Industrieflat van Rijks werkplaats Middelburg nagenoeg gereed te Zuid-Sloe-plan biedt vele mogelijkheden voor zware industrie Morgen wordt Goese früitfee ingehuldigd Luchtmachtkapel naar Zeeuwsch- Vlaanderen Hulster carillon krijgt ook klokje van St. Jansteen Commissaris der Koningin opende Hajuto 1957 te Goes Ophoging van Zwindijk wacht nog op België DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 Uiterst fraai en ideaal gebouw Aanval op uitgaven van 1954 REGEN-RECORD Sportterrein te Serooskerke is onbespeelbaar ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wijkverpleegstersdag te Tilburg h. A Motorrijder reed tegen bestelauto Kerk te Philippine trok veel bezoekers TERNEUZEN Speclgoed-sHow Afscheid familie de Vries-Adriaansen Eerste bejaardensociëteit Hoogwaterstanden OOSTBITRG Zuid-Beveland GOES Burgerlijke stand AGENDA Vandaag Morgen Maandag De industrieflat van de gemeente Middelburg aan het industrieterrein, die het rijk gehuurd heeft ten behoeve van de hoofdstedelijke Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling, is vrijwel gereedgekomen. Het is een uiterst fraai gebouw, dat gelegen in de schaduw van de voormalige meelfabriek een oppervlakte beslaat van ongeveer vijfduizend vierkante meter, het omlig gende terrein inbegrepen. Dit complex, waarvan de totstand koming voor een belangrijk deel te danken is aan het werk van de heer K. van Dijk, de hoofdinspecteur-di recteur van de arbeidsvoorziening in Zeeland, mag zonder twijfel het doel matigste van de meer dan dertig Rijkswerkplaatsen genoemd worden, die ons land kent. zo vertrouwde de directeur van de Middelburgse Rijks werkplaats, de heer J.K. Dijkema, ons toe. Maandag 16 september wordt met de verhuizing begonnen en binnen en kele weken zal het pand aan de Sint Jorisstraat, waar tien jaar geleden met scholing en omscholing van Zeeuwse arbeidskrachten werd be gonnen, verlaten zijn. In het verstre ken decennium heeft de Middelburg se Rijkswerkplaats reeds honderden cursisten afgeleverd, mensen die van de mogelijkheid gebruik maakten om een ander vak te leren dan datgene waarin zij tewerkgesteld waren en dat geen uitzichten bood voor de toe komst of mensen, die van elke vorm van technisch onderricht verstoken waren gebleven en de kans grepen, die hun geboden werd. Vele met selaars, tegelzetters, stukadoors, con structie- en machinebankwerkers, on derhoudsmonteurs. lassers en draai ers zijn door bemiddeling van de ar beidsbureaus aan de bedrijven af geleverd. Mede doordat in de nieuwe werk plaats aan het industrie-terrein iede re beschikbare vierkante meter op doelmatige wijze is benut, kon de ca paciteit nagenoeg worden vertwee- voudigd en één van de resultaten hiervan is, dat de cursussen konden worden uitgebreid met de verschil lende timmervakken en precisiebank- werken. Scheepsbouw Bovendien ligt het in de bedoeling, dat er in samenwerking met de Ko ninklijke Maatschappij ,.De Schelde" •te VÏissingen de gerichte scholing voor de scheepsbouw aan de lessen wordt toegevoegd. De plannen ver keren reeds in een vergevorderd sta dium van voorbereiding en iets der gelijks valt alleen maar toe te jui chen, wanneer men bedenkt, dat de scheepsbouw in deze provincie in de toekomst een hartig woordje mee gaat spreken. ,,De Schelde" heeft reeds toegezegd de benodigde ma chines ter beschikking te stellen en het wachten is nu eigenlijk alleen maar op de cursisten! Aan een ieder wordt tegenwoordig een prachtige kans geboden op het gebied van de vakontwikkeling. Kos ten brengt dit niet met zich mee want de hele zaak gaat van het rijk uit, dat zelfs de reiskosten vergoedt en de cursisten bovendien een weekgeld plus uurslag toekent. Een premiere geling voor het tempo, waarin gewerkt wordt, maakt het geheel nog: aantrekkelijker. Geslaagd- zij, die zich in Middelburg voor een cursus hebben opgegeven, krij gen hun opleiding in een ideaal ge bouw, dat in alle opzichten geslaagd is. Aan de oostzijde bevindt zich een ruime werkhal, die verdeeld is in verschillende afdelingen, waar de cursisten de onderscheidene vakken in de praktijk kunnen beoefenen. In deze werkhal is ook een lokaliteit voor arbeidstechnische voorlichting ondergebracht, waar de cursist ge leerd wordt zijn gereedschap te han teren. Verder is er een timmerlo- kaal, een ruimte waarin de kapitale machines worden opgesteld en een magazijn. In het centrale gedeelte van de werkplaats, dat loodrecht op de werk. hal staat, klopt het hart van dit be drijf". Daar treft de bezoekers de appar tementen voor de administratie en van directeur en personeel aan. In dit gedeelte bevindt zich voorts de entree, aan de voorkant voor het personeel, aan de achterzijde voor de cursisten, die via een hal een kleed ruimte en vervolgens 'n wasgelegen heid kunnen bereiken. De kantine is een opvallend bouw sel, waar licht en ruimte overheer sen. Met behulp van een harmonica- wand kan dit lokaal, waarin door de Middelburgse kunstenaar Andries Minderhout een zeer geslaagde wand schildering werd aangebracht, in tweeën worden gedeeld, waardoor men de beschikking krijgt over een theorielokaal. De kleuren in de kan tine zijn. evenals in de rest van het bedrijf, uitgezocht door een kleu renexpert en vormen een uiterst har moniërend geheel. Geen metselloods Helaas zijn momenteel de benodig de gelden voor een metselloods ten gevolge van de bestedingsbeperking niet voorhanden. Er wordt naar een tijdelijke oplossing gezocht, die inmiddels trouwens reeds gevonden schijnt te zijn. De heer Dijkema verzocht ons er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat deze „school" voor Zeeland van grote importantie is met het oog op de industrievestiging. „De mensen moeten in dit apparaat een ding zien, dat hun ten dienste staat," aldus de heer Dijkema, die er voorts op wijst, dat ook de ZeeuwSfe bedrijven men sen voor omscholing kunnen aanbren gen. Het meest-intei'essante on derwerp, dat tijdens het be zoek der Kamerleden aan de Mij. „de Schelde" te VÏissingen werd aangesneden, vonden wij, dat over het Zuid Sloe-plan. De heer Hupkes, voorzitter der directie gaf onomwonden te kennen, dat dit project geen fictie is, maar werkelijk te rea liseren valt. „De Schelde" zelf heeft grote belangstelling voor het indus trie-terrein, dat bij afsluiting- van 't Zuid-Sloe zou ontstaan. De werf zit binnen VÏissingen als in een keurslijf en heeft meer ruimte nodig. Momenteel bijvoorbeeld kan de Mij op haar werven geen grotere tankers bouwen dan van ongeveer 30.000 ton, terwijl de reders en on dernemingen het gaan zoeken in veel groter tonnenmaat De werf gaat dus in de toekomst wat de tankerbouw betreft knel zitten en zoekt expansie, welke het best te vinden is aan het Zuid-Sloe, dat dicht bij „het hoofd kantoor" ligt eh midden in het ge- fcied, waaruit ..de Schelde" een deel van haar arbeidskrachten haalt. Daarnaast biedt het Zuid Sloe gelegenheid tot het graven van een havenbekken ter grootte van de Waalhaven te Rotterdam. De heer Hupkes is van mening dat dit plan grote vooruitzichten biedt voor de verdere industrialisatie van Zee land, maar ook voor de nationale welvaart, gezien de overbelasting el ders en het gebrek aan industrie terreinen aan diep vaarwater. Afsluiting van het Zuid Sloe schept voor Walcheren goede kansen voor de vestiging van een hoogovenbedrijf, staalfabrieken en olie-opslagplaatsen, terwijl ook de mogelijkheden om de De raad van St. Jansteen zal ook een Steens klokje in het carillon van de nieuwe Basiliektoren te Hulst hangen: daarover is men het eergisteren eens geworden. Hoewel niet helemaal eens: er waren drie heren tegen, zodat het klokje, gezien de uitslag van de stemming, straks wellicht een tikkeltje ont stemd zal klinken. Het voorstel van B. en W., om er 250 gulden voor te vote ren, werd aangevallen door de heer P. Stevens, die kort en bondig ver klaarde er straal tegen" te zyn. Als ze in Hulst een carillon willen hebben en ze hebben er het geld niet voor, danrooien ze nog maar wat bomen extra op de wallen, aldus de heer Stevens. De voorzitter wees erop dat de heer Stevens als raadslid van St. Jansteen niet met de bijl mag zwaaien in de buurgemeente, omdat het hem anders wel eens zou kunnen gebeuren dat hij, te Hulst komende, gefouilleerd zou worden op eventuele houthakkerswerktuigen. De heer Ste vens wilde in puntigheid niet achter blijven en stelde daarom dat, als St. Jansteen dan een klok moest ge ven, het er maar eentje met een wanklankje moest zijn. ,.We zouden wel een toepasselijk randschrift kun nen maken" aldus de voorzitter. De heer R. van Acker vroeg zich af of het wel verantwoord was in deze tijd een carillon aan te schaffen, doch daarover moet Steen zich niet be zorgd maken, aldus de voorz. die ver. der een beroep deed op de raad om het voorstel aan te nemen, als sym bool van de eenheid van religie en cultuur van deze streek. Wethouder J. Blommaert zei dat hij het als een eer zag, dat St. Jansteen een klokje mócht geven, met de nadruk op „mocht". Er werd tenslotte gestemd met he* resultaat dat de heren R. v. Acker, G. Engels en P. Stevens tegen ble ken te zijn. Overigens kenmerkte de Steense raadsvergadering van gisteren zich door vele puntige opmerkingen. De voorzitter zei na de verkiezing van de leden en de plaatsvervangende le den van de commissie woonruimte- wet, waarvan alle zittende leden met algemene stemmen werden herko zen, te mogen constateren dat de heren C. v.d. Berghe en C.L. Marti net eensgezind aan hun eigen benoe ming hadden meegewerkt. Een flit sende dialoog: ontspon zich ook rond de notulen, bij de behandeling waar van de heer Stevens opmerkte dat hij de vorige keer, na wegens ont houding van stemming de zaal te hebben verlaten, niet door de voor zitter was gewaarschuwd dat de stemming achter de rug was, zodat de vergadering was gesloten tijdens zijn afwezigheid. Dit feit wilde hij nu in de notulen zien opgenomen, hetgeen de voorzitter flauw noemde een vergissing te hebben gemaakt, waarop de heer Stevens zich bereid verklaarde er niet verder over te kibbelen. V erontwaardigd Behalve puntig werd de voorzitter ook verontwaardigd, toen de heer R. v. Acker in de rondvraag met een hele waslijst aanmerkingen op de ge meenterekening van 1954 kwam. Hij somde een hele rij uitgaven op, waar in hij geen gemeentelijk belang zei te onderkennen, ofwel waarop flink bezuinigd kon worden. Bovendien kwalificeerde hij enige posten als pri- véuitgaven voor burgemeester, se cretaris of secretarie-personeel. „Het zou sportiever geweest zijn", aldus de voorzitter, „als U die aanmer kingen tevoren ter kennis had ge bracht van b. en w. Dan hadden wij die posten kunnen nazien en direct commentaar leveren". De voorzitter vond de wijze waarop de heer van Acker zijn kritiek uitte tendentieus en onhoffelijk. „U wekt de schijn als of er op de secretarie profiteurs rond lopen i.p.v. bona fide ambtenaren" voegde hij de heer van Acker toe, hem verzekerend dat hij de volgende keer schriftelijk een zeer geharnast antwoord zal krijgen. Verder stelde de raad de verordening op de keurlonen voor vee en vlees in de kring Hulst vast, op verzoek van wethouder Blommaert met de zelfde restrictie als Hulst deed: nl. tot 1 januari a.s. Er komt bij de vglo-school voor meisjes een over dekte fietsenbewaarplaats cn voor het toneelconcours van de jubilerende to neelvereniging St. Jan werd 500 gld. uitgetrokken. De woning Nieuwe El- lestraat 12 werd met de stem van de heer C.L. Martinet tegen ver kocht aan A.L. Raes voor 6600 gulden Een voorstel om een ingezetene van de gemeente op diens verzoek viermaal een jaarlijks renteloos voor. schot van 1000 gulden te verlenen, voor een middelbare studie, werd na uitvoerige discussies, teruggenomen. Vele leden vreesden een precedent. De heren v.d. Berghe en Stevens wijdden nog eens aandacht aan de slechte verlichting van Kapellebrug, waarna de heer van Acker infor meerde naar de gewijzigde grens wijzigingsplannen. Die komen binnen nu en veertien dagen, aldus de voor zitter. in de raad ter behandeling na overleg met directie van de PPD en scheepsreparatie door ontstaan. uit te breiden er Stappen bij Rijkswaterstaat Een en ander heeft „de Schelde" de vrijmoedigheid gegeven om aan de Rijkswaterstaat het Plan voor te leggen en technisch acht deze het plan uitvoerbaar. Het totale terrein dat beschikbaar kan komen in het Zuid Sloe is 600 ha., en „de Schelde" kan daarvan 200 ha. gebruiken voor haar repa ratiebedrijf en voor een scheeps werf. D prijs der vrijkomende gronden is dusdanig, dat die voor ieder be drijf aannemelijk zijn. De arbeidsmarkt levert geen moei lijkheden voor verdere industrialisatie omdat er jaarlijks 1500 mannelijke krachten in Zeeland bijkomen, waar van tweederde boven de Wester- schelde. De Commissaris der Koningin, die in het Scheldekwartier mede aanwezig was, zei dat het provinciaal bestuur eveneens van mening is, dat afslui ting van het Zuid Sloe een grote industriële ontwikkling mogelijk maakt, zonder dat het cultuurgrond kost. Donderdagavond heeft, zoals reeds gemeld, de Commissaris der Koningin te Goes de Hajuto 1957 met geestige en complimenteuze woorden geopend. Spreker wenste Handelsbelangen, dat 55 jaar bestaat, geluk met dit initiatief en hoopte dat de tentoonstelling volkomen zou slagen. Nadat het Zeeuwse volkslied was gezongen, ontvingen mevrouw de Casembroot en mevrouw ten Kate bloemen van de commissie. De opening had plaats in de rijk gedrapeerde feestzaal, die naast de enorme expositieruimte is geprojec teerd. Deze zaaL was bijna geheel ge vuld toen bij de aanvang de voorzitter van Handelsbelangen, de heer Luteyn, het welkomstwoord sprak en zijn dank betuigde aan de Commissaris der Ko ningin voor zijn medeleven, aan B. en W. voor hun medewerking, aan ge meentewerken voor de welwillende bijstand, aan de Hajutocommissie, die geen moeite schroomde en voorts aan allen, die de commissie tot hulp en steun zijn geworden. Bijzonder prees spreker de heer Meulenberg en hij spaarde ook geen lof voor de standhouders, die storm en regen het hoofd boden. Ook burge meester ten Kate sprak zijn beste wensen uit voor de nijvere midden stand van zijn stad die ook nu weer zijn beste been vooruit zet en laat zien wat hij waard is. Na het ronddienen der verversingen volgde als extra attractie een fantas tische demonstratie met het prachtig ste waterorgel, dat Nederland momen teel rijk is. Het werd een fonkelend „vuurwerk" van water in honderden kleuren en figuren, zodat het publiek in verrukking werd gebracht. Daarna volgde een rondgang langs de ruim 80 stands, waarvan de een nog beter verzorgd is dan de ander. Goede smaak en artisticiteit gingen samen en deden een geheel ontstaan, dat ver re superieur is aan de eerste Hajuto in 1952. Niet alleen inrichting en entourage binnen de expositietent zijn subliem, ook het buitenaanzicht is van grote schoonheid. Langs een allee van licht, welke wordt weerspiegeld in het water van de Westvest, komt men bij de door bloemen en planten gemarkeerde in- In de afgelopen vier dagen is er in Zeeland belangrijk meer regen ge- vallfen dan normaal voor deze tijd van het jaar. Het is onmogelijk voor de gehele provincie een bepaalde hoe veelheid neerslag te melden, omdat de buien een sterk plaatselijk karak ter dragen. Dinsdag, woensdag en donderdag noteerde het METEO-sta tion te VÏissingen in totaal ruim 20 mm neerslag, maar vijdag was er om 2 uur in de middag al 18 mm afge tapt. Bijzonder veel regen werd er tussen donderdagmorgen 7 uur en vrijdagmorgen 7 uur afgetapt in de omgeving van Veere; 33 mm in één etmaal! Dit weertype beïnvloedt de aard appeloogst in ongunstige zin, temeer als er gerooid moet worden als de grond nat is. Het werkt het optreden van aardappelziekte in de hand. Ge vreesd wordt, dat het percentage knollen, dat aangetast is zal stijgen, (Advertentie) k. gang en ongetwijfeld zullen de komen de dagen duizenden belangstellenden hierlangs de Hajuto 1957 bezoeken; ze is het meer dan waard. Gisteren is de Hajuto voor het pu bliek geopend. De inzet was helaas vanwege het slechte weer niet zo voortreffelijk. Vooral de drie kwar tier durende wolkbreuk van gister avond heeft ongetwijfeld heel wat mensen van een gang naar de Hajuto weerhouden. Het slechte weer was er ook oor zaak van, dat de rondgang van het pijperkorps Excelsior, die op de Ha juto zou eindigen, niet kon doorgaan. Sportminnend Serooskerke CW.) zal nog even geduld moeten hebben met de ingebruikname van het on langs gereedgekomen sportterrein. Aanvankelijk lag het in de bedoeling zulks vandaag uaterdag) te doen ge schieden, maar de regeen van de af gelopen dagen hebben het terrein on bespeelbaar gemaakt. Het terrein zal nu, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, volgende week zater dag in gebruik genomen worden. Inmiddels is er tussen de gemeente en het bestuur van de sportvereni ging „Serooskerke" overeenstemming bereikt over de huurprijs van het terrein. Het bestuur van de sportver eniging had de gemeenteraad meege deeld niet boven een huurprijs van f 150.'s jaars te kunnen uitgaan. Het gemeentebestuur stelde zich op het standpunt, dat een prijs van f 300 in vergelijking met andere gemeen ten, 'niet onedelijk genoemd kon worden en mede gezien de grote kos ten, die de aanleg van het terrein met zich meebracht, besloot de raad het aanvankelijk gestelde bedrag te handhaven. Het bestuur van de sportvereniging heeft thans met een huursom van f 300 ingestemd. Woensdag 25 september wordt in het Cenakel te Tilburg een wijkver pleegstersdag gehouden als sluitstuk van de bijscholingscursus voor Bra bantse en Zeeuwse wijkverpleegsters van het Wit Gele Kruis. De voorzit ter van de provinciale bond, dok ter Chr. Mol, zal een inleiding hou den over het onderwerp „De voeding als wereldprobleem". s c h r ij f m a c h i n e s Pertekt tot M tik detail r ij n b e r gs handels bureau TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 De motorrijder W. de S. is te Kort- gene in volle vaart tegen de bestel auto van I. v. G. opgereden. Deze bestelauto, die stopte om de S. voor rang te verlenen werd plotseling weg geduwd door een achterop komende vrachtwagen. Een botsing was toen onvermijdelijk. De S. sloeg tegen de grond en bleef bewusteloos liggen. Doktoren verleenden eerste hulp en lieten de man. die een zware hersen schudding had opgelopen naar een ziekenhuis te Goes vervoeren. Het nieuwe kerkgebouw te Philip pine staat de laatste tijd in het mid delpunt der belangstelling. Dit is ge bleken uit het feit dat de afgelopen zomermaanden talloze buitenlandse toeristen de kerk hebben bezocht. Naast belangstelling uit Zweden, Finland, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland heeft de kerk bovendien een grote aantrekkingskracht voor Belgische bouwkundigen en geeste lijken uit verschillende bisdommen die tevens veel bewondering aan de dag leggen voor het werk van Eg- bert Dekkers, de bekende priester- schilder, die de kerk met muurschil deringen heeft verfraaid. Het uitvoerig programma van fruitcorso en feestweek te Goes is uitgekomen met bijdragen van di verse autoriteiten en vooraanstaande figuren uit de fruitwereld. Zo schrijft de directeur-generaal van de Landbouw: ir. A. v. d. Plas- sche: „Het getuigt ongetwijfeld van de toewijding, waarmede de Zeeuw se fruitteler zijn vak beoefent, dat nu jaarlijks een „Zeeuws fruitcorso" door de straten van Goes rijdt, dat zich in een toenemende belangstelling van het publiek mag verheugen. Het deelnemen aan een dergelijk corso geeft de fruitteler de gelegen heid zijn produkten in hun allerbeste kwaliteit aan het publiek te laten zien. En door de wijze van opstelling, waarbij hij blijk moet geven ook over fantasie te beschikken, kan hij bereiken, dat het oog van het publiek er tevens door wordt bekoord. Dit stimuleert de belangstelling voor onze tuinbouwprodukten. waardoor meer waardering ontstaat voor de arbeid van hen, die ze kweken. Er worden in ons land wel talrijke bloemencorso's gehouden, maar een fruitcorso is nog een zeldzaamheid. Zeeland maakt in dit opzicht een uitzondering en mag zich gelukkig Uij gaf toe in de vorige vergadering de rechtskundig adviseur. De hoofdingelanden van het water schap „Het Vrije van Sluis" zijn in algemene vergadering bijeen geweest in Oostburg. In zijn openingsrede deelde de dijk graaf, de heer J. B. Becu mede, dat de verzanding van de Sluisgeul in Cadzand ernstig is en dat in de naaste toekomst andere middelen zullen moe ten worden beraamd om de uitwate ringsgeul vrij te houden. De nieuwe brug over het kanaal te Retranche- ment wordt thans bcsteksklaar ge maakt. Voor de verhoging van Zwin- dijk zijn nu alle goedkeuringen ont vangen. Het wachten is echter nu nog op de ondertekening van de Zwin overeenkomst met België, waarin zijn opgenomen de bepalingen, dat de Zwinmonding open moet blijven en waarin een regeling wordt getroffen voor het verhogen van de dijk op Nederlands cn Belgisch gebied, als mede een kostenregeling. De minister van Verkeer cn Water staat heeft verklaard, zo deelde de dijkgraaf mede, dat alle zwakke plaat sen vóór 1958 verstevigd moeten zijn. Het waterschap kan na dit tijdstip niet langer de verantwoording op zich nemen, indien dan nog overstromings gevaar bestaat. De weg Oostburg-Sint Margriete 'België), welke zal aansluiten op het nieuwe Belgische wegennet, hoopt men in 1958 aan te leggen in het kader van het tertiaire wegenplan. De nieu we weg naar Breskens zal worden gelegd langs de ontworpen nieuwe dijk in het kader van de Deltawerken. Voor het bestuderen van de classifi catie der gronden ter vaststelling van dijkverschot zal een studiecommissie in het leven worden geroepen, be staande uit hoofdingelanden en be stuursleden. Verwacht mag worden, dat bij de toekomstige concentratie der water schappen in West Zeeuwsch-Vlaande- ren het tijdstip gunstig is voor invoe ring van een dergelijke classificatie. Bij het toekennen van een verhoging der zogenaamde topsalarissen werd door de hoofdingelanden aangedron gen op aanpassing van de salarissen der lagere- en middelbare ambtenaren, om te voorkomen, dat wegzuiging naar elders zal geschieden. De diverse agendapunten inzake aankoop van gronden en overdracht van wegen waren slechts hamerstuk ken. prijzen hiertoe in 1957 eveneens m staat te zijn, omdat hier niet als in zovele andere streken, de fruitoogst door de vorstschade is verloren ge gaan. Men mag dus ook weer goede ver wachtingen hebben van wat het „Zeeuwse Fruitcorso 1957" te zien zal geven." De jury voor het corso is als volgt samengesteld: ir. W. van Soest en ir. J. van Hennik, tuinbouwconsuienten; C. Boudewijn. voorzitter N.F.O.; mevr. A. v. d. HaveLucieer en A. Poelmans van de fruittelersvakbond van de N.C.B. Als fruitfee fungeert mej. B. Ausems; als hofdames: Koos de Baar en Riet Moens en als volgdames: Ankie Bakker; Mieke van den Broek; Nel Hopmans; Ina Nieuwenhuize; Diny Polfliet en c!' van Vredegem. Ontvangst fruitfee Morgen treedt de fruitfee voor het eerst in de openbaarheid. Zij verlaat om half drie in de middag de veiling, met begeleiding van „Euphonia" en „Excelsior", om na een tocht door de binnenstad tegen drie uur op de Grote Markt te arri veren. Dan volgt de officiële ont vangst door B. en W. in de raadszaal, waarna om half vier het bezoek aan de bloemententoonstelling plaats heeft en weer een uur later trekt de fee met haar gevolg naar de Ha juto. De andere punten van het program zijn morgen: Massale gymnastiekde- monstraties op de Grote Markt van zeven tot 9 uur door „Atlas" uit Heinkenszand; Sparta" uit Krabben- dijke: „Kasporgo", „Volharding" en O.K.K. uit Goes; V.Z.O.S. uit Yer- seke en W.I.K. uit Wemeldinge. Daarna geven „Euphonia" uit Goes en O.K.K. uit Wemeldinge een con cert en taptoe op de Grote Markt. De interessante lezing die de heer Jacques Henskens in de benedenzaal van „Hotel Rotterdam" gaf over de waarde van het speelgoed bij de op voeding der kinderen, had eigenlijk weinig te maken met een show. Het ging er de heer Henskens meer om aan te tonen dat speelgoed een belangrijker rol speelt in de opvoe ding der kinderen dan de meeste ou ders wel denken. De aandacht van dc goed-willende fabrikanten wordt niet alleen op dit onderwerp gevestigd door 't feit dat in Nederland jaarlijks nog voor een slordige vijftig miljoen gulden aan speelgoed wordt besteed waarvan een zeer groot gedeelte bin nen een paar weken naar de vuilnis emmer verhuist, maar ook omdat er gelukkig nog genoeg zijn die een goede naam hebben te verdedigen. Bovendien leven wij in een tijd van techniek en dit is voor inventieve geesten een gerede aanleiding ge weest het speelgoed in deze geest te gaan vervaardigen. Het kan in derdaad voor veel jongens van in grijpend belang zijn dat zij al vroeg met deze techniek vertrouwd worden gemaakt. Bovendien heeft het wel 't voordeel dat in vele gevallen b.v. ver keersregels spelenderwijze worden geleerd en dat vele eenvoudige spe len zo zijn samengesteld dat een kind al vroeg leert dat het zich in het leven aan bepaalde regels moet kun nen onderwerpen en óok een goed verliezer moet kunnen zijn. In niet geringe mate wordt de fantasie, die bij velen in de eerste levensjaren praktisch onverzadighaar is gevoed, wat ook weer een belangrijk hulp middel is bij de opvoeding. Het ging hier voornamelijk om speelgoed met een wereldvermaardheid en het mag als een gelukkig teken worden gezien dat vele ouders zich hiervoor inte resseren. Vanzelf werd daarbij de bijzondere aandacht gevraagd voor kwaliteit en afwerking. Uit een en ander bleek duidelijk dat men graag een beetje meer geld geeft voor goe de kwaliteit. Nadat de heer Henskens dit allemaal op prettige en duidelijke wijze uiteen had gezet volgde een eenvoudige prijsvraag waarbij een viertal aanwezigen een fraaie prijs won. Café ,.'s Lands helvaren" (Noord straat 18) is één van die zaken, die zelfs de kinderen kennen. Sedert vele tientallen jaren wordt dit café-restau rant gedreven door de familie de Vries-Adriaansen, die nu van een welverdiende rust gaat genieten. De zaak is ongeveer nog altijd zoals deze van het begin af geweest is. Een grondige modernisering werd door de vele klanten eigenlijk niet zo gewenst. Misschien kwam dit omdat de mees te varensgezellen, die in Terneuzen meerden, de weg er heen zo goed wisten te vinden. Voor vele moderne zakenmensen een wat men noemt „ouderwetse zaak", maar blijkbaar toch zo gezellig, dat er toch altijd nog heel wat klanten kwamen. Maar met het vertrek van de familie de Vries wordt er toch ook weer een klein stukje Terneuzense historie af gesloten. De drankvergunning werd op 22 april 1895 door burgemeester A. van Boven en secretaris Dieleman afgegeven aan de heer Marinus Adri- aansen. Dit verklaart waarom me vrouw de Vries 62 jaren in deze zaak heeft gewoond en haar echtgenoot enkele jaren korter. Op de afscheids receptie was het dan ook buitenge woon druk, want in de loop van meer dan een halve eeuw heeft de familie de Vries toch heel veel vrienden ge maakt, niet in het minst door hun eenvoudige, welgemeende hartelijk heid. De familie van der Klooster volgt hierin op en waarschijnlijk wordt toch een traditie voortgezet want de heer van der Klooster is ook lang geen onbekende bij degenen die op en aan het water leven. En daarom zal men, vooral in de winter, als de mogelijkheid tot varen er niet is nog heel wat schippers daar onder de bruingerookte balken van de hou ten zoldering kunnen aantreffen. Door het bar slechte weer kon het bezoek van de bejaarden op de eerste sociéteitsmiddag aan de watertoren niet doorgaan en hebben zij zich, ver zorgd door de dames der beide so ciëteiten in het parochiehuis moeten amuseren. Dit ging overigens uitste kend want zij werden ook nu weer flink verwend met koffife en versna peringen. Alle aanwezigen ontvingen een gratis toegangbewijs tot de wa tertoren, zodat zij één dezer dagen toch, zij het op eigen gelegenheid, naar boven kunnen. Uitstel is geen afstel, zo zei mevrouw Dikötter, want niet alleen kunnen nog toegangsbe wijzen bij haar of bij mevr. de Haas worden afgehaald maar ook zal bij de eerste de beste gelegenheid in het volgende voorjaar 'n gezamenlijk be zoek aan de watertoren worden ge bracht. Er werd een minuut stilte in acht genomen voor wijlen de heer de Roo die een trouw bezoeker van de so ciëteit was. Mevrouw de Haas deed de verheugende mededeling dat, dank zij de spontane medewerking van al le kermisexploitanten, op vrijdag 20 september de bejaarden weer een middag gratis kermis kunnen vieren. Zij moeten dan om twee uur aan het gemeentehuis zijn. De heer A. de Fouw sprak een woord van dank aan de dames, die ook deze winter de sociëteiten gaan verzorgen en sprak daarbij de hoop uit, dat alle bejaarden deze moeite naar waarde zulien weten te waar deren. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 15 september, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.15 en 18.26 uur; te Ter- neuzen om 5.45 en 18.00 uur en te VÏis singen om 5.15 en 17.30 uur. Maandag is het hoogwater' te Hansweert om 6.50 en 19.07 uur; te Terneuzen om 6.25 en 18.47 uur en te VÏissingen om 5.55' en 18.17 uur. In aansluiting op hetgeen wij in onze editie van donderdag hebben bericht met betrekking tot het op treden van de kapel en het demon stratiepeloton van de Koninklijke Luchtmacht in Hulst (op 19 septem ber), kunnen wij nu mededelen, dat kapel en showpeloton ook een bezoek zullen brengen aan Axel, Biervliet en Aardenburg. De bedoeling van dit bezoek is tweeledig: 1. een nader contact te leggen tussen de bevolking van Zeeuwsch'-Vlaanderen en 2. een ge baar van erkentelijkheid ten opzichte van de vrijwilligers van het korps Luchtwachtdienst (Zeeuwsch - Vlaan deren telt negen waarnemingsposten) Donderdag 19 september, 's mid dags om vier uur, zullen de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en het demonstratiepeloton in Axel op treden. De avond van dezelfde dag zal in Hulst een programma in cere moniële tenue worden uitgevoerd. Na een kort concert van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en een de monstratie van het peloton volgt de taptoe. Vrijdag 20 september zullen 's mid dags in Biervliet en "s avonds in Aardenburg gelijksoortige program ma's worden uitgevoerd. Na de uitvoeringen wordt te Aar denburg op het stadhuis een officiële ontvangst gehouden voor alle burge meesters uit west Zeeuwsch-Vlaan- deren waar de dank van de Konink lijke Luchtmacht officieel zal worden overgebracht, terwijl ditzelfde voor de burgemeesters van oost Zeeuwsch- Vlaanderen zal geschieden op het stadhuis te Hulst. W estdorpe muziek naar heikant De r.-k. Muziekvereniging „Eikels worden Bomen" zal a.s. zondag deel nemen aan 't internationaal muziek festival dat te Heikant zal worden gehouden. Stoppeldijk naar: de missie Na een vakantie van twee maanden in ons land doorgebracht te hebben is broeder Theodoor (in de wereld Jozef Fassaert) voor de tweede maal vertrokken naar de missie in Bel gisch Congo. Voor de eerste maal vertrok zus ter Emmanuel (in de wereld Maria Fassaert) een zuster van broeder Theodoor naar de missie in Para maribo, waar zij in een blindenin stituut werkzaam zal zijn. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens -het onweer is de bliksem in geslagen in de schoorsteen van een woning aan de Hogendijk. De schoorsteen werd van onder tot boven opengereten, terwijl binnenska mers enkele wandversieringen ver brijzeld werden. Ook de ruiten sneu velden van de geweldige luchtdruk. De bewoners kwamen er gelukkig met de schrik vanaf. Aardenburg AUTOBOTSING In de Sassenstraat alhier vond een autobotsing plaats, die gelukkig slechts met materiële schade is af gelopen. De melkhandelaar A, de Smet, wilde het bedrijf van J. Flik- weert oprijden en had daartoe zijn richtingaanwijzer uitgestoken. Op het moment,, dat hij linksaf sloeg, pas seerde hem echter een Belgische vrachtwagen, geladen met stalmest en bestuurd door R. de Jaeger uit Maldegem. De vrachtauto raakte daarbij de bestelwagen van de Smet en week naar links uit, waarbij hij het trottoir opvloog en door krach tig remmen tegen de woning van Flikweert tot stilstand kwam. Geluk kig kwamen geen persoonlijke onge vallen voor. Alleen de auto's hadden materiële schade opgelopen, terwijl er ook geringe schade was aan het woonhuis. De rijkspolitie te Aarden burg nam terstond de zaak in onder zoek. Geboren: Leonardus, zv. M. Wit kam en J. Doene te Yerseke; Jan, z\. J. op den Velde en J. Suuren- broek te Delft; Janna, dv. W. Bak ker en C. de Koeijer te Yerseke; Yvonne, dv. C. Ceulemans en M. Brandenburg; Marinus, zv. P. Ge leedst en M. van Hoorn; Joos, zv. D. de Jonge en E. Brouwer te We meldinge; Barbara, dv. Ch. van Hese en J. de Hamer; Hilma, dv. J. den Toonder en M. de Dreu. Gehuwd: W. Duvekot, 26 jr. en R. Burkhalter, 28 jr.M. Schreurs, 29 jr. en H. Verwer, 29 jr. Overleden: Tannetje Thomson, 79 jr., ongeh.; Abraham Beekman, 52 jr., echtg. van J. den Toonder te Kloetinge: Tannetje Reijnhout 83 jr., echtg. van C. Meijler. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Mijn man de testpiloot. DE KLINGE Kinema v. Dijk: Drie driftige mensen. GOES Hajuto. Grand: Carnaval in Wien, 18 j. HEIKANT R. v. Goethem: Dansen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Giant, 14 jaar. MIDDELBURG Electro: Abott en Costello, a.l. Schouwburg: De bestor ming van Alamo, 14 j. Miniatuur Wal cheren. OOSTBURG Ledel 7.30 uur: Oorlog en vrede, 14 j. SAS VAN GENT olympia 8 uur: Ger- vaise, 18 j. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Stad op stelten, a.l. Luxor 8 uur: Fras- quita. het pikante avontuur, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Carnaval in Wien, 18 j. Luxor: Odongo, 14 j. Be jaardenhuis: Tentoonstelling Michiel de Ruyter. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Stras- senserenade, a.l. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg Huwelijk. AXEL Het Centrum 3.45 uur: Mijn man de testpiloot; 8 uur: Giant, 14 j. CLINGE Schieting staand® wip, 2.30 uur F. Weemaes. DE KLINGE Kinema v. Dijk 3 en 7.30 uur: Drie driftige mensen. GOES Hajuto. Grand: Carnaval in Wien, 18 j. GRAAUW F. de Backker 3 uur: Pa- lingschieting. HEIKANT R. v. Goethem: Dansen. HENGSTDIJK P. v. Dijk 3 uur: Schie ting. HULST Bioscoopgebouw 3 uur: Joe Brown programma kindervoorst.: 5 en 8.30 uur: Giant, 14 j. A. de Gucht S uur: Schieting. ST. JANSTEEN J. Begijn 3 uur: Schie ting. MIDDELBURG Electro: Abott en Costello, a.l. Schouwburg: De bestor ming Van Alamo, 14 j. Miniatuur Wal cheren. OOSTBURG Ledel 2.30 en 7.30 UUrt Oorlog en vrede, 14 .1. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uuri Robinson Crusoë: 5 en 8 uur: Ger- vaise, 18 j. Zaal Reseda 6 uur: Dansen. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Stad op stelten, a.l. Luxor 4.30 en 8 uur: Frasquita, het pikante avontuur» 18 j.: 2 uur: Stad op stelten, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Carnaval in Wien. 18 j. Luxor: Odongo, 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Strassenserenade, a.l. ZUIDDORPE Centraal 3 uur: Schie ting. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg! Huwelijk. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Drie koningenavond. AXEL Centrum: Giant, 14 J. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uurt Drie driftige mensen. GOES Tentoonstelling in Hajutohal met attracties. Grand: Carnaval in Wien, 18 .i. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Giant, 14 jaar. MIDDELBURG Electro: Abott en Cos tello, a.l. Schouwburg: De bestorming van Alamo, 14 j. Miniatuur Walcheren. OOSTBURG Lede*: Oorlog en vrede, 14 jaar. SAS VAN GENT Olympia: Gervaise, 18 jaar. TERNEUZEN Luxor: Frasquita, het pikante avontuur, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Carnaval in Wien, 18 j Luxor: Odongo, 14 j.

de Stem | 1957 | | pagina 2