as en Delegaties in Londen uit elkaar Herengracht zag een stuk verleden Bezoek uit San Salvador Geen starre richtlijn, zegt minister Witte Nationalisatie van Suez-kanaal werd in het geheim voorbereid Openbaar onderzoek naar treinramp bij Woensel Verkiezingsstrijd zonder veel strijd in Duitsland Nijpend personeelsgebrek in Limburgse mijnen DAGBLAD DE STEM neuzen Ontwapening bleek opnieuw een illusie Zorin wilde geen nieuwe datum voor overleg Wijzigingen voorgesteld in de Wegenverkeerswet Tsjou ontving Amerikanen Wervelstorm treft Japan DAGBLAD VOOR ZEELAND Gemeentelijke garanties bij woningbouw Nederlands vaccin tegen A-griep WEDERZIJDSE VERWIJTEN BURGEMEESTERS AFGETREDEN IN FRANKRIJK Nagy in Boedapest Opstand op Cuba bedwongen Meer wind Huurverhoging huizen 1950 Navo beproeft de luchtverdediging Weer drie doden in de bergen „Kleine" atoomproef in de V.S. Egyptische minister doet onthullingen Vogels gevlogen Salarissen militairen ïls) gsfs melt zij en even ie overgelukkige :n lange, bange r in eikaars ar de ridder, die ï,r optreden alles ■ader." zegt het dankbaar drukt man Aram de 97e JAARGANG No. 22549 Uitgave N. V. Uitgevera Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Kcmingin en Vaderland ZATERDAG 7 SEPTEMBER II57 Advertentieprijs voor de gehele oplage u 35 per mm. (Ingezonden' Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties, van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Ni^straat 41, teL no. 35) Mede in verband met de huidige moeilijkheden op de kapitaalmarkt heeft de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid enkele wijzi gingen aangebracht in de regeling be. vordering eigen-woningbezit. Door deze wijzigingen is het thans mogelijk gemeentelijke garantie te verkrijgen voor leningen met een kor ter looptijd dan 30 jaar, doch niet korter dan vijf jaren. Voorts is de mogelijkheid voor garantie van opvolgende leningen met een looptijd van minstens vijf jaren geopend. Tenslotte zal thans ook gemeente lijke garantie kunnen worden ver leend voor leningen, waarvan de pe riodieke aflossingen geheel of gedeel telijk worden vervangen door mede- verband van een of meer polissen van levensverzekering. De voorwaarden waaronder in deze gevallen garantie kan worden verleend-zullen nog nader door de minister worden vastgesteld. Een Nederlandse pharmaceutisch- chemische industrie (Philips-Roxane „Duphar" te Weesp) is er onlangs in geslaagd als een van de eerste bedrij. ven ter wereld een vaccin te maken waarmede met een redelijke kans op succes de strijd tegen de zg. Azia tische griep kan worden gevoerd. Van de zijde der wereldgezond heidsorganisatie en in, verscheidene landen blijkt grote belangstelling hier voor te bestaan". Helaas kan het afweermiddel nog niet in voldoende mate geproduceerd worden om tot massale inentingen te kunnen overgaan. De hoop, dat het Westen met Rusland tot een ontwa. peningsakkoord zon kunnen komen, is weer eens een ijdele hoop gebleken. Gisteren zijn de delegaties in Londen uit elkaar gegaan, zonder een datum af te spreken voor her. vatting van het overleg. De Westelijken wilden wel een afspraak maken, maar de Russische gedelegeerde Zorin weigerde dit. De subcommissie was haar beraadslagingen op 18 maart be gonnen. Zij is vastgelopen door de Russische kritiek op westelijke voorstellen voor een gedeeltelijk ontwapeningsplan. Volgens Zorin bevatten die voorstellen „niets van waarde". De Westelijke plannen omvatten: Beperking van de strijdkrachten, de conventionele bewapening en de mili taire begrotingen van de grote mo- heden, inspectie op de grond en lucht- verkenning ter voorkoming van ver rassingsaanvallen, schorsing van de kernproeven voor de duur van twee jaar en toezicht daarop, overeenstem ming voor stopzetting van de produk- tie van splijtbaar materiaal voor kern wapens. Tijdens een persconferentie, die hij gisteren hield, leverde Zorin ook kri tiek op de samenstelling van de sub commissie. De vier Westelijke leden hiervan de V.S., Frankrijk, Enge land en Canada waren vooraan staande leden van de NAVO, die een politiek voerde „gericht op voortzet- De regering heeft by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij voorgesteld wordt de wegen verkeerswet op enkele punten te wij zigen. De voorstellen houden onder meer het volgende in. De mogelijkheid wordt geopend dat bij een gerechtelijke intrekking van het rijbewijs de tijd, dat het rijbe wijs al hangende de zaak in beslag was genomen, van de in het vonnis vermelde tijd wordt afgetrokken. Dit is thans niet mogelijk. Voor het houden van wedstrijden met bepaalde voertuigen op de weg is thans rijkstoestemming nodig. Voor gesteld wordt, alleen rijkstoestem ming noodzakelijk te stellen ingeval rijkswegen in het parcours zijn opge nomen. Zijn in de route provinciale wegen opgenomen, dan is alleen toe stemming van de provincie nodig. In dien de wedstrijd geheel op gemeen telijke wegen wordt gehouden, kan met de toestemming van b. en w. dier gemeente worden volstaan. Tenslotte wordt voorgesteld behalve het rijden na gebruik van alcohol houdende drank ook het rijden na ge bruik van „andere stoffen, waardoor de rijvaardigheid kan worden ver minderd" strafbaar te stellen. ting van de bewapeningswedloop". Volgens Zorin zouden landen uit Azië, Latijns-Amerika en Afrika eveneens in de subcommissie vertegenwoordigd moeten zijn. Aan het begin van de persconferen tie zei Zorin, dat de subcommissie over geen enkele van de haar door de Algemene Vergadering ter behande ling toevertrouwde vraagstukken over eenstemming heeft kunnen bereiken. De hoofdreden was, dat de Westelijke mogendheden, volgens Zorin, niet van plan zijn de weg naar werkelijke ont wapening in te slaan. Stassen, de Amerikaanse afgevaar digde, heeft de subcommissie gezegd, dat de grootste hinderpaal voor een overeenstemming de ongenegenheid van de Sovjet-Unie is geweest, een vermindering van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden te aanvaarden. In Londen is vrijdagavond gezegd, dat de Amerikaanse delegatie er nog steeds van overtuigd is, dat er over eenstemming over een eerste ontwa peningsfase zal komen, omdat de druk in die richting en de wederzijdse be langstelling voor het vraagstuk zo groot is. Het was evenwel moeilijk te zeggen wanneer de nog bestaande kloof gedicht zou zijn. De premier van communistisch Chi na, Tsjou En Lai, heeft vrijdag op een receptie voor jeugddelegaties die Peking bezoeken, gepraat en geklon ken met 41 jonge Amerikanen, die ondanks het verbod van hun regering na een bezoek aan het jeugdfestival in Moskou, naar de Chinese hoofd stad zijn doorgereisd. De Amerikanen verdrongen zich rond de premier, die kwistig hand tekeningen uitdeelde cn zich lachend liet fotograferen temidden van de be zoekers uit verscheidene landen. Volgens de Amerikanen heeft Tsjou beloofd, dat hij hun delegatie van daag officieel zal ontvangen en dat het onderhoud dan gefilmd zal wor den. Zesentwintig burgemeesters van land- bouwgemeenten in de omgeving van Clermont-Ferrand (midden-Frank rijk) zijn vrijdag afgetreden als pro test tegen de landbouwpolitiek van de regering. Volgens de Hongaarse schrijver George Paloczy-Horvath, die deel neemt aan het P.E.N.-congres te To kio is oud-premier Imre Nagy van Hongarije naar Boedapest overge bracht, waar de politie bezig zou zijn hem bekentenissen en mededelin gen af te persen over het ontstaan van de opstand. De gezondheidstoe stand van Nagy zou zeer slecht zijn. Hij had verscheidene hartaanvallen gehad. Het „politiek testament" van Nagy was uit Hongarije gesmokkeld en zou weldra in verschillende talen worden gepubliceerd. De minister-president van Cuba, Andres Rivero Aguero. heeft mee gedeeld, dat de opstand te Cienfue- gos is neergeslagen. „Opstandige ele menten hebben de vlootbasis van Cienfuegos aangevallen, maar de be velhebber. kolonel Roberto Conesanas en het onder zijn bevel geplaatste personeel hebben de aanval afgesla gen en het gezag hersteld", aldus de minister-president. De Spoorwegongevallenraad heeft in beginsel besloten tot het instellen van een openbaar onderzoek naar de spoorwegramp bij Woensel. Een datum voor dit onderzoek is nog niet vastge steld. I EEN AARDBEVING heeft donderdag de plaats Jahrum, in zuidoost-Perzië voor een groot deel verwoest. Een kind is om het leven gekomen. Er zijn verscheidene gewonden. MAANDAG gaat de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers in Scheve- ningen een jaarvergadering houden, waarvan het openbare gedeelte zal zijn gewijd aan de gevolgen voor de wegenbouw van de bestedingsbeper king. PRIESTERS in Hongarije mogen vol gens een decreet van het Vaticaan geen lid meer worden van het parle ment. Zij die lid zijn moeten binnen een maand hun functie neerleggen. ERICH MIELKE, plaatsvervangend hoofd van de juridische afdeling der presidentiële kanselarij in Oost-Ber- lijn, heeft politiek asiel in West-Duits- land gevraagd. DE FRANS-Marokkaanse onderhan delingen zijn opgeschort. De delega ties konden het niet eens worden over de voorwaarden tot schadeloosstelling van Franse kolonisten die hun grond moeten afstaan. TWEE JONGENS, 15 en 16 jaar oud, hebben in Amsterdam een vrouw van 82 jaar van haar handtas beroofd. Enkele voorbijgangers renden de kna pen achterna, pakten ze in de kraag cn leverden ze aan enkele agenten Verwachting van het K.N.M.I. J i tot vanavond, opgemaakt vrijdag- t avond te 23.15 uur: Tijdelijk enige t regen of motregen. Later plaat- J i selijk enkele opklaringen. Matige i tot krachtige wind tussen zuid J en zuidwest. Ongeveer dezelfde t temperaturen als gisteren. i Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Zwakke tot t batige wind, later toenemend i tot krachtige wind uit het zuid- f J ï^e.Gn- Zwaar bewolkt met op- Klaringen, maar ook neerslagvla- J gen. J i Vandaag: zon onder 19.14 uur, J maan„ °P 18.09 uur. Morgen: zon J op 6.03 uur, zon onder 19.12 uur, t ?Taan °P 18.30 uur, maan onder J i 5,21 uur. Maandag: zon op 6.05 i t uur, maan onder 6.25 uur. Minister Witte heeft de vaste com missie voor Volkshuisvesting uit de Tweede Kamer toegezegd, dat hy de beginselen aangaande de huurverho ging van huizen, die met de bijdrage regeling 1950 zijn gebouwd, als grond slag zal hanteren voor een soepele, praktische richtlijn. Aan de hand van voorstellen die de gemeenten reeds hebben ingediend, zal hij nadere con cretisering van de beginselen geven. De voorstellen van de gemeenten zullen aan de nieuwe richtlijnen wor den getoetst. Aan de adviezen der gemeenten omtrent de toepassign er van in de praktijk zal de regering gro te waarde hechten. Zoals men weet heeft de minister in juli jl. de ge meentebesturen 'n circulaire toege zonden over de huurverhoging voor „huizen 1950". De commissie die de huurkwestie met de minister besproken heeft, zegt in haar verslag, dat tijdens het over leg van verschillende zijden te ken nen werd gegeven, dat een zo grote huurverhoging voor zóveel huizen van Het hoofddoel van een NAVO-oefe- ning. die onder de naam „Counter Punch" van 19 tot 22 september wordt gehouden, is het beproeven van het stelsel van luchtverdediging in West- Europa. Naar vrijdag in Parijs werd mee gedeeld, zullen behalve vliegtuigen uit de verschillende NAVO-landen ook de nationale luchtverdedigingsorgani saties van Engeland, Frankrijk, Bel gië en Nederland aan de oefening meedoen. De Noordatlantische Raad heeft in december 1955 besloten aan de lucht verdediging en vooral aan de uitbrei ding van het radarwaarschuwingsnet meer aandacht te besteden. de onderwerpelijke categorie volko men onverwacht tot stand kwam. Bo vendien achtte de commissie de wij ze, waarop deze huurverhoging een feit werd, alsmede de strakke richt lijnen in de circulaire, van psycho logisch standpunt bekeken niet ge lukkig. Minister Mansholt' heeft vrijdag op zijn kabinet de minister van land- bouw van San Salvador ontvangen. Op de foto ziet men de heer Mans- holtde minister uit San Salvador Z.E. Frederico Garcia Prieto en de consul-generaal van San Salvador in ons landde heer P. van Eek, Bij een berghut op bijna 3.000 m hoogte nabij Zinal in Zwitserland zijn vrijdag de bevroren lijken gevonden van twee Duitse meisjes en een Zwit ser, die sedert 20 augustus vermist werden. De verkiezingsstrijd in West-Duits- land verloopt tot nu toe opvallend rustig. De verkiezingsbijeenkomsten vinden zonder noemenswaardige inci denten plaats. Zelfs de borden op straten en pleinen hebben een tam karakter. Bondskanselier Adenauer houdt zijn verkiezingstournee met een speciale trein. Zijn tegenstander Erich Ollen- hauer reist per speciaal gehuurd vliegtuig. Op de ronde aanplakzuilen doet de markante kop van Adenauer het best. Ook zijn „bolwangige" mi nister van Economische Zaken, Lud- wig Erhard, een van de mannen die Amerikaanse atoomgeleerden heb ben vrijdag boven het proefterrein in Nevada een klein kernapparaatje tot ontploffing gebracht, dat aan een bal lon was bevestigd die op 160 m hoog te zweefde. De kracht van de ontploffing was volgens een officiële woordvoerder „ver beneden nominaal", waarbij „nominaal" de kracht is van de atoombom die in 1945 op Hirosjima werd geworpen. Toen het apparaat ontplofte was er drie minuten een flauw oranje vuur bal zichtbaar, waarna zich een kleine rookwolk vormde. Een Amsterdamse verzekerings maatschappij die vrijdag haar 150- jarig bestaan vierde, heeft dit heu gelijke feit o.m. herdacht met een rijtoer van een diligence in de trant van 1807 door de hoofdstad. De Herengracht leefde weer even honderdvijftig jaar terug, toen elegant geklede reizigers de koets bestegen. Blykens voorlopige cijfers heeft de produktie van de Limburgse steen kolenmijnen in augustus jl. bijna 100.000 ton minder bedragen dan in de maand tevoren. Het mijnwerkersverloop neemt met de dag verontrustender vormen aan. In één week tijds werden bij het Al gemeen Mijnwerkersfonds ruim 300 leden afgeschreven. Bij een van de kleinste Limburgse mijnbedrijven, de Laura te Eygelshoven, vroegen en verkregen sedert 1 augustus jl. 79 ondergrondse vaklieden ontslag. Het betrof hier voor het merendeel jon ge mijnwerkers, die in Duitsland em plooi zoeken. De directeur van de staatsmijnen, mr. F. Janssen heeft tijdens de jong ste vergadering van de ondernemings raad de aandacht gevestigd op het verloop van ondergronds personeel naar de Duitse mijnen en op het hoge ziektepercentage van de laatste we ken in enige mijnbedrijven. Naar aan- Het zuidwesten van het Japanse eiland Kioesjoe is vrijdagochtend ge troffen door een wervelstorm. Er is volgens de eerste berichten grote schade aangericht. Twee men sen worden vermist. Meer dan hon derd huizen zijn geheel verwoest. Bo vendien worden zestien schepen ver mist. De Egyptische minister Ali Sabri heeft in een vraaggesprek met het Egyptische weekblad „Al Tahrir" verklaard, dat president Nasser hem reeds in 1954 opdracht had gegeven na te gaan of het Suezkanaal gena tionaliseerd kon worden. Zijn onderzoek was moeilijk geweest, omdat hij zijn inlichtingen moest verzamelen zonder dat de Suez- kanaalmaatschappij achter het plan kon komen. Onder het voorwendsel van een algemeen onderzoek naar de industriële capaciteit van Egypte was Sabri er evenwel in geslaagd zijn vertegenwoordigers in de gebou wen van de kanaalmaatschappij te laten doordringen. Al spoedig bleek uit de verzamelde gegevens, aldus de minister, dat het beheer van het kanaal niet zo moeilijk was als men het voorstelde en dat ook Egypte het kanaal wel kon beheren. Daarop werden plannen gemaakt om het kanaal in 1960 te nationali seren, maar toen de Ver. Staten in 1956 hun aanbod voor hulp bij de bouw van de dam van Assoean in trokken, besloot Egypte „de Ameri kaanse chantage met nationalisatie te beantwoorden". Sabri verklaarde voorts, dat hij in augustus 1956 naar de Londense con ferentie van kanaalgebruikers was gegaan om die conferentie te laten mislukken. Op de bespreking van de Suezkwestie in de Veiligheidsraad was zijn doel aan te tonen, dat Egypte een vreedzame regeling van het'vraagstuk wenste. Sabri geloof de dat hij toen geslaagd was, „want de openbare mening veroordeelde de kort daarna ondernomen Brits- Franse actie als agressie tegen een vreedzame staat". leiding hiervan deelde de heer Jans sen mede, dat thans een groot aan tal woningen, eigendom van de staats mijnen of door haar gegarandeerd, bewoond wordt door reeds ontslagen personeelsleden. Hij verklaarde dat om dit euvel te bestrijden noodzake lijkerwijze maatregelen moeten wor den genomen om deze woningen weer ter beschikking te krijgen voor het in dienst zijnde personeel. het ..Duitse wonder" tot stand brach ten, wordt door de C.D.U. als trek pleister gebruikt. De sociaal-democraten, die over min der „troeven" beschikken, hebben hun toevlucht genomen tot platen, waarop Eisenhower en Nehroe staan die Ollenhauer de hand drukken. De verkiezingsleuzen van beide grote par tijen zijn eenvoudig. De sociaal-demo craten gebruiken de volgende: Om laag met de prijzen", „Geen dienst plicht", „Huizen i.p.v. kazernes". De C.D.U. heeft het over „Welvaart voor allen", „Denk aan Hongarije", „Al leen de feiten tellen". De liberalen die erop rekenen de toestand te kun nen beheersen in geval geen van beide grote partijen de absolute meer derheid weet te behalen, zeggen „Van ons hangt alles af". Er dwalen momenteel een paar vreemde vogels in Nederland rond. Op de eerste plaats is een van de Zuidamerikaanse flamingo's, die men in Artis te Amsterdam met een spe ciaal dieet van groen grasmeel fraai rood had weten te klem-en, de dieren tuin ontvlucht. In de omgeving van Muiden is de vogel enige malen langs de IJselmeerdijk gesignaleerd. Het is niet onmogelijk, dat de vogel tussen het riet langs de dijk een tijde lijke verblijfplaats heeft gevonden. Uit een vogelkweekbedrijf te Woer den heeft een kostbare zwarthals- zwaan de vleugels genomen. Het dier is geringd, heeft, zoals de naam al zegt. een zwarte hals en is veel klei ner dan een gewone zwaan. In onze editie van woensdag jl. meldden wij. dat militairen van land en luchtmacht over '55 en '56 be paalde verhogingen ontvangen. Het betrof hier de bekendmaking in het Staatsblad. Deze verhogingen echter zijn reeds lang uitbetaald. Militairen zijn momenteel van oordeel, dat hun salarissen aan de lage kant blijven. Er wordt door hun bonden aange drongen op een verhoging van zes procent. Stelt U zich voor: Een lijn van 's-Hertogenbosch via Tilburg naar Hilvarenbeek. In het gebied ten westen hiervan tot aan de Noordzee is het Dagblad De Stem de meest ^gelezen krant. Elke dag voor zien wij in dit uitgebreide gebied tienduizenden van nieuws over het grote wereldgebeuren, uit het gewest en bovendien van alle plaatselijke gebeurtenissen. Doe als deze tienduizenden; abonneert U! U krijgt de krant dan twee weken gratis. NAAM STRAAT GEMEENTE fin drukletters) Abonn.prijs: p- week 0.54; p. kwartaal 7.-; per post 7.70 (Incasso wordt berekend).

de Stem | 1957 | | pagina 1