BARRICADES BIJ SCHOLEN IN ROERIG NASHVILLE on Gevecht bi) Libanese Syrisch- grens 7 wee politiecommissarissen arresteren drie militairen Baflo kreeg nogal hoog bezoek Tien jaar geëist in de moordzaak Rietje Koop man Twee doden door bliksem Gigantisch hotelplan voor binnenstad Rotterdam W aterramp in Turkije Rids Haarlem voor vijf ton verkocht Faubus spreekt zaterdag met Eisenhower Monetaire overeenkomst met IMF. DAGBLAD VOOR ZEELAND Plan Algerië BOURGÈS OP DE WIP Buien Elf doden Vertraging behandeling De 1 tav/et? Petitie over Hongarije sjec/io-Slowakije Vijftien doden bij treinramp Sennelager L.V.D. niet in gebreke, zegt minister Dodelijk ongeluk te Rotterdam Doch te ion der neming van OCIO Ossendrechf „Ik ben niet opgevoedik ben op straat geweest Kruiser neemt Engels jacht op sleeptouw BoerguibaFransen moeien verdwijnen 97e JAARGANG No. 22554 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.7Ü, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0 54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Voor God, Konfntftn on Vaderland VRIJDAG 13 SEPTEMBER 19o. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) „Waarom dit alles?" Verdriet en ver slagenheid staan te lezen op het ge zicht van deze negerdominee, die door de menigte werd mishandeld, omdat hij enkele zwarte kinderen in be scherming nam. De strijd rond de rassenscheiding' op de scholen in het zuidelijke deel van de Verenigde Staten gaat onverminderd voort. In Nash ville (Tennessee), is de politie begonnen, barricaden op te richten ter bescherming van de scholen. Zij wil daardoor nieuwe inciden ten voorkomen. Sinds de bomaanslag op een lagere school in Nash ville, dinsdag j.l., zijn 26 blanken en 13 negers gearresteerd. Ook in de stad Birmingham (Alabama) wordt door de politie gepa trouilleerd. Een groep negerscholieren werd aangehouden, nadat uit hun midden met stenen naar blanken was gegooid. President Eisenhower en gouverneur Faubus van Arkansas zullen zaterdag te Newport op Rhode Island, waar de president met vakantie js, besprekingen voeren om te proberen een einde te maken aan de crisis die in Little Rock is ontstaan. De gouverneur had woensdag om een onderhoud met de president gevraagd. Iemand uit de omgeving van de gouverneur verklaarde donderdag, dat Faubus niet naar Newport gaat om te „capituleren". Er hebben zich donderdag geen in cidenten in Little Rock voorgedaan. De negerleerlingcn hebben voorlopig hun pogingen opgegeven om toegang te krijgen tot de middelbare school, die op bevel van gouverneur Faubus door de nationale garde wordt be waakt. In Ozark, Arkansas, heeft een ne ger tegenover de pers verklaard, dat een politie-agent zijn - kinderen en andere neger-leerlingen die een voor- t .indaag zal het I'ranse kabinet peen alleen voor blanken bestemde het hervormingsplan voor Algerië be- j school bezoeken, heeft aangeraden spreken. Van het resultaat van deze i ?uis *1 bjijven-.In de a,f^lopen twee f av. ai va.» uc« dagen hadden zij aan „lichte ïnciden- ten" blootgestaan en iemand had zelfs geprobeerd hen met een auto aan te rijden toen zij uit school kwa men. bespreking kan het lot van het plan, maar ook dat van de regering af hangen. Van links naar rechts komt er kri tiek op het plan. De kans dat de re gering het volgende Week in de na tionale vergadering te houden debat over het plan overleeft, wordt niet hoog aangeslagen. Woensdag werd meegedeeld, dat het kabinet het er zo goed als eens over was. Maar de rechts-radicale minister van defensie, André Morice, heeft nu te kennen gegeven dat hij zich op de kabinetsvergadering van vrijdag zal verzetten tegen de instel ling van een federale bestuursraad in Algiers. „Ongeveer 350.000 van de 2.800.000 negerkinderen van de schoolplichtige leeftijd in de zuidelijke en grensstaten van de V.S. bezoeken de openbare scholen in districten, waar de rassen scheiding is opgeheven", aldus het tijdschrift U.S. News and World Re ports in zijn laatste nummer. Ver wacht wordt, dat nog 25.000 neger leerlingen in het najaar op tot dus ver alleen voor blanke leerlingen openstaande scholen zullen worden toegelaten. Het tijdschrift geeft onderstaand overzicht van het aantal schoolgaan de kinderen in de staten, waar voor heen rassenscheiding heerste en hoe de toestand zich daar heeft ontwik keld sedert het opperste gerechtshof drie jaar geleden de apartheid op de openbare school in strijd met de grondwet verklaarde. AMERIKA heeft in Genève een voor stel van communistisch-China afge wezen, om op voet van wederkerig heid journalisten uit te wisselen. Die „wederkerigheid" bevalt Washington niet. TEN NOORDEN van Malaga (Span je) heeft men het skelet van een walvis ontdekt, die twintig miljoen jaar geleden geleefd moet hebben. LONDEN heeft de regering in Mos kou verzocht, alle beperkingen op het reizen van functionarissen der weder zijdse ambassades „zonder uitstel" op te heffen. AARTSBISSCHOP Makarios van Cy- pius is mi de Verenigde Staten gear riveerd. Hij zal er twee maanden blijven en o.a. dc Griekse afvaardi ging in de V.S. bijstaan, als de kwestie-Cyprus ter sprake komt. KONING SAOED is donderdag na vier bekende artsen te hebbenVecon- sulteerd, te Baden-Baden ondef-zocht door een huidarts en een oogarts. MANFRED von Ardenne, een Oost- duitse professor, heeft verklaard dat totnutoe in de gehele wereld 113 proefnemingen met kernwapens heb ben plaats gevonden. De Sovjet-Unie nam er volgens de professor 24 voor haar rekening. EEN JONGETJE van twee jaar is in Den Haag door een personenauto overreden en vrijwel op slag gedood. De bestuurder van de auto merkte niet, dat het kind zich voor de auto bevond, toen hij wegreed. EXTRA-TREINEN zullen op Prins jesdag worden ingelast in verband met de reisdrukte, die de Spoorwegen voor die dag verwachten. TWEEDUIZEND directeuren van Amerikaanse reisbureaus zijn door het ANVV uitgenodigd voor een be zoek aan Nederland. Ze moeten toch voor een congres naar Spanje en dan gaat het in één moeite door. KONINGIN Elisabeth van Engeland heeft gisteren dc zesenveertigste con ferentie geopend van de interparle mentaire unie. De bijeenkomst wordt te Londen gehouden en er nemen parlementsleden uit 49 landen aan deel. J r Verwachting van het K.N.M.I. tot vrijdagavond, opgemaakt donder- dagavond te 23.15 uur. J Krachtige en af en toe harde I westelijke wind met nu en dan buien. Weinig verandering in tem- peratuur. Verwachting van het Belgisch j weerkundig instituut: sterke wind uit het westen, zwaar hewolkt en neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 19.02 uur, I maan op 19.57 uur. ondegrTo.440nuu?P 6" maa" In Arkansas b.v. met 102.000 neger en 317.000 blanke leerlingen, zijn deze maand ongeveer 75 negerkinderen in geschreven bij voorheen uitsluitend voor blanken toegankelijke scholen. 57 van hen hebben zonder incidenten in acht gemeenten hun plaats in de gemengde klas ingenomen. De relle tjes in Little Rock en North Little Rock hebben de 18 anderen verhin derd hun plaats in de schoolbanken in te nemen. In zeven zuidelijke staten: Alaba ma, Florida, Georgia, Louisiana, Mis sissippi, Zuid-Carolina en Virginia, zijn tot dusver op de openbare la gere en middelbare scholen geen ne gerleerlingen op de „blanke" scho len toegelaten. Donderdag heeft zich tc Deir el Ats.jaer, in Libanon, nabij de grens met Syrië, een botsing voorgedaan tussen Libanese grenspolitie en een gewapende bende. Hierbij vielen elf doden, namelijk drie Libanese gen darmes en acht bendeleden. De Syrische regering heeft besloten meer vrijwilligers te werven voor haar semi-militaire organisatie voor volksweerstand." Deze organisatie werd ten tijde van de Brits-Franse ac tie tegen Egypte in het leven geroe pen. Zij moet in tijden van nood het leger bijstaan. Alle gezonde manne lijke Syriërs tussen achttien en vijf tig jaar kunnen tot de „organisatie voor volksweerstand" toetreden. Een delegatie uit het Syrische par lement die donderdag naar Moskou zou vertrekken, heeft dit bezoek voor onbepaalde tijd uitgesteld „met het oog op de toestand." O D Het is niet onwaarschijnlijk, dat de behandeling van de Deltawet in de Kamer naar een later tijdstip dan 22 oktober zal moeten worden ver schoven. Dit in verband met een aan tal vragen, die de Kamercommissie aan de minister van Verkeer en Wa terstaat wil stellen en die eerst be antwoord kunnen worden als de heer Algera in Nederland terug is. Sommigen meenden zelfs, dat het, gezien de. komende begrotingsdebat ten, wel eens februari zou kunnen worden voordat de Deltawet aan de beurt kon komen. Zo'n vaart zal het echter waarschijnlijk niet lopen. Volgens dc Nieuwe Rotterdamse Courant zou men de wet tussen twee begrotingshoofdstukken door willen behandelen. Een vrouw van 66 jaar M. van Kooij-Hartog, woonachtig in een boer derij tussen Hilversum en Loosdrecht, heeft gisterenmiddag het ieven ver loren tengevolge van blikseminslag. Het hemelvuur sloeg niet direct in de boerderij in, maar in een der pa len van de bovengrondse elektrici- teitsleiding. Via deze leiding schoot de bliksem naar de boerderij van de familie Kooij, waar de boerin juist in de kelder, vlak bij de schakelkast, aan het werk was. De kast ontplofte, waarbij mevrouw van Kooij op slag werd gedood. Tijdens een hevig onweer, dat gis teren rond half zes boven Winterswijk heeft gewoed, is de 39-jarige landbou wer G. J. Röskcn bij werkzaamheden op zijn akker in de buurtschap Hcnxel door de bliksem getroffen en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. De Nederlandse regering heeft een regeling getroffen met het internatio nale monetaire fonds, krachtens wel ke Nederland van het fonds vreemde valuta mag kopen tot een totaal be drag van 137.500.000 dollar, tegen af gifte van in guldens luidende promes. sen ten bedrage van de tegenwaarde. De regeling valt uiteen in twee ge deelten: 1) Een onmiddellijke aankoop van een bedrag van 68.750.000 dollar, en 2) Een overeenkomst tussen Neder land en het fonds krachtens welke op nieuw het equivalent van U.S. 68.750.000 dollar kan worden aange kocht. indien de positie van de Neder, land se goud- en deviezenreserves bin nen oen periode van 12 maanden ver sterking van deze reserves wenselijk zou maken. De van het fonds gekochte bedra gen in vreemde valuta dienen in het algemeen binnen een termijn van uiterlijk 3 tot 5 jaar te worden terug geleverd. De Iraakse veiligheidspolitie heeft een ..geheime organisatie" ontdekt, welke een komplot smeedde tegen de regering en van plan was op grote schaal politieke moorden te begaan, aldus is donderdag door functionaris sen te Bagdad meegedeeld. Vijf leiders van de organisatie zijn gearresteerd. Aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N., prins Wan van Thailand, is donderdag een pe titie overhandigd, waarin „de impe rialistische Sovjet-agressie in Hon garije" wordt veroordeeld en terug trekking van de Russische troepen uit Hongarije wordt geëist. De petitie, die is ondertekend door honderd vooraanstaande personen op politiek en cultureel gebied uit de ge hele wereld, werd aangeboden door een deputatie onder leiding van de Amerikaanse democratische senator Jacob Javits en de Amerikaanse film actrice Myrna Loy. Prins Wan verklaarde, dat zijn me ning dezelfde was als de in de pe titie weergegeven opvatting en dat ook de „bedoeling van de Algemene Vergadering" in die richting ging. De assemblée wil de kwestie voor het front der openbare mening hou den. Ook gisteren hebben in de Assem blée weer een aantal sprekers over Hongarije het woord gevoerd. Bij ceil spoorwegongeluk in Tsjecho. Slowakije zijn woensdag vijftien men sen om het leven gekomen. Er zijn 25 gewonden, zo meldt het officiële Tsje- choslowaakse persbureau Ceteka. Het ongeluk gebeurde bij het sta tion van Vrbatki in het district Olo- mouc, toen een personentrein inreed op een stilstaande goederentrein. Minister Staf heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Vrolijk (PvdA) te verstaan ge geven. dat de Icgervoorlichtings- dienst niet in gebreke ie gebleven bij ch voorlichting van de pers over de A-griep onder de militairen in Duits land. Aanvankelijk ging het om 31 ziekte gevallen in het kamp Hohne; latei- om enkele honderden gevallen in het kamp Sennelager. Toen bleek dat men te maken zou kunnen krijgen met een belangrijke verspreiding van de A-griep onder de militairen in Duitsland is besloten dat de LVD de voorlichting dienaangaande op zich zou nemen, eerst liep de voorlichting over het Ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid. De verant woordelijkheid van de LVD strekt niet verder dan tot volledige en open hartige medewerking aan de pers om deze van dienst te zijn met de voorlichting van het Nederlandse volk. Van deze verantwoordelijkheid heeft de LVD zich gekweten, aldus de bewindsman. Twee Rotterdamse commissarissen van politie, die ter gelegenheid van de voetbalwedstrijd Nederland-Lu xemburg in de centraalpost op de Breebrug zaten, hoorden via de mo bilofooninstallatie, dat onbekenden er met een lijkkistenauto van door wa ren gegaan. Met een auto trokken zij erop uit, zagen vrijwel onmiddellijk de zwarte wagen rijden en wisten deze te doen stoppen. Zij arresteer den de inzittenden, drie korporaals uit Breda, die aan de marechaussee zijn overgegeven. De militairen hadden op de goede afloop van de ook door hen bezochte wedstrijd een drankje genomen en waren in „hoerastemming" geko men. Zij besloten de ouders van een hunner in Rotterdam nog even te be zoeken, maar stonden voor het pro bleem hoe dit te doen. Op de Sta- Op het terrein van de Holland-Ame- rika-lijn aan de Wilhelminakade te Rotterdam werd de 60-jarige haven arbeider J. Hoogenboezem uit Oud- Bcijerland getroffen door ijzeren bui zen. Hij raakte beklemd tussen de buizen en een juist passerende kraan wagen. Hij overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. De studiestichting Hotelbouw Weena N.V. te Rotterdam heeft een plan het licht doen zien, dat voorziet in de bouw van een hotel met 300 kamers, een 55 meter hoog gebouw met 130 servi ceflats, een kantoorgebouw en een garage voor 600 a 700 auto's: alles tezamen met een front van 260 meter langs het Weena tus sen Coolsingel en Karei Doormanstraat. De kosten van het hotel en flatgebouw worden naar de thans geldende maatstaven reeds geschat op twintig miljoen gulden. Het project is echter nog slechts een plan, dat ter bestudering is aangeboden aan de hotelcom missie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. dionweg zagen zij een auto, die ge bruikt wordt voor het vervoer van lijkkisten. Zij gingen er mee van door, doch de chauffeur bemerkte het terstond en sloeg alarm. De mannen waren nog geen vijf minuten onder weg. toen ze door de commissarissen in de kuif werden gepikt. Een hevig noodweer heeft in de om geving van de Turkse hoofdstad Ankara uitgebreide overstromingen veroorzaakt, die een groot aantal slachtoffers hebben geëist. Totnu toe zijn al 96 doden geborgen. Men vreest echter, dat nog veel meer mensen zijn omgekomep. Ongeveer zeventig personen zijn in het zieken huis opgenomen. Ruim drieduizend huizen zouden door het watergeweld verwoest zijn. Gisteren heeft in Haarlem de vei ling plaats gehad van de gebouwen on inventaris van de N.V. Rids te Haarlem, dochteronderneming van de N.V. OCIO te Ossendrecht. De inzet bedroeg in totaal f 336.429,- Er werd afgemijnd tot f 200.000,-, waardoor gebouwen en inventaris voor ruim vijf ton werden verkocht. Koper was makelaar J. W. van San ten te Haarlem. In wiens opdracht deze heeft gekocht kon men ons niet mededelen. Zoals bekend zullen op het einde van deze maand de gebouwen en inventaris van de N.V. Ocio worden verkocht. De kruiser hr. ms. Zeven Provin ciën heeft gisterenavond het Engelse jacht Mayfly, dat bij IJmuiden in moeilijkheden verkeerde, op sleep touw genomen. De bemanning van het jacht, bestaande uit twee heren en een dame. zijn aan boord van de Zeven Provinciën gegaan. Het jacht was, als gevolg van het ruwe weer, beschadigd. (Van onze verslaggever) De zaak tegen de 23-jarige P. v.d. B. uit Bergen op Zoom, die gisteren voor de Bredase recht bank heeft gediend en waarin de officier van justitie tien jaar heeft geëist en terbeschikking stelling wegens moord op de 17- jarige Rietje Koopman, is de zaak geworden van een volko men failliete jeugd. Van een wellicht ooit idealistisch gestem de fabrieksjongen, die zich bo ven zijn eigen milieu had uitge tild, mar toen nergens houvast heeft kunnen vinden. Een jon gen die zich had vastgeklampt aan het meisje, dat hij ten einde raad op 18 mei van dit jaar met een tot dolk geslepen beitel heeft neergestoken. „Ik ben niet opgevoed. Ik ben op straat geweestMet deze bitte re woorden klaagde de verdachte bij de rechter-commissaris zijn jeugd aan En tijdens het proces werd wel duidelijk, dat deze aanklacht de basis was van het drama van 18 mei. Hij was de beste uit een gezin dat geen goede naam heeft. De beste in derdaad, maar erfelijk belast, aldus de psychiater dr. G. Janssens. Die erfelijke belasting en de weten schap dat zijn naam geen aanbeve ling was, hebben v. d. B. achtervolgd en hem langzaam naar zijn wan hoopsdaad gedrongen. Het was te le zen in het dagboek, dat deze merk waardige jongen had bijgehouden. In het gezin van Riet werd hij niet er kend. Hij had niemand tegen wie hij RIETJE KOOPMAN trouwen ging niet zich kon uitspreken. Daarom schreef hij in wat kreupele taal op wat hem dwars zat. Hij staarde zich blind op de vreugde van leeftijdgenoten, een vreugde die hij voor zichzelf niet zag weggelegd. „Maar al ben ik dan een v. d. B.. Enkele dagen voor het drama schreef hij in zijn dagboek, dat hij slechts willekeurig bijhield: ..Ik voel dat er iets dreigends komt, dat ik niet zal kunnen ontwijken Op 18 mei 's avonds ging hij naar zijn werk op de fabriek. Hij had een beitel bij zich van zijn .zwager, die hij tot een soort dolk sleep. Toen ging hij weer naar huis. Hij voelde zich niet bekwaam om te werken. ,.Ik had het gevoel dat de kracht me ontviel om nog te werken." Hij had daar meer last van en was er al eens voor naar de dokter geweest. Maar de dolk was gereed. Deson danks verklaarde hij aan de president van de rechtbank, zoals hij aanvan kelijk ook bij de politia had ver klaard. dat hij nooit de bedoeling had gehad om Marietje te doden. Pres.: Je hebt er toch speciaal de beitel voor geslepen. Verd.: Dat was voor ome Sjaak, een oom van Rietje die tegen de ver kering was en tegen wie ik mij, toen ik haar 's middags van het station af haalde, zou willen verdedigen. De dag voor het drama had v. d. B. de moeder van Rietje ontmoet, die hem verteld had, dat het meisje de volgende dag uit Breda zou komen, waar ze sinds 1 mei werkte. Ze zei erbij, dat Rietje mogelijk zou worden afgehaald door haar oom, die al eens gedreigd had de hond op v. d. B. los te laten, of door haar opa. die al een even grote tegenstander was en die ooit gezegd had: Als je haar niet los laat. gebeuren er nog eens ongeluk ken. Rustig gepraat Feit was echter, dat v. d. B. het wapen tegen Rietje zelf had gebruikt. Hij had haar van de trein gehaald, waar hij noch ome Sjaak. noch opa ontmoette. Met Rietje had hij een be zoek gebracht bij zijn zuster en daar na waren ze naar het militaire terrein Kijk in de Pot gewandeld. Ze hadden er gepraat, rustig gepraat en.... in eens was het gebeurd. Riet wilde trouwen of de verkering afmaken. En trouwen ging niet. Mede aanleiding daartoe waren omstandigheden, die vanwege hun strikt persoonlijk karak ter achter gesloten deuren behandeld werden. Kort na zijn daad had v. d. B. deze bij zijn pension kenbaar gemaakt. Terwijl zijn kostbaas de politie waar schuwde. ging de jongen de stad in. 's Avonds werd hij gegrepen in een café, waar hij aan de toonbank een biertje dronk. Voor de officier van justitie bestond er gisteren geen twijfel. Hier was sprake van moord. P. v. d. B. had zijn meisje bewust en met voorbe dachten rade om het leven gebracht. De officier wees daarbij op het rap port. waarin dc deskundige dr. Hulst zijn bevindingen had neergelegd, hij wees op het slijpen van de beitel en op de verklaringen van verdachte, waarin hij dat was dan later weer toegegeven had, dat hij ook van plan was om Riet te vermoorden. De officier vroeg zich af, of v. d. B. volledig toerekeningsvatbaar was geweest. Naar zijn inzicht, dat over eenkwam met dat van de psychiater dr. Janssens. was v. d. B. in staat om de gevolgen van zijn daad eniger mate te voorzien. De officier wilde rekening houden met de belaste erfgang van de ver dachte en met het milieu waarin hij was opgevoed. „Hij is met het mes groot gebracht." De verdachte, die zich blijkbaar nauwelijks realiseerde dat dit alles om hgm draaide, reageerde niet op de eis. De verdediging was in handen van mr. P. Lap uit Bergen op Zoom. die zijn taak op briljante wijze volbracht. Hij ontkende de voorbedachte raad in het geval van v. d. B. en verge leek dit daartoe met enkele arresten van de hoge raad. waarin veel meer positieve elementen nodig waren ge weest om tot de conclusies van voor bedachten rade te kunnen komen. „De officier heeft hier slechts twee elementen", aldus mr. Lap, „en dat zijn zeer broze". Hij meende dan ook, dat de rechtbank v. d. B. zal moeten vrijspreken van moord en hem ver oordelen terzake van doodslag. Bo vendien was mr. Lap van mening, dat een gevangenisstraf van jaren vol doende de psyche van v. d. B. zou corrigeren om ook van de terbeschik kingstelling te kunnen afzien. Na re- en dupliek werd de uit spraak bepaald op 26 september a.s. Een Duits sportvliegtuig van het type Cessna 170. met vier inzitten den, maakte een noodlanding op een weiland in de buurt van het Groningse dorpje Baflo, zonder daarbij schade op te lopen. De be stuurder, een architect uit Dordt- mund, die van plan was met zijn vrouw en twee vrienden een nacht door te brengen op het eiland Bor- kum, had tevoren wegens slecht weer al moeten uitwijken naar het vliegveld Eelde. Woensdag heeft men de gehele dag getracht het vliegtuig op een nieuw stuk weg tussen Baflo en Winsum te bren gen, vanwaar het zou kunnen op stijgen, maar men slaagde daar niet in. De foto toont het moeilijke transport voor het stationnetje van Baflo. President Habib Boerguiba van Tunesië heeft verklaard dat de Tu nesische regering de Franse autori teiten heeft verzocht, de troepen in Gafsa -— een der zeven plaatsen in Tunesië, waar Frankrijk voorlopig nog troepen mag legeren terug te trekken. Dit „omdat zij een bedreiging vor- men voor de Tunesische grenstroe pen Hij voegde hieraan toe: „In dien het Franse antwoord op ons verzoek wordt vertraagd, beschik ken wij over de middelen om inwil liging ervan af te dwingen." Boerguiba verklaarde ook nog dat de Tunesische ambassadeur in Washington woensdag jl. een onder houd heeft gehad met de secretaris generaal der Verenigde Naties, waar in hij Hammarskjoeld had ingelicht over de Frans-Tunesische spanning

de Stem | 1957 | | pagina 1