gewezen op alle moge lijke sentimenten, die deze wed strijd zou kunnen veroorzaken bij een publiek van o0.000 man. Deze vingerwijzing is door de KNVB terecht, volgens diplo matiek gebruik opgevat als een weigering om de Hongaar in ons land toe te laten. - Red. De Stem) Volgens het Westberlijnse ,,In- lichtingenbureau West", zou na de conferentie van Gomulka met Tito een conferentie van partijleiders uit Oosteuropese landen in Jalta worden georganiseerd. Polen en Zuid-Slavië hebben, als slot van het officiële Poolse bezoek aan het land van Tito, een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven, waarin zij er bij andere landen, die zluks totnogtoe niet gedaan hebben, op aandringen de Oderneisse grens als Polens definitieve landsgrens te erkennen. Eenparig was men van oordeel, dat rechtstreeks overleg tussen West. en Oost-Duitsland de eerste stap moet zijn in de richting van een Duitse hereniging. In het gedeelte over de partijpolitiek werd verklaard, dat op dit ogenblik in het bijzonder bilaterale betrekkin gen tussen de communistische par tijen ontwikkeld dienen te worden. De toepassing van de Marxistisch- Leninistische beginselen in landen met verschillende historische, econo mische en sociale achtergrond hebben een verscheidenheid in wegen tot ge volg. die de verschillende landen naar het socialisme volgen, aldus het com muniqué. Walter Eylan, directeur, generaal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, heeft op een perscon ferentie te Tel Aviv ver. klaard, dat de Sovjetrussi- sche geheime dienst gepoogd heeft een Israëlische diplo. maat door vreesaanjaging te dwingen zijn land te verra. den en met deze dienst samen te werken. Verhoor.... De diplomaat was een zekere Elia- hoe Kazan, attaché van de Israëli sche ambassade te Moskou, die zich met zijn gezin te Odessa met vakan tie bevond. Kazan, die sinds 30 augus tus jl. te Odessa vertoefde, werd ze ven september aangehouden. Hij werd tot 10 september en in totaal 26V2 uur, ondervraagd, waarbij voortdu rend het licht van sterke schijnwer pers op hem werd gericht. De leden van de Sovjetrussische geheime dienst, die Kazan ondervroe gen, lieten hem er niet over in het onzekere, dat hij volkomen aan hun genade was overgeleverd. „Weet U, er verdwijnen hier veel mensen in deze streken, b.v. als gevolg van verdrinking. Men vindt dan nog wel hun kleren op het strand terug, maar verder ook niets Met ingang van vandaag wor den de koffieprijzen verlaagd, en wel als volgt: de soort van f 1,72 tot f 1,68 per 250 gram, de soort van f 2,18 tot f 2,08 en de soort van f 2,58 tot f 2,48. meer", aldus werd hem toegevoegd. Op een gegeven ogenblik werd de Is raëlische vriend, waarbij Kazan met zijn gezin logeerde, voorgeleid. „Hij zag er erbarmelijk uit" aldus Eytan. Daarop werd het verhoor voortgezet. Kazans vrouw was enkele dagen in een ziekenhuis opgenomen. Kazan mocht haar bezoeken, doch de bewa kers die hem hierbij vergezelden waarschuwden hem uitdrukkelijk, dat hij niet moest pogen zich met ver tegenwoordigers van de Israëlische ambassade in verbinding te stellen. „Zou u dat toch doen, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat uw vrouw het ziekenhuis nooit meer ver laat", verklaarden zij. Protest Eindelijk, na dagen van ondervra ging en intimidatie, werd Kazan, die halstarrig had geweigerd op de voor stellen van de Russische agenten in te gaan, vrijgelaten. Hem werd nu toegestaan zich telefonisch met de Israëlische ambassade in verbinding te stellen en zijn terugkeer naar Mos kou aan te kondigen. Toen de Israëlische ambassadeur vernam wat zijn attaché was overko men, diende hij onmiddellijk een pro test in bij het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken. De onderminis ter van Buitenlandse zaken, Scmjonof had daarop toegezegd een onderzoek te zullen instellen. Kazan en zijn gezin hebben de Sov jet-unie verlaten, doch zij zijn nog niet in Israël aangekomen, aldus de mededelingen van de directeur-gene raal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, Walter Ey tan. De dorpen Saint-Paul-en-Foret en Callas aan de Franse Rivièra worden bedreigd door de hevige bosbranden die in zuid-Frankrijk woeden en al duizenden hectaren bos in de as heb ben gelegd. Uit geheel Frankrijk heeft men hulp laten komen om de vlam men een halt toe te roepen. Elders in zuid-Frankrijk hebben de afnemen de wind en de te hulp gesnelde ver sterkingen de bevrijders van de brand enige verlichting geschonken. De be woners van vele geisoleerde boerde rijen zijn geëvacueerd. Grote tank auto's zijn door brandweerlieden van de marine van Marseille naar de be dreigde gebieden gebracht. Een dode en twee gewonden waren er gisteren te betreuren, toen perso nentreinen te Best en nabij Esschen hun baan niet vrfj vonden. De 67-jarige landbouwer P. van Gastel uit Roosendaal is maandagmor gen om ongeveer kwart voor tien door een personentrein op de lijn Esschen- Roosendaal gegrepen op het moment, dat hij per rijwiel een onbewaakte overweg overstak. De man liep aan beide benen een breuk op, terwijl ook een zijner handen ernstig werd verwond. De trein stopte en het te hulp snellende personeel laadde de gewonde meteen in om de reis naar Roosendaal voort te zetten, terwijl in middels eerste hulp werd verleend. Hij werd vanaf het station naar het Weersverwachting van het K.N. M I. tot vanavond, opgemaakt J ',laandagavond te 23.15 uur: Veel i "ewolking met plaatselijk enige i regen, maar later ook verspreide J "Pk'aringen. Overwegend matige J zu[dwestelijke wind. Zachter. i i Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot 7! 'Se westenwind. Tijdelijk be- i 'i'oltl(en met kans op lichte neer- t Hier Daarna bewolkt tot mooi. c, en daar enige ochtendmist. 'bS'dg van de temperatuur. i ,.Vandaag: zon onder 18.50 uur. i nn A„op 23-29 uur- Morgen: zon i UP b.19 uur, J Student Wallace Terry van de Amerikaanse Brown universiteit in Providence wordt allerhartelijkst begroet door de man, die hij in zijn functie van verslaggever van de universiteitskrant gaat '■vterviewen: gouverneur Orval E. Faubus. Ongeveer 30 leden van de Nationale Garde stonden gisteren voor het ly ceum te Little Rock op wacht. In de plaats zelf doen geruchten de ronde, dat gouverneur Faubus de garde voor het einde van deze week misschien helemaal zal terugtrekken. Gisteren heeft geen enkele neger een poging gedaan het schoolgebouw te naderen. Schreven we gisteren over de twee namen ze mee. Zondagmorgen stapten van de politie bleek dat zii met het jochies van twaalf en dertien, die de jongetjes in de trein. Met het in- 17-jarige vriendje kort geleden een zondagmiddag Bergen op Zoom on- gepikte loonzakje financierden ze een inbraakje hadden gepleegd in het kan veilig maakten, toen zij met een reisje naar Breda, waar ze wat rond- toor van een houthandel Zii beken- vrachtauto van de gemeente aan de reden in de stadsbus. Terug in Bergen den ook een consumptietent aan de zwier gingen, vandaag kunnen we op Zoom wisten ze zondagmiddag een zeekant te hebben geforceerd en een daar nog enkele ..interessante" bij- vriendje van 17 over te halen om nog groot gedeelte van de inhoud te heb- zonderheden aan toevoegen. Het on- eens een kijkje te nemen in het kan- ben weggesleept Daarbij waren nog derzoek van de politie, in wier armen toor van de gemeentelijke opslag- twee vriendjes van 16 jaar betrokken de opgeschoten jongetjes terecht kwa- plaats. Het vriendje liet zich niet on- geweest. Die vriendjes kwamen ook men. bracht nog het een en ander aan betuigd. Hij nam een ander lokaal 0p het politie-matje. Tenslotte bleek. het licht. voor zijn rekening. Ook daar werd dat het ploegje ook een consumptie- Niet zondag, maar zaterdag ver- alles overhoop gehaald. tent onder de gemeente Woensdrecht schaften de jongetjes zich al toegang maakten ze daarna het had bezocht. Daar bestond de buit uit tot het kantoor op de gemeente-op- gistelen aT be^chieven ptzYerriUe" potten mct knakworst. Enkele van de slagplaats. Zij braken alle laden en |lsl"en in Descnreyen plezierritje by de inbraakjes gestoien goederen, kasten open en richtten een ravage- da°°^r i3Sjaad: chaüffeur stuirdê' Pas konden door de Politie worden achter- van-jewelste aan. Een loonzakje met sag er 13Uaar Chauffeu'stuurde._Pas- haald Eveneens een gedeelte van het ongeveer f 50,- dat op een bureau lag, sasiei gai gas. rijaens net onaeizoek gest0jen gejd ziekenhuis Charitas overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De landbouwer keerde van Nispen terug naar zijn woning, die op onge veer 100 meter van de onbewaakte overweg aan het Everlandwegje is gelegen. Hij heeft alvorens de over weg over te rijden eerst een trein van uit de riching Roosendaal laten pas- sren, die hier, zoals gebruikelijk, op het linkerspoor rijdt. Van G. is toen de overweg opge reden zonder zich te overtuigen of mogelijk ook van de lichting Esschen een trein naderde. Hij kon deze be zwaarlijk zien, omdat de juist gepas seerde trein hem daarvoor het zicht ontnam. Van G. werd dan ook vol komen door deze lokaaltrein verrast en verscheidene meters meegesleurd. Zijn rijwiel werd totaal vernield. Te Best Nabij Best zijn twee arbeiders door de trein Den Bosch-Eindhoven aan gereden. Een van hen. de heer N. Mannersteeg te Nieuwdijk, werd op slag gedood, terwijl de andere arbei der, de heer L. Siegers uit Heeze, zwaar gewond naar het Binnenziekcn- huis te Eindhoven werd overgebracht. De beide arbeiders verrichtten werkzaamheden aan de spoorlijn in opdracht van het particuliere aanne mersbedrijf Van Welzenes te Rotter dam. Gistermiddag is een felle binnen brand in een der zalen van het Kur- haushotel te Scheveningen ontstaan. Het vuur is met een paar nevelspui ten van de Haagse brandweer snel gesmoord. De oorzaak is onbekend. Dat zoiets nuchters als een verza meling eternit-pijpen voor een haast fragiel lijnenspel kan zorgen, blijkt uit deze foto, die gemaakt werd tijdens de opbouw van de jaarlijkse industriebeurs in West- Berlijn. Een fraai voorbeeld, hoe met een tot en met prozaïsch arti kel een „oog-bekorende" blik vanger is te maken. In het centrum van Bangkok zijn gisterenavond tanks versche nen. Het leger van Thailand is de stad binnengerukt om de macht in de stad in handen te nemen. Zoals bekend, bestaat er een gespan- ren toestand in het land na het con flict tussen de legerleiders en de re gering, dat gesmeuld heeft sinds maarschalk Sarit Thanarat en vier andere legerleiders zich de vorige maand uit het kabinet terugtrokken. Sarit Thanarat en andere legerleiders zouden premier Pibul Songgram gis teren verzocht hebben af te treden. Zondagavond hielden duizenden men sen voor het regeringsgebouw een betoging voor Sarit. Het aantal doden, als gevolg van de vechtpartij van zondag tussen Basoe- to's en Zoeloes nabij Meadowlands, waarvan wij gisteren berichtten, is gisteren door het overlijden van acht zwaargewonden in een ziekenhuis tot 40 gestegen. Aangezien er veel zwaar gewonden zijn, vreest men dat het dodental nog verder zal stijgen. Van de 67 inheemsen die naar een zieken huis zijn overgebracht, hadden er 30 schotwonden opgelopen. Bij de vechtpartij waren circa 500 Basoeto's en duizend Zoeloes betrok ken. Toen de politie met stenguns het vuur opende om de orde te herstellen, werden vijf inheemsen dodelijk ge troffen en verscheidenen gewond. Het program van het congres van de Katholieke Volkspartij, dat op 9 en 10 november te Utrecht gehouden wordt, vermeldt de volgende onder werpen en sprekers: gemeente én pro. vincie program door drs. J. Aarden, directeur-secretaris van het Centrum voor Staatkundige Vorminge; toekom stige welvaart in Nederland door drs. P. Bogaers, economisch adviseur van de KAB; toekomstige welvaart in Europa door mr. P. van Boven, voor zitter van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging in het bisdom Breda: toekomstige welvaart in de wereld door mej. mr. de Vink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. De 49-jarige Britse minister van onderwijs, burggraaf Hailsham, is benoemd tot voorzitter van de Kroon raad, een kabinetspost zonder porte feuille, als voorbereiding voor zijn verwachte benoeming tot voorzitter van de Britse conservatieve partij. Hij wordt als minister van onderwijs opgevolgd door Geoffrey Lloyd, een voormalige minister van brandstof voorziening. Premier MacMillan heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om nog enige kleine wijzigingen in zijn re gering aan te brengen. De 47-jarige Derek Walter-Smith, assistent-minis ter van handel, is benoemd tot opvol ger van de minister van gezondheid. )ennis Vosper, die ziek is.

de Stem | 1957 | | pagina 1