Broeder Christofoor zocht en vond veel historische stenen RAADSLID VAN HULST WILDE WEER MET BIIL ZWAAIEN T erseke huldigde zijn jubilerende wethouder Programma der ZYU globaal vastgesteld Klok brengt dank over aan Biak Katholiek Terneuzen verwelkomde zijn jonge priester Gii Nachtelijke strooptochten op Schouwen-Duiveland Waardevolle collectie in kweekschool Oudenbosch 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 9 SEPTEMBER 1937 Bomen op de wallen verkopen zegt de heer van Arenthals Nog geen voetgangers tunnel P. de Koeyer dertig jaar in functie Militaire redding van drenkeling Telefoon Hulst volgend jaar automatisch Daders voor de rechtbank Iedere zondag avondmis te Sluiskil Gewestelijke dag Zeeuwse KAB „Zuidelijk toneel" lid Toneelcoördinatie Hoogwaterstanden CUsendrechlenaar bij legerplaats overreden Landbouwmachine te Terhole uitgebrand Z-Vlaanderen TERNEIJZEN HULST Bejaarden gingen op reis AGENDA Vandaag Morgen Bi In de raadsvergadering van Hulst (waarover we reeds in het kort be richtten) uitte burgemeester A. L. S. Lockefeer zijn grote waardering over het gebaar van de buurgemeenten Clinge en Vogelwaarde, welker gemeenteraden spontaan een klokje beschikbaar stelden voor het ca rillon in de nieuwe toren. (Intussen heeft ook Hontenisse dit voorbeeld gevolgd. Red.) De burgemeester vertelde over de opschriften, die de klokjes van de buren zullen dragen. Dat van Clinge zegt „Clinge, clinge-ling" en dat van Vogelwaarde krijgt als randschrift „Dank, Vogelwaarde, dank, van U kreeg ik mijn klank". Een heel andere klank klonk overi gens in de rondvraag toen de heer C. van Arenthals, die in vroeger jaren al vaker aanvallen op de trotse bomenkrans der wallen heeft onder nomen, de bestedingsbeperking en de penibele financiële situatie der ge meente benutte om dit streven nieu we argumenten te verlenen. „Alle maal eruit" zei hij, „dat brengt heel wat geld 'op en dan kunnen we ten minste onze noodzakelijke werken uitvoeren. De voorzitter wilde er echter niets van weten de bomen te rooien, als ze tenminste niet ziek zijn. ,.Je moet ze verkopen als ze nog gezond zijn", vond de rooigrage heer van Arenthals, „en niet wachten tot ze ziek worden. Er is geld van te maken". Maar evenals vroeger stond hij al leen met de bijl te zwaaien: de ove rige vroede vaderen deden niet mee, bestedingsbeperking en het schaarse geld ten spijt. Het wegschap Hulstde Paal kreeg restitutie van de kosten van het oos telijk trottoir in de Zoutestraat en de raad hechtte eveneens zijn goedkeu ring aan de statutenwijziging van de Stichting Hulster Ambacht (Beschut tende werkplaats). Met het advies van B. en W. aan de Minister van Onderwijs, om het verzoek van de N. Herv. kerkeraad tot omzetting van de openbare lagere school in een protestantse school gevolg te geven, was de raad het ook eens. Geen blaam In de rondvraag informeerde de heer A. Blommaert naar de plannen voor de bouw van een definitieve be schuttende werkplaats. De voorzitter zei dat het bestuur er zoveel moge lijk achterheen zit. Verder doelde de heer Blommaert op enkele gevalien waarin niet met voldoende voortva rendheid zou zijn gewerkt aan ver zoeken om bouwvergunningen, waar op de voorzitter vroeg hem die ge vallen eens kenbaar te maken. De heer de Wilde wilde weten of er al iets van een nieuwe vuilnisauto te bespeuren valt. „We hebben het. in gevolge de bestedingsbeperkings maatregelen, aangevraagd bij Ged. Staten. We hebben echter nog geen antwoord gekregen", aldus wethouder J. Martens. Ook voelde de heer de Wilde er veel voor, de tribune op het sportterrein te overdekken. B. en W. trouwens ook, maar het is een dure meruimte op die tribune een oplos sing. Voor de voetgangerstunnel bjj de Bagijnepoort ziet het er nog niet zo gunstig uit, zo bleek uit 's voorzitters antwoord op een desbetreffende vraag van de heer C. Strijdonk. Het plan is geheel gereed. Monumentenzorg en Stichting Menno van Coehoorn z(jn eraan te pas gekomen en alles is in kannen en kruiken. De zaak is aan gevraagd bij de DACW maar daar wringt de schoen: de subsidie zal niet verleend worden en eigen middelen heeft de gemeente ook niet. „Dit is nu een van die sprekende voorbeel den van een urgent geval, dat geen uitstel lijden kan, dat wegens de be stedingsbeperking wordt getorpe deerd", verklaarde de voorzitter. De heer Th. Peters vroeg of er ooit iets bekend geworden was van het onderzoek naar de inbraak in het stadhuis. „We hebben nul op het request gekregen" antwoordde wet houder F. de Meurichy. Ook wilde de heer Peters weten of de brandweer of het gasbedrijf inderdaad in ge breke geweest waren bij de laatste grote brand in Hulst. Zo beweert de [volksmond, aldus de heer Peters. De dit echter met kwestie, aldus de voorzitter. Men is overtuiging™'"geen^van beide instel- m^sschiim'is'heyvertopen^an^rêda- l'ngen treft emge blaam. Als een verlengstuk van het oes terfeest had de huldiging plaats van de heer P. de Koeyer i.v.m. zijn der tigjarig wethouderschap der gemeen te Yerseke. Tegen 8 uur hadden velen zich verzameld in ae omtrek van het gemeentehuis. Voorafgegaan door de muziekvereniging Mozart" arriveer de de jubilaris voor het gemeente huis, waar hem een serenade werd gebracht. In de raadszaal hadden zich familie, raadsleden, genodigden en belangstellenden verzameld. Ondanks uw 74 jaar en uw lange loopbaan als raadslid en wethouder, aldus burgemeester Willemse, hebt ge nog niets van uw vitaliteit ver loren. U schijnt een zesde zintuig voor gemeentezaken te bezitten, een gedegen kennis van de bevolking en een zin voor humor die U nooit in de steek laat. Veel hebt U tot stand gebracht en het is niet zonder reden Het programma van de Zeeuwse Volksuniversiteit staat thans, voor wat het komende seizoen betreft, in grote trekken vast. Het programma is rijk gevarieerd en biedt „voor elck wat wils". De samenstelling ervan in nauwe samenwerking tussen het centraal bestuur en de werkgroepen elders in de provincie geschied, heeft dit keer nogal wat hoofdbrekens gekost, want de steeds stijgende kosten stellen het bestuur momenteel voor een groot probleem. Het werk van de Z.V.U. is voor een belangrijk deel afhankelijk van overheidssubsidies, welke, nu de kosten zo enorm aan het stijgen zijn, ook omhoog zouden moeten gaan. Maar dit gebeurt nu juist niet, het geen dan voor het Z.V.U.-bestuur een punt van bijzondere zorg is ge worden. Eén en ander heeft tot re sultaat gehad, dat de entreeprijzen voor het aanstaande seizoen verhoogd moesten worden. De toneelgroepen bijvoorbeeld zijn flink in prijs geste gen om de doodeenvoudige reden, dat het reizen de laatste tijd aanmerke lijk duurder is geworden, evenals hét materiaal. Het Z.V.U.-bestuur heeft evenwel de indruk, zo vertelde mr. F. W. Adriaanse, voorzitter, aan vertegenwoordigers van de Zeeuwse pers, dat de verhoogde prijzen goed zijn op te brengen. Zij werden na gemeenschappelijk overleg met verschillende mensen uit de provin cie vastgesteld. De Z.V.U. heeft haar werkterrein opnieuw uitgebreid, vooral wat de cursussen betreft. Er zijn nu stevige contacten met personeelsverenigingen in Sas van Gent en Westdorpe, waar mee evenmenten worden georgani seerd. Ook is er weer contact gezocht met Tholen, waar vorig jaar voor de eerste maal werd samengewerkt met enkele Nutsdepartementen. Voor wat het program aangaat, in Middelburg zal het komende seizoen de Schouwburg tien maal bezet zijn, waarbij dan nog een viertal concer ten en een even groot aantal recitals komen, o.m. van Willem Andriessen, die als 70-jarige een jubileumtour nee zal maken. In Vlissingen worden vier voorstellingen gegeven, waaron der eel* jubileumavond van Charlotte Kohier, die 25 jaar als voordrachts kunstenares bezig is. In de Sint Ja- cobskerk - zal het Residentie-orkest, o.l.v. Willem van Otterloo volgend voorjaar het traditionele voorjaars concert geven. Goes krijgt 18 septem ber reeds een concert' van het Rot terdams Philharmonisch Orkest en ook in deze plaats zal Charlotte Koh ier een voordracht geven („Yvette" van Guy Maupassant, evenals in Vlis singen). Nabij Schoorldam is een combi- ■"'olkswagen van de Koninklijke Land macht in het Noordhollands Kanaal gereden. De bestuurder zag op weg van Alkmaar naar Den Helder nabij de brug van Schoorldam een kind in het water liggen. Hij stopte terstond, verliet de wagen, sprong gekleed te water en redde het meisje. Juist ston den beiden op de kant of de Volkswa gen, die vanwege de haast niet op de handrem was gezet, zette zich in be weging en reed het kanaal in. Het werd overigens een militaire zaak, want toevallig passeerde een sleep van de Koninklijke Marine. De be manning van de sleepboot schoof een strop onder de nog drijvende auto. Met het laadgerei van de gesleepte lichter kon de auto op het droge wor den gebracht. Het toneelstuk „Het dagboek van Anne Frank'' zal voor Zeeuwen te zien zijn in „Concordia'' te Breda op 18 januari 1958. Het bleek niet mo gelijk het stuk, dat door de toneel groep „Theater" wordt gespeeld, in een zaal in Zeeland te laten uitvoeren. De toneeigrootte van de Zeeuwse schouwburgen is overal te klein, zo dat men zijn toevlucht moest nemen tot Breda. Bij voldoende belangstel ling zullen er uit verschillende plaat sen extra bussen lopen. De komende tijd zal ook weer een groot aantal jeugaconcerten gegeven worden, die de Z.V.U. georganiseerd heeft in samenwerking met „Het Schoolconcert". Het merendeel van de theaterevenementen kwam tot stand na samenwerking met het ,,W. I.K.O.R.". dat één mijner voorgangers zei: „spreek met de Koeyer en het komt in orde". Als hoofd der gemeente breng ik U dank voor alles wat U gedaan hebt. Als blijk van waardering werd na mens de gemeente een elektrisch scheerapparaat aangeboden. Ook de echtgenote en kinderen wérden ge lukgewenst. Wethouder Koster sprak in dezelf de geest. Hij noemde het een prestatie om deze functie, de slechtst betaalde in de gemeente, dertig jaar vol te houden. Namens de raad sprak de heer Pe- kaar, een fraai bloemstuk aanbie dende. Secretariepersoneel, vertegenwoor digd door de secretaris, bood een schilderij aan. Namens gemeentewer ken sprak de heer Stomp, onder aanbieding van een fruitmand, terwijl de brandweercommandant, met een zeer geestige toespraak een luxe doos sigaren aanbood. Als laatsten voerden de burgemeester van We- meldinge en de heer Valk het woord. Intussen waren van particuliere zij de verschillende geschenken binnen gebracht. Zichtbaar ontroerd dankte de heer de Koeyer voor de blijken van be langstelling. in het bijzonder de mu ziekvereniging Mozart". De sprekers bracht hij persoonlijk zijn dank en hij hoopte voorlopig de belangen der gemeente te blijven behartigen.. Hiermee eindigde het officiële ge deelte en onder het genot van de de aangeboden verversingen werd het feest verder voortgezet. Waarschijnlijk zal de automatise ring van de telefoonkring Hulst (net Hulst en omliggende netten) volgend jaar een feit zijn. Dit deelde de voorzitter van de Hulsterse gemeen teraad mee. De directie van het tele foondistrict had de gemeente laten weten dat de centrale te Hulst nog dit jaar zal worden ingericht, waarna in 1958 de overige installaties ge reedkomen. In datzelfde jaar kan dan de automatisering doorgevoerd worden. (Van onze speciale verslaggever) Broeder Christofoor, nationaal bekend geworden door zijn uitstekend boek over de zouaven en door de stichting van het zouavenmuseum, houdt zich de laatste jaren vooral bezig met het zoeken naar historische stenen. De eerste reactie zou kunnen zijn, dat de broeder een nieuwe pijl op zijn historische boog heeft gespannen. Zo is het echter niet. Het is meer de terugkeer tot een oude liefde. De broeder heeft door zijn vele werk voor het zouavenmuseum en door het schrijven van zijn gewaardeerd boek eenvoudig geen kans gekregen zijn liefhebberij te beoefenen. Toen in 1947 op de eerste etage van de Oudenbossche Kweekschool het genoemde museum was inge richt en de feestelijke opening plaats greep, was de broeder nog niet geheel klaar met zijn opspo- sporingen. Hij zette het werk aan de zoua- vencollectie voort en niet de regel maat van een goed uurwerk wordt ook nu nog zijn aandacht gevraagd voor het onderwerpf dat hij tot en met beheerst. De broeder heeft echter zo'n activiteit aan de da.g gelegd, zijn verzamelwoede was zo groot, dat er bijna geen nieuwe aanwinsten voor het museum meer los kunnen komen. Daardoor heeft de broeder tijd en gelegenheid tot zijn oude liefhebberij terug te ke ren. Hij zou geen Christofoor heten als hij geen publikaties het licht deed zien over zijn ontdekkingen. Zij ver schijnen natuurlijk in Brabants Heem", het geëigende tijdschrift voor dergelijke onderwerpen. Het is echter interessant de broeder over zijn vondsten te horen vertellen. ,,Er zijn de laatste jaren", zo zegt en schrijft broeder Christofoor: ,,in onze provincie vele praehistorische vondsten gedaan. Tot 1954 moest het westen van Brabant zich vergenoe gen met twee bodemvondsten, één in Etten en een andere in Nieuw- Borgvliet. West-Brabant bleek prae- historisch zeer arm te zijn. Dat ver baasde mij altijd weer. Zeker, het was voor de vroegere mens niet ge makkelijk om vanuit het zuiden in west-Brabant door te dringen. De brede watervlakten van de Schelde en haar zijrivieren maakten dit moei lijk. Toch was ook hier een penetra tie zeer wel mogelijk. Er sterkte zich immers een zandrug uit van Maastricht via Turnhout tot Bergen op Zoom. Langs deze omweg bereik te de praehistorische mens het Schel- degebied". De broeder was er daardoor van overtuigd, dat er voorhistorische vondsten gedaan konden worden. Hij voegde de daad bij de gedachte en met enkele vrienden trok hij de streek af. Hij zocht in de omgeving van Ri.jsbergen en Nieuw-Borgvliet. maar het resultaat was aanvankelijk heel erg sober. Het laatste jaar bracht echter een volledige omme keer. Zoveel vondsten deed broeder Christofoor, dat hij meteen kon zeg gen, dat west-Brabant allerminst arm is aan prehistorie. Vondsten Broeder Christofoor vertelde, dat er in west-Brabant nog geen vond sten zijn gedaan van voorwerpen uit de oude steentijd, door de heemkun digen als het paleoliticum aange duid. Weliswaar kwam er in 1948 op de Hoge Bremberg te Etten een oude handspits te voorschijn, door de eigenaar van een steenbakkerij ge vonden, maar zeer 'waarschijnlijk kwam deze steen van elders. Des kundigen schatten de ouderdom van de handspits op 32.000 jaar. „Bij nasporingen in de buurt van Achtmaal, deed ik wel vondsten van voorwerpen, afkomstig uit de mid- den-steentijd uit de periode dus van ongeveer 8000-3000 jaar voor Chris tus. Bij het bekijken van een geolo gische kaart was het mij opgeval len, dat de stuifzanden bij de Hoge Moer een ideale plek voor prehisto rische bewoning geweest moesten zijn. Het jagersvolk uit de genoem de jaren woonde immers het liefste nabij een beek of ven". Met een truweel, heel voorzichtig begon broeder Christofoor zijn graaf- partijen. Hij had het geluk aan zijn zijde, want nauwelijks was hij zijn arbeid begonnen of hij haalde vijf enzeventig stenen van eeuwen voor Christus naar boven. Hij zette de onderzoekingen voort en het duurde niet lang of hij had zevenhonderd stukken bij elkaar. Daaronder waren vijf stekers, niet minder dan veer tien schrabbers, veertig klingen, drie Ten behoeve van de werknemers van de beide grote industrieën te Sluiskil en van hen, die op de sei- zoenbedrijven te Sas van Gent werk zaam zijn in het continustelsel, is thans door de invoering van een avondmis om 5 uur in het rectoraat Sluiskil van de kapucijnen de gele genheid geschapen om de zondags plicht te vervullen. De avondmis zal niet alleen op zon- en feestdagen worden opgedragen, maar ook op Eerste Vrijdagen. Een van de vier ochtenddiensten komt nu te vervallen. Bovendien zijn de aanvangsuren van de H.H. Missen ingaande zondag a.s. gewijzigd. Ze beginnen nu om 6.45 uur, 8.39 uur en 10.15 uur. De bisschoppelijke goedkeuring van deze regeling is verkregen op verzoek van de overste der kapucijnen, na overleg met K.A. B. en Credo Pugno- clubs. zonhovenspitsen, tien kernstenen en meer van zulke dingen, die in de voorhistorie gebruiksvoorwerpen wa ren. Gesteund door dit succes deed de broeder nog verdere onderzoe kingen. Zijn kamer naast het zoua venmuseum is thans gevuld met al- lr-hande stenen, waarbij zeldzame exemplaren. Zij zijn niet alleen uit de middensteentijd, maar ook uit de nieuwe steentijd, het neoliticum. Vooral onder Rijsbergen vond de ij verige broeder heel wat. Enkele tips Broeder Christofoor twijfelde er niet aan of er zijn in west-Brabant amateurs te vinden, die evenals hij, opzoekingen zouden willen doen. Hij noemde nog enkele plaatsen in west- Brabant, die met kans op succes Gistermiddag vond te Heinkens- zand een bijeenkomst plaats van de gewestelijke K.A.B., waarop het woord werd gevoerd door pater dr. Alfred, o.f.m. cap, en de heer Vos uit Rotterdam, districtsbestuurder voor Zeeland. Het lag in de bedoeling een openluchtmeeting te houden, maar vanwege het slechte weer moest de bijeenkomst in zaal „Hoon- dert" worden gehouden. Het was jammer genoeg niet mo gelijk alle belangstellenden in deze zaal onder te brengen. Pater dr. Al fred behandelde het onderwerp „de toekomst is reeds begonnen", terwijl de heer Vos in aansluiting daarop besprak het onderwerp „wat maken wij van die toekomst". Op de laatst gehouden vergadering van de Stichting Toneelcoördinatie is besloten, dat ,.het Zuidelijk Toneel" per 1 september 1957 officieel lid is van de Toneelcoördinatie. In het bestuur en de raad van di recteuren zal het gezelschap worden vertegenwoordigd door de heren Lo van Hensbergen en Gerrit Linden- berg. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, 10 september, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.47 en 15.50 uur; te Ter- neuzen om 3.06 en 15.13 uur en te Vlis singen om 2.36 en 14.43 uur. De draglinemaehinist Y. A. H. uit Schuddebeurs en de Utrechtse mon teur A. F. G. hebben een staaltje van samenwerking ten beste gegeven, die respect afdwingt. Alleen het doel van deze alliantie was minder be wonderenswaardig, want de in een dracht en vereniging uitgevoerde handelingen waren het plegen van een schier onafzienbare reeks dief stallen, waarvan een zeker percen tage met braak op het eiland Schou wen-Duiveland. De officier van jus titie bij de rechtbank te Middelburg heeft tegen beide lieden, die inmid dels onderdak hadden gekregen in het Huis van Bewaring te Middel burg één jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling van het Leger des Heils. Met een bestelauto hadden de he ren gedurende meer dan een jaar het noordelijkste eiland van Zeeland afgestroopt. Dit geschiedde zonder uitzondering tijdens nachtelijke ritten over het eiland, en waarbij alles werd meegenomen, wat zij tegen kwamen. Zij hadden hierbij een grote voorliefde voor lood. In draaikolk De officier van justitie, mr. J. L. Andreae meende. dat elke diefstal op zichzelf een flinke veroordeling waard is. Volgens hem zijn beiden terechtgekomen in een draaikolk, waar zij niet meer uit konden. Hij wilde ieder der beide verdachten geen verschillende straffen opleggen, omdat zij bij de „technische zijde" een even groot aandeel hadden en hij de reclassering ook nog een kans wou geven. Mr. H. Bruin, de verdediger van H„ bracht het abnormale verloop van de curve op diens stafblad naar voren. Voordien „prijkte" hier enkel een onbetekenende mishandeling op, maar thans zijn er een serie diefstal len, waarvoor men volgens mr. Bruin zijn petje moet afnemen. ,,H. heef!) moeilijkheden thuis en nu heeft hij zijn kop in de wind gegooid", aldu, de raadsman. De verdediger van G.. mr. F. K Adriaanse had het optimisme, dat bij zijn cliënt de allerlaatste keer ii geweest. De rechtbank zal op 18 sep| tember a.s. uitspraak doen. Na negen jaren heeft de parochie van de H. Willibrordus te Terneuzen weer de eer gehad één van haar zo nen als priester te mogen verwel komen. Het was niet alleen een glo riedag voor pastoor van Campen, die in een gloedvolle rede de neomist verwelkomde op het kerkplein; ook de vele katholieken die de plechtige intocht op deze regenachtige zater dagavond hebben meegemaakt heb ben zich trots gevoeld, toen één van hen met zoveel eerbetoon werd bin nengehaald. Aan de grens van de gemeente wachtten de leden van het parochie comité, om pater Verwilghen en zijn familie welkom te heten. Aan het begin van de Vlooswijkstraat stond de georganiseerde katholieke jeugd van Terneuzen opgesteld om de jonge priester te begroeten. De stoet trok naar het Kerkplein, waar pastoor van Campen en zijn beide kapelaans de nieuwe pater begroetten, staande on der een prachtige ereboog van dui zenden levende bloemen, opgebouwd door de eerste-prijswinnaars van het bloemencorso te Zundert. Onder leiding van de heer A. Luy- ten zongen d schoolkinderen een welkomstlied, waarna pater Verwil ghen met zijn familie, begeleid door bruidjes en comité, de kerk binnen ging om zijn eerste lof te celebreren. Op de bovenste trede van het altaar gaf de jonge priester aan zijn familie en de vele gelovigen, voor de eerste maal zijn zegen. Voorafgegaan door een lange stoet van witte bruidjes, het parochie- comité en de straten aan beide zijden afgezet door de katholieke jeugdbe wegingen, trok zondagmorgen de neo mist met zijn familie naar de paro chiekerk om zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. Pater Verwilghen werd hierbij geassisteerd door zijn beide heerooms, de paters J. en P. Adriaanse. Pastoor van Campen was presbyter-assistens en kapelaan A. Matthijssen ceremoniarius. Een groot aantal gelovigen woonde deze ontroerende plechtigheid bij. Pastoor J. van Campen hield een feestpredikatie. Onder de genodigden bevonden zich deken G. van Dijck van Bergen op Zoom de beide vorige kapelaans, Teeuwes thans directeur van de K.A. in het bisdom Breda, en Claerhout. kapelaan te Breda, de weleerw. heer Ysebaert, leraar aan het klein-semi- narie Ypelaar en pater J. de Rijck M.S.C. Onder leiding van kapelaan Janssen werden de gezangen uitge voerd. Namens de parochie bood de voor zitter van het parochie-comité, ir. G. P. M. Dikötter pater Verwilghen een kunstvolle kelk aan, vervaardigd in de ateliers Andriessen te Bergen op Zoom. Ir. Dikötter wees op het feit dat pater Verwilghen priester is geworden in een tijd waarin de jeugd geen rust meer kent. „Wij leven met de snelheid van een straaljager. Laat de priester degene zijn die de men sen. ondanks alles, tot God brengt", aldus besloot de heer Dikötter zijn rede, waarna het waardevolle ge schenk aan de neomist werd over handigd. In het kort dankte pater Verwil ghen voor de prachtige ontvangst die hem was te beurt gevallen en voor „het mooiste geschenk dat de paro chie hem geven kon". Hij zag daarin een middel om iedere dag de zegen van God over de parochie af te sme ken. Hij dankte in het bijzonder pas toor van Campen voor het vele werk en al degenen die aan het feest heb ben meegewerkt. In de pastorie werd een druk-be- zochte receptie gehouden en tijdens het plechtig Lof. door pater Verwil ghen daarna gecelebreerd heeft hij nogmaals zijn dank betuigd voor al les wat de -parochie van de H. Willi brordus voor hem heeft gedaan. De klokkengieterij van de ge broeders van Bergen te Heiligerlee is op het ogenblik bezig met de af werking van een luiklokbestemd voor de Protestantse kerk te Biak. De opdracht tot het vervaardigen van de klok is verleend door een commissie van nabestaanden van de slachtoffers van de ramp met het KLM-toestel Neutron Nabij de legerplaats Ossendrecht op de drukke verkeersweg van Hooger- heide naar Putte vond zaterdagmid dag omstreeks half een een ernstig verkeersongeval plaats, dat het leven kostte aan de 76-jarige P. Dominicus uit Ossendrecht. Het slachtoffer was per fiets op weg naar Putte. Hij werd van achteren aangereden door een Belgische personenauto. Ter plaatse is de weg vrij smal en er is geen fietspad. Het slachtoffer werd op slag gedood. Geestelijke en geneeskundige hulp werden verleend door een aal moezenier en arts van de legerplaats Ossendrecht. De oorzaak van de aanrijding kon niet precies worden vastgesteld. De rijkspolitie te Putte heeft de zaak in onderzoek. onderzocht kunnen worden. De broe der dacht aan de zandige gronden rondom de Grote en Kleine Meer ten oosten van Ossendrecht, aan het Zwartven en Buntven op de Woens- drechtse heide, aan de zandige hoog ten bij Hoevestein ten westen van Nispen, aan de zuidelijke bosrand van het Roosendaalse Visdonk bij Snolleven en Katteven. aan de om- gevir van het Mosven en Staart- ven ten oosten van 't Schijf. Het is altijd nuttig melding te maken van vondsten. Inmiddels boog broeder christo foor zich over zijn kasten en toon de hij zijn collectie die achtbare vormen aanneemt. Bij werkzaamheden op een perceel tarwe in de Dullaertpolder onder Ter hole vatte een velddorser zaterdag avond plotseling vlam en brandde geheel uit. De machine, eigendom van het ioonwerkbedrijf van gebr. Heijens uit Graauw, was het enige in zijn soort dat in het Land van Hulst dors- werk te velde verrichtte. De waarde werd geschat op f 50.000. Dat het vuur zeer snel om zich heen greep, bleek wel uit het feit, dat de landbouwerszoon G. de T. zich ge dwongen zag om rechtstreeks van de machine af naar beneden te springen. De brandweer van Hulst was zeer snel ter plaatse, maar aan redden, van de machine was geen denken. Het in de nabijheid opgeslagen stro kon worden behouden. De gebr. H. waren verzekerd. Aanrijd'ng. Een 18-jarige jonge man W. L. R. H. uit Weert, in onze plaats logerend, deed bij de politie aangifte van het feit, dat hij op de Axelsebrug werd aangereden door een achteropkomende zware auto. Hij was daarbij komen te vallen en dokter van Bréda Vriesma consta teerde een gebroken rib. De ouden van dagen hebben hun jaarlijkse reis gemaakt, weliswaar laat in het seizoen, maar begeleid door goed weer. Ze trokken met 53 luxe auto's en 5 bussen naar Brugge en Gent. De reis daarheen ging door Zeeuwsch-Vlaanderen; in Sluis werd de stoet opgewacht door twee gemo toriseerde rijkswachters. die door geheel België, tot 's avonds in Hulst, als escorte fungeerden. Trouwens in alle opzichten was de organisatie in België voortreffelijk. Om acht uur, zaterdagavond, keer den de bejaarde reizigers in Hulst terug, waar ze werden opge wacht door een fikse regenbui en de Kon. Sterelijke Harmonie. Deken A. Koopmans dankte namens de ouden van dagen het comité dat de reis or ganiseerde en hij prees de stadgeno ten, die, in welke vorm dan ook, aan financiering en de uitvoerig ervan hadden meegewerkt. Ook van de zij de der N. Herv. gemeente werd de organisatoren dank gebracht, waarna burgemeester A. L. S. Lockefeer de hoop uitsprak, dat er nog vele reizen voor de ouden van dagen zouden vol gen. Tenslotte bracht de voorzitter van het comité reis ouden van dagen dank aan de harmonie, de politie, de E.H.B.O., de autobezitters en alle an deren, die deze reis tot een onverge telijke hielpen maken. Graauw MOEDERCURSUS. In het Kruisgebouw alhier is men begonnen met het geven van een Moedercursus onder leiding van zus ter Vernimmen. Aardenburg MATIG BEZOEK De vakantiemaand, die in de regel de drukste maand voor het gemeen telijk zwembad is. heeft ditmaal door zijn minder goed vakantieweer slechts een matig bezoek opgeleverd. Er wa ren in augustus slechts 7044 bezoe- SCHOOLZWEMMEN Teneinde de resultaten van het zwemonderwijs aan de leerlingen der lagere scholen uit Aardenburg, Eede en Oostburg over het afgelopen zwem seizoen te peilen, werden in het ge meentelijk zwembad te Aardenburg vanwege het Ministerie van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, schoolzwemexamens afgenomen. Als gedelegeerde van het ministerie was aanwezig de consulent voor de licha melijke opvoeding in de provincis Zeeland S. J. Klompe uit Goes, ter wijl als examinator optrad badmees ter Ph. van de Velde uit Aardenburg. Van de 68 deelnemende schoolkinde ren slaagden er 66, waarvan 40 voor het diploma zwemproef, 25 voor het diploma geoefend zwemmer en 1 voor het jeugdzwemvaardigheids- diploma. AXEL Het Centrum: Wie is zonder zonden. BOSCHKAPELLE P. Lambert 5 uur: Dansen. A. Stallaert: Kermisschieting. DE KLINGE Kinema van Dijk: Duel op de Mississippi. HULST Bioscoopgebouw: De bezetenen KOEWACHT Alb. Verhoeven 4 uur: Schieting. NIEUW-NAMEN Schieting staande wip OOSTBURG Ledel 8 uur: De kapitein van Köpenick. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The wrong man. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De avon turen van Quentin Durward. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Driekoningenavond. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: kind als losprijs. SAS VAN GENT Olympia 8 uur. Ont- eerde meisjes. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Singin the Ram. Om naar Mol als de mi Sicilië h die het e: de Statei| had een verkerenl hierin te was te n zou kunr de eigent liano o.rr verzocht Hij ti ders ongi zo verkla Behalve cj boeren m Zo werdl thiek, ma: niet om lil rabinieri, I hem bespic toen niet 1 had dit nol ken was ei elke buit 1 en in ruil] worden. Di liet hem st zelf bleef zij hem alsl roepen, en I aan Trumal rika te vr:[ zo'n grote dat alle pil gunst ginge gelingen, I kocht om ll verhinderen Kort daarol moord. Cel echter nooil bleef strevl schelding vl zijds een ll dat de morl Democraten den kunnen I triges was van de bed staat. Wij m gen, dat bel me Giuliarl inlichtingen terwijl er den tussen liano uit de Typerend ttldens 't p bende in '51 de dat h(j in' arresteren, I voet was oia z(jn superiej mededeling het gerechts I te een einra deze getuig Door het waarbij Giul communistiil elf doden vi tische pers de minister te beschuldl no heulde e" om deze slal elk geval wat er nu was, en op rekenen. Dl staat vast. li 1948 de - van de Maf| begin van leen kreeg zich, maar tische partijl keren, omd: Partij in It derhouden tart. Welke tussen Giuli; craten tevor ben, nu weri ba openlijk duurde twee. tij gedeeltelil In 1950 belo het eiland 1 arresteerde gelaten. Noj stand kon c 1950 vermoo nenplaats vu. 64 te Castel'l Aan de j doorB. I 46) Maar kele zacht hé wens ll verlal —wii, veria gedachte aai dag, die vro gevierd wer Einar Lofbi geleden bij x £et rozen h; haar voor, tien jaren Lofberg w Nooit meer vernomen, i anderen? Mi van hen ben zoals verled datum wel n Ineens voe naast, om ging naa1 f.?.n andere b»H al moe laeheenn!P°righ Ja, het hui eenzamer da was weer na en Marianne dagmeisje, d

de Stem | 1957 | | pagina 2