Vraag geen verf.vraag RIPOUN RADIO TELEVISIE RAK0NA ONZICHTBARE BANDEN UNO. BRANDMERKT DE SOVJET-UNIE Minister Zijlstra over de positie der Nederlandse industrie (WATVA TV'RADIO'TV'RADIO'TV' Krimpen van pijn Doch weinig hoop voor Hongarije LENING LEVEND VRAAGSTUK 3 TWEEDE BLAI ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 Deze week in het buitenland Illusie en paniek levensgevaarlijk 20 ct. 't is weer Benoeming T.H. Eindhoven Liturgische Kalender Korte vrijEeid voor ontsnapte arrestant 2900 Amerikanen in Europa EeEEen A-griep r\E Algemene Vergadering der u Verenigde Naties heeft het rap port in behandeling genomen, dat een bijzondere commissie uit haar midden over de Hongaarse opstand van oktober-november 1956 heeft uitgebracht. Tot de vorming van deze bijzon dere commissie was 19 januari jl. bij resolutie besloten, nadat de po gingen van secretaris-generaal Hammarskjoeld om in Hongarije zelf een onderzoek in te stellen naar het verloop der gebeurtenissen op de weerstand van de regering- Kadar en de Sovjet-Unie waren afgestuit. De U.N.O.-commissie vo^r Hon garije werd zorgvuldig samenge steld. Zij kon geen leden bevatten uit de landen achter het IJzeren Gordi,jn, die haar vorming niet wensten. Zij kon daardoor gemak kelijk een uitsluitend Westers ka rakter hebben gekregen. Dit is nochtans niet gebeurd. Geen van de grote Westerse mogendheden nam er zitting in. Van de N.A.V.O.- landen was alleen het kleine Dene marken er in vertegenwoordigd. Australië was het belangrijkste „Westerse" lid. De andere commis sieleden leverden het neutralistische Ceylon, het Arabische Tunis en het Zuid-Amerikaanse Uruguay. Ook deze commissie, welke toch onmogelijk voor partijdig kon door gaan, kreeg van de regering-Kadar en de Sovjet-Unie geen faciliteiten voor haar onderzoek. Zij heeft haar rapport nu gegrond op ruim hon derd getuigenissen van Hongaren van iedere stand en beroep, die de opstand hebben meegemaakt, op inlichtingen van buitenlandse di plomaten en ook op officiële ver klaringen van de Hongaarse en Russische regeringen. Zij heeft de standpunten van Moskou en Com munistisch Boedapest zo objectief mogelijk weergegeven. T~)E onpartijdige samenstelling der commissie en haar consciën tieuze werkwijze geven des te meer reliëf aan de bevindingen van haar rapport, dat 20 juni jl. werd ge publiceerd en eenstemmig werd vastgesteld. Deze bevindingen wa ren, dat de opstand een spontaan verzet is geweest in alle rangen van het Hongaarse volk, niet het minst bij de arbeiders, en dat de wettige regering-Nagy niet om interventie van Sovjet-Rusland heeft gevraagd en met geweld is verdreven. De regering-Kadar kon zich alleen door Russisch? steun handhaven. Dit alles houdt op zichzelf al een veroordeling van de regering-Kadar en van de Sovjet-Unie in, welke door de goedkeuring van het rap port en van de ingediende resolu tie, om Rusland alsnog te bewegen zijn troepen uit Hongarije terug te trekken, een bekrachtiging moet krijgen van het wereldgeweten.' Het Russisch verweer, dat de Ver. Naties zich ten onrechte met de binnenlandse aangelegenheden van een onafhankelijke staat zouden bemoeien, kan hiertegenover geen indruk maken en gaat in het geheel niet op. Juist de Sovjet-Unie heeft zich op onduldbare, tyrannieke wij ze met de binnenlandse aangele genheden van Hongarije ingelaten, waarvoor zij een verontschuldiging zoekt in een verzoek om hulp van de geheel van haar afhankelijke regering-Kadar. Dit verzoek kwam dan ook nog op een moment, waar- °P v-e ^ussische troepen Hongarije al binnen waren getrokken. is te gruwelijk, wat de Sovjet-Unie en de regering-Kadar in Hongarije hebben aangericht. Het belang van het Hongarije- debat in de Ver. Naties is met dat al maar betrekkelijk, omdat een daadwerkelijke bevrijding van het ongelukkige land, wil men een al gemene oorlog ontgaan, niet in haar macht ligt. De grootste waarde van het debat en van het commissie rapport steekt waarschijnlijk nog in de confrontatie van regeringen, die zoals India een koers tussen Oost en West willen varen, met, de werkelijke, „koloniale" praktijken van Moskou. Voor Hongarije zelf licht er ten slotte misschien toch een glimp van hoop in de Ierse suggestie, de vreemde troepen aan weerszijden van het IJzeren Gordijn onder vol doende garantie voor de algemene veiligheid beiderzijds te laten te rugtrekken, al laat het verloop van de ontwapeningsconferentie helaas niet toe zelfs omtrent de bruik baarheid van een dergelijke gelei delijke procedure erg optimistisch te zijn. (Advertentie) De parlementaire delegatie heeft Nederland in lengte en breed te doorkruist en heeft de noden en behoeften van het Nederlandse bedrijfsleven van nabij leren kennen. Daarnaast zal toch ook op gevallen zijn, hetgeen in het bedrijfsleven in de afgelopen jaren is bereikt. Het Nederlandse productieapparaat is sterk uitgebreid en gemoderniseerd, het draait op volle toeren. Men kan mede daarom vertrouwen hebben in de mogelijkheden tot evenwichts herstel van onze vaderlandse economie, aldus minister Zijlstra tijdens een lunch, gisteren te 's-Gravenhage, als afsluiting van 't parlementaire industriebezoek. De minister vroeg aandacht voor een integratie, een ontmoeting, tussen twee terreinen, t.w. macro-economie en micro-economie. Aan de macro-economie achtte hij een gevaar verbonden. Achter de honderden en soms duizenden mil joenen guldens gaan bedrijfstakken, ondernemingen, bovenal indivudele mensen schuil. Tenslotte zijn het hun TN navolging van andere landen o.a. Engeland, Frankrijk, Dene marken. India, Japan heeft Ne derland bij het Internationaal Mo netair Fonds aangeklopt voor een renteloze lening van 86 miljoen dollar of circa 260 miljoen gulden. Het is in feite een renteloze lening, die binnen vijf jaar moet worden afgelost. Ze is opgenomen ter ver sterking van onze deviezenpositie, die in de maand augustus hevige schokken moest verduren. De hoop mag bestaan, dat het in andere valuta's gevluchte kapitaal te eni ger tijd zal terugkeren, als de vrees, voor devaluatie voor goed geluwd is. Het opnemen van de lening be wijst ook, dat de Nederlandse re gering de gulden voor devaluatie wil behoeden en dat ze het denk beeld van een gedwongen lening hier en daar reeds geuit ver werpt. Op de beurs is de koers van de staatsfondsen dan ook dadelijk opgelopen. Toch is deze maatregel ook niet zonder schaduwzijde. Er zit ongetwijfeld een stukje inflatie in. De tegenwaarde in guldens van deze 86 miljoen dollar komt in de schatkist, zonder dat er goederen tegenover staan. Afgewacht dient te worden, of er straks ook goede ren voor verkregen worden of dat ze alleen maar gebruikt zullen wor den om lopende uitgaven te finan cieren. Het zou fataal zijn, als deze transactie de valse gerustheid zou wekken, dat we nu uit de moeilijk heden zijn en dat we allerlei on aangename maatregelen wel ach terwege kunnen laten. De noodzaak daarvan blijft onverminderd be staan. Zoals minister Zijlstra gis teren in een rede uiteenzette zijn voor alles twee dingen nodig: een gezonde rijksbegroting en het voor komen van verdere stijging der arbeidskosten. En met dat laatste raken we de vraagstukken van lo nen, prijzen en produktiviteit aan, welke grote zorgen blijven baren. MEN, begrijpt in Moskou natuur- .1 dat er met heel de Sovjet-redenering geen eer en zelfs geen voordeel valt te behalen. Daar- om zal het wel niet toevallig zijn, dat juist nu het bericht uitkwam, dat een vooraanstaand Hongaars vluchteling, zogenaamd teleurge steld in het Westen, naar Honga rije ging terugkeren, met de nodige documenten over het doen en laten van andere vluchtelingen op zak Het is weer de bekende Sovjet tactiek: waar recht en rede niet kunnen helpen, worden verleiding en intimidatie te baat genomen om gestelde doeleinden te bereiken. De wereldopinie zal door dit voorval echter niet ten gunste van Moskou of Kadar veranderen. Het QNDANKS alle afwerende en af wijzende gebaren van de Rijks waterstaat blijft het vraagstuk van een vaste verbinding over de Wes- terschelde levend. Het is weer gebleken tijdens het bezoek van de Kamerleden aan de Zeeuwse in dustrieën. Zeeuwsch-Vlaandereri vreest, dat uitvoering van het Deltaplan dit landsdeel relatief nog verder van de rest van Nederland zal komen te liggen, daar immers de Zeeuwse eilanden dichter bij „Holland" worden gebracht. Een niet overbrugde of ondertunnelde Westerschelde wordt dan in nog grotere mate als barrière gevoeld. De heer Horstmann van de Zeeuwsch-Vlaamse K. van K. wees op twee praktische mogelijkheden, die niet zo veel geld hoeven te kosten: inpoldering van Saeftinge en een vaste verbinding over of onder de daar dan aanzienlijk smallere Schelde, óf een doorgraven van de „kop" van oost-Zeeuwsch- Vlaanderen met een kanaal, waar over een brug kan worden gelegd, in het verlengde waarvan de Wes terschelde zou kunnen wórderi af gedamd. Natuurlijk zijn zulke plan nen gemakkelijker in het kort te beschrijven dan uit te voeren. Er zitten ook internationale vraag stukken aan vast. Doch het grote doel is het bestuderen en oplossen van moeilijke vraagstukken waard. De vaste verbinding over de Wes terschelde kan niet meer als een afgedaan vraagstuk worden afge voerd. Dat zal men in Den Haag tenslotte ook moeten inzien. (Advertentie) Spaar Kwatta-soldaatjes voor het Kwatta-soldaatje! gedragingen, die grotendeels het wel en wee van onze economie bepalen. Wie meent, dat macro-economische politiek een soort elektronische be sturing van het economisch leven is. maakt een ernstige fout. Minister Zijlstra oordeelde het waar devol, dat een zo groot aantal leden van de Staten-Generaal aan de voor avond van belangrijke discussies over het regeringsbeleid, zich heb ben gestort in de micro-economie, in leven en werken van onderneming en bedrijfstak. «i Barometer achteruit De conjuncturele situatie op dit ogenblik typeerde hij als volgt: de hoogconjunctuur heeft in het ene land meer. in het andere land min der aan uitbundigheid verloren. De internationale conjuncturele barome ter staat op veranderlijk, als ge erop tikt, springt de wijzer even iets ach teruit. Wanneer wij nu de periode van 1952/53 tot op heden voor ons eigen land nog eens globaal bezien, dan komen wij tot de conclusie, dat de overgang tussen ontpanning en toe nemende spanning achtereenvolgens aan drie symptonen zijn te consta teren, namelijk. De arbeidsmarkt werd na het verdwijnen van de werk loosheid voort turend krapper. Er ontstond in 1956 begin 1957 ernstige overspanning, iets later zijn de over schotten van de betalingsbalans ver dwenen en omgeslagen in tekorten. Nog iets later zijn geld- en kapitaal markt zeer krap geworden, met als gevolg o.a. grote moeilijkheden voor de schatkist. De minister wees hier voor een drietal oorzaken aan, te we ten: De periode van overschotten op de betalingsbalans leidde tot een zeer ruime liquiditeit. Deze ruimte moest op zichzelf reeds vandaag of morgen stimuleren tot een expansie van de bestedingen. Het loonniveau, aanvan kelijk achtergebleven bij het toene men van het nationale inkomen, is zodanig in beweging gekomen, dat het de grenzen, daaraan te stellen uit hoofde van produktiviteit en ruil voet, overschreed, een wisselwerking tussen consumptie en investering die de bestedingtoeneming accentueerde. Spanningen De spanning op de arbeidsmarkt, zo ging de minister voort, wordt o.a. weergegeven door het cijfermatige verloop van de arbeidsreserve en de cijfers omtrent de openstaande aan vragen. Wanneer men deze cijfers per maand nagaat en zo corrigeert voor hun normale seizoensafwijking, dan zien wij (b.v. vanaf 1954), dat de arbeidsreserve aanvankelijk groter j is dan de openstaande aanvragen, periode een doelbewust prijsbeleid, I juist ook in verband met het hier- dat echter de ene doorgaand daalt tot begin 1957 en de andere door gaand stijgt, eveneens tot begin 1957. Sedert begin 1957 is er sprake van een tegengestelde beweging. De ar beidsreserve "ertoont een tendens tot stijging, de cijfers omtrent open staande aanvragen een tendens tot daling. Globaal kan men zeggen, dat de arbeidsmarktsituatie ongeveer is die van medio 1955. Er is dus duide lijk een begin van ontspanning inge treden. Het is al vaker gezegd, dat de oplossing van onze moeilijkheden moet komen van een beperking der bestedingen. Dat is juist, maar voor vandaag zou ik hetgeen nodig is iets anders willen formuleren. Nodig zijn nu voor alles twee dingen: Een rijks begroting, die gezond is en die met name ook m conjunctuurpolitiek op zicht de toets van de kritiek kan doorstaan. Het tenminste voorkomen van een verdere algemene sijging van onze arbeidskosten. Een derge lijke stijging kunnen wij ons in de komende periode bepaald niet veroor loven. Ik besef dat dit wel een zeer sumiere formulering is van geen een voudige zaak. Wje arbeidskosten zegt zegt loonpeil en produktiviteit. Spre ken over lonen, is ook spreken over prijzen. Het prijsindexcijfer zit ous met mee, het cijfer voor augustus zal naar ik vrees wel ten volle de huurverho ging in een verhoging van het index cijfer weerspiegelen. Het is wel dui delijk, dat wij ook in de komende boven gestelde, nodig hebben. Wij moeten ons hoeden voor het ons overgeven aan wensdromen, omdat die de daadkracht, nodig voor het voeren van een vastberaden beleid zullen verslappen. Daarnaast moeten wij ons ook hoeden voor het verval len in een paniekstemming. De illusie en de paniek zijn beiden voor de toekomst van ons land le vensgevaarlijk. met gele wielen, die een bru tale dief onlangs op klaarlich te dag van zijn erf reed en er dwars mee door het dorp naar een onbekende bestemming stoomde. Bedank je Een inbreker verschafte zich via de regenpijp toegang tot de derde verdieping van een hotel te Hamp- stead en verdween er met juwelen ter waarde van 15.000 gulden. Hij liet een briefje achter met de woor den: „Bedankt. Het was de moeite van het klimmen waard." Embleem De rugbyclub van Devon heeft een. tijgerkop als clubembleem. Om het echt te maken heeft de vereniging zich onlangs een opgezette tijgerkop aangeschaft, die echter onmiddellijk aanleiding tot moeilijkheden heeft gegeven. Men gaf het ding een proeven (totale kosten bijna vier plaatsje in het clublokaal, waar het miljoen gulden) binnenkort „ethoxy- namens het gemeentebestuur echter butamonxane" en „chlorethoxybuta- wercj weg gehaald, omdat het vrou- monxane" op de markt kan bren- Welijke bezoekers schrik zou aan» gen. Het spul dient om dieren te jagen De club drong het gemeente kalmeren. Het leuke zit volgens de ^uis 'binnen, nam da kop mee en fabriek in het feit, dat deze pro- hing hem weer tegen de muur. De dukten binnenkort ook zijn te ge- vojgende ronde is voor de gemeente, bruiken voor mensen, zodat het op js ,}e rugbyclub weer aan de heel de wereld kalm zal worden. beurt en het slot zal wel zijn, dat er niets meer van de kop overblijft. Werk Mevrouw Sarah Glenister uit V Twickenham heeft de dag. waarop ze 101 jaar werd, doorgebracht met het doen van de was, met stoffen en met het koken van haar middag maal. „Ik voel, dat ik ouder word," zei ze. „ik denk, dat ik maar met werken ophoud". Brutaal Een boer te Devon is op zoek naar zijn blauwe tractor STIL De passagiers van het boemel- S treintje naar Loughton vroe- gen zich verbaasd af, waar- l om er zo'n lang oponthoud was. De oorzaak was, dat de l machinist zijn plaats had ver- laten. Zijn redenering was, J dat hij al negen uur had ge- werkt en dat het dus welletjes i was. Hij wilde met geen ge- weid nog een meter rijden. De passagiers moesten wach- ten op de volgende trein. Daarin stapte ook de weiger- achtxge machinist. Als reizi- ger wel te verstaan. Vondst Een grote Amerikaanse chemica- Iién-fabriek heeft trots aangekon digd, dat ze dank zij uitgebreide Bij K.B. is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der algemene weten schappen aan de technische hoge school te Eindhoven, om onderwijs te geven in de wijsbegeerte: dr. ir. F. Ph. A. Tellegen, bijzonder hoog leraar aan de technische hogeschool te Delft. ZONDAG 15 SEPTEMBER, Wit. Ze- ven Smarten van Maria. 2e gebed van de 14e zondeg na Pinksteren. Sequentia. Credo. Prefatie van de H. Maagd. MAANDAG 16. Rood. H.H. Cornelius en Cyprianus. 2e gebed H.H. Eufe- mia enz. DINSDAG 17 Wit Wondetekenen v. d. H. Franciscus. Of: Rood. H.' Lam- bertus. 2e gebed Wondetekenen van de H. Franciscus. WOENSDAG 18. Wit. H. Jozef van Cupertino. 2e gebed van quater temperwoensdag in september. Of: Paars. Mis van quatertemper woensdag in september. 2e gebed H. Jozef van Cupertino. DONDERDAG 19. Rood. H.H. Janua- rius en gez. VRIJDAG 20. Rood. H.H. Eustachius en gez. 2e gebed van quatertem pervrijdag in september. Of: Paars Mis van guatertempervrijdag in september. 2e gebed H.H. Eustachius en gez. ZATERDAG 21. Rood. H. Matthaeus. 2e gebed van quatertemperzaterdag in september. Credo. Prefatie van de Apostelen. (Advertentie) ZONDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m VARA: 8,00 Nws. en postduivenber. 8,18 Weer of geen weer 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10,00 V. d. jeugd. IKOR: 10,30 Evange lische Lutherse kerkdienst 11,30 Vragen- beantw. AVRO: 12,00 V. d. strijdkrachten 12,55 Sportspiegel 13,00 Nws. 13,05 Me- ried. of gram. 13,10 Amus. muz. 14.00 Boekbespr. l'.\20 Kamerork. en solist 15,05 Voordr. 15.20 Carillonspel 15,50 Dansmuz. 16,30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Tussen kerk en wereld, caus. 17,15 Het platteland nu. caus. VARA: 17,30 V. d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sport.journ. 18,30 Zigeunerork. 19.00 Vrije VARA-tribune 19,30 Promenade ork. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Smaken ver schillen 21.00 Licht programma 21,25 Gr. 22,15 Act. 22,25 Met de Franse slag 23.00 Nws. 23,15 Weekoverz. Ver. Nat. 23,20- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV; 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding 9,15 Geestelijke liederen. KRO: 9,30 Nws. 9.45 Gram. 9,55 Hoogmis 11,30 Gram. 11,35 Bariton en orgel 12,05 Instr. octet 12,20 Apologie 12,35 Harmo- nie-ork. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 Lichte muz. 13,25 Dans muz. 13,45 Boekbespr. 14,00 Gram. 14,30 Idem 15,20 De Vliegende Hollander 15,30 Pianorecital 15,55 Lichte muz. 16,15 Sport 16,30 Vespers. IKOR: 17,00 Herv. kerk dienst 18,00 Het Open Deur-werk, caus. 18.15 De Kerk aan het werk 18,30 Film rubriek 18,40 Kerklied 18,45 Pastorale ru briek. NCRV: 19.00 Nws. uit de Kerken 19,05 Gram. 19,30 Het Evangelie en het gewone leven, caus. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Gram. 20.30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Cabaret 21,20 Nieuw Guinea, klankb. 22,05 Metropole ork. en solist 22,35 Verkiezingen in Duitsland *22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 NWs 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12.00 Gram. 12,15 Amus. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Amus. ork. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 La Bohème, opera 16,00 Sport 16,45 Klankbeeld 17,15 Sportuitsl. en nws. 17,30 Gram. 17,45 Sportuitsl. 17,52 Zang en piano 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,40 Gram. 21,00 Omr. ork. en solist 22,00 Nws. 22,11 Dansmuz. 22,45 Gram, 23,00 Nws. 23,05-24,00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Chansons en sport 17,00 Nws. 17,05 en 18,30 Gram. 19.30 Nws. 20,00 Lichte muz. en hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Ldhte muz. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmua. 23,55 Nws. MAANDAG 16 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 V. d. vrouw gram. 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 11,00 Voordr. 11,15 Gram. 12,00 Mil. Kapel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,43 Gr. 13 00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole ork. 13,55 Beursber. 14,00 V. d. vrouw 14,45 Pianorecital 15,15 Vreem de ontmoetingen, caus. 15,35 Gram. 17,00 Lichte muz. 17,30 V. d. jeugd 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18,15 Theaterork. en sol. 18,50 Altviool en piano 19.10 Gram. 19,20 Niet kleiner dan de wereld, klankb. 19,30 Orgelspel 19.45 Regeringsuitz.: Land- bouwrubriek: 1. Hoe staat het met onze varkens?. 2. Ook kalk is belangrijk. 3. Het roodbonte vee vraagt uw aandacht 20.00 Nws. 20,05 Amus. muz. 20,35 Act. 20,45 Suer Angelica, opera (gr.) 21,45 Amus. muz. 22,10 Dialoog bij het raam, hoorsp. 22,35 Omr. ork., gemengd koor en sol. 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York 23,16 Act. of gram. 23,25-25,00 Gr. HILVERSUM II 208 m NCRV: 7,00 Nws. 7.40 Gewijde muz. 7,30 Verkiezingen in Duitsland 7.40 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Verkiezingen in Duitsland 8,25 Sport uitsl. 8,35 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9.30 Voordr. 9,50 Gram. 10,30 Esthetische etherleergang 11,20 Prome nade ork. en soliste 12,05 Pianoduo 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12,50 Verkiezingen in Duitsland 13,00 Nws. 13,15 Amus. muz. 13,35 Gram. 14,05 Schoolradio 14,30 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Vocaal sextet 15,30 Viool, cello en piano 16,00 Bijbellezng 16,30 Kamermuz. 17,00 V. d. kleuters 17,15 Kamermuz. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: De B.B. van binnen en van buiten. Jan Goderie, hoofd voorlichting stichting Bevordering Bescherming Burgerbevolking vraagt de aandacht voor de Nederlandse Nood- wacht 18.00 Orgelspel 18,30 Sport 18,40 Gram. 18.50 Boekbespr. 19,00 Nws. en Weerber. 19,10 Viool en piano 19,35 Volk en Staat. caus. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Jeugdconc. 20,45 Dossier 333, hoorsp. 21,40 Resident ork., koor en sol. 22,15 Filmbeschouwing 22,25 Fluit, alt viool en harp 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12,42 Gram. 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 V. d. zie ken 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,00 Franse les 18,15 Gram. 18,30 V. d. gold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Kamerork. en solist 20,35 Kunstkaleidoscoop 20,50 Ka merork. (verv.) 21.30 Amus. ork. 22,00 Nws. 22,11 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 Verz, progr. 15,00, 15,30 en 16,05 Gram. 17.00 Nws. 17,10 Gr. 17,30 Clavecimbel en fluit 17,50 Gram. 18,30 en 19,00 Idem 19,30 Nws. 20.00 Gr. 21,24 Idem 22,00 Nws. 22,10 Gram. 22,55 Nws. Televisie ZONDAG 15 SEPTEMBER FRANS BEtLGIë: 15,30-46,30 Act. 17,45 -18,15 Chansons 19,00 Kath. uitz. 19,30 Film 20.00 Act. 20,40 Cabaret 21,40 Film 22,10 L'Art et les hommes 22,40 Wereld nieuws. VLAAMS EELGIë: 14,30 V. d. kleuters 14,50 V. d. jeugd 15,00 Progr. over de Congo 15.30 De week in beeld 16,00 TV- rebus 19.00 Feuilleton 19,25 Joura. 19.43 Quizprogr. 20,13 Filmrep. expeditie Ama zonegebied 21,45 Nws. en sportact. MAANDAG 16 SEPTEMBER VARA: 20.30 De wereld waarin wij leven 20,50 Mensen, dingen.... nu 21,10 Cabaret. FRANS BELGIë: 19,00 Sport 59,30 Kookpraatje 20,00 Act. 20,40 Gevar. progr. 21,40 Voordr. 22,10 Gevar. muz. 22,40 Wereldnws. (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van di« pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. Een 22-jarige arrestant op het bu reau Overtoom, M. H. I* uit Amster. dam, verdacht van diefstal, heef! na.» dat hij gebruik had gemaakt vaa bet toilet, kans gezien via een openstaand» achterdeur te ontsnappen. Zijn vrij» heid duurde echter niet lang, tran< na een achtervolging van tien mim» ten werd hij in het Vondelpark Ban* gehouden en weer ingesloten. f® Heidelberg 1» bekendgemaakt dat 2900 leden van de Amerikaans! strijdkrachten in Europa aan Astati sche griep lijden. De grootste haarden van de epidemie schijnen rich ta Karlsruhe en. Mannheim te bevinden. Aanleg en service door gediplomeerd, monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keus in onze showrooms door H. Kaeser 51) andermaal "te ^wilven6' h'3 maal los van de m-et. Z0 hele" zonder enig gewirhï niet meer zo toch zweven elï, i maar het was opende zijn ogen hiJ naar Marcelle?s gezfcM Vafbaasd °P blauwe nevelen ',als naar die heen de TrrSS nf tr.00m' waar" had opgevoerd i'n Wr ankcn bem het ene in her fndelfUjkertiid ging gen en doel. doffe vreeTen ^r"' verrukking, dit alles dill*, k" zall£e in het gezicht .ac^J: hij te zien over hem heen m de «haduw kinderlijke, zwevende6" E5n glimlach rustte nn bev.riJdende terwijl hii zom-w gezicht, en ogen keek zoals min a in haar tuurt, die langs lol e woik<m na- mel trekken m z°merblauwe he- leeft immer' hij: „Jij tk wist het niSi r-' ^arcelle en mijn liederen I; Jlj..bent toch in al re klank, d?e'ik Spel' in iede" En toen zii ak„ gaf, ging hn vn geen tmtwoord op plaats sprak Pn alsof hii haar jou! Ik vnoi a1,2ai: "en ik ben in je ben, diepheil We-et' dat 115 in heel diep in je ziel, al- GINNEKENSTRAAT 61 Breda Telef. 38685 LANGE BRUGSTRAAT 14 (t.o. Raming) Telef. 35227 Voor Waalwijkt GROOTE STRAAT 281 Telef. 3062 tijd tegenwoordig, altijd te herken- nen als een mooie melodie". Hij stond op en trok haar met zich mee En terwijl hij haar met beide handen vasthield, keek hij lang bij na onderzoekend naar haar gezicht alsof hij haar voor de eerste keer zag. Een korte poos stond Marcelle even onbewegelijk als hij, toen maak te zij zich voorzichtig uit zijn han den los en ging zonder iets te zeg gen de kamer uit. Franz ging echter terug naar de vleugel, en speelde nog lang, zacht en afgetrokken, nadat de kaarsen al waren uitgegaan. Zo zat hij, toen Johnny na middernacht de donkere kamer binnenkwam. Hij moest hem zeker aan zijn stap herkend hebben, want zonder zich om te keren, vroeg hij: ..Ben jij het Johnny?" „Ja, ik ben het!" En Franz speelde verder. Hij zag het niet, hij voelde alleen, dat John ny achter hem in de donkere kamer was. Ook toen hij eindelijk, na gerui me tijd de handen van de toetsen nam en het deksel van het instru ment gesloten had, zat hij in dezelf de houding, zonder zich om te keren. Er was iets, dat hen in dit zwij gen verbond, en waarvan zij zich geen verklaring konden geven. Het was er, evenals de duisternis zelf, stromend, ongrijpbaar. Pas toen zij boven zich een deur hoorden, stonden zij tegelijkertijd op. gingen naar de aangrenzende eetka mer en maakten licht. Maar. als bij stille afspraak, vermeden zij het, el kaar aan te kijken. ,,Ik denk, dat je honger hebt", zei Franz. en probeerde zich met ge weid aan de wonderlijke bewogen heid te onttrekken. ,,Je souper staat op het buffet". En toen, zonder een antwoord af te wachten, in een plot seling verlangen om weer alleen te zijn, mompelde hij onderdrukt: „Wel te rusten!" ..Wel te rusten!" Maar de hele nacht lang lagen zij aan weerszijden van dezelfde muur met open ogen, overgegeven aan de innerlijke storm, die hun gemoed ver vulde, zonder iets ervan te vermoe den. dat zij beiden dezelfde ervaring hadden opgedaan, waardoor hun le ve" ln nieuwe banen zou gaan lopen. Gedurende de volgende dag ver meed Johnny angstvallig ieder sa menzijn met Marcelle. Rond het uur, dat zij thuis placht te komen, ein£. UI' en kwam pas laat in de nacht terug. Waar kwam die angsti ge schuwheid, die nerveuze voorzich tigheid vandaan? Hij vreesde het hernieuwde samen zijn, zoals men de aanblik vreest van een god, die zich één keer ge openbaard heeft. Vrees, en meer nog, enorme, mateloze verwachting, dre ven hem op de vlucht. Met Franz was het helemaal an ders. Dat plotselinge, verrukkelijke besef, het gevoel van een onscheid bare nabijheid, dat hem die avond overvallen had, maakte Marcelle tot een deel van hemzelf. Hij zocht haar nabijheid: haar afwezigheid gaf hem een gevoel van eenzaamheid. Hij had geen juiste naam voor die nier|ye sensatie en hij verlangde er ook geen te vinden. Wat hij voor Marcelle ge voelde. was zo ver verwijderd van de luchthartigheid der speelse ver liefdheden, dat het geen ogenblik in hem opkwam, het liefde te noemen. Ook stond zijn verlangen zo volko men buiten iedere begeerte! Had zij zonder lichaam, en allee» als geest naast hem kunnen zijn, dan had dat voor hem geen verschil gemaakt. Marcelle voelde dat en glimlachte. Maar haar glimlach was van liefde vervuld. Zij wist veel meer van hem dan hijzelf, en de gedachte aan de voorgeschreven, onvermijdelijke weg, waarlangs hij, stap voor stajj, tot het besef moest komen, van haar ware, lichamelijke, vrouwelijke verschijning vervulde haar met dezelfde bevende huivering, als Johnny's vlucht. Wat ging er in haar om? Op haar eigen, heldere, niets ver doezelende manier, gaf zij zichzelf het antwoord: zij betekenden beiden evenveel voor haar elk op zijn ma nier! Men zou het een gevaarlijk spel genoemd kunnen hebben, dat zij met haar eigen gevoel speelde, maar het was immers helemaal geen spel, het was een innerlijke dwang, die haar, haar 't scheen, in twee tegengestel de richtingen dreef. Toen zij op zekere dag een uur vroeger dan anders thuiskwam, liep zij in de tuin Johnny tegen het lijf. Hij stond als aan de grond genageld, keek haar alleen maar met schitte rende ogen aan, waardoor zij plotse'- ling begon te blozen. Haar halfge opende lippen beefden, haar handen grepen onbewust naar zij'n arm en streelden die heel zacht. Bemerkte zij hoe hij bij haar aanraking rilde? De grond waar zij op stonden begon ineens te golven, de tuin rondom hen werd onwerkelijk. „Johnny!" zei Marcelle zachtjes, teer. ..Marcelle!" Hun handen vonden elkaar, zoals bij een normale begroeting, maar de stroom, die zij opwekten, sprong on middellijk als een flitsende vonk van de een naar de ander over. In de auto naast de een John ny had inderdaad zijn wagen weer gaan gebruiken luisterend aan de vleugel bij de ander. Vaak verwon derde Marcelle zich erover, dat zij er helemaal niets van bemerkten, met welk een gelijkmatig tempo haar gevoelens voor de een. zowel als voor de ander, toenam. Maar zij vergat natuurlijk, hoe ieder van hen vol was van zijn eigen meeslepende er varing. Zelfs als zij een gesprek begonnen, ieder op zijn eigen manier, verried zij zich door niets. Misschjen was het toeval, instinct of een zeer intuitie- ve speurzin, door toedoen waarvan zij van tijd tot tijd met haar alleen waren. „Marcelle", zei Franz op een ze kere dag, toen hij haar aan de zaak had afgehaald, om te gaan lunchen en met haar door de zon-overgoten straten ging. ,,zo zullen we later eens in Parijs, Londen en New York naast elkaar langs vreemde huizen lopen, verheug je je daarop?" Maar voor zij antwoord kon geven, ging hij verder: „Alleen van één ding heb ik spijt: dat ik geen componist ben, niet een werkelijke meester. Als men toch een Schubert is het zit me zo dwars, dat ik je niet onsterfelijk kan maken!" Zij lachte niet. hoewel de manier waarop dat er uit kwam, ontroerend kinderlijk was. „Ik vind je even goed, zoals je bent Franzl! „Heus?" Hij bleef midden op straat staan en lachte stralend tegen haar. Zijn breed gezicht met de hel dere, blauwe ogen. de nog altijd iet wat trots opgetrokken mond en zijn kin, die wat slap afhing, dat allés was haar op dat ogenblik zo lief, dat zij hem graag eens zou hebben wil len liefkozen. Terwijl zij verder gingen, zei hij zachtjes: ,Ik weet niet meer hoe het leven zonder jou eigenlijk is wer kelijk niet! Ik denk, dat ik toch al tijd onder de invloed gew est ben van je nabijheid, onbewust diep bin nenin, anders is het niet te verkla ren, dat ik ook van je ben wegge, gaan". En daarna luider en levendi ger: „Maar nu moet je altijd bij me zijn, waar ik ook heenga!" „Wat zou Johnny daarvan zeggen?" Spontaan was de vraag haar ontval- len. Franz keek haar verrast van opzij aan en antwoordde verwonderdi „Wat heeft Johnny daarmee te ma ken die heeft immers zijn auto!" Op dat ogenblik ontdekte Marcelle pas, wat haar al lang had moeten opvallen: dat Johnny en Franz niets van eikaar afwisten, zij hadden er geen vermoeden van, dat zij dezelf de gevoelens koesterden. Zij moest daaraan denken, toen zij 's avonds naast Johnny in de auto langs de heuvelende weilanden reed, waar neveldampen van opwolkten. Hij zweeg zoals hij vaak deed in haar nabijheid, zij kon alleen zijn profiel onderscheiden. Zij hield van dit lang werpige, smalle gezicht met de ogen, die een beetje diep lagen, het mooi gevormde voorhoofd, de stevige kin. Zij hield van zijn handen, zijn lange, ietwat slungelachtige figuur met da afhangende schouders. Toen zj nem in gedachten met Franz zat te ver gelijken, viel het haar ineens op, dat zij veel minder van hem wist dan van de ander. Johnny was minder ge. compliceerder dan Franz. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3