Parlementsleden „aan huis" bij Zeeuws bedrijfsleven WILTON rn Door Deltaplan komt Z.-Vlaanderen relatief verder weg te liggen Grootscheepse actie van Terneuzense B.B. KARPETTEN NYLON Tentoonstelling van vogels en bloemen te Goes Uitslagen van de Bossche paardententoonstelling Arena55 speelde te Hulst 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1937 Vraagstukken vallen terug op probleem van de verbindingen Arbeidsprobleem Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding DAMES ONDERJURKEN VROOM DREESMANN Inleidingen op werkbijeenkomst Tot slot prachtig waterballet Festival te Heikant Hoogwaterstanden Zuid-Beveland GOES PLANTSOEN WERD MOESTUIN Z-Vlaanderen Kennismaking met Zeeland AGENDA Vandaag Morgen De parlementsleden, hebben op hun snelle en ongetwijfeld vermoeiende reis langs een aantal grote Nederlandse bedrijven gisteren Zeeland aangedaan, waar ze behalve met de industrieën zelf ook kennis maakten met de specifieke pro blemen, waarvoor dit van oorsprong louter agrarische land zich geplaatst ziet. De Kamerle den, die te Breda overnacht hadden, trokken ge deeltelijk naar Zeeuwsch-Vlaanderen om bij het veer te Kruiningen al direct geconfronteerd te worden met het grootste aller Z-Vlaamse proble men: het verbindingsvraagshtuk, waarover later op de dag nog zoveel woorden zouden vallen. In bet Casino van de Compagnie Nèerlandaise de l'Azote te Sluiskil schudden de volksvertegenwoordigers het stof van de reis van zich af, het geen overigens geringe arbeid vergde, want het regende dat het goot. Het welkom werd hen toegeroepen door drs. H. J. P. Verschaffel, voorzitter van de kring van werkgevers in de kanaalzone, die enkele vraagstukken van het bedrijfsleven in dit district belichtte. de in de middag weer samengekomen groepen een overvloed aan indruk ken en problemen met zich voerden, toen ze zich via Breskens naar Vlis- singen begaven, waar ze de groep die 's morgens Walcheren had bezocht, weer ontmoetten. Bij de Schelde Deze hadden zich inmiddels dertig in getal na een rondrit over Walcheren, naar Vlissingen begeven, waar zij een bezoek brachten aan de N V. Kon. Mij De Schelde. Op het in afwerking zijnde schip ,,Argo Olandia", werd hun een koffiemaal tijd aangeboden, waarna ir. J. W. Hupkes, voorzitter van de Schelde- directie. een beknopte uiteenzetting van het bedrijf gaf. dat ten onrechte wel een^ alleen wordt gezien als een scheepswerf. Dit is allerminst het geval, want naast de eigenlijke werf staat o.m. de machinefabriek, waar eaorme voortbewegingsinstallati^s worden gemaakt voor schepen. Ke- telbouw is eveneens een specialiteit en thans gaat men zich ook toeleggen op de bouw van atoomcentrales. Voorts heeft men een tandwielfa- briek. Na een rondgang onder deskun dig geleide heeft ir. Hupkes in de koffiekamer van het hoofdgebouw een uiteenzetting gegeven over zaken van interne aard. (Advertentie) Hij ging in op het arbeidsprobleem in het bevolkingsarme Zeeland, na drukkelijk stellende, dat men op grond van een actueel arbeidstekort nimmer pessimistisch mag zijn ten aanzien van de industrialisatie van deze «Jjeek. Industrialisatie, aldus drs. Verschaffel, is een zaak op te lange termijn, dan dat men deze kan afwijzen op grond van een aan tal reële bezwaren, welke heden ten dage bestaan. Hij somde enkele nood zakelijke voorzieningen op, waaraan voldaan dient te worden. Kern van de zaak De voorzitter van de Zeeuwsch- Vlaamse Kamer van Koophandel, ir. C. A. L. Horstmann, belichtte in een korte, maar stevige speech de kern der Zeeuwsch-Vlaamse problemen. Hij wees er op dat al deze vraag stukken terug te voeren zijn tot het probleem van de verbindingen. In dit verband stelde hij vast. dat een vergroting van de capaciteiten van het kanaal GentTerneuzen behalve voor Gent ook voor de industrieën van Zeeuwsch-Vlaanderen van belang zou zijn. Ir. Horstmann wees op de discriminatie, gelegen in het feit dat voor in Terneuzen overgeladen goe- (Advertentie) 0 pracht kwaliteit nylon 0 rijk met nylon kante strook afgewerkt 0 ingewerkte bustevorm 0 nylon schouderbandje* 0 goed passend model 0 In diverse maten 0 In de kleuren: wit - zolm - bleu en zwart. I Deze partij prachtige onder jurken, kunnen wij U slechts j 1 dag, morgen, zaterdag 14 sept. aanbieden voor de speciale Q Q reclameprijs jJ O van slechts\JP De normale prijs is belangrijk hoger. Profiteert hiervan. Haast U. Breda - Bergen op Zoom deren te Gent een boete moet worden betaald, omdat het schip niet in Gent is gelost. Ook de ongunstige spoorwegtarie ven belichtte de heer Horstmann. Het spoorwegvervoer heeft, zo zei ir. Horstmann. voor Zeeuwsch-Vlaan deren praktisch geen betekenis meer. Oplossingen ..Wanneer ik nu spreek over de oplossing van het verbindingspro bleem. dan denk ik niet aan kilome ters lange tunnels of hangbruggen over de Westreschelde maar dan vraag ik aandacht voor twee prak tische oplossingen", aldus ir. Horst mann. die daarop een lans brak voor het plan de ,,kop" van oost Zeeuwsch- Vlaanderen te doorgraven met een kanaal, waaronder (in het droge) een tunnel van geringe afmetingen kan worden gebouwd, waarna de Wester- schelde op deze hoogte zou kunnen worden afgedamd. De heer Horstmann wees ook op een andere mogelijkheid: na de in poldering van de schorren van Saef- tinge (waartoe, naar hij zei. prak- tiisch besloten is) een zeer frequente veerdienst in te stellen tussen Z. Vlaanderen en de Brabantse wal, over de daar ter plaatse dan aan zienlijk smallere Schelde. Naar hij, zei, zou het zeer onjuist zijn, tot in poldering van Saeftinge over te gaan, zonder tevoren een gedegen studie te maken van het probleem van de Schelde-overgang. ..Er is dus alle reden", aldus de voorzitter van de Z.-Vlaamse Kamer van Koophandel, thans een studie te maken van alle problemen rond dg Wester schelde!'. De heer Horstmann stelde dat in tussen de veerdienst Perkpolder Kruiningen verbeterd dient te wor den door het inleggen van grotere veerponten. ,.Wat de verbindingen van Z. Vlaanderen met overig Nederland betreft, zo besloot de heer Horst mann, moeten we het aandurven een groot plan te maken, zoals we de Zuiderzee hebben ingepolderd, zo als we de Deltawet uitvoeren en zoals we een atoomcentrale gaan bouwen". Zoet water Een ander aspect van de industria lisatie behandelde ir. R. H. van Kre velen, directeur van de coöp. Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent, die het probleem van de zoetwater- voorziening aansneed. Hij schetste hoe in de loop der jaren het zoete water in het kanaal is teruggedron gen. pen halve eeuw geleden was de waterpositie van dit gebi«d zeer gun stig. Thans echter bedraagt de hard heid en het zoutgehalte van het ka naalwater ruim het vijf. tot tienvou dige van het Nederlandse gemiddel de. In elke kubieke meter kanaalwa ter treft men 3 tot 5 kg zout aan. nog wgl te Sas van Gent, tot waar de zouttong reeds is doorgedrongen. Van Belgische zijde voelt men intus sen niets voor het spuien via Neder lands gebied, hetgeen een oplossing zou kunnen bevorderen. Slechts een maal heeft men de autoriteiten aldaar zover gekregen. Na een geanimeerde, door de heer G. Faas verzorgde ..wandelende" lunch, verdeelden de parlementariërs zich in vier groepen om evenveel in dustrieën in de kanaalzone te gaan bezichtigen. Behalve aan de twee Sluiskilse bedrijven, de Cokesfabriek en l'Azote werden bezoeken gebracht aan de stijfsel en Glucosefabriek en de Spiegelglasfabrieken, beide in Sas van Gent. Uiteraard hebben de di recties daar specifieke bedrijfsvraag- stukken naar voren gebracht, zodat Na het bedrijfsbezoek aan ,,De Schelde" te Vlissingen door de kamerleden, heeft gisteren ir. C. Horstmann, voorzitter van de K.v.K. voor Zeeuwsch- Vlaanderen. op de werkbijeenkomst in het Schelde-kwartier, gesproken over de industriële ontwikkeling van Zeeland en speciaal van Zeeuwsch-Vlaan deren. Ir. Horstmann wees er allereerst op, dat de Zeeuwsch-Vlamingen wel, zoals alle Nederlanders, financieel moeten bijdragen in de kosten van de Delta-dammen en bovendien, door hogere polderlasten, de dijkverhogin gen langs de Westerschelde voor hun rekening moeten nemen en daarmede dan nog waarschijnlijk qua veiligheid in een minder gunstige positie komen te verkeren dan de bewoners van de polders achter de dammen, terwijl zij niet zullen profiteren van een mindere verzilting van de grond. De financiële bijdrage zal dus veel groter worden dan voor b.v. de ge bieden rondom de Oosterschelde. de voordelen zullen veel geringer zijn. Wanneer er nu reeds gesproken wordt over Zeeuwsch-Vlaanderen als van een ..vergeten gebied", dan zal in de toekomst deze toestand worden verscherpt, wanneer immers alle Zeeuwse eilanden (dus: overig Zee land) door betere verbindingen met wat wij hier noemen Holland" ook meer in de Hollandse sfeer zullen worden getrokken. Hierdoor zal relatief Zeeuwsch- Vlaanderen nog verder weg komen te liggen en zal de Westerschelde in nog grotere mate als barrière worden gevoeld. Industrieel klimaat Vervolgens onderkende spr. het in- dusrieel klimaat van Z.-Vlaanderen. Door de onvoldoende onderwijsmo gelijkheden is de kwaliteit van de vaklieden en bazen onder het gemid delde peil. De thans gevestigde mid delgrote bedrijven zijn nog te klein om zich een eigen bedrijfsschool te kunnen veroorloven. Er is dus kwali tatief en kwantitatief een groot ge brek aan vaklieden en kader. Bovendien keert het beste gedeelte van de jonge bevolking, dat verdere opleiding boven de Schelde heeft ge zocht, niet naar Zeeuwsch-Vlaande ren terug. Ongunstige factoren Spr. gaf enkele voorbeelden van minder gunstige klimaatomstandig heden. die. evenals op sociaal gebied het geval is, beslist schadelijk zijn, doch ten goede gekeerd kunnen wor den (b.v. door grotere woningtoewij zingen). Ook de water- en elektriciteits voorziening betrok hij in zijn inlei ding. V erbingenproblemen Vrijwel alle problemen, aldus spr., zijn terug te voeren tot het alles be heersende vraagstuk der verbindin gen. Daarnaast moet genoemd worden de noodzakelijke decentralisatie van De gem. Terneuzen geniet in 't ka der van de verdediging bij een even tuele oorlog, de twijfelachtige eer tot de A-gemeenten te behoren. Dit betekent dat er kans bestaat, dat de vijand 'n bijzondere aandacht aan de ze gemeente gaat schenken en dit in verband met haar ligging aan de Schelde en door de aanwezige havens Dit betekent ook dat aan de verde diging de nodige aandacht dient te worden geschonken. Terneuzen heeft nu reeds een sterke organisatie op gebouwd om rampen te kunnen be strijden, Het aantal brandweerploe gen is bijzonder groot en men be schikt nu reeds over het beste en modernste materiaal (zendinstallatie niet uitgezonderd) wat men maar be denken kan. Een belangrijke factor is natuurlijk altijd het benodigde aan tal goed geoefende manschappen. Hoewel reeds velen een functie bij de B.B. bekleden kunnen er best nog wat mensen ingeschakeld worden en het is juist daarom dat zaterdag 14 september een grootscheepse de monstratie zal worden gehouden. Wedstrijden zicht van de wedstrijden zal krijgen. De algemene wedstrijdleider is de heer A.L. de Vin uit Terneuzen en de jury zal worden gevormd door de commandanten van Goes. Heinkens- zand en Yerseke. Bovendien zijn ver schillende autoriteiten uitgenodigd. Na afloop der wedstrijden wordt de leden een maaltijd aangeboden en zullen de prijzen worden uitgereikt. Water festijn Niet minder dan twaalf brandweer ploegen. zowel van de B.B. als be- drijfs- en vrijwillige brandweer, zul len wedstrijden houden. Het zijn de ploegen uit Terneuzen, Sluiskil en Hoek. Om half twee vangen deze wedstrijden aan en worden gehouden op de Rozengracht, nabij de Axelse brug. Om het voor de kijkers aan trekkelijk te maken zal voor de micro foon een ooggetuigeverslag worden gegeven, zodat ieder een beter in- Het meest aantrekkelijke gedeelte, voor het publiek althans, is het water ballet, dat 's avonds zal worden ge geven op het separatiepunt. Vanaf de Schependijk zal men de verrich tingen der deelnemers uitstekend kunnen volgen. Vijf brandweerploegen zullen met 57 straalpijpen laten zien dat water niet alleen kan dienen om een brand te blussen doch dat daarmee ook een zeer aantrekkelijke voorstelling kan worden gegeven. Twaalf schijn werpers zullen de waterstralen met verschillende kleuren verlichten en ..de Harmonie Terneuzen" geeft daar bij de muzikale medewerking. Tot slot van de dag zal een concert wor den gegeven en zal muziek en drum band voor de taptoe zorgen. Het is niet alleen de bedoeling van de organisatoren, de heren A.L. de Vin en J. Smit, de aandacht voor de B.B. te vragen omdat deze nodig is in geval van oorlog. Ook bij grote rampen treedt de B.B. op en geen mens zal kunnen zeggen hoe groot precies het nut is van de ploegen, die de wacht houden op de dijken, wanneer bij stormweer het water op onze zeeweringen afstormt. de Nederlandse industrie. Men be hoeft zich slechts een beeld te vor men van Holland omstreeks 19S0 om in te zien, dat de bevolking dan naar lucht en natuur zal snakken. Men zal de industrie moeten spreiden in het belang van ons hele volk. En dan ligt er in Zeeuwsch-Vlaanderen een groot gebied aan een der laatste open zee-armen, met een kanaal, bevaar baar voor schepen voor de zware in dustrie. Een forum, bestaande uit de heren J, Hupkes. dir der N.V ,,De Schel de", C. Kammeraad. drs. M. Ver burg, drs. H. 'Verschaffel. ir. M. de Vink, de heer v. Berlekom en spreker zelf, beantwoordde daarna diverse vragen. Het forum werd o.m. bijge woond door de Commissaris der Ko ningin. jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, die de parlementsleden een welkom in onze provincie toeriep. Het Zuid-Sloe Ook ir. Hupkens heeft tijdens de werk bijeenkomst zijn visie gegeven op de industriële ontwikkeling van Zee land. Met name beschouwde hij Walcheren als industrieel centrum en daarbij vroeg hij speciale aandacht aandacht voor het Zuid-Sloe. Tot de mogelijkheden van het Sloe rekende hij o.a. niet alleen het verkrijgen van modern industrieterrein, maar ook het aanleggen van een haven bekken ter grootte van de Waalhaven te Rotterdam. Wijzend op de veel hogere kosten van de voorzieningen per hoofd van de bevolking in de randstad Holland rekende ir. Hupkes de parlements leden voor, dat het Sloe in het kader van de investeringspolitiek nog een extra attractie krijgt. Tenslotte vroeg ook ir. Hupkes aandacht voor het vraagstuk van de verbindingen, o.a. de zeer wenselijke doorverbindingen van Gent naar Rot terdam en voor de overbrugging van de Westerschelde. Zwaar wollen WILTON KARPETTEN zeer vast geweven, met hoge pool en extra versterkte rug, in 3 prachtige, warme Perzische dessins. Afm. 285 x 200, NU ongelooflijk goedkoop, ca I 40.- lager dan normaal BELLAMY PARK VLISSINGEN De Goe&e Bloemen- en Vogeltentoonstelling, georganiseerd door de afde ling Goes van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in samenwerking met de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, afdeling Goes „De Vogelvrienden" en de lagere scholen te Goes, is donderdag middag officieel geopend door de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate. Na een hartelijk welkomstwoord door de voorzitter der Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkun de, de heer Kr. Goudswaard, sprak de burgemeester enkele woorden, waarbij hij dank bracht aan de organisatoren, waarna hij de wens uitsprak, dat veel publiek van deze show zal mogen ge nieten. Voorts waren bij deze officiële ope ning, dip evenals de tentoonstelling in zaal Krijger werd gehouden, aanwezig mevrouw Ten Kate, de wethouders J. H. Roose en mr. H. B. Bouwman en vele genodigden. Ook de voorzitter van ..De Vogel vrienden", de heer Hameling, verwel komde de gasten. Hij deelde mee, dat het ledental van zijn vereniging in het afgelopen jaar met 50% was vermeer derd. Met deze tentoonstelling is men vol komen geslaagd, om een deel uit de natuur aan het publiek te laten zien in een ruimte van ruim '2000 m2. De bloemen, planten, vogels in een grote verscheidenheid van kleur en grootte, waterpartijtjes, verwerkt tussen bloe men en vogels en een miniatuurstrand zijn een lust voor het oog. Alles is tot in de puntjes verzorgd. Men vindt er onder meer een inter nationaal gezelschap van diverse vo gels. Manderijn-eendjes uit China, roodhals ganzen uit West-Siberië, brandganzen uit Groenland en Caro- lina-eenden uit Noord-Amerika. Dit is nog maar een kleine greep uit de kolossale collectie van kanaries, par- Hoe de Zeeuwse paarden het er op de tentoonstelling van de Kon. Ver eniging Het Nederlandse Trekpaard hebben afgebracht, kunt u uit onder staande uitslagen lezen. Gisteren ver meldden we reeds, dat de heer de Dobbelaere uit IJzendijke met de eer ste prijs vierspannen ook de medaille, beschikbaar gesteld door Z.K.H. Prins Bernhard, had verworven en dat A. v.d. Velde uit Moerkapelle de beker van H.M. de Koningin kreeg en de eerste prijs merriën met afstammelin gen. Stallen de Dobbelaere kwamen dit maal eens niet met hun bekende, be roemde bruinen uit, doch met een lot bruinschimmels. Dit was minstens zo goed als zijn bruine voorgangers en bezette terecht de eerste plaats: een uniform viertal beste en zware mer riën met goede gangen. Het 1 B lot van Gebr. v. Velde te Moerkapelle was weinig minder goed. Het viertal van ir. de Buck te Oos- terkapelle (2 A) was ook een goed lot bruinschimmels en de vier brui nen van Jac. Fr. Brooijmans te Oud- Vosmeer vormden een goed 2 B lot. J. Maris Gz. te Heiningen kreeg een 3e prijs op een toch ook goed lot schimmels, waarvan de tweejarige iets detoneerde. De interessante strijd tussen de stamvaders met hun kroost werd dit maal beslist ten gunste van Nico van het Zwartewater. die met een beste groep goed machtige zonen en doch ters verscheen, w.o. de beste hengst Successeur. Ook hier werd een 1B prijs gegeven en wel aan de hengst Moustic van -Urbain. f.e. C. N. den Hamer en Zn. te Schoondijke. die een even goede groep afstammelingen bij zich had. w.o. drie le prijs tweejarige zoons, die door hun jeugd wat min der imponeerden. Quarré, van de Dob belaere. die nu in Limburg resideert werd 2 A met toch ook goede telgen: Nico van Ella werd 2 B. Merriën met afstammelingen wa ren er maar twee: de beide Zeeuwen bleven afwezig. Eerste werd de door Eug. E. de Badts te Oostburg gefok te Mina van Veerhoek, eig. Gebr A A. en B. v. Velde te Moerkapelle, met een drietal goede dochters. Stallen de Dobbelaere bezetten weer de eerste plaats met hun fokgroep. thans bruinschimmels. dezelfde plus één als het „lot"; drie tweeden en twee derden, op de laatste na alle uit Zee land. En dan waren daar tenslotte de kampioenschappen, in de eerste plaats dat der hengsten. Kampioen werd te recht de zesjarige Guido uit de Kluis, v. Churchill v.d. Schaapshoeve, de zwartschimmel van fa. D. A. Timmer man en Zn. te Kattendijke-Goes, ge fokt door Fr. Adr. Renne te Prinsen beek, best type hengst, goede macht en goede harmonie, met zeer goede vlotte gangen. Reserve werd uit twee bruinschimmels de heel mooie, har monisch gebouwde, (iets lichter en moderner dus) Successeur, f.e. Stal len de Dobbelaere te IJzendijke, me- de-eig. Adr. J. Catseman te Biervliet. 1 Uit een groot aantal beste eerste merriën werd een best drietal bruin schimmels teruggeroepen van welke tenslotte nog werd heengezonden de 5-j. Sylvia v. Nic<^ van het Zwarte water. f.e. Stallen de Dobbelaere. Kampioene werd de beste diepe Resi van de Wilhelminahoeve, v. Nico van Melo. van P. Wullms te Maasniel (L.) reserve werd de eveneens diepe elfj. Mina van Veerhoek, v. Ulbain van Certain, van Gebr. v. Velde, bo ven reeds genoemd als stammoeder. Stallen de Dobbelaere bezetten voor de 15e maal, bijna in successie (niet in 1950, toen was het C. Mesu te Nieuw en St. Joosland) de eerste plaats met hun vierspan en voor de 13e maal dit wel in successie (nog niet 'n ander!) de eerste plaats met hun fokgroep. Jammer dat de regen de zaak zo'n afbreuk deed. Nederland liet beste trekpaarden zien. A.s. zondag wordt er te Heikant door de r.-k. muziekvereniging het jaarlijkse festival gehouden. Aange zien dit de 10e maal is na de be vrijding is dit enigszins feestelijk en groots opgezet. Het festival wordt ge opend a.s. zaterdag door de muziek verenigingen Heikant, Koewacht, Axel en Zaamslag. Zondag zullen er 10 gezelschappen aan het festival deelnemen. Heikant, Koewacht, Ter hole, Nieuw Namen, Sluiskil. West- dorpe Klinge (B) Clinge (N), Graauw en St, Jansteen. Zondag zal het avondconcert worden verzorgd door de bekende muziekschool „Semper Gaudete" van Clinge. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 14 september, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.42 en 17.53 uur; te Terneuzen om 5.09 en 17.24 uur en te Vlissingen om 4.39 en 16.54 uur. kieten, tropische en inlandse vogels. Ook de inzending van de Natuur Historische Vereniging van fossiele schelpen en een stand van de Vogel- handel „De Edelzanger", waarin een mozaïek van verschillende vogelzaden is aangebracht, verfraaien het geheel. Vrijdag- en zaterdagmiddag en -avond is de tentoonstelling voor het publiek geopend, terwijl 's avonds concerten worden gegeven door „Animato". Za terdagmiddag na de officiële ontvangst op het stadhuis, bezoekt de fruitfee de tentoonstelling. De prijzen' De school met de beste ir%ending was dit jaar de Christelijke Nationale School aan de Westwal, welke hier voor een wisselbeker in ontvangst mocht nemen. Vorig jaar werd deze gewonnen door de J. Ligthartschool. Voor de mooiste groep was eveneens een beker beschikbaar gesteld. Deze werd gewonnen door de Plantsoenen dienst. voor de vijver met goudvissen. Groep kwekers: gecombineerde inzen ding: le prijs Bloemenhuis E. J. de Groot en firma Gebr. Eversen; 2e pr.: J. Reijerse en Zn Groep amateurs kwekers en liefhebbers: 25 en meer vazen dahlia's le prijs P. Hermes, 2e prijs Fokke en Zoon. 20 Vazen dahlia's le pr. H. Govers. 10-15 Vazen dahlia's le prijs J. A. van de Guchte, 2e prijs G. Bruël. 5-10 Vazen dahlia's 2e prijs W. Bos Kloetinge. Gemengde groep dahlia's, potplanten en opgemaakte manden: le prijs J. C. Verlinde. Ge mengde groep dahlia's en snijbloemen le prijs P. de JqPjj. 2e prijs J. van Harn, 3e prijs J. G. J. Geldhof. Groep kamerplanten particulieren: 2e prijs door A. de Leeuw met christusdoorn en 3e prijs door J. Hoogendoorn met fuchsia. De uitslag van de dahlia-wedstrijd is als volgt: 1 prijs P. de Jong; 2e prijs J. A. van de Guchte en 3e prijs Kr. Goudswaard. Tijdens de wolkbreuk boven Goes werd het paard van de groente-boer F. schichtig. Het beest stoof het trot toir langs de Westsingel op, met het gevolg dat de lading groente en fruit in het plantsoen terecht kwam. Bij dit ongeluk bleef het. Sluiskil CASINO WORDT VERMOORD CNV-employés zullen binnenkort gehuisvest worden in het Casino waar vier complete woonhuizen zijn ingericht. Voor de oorlog en gedurende de mobilisatie was het Casino tijdelijk, als kazerne in gebruik bij de Ko ninklijke landmacht. Na de bevrij ding werd het Casino ten dienste van het militair gezag gesteld en tot nu' toe hadden diverse verenigingen er een onderkomen gevonden. Philippine ONGELUKKIGE VAL De ruim 84-jarige van H. kwam tijdens het verrichten van lichte werkzaamheden zo ongelukkig te val len, dat hij met een beenbreuk naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. NIEUWE LEERKRACHT Het schoolbestuur alhier heeft stap pen ondernomen het aantal leer krachten van de St. Aloysiusschool met één uit te breiden, in verband met het toegenomen leerlingenaan tal. Momenteel telt de school vier leer krachten hetgeen, gezien het feit dat er klassen zijn van 46 leerlingen, be slist onvoldoende wordt geacht Clinge WELDOEN DOOR VERMAAK GEEFT CONCERT Reeds geruime tijd bestaan er bij de fanfare Weldoen door Vermaak plannen om een paar uitvoeringen te geven op de kiosk. Op zaterdag 14 september om half acht 's avonds zal de fanfare Weldoen door Vermaak op de kiosk voor het gemeentehuis een uitvoering geven. Naar verwacht wordt zal hiervoor wel een grote be langstelling bestaan. Graau ie NIEUWE WIJKVERPLEEGSTER Het bestuur van het Wit Gele Kruis heeft bericht ontvangen dat met in gang van vandaag zuster Goos als wijkverpleegster naar hier komt! FILM OVER GRAAUW De film over het dorp, die 29 augus tus is opgenomen, zal pas op zater dag 14 december in het patronaats gebouw worden vertoond. A-GRIEP Ook in onze gemeente zijn enkele gevallen van de A-griep geconsta teerd. Het merendeel bij kinderen, die scholen in Hulst bezoeken. Aardenburg NAAR DE MISSIE Pater Gerard Paridaen van de La zaristen nam afscheid van zijn pa rochie bij zijn vertrek naar de mis sie in Noord-Brazilië. Hij zal daar werken in een uitgestrekt gebied nabij de Amazonemonding, waar een groot gedeelte van het land bestaat uit oerwoud en een ander deel uit dor binnenland. De bewoners daar, die allen Katholiek zijn, leven echter in armoedige omstandigheden en wonen zeer verspreid. Er zijn daar 13000 gelovigen op 1 prieser. De jonge missionaris hoopt over 8 jaar weer voor een bezoek naar het vaderland te kunnen terugkeren. De kennismaking van de Toneel groep ..Arena" uit Den Haag met Zeeland is in één opzicht teleurstel lend geweest, in ander opzicht echter een geweldig succes. De Kunstkring ..Van den Vos Rei- naerde" te Hulst opende zijn seizoen met een voorstelling van Molière's „School voor vrouwen" door Arena, en daarbij deed zich het merkwaar dige feit voor, dat de zaal van „De Koning van Engeland" bedroevend slecht bezet was. Nu weet men in het Land van Hulst toneelkunst uitstekend te waarderen en daarom was die geringe belang stelling nog opmerkelijker. Wellicht spruit ze voort uit de onbekendheid met deze toneelgroep, die nog nim mer in Zeeland had gespeeld. Overigens hebben de weinige be zoekers de actrices en acteurs een ovatie gebracht, welke een stampvol le zaal hen niet verbeterd zou heb ben. En verdiend, want Arena bleek een uitstekend gezelschap te zijn. dat een gaaf en homogeen spel levert. De weinigen, die de eerste Kunstkring avond bijwoonden, hebben dan ook enkele uren van zuiver toneelgenot beleefd. Molière's blijspel rond de van eigendunk barstende Arnolphe en de jonge Agnès is een stuk vol koste lijke humor, dat het echter niet alleen van de komieke misverstanden moet hebben, doch meer nog van de sub tiele karakteruitbeelding. In dit laat ste waren alle medewerkenden, zon der enige uitzondering, meesterlijk. Daardoor brachten ze een levende Molière voor het voetlicht. Het was een opvoering, welke ons ernaar doet verlangen Arena nog vele malen in Zeeuwsch-Vlaanderen te zien. Zonder de overigen tekort te willen doen. mogen we bijzondere melding maken van het spel van Nanni Ver meer. die de rol van Agnès gevoelig vertolkte en van dat van Paul Meyer, die Arnolphe ten tonele voerde. Kort om: het was gaaf en goed spel. Ook technisch is Arena goed ingespannen: voor het decor had men een uiterst vernuftige oplossing gevonden. Naar de voorzitter van de Kunst kring, de heer J.K. Stolte, in zijn slotwoord zei, zal Arena bij een vol gend bezoek aan deze streek zeker een volle zaal aantreffen. Arena ver dient dit en we geloven, dat die voor spelling ook zal uitkomen. AXEL Centrum: Giant, 14 j. GOES Hajuto. Grand: Carnaval in Wien, 18 j. MIDDELBURG Electro: Abott en Costello, a.l. Schouwburg: De bestor ming van Alamo, 14 j. Miniatuur Wal cheren. OOSTBURG Lede*: Oorlog en vrede, 14 jaar. SAS VAN GENT Olympia: Gervaise, 18 jaar. TERNEUZEN Luxor: Frasquita, het pikante avontuur, 18 3. VLISSINGEN Alhambra: Carnaval in Wien. 18 j. Luxor: Odongo, 14 j. Be jaardenhuis: Tentoonstelling Michiel de Ruyter. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur*. Mijn man de testpiloot. DE KLINGE Kinema v. Dijk: Drie driftige mensen. GOES Hajuto. Grand: Carnaval in Wien. 13 j. HEIKANT R. v. Goethem: Dansen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Giant, 14 jaar MIDDELBURG Electro: Abott en Costello. a.l. Schouwburg: De bestor ming van Alamo, 14 j. Miniatuur Wal cheren. OOSTBURG Ledel 7.30 uur: Oorlog en vrede. 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ger vaise, 18 j. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Stad op stelten, a.l. Luxor 3 uur: Fras quita, het pikante avontuur, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Carnaval in Wien. 18 j. Luxor: Odongo, 14 j. Be jaardenhuis: Tentoonstelling Michiel de Ruyter. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Stras- senserenade, a.l. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg Huwelijk.

de Stem | 1957 | | pagina 2