De Breede Watering wil nog géén beslissing polderconcentratie Fruithandelaar vecht tegen zondagswet Raad Baarland zendt motie aan minister tfu^lGe. Toneelmaand Ontvlucht militair gepakt gestolen trouwkostuum 111 s In memoriam I Johan Werz j Voorwaardelijke straf voor vervoer van smokkelboter R.-k. vormingsschool voor detailhandel geopend Wachten op bijdragenwet Blijf meester BRIEVEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 Italiaan vulde salaris aan en werd beboet Veel schade door bedorven fruit Hoogwaterstanden In een sloot verdronken ZEEUWSCH- VLAANDEREN Voorlopig in Breda 's patronaatsgebouw Raadsvergadering van Dronken chauffeur kreeg een week EXAMENS AANBESTEDINGEN Ontdekt bij inbraak te Putte Zuid-Beveland Tientje boete voor „kunstliefhebbers" AGENDA Vandaag Morgen De ingelanden van het waterschap „De Breede Watering bewesten Yer- seke" kwamen dinsdagmiddag in ver gadering bijeen in „De Prins van Oranje" te Goes. De dijkgraaf P. J. J. Dekker, deelde mee, dat tijdens het zandspuiten t.b.v. de djjkv erken aan de Wester- schelde zoals oorspronkelijk werd verwacht, op verschillende plaatsen doorpersingen zijn voorgekomen, waardoor enige stagnatie in de uit voering is ontstaan. Ook moest meer zand geleverd worden dan in het be stek is aangegeven, terwijl schade aan de aangrenzende percelen werd aangericht. Er moesten enkele kleine wijzigingen in het werk worden aan gebracht. Een en ander zal belangrijk meer uitgaven vergen, hetgeen momenteel nog niet in cijfers is uit te drukken. Voorts deelde hij mee, dat ondanks deze tegenslagen het benodigde zand (in totaal 786,695 m3) tijdig in het werk is gekomen en de werkzaam heden momenteel zover zijn gevor derd, dat per 1 oktober a.s. de dijk zeewaardig zal zijn. De sluisverlen- ging is gereed gekomen en het pol derwater wordt sinds een maand weer via de sluis afgevoerd. De nieuwe bazaltglooiing te Kat- tendijke is gereed gekomen en het ingieten met beton van Vilvoordse glooiingen aan de Breedsendijk zal een dezer dagen opgeleverd worden. Op verschillende plaatsen zijn delf- werken in uitvoering en het bezetten met betonblokken van de belopen van de grote waterleiding te Kattendijke is zo goed als gereed gekomen Met het zuiveren van de wateraf voerkanalen zal een begin worden ge maakt. terwijl mag worden verwacht, dat alle waterleidingen en sloten dit jaar onder handen kunnen worden genomen. Tenslotte deelde de heer Dekker aan de ingelanden mee, dat de schade van de storm van 25 en 26 augustus j.l. aan de dijkwerken te Schore is meegevallen en door tijdig ingrijpen erger werd voorkomen. De vergade ring machtigde het bestuur tot het aangaan van een kasgeldlening ten De Italiaanse lasser B. R„ die op een scheepswerf in Terueuzen werkt, was het volkomen oneens met zijn sa lariëring en als spontane reactie hier op besloot hij op een andere manier aan duiten te komen. Op 4 juli nam hij een hoeveelheid metaal van de scheepswerf mee en in de nacht van 7 op 8 juli ging hij even eens tot onteigening van een ..zootje" koper over. Zijn kostbaas, de fa brieksarbeider F. K., zou voor devest van deze „procedure" zorgdiNgeii. maar de politie kreeg er lucht van en het hele plan viel in duigen. Beiden stonden nu dinsdag tegen over de politierechter, die er evenwel van overtuigd raakte, mede door toe doen van K.'s verdediger, mr. W. K. H. Dieleman. niet met een stelletje aartsmisdadigers te doen te hebben. Uit niets blijkt, dat R. zich wel eens misdraagt; hij stuurt zelfs een zeer belangrijk deel van zijn loon naar zijn moed r in Italië. Mr. Andreae wilde daarom de diefstal als een soort ver zet aanmerken. K. bleek ook geen „slecht" mens te zijn. want nu de ar me zuiderling zonder werk zit, helpt hij hem, zoveel hij kan en R. hoeft nu zelfs geen kostgeld te betalen. Mr. Abbing wilde in deze zaak .met veel vriendelijke kanten" ook vriendelijk blijven en hij veroordeelde ieder tot 50 boete, conform de eis. (Advertentie) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel WAT MuüiHARPT MAAKT I5G0ED bedrage van f 100.000,- i.v.m. het uit te voeren werk aan de Westerschelde. Het voorstel van het bestuur tot het instellen van een rechtsvordering t.b.v. aankoop van percelen grond in Schore werd eveneens goedgekeurd. De voorstellen van Ged. Staten omtrent de concentratie van pol ders en waterschappen op Zuid- Beveland werden tenslotte uitvoe rig besproken. Besloten werd om in een gemeenschappelijk bezwaar schrift voor te stellen de beslissing van de concentratie der polders en waterschappen uit te stellen totdat voldoende waarborgen aanwezig zijn, dat het nieuwe waterschap niet te zwaar wordt belast. Het is nog niet bekend wat de uiteindelijke financiering Deltawerken inhoudt, omdat de bijdragenwet, waarin een en ander is geregeld nog niet is verschenen. Men ziet vol belangstelling uit naar een wet waarin een algemene bij drageregeling van de zee- en rivier waterkering. ter vervanging van de wet van 19 juni 1870 (De wet op de calamiteuze polders), wordt vastge legd. De heer J. M. Kakebeeke stelde voor een zelfstandig bezwaarschrift van de Breede Watering in te dienen, waarin wordt gepleit voor de naam „De Breede Watering van Zuid-Beve land" voor de nieuwe geconcentreerde polder. Dit in verband met de histo rische waarde van die naam. Voor de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, verscheen dinsdagmorgen de Goese fruithandelaar p. T., die gedurende de zomer in een stalletje langs de rijksweg in de gemeente Kapelle fruit pleegt te verkopen. Tegen T. was proces-verbaal opgemaakt, om dat hij op zondag 14 juli ook fruit verkocht, hetgeen de gemeentelijke wetgever verbiedt. Maar omdat T., naar hij zei, veel schade lijdt, als hij op zondag niet verkoopt, daar er dan een grote hoeveelheid fruit bederft „ik heb honderden kilo's moeten weggooien" vilde hij nu wel eens weten, of er aan deze kwestie iets te doen is. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, wilde het als een principiële zaak zien, die voor het volgende seizoen uitgemaakt moet zijn. „Maar", zo zei hij „wat T. gedaan heeft, mag niet. Hij staat langs de weg en bedrijft straathan del, hetgeen overigens is toegestaan, wanneer het „geringe eetwaar" be treft". En de officier vond. dat men hiertoe een pond kersen zeker mag rekenen. De heer Schenkenberg wees er evenwel op. dat de wetgever uit- wees er verder op, dat het geval van de consumptietent alleen betrekking had op de zondagswet. „De zondags wet stelt bovendien de bepaling, dat de gemeenten bevoegd zijn verkoop van „geringe eetwaar" op zondagen te verbieden geenszins terzijde". Nadat de raadsman nog eenmaal aan het woord was geweest, bepaalde de economische politierechter de uit spraak op 17 september. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 12 septem ber, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.53 en 16.54 uur; te Terneuzen om 4.08 en 16.16 6uur en te Vlissingen om 3.38 en 15.46 uur. drukkelijk'hëeft"bepaald, dYt de ge- ij Met Johan Were is een hoogst J meenten bevoegd zijn uitzonderingen I actieve figuur Uit het culturele op deze regel te maken. „En dat i leven van West-Noord-Brabant heeft de gemeente Kapelle gedaan De gemeenteraad „bewerken" leek hem voor T. de enige manier om iets heengegaan. Als direkteur van de Roosendaalse tekenschool heeft hij vele leerzuchtigen De koopman J. E. V. uit Oudewater is dinsdagmorgen door de economische politierechter te Middelburg veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar en verbeurd verklaring van een partij van 3700 kilogram boter, die hij onlangs bfj een tweetal smokkelkoningen in oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen wilde af leveren. Het bleef dus bij een poging deze boter, die voor de smokkel bestemd was, bij de „smokkeldeskundigen" af te leveren. De vracht was in St. Mi chielsgestel ingeladen en het was de bedoeling om deze bij de afnemers W. en de J„ woonachtig in de grens streek te bezorgen. Zover kwam liet echter niet, want toen V. met zijn waar op de contractadressen verscheen zeiden de lieden, die de zaak in ont vangst moesten nemen, de partij in middels afbesteld te hebben bij de firma in Sint Michelsgestel. De oorzaak van deze weigering werd ter zitting spoedig duidelijk. V. was op het veer Kruiningen-Perkpolder door belastingambtenaren gepolst en deze stelden ook een onderzoek in naar de lading van de vrachtauto. Toen V. kort daarop bij zijn afnemers arriveerde waren deze er reeds van op de hoogte, dat de douane aan het „ritselen" was en zij weigerden toen om de partij in ontvangst te nemen. Voor V. zat er toen niets anders meer op dan de terugreis te aanvaarden en hij trof het niet erg, toen de douane op de boot ten tweede male een on derzoek instelde en de 3700 kg boter nog „aan boord" bleek te zijn. De zaak was toen bekeken en voor de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop was het geheel zo klaar als een klontje. Zijn eis luidde twee weken onvoorwaarde lijk gevang voor V. en verbeurdver klaring van de vracht. De economi sche politierechter, mr. P. van Em pel. voorzag de gevangenisstraf van het predikaat „voorwaardelijk". Dinsdagmorgen omstreeks negen uur is aan de Ankerveersedijk te 's Heer Arendskerke nabij de rijks weg Middelburg - Goes het stoffe lijk overschot gevonden van de 52- jarige ongehuwde A. Huisson uit 's Heer Arendskerke. H. moet met een kruiwagen aan het hóutsprokkelen zijn geweest nabij een sloot, waarin hij is verdronken. Het stoffelijk overschot, dat is overge bracht naar het lijkenhuisje te 's Heer Arendskerke. werd gevonden door de buurvrouw van H., die met koffie op weg was naar landarbei ders. De politie kon de oorzaak van het tragisch ongeval nog niet vast stellen. te bereiken •■Langs strafrechtelijke jce„ gerlegen kennis bijge- weg moet hij het niet proberen", al dus de officier, die f 1 boete eiste. T.'s raadsman, mr. M. Vlaming, was van oordeel, dat zijn cliënt de toeristen ontspanning biedt. T. on derstreepte dit. „De mensen lopen door de boomgaard en zij kunnen de kersen van de bomen plukken. Zij vinden dat leuk". Op de bewuste, regel is destijds door de Hoge Raad een uitzondering gemaakt v.oor een consumptietent, waar de bezoekers ook ontspanning geboden werd en het kwam mr. Vlaming voor, dat het eten 1 van fruit veel gezonder is dan cafe- bezoek. Uit een oogpunt van volks- 1 gezondheid achtte hij het juist ook deze zaak als een uitzonderingsgeval te beschouwen. Hjj was bovendien de mening toe- geaaan, dat de zondagsrust geen ge- I wordt aangedaan, ornaat „et bracht. Aan de beide lycea al daar is hij vanaf hun eerste schuchtere begin werkzaam geweest en hij gaf er zijn krachten in en buiten de les sen. Nooit heeft een rector ver geefs op hem een beroep ge daan als hij hem vroeg zijn artistieke talenten belangeloos voor de lycea in te zetten Zijn grote liefde vormden de kunst en de kunstnijverheid uit vroegere eeuwen. Vanuit die liefde heeft hij te Roosen daal de grondslagen gelegd voor de Oudheidkundige Kring De Ghulden Roos waarvan hij zijn leven lang de ziel is geble ven. Hij vatte er het plan op voor het Jaarboek. En dat dit weid onderhavige terrein heel ver gelegen i ree^s zestien jaren achter el is van de kom der gemeente. De i meerderheid der gemeente, die zon- i dagsrust wenst, kan zich hierdoor i geenszins gehinderd voelen. De raads- man betoogde voorts, dat de taak, die T. vervult, dienstbaar is aan ont spanning van vele mensen. Omdat hier volgens hem geen sprake is van straathandel of verkoop van artikelen, zoals die in winkels verkrijgbaar zijn, drong hij op vrijspraak aan. Op dit laatste kwam de officier nog even terug. „Het doet er niet toe of het andere waar is die verkocht i wordt dan in winkels. Kersen zijn kersen, of deze nu vers zijn of niet" Ook bestreed hij het standpunt van mr. Vlaming, dat hier geen sprake is van straathandel. „Al staat T. dan misschien niet op de straat, hij staaï toch langs de weg en dat is ook straathandel". Mr. Schenkenberg Gistermorgen heeft in het patro naatsgebouw aan de Viandenlaan te Breda de opening plaats gehad van de r.-k. vormingsschool voor de de tailhandel, een streekschool, die be oogt jongelui van de lagere school op te vangen, die in het bedrijfs leven een leidende functie zullen gaan innemen. In Eindhoven en Den Bosch zijn reeds dergelijke scholen gevestigd. Nijmegen en Maastricht volgen nog. Het leerplan is uitgesmeerd over vier jaar. De school begint met 48 leerlingen, verdeeld over twee klas sen. Het initiatief tot stichting van deze school is uitgegaan van de afdeling Breda van de Katholieke Middenstandsbond. Een heel rijtje sprekers heeft zijn vieugde over dit nieuwe type onder wijs te kennen gegeven. De heer H. Wouters, voorzitter van het s :hoolbestuur, zei vooral getrof fen te zijn geweest door de grote be langstelling di, de vormingsschool in b ede lagen van het bedrijfsleven en vooral bij de inviduele middenstan ders had getrokken. Hij noemde deze belangstelling moedgevend voor de t -ekomst. „Een belangrijke dag voor de ka tholieke middenstand", aldus de heer Manse, directeur van de katholieke handelsonderwijscentrale. Hij achtte blijvende samenwerking tussen over heidsinstanties, schoolbestuur en ouders noodzakelijk voor een gezonde uitgroei van deze nieuwe vorm van onderwijs. De heer G. Stubenrouch, wethouder van onderwijs, zei, dat gezamenlijk gezocht zal moeten worden naar een andere schoolruimte (de huisvesting in het patronaat is een noodvoorzie ning), waardoor het mogelijk zal worden aan een verdere ontplooiing van het nieuwe schooltype te wer ken, zodat de school een wezenlijk in tegrerend bestanddeel zal gaan vor men in de opvoeding van de jonge katholieke middenstanders. „Enorme leemte' De secretaris van de Kamer van Koophandel voor west-Noordbrabant, mr. K.A.M. Bastiaansen. benadrukte dit, door te wijzen op de „enorme leemte in de juiste vorming van de middenstanders". Daarom, aldus de heer Bastiaansen, volgt de kamer met interesse elke vorm van onder wijs op dit gebied. Vandaar ook, dat zij haar volle medewerking aan de r.-k. vormingsschool voor de detail handel zal geven. Kapelaan Hack, moderator-, wees vervolgens op de onontbeerlijke sa menwerking met en steun van de ouders om tot een juiste totale vor ming van de kinderen te kunnen ko men. De directeur van de diocesane mid. denstand in het bisdom Breda, mr. J. Kamerbeek, wenste nog eens na drukkelijk naar voren te brengen, dat de school niet alleen voor Breda, maar voor geheel west-Noordbrabant is bestemd. Kapelaan D. Slootmaekers van de Laurentiusparochie, merkte een beet je trots op. dat het patronaatsgebouw al voor verschillende scholen de ba kermat was geweest. De heer N. van Herpen tenslotte, directeur van de school, was van oordeel, dat de school zeker bij zal kunnen dragen de economische weer baarheid van de middenstand te ver hogen. De ruimte, aldus de directeur, vormt vooral voor het geven van de praktische vakken nog een pro bleem. Zijn hartewens is daarom: zo snel mogelijk een betere huisvesting. Een groot deel van de ouders van de leerlingen woonde de opening bij. kaar in de Kerstvacantie op tafel kon worden gelegd, is voor het grootste gedeelte zijn werk geweest. Met nooit ver flauwende ijver maakte hij jacht op abonnees en dat hij die van 171 in 1944 tot 588 in 1956 wist op te voeren was voor het voortbestaan van de perio diek van het allerhoogste be lang. Bij al zijn oudheidkun dige activiteiten, ook buiten Roosendaal - hij was o.a. be stuurslid van De Oranjeboom - bleef De Ghulden Roos toch steeds zijn troetelkind. Niet er mee tevreden dat hij om zo te zeggen van ziin huis een mu seum gemaakt had, schonk hij ook zijn talenten en zijn vrije tijd aan het museum van De Ghulden Roos, tvaarvoor hij steeds het stadsbestuur wist te enthousiasmeren. Een week geleden wist ik nog niets van zijn ziekte, tot ik in eens hoorde, hoe ernstig zijn kwaal was. Enkele uren voor zijn dood heb ik hem nog even mijn vriendschap in een enkele handdruk kunnen geven en hebben wij heel even nog el kaar gesproken, maar hy was zo moe.... Potlood, kwast cn pen zijn hem nu ontvallen. In zijn le ven zocht hij steeds het verle den met het heden te verbin den. God aeeft aan die een heid ook de toekomst toege voegd. Lux aeterna luceat ei. De gemeenteraad van Baarland kwam gisteren In vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester van Liere. De heer Aartse, tijdelijk benoemd in de vacature der o.l. school, moet opkomen in militaire dienst. Aangezien het niet is gelukt een plaatsvervanger te krijgen, werd besloten een motie aan de minister te richten met het verzoek om uitstel of vrijstelling van dienst voor de heer Aaitse. In verband met de wijziging van het wegenverkeersreglement werd op voorstei van B. en W. besloten de maximum-snelheid voor de bebouwde kom te handhaven op 50 km. per uur. gezien het standpunt van de read destijds. G.S. hebben afwijzend be schikt op het raadsbesluit tot verkoop van bouwterrein aan de heer M. Elon- baas. B. en W. stellen voor in deze uitspraak te berusten. De heer de Vriend stelt voor het onrendabele gebied achter de bebouwingsstrook terug te verkopen aan de heer Elcn- baas. B. en W. kunnen zich met dit voorstel verenigen en de voorzitter gelooft, dat G.S. geen bezwaar zuilen hebben tegen dit voorstel. De heer de Bruyne stelt voor de rest aan de heer Elenbaas te verhuren. Uiteindelijk werd besloten tot terugverkoop van het onrendabele stuk ter grootte van ca. 14 are aai6' de heer M. Elenbaas. De raad verleende goedkeuring aan een subsidieverzoek van de Gerefor meerde Stichting ad f 207.68. Mej P. J. Anthonise te Baarland verzoekt om bijdrage in de verhoogde cursusgel den van de Zeeuwse Muziekschool, daar de gemeente niet bij deze school is aangesloten. B. en W. stellen voor voor de cursusjaren '56.-'57 en '57'58 ieder f 50,te verlenen. De raad gaat hiermede akkoord. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot aanvaarding van het verlichtingsconract. zoals dit is tot standgekomen tussen P.Z.E.M. en de afd. Zeeland der Ver. van Nederland se Gemeenten. De raad gaat akkoord met een voorstel van B. en W., mede werking te verlenen aan de Stichting Verpleeg- en rusthuizen Midden-Wal- cheren. De gemeente staat garant voor de betaling van f 3.per kind voor de inenting tegen kinderverlam ming in het najaar. Zonder hoofdelijke stemming ten slotte geeft de raad haar fiat aan een verzoek tot gratis beschikbaarstel ling van het Veren/Tingsgebouw voor één middag oer week voor een z.g. bejaardensociëteit. Westdorpe raadsvergadering Op vrijdag 13 september a.s. komt de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: Vaststelling verordening reinigingsrechten; aan leg speelterrein; verbouwing ge meentehuis en meubilering van de raadzaal. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING Op 2 oktober a.s. zal in het Wit- Gele Kruisgebouw alhier de eerste inenting plaats vinden tegen kinder verlamming. Het betreft hier kinde ren, geboren in 1955. Zuiddorpe V aandel jubileum St. Sebastiaan Dit wordt een grote dag voor het vier eeuwen oude St. Sebastiaansgil- de. want de 150steverjaardag van zijn vaandel zal worden herdacht met een grote jubileumschieting, waarop door de schutterskoning van 1957, burgemeester Puylaert. twee medail les zullen worden geschonken. De datum van deze gedenkwaardige ge beurtenis. die gezien de bekendheid van het populaire gilde, vele schut ters doet verwachten, is 23 septem ber a.s. HULST Opening koelhuis Het nieuwe aardappelkoelhuis dat nabij de CHV-gebouwen is verrezen en dat thans bijna geheel gereed is, zal op woensdag 18 september a.s. officieel in gebruik worden gesteld. Aziatische griep Bij enkele leerlingen van het meis jespensionaat „Sint Joseph", alhier werd Aziatische griep geconstateerd. Vanaf dinsdagmorgen werden dien tengevolge zowel het pensionaat, de lagere meisjesschool en de kleuter school, waarvan de leerlingen door dezelfde Zusters worden onderwezen, voorlopig tot maandag a.s. gesloten. St.-Jansteen Morgen, donderdag komt de raad van onze gemeente bijeen. Op de agenda staan enkele subsidieaanvra gen, een voorstel tot vaststelling van de verordening op de keurlonen in de kring Hulst en ook een voorstel om 250 gulden te voteren om een klokje te schenken voor het carillon in de nieuwe toren van Hulst. Boven dien stellen b. en w. de raad voor een bedrag van 500 gulden te verle nen aan de r.-k. Toneelvereniging St. Jan, die t.g.v. haar 40-jarig jubi leum een toneelconcours organiseert. De schoenlapper De V., die in het woonwagenkamp in Hulst woont, kwam er minder goed af, toen hij gis teren voor de Middelburgse politie rechter verscheen. Daar was dan ook alle reden voor, want op 22 juli zat hij onder dusdanige invloed achter het stuur van zijn auto, dat hij al zig. zaggend een automobilist en een mo torrijder de wegberm injoeg. Dat één van de portieren open stond deerde hem niet. De officier eiste tegen De V., die al vijf veroordelingen achter de rug had, een week gevangenisstraf onvoorwaardelijk en intrekking van 't rijbewijs gedurende vier weken (proeftijd drie jaar). Het vonnis was conform. Tilburg Dr. A. Weijnen BEHANGEN De heer Jan Apers, meester schil der te Zuiddorpe, slaagde te Utrecht voor het examen vakbekwaamheid behangen. weg ver betering te steenbergen Gisteren had in hotel Concordia te Steenbergen de aanbesteding plaats voor het verbeteren van de bestaande verharding van het wegdek op de Stoofdijk. Kortendijk en Koeveringse. dijk met bijbehorende werken, gele gen in de ruilverkaveling ..Westland" onder de gemeenten Halsteren en Steenbergen. De hoogste inschrijver was de fa. W. Jansen. Haarlem f 183.000 en de laagste de fa. M. de Oude. Zierikzee met f 139.000. OOST-ROZEBEKE. Ja, meneer d'n Ollander, ge hebt gelijk: wij, Vlamingen, zijn „vieze kade'èn". Rare snuiters, zoudt gij zeggen. En, dat gij ons zo vies be ziet, is nie allenig de fout van onze goeie Felix-zaliger, die, omdat hij ons zo beminde, enkel Pallieters van ons zou gemaakt hebben, maar 't is ook ons eigen fout. Daar hebt ge nu onze toneelamateurs. Ze zijn nu al druk doende met hun oefe ningen en herhalingen voor 't ko mend seizoen. Er is geen dorpke, dat niet z'n eigen Toneelkring heeft. En ge treft er de zotste namen on der. Daar hebt ge nu de Mechelse Zang- en Toneelkring „Gelijkheid en Recht". As ik dieje naam las, heb ik mij. <ap de kop zitten krabben. Ge lijkheid en Recht in de Zang? Allee, 't zou nog kunnen. As er nie meer stemmig gezongen wordt. En Recht? Ze mogen allemaal 't recht hebben, zo hard te schreeuwen as ze maar kunnen. Maar, hoe rijmen ze dat met hun toneel te saam. Motten ze alle maal de hoofdrol spelen? Hebben ze allemaal evenveel recht als de re gisseur? Mogen ze. na afloop van 't spel allemaal 'n even groot stuk in hun botten drinken? Hebben ze 't recht de toneelcriticus buiten te smij ten? Kunt gij. meneer d'n Ollander, er 'nne kop aan krijgen? Ikke nie. Veronderstel Veronderstel^ ge hebt bij u in Hol land. 'n Vereniging of Sociteit van Vroedvrouwen en ge noemt die „Sport Staalt Spieren", zoudt ge met zo'n naam om de koninklijke goedkeuring durven gaan? „Gelijkheid en Recht" is geen dorpskringeske, zulle Ze ze telt in Mechelen. Ge moogt dus zeg gen: 't is geen boeren-patrouille die daar op de planken gelijkberechtigd staat te zingen en toneel te spelen. Neen, 't zijn dames en heren, die dek sels goed weten wat ze willen. Ik heb de eer genoten, hen te zien optreden in onzen Leuvense Stadsschouwburg. Ze gaven daar het Toneelspel „Ons Stadje", natuurlijk uit het Ameri kaans vertaald. Ge ziet: de Vlaamse gezelschappen apen de Nederlandse goed na. Die vinden het toneel dat ze het verst halen, 't lekkerst. Bref: „Gelijkheid en Recht" speelde „Ons Stadje". Ze deden het zonder decors. Makkelijk, hè? En, al de voorwerpen, die de acteurs moesten vastpakken, waren denkbeeldig, 't les te zeggen: ze waren er eenvoudig nie. Ik zag 'n krantenjongen denkbeeldige kran ten venten, de melkboer bracht denk beeldige flessen melk aan huis. Ik peisde: de zuigelingen van dat Stadje zullen zich daar geen gortbuik aan drinken. Er speelde zich 'n huiselijk toneeltje af, waarin moeder en doch ter denkbeeldige snijbonen afhaal den... beterkoop kan 't nie. De snij bonen zijn duur zulle. Ik heb er zelfs 'n bovenverdieping gezien, die afge beeld werd door 'n ladder. Ge zult begrijpen, dat de Leuvense Schouw burgbezoekers niet allemaal de no dige begrip-gelijkheid bezitten, om dal allemaal zo maar te slikken, 't Recht hebben ze wel, want ze heb ben allemaal evenveel betaald om binnen te mogen. Ze slikten wel nie allemaal gelijk, maar iets uit Ameri ka is iets moderns, en 't moderne moet ge schoon vinden, anders aan ziet men u voor achterlijk. Zodus: ze zaten nie allemaal tegelijk te gapen, hoewel ze daar volkomen 't recht toe hadden. „Ons Stadje" is de ge schiedenis van een kleine stad in Amerika zoals er duizenden over de wereld zijn. Het wil de kroniek zijn van de gewone mens van alle landen en tijden over wie niet veel te ver tellen valt, die geboren wordt, lief heeft, trouwt en sterft. De schrijver wil ons tonen, hoe hij 7,ou willen, dat dp mensen leven. Elkaar voorbij gaan op straat, elkaar groéten, elkaar waarderen en eerbiedigen, kortom leven als volmaakte mensen en dus van het leven 'n hemel op aarde maken. Met die „wil" zijn we nu al twintig eeuwen bezig en 't is nog nie gelukt, 't Leven is nog nie schoon en nog nie eenvoudig. Misschien zelfs... (Van onze correspondent). De 31-jarige Rotterdammer A. van T., als militair gelegerd in de le gerplaats Ossendrecht, is maandagavond rond zeven uur gedeserteerd. Hij heeft slechts enkele uren de vrijheid gehad. En dat waren dan nog benauwde uren, want de rijkspolitie van Futte en de Kon. Marechaus see zaten hem al spoedig achter zijn broek. In dit verband is het wel tragisch, dat hij, toen hij rond half 11 gegrepen werd. andermans broek aan had. Hij was toen nl. gekleed in een gestolen trouwpak. De jongeman bleek de kazerne ontvlucht te zijn, omdat hij plotse ling geen zin meer had in' de dienst. Aanvankelijk had niemand erg in de ontsnapping, maar de deserteur wilde zich veilig stellen, door voor zijn ver trek naar Rotterdam een burgerpak aan te trekken binnen in het conferentieoord Putte, waar hij Daartoe drong hjj vakantiecentrum en Bieduinenhof te dacht in de boven zalen wel iets te zullen vinden. Het enige wat hij er vond was de directeur van het instituut, die met een door had, dat dit bezoek niets met vakantie of conferentie te ma ken had. Terwijl de directeur, de heer Jansen, de politie waarschuwde, wist A. van T. met een noodsprong door een raam te ontsnappen. In de haast nam hij nog een trouwpak en 60 gulden mee. waarmee hij een pas gehuwd militair dupeerde.' die met zijn echtgenote in Bieduinenhof lo geerde. Zodra de rijkspolitie en de mare chaussee van de ontsnapping hoorden zetten zij de bossen rond- het gebouw af. De rijkspolitie schakelde boven dien een speurhond in. Het werd evenwel nog half elf eer men succes had. Toen ontmoette een waakzaam lid van de marchaussee een verdachte persoon, die uit een café kwam en naar een bushalte wandelde. De man werd aangehouden en na enig tegenstribbelen opgesloten in de marechausseekazerne ta Putte Hij was gekleed in hét vermiste trouwpak. In de bossen had hij zich verkleed. Zijn militaire pakjp droeg hij in eén weekeindtas bij zich. Clinge SPOORWEGOVERGANG IN DE MOLENSTRAAT In het begin van dit jaar werd de Molenstraat, welke de verbinding vorn t tussen de Gravenstraat en de Rijksweg, voor het verkeer openge steld. Van het prachtige wegdek wordt veel geprofiteerd. Alleen de spoorwegovergang verkeert nog in 'n zeer erbarmelijke toestand. Voor het verkeer vormt dit een groot obsta kel. Vooral bij duisternis schuilt hier in een groot gevaar. Nog steeds is de kwestie niet opgelost wie nu eigen lijk dit werkje moet uitvoeren. De onderhandelingen duren echter voort. Ook de talloze correspondentie, die hierover gevoerd is. heeft nog niet tot succes mogen leiden. Met dit al blijft dit gevaarlijk verkeersobstakel bestaan. En hoelang is nog niet be kend. SEMPER GAUDETE NAAR OOSTBURG De muziekschool Semper Gaudete die reeds in vele plaatsen ook in het buitenland veel succes mocht oogsten is thans aangezocht door de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer van Oostburg. Het Bestuur van de mu ziekschool heelt op dit verzoek goed gunstig beschikt en op zaterdag 14 september a.s. zal het hele gezel schap naar Ooslburg trekken. Om vier uur zal Semper Gaudete met de drumband door de straten van de stad defileren. Daarna zal een uitvoering gegeven worden van an derhalf uur op de kiosk op het markt plein. Gezien het succes, dat op andere plaatsen bestond voor deze muziek school. zal het niet uitblijven of ook hier zal de nodige bijval bestaan. Koewacht STRAATVERLICHTING Men is alhier thans bezig met het aanleggen van een nieuwe straatver lichting in de Emmabaan en Pr. Hen drikstraat. Deze wijken worden van eenzelfde verlichting voorzien, zoals dit reeds eerder is geschied op de weg Nieuwstraat Eikenlaan Het Zand - Hazelarestraat. Zeer binnen kort zal het werk klaar zijn. NIEUWS UIT HET BOUW BEDRIJF Het nieuwe Wit-Gele-Kruisgebouw en badhuis, welke zijn gebouwd op de hoek van de Beatrixstraat en Wou. terij alhier, naderen hun voltooiing. Het Wit-Gele-Kruisgebouw is prak tisch klaar en is reeds gedeeltelijk van meubelen voorzien. Ook het bad huis zal binnen enkele weken kant en klaar zijn. De 10 nieuwe woning wetwoningen, welke gebouwd zijn in het begin van de Wouterij, zijn ook vrijwel gereed. Reeds vier zijn er bewoond, aan de overige zes wor den momenteel de laatste werkzaam heden verricht. Sluis R.-K. JEUGDRAAD VERGADERDE De r.-k. jeugdraad is in vergadering bijeengeweest om de plannen voor het nieuwe winterseizoen te bespre ken. Als eerste punt kwam aan de orde o 1 men de leeg gevallen plaatsen van de jeugdraad nu terstond moest aanvul len. Men besloot hiermede geen haast te maken en rustig uit te zien naar ge schikte personen. Daarna behandelde men nog verschillende voorstellen die alle werden aangenomen. On danks de financiële moeilijkheden zal men toch trachten het jeugdblad „De Stenen Beer" regelmatig te la ten verschijnen. Voorts zal op iedere tweede zondag van de maand een H. Mis worden opgedragen tot inten tie van de jeugdbeweging. Ook de jaarlijkse jeugdbonteavond kwam ter sprake en ten slotte nam men het besluit deze winter een gro te declamatiewedstrijd te organiseren voor de leden van alle bestaande r.- k. jeugdbewegingen in W. Zeeuwsch- Vlaanderen. Het had dit kunnen zijn, als ons aller eerste Moeder, Eva. niet in die appel gebeten had. Dan was er nooit 'n Cain geweest en geen Hitier. Dan hoefden er geen gevangenissen te zijn, misschien zelfs geen bestedings beperking. Dan waren er zelfs geen- socialisten, die in de Zang en het Toneel Gelijkheid en Recht eisen. Het is maar goed, dat onze Mechelse kunstbroeders naast de zang en het toneel ook nog niet de strijkmuziek beoefenen. Immers: de gelijkheid zou dan eisen, dat alle strijkstokken te gelijk op en af gingen en er zou geen sprake zijn van eerste en tweede viool. Och, we weten 't wel. Wij, katholieke Vlamingen, zijn Goddank nog geen ezels. Die Gelijkheid bete kent: voor de portier van de ministe ries evenveel honoraar als voor de ministers en de senatoren. Waarom voor de volksvertegenwoordigers vrij vervoer op de treinen en waarom voor ons, arbeiders, die stuk voor stuk ook volksvertegenwoordiger zijn. niet? Sukkelaars! Wilt ge, door uw zang en uw Amerikaans toneel, ge lijkheid en recht onder de mensen brengen? Dan zal dat uw gelijkheid en uw recht zijn. zodus socialistische gelijkheid en socialistisch recht. En 't zou wel eens kunnen gebeu ren, dat die, evenals in „Ons Stad je" enkel maar denkbeeldig zijn. dat 't maar beloften blijken te zijn die in de lucht zweven, evenals uw bovenverdieping in uw Ameri kaans „Stadje". Neen, nee, Mechel se kunstbroeders, zet ons geen zang en toneel voor. als ge politiek be doelt. Ik weet 'n veui schonere naam voor uw zang- en toneel maatschappijMelphomene en Thalia.. Die zijn al lang dood en die kunnen geen kwaad meer doen. SUSK.E VAN TESTELT 's-Heer Arendskerke RAADSVERGADERING Op de agenda van de gemeente raad die op maandag 16 september in vergadering bijeen zal komen, zijn o.a. de volgende punten geplaatst: a. Schrijven G.S. Zeeland over toe stand Zeedijk. b. Subsidieverzoek zangvereniging. c. Voorstel tot verlenging kasgeldle ning ad ƒ100.000.met een half jaar. d. Voorstel om medewerking te ver lenen aan de aansluiting van de in onrendabele gebieden gelegen ge bouwen op het waterleidingnet. e. Bespreking ontwerp wijziging uit breidingsplan 'sHeer Hendrikskinde ren. De landbouwer F. K. en de drag- linemachinist H. J. M., beiden uit Aardenburg, werden door de politie rechter te Middelburg gekenschetst als ,,de ware kunstliefhebbers", het dan, dat mr. Abbing hen in hun liefde wat primitief vond. Op de avond van de 20e juli het was kermis hadden kameraden hen onder het genot van een glas bier verteld, dat er toch zulke mooie schil derijen in de Sint Baafskerk hangen. En toen het bier goed ging werken, besloot het tweetal de schilderijen te gaan bezichtigen om dan tevens een excursie door de kerk te maken. Het raam van de consistorie werd opge schoven, maar ach, juist toen de tocht een aanvang zou nemen, werden zij betrapt. De officier wenste deze kermisstreek gehonoreerd te zien met 20 boete voor elk. De politierechter nam het nogal gemoedelijk op en veroordeelde beiden tot een tientje. ,,En geen kunst gaan bewonderen, als jullie een bier tje op hebt." OOSTBURG Ledel 8 uur: De kapitein van Köpenick. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ont- eerde meisjes. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Singin in the Rain, ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg Driekoningenavond. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg Driekoningenavond.

de Stem | 1957 | | pagina 2