Trekkingsavond in Esschen van Belgische koloniale loterij Op 22 september gaan hockey ers aan de slag AANBESTEDING Turnfeest te Groede wordt groots gebeuren Nederlandse voetbalpool is „20 jaar achter Organisatie oudrichemmer vissers nemen proeven in^ Ierse wateren MORGEN HOCKEYTORNOÖI IN HULST 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 Achttien maal per jaar omzet van veertig miljoen jrancs Pater Simeon O.M. Caj). viert zijn zilveren professiefeest Leider Credo Pugno in Bredase bisdom Bezinningsweekend op Bouvigtie Districtsdirecteur van de K.A. Nieuw seizoen van „Van den Vos Reinaerde" Arena speelt Molière Uitvoer groente gaat weer door Voetbalprogram gewijzigd Metz naar NNBB Invallersbepaling weer op de helling J. Donner vervangt dr. Max Euwe Rode Kruis-tocht te Axel wordt succes Schaken in Emmen WATFRSTANDEN EXAMENS MARKTEN TE koop bij inschrijving s tOO Canadapopulieren id (Van onze speciale verslaggever) Een vol uur voor de aanvang van de voorstelling waren alle plaatsen bezet. Op het trottoir voor de ciname „Agora" te Esschen stonden nog tientallen mensen, hopend een plaatsje te krijgen. Zij konden echter met geen moge lijkheid in de zaal geborgen worden. Toch waren hun langdurige inspannin gen niet helemaal vergeefs. In een ijltempo werd met behulp van loudspea kers een verbinding tot stand gebracht tussen de zaal en de wachtende menigte Op deze wijze bleef de trekking van de zoveelste reeks van de grote „Belgische Koloniale Loterij" voor geen sterveling een geheim. Terwijl het publiek in de zaal roe zemoesde in afwachting van de ge beurtenissen, hingen de artiesten, die deze avond met hun aanwezigheid opluisterden „artistiek", tegen een cafébuffet en leunden enkele organi satoren tegen een vorstelijk glas bier. Een van hen was zo goed iets over de koloniale loterij (die ook in het zuiden van Nederland zoveel aan hangers heeft) te vertellen. De goe de man moest zich in de Franse taal uitdrukken. Hij kende namelijk maar één woord Vlaams en dat bleek „goeiedag" te zijn. „De koloniale loterij wordt acht tien maal per jaar ingericht", zo zei de man. „Er is dus om de drie we ken een trekking. Op enkele feestda gen is er een bijzondere trekking, zo dat het getal achttien wordt volge- maakt. Voor een gewone trekking worden 400.000 loten in omloop ge bracht. Zij worden verdocht op alle postkantoren, in alle mogelijke prog- nostiekbureau's, in boekenstalletjes, in krantenkiosken, door ventende mannen en vrouwen. De prijs van een vol-lot bedraagt voor de gewone trekkingen 100 francs. Het is ech ter ook mogelijk één-tiende te ne- r en en daarvoor worden elf francs neergeteld. Gaan alle loten van de hand (en dat Is meestal het geval) dan beurt de koloniale veertig mil joen francs. Niet minder dan zes tig procent wordt aan de prijzen te rugbetaald. De organisatie houdt het is een heel simpel rekensom metje zestien miljoen francs over. Daarvan moeten de beambten, de verkopers en verkoopsters een deel hebben. Gezegd kan echter worden, dat ongeveer zestig procent van de overblijvende zestien miljoen aan de kolonie besteed kan worden". Terwijl de brave man dit alles vertelde hadden intussen de beamb ten van de loterij een plaatsje bij de tapkast veroverd. Een zestal he ren, gekleed in een smetteloos wit uniform en een ander zestal, afkom rtig uit de Belgische Kongo, en door de organisatie in koffiebruine unifor men gestoken, dronken een pilske. Op commando van weer een andere kerel marcheerde zij af naar het po dium van de cinemazaal. Het publiek begroette de blanken en de zwarten met een luid applaus. Een orkest zette een daverende „Brabanconne" in. Vervolgens kropen twee dames achter evenveel microfoons en de plechtigheid: van de trekking kon een aanvang nemen. Spectaculair Een van de twee dames begon aan it voorlezing van een schijnbaar erg belangrijk epistel. Zij deelde mee, dat de trekking onder de supervisie viel van notaris-zus-en-zo en daarna begon zij langdurig uit te weiden over het systeem van de trekking. Zij ver telde dat op het podium zes trom mels een plaats hadden gekregen, die respectievelijk de eenheden, tien tallen, honderdtallen, duizendtallen, tienduizendtallen en honderdduizend tallen zouden aangeven. In elk van de trommels dienden tien ballen te worden geworpen, van nul tot negen, allemaal even zwaar. Om vergissin gen te voorkomen waren er strepen aangebracht onder de zes en de ne gen. De trommels zouden elektrisch voortbewogen worden. Viel de elek triciteit om de een of andere reden Uit dan was het gebruik van hand kracht toegestaan. Daarmee had de lady-speaker wel de belangrijkste dingen verteld. Haar collega kondig de het begin van de trekking aan. Dozen en trommels „Bal één", riep zij tot de Kongo lezen. De zwarten haalden de bal uit een doos, toonden het nummer aan het publiek en precies in de maat reikten zij op commando de bal over aan hun blanke collega's, die het ding, mét een zwierige armzwaai in de trommel deden verdwijnen. Dat spel duurde even voort. Toen alle bal- De trommels draaien. Er valt uit elke trommel een genummerde bal. De Kongolees neemt de bal op, leest het nummer voor en vervol gens nemen de blanke helpers een groot bord, waarop het trommel nummer nog eens wordt weergege ven. Zo ontsctaat een volledig ge tal. Onze fotograaf nam een prent van de trekking toen het lot num mer 2943 uit de bus kwam. Het gaf recht op een prijs van 2500 francs. len uit de dozen waren verdwenen en in de zes trommels waren ge daan, volgde een nieuw commando. ..Breng de trommels in beweging!" Het gebeurde door de technici ach ter het podium. ,,De eerste trekking", kondigde de juffrouw aan. „De loten, eindijfend op het nummer, dat uit de trommel van de eenheden valt zijn inwissel baar tegen tweehonderd francs". Een korte stilte. „Trek", riep de juffrouw. Boven de trommel van de eenheden ..floep te" een blauwe lamp aan. Even la ter viel het nummer „drie" uit de trommel in 'n ijzeren arm. De Kon golees nam de bal op, toonde het nummer aan de juffrouw en op het zelfde moment viste de blanke het nummer uit een kistje, dat aan de voet van de trommel stond. Fier liet hij „drie" aan het publiek zien. Van de eenheden schakelden de organisa toren over naar de tientallen, hon derdtallen en de spanning steeg toen na een uur het honderdduizendtal werd bereikt. Het betekende, dat de grote prijzen van één, twee en drie miljoen francs uit de trommels kwa men. Om deze trekking wat meer luister bij te zetten werd de burge meester ingeschakeld, die ook een van de balletjes uit de ijzeren arm haalde. Het was alles bif elkaar een spectaculair, genoeglijk schouwspel. De verzuchtingen van het publiek tij dens de gehele show waren niet van de lucht. De Esschenaren troffen het echter niet, want zij kwamen niet ann de hoofdprijzen toe. Zij geraak ten echter wel aan de wetenschap, dat de „koloniale" een eerlijke lote rij is, vernuftig georganiseerd, van de nodige show voorzien. Daar kwa men ook de tientallen Nederlanders achter, die zich in de zaal bevonden en die zich de kans niet lieten ont glippen de trekking van de loterij te zien. Pater Simeon o.m. cap. zal zon dag 8 september a.s. de dag her denken, waarop hy voor 25 jaar ge profest werd. Deze kapucijn neemt een vooraanstaande plaats in in het sociale leven van de stad Breda en het diocees. Hy is namelyk sinds een negental jaren leider van het Credo-Pugno-werk van de K.A.B. en heeft in deze functie veel baanbre kend werk verricht. Pater Simeon is van Breda ge boortig, waar hij 5 augustus 1912 als A. Nuyten het le- venslicht aan- W^f- r 'schouwde in de i Boschstraat. Hij maakte achter eenvolgens zijn lagere studies op het klein - semi narie van de pa ters Kapucijnen te Langeweg, zijn hogere op het groot - seminarie in Udenhout. In 1939 werd hij priester gewijd. Na zijn eloquentie gemaakt te heb ben in Breda, werd hij overgeplaatst naar Helmond, waar hij bekendheid genoot als predikant. Hier stichtte hij (gedwongen door de omstandigheden rondom de odrlog en bevrijding) een nood-seminarie voor aanstaande re guliere geestelijken. Deze priesterstu. denten hebben zodoende het jaar, waarop zij niet op het seminarie kon den zijn. niet verloren. In Helmond bewoog hij zich bovendien op maat schappelijk gebied. Zo organiseerde hij hier vele cursussen voor boeren bond en middenstand. Na drie jaar werd pater Simeon overgeplaatst naar Eindhoven. Hier ontwikkelde hij grote activiteit ten aanzien van de middenstand. Met de directeur van de Bossche diocesane middenstand, mr. dr. C. v.d. Heuvel, stichtte hij er het ontwikkelingswerk, waarvan hij vice-voorzitter was. In totaal werden twintig ontwikkelings clubs in het Bossche diocees opge richt. In 1948 volgde pater Simeon zijn collega pater Paschasius op als lei der van de Credo-Pugno-clubs in het Bredase diocees, terwijl hij bij het afscheid van aalmoezenier Mouwen ook het ontwikkelingswerk in de K.A. B. mede ter hand nam. Dit werk beschikt thans over negen geweste lijke sociale scholen, plm, vijftien eenvoudige cursussen benevens èèn zgn. topklasse. Pater Simeon doceert bovendien een cursus maatschappelijk werk aan de leergangen te Tilburg; en schrijft lessen voor de N.C.B., terwijl hij zit ting heeft in de nationale propaganda raad van de K.V.P. Het werk in de Credo-Pugno-clubs maakt wel het voornaamste deel uit van de veelomvattende dagtaak van deze Kapucijn. In die negen jaar heeft hij er steeds naar gestreefd de leek in het Credo-Pugno-werk de no dige zelfstandigheid te geven; een streven overigens, dat hij steeds meer tracht uit te bouwen. Het feest wordt in het klooster de 10e september gevierd. De dag daarvoor zal het zilveren professie- feest worden herdacht in de kring van degenen, met wie de jubilaris sa menwoont en -werkt in de Dr. van Mierlostraat, waar het K.A.B.-bonds- bureau gevestigd is. Er wordt dan in de kapel van Bouvigne een H.Mis opgedragen, gevolgd door een feeste lijk ontbijt. Het bondsbestuur van de K.A.B. zal pater Simeon 14 septem ber a.s. zijn gelukwensen aanbieden, terwijl 21 september d.o.v. de Credo- Pugno-kringleiders hem zullen huldi gen. De diocesane jeugdraad Van het bis dom Breda heeft besloten om op za terdag 28 en zondag 29 sept. a.s. een bezinningsweekend te houden voor degenen, die in diocesaan of di- strictsverband, leiding geven aan het jeugdwerk. Zaterdag zal drs. J. A. M. Weterman het woord voeren en zondag houdt mgr. dr. W. M. J. Koenraadt een toespraak. Dit weekend wordt gehouden ..Bouvigne" te Breda. op Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot districtsdirecteur van de Kath. Actie in west-Z.-Vlaan- deren, de Z. E. Heer J. van Me- chelen, pastoor te Breskens. Het IVnudrichemse zoetwatervisse- r(j-bedryf van de firma Wljnbelt Co, heeft enkele vissers naar Ierland gezonden om daar proef te vissen in een aantal binnenwateren. Deze uit zending, die voorlopig twee maanden zal duren, werd mogelijk door een contract, dat door de Nederlandse firma werd gesloten met de Ierse elektriciteitsmaatschappij, die het visrecht bezit van het ruim 16.000 vlerkante kilometer grote stroomge bied van de rivier de Shannon. De Woudrichemmers bevissen mo menteel met Ierse assistentie een ge deelte van het visrijke meer Lough Derg. Zij gebruiken en beproeven daarbij diverse materialen. Hun be vindingen rapporteren zij dagelijks aan het bedrijf te Woudrichem, dat zich reeds een halve eeuw met de riviervisserij en de export van zoet watervis bezighoudt. De vangsten in de Ierse wateren leidden reeds tot de stichting van een dochteronderne ming van het Nederlandse bedrijf, namelijk Wylax (Ireland) Ltd., ge vestigd in het stadje Limerick. Bij deze Ierse vestiging van de firma Wijnbelt Co gaat men zich niet alleen met de visserij, maar ook met de verwerking en gro tendeels via het Nederlandse bedrijf de export van zoetwatervis bezig houden. De stichting van een viscon- servenfabriek te Limerick wordt zelfs reeds ernstig overwogen. Tot op heden werd de beroepsvis serij in Ierland slechts in zeer be scheiden mate uitgeoefend. Zij be perkte zich voornamelijk tot de zalm en palingvisserij. Wylax (Ireland) Ltd. ondervindt van de zijde der Ierse regering dan ook alle mogelijke medewerking. De r.-k. Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" te Hulst staat weer voor de aanvang van zijn winterprogram- ma. Bij de samenstelling ervan is aandacht besteed aan velerlei uiteen lopende culturele aspecten: toneel, muizek, lezingen, cabaret, film enz. Op 11 september a.s. wordt het programma ingeluid met een opvoe ring van Molière's „School voor Vrouwen" door de beroepstoneelgroep „Arena" onder leiding van Erik Vos. Arena heeft dit stuk met veel suc ces in vele plaatsen van ons land ge bracht, en het bestuur van de kunst kring is dan ook verheugd, dat de groep bereid was ook naar Hulst te komen. De opvoering wordt gegeven in het Bioscoopgebouw. Men heeft voor de jeugd vanaf veertien jaar de gelegenheid gescha pen een goede beroeps-toneelopvoe ring te zien, door een speciale mid dagvoorstelling te beleggen, die op dezelfde dag om half twee aanvangt. Voor deze opvoering zijn sterk ver laagde prijzen vastgesteld teneinde de jeugd zoveel mogelijk te trekken. I)e competitie van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond zal op zon dag Z2 september van start gaan. Dan zijn de verschillende toernooien achter de rug en de spieren weer wat soe peler. Spelers en speelsters zullen ongetwij feld belang stellen in de ontmoetin gen, die voor hen op papier zijn gezet. Hieronder volgen zij. Voor de eerste klassen zuid (dames en heren) geven wij de ontmoetingen van de eerste helft der competitie. Voor de lagere klassen alleen die van de eerste com petitiezondag. Ie KLASSE ZUID HEREN: 22 september: EMHC-HMHC: HTCC- MOP, Push-Tilburg, Zwart Wit-Venlo, 29 september: HMHC-HTCC, MOP- Push, Tilburg-Zwart Wit, Venlo EMHC. 6 oktober: F.MHC-MOP, HTCC-Til- burg, Zwart Wit-HMHC, Push-Venlo. 13 oktober: HMHC-Push, Tilburg— EMHC, MOP-Zwart Wit, Venlo— HTCC 20 oktober: EMHC-HTCC, HMHC MOP, Push-Zwart Wit, Tilburg-Venlo. Voor morgen heeft Rapide (Hulst) behalve de sterkste Zeeuwse hockey r/ub Middelburg ook twee oude be kende uitgenodigd; Brugge en Dra gons (Antwerpen). Middelburg ont ging vorig jaar het eerste-klasser- schap slechts in een beslissingswed strijd.. Gedurende de laatste jaren is de club versterkt met de in Zee land wonende oud-internationals van Heel en Tuyt. Deze spelers zijn zon dag vermoedelijk ook te Hulst, om dat het voor HC Middelburg een goede trainingswedstrijd zal zijn voor de competitie. De Belgische clubs Brugge en Dragons spelen immers in de Belgische reserve eerste klas se. Rapide zal uiteraard (op eigen veld) alles in het werk stellen om gelijke tred te houden. De Zwitserse autoriteiten hebben besloten dat tot en met 14 septem ber a.s de invoer van bloemkool en kropsla in beperkte mate zal mogen geschieden. Het ligt in de bedoeling dc invoer van deze produkten in Zwitserland met ingang van 15 sep tember stop te zetten. Enige weken geleden werd de in voer van bospeen in België en Luxemburg stopgezet op grond van de prijsontwikkeling voor dit produkt op de Belgische markt. Thans echter is de minimumprijs voor dit produkt komen te vervallen en daarom is ook de uitvoer van bospeen uit ons land naar België en Luxemburg weer mo gelijk. Met ingang van 4 september is ook de export van Nederlandse tomaten naar België en Luxemburg weer toe gestaan. In het voetbalprogram voor morgen zijn verschillende wijzigingen aange bracht. In de eerste klas C der amateurs werd de ontmoeting Brabantia-Heer uitgesteld. Heer zal nu gastheer zijn van het Roosendaalse Alliance. Bra- bantia ontvangt Boxtel. In de tweede klas B werd WVO- Roosendaal vervangen door WVO-In- ternos. Corn Boys - BSC werd Corn Boys-Middelburg. De beide vrijgeko men tegenstanders spelen nu tegen el kaar: BSC-Roosendaal. In de derde klas D werd de wed strijd METO-RKTC ingelast. In de vierde klas H tenslotte werd de wedstrijd Luctor-Ierseke omgezet in Ierseke-Luctor. Waalwijkers ook „over" De Hagenaar Henk Metz. die di verse nationale titels op zijn naam heeft, is overgegaan van de KNBB naar de nieuwe Nederlandse Biljart Bond. Inmiddels is een Waalwijkse bil jartfederatie opgericht, bestaande uit de vroegere Waalwijkse biljartbond en twee verenigingen uit dij district van de KNBB. De nieuwe federatie (dertien verenigingen, die tezdtnen ongeveer 300 leden tellen), heeft zich ook aangesloten bij de ïfNBB. De Rapide I-dames spelen een tus- senwedstrüd tegen Middelburg I. Na afloop van het toernooi zal nog een imitatie Nederland-België" ge speeld worden van 25 minuten, even tueel met verlenging. De opstelling is een combinatie van Brugge en Dragons tegen een combinatie van Rapide en Middelburg, Uit een Fifa-enquête, gehouden onder de 87 aangesloten landen, is gebleken, dat de nationale voetbalbonden in het algemeen vóór vervanging van geblesseerd geraakte spelers zijn. 48 landen waren vóór vervanging, slechts 6 tegen, terwijl 23 landen geen antwoord inzonden. De meeste voorkeur bestond voor een bepaling dat de doelverdediger ten allen tijde mag worden vervan gen. Tien landen spraken zich uit voor de vervanging van de doelverdediger en ten hoogste één veldspeler gedurende de gehele wedstrijd; vier landen voor de vervanging van de doelverdediger gedurende de gehele wedstrijd en ten hoogste een veldspeler tot de rust. De International Board, het li chaam dat de spelregels vaststelt, heeft onlangs een voorstel van de Fifa, tot vervanging van een gebles seerd geraakte doelverdediger, ver worpen. Leden van de Board zijn vertegenwoordigers van de voetbal bonden van Engeland, Schotland, Ier land en Wales, alsmede een verte genwoordiger van de Fifa. Naar aanleiding van de enquete ls bij de International Board een ver zoek ingediend om de kwestie nog maals te bestuderen. In plaats van dr. M. Euwe zal de nationale schaakkampioen J.H.Don ner aan het komende zonetournooi te Wageningen (26 oktober - 27 novem ber) deelnemen. Er bestaat een goe de kans, dat C.B. van den Berg de tweede voor Nederland beschikbare plaats zal bezetten. Den Haag slartpaats van Rallye de Monte Carlo Den Haag zal vermoedelijk een van de startplaatsen zijn van de Ral lye van Monte Carlo, die volgend jaar van 22 tot 29 januari wordt verre den. He controles in Hengelo en Am sterdam zouden dan komen te ver vallen. De KNAC voert hierover mo menteel besprekingen met de orga nisatoren. 27 oktober: HTCC-Push, MOP-Til- burg, Zwart Wi'.-EMHC. Venlo-HMHC. 3 november: Push-EMHC, Tilburg— HMHC, Zwart Wit-HTCC, Venlo-MOP. Ie KLAS ZUID DAMES: 22 september: Breda-EMHC, Venlo Girls-Oranje Zwart, 's-Hertogenbosch -Push, Venlo-Forward. 29 september: Oranje Zwart-Breda, Push-Venlo Girls, Forward-'s-Herto- genbosch, EMHC-Venlo. 6 oktober: Venlo Girls-EMHC, 's-Her- logenbosch-Oranje Zwart, Breda-For- ward,- Venlo-Push. 13 oktober: Push-Breda, EMHC-'s-Her. togenbosch, Forward-Venlo Girls, Oranje Zwart-Venlo. 20 oktober: Oranje Zwart—EHMC, Venlo Girls—Breda, Forward—Push, Venlo's-Hertogenbosch. 27 oktober: Push-Oranje Zwart, 's-Hertogenbosch-Venlo Girls, EMHC- Forward, Breda-Venlo. 3 november: EMHC-Push, Breda 's-Hertogenbosch, Oranje Zwart-For- ward, Venlo Girls-Venlo. LAGERE KLASSEN: HEREN: Promotieklas A: Middel- burg-Breda, Oranje Zwart-MOP 2, Eindhoven-'s-Hertogenbosch, Forward -HTCC 2. Tweede klas A: Rapide-Breda 2. Warande-DES, Push 2-Tilburg 3, Zwart Wit 2-Liberty. Derde klas A: Breda 3-Zwart Wit 3, Tempo-Pelikaan. Tilburg 5-Push 3. DAMES: Promotieklas A: Breda 2- Oirschot, MOP - Waalwijk, Tilburg MEP. Tweede klas A: Tempo-Pelikaan, Tilburg 2-Push 2, Were Di 2 -For ward 2. Derde klas A: Middelburg-Breda 3. Waalwijk 2-DES. Push 3-Tilburg 3, Forward 3-Liberty. De door de afdeling Axel van het Rode Kruis uitgeschreven wandel tocht voor Senioren en Junioren, be looft thans reeds een overweldigend succes te worden. Ruim driehonderd deelnemers zul len, hetzij in verenigingsverband, het zij op andere wijze deelnemen aan de tocht van 25 of van 10 km. Onder de groepen worden onder meer geteld een afdeling van de Vliegbasis Woensdrecht en een groep van de Nationale Reserve. De route van de Senioren is: Jeugdherberg, Kinderdijk, Kanaalkade, Armendijk, Lange Dreef, Pouckepolderdijk, Zaam slag Veer, Zaamslag, waar een rust pauze zal worden gehouden. Verder gaat de tocht via Magrette, Buth- straatje naar de Buthdijk. De ju nioren, die een kleinere route lopen, marcheren dezelfde weg tot aan de Capellepolder, waarna over de Zaai- dijk via de Pi'ovinciale weg en het Buthstraatje men eveneens naar de Buthdijk wandelt. Thalia's Drum band zal aldaar beide groepen op wachten, om hen naar de Bleije Ha- ghe te vergezellen. Iedere deelnemer, die de tocht vol ledig uitloopt, zal een herinnerings medaille ontvangen. Te Emmen zijn de wedstrijden om het wereldkampioenschap schaken voor dames landenteams voortgezet. De uitslagen van de vierde ronde luiden: Groep A: Tsjecho-Slowakije-Rusland 0—1 +- 1 afgebroken partij; Finland— Frankrijk lib; RoemeniëIerland l'/i Nederland was vrij. Groep B: LuxemburgOost .Duits land 0—2; Ver. Staten—Oostenrijk l'/t- Vi; Schotland—Hongarije 00 4- 2 afgebroken partijen. Bulgarije was vrij. Groep C: BelgiëWest Duitsland 0-0 2 afgebroken partijen: PolenDe nemarken 1—0 1 afgebroken partij. Zuid-SlaviëEngeland V»1%. Noorwegen was vrij. IN HET BEKENDE viswater van het Groot Eiland te St.-Jansleen wordt morgen een internationale viswed strijd gehouden. Op zondag 15 september a.s. wordt te Groede een groot turnfeest gehou den, waaraan medewerking zal wor den verleend door rond 250 gymnas ten, waaronder vele keurturnsters en keurturners. Het feest begint 's middags om kwart over twee met een muzikale mars door de kom der gemeente. Aan deze mars nemen o.m. deel de Vlissingse Turnvereniging „Vlissin- gen", de verenigingen ,,Astrow" uit Souburg en ,,DIO" uit Breskens. Zij worden voorafgegaan door de sig naalafdeling van de VTV en het muziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" uit Groede. De aankomst op het nieuwe ge- In vier Duitse steden (Stuttgart, Wiesbaden, Koblenz en Keulen) is het derde twee-jaarlijkse congres van de internationale sport-toto federatie gehouden. Aanwijzig waren de leidende fi guren van de toto-maatschappijen en vele hoge regeringsfunctiona rissen (onder wie enkele ministers) uit Duitsland, Denemarken, Fin land, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Finland, alsmede dhr. L. Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB, die als gast was uitgenodigd. Engeland en België, waar evenals in bovengenoemde landen toto-maat schappijen gevestigd zijn, zijn niet bij de federatie aangesloten, aange zien de particuliere ondernemingen in deze landen niet het doel hebbep steun te verlenen aan de voetbal en andere takken van sport. Opmerkelijk was bij de afgevaar digden de grote belangstelling voor de ontwikkeling op toto-gebied in Nederland. Bij allen heerste grote verwondering over zoals het ge noemd werd het conservatisme in ons land. ,,In Nederland heersen op het ogenblik dezelfde opvattingen als twintig jaar geleden in Zwitserland", aldus sprak voorzitter Thommen,. „maar bij ons is men gelukkig snel tot het inzicht gekomen, dat een toto mits in goede banen geleid van groot belang kan zijn voor het werk van sportlichamen en instellin gen met een sociale functie". De toto-maatschappijen zegden toe een landelijke voetbalpool in Neder land, zodra deze wettelijk is toege staan, met al hun ervaring en ken nis te zullen steunen. meentelijk sportveld is bepaald op kwart voor drie. Aldaar zullen de gymnasten worden toegesproken door de burgemeester van Groede, de heer J. C. Everaars. Om precies 3 uur beginnen de turn- demonstraties van de gewone gym nasten. Om ongeveer 4 uur zal het optreden te bewonderen zijn van twee ploegen KEURturnsters en KEURturners. Het feest wordt gegeven ter gele genheid van de officiële ingebruik neming van het gemeentelijk sport veld te Groede. De demonstraties, ook die van de keurturnsters en keur turners, staan onder leiding van de heer Klompe, Rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding te Goes. Het feest wordt georganiseerd door de vereniging voor vreemdelingen verkeer te Groede. Het belooft voor Groede en omstreken een groots ge beuren te worden. Konstanz 419 (-3), Rheinfelden 267 (-8), Breisach 204 (-3), Straatsburg 298 (-2). Maxau 469 (-9), Mannheim 320 (-3), Mainz 306 (-3), Bingen 208 (-1). Kaub 224 (-2), Trier 123 (-13), Koblenz 225 2), Keulen 203 (-4), Ruhrort 402 (-7), Lobith 1023 (-9), Nijmegen 809 (-9), Arnhem 823 (-11), Eefde IJssel 351 1-10), Deventer 253 (-8). Monsin 5550 10), Visé 4986 (+19). Borgharen 3897 (-4), Belfeld 1098 (+5), Grave beneden de sluis 460 (-10). VESTINGSWET De heer P. Weemoes uit Graauw slaagde te Breda voor het diploma Vestigingswet patroon Loodgietersbe- drijf. WISKUNDE L.O. Te 's Gravenhage slaagde voor de akte Wiskunde L.O. de heer H. Maas te Axel. GOES, 6 sept. Industrie- en ex portveiling: dubb. pr. bonen afw. 27- 47, div. appels kroet en val 18-37, div. peren kroet en val 22, Jac. Lebel H75- 85 61, 65-75 55, H2 44, Ell. Orange H 75-85 80, 65-75 83. H2 61, James Grie- ve H80-85 78, 75-80 82, 70-75 80-82, 65-70 77, H2 63-64, Transp. de Cron- cel H75-85 75, 65-75 75, H2 55. Bram- ley Seedling H80-90 63, 70-80 63. H2 43-45, Mank's Codlin H70-80 81, 60-70 83, H2 47, Cox Or, pippin H80-85 87, 75-80 96, 70-75 96, 65-70 89-90, Br. Hardv st70-75 144, 65-70 142, H70-75 139, 65-70 137, 60-65 115, H2 92. Plt- maston Duchesse H75-85 94. 65-75 97, H2 61, Herzogin Elsa H70-80 83-86, 60-70 81-84, H2 70, Bonne Louise H65- 70 100, 60-65 96, 55-60 88, Br. Lebrun H65-75 97, 55-65 88, H2 60. Gewone veiling: Mank's Codlin K 39-43, Zigeunerin H75-85 70, 65-75 74, H2 54, K 47-50, F 39. James Grieve K 56-61, F 40-45. Transp. de Croncel K 45-52, F 32-44, Bramley Seedling K 44-45, F 33-36, Cox Or, pippin K 53- 57, Br. Hardy K 91-105, Pitmaston Du chesse K 52-58, F 41-46. Groenten! kropsla 8-14, komkommers 8-16, to« maten 32-61, bloemkool 17-80, wor» telen 36-37, kroten 6-9, selderfl TS, uien 8, prei 12-15, andijvie 14-18, gr. sav. kool 10-16, rode kool 13, poste lein 39-40. Bintjes 3-10, dubb. prine. bonen 30-50, stoksnijbonen 25-41, pr.- bonen 31-36, meloenen 45-90, druiven 140-170. KAPELLE, 6 sept. Industrie- en exportveiling van appelen en peren: Transp. de Croncel H85-95 72, 75-85 78, 65-75 80, H2 54-57, K 51, F 44, Ja mes Grieve H80-85 77, 75-80 84. 70- 75 86, 65-70 83, H2 65, K 60, F 42-50, Zigeunerin H75-85 82. 65-75 85, H2 47, K 48. Ell. Orange H75-85 84, 65-75 87, H2 63, K 54, Cox. Or. pippin H80-85 92, 75-80 99, 70-75 98, 65-70 92, K 72, Bramley Seedling H bovetf 90 61-62, H80-90 65, 70-80 64-66, 2 45, K 48, F 39, Jack Lebel H75-85 63 65-75 55, H2 44, K 47, F 38, Codlin Keswick H70-80 47. 60-70 47-49 2 42. Early Victoria H60-70 47, H2 40, dubb. bloemzoet H70-80 48, 60-70 47, H2 32. K 31. F 26, Bonne Louise d'Avranches H65-70 107, 60-65 102, 55-60 91, K 76. F 59, Beurré Lebrun 1 65-75 98, 55-65 87, H2 63, K 61, F 49, Beurré Hardy H70- 75 152, 65-70 141, K 99-100. Pitmaston Duchesse H75-85 93, 65-75 93. H2 67, K 56, F 34. Herzogin Elsa H70-8O 87, 60-70 85, H2 60, K 56. F 42. Souvenir du Congres H75-85 93 65-75 90. H2 65, K 63, Seigneur d'Esperen H60-70 109 50-60 86, K 72, Beurré Durondeau H75 135, 65-75 125, 55-65 78. H2 51, K 52, F 39. Pres. Roosevelt H75-85 65, 65-75 54, Triomphe de Vienne H70-75 133, 65-70 100, K 96-100. H2 75. Cox Or. pippin F 38-„42, James Gr. F 42- 50, Ell. Or. F 41-48, Bonne Louise F 44-65, Beurré Hardy F 49-62, Jutte- peer Hl 56-61, Zigeunerin F 35-38, The Queen Hl 45-48, Cox Pomona Hl 47. H2 33. Signe Tillish Hl 48-52, K 49, F 43. Beurré de Merode Hl 56-62, Bon. Chr. William Hl 71, Zoete rib- beling Hl 48, H2 31, F 30, Manks Cod lin Hl 47, H2 35-38. Verpakt fruit: James Grieve st80-85 91, 70-75 105, 65- 70 98, Cox Or. pippin st75-80 108, 70- 75 105, 65-70 98. Zure kroetappelen 33- 34, gemengde valappelen 32, val goud renet 37, val sterappel 19, kroetperen 15, val Beurré Lebrun 22, dubb. princ. bonen 1 51, 2 43. Gewone aanvoerveiling: bl. druiven 1 135-152, 2 128, kasperziken extra 43, IA 23, 1 22, 2 16, bramen per doos 1 49-63, 2 p. kg 82-84, pruimen: 1 148- 165, 2 110-115, grof 141-148, F 54-65 alles voor het ras Warwick Droper, rode eierpruim 1 104, Monarch 1 127- 188, 2 109, grof 153, F 61, Burbank Gyant 1 111-136, 2 67-81, grof 84, F 55. Aardappelveiling: 1 6,5, 2 2,5, groenten: tomaten 38-59, komkom mers 8-15, meloenen 68-85, pronkbo- nen 38, augurken 1 82, 2 42-50, sav. kool 9-16, stokprinc.bonen 37, bloem kool 17-39, uien stek 6,5, andijvie 7- II, kropsla 10-12, prei 16. LEEUWARDEN, 6 sept. Aange voerd 65 stieren 2.90-3.23, 225 vette koeien, le kw. 2.90-3.40, 2e kw, 2.70- 2.89, 3e kw. 2.20-2,69, 665 melk- en kalfkoeien 600-1075, 175 pinken 300- 515, 1025 vette- en graskalveren 20O- 410, 109 nuchtere kalveren 40-72, 1390 vette weideschapen en lammeren, vette weideschapen noteren 80-110, lammeren 50-70, 277 vette varkens, oude varkens noteren 145-1.65, vette biggen 1.60-1.70, zouters 1.68-1.71, 281 biggen en lopers, biggen noteren 35- 54, lopers 55-90, 51 bokken en geiten geen notering, 91 paarden 500-975, totale aanvoer 4344 stuks. Overzicht aanvoer stieren minder, stemming willig, prijzen hoger. Melk en kalfkoeien, matig, rustig, lager. Pinken matig, rustie, gelijk. Vette, en graskalveren ruimer, rustiger, ge drukt. Nuchtere kalveren klein, wil lig, hoger, voor mesterij boven de no tering. Varkens kort, rustig, gelijk. Biggen en lopers matig, rustig, gelijk. Schapen ruimer, kalm, niet hogér Lammeren ruimer, kalm, niet hoger. Paarden matig, rustig. TERNEUZEN, 6 sept. Sla 3-1140 bloemkool 10-41, afw. 10-26, witte komk. 8-12, meloenen 58-96, selderij 2-7, peen 10-12, Bintjes 6-13.50, Eigen heimers 9-15, andijvie 7-20, stoksnij bonen 28-61, princ. bonen 25-45, sabo 41-43, pronkbonen 30-32, rode kool 7, sav. kool 7-13, waspeen 10. breekpeen 6. prei 11-19, tomaten A 48-69, C 48- 51, CC 44, uien 12-17, EU. Orange H75-80 72, 70-75 76, 65-70 74, K 61, F 41, James Grieve H80-85 70, 75-80 71, 70-75 73-74, 65-70 71-75, Mank's Codlin H70-80 75, 60-70 74, Trans, de Cron- cels H85-95 64, 75-85 69, 65-75 71. H2 43-45, F 31-46, Bramley Seedling H90- 100 61, 80-90 64. 70-80 64. Beurré Hardy H70-75 141, 65-70 135, 60-65 III, H2 84, K 90. F 78, kroet 39. Bonne Louise d'Avr. K 75, F 65, kroet 50, val en kroet 10-33. Triomphe de Vien ne H85-90 127, 80-85 136, 75-80 140 70- 75 143. 65-70 129. 60-65 121, H2 92-95, K 95-105, F 91. kroet 55, William Du- chesse H2 50, K 60, peen val 29-30. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hontenisse zullen op woensdag, 18 september 1957, om 10 uur v.m. ten gemeentehuize van Kloosterzande trachten aan te besteden: Het uitvoeren van grond-, riolerings- en be- stratingswerken in het exploitatieplan van Terhole. Bestek en. tekening zijn, zo lang voorradig, tegen beta ling van f 7.50 (rest. f 2.50 op de dag van aanbesteding), verkrijgbaar bij Centraal Bouw- en Woningtoezicht en Dienst van Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaan- 1 deren, Herengracht 10 te Terneuzen. 861-0 Voor aanwjjs wende men zich bij de bijstaande dijkgraaf de heer J. Bonte, Beredenstraat 8, Koe wacht. De inschrijvingsbiljetten dienen vóór 1 oktober 1957 in gesloten enveloppe te worden gestuurd aan het adres van de dijkgraaf te Zuiddorpe. HET BESTUUR,

de Stem | 1957 | | pagina 11