Syrië was eeuwenlang strijdtoneel van politieke intriges Luchtbromfietsen voor één (niet te rijk) man GRIEP? lagMaï» j|P*£tcm Ruwbouw Nederlandse :in oktober uit de afdeling steigers AMATEURS (voetbal) maken zich op voor tweede veldslag Scheidsrechter Istvan Zsolt geen komediant Hoeden voor automobilisten vergroten verkeersveiligheid begi Father Alb. Lannoye naar intern. Migratie-congres Wereldtentoonstelling Brussel Engelse league op woensdag 9 11 VIERDE BLAD VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1937 11 Sterke arm Kleurrijk interieur Onderzoeken Hoger dak VIJF MODELLEN Vlissingen begint competitie 328 513 Syrië heeft als schakel in de keten Europa- Afrika-Azië nooit de rust gekend van de on afzienbare woestijnvlakten, of de vrede van een slapend oerwoud. Vreemde onderdruk kers hebben er door de eeuwen heen hun macht tentoongespreid en de aanvankelijk zo rustige bevolking gejaagd over hun politieke slagvelden. Syrië, het woord dat reeds de oude Grieken gebruikten om de rijke streek tussen de Middellandse Zee en de Euphraat aan te duiden, ïs heden het begrip geworden voor het netwerk van politieke in triges dat Sovjet-Rusland rond dit stootblok heeft geweven. Het moderne Syrië beslaat momenteel een oppervlakte van 185.000 km2 en telt ongeveer 3.5 miljoen inwoners. Een derde van het land bestaat uit woestijnen en bergland, een ander gedeelte uit steppen waar Bedoeinenstammen hun vee weiden. Behoudens een klein gedeelte van de Euphraat-vallei en de tarwezone in het noordoosten strekt het overgrote deel van 't vruchtbare land zich uit langs de Middellandse Zeekust, in een kleine waterrijke gordel. Hier ontstonden het grote handels centrum Aleppo en het kleurrijke Da mascus, dat er op boogt de oudste stad ter wereld op het vasteland te zijn. Opmerkelijk zijn er ook de nau we straatjes en de oude bazars die sterk contrasteren met de brede la nen en hyper-moderne appartemen ten in het jongere stadsgedeelte. Et nologisch kan men Syrië beschouwen als een smeltkroes van Arabieren, Koerden, Armeniërs en een menigte kleinere volken van wie 86 pet. be staat uit Islamieten. Economie Door de invloed van de westerse standaard is de welvaart in Syrië middelmatig. Het land bezit géén olievelden doch heeft als gedeelte lijke inkomstenbron het olievervoer voor de Tapline en de Iraakse olie maatschappij door middel van pijp leidingen Doordat het Syrische leger de I.P.C.-leiding ten tijde van de Suez-invasie saboteerde, gaat nu slechts de helft van de aanvankelijke hoeveelheid door de buisleidingen. Ondanks de enorme politieke chaos heeft de economische toestand van Syrië sedert de tweede wereldoorlog een grote vooruitgang geboekt. De aanleg van meest particuliere bevloeiingsobjecten hebben de tarwe- produktie bijna verdubbeld terwijl de katoenverbouw verdrievoudigd is. Historie Sinhue, een Egyptenaar die in de twintigste eeuw voor Christus naar Syrië uitweek om aan de toorn van de Pharao te ontkomen, heeft eens geschrevenHet land vloeit over van honing en olie en de gehele fruitoogst komt van de bomen van Syrië". De oudste inwoners hadden even wel weinig kans vreugde te beleven aan deze overvloed, toen de legers van Hammoerabbi het land bezetten. Vervolgens viel als een bloeddorsti ge wolf Sennacherib, de Assyriër, binnen, om in de daarna komende eeuwen gevolgd te worden door Ne- bucadnezar, de Perzen, Alexander de Grote en tenslotte door Pompejus in 64 voor Christus. Gedurende zeven eeuwen na de in val van Pompejus was Syrië een Romeins-Byzantijnse provincie, hoe wel soms moeilijk vastgesteld kon worden wie onderdrukkers en wie on derdrukten waren. Toen het Romein se rijk in het jaar 248 duizend jaar gevestigd was, regeerde daar de uit Syrië geboortige Philippus; het was in deze tijd dat Paulus de weg naar Damascus vond en de basis legde voor het Christendom. Rome heeft vijf Syrische pausen gekend: Jan V, Sergius. Sisinnius, Constantijn en Gre- gorius III. Arabische glorie De profeet Mohammed stelde er geen prijs op eerst Syrië te zien en dan te sterven omdat ,.één paradijs genoeg" was, doch nauwelijks was hij in 632 overleden, of een hele schare van zijn volgelingen kwam uit de woestijn en viel Damascus aan. Onder het bewind der kalifen werd Syrië, dat zo lang als pion op het wereldschaakbord had gefungeerd, het hart van een keizerrijk dat zich uitstrekte van de Pyreneeën tot aan de Pendsjaab. Gelijk verlichte despoten namen de nieuwe dynastiën de drooglegging van moerassen en de bevloeiing der steppen ter hand, zij gaven Damascus een irrigatiesysteem dat nu nog be staat en maakten de Byzantijnse kerk van Johannes de Doper tot een van de grootste Islamitische moskeeën. Eeuwen lang zijn de Arabieren de dragers van de beschaving geweest, zij zijn het immers die de wetenschap op mathematisch terrein grote dien sten hebben bewezen. Onder Frankrijk Met de val van het kalifaat in het jaar 750 en het verplaatsen van Ara- bië's keizerlijke hoofdstad naar Bag dad werd Syrië weer bezet door res pectievelijk de Egyptische Mameluk- ken, de Mongolen van Hulagu Khan en de Turken, aangevoerd door Otto man. Syrië kwam pas onder het Turkse juk vandaan aan het begin van de eerste wereldoorlog, toen Sherif Hoessein en Lawrence het Ara bische nationalisme tot een laaiend vuur aanwakkerden. Op het moment echter dat de Ara bieren meenden de macht in handen te hebben, ontdekten zij dat de Brit ten het land minzaam aan de Fran sen hadden toebedacht, terwijl zij zelf de hand op Irak legden. Onder man daat van de Volkenbond, behandel den de Fransen Syrië als een kolonie wat tengevolge had dat in 1925 een door Drusen ontketende nationale re volutie uitbrak. De Fransen traden onmiddellijk op en bombardeerden tot tweemaal toe Damascus. In 1941 stemde de regering Vichy er in toe dat nazi-Duitsland gebruik maakte van vliegbases in Syrië. Britse en vrije Franse troepen, die met een vooraf aangekondigde onafhankelijk heidsbelofte voor Syrië een invasie begonnen, liepen 35.000 man verbeten vechtende Vichy-troepen onder de voet. Engeland9s reactie Kort daarop kreeg Mariannes ri- va J in het midden-oosten een unieke kans. Frankrijk was niet van zins de eens gegeven belofte gestand te doen zodat de Engelsen gelegenheid hadden maatregelen te treffen. Bij de opstand van 1945 te Damascus dwong Winston Churchill de Franse .troepen in hun kazernes te blijven en binnen twee maanden was Syrië een onaf hankelijke staat Spanningen Shukri cl Kuwatly, de eerste presi- dent van onafhankelijk Syrië en thans weer president, kon niet lang weer stand bieden aan de vernederende strijd tegen Israël in 1948. Al in 1949 moest hij na een door een Koer disch kolonel geleide opstand ver dwijnen. Er volgden nog twee op standen en na de laatste betrad de kleine kolonel Adib Shiskely het po litieke toneel, een figuur die op de westerse staatslieden een gunstige in druk maakte. Zijn ijzeren dictatoriale beleid bezorgde hem evenwel talloze vijanden en nadat in 1954 nieuwe onlusten in legerkringen waren uit gebroken werd hij onder veilig ge leide naar Beirut getransporteerd. Momenteel wordt hij er van beschul digd geraffineerde samenzweringen tegen het regime te beramen. Onder de leden die het Syrische parlement thans telt, bevindt zich Chalid Bakdasj, een man die in Sy rië naam begint te maken en als lei der van een aantal acties ertoe heeft medegewerkt, Syrië in handen van Rusland te spelen. Als een speelse vlinder is het land. waar al eeuwen lang spanningen en verdeeldheid hoogtij hebben gevierd, in het Russische net gevlogen. De vraag waarvoor de politieke wereld zich gesteld ziet is: Wat gaat het Kremlin met deze vlinder doen? Zal hij een plaatsje krijgen in de col lectie van Kroestjev of zal hij wor den vertrapt? (Advertentie) (Van onze Parijse correspondent) Alleen in Frankrijk eisen de auto-ongevallen jaarlijks hon derdduizend slachtoffers (doden en gewonden). Het is dus alles zins begrijpelijk, dat ook de art sen zich thans bezig houden met de vraag hoe deze aanslag op de mensheid kan worden be teugeld. Het congres, dat de Franse medici er over hielden, bracht enige interessante sug gesties naar voren. „Om niet achter het stuur te sterven", al dus dr. André Soubiran, de schrijver van enige bekende ro mans, „zou ik de automobilisten willen aanraden onder alle om standigheden een hoed te dra gen. Zelfs een gewone gleufhoed vermindert het risico al met veertig procent". Vele automobielconstructeurs zijn er al toe over gegaan alle uitsteken de delen van het dashbord te ver wijderen. Andere hebben 't met rub ber bekleed. Een fabrikant in U.S.A. neemt momenteel proeven met ..de Met "AKKERTJES" bent U er Het vlugst af Nederland behoort tot de landen, die het verst zijn gevorderd met de opbouw van hun inzendingen op de aanstaande Wereld tentoonstelling te Brussel. De ruwbouw van de Nederlandse af deling zal in oktober voltooid zijn. Begin september gaan de gras zoden op de zeven meter hoge dijk, die dwars over het terrein loopt. Met de bestrating van het grote voorplein wordt een de zer dagen een aanvang gemaakt. De fundatie van het carillon is gereed. En de volgende maand zullen de bollen worden geplant. Op de dag van de opening - 17 april 1958 - zullen duizenden bloe men het terrein sieren. Er werken op het ogenblik ongeveer 150 arbeiders op de Nederlandse afdeling. waarin instellingen een plaats krij gen als het Koninklijk Instituut voor de Tropen, het Bureau voor Interna tionale Technische Hulp en het Scheepsbouwkundig Proefstation. Het interieur-ontwerp voor het ont vangstcentrum en het paviljoen ge wijd aan het Koninkrijk der Neder landen. wordt gemaakt door de Haag se binnenhuisarchitect S. Aardewerk onder supervisie van architect J. Ba- kema. Zoals bekend, komt langs het gehele front van de hoofdingang een glas-in-beton versiering van Daan Wildschut, 's Avonds zal deze versie ring van binnen uit verlicht worden, hetgeen een bijzonder kleurrijk effect zal geven. Wie de hoofdingang betreedt, komt in een ruimte van ongeveer 225 vier kante meter. Rechts van zich ziet hij een representatieve collectie Neder landse bol- en snijbloemen, door een glazen wand gescheiden van het bui- tengelegcn bloemperk. In deze entree- ruimie bevindt zich een negen meter lange balie, waar bezoekers inlich tingen kunnen krijgen. Op de achter grond verrijst een ruim vier meter hoge en zes meter lange, fraai gede coreerde muur. Links van de ingang, achter een wand van naturel-hout. komen werk- ruimten voor de Nederlandse Com- f]lrls Generaal, het secretariaat van de afdeling en een speciale ka- ?ïrh aV0.0r- de P«s- Rechts bevindt zich het eigenlijke ontvangstcentrum, waar vooraanstaande bezoekers wor den ontvangen. Van luxe zal hier geen fPrakeJ1Jn «et wordt een gezllhg èen h LrepreseVtatief zaaltie met een bakstenen vloer, waarop een groot tapijt. Veel symboliek waar de inzending betreffen- een„u Koninkrijk der Nederlanden vangstcentrum S'UIt °P het °nt" vivrdt beheerst door drie ver. afha'nvVonvinen die van he' Plafond Nederina e?"!and' Suri"ame en de deze Dvtoneo 'en von"'ellond. Op beefdiolln zï"en '"«^Passelijke af- der IS»"Lwor?en aangebracht. Ver- ruimten in uitgespaard, waarin voorwerpen zullen worden ten toongesteld, die kenmerkend zyn voor do verschillende rijksdelen. De pylonen hangen boven een vijver van ongeveer 27 vierkante meter en worden in het oppervlak daarvan als een eenheid gereflecteerd. Op een der hoeken van de vijver komt een marmeren blok met een bovenvlak van negen meter in het vierkant. Een wereldkaart die op het bovenvlak wordt aangebracht geeft de geografi- xt f Positie van het Koninkrijk der Nederlanden weer. Voorouder-palen" vormen de blik. vangers van de inzending over Nieuw- Waar aandacht wordt ge- A afuv°0r het ontwikkelingswerk in 7Anifn !f dee1, voor onderwijs, ge- nSZOrR' transP°rt en industria llyvo■)5g®veer 2 5 meter boven dit alles vei heft zich de Brug der Sa- "Cr^kmg- Vandaai' heeft men uit- iHncr war!d< die de samenwer king nationaal en internationaal "er^rp heeft. Dit verhaal-in- beelden omvat zowel Nederlands strijd tegen het water, als onze bij drage aan Benxclux en andere vor- men van internationale samenwer king. Wolken en water Op de achterwand van deze hal wordt een bewegende typisch-Neder- landse wolkenlucht geprojecteerd Aangezien de hal zich ter plaatse bo ven het bassin uitstrekt, krijgt men hier een suggestieve combinatie van wolken en water te zien. En geen stil staand, maar golvend water, want in het bassin bevindt zich een golfop wekker. De brug eindigt bij de Rotonde dei- Verten, een cilinder met een middel lijn van 8 meter, aan de buitenzijde met aluminium bekleed. In deze ci linder worden voorstellingen bijeen gebracht, die laten zien dat Neder landers door de eeuwen heen over de wereld zijn uitgezwermd. Verder ko men hier grote diorama's gewijd aan Nederland. Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea. Na de Rotonde der Verten komt men bij een inlichtingencentrum sterke arm", die in het dashbord is gemonteerd en die bij krachtig remmen of bij een schok automa tisch naar voren schiet om de „naast- zitter" tegen te houden. Verder werkt een Duitse fabri kant momenteel aan de vervaar diging van een bolhoed, die voor zien. is van een speciale vulling. Dit hoofddeksel zou licht zijn, pret tig te dragen en afdoende zeker heid kunnen bieden, tegen onzachte aanrakingen met de voorruit. De moeilijkheid is slechts om zo'n bol hoedje in de mode te brengen. Dr. Kearney bracht de mening van vele artsen onder woorden toen hij zei: ..Het is bewezen, dat 24 van de 100 auto-ongevallen zijn te wijten aan een minder goede condi tie van de bestuurder. De bezitter van een rijbewijs zou verplicht moeten worden zich regelmatig te laten onderzoeken en de autori teiten zouden de bevoegdheid moeten hebben een rijbewijs op advies van de arts in te trekken. In Zweden bijv. weigert men een rijbewijs aan een suikerziekte-patiënt daar deze niet onder alle omstandigheden zijn re flexbewegingen onder controle heeft. Kearny deed tevens een beroep op de fabrikanten, om niet alleen aan snelheid, zuinigheid en luxe te denken maar ook aan de bescherming der passagiers. ..Waarom geen wagens, die aan de buitenzijde met staalpla ten versterkt zijn?" Aan het inte rieur zou alles wat eventuele geva ren zou kunnen opleveren moeten worden verwijderd en in het binnen ste zou alles ,,week en veerkrachtig" moeten zijn. Andere veiligheidsmaatregelen, die werden voorgesteld zijn: veiligheids gordels, die de chauffeur en de pas sagiers aan hun zitplaatsen kluiste ren. zwaardere bekleding van 't pla fond der automobielen en zelfs een hoger dak. Professor Soulié merkte nog op, dat een medisch onderzoek slechts een betrekkelijke waarde heeft. Hij had meer belangstelling voor een sociaal en psychologisch onderzoek der chauffeurs: ,.Een éénogige be stuurder met voldoende geestelijk evenwicht is minder gevaarlijk als een geïrriteerd persoon met twee ogen..." Schreven we enige tijd geleden dat in de Verenigde Staten van Noord-Amerika het volksvlieg tuig zich voor intrede gereed maakte, thans reeds komen ons berichten ter ore over het ont werp van een eenmans-wentel wiek, kortweg „luchtfiets" ge naamd. Amerikaanse vliegtuigfabrieken zijn er nl. toe overgegaan de bouw in het groot van deze luchtvehikels te vervangen door de bouw in het klein. Omdat er slechts een enkel persoon mee kan worden vervoerd, is het de opzet bij deze fabricage om te komen tot een geringere kostprijs, gemakkelijker be stuurbaarheid en eenvoudig onderhoud voor degenen, die niet zo technisch rijn doorkneed in de aviatiek, kortom dus voor iedere doorsnee mens. Zo kunnen we nu al spreken van een geduchte concurrentie, die deze luchtbromfiets (of moeten we zeggen: bromvlieg?) het nog in zijn prille jeugd verkerende volksvliegtuig zal aandoen. Daar is allereerst de bijzondere sou plesse in het gebruik, die een ho rizontale stijging en daling mo gelijk maakte en die niet alleen voor militaire doeleinden, maar juist voor burgerlijk gebruik zeer geschikt zou blijken te zijn. Reeds nu heeft men al een vijftal typen uitgedacht, nl. de Rotor- cycle, de Gyroscopter, de Stable Mable, de Pinwheel en de Gismo. We zullen op de verschillen wat nader ingaan. De Rotorcycle is een produkt van de Hiller Helicopter Company en omvat een demonteerbaar toestel, dat in tien minuten kan worden opgebouwd. Dit luchtvehikel heeft een kleine benzinemotor en het gewicht bedraagt onbemand 113 kg. Voorts heeft het een enkele rotor met een kleine schroef aan de achterkant, die voor de stabi lisatie zorg draagt. Het landings gestel bestaat uit een elastische driepoot. De Gyroscopter, gebouwd door Densen Aircraft Corporation kan men meer het type van een auto giro noemen, daar hier de rotor op een vrij wiel is aangebracht. De machine kan zich op deze manier slechts horizontaal ver plaatsen en mist de staartvlak ken, die overbodig zijn. Experts beweren, dat deze lucht fiets pas op grotere hoogte op volle toeren kan draaien. Een voordeel is, dat het vrije wiel het gevaar voor neerstorten bij motorstoring zeer miniem maakt. Het gewicht varieert van 45 tot 60 kg. De Stable Mable is een kind van de Kellett Aircraft Corporation en heeft hetzelfde gewicht als de Rotorcycle. Deze machine is uit gerust met twee straalmotoren en gebruikt als brandstof water- stofperoxyde. De kruissnelheid bedraagt 96 km per uur met een actieradius van ruim 25 km. Er is een zg. stabiliteits-gyroscoop ingebouwd, die zonder hulp van de piloot het toestel op gelijke vlieghoogte kan houden. De Pinwheel komt van de Cali- fornische Rotor Craft Corporation vliegtuigfabriek en bestaat eigen lijk uit niets anders dan een ze tel, die van een tweebladige schroef is voorzien. Het totale ge wicht bedraagt niet meer dan 78 kg. De piloot wordt met riemen op zijn plaats gehouden, terwijl het landingsgestel ook weer uit een driepoot bestaat. Met een to tale belasting kan dit „vliegend® zadel" 225 kg torsen en daarbij een 600 m per minuut stijgen. De kruissnelheid bedraagt 96 tot 112 km per uur en voor stalling be hoeft het niet veel meer plaats dan een meter in het vierkant. Bovendien maakt het toestel wei nig gerucht. De motor is hier nl. vervangen door twee baby-straalmotortjes welke aan het uiteinde van de rotorbladen zijn gemonteerd en elk nog geen pond wegen. Ze wor den gevoed met waterstof- peroxyde. Zelfs heeft de fabriek plannen instudie om nog een mo del te bouwen dat de helft lichter weegt, voor massaproduktie. Ze zouden dan goedkoper in prijs worden dan de doorsnee Ameri kaanse auto. Tot slot de Gismo. Een produkt van de Goodyear Aircraft Corpo ration. Dit toestel heeft maar één rotor, waarvan het materiaal be staat uit glasvezels en multiplex. Het landingsgestel wordt gevormd door een paar schaatsen, aan de achterkant van wielen voorzien. Ook hier hoopt men door massa produktie de prijs te drukken. En zo tracht men dus in Ame rika de verkeersdrukte op de be gane grond te ontlasten door in de toekomst intensiever van de lucht gebruik te maken. Totdat ook daar zich verkeersproblemen gaan voordoen. Maar dat is nog verre toekomstmuziek. (Nadruk verboden) De amateur-voetballers ma ken zich op voor de tweede al gemene veldslag. De eerste klappen zijn gevallen. De ge- slagenen hebben hun gelederen hersteld en de winnaars willen nieuwe triomfen. Daarom zal 't wedstrijdbeeld van aanstaande zondag precies hetzelfde zijn: Vurig en vol emotie. Eerste klas By de eerste klassers graat Vlis singen overmorgen zyn seizoen be ginnen. De ploeg is door allerlei wy- zigingen nogal eens in het nieuws ge weest en de vraag zal zyn, welke kracht de Zeeuwse-tof-formatie kan ontplooien. Als tegenstander komt Brabantla dat zelf ook de nodige grote plannen heeft en zich dus zeker niet zal laten ondersneeuwen. Het kan daarom een partijtje worden ,dat de Vlissingers meteen in de ware voetbalsfeer brengt. MOC ontvangt na een succes volle competitiestart VSV. Da Val- kenswaarders zijn niet flauw, zodat het afwachten blijft, maar MOC heeft de juiste mentaliteit om zich niet te laten verrassen. In deze af deling staat verder Roermond-Box tel op het programma. Vorige week reeds maakten wij in ons blad gewag van het feit, dat de leiding van de in terlandvoetbalwedstrijd Neder land-Oostenrijk (woensdag 25 september in het Olympisch Stadion te Amsterdam) zal be rusten bij de Hongaar Istvan Zsolt. Hadden de K.N.V.B. en het Neder landse voetbalpubliek de arbitrage van deze match wellicht eerder aan een Engelsman willen toevertrouwen, zo dient men wel te weten, dat de be slissing hieromtrent niet slechts in Den Haag ligt, maar tevens bij de Oostenrijkse bond en in Wenen stond men nu eenmaal afwijzend tegenover het voorstel van de K.N.V.B., de lei ding aan een Brit op te dragen. Geen Engelsen dus Dit mag ech ter allerminst een reden zijn, te ver onderstellen, dat het Weense drama van een goede drie maanden geleden zich over enkele weken te Amster dam zal herhalen, temeer daar Ist van Zsolt hij bewees dit tijdens de wereldkampioenschappen van 1954 in Zwitserland de fluit met gezag weet te hanteren. Wie is Zsolt? Wie is eigenlijk Zsolt In Duitsland haak bij de hand, waaraan ze hun teleurstelling konden ophangen. T oneelman Welke positie Istvan in de burger maatschappij bekleedt, vertelde ons waar deze Hongaar onlangs twee- de sympathieke Hongaar tijdens zijn maal kort achtereen in interlandont moetingen zijn opwachting maakte, verd Istvan door de sportpers voor- verblijf bij de wereldkampioenschap pen in Zwitserland. ..Journalist ben ik niet, maar ik ben verbonden aan het gesteld als toneelspeler. Dit bleek la- Nationale Theater van Boedapest ter half het geval te zijn - o-vccx x.xjxit Neen, een komediant is Istvan Zsolt niet. ,,Ik zou geen scheidsrechter aanraden, in het civiele leven het beroep van to neelspeler te kiezen. Men denke aan de consequenties, welke zich daaruit zouden kunnen voordoen. Wanneer het over de kwaliteit van de betref fende man tot meningsverschillen zou komen en deze veronderstelling kan men nu eenmaal niet uitsluiten zoals een scheidsrechter met een koel hoofd de juiste beslissingen neemt." Daar Istvan Zsolt dui wel aan het theater verbonden is, maar geen ko medie speelt, kwam het in de Duitse sportpers tot deze vergissing in de vermelding van zijn beroep. Toch heeft hij het uiterlijk van een acteur: De slanke, sportieve gestalte het smalle, goed gevormde gezicht met de verstandige ogen. Istvan zou zich gerust op het filmdoek kunnen laten zien. Alleen zou hij dan niet als jeugdige minnaar moeten optreden, maar veeleer in de een of andere ka rakterrol. i Geduld Maar hoe kwam Zsolt er eigenlijk toe, te beweren, dat hij geen jour nalist was Na de kwartfinale Duits landJoegoslavië in Genève ver scheen hij in de perskamer en meldde een gesprek aan met Boedapest. Daarvoor reeds hadden de Duitse aanvoerder en de Zuidslavische cap tain Tsjaikofski hem voor de feilloze arbitrage gefeliciteerd. Wij hoorden onder die wedstrijd iDuitsland—Joe goslavië 2-0) op zijn beslissingen niet één afkeurende reactie van de zijde van het publiek. Neen, Istvan Zsolt toonde toen aan en bewijst nog steeds dat hij zijn vak verstaat. Met een glimlach merkte Zsolt toen nog op, dat hij slechts ter vervan ging het beroep van journalist uit oefende. Op de bewuste dag name lijk vertoefden de Hongaarse verslag gevers zonder uitzondering in Bern bij de wedstrijd Hongarije Bra zilië. L arvan verwachtten zij meer. Zij verwachtten meer, maar toch nog niet „enoeg, want aan een veldslag met flessen hadden zij niet gedacht. En omdat het er in Genève zo bont toeging, waren naderhand alle tele foonleidingen met Hongarije bezet. "solt had toen tijd genoeg om zijn geduld te bewijzen, vooraleer de Tweede klas In JA gaat DESK zondag vermoe delijk uit op volle winst na het gelijk spel van de eerste wedstrijd, maar of dat bij Uno Animo zo gemakkelijk gaan zal is natuurlijk de vraag. Taxandria ontvangt Óss en dat be tekent meteen een top-duel, waarin het ouderwets zal spannen. TOP moet afrekenen met JVC. Verdere wedstrijden zijn hier: Woenselse Boys-Veloc, ODC-Gemert en Box- meer-Schijndel. Corn. Boys is verschrikkelijk goed begonnen in de tweede klas B. Het enthousiaste Zeeuwse ploegje moet nu naar RAC en dat betekent op nieuw een vuurproef van jewelste. In Rijen is men in ieder geval af doende gealarmeerd. Het kan een pittig partijtje worden. Hulst zal het ongetwijfeld beter willen doen dan zondag en daarom is het voor de mannen van Sarto dubbel uitkijken geblazen. Als derde Zeeuws-Brabant se ontmoeting prijkt Internos-Goes op de lijst. Wellicht zijn hier de kansen op een Brabantse zege het duidelijkst. WVO-Roosendaal wordt een wedstrijd tussen twee slecht gestarte groothe den, die dus wel alles op alles zul len zetten om het beter over te doen en daarom aan elkaar „kwade klan ten" zullen hebben. Derde klas Heusden, leider in 3B, gaat ver moedelijk op de goede weg voort, want het is goed voor een zege bij St.-Michielsgestel. Vlijmense Boys is een minder gemakkelijke gastheer voor GW. VOAB gaat een zware zondag tegemoet, want het ontvangt Baardwijk. WSC wordt meteen ge wikkeld in een gevecht met zijn naaste rivaal in de standenlijst: GSBW, dat vol grote plannen naar Waalwijk komt. Verder worden ge> speeld: UDl-Nevelo en Concordia' SCB. Veer se Boys ia begonnen met het uitdelen van de lakens in 3C. Het heeft bij Hieronymus een goede kans om er mee door te gaan. Hero heeft hef terrein voordeel tegen SET en RWB tegen Gudok eveneens, zodat hier de winst wel „thuis" zal blijven. Dongen zal de nodige moeite hebben met RKC. Virtus heeft geen lichte op dracht tegen SCO en RKDVC zal als gastheer met VES niet zo snel klaar zijn. In 3D leid Zierikzee de rij van kop lopers. Het zal zich bij Hontenisse tot het uiterste inspannen om die eer te behouden. METO gaat het bij Grenswachters proberen. Die zullen het elkaar wel bijzonder lastig ma ken, evenals Biervliet en Terneuzen. Zeelandig en ODIO garanderen ook een fiks partijtje om de winst. Axel en Zeeland Sport spelen hun eerste competitiewedstrijd en een uitslag is hier dus meer dan anders een ge- als hoofdopzichter over het toneel' Dus toch aan het theater ,,Ja, maar een toneelspeler en een hoofd opzichter, dat zijn toch twee werel den, ook dan, als ze beiden op de planken staan. De acteur jaagt vanaf het podium zijn tomeloos tempera ment door de zaal Een hoofdopzichter daarentegen moet een bedaard man Istvan zijn, iemand, die de gecompliceerde techniek van het toneeiapparatuur verbinding met Boedapest tot stand dan hadden de fanatici direct een volledig beheerst en die precies kwam. sloten boek. RKFC krijgt RCS op be. zoek, dat zeker op een warm ont haal kan rekenen. Vierde klas In 4 E begint de competitie pas. Geen der ploegen heeft dus nog zijn ..gezicht" getoond. RKTW ontvangt SVG en ziet wellicht mogelijkheden gloren. Ons Vios zal sterk partij moe- ten geven tegen het bezoekende ZI- GO, evenals TAC, dat met Nieuwkuyk nog niet klaar is. Wit Zwart heeft kansen tegen Oirschot Vooruit, ter wijl Velocitas misschien favoriet is bij Hilvaria. De vierde klas F komt ook pas zondag „los". Madese Boys trekt naar TVC met goede papieren. Breda krijgt meteen een derby te zien! Boei. meer-Breda met alle spanning van. dien. Groen Wit ontvangt Zundert zo. dat het weet wat het te doen heeft. Gilze - een der grote uit de vorige competitie - kan meteen fors aan d® slag, want het moet naar BKWU. DEVO krijgt RSV te gast en dat be tekent geen gemakkelijk bezoek. In de vierde klas G is al het een en ander gebeurd. Kaaise Boys be gon met fors te winnen, maar of dat zondag bij SC Gastel ook kan is de vraag. Cluzona krijgt NSV thuis, dat nog niet is aangetreden en dus wel de nodige plannetjes zal hebben ge maakt. De Schutters zullen extra breed moeten gaan staan om zich met resultaat tegen Burgh te we ren. Noordhoek is favoriet tegen Re- nesse terwijl Steenbergen in de stren- gen moet tegen Nieuw Biervliet. In 4 H tenslotte zijn ook al zekere feiten aan de dag getreden. Clings heeft zich reeds capabel getoond voor een zege en het zal daar tegen Lue- tor mee moeten doorgaan. Of Hans- weertse Boys bij Sluiskil wederom volle winst weghaalt is de vraag. Ier. seke begint de competitie tegen Oost. burg, dat niet voor de poes is. Steen ontvangt 's-Heer Arendskerke. Daar in zit wel perspectief. RIA maakt zijn start tegen Breskens. Het zal meteen moeten bewijzen, dat het tot iets bij zonders in staat is. Dc uitslagen van de wedstrijden, woensdag gespeeld voor de Engelse league luiden: Birmingham City-Tottenham Hot- spur 0-0, Bolton Wanderers-Sunder- land 2-2, Chelsea-West Bromwich Al bion 2-2, Leeds United-Luton Town 0-2, Manchester City-Preston North End 2-0, Newcastle United-Ports mouth 2-0, Sheffield Wednesday-Lei cester City 2-1. De eerwaarde Heer Alb. Lannoye afkomstig uit Aardenburg, die later kapelaan werd in Hulst en enkele jaren geleden als emigrantenpriester naar Canada vertrok, vertoeft thans weer in het vaderland in verband met zijn deelname aan het interna tionale migratie-congres, dat van 22- 28 september aanstaande in Assisië Italië) zal worden gehouden onder auspiciën van de Internationale Ka tholieke Migratie Commissie. Hij zal daar optreden als afgevaardigde van Toronto, waar zijn standplaats is, tezamen met zijn andere Canadese collega's Father J. van Wezel S.C.J. uit Ottawa en C. van Acht uit Ed monton. Talrijke landen zullen op dit con gres vertegenwoordigd zijn, o.a. Ne derland en de grote immigratie-ge- bieden als Australië, Canada, de Ver enigde Staten en Zuid-Afrika. De be sprekingen zullen voornamelijk ge wijd zijn aan het werk der integratie van de emigranten en aan de samen- ternationaïe ^g?^e£" lTc£ W -terdag 28 septem- gressisten zullen op de sluitingsdag tie worden ontvangel Pater A. Lannoye

de Stem | 1957 | | pagina 13