AFSCHEID VAN JAARBEURS Belgisch bezwaar de Volkerakdam tegen ONZICHTBARE BANDEN m RODENT MENING EN COMMENTAAR Jubileum-show van het Nederlands Trekpaard Hulp uit V.S. Knap ép die kale schutting met Bui1enbijts OMLAAG EURO-KLOK BOUWSTEEN Professor van Geetruyen zinspeelt op een proces TWEEDE BLAD DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 DE werkloosheidspremie kan weer Bacon blijft moeilijk Belangstelling van de koningin TV'RADIO'TV'RADIO'TV* Lui of sabotage? Televisie Roemeense onrast omlaag, van 1,6 op 1,4 procent van het premieplichtig loon. Werk gevers en werknemers betalen de helft, zodat iedere groep er 0,1 pro cent of 4 miljoen in totaal beter van wordt. Het Rijk houdt hierdoor 8 miljoen meer in kas. Deze nieuwe verlaging is mogelijk, omdat het fonds, waarin nu 400 miljoen zitten, nog steeds groter werd. En 400 miljoen, zo vindt de Sociale Ver zekeringsraad, is omvangrijk ge noeg als reserve. In deze gunstige stand van zaken weerspiegelt zich de geringe werkloosheid in ons land! Nog altijd zijn zo goed als alle werkers aan de slag en tot voor kort was er zelfs een groot gebrek aan geschikte arbeidskrach ten. De bestedingsbeperking heeft al enige verlichting gebracht in de daardoor opgewekte spanningen. Dit proces zal zich wel doorzet ten, als de bezuinigingen nog ver der gaan doorwerken. Natuurlijk dient er goed op gelet te worden, dat de slinger niet te ver terug slaat, dat de grenzen van een nor male arbeidsreserve niet worden overschreden. Voorshands is dit ge vaar nog niet in het zicht. Bij alle economische narigheid, welke we thans beleven, is dit nog een gun stig verschijnsel. VUAAR zijn de dagen, dat boer Braat in de Tweede Kamer te velde trok tegen de klokverzetting bij de aanvang en de afsluiting van de zogenaamde zomertijd? Van de Duitse bezetter kan heel veel kwaads verteld worden, doch een aantal door hem getroffen maat regelen hebben we toch maar ge handhaafd en daartoe behoort het invoeren van de Midden-Europese tijd voor alle maanden van het jaar. Behalve in Engeland en Por tugal geldt die nu ook in alle lan den van West-Europa. We hebben geen klachten uit agrarische kring meer gehoord. We hebben die Mid den-Europese tijd als vanzelfspre kend aanvaard. Behalve prof. rar. dr. G. van den Bergh uit Amster dam, die meent, dat het nog veel effectiever kan. In een boekje „De Euro-klok", verschenen bij Tjeenk Willink te Haarlem, pleit hij voor nog een ander systeem. We zouden namelijk in heel West-Europa ge durende de ene helft van het jaar de klok een kleinigheidje moeten laten achter lopen en de andere helft van het jaar datzelfde kleinig- heide vóó. Het zijn heerlijkheden van meer zon en meer recreatiemoge lijkheden in ons leven, welke hij ons daarvan voortovert. Het is nog al ingewikkeld en we zullen het hem niet nerekenen. Minister Stryc- ken, die in een wetsontwerp hand having van de huidige regeling voorstelt, zegt dat er onoverkome lijke moeilijkheden voor het inter nationale spoorwegverkeer uit zou den voortvloeien. Dit kan echter alleen maar slaan op het geval, dat Nederland op eigen houtje de re geling-van den Bergh. zou invoeren. Het geeft aan de strijdbare en geestdriftige professor echter een aanwijzing, dat hij zijn denkbeeld het best aan de Westeuropese Unie kan trachten te „verkopen". Euro- markt, Euratom... waarom dan ook geen Euro-klok? (Advertentie) OOOOOOOOOOOOOOO O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Geen geneesmiddel heeft ooit zulk een zegetocht over de wereld gemaakt als Aspirin*). Het is de meest gebruikte pijnstiller, werkt voortrelTelijk tegen verkoudheid en bij het hedendaags speurwerk op het gebied van reumatiek staat het in het centrum der be langstelling. Aspirin*)-tablettcn bestaan uitsluitend uit deze wonder lijke stof en dragen het han delsmerk van de uitvinder. gedeponeerd handelsmerk OOOOOOOOOOOOOOO JN de kringen van de Duitse bouw wereld is een studie gemaakt omtrent het juiste gebruik van de beste bakstenen voor huizenbouw. Deze studie eindigde met de mede deling dat uiteindelijk „slechts" zes proeent op de bouwkosten gespaard zou worden. En het Nederlandse bouwtijdschrift dat deze studie in samenvatting weergaf, schreef tot slot: „Maar een besparing van 6 pet. op de totale bouwkosten is toch nog om van te watertanden. De rationalisatie van het bouwen is trouwens in haar geheel een toe passing van het oude principe: vele kleintjes maken een grote." Deze „bouw-studie" moge eens onder de aandacht gebracht worden van al diegenen, die in enigerlei vorm de verantwoordelijkheid dra gen voor het bouwen van onze enorme hoeveelheid huizen. Als we in onze eigen omgeving zo eens rondkijken, kan men zien dat het juiste gebruik van een bouwsteen van een meer rationeel formaat best eens kan worden bestudeerd. Men is er in ons land mee bezig geweest, maar doorgezet heeft men het niet. Het „Waalformaat", zo tekende men in het Nederlandse tijdschrift aan, gaf in de Duitse studie het slechtste resultaat. B.o.Z. Ir. J. Het Tweede Kamerlid de heer Von deling heeft aan de minister van landbouw o.a. de volgende vragen gesteld: 1. Is de veronderstelling juist, dat het aanbod van varkensvlees in het komende halfjaar aanzienlijk zal toe nemen, terwijl de markt op dit ogen blik al overvoerd lijkt? 2. Wat heeft de regering gedaan en wat denkt zij nog te doen om meer evenwicht te brengen in de verhou ding van aanbod van en vraag naar varkensvlees? Dinsdagmiddag heeft mr. W. H. Fockema Andreae, oud-voorzitter van de raad van bestuur van de Jaarbeurs te Utrecht, in de bui tenlandse club op de Jaarbeurs af scheid genomen uit zijn functie in tegenwoordigheid van vele autori teiten o.w. zijn opvolgert dr. G. v-.é. Wal. Deze foto laat zien hoe de heer L. Schoenitzer achter micro foon) aan de scheidende voorzitter als aandenken een klok aanbood welke vermoedelijk op de eerst volgende Jaarbeurs zal worden ge plaatst. Zittend v.l.n.r.: de heer G. C. J. Schoemaker, mr. Fockema Andreae, mevr. Fockema, dr. v.d. Wal en mr. J. Miliua gedelegeerd lid van de raad va.n beheer van de Jaarbeurs. Zoals wij al eerder schreven bij de weergave van vorige artikelen van prof. van, Geetruyen, wordt van Bel- 5? 5? Onder de verschillende traditio nele evenementen die jaarlijks in de Bossche veemarkthallen terugkeren, mag de traditionele tentoonstelling van de Kon. Vereniging Het Neder landse Trekpaard zeker veruit de be langrijkste genoemd worden. Die ten toonstelling wordt dit jaarop 10 en 11 september voor de vijf en twintigste maal gehouden en het is voor de 16e maal dat men Den Bosch deze eer heeft gegund. Niet zonder trots vertellen de orga nisatoren ons dat in de afgelopen 24 jaar op hun tentoonstelling niet min de,. dan 9800 slamboekpaarden zijn aangevoerd en dat ook voor de jubi leumtentoonstelling weer 430 inschrij vingen zijn binnengekomen die te- samen een waarde van t 2 miljoen vertegenwoordigen. Daaruit blijkt al dat de mechanisatie in de landbouw toch nog niet de ondergang van het trekpaard heeft kunnen veroorzaken en dat die, zoals het bestuur van de Kon. Verenigino ons verzekerde, ook nog niet voor de deur staat. Want hoewel het aantal trekpaar den sinds de oorlog aanzienlijk is te ruggelopen, wordt er in de landbouw toch nog tweemaal zoveel door paar den getrokken als door tractoren. En bovendien ligt het in de lijn der 'ver wachtingen dat de verschuiving naar de mechanische tractie in de komen de periode niet meer zo sterk zal zijn als ze geweest is, omdat de grote bedrijven voor het merendeel van tractors voorzien zijn, terwijl de kleine bedrijven veelal paardentrac- tie zullen moeten blijven gebruiken Intussen is het trekpaard ook als ex portartikel nog niet te onderschatten want in de afgelopen 10 jaren werd voor f 60 miljoen van deze paarden De aanbesteding van een werkhaven te Willemstad voor de zgn. Volkerakdam wijst er opnieuw op, dat de regering en Rijkswater staat voortvarend doorgaan met de uitvoering van het Deltaplan. Intussen verscheen in het „Economisch en Sociaal Tijdschrift" 'n vierde artikel van de Antwerpse scheepvaartdeskundige prof. dr. J. van Geetruyen over de weerslag van het Deltaplan op het in ternationaal tussenwater- en rivierrecht, dat kritiek levert op de Nederlandse gang van zaken. gische zijde het Nederlandse Delta gebied voor het g'ooTste gedeelte in de internationale rechtssfeer getrok ken waarvan de consequentie zou zijn dat Nederland niet zo maar eigen machtig waterstaatswerken in de Del tastromen mag verrichten. De stromen in de Delta vallen on der verschillend rivier- en tussenwa- terrecht dat in verdragen tussen Ne derland en andere staten is vastge legd. Zo zijn er rechtsregels vastge steld voor de Rijn, voor de Maas, voor de Schelde en voor de tussen wateren tussen de conventionele Rijn, die bij Krimpen en Gorkum eindigt, en de Noordzee en tussen de Rijn en de Schelde. Deze rechtsregels raken ofwel de scheepvaart ofwel het sta tuut der waterwegen. Voor zover dit laatste mede in het geding is, zou Nederland dan volgens Belgische vi sie zodanig gebonden zijn, dat het de voorafgaande goedkeuring van de ver dragspartners behoeft bij veranderin gen door kunstwerken in de betrok ken waterwegen. De Nederlandse these hiertegen over is, dat Nederland over het Delta gebied volledige soevereiniteit uit oefent en daarom eigenmachtig daar werken kan verrichten in de water wegen. Enig servituut, dat het daarin op zich nam, dient volgens volken rechtelijk gebruik zo concreet en eng mogelijk te worden geïnterpreteerd en kan geen rechtsgrond opleveren voor medezeggenschap van andere staten. Nederland is wel bereid even tuele schade, welke uit de onderno men Deltawerken voor andere staten mocht voortvloeien, te vergoeden en bij voorbaat te trachten deze te voor komen. Hare Majesteit de Koningin is voornemens op 11 septem ber a.s. de 25e tentoonstel ling der Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandsche Trekpaard" te bezoeken. geëxporteerd. Ook nu weer is de belangstelling van buitenlandse zijde op de nationale tentoonstelling groot: uit veertien lan den, zowel uit Europa als uit Ame rika komen deskundigen en autori teiten zich vergewissen van wat de Nederlandse koucfbloedfokkerij te bieden heeft- In verband met het zilveren jubi leum zal deze tentoonstelling ook een enigszins feestelijk karakter dragen, hetgeen vooral bij de demonstratie op woensdagmiddag tot uiting zal ko men. Daar zullen meer dan 700 plat telandsjongeren optreden met volks dans, gymnastiek, enz. De Konink lijke Militaire Kapel zal er een tap toe verzorgen en de afdeling Noord- Oost-polder van de vereniging zal een bijzonder rijnummer met trekpaarden verzorgen. Verzoenende geest Het slotartikel van prof. van Gee- truyen in het Economisch en So ciaal Tijdschrift" ademt nu wel een verzoenende geest en is gericht op (Advertentie) Aan de vooravond van de ondertekening van het Be nelux Unie-verdrag rijzen moeilijkheden over de uit voering van het Delta-plan, met kansen op proces voor Internationaal Hof. een goede verstandhouding in Bene lux. Hij betuigt zelfs bewondering voor de snedige wijze waarop prof. dr. C; Gerretson in diens laatste Eerste Kamer-rede voor de Neder landse soevereiniteit, met al haai' consequenties, is opgekomen. Dit neemt nochtans niet weg, dat de door de heer van Geetruyen naar voren gebrachte fechtsthese en $e Nederlandse rechtsopvatting omtrent het Deltagebied niet met elkaar in overeenstemming zijn en wel vroeg of iaat met elkaar in botsing moeten komen. Prof. van Geetruyen zelf zinspeelt in zijn artikel op meer dan een plaats op de mogelijkheid, dat er tussen Nederland en België proces sen worden gevoerd b.v. over een vervangende vaarweg voor de Rijn- Scfyelde-verbinding bij de aanleg van de Volkerakdam of over de afschaffing van de Rijnvaartpremies Dit laatste acht hij echt een aange legenheid voor arbitrage en beroep. Wij weten intussen, dat het Bene lus-Unieverdrag in 'n arbitragecolle ge zal voorzien. Aan zijn uitspraken zullen beide partijen onderworpen zijn, maar wanneer een van beide de beslissing niet aanvaardbaar acht kan zij nog beroep doen op het Inter nationale Gerechtshof in den Haag ge vestigd. Het mag zijn, dat men in België dergelijke procedure in Benelux- verband niet als een onvriendelijke daad zal beschouwen. Zakelijk kan zij evenwel een betwisting van Ne derlands souverein recht betekenen en de introductie van een usance van processen in een Unie moet deze toch wel een vreemd karak ter geven. President Eisenhower heeft het wetsontwerp getekend, waarbij 3.435.810.000 dollar ter beschikking wordt gesteld voor hulp aan het bui tenland. Het congres heeft belangrijk min der toegestaan dan Eisenhower no dig oordeelt. Hij zei de gevolgen van de ..ernstige besnoeiing door het con gres" nauwlettend slaan. te zullen gade- (M M fttURIGE VMHN. MAT EN GLANZEND door H. J. Kaeser 43) Vrouwengrillen, anders niets; je zenuwen zijn overstuur, je weet de f,? i u" nieti Wat de andere wil", viel hij tegen haar uit. „Maar cnU H# 20 me Jaat sonen. Ais mijn gevoelens zo weinig vior je betekenen, zeg dat dan lie ver eerlijk!" „Ik houd van je. Einar" zei Ma rianne zacht „dat is het enige en oprechte antwoord, dat ik tegenover jouw gevoelens kan stellen. Maar mijn gevoel heeft niets uitstaande niet mijn levenswet het mag daar mets mee uitstaande hebben- ik heb mij aan de vervulling van één taak fewijd, en die kan ik niet in de steek laten". .,2e zullen jê ongetwijfeld hun le ven lang dankbaar zijn, die drie van Ie- zei hij ironisch, h yIk reken niet op dank daar neb ik nooit op gerekend". „Je bent al net zo onmogelijk als aue andere vrouwen!" h„„e steek, die hij daarmee schijn- mpL acht, deed hem zelf het lien hiiPar Met onrustige stappen bleef k 1:amer op en neer. toen hij voor haar staan en nam haar aandachtig op. Hysterisch het was niets anders dan hysterisch.. Maar haar gezicht met zijn rustige helderheid, met ziin kalme waardigheid, logenstrafte zijn gedachte. Waarschijnlijk begreep zij, wat er in hem omging; zij stond op', raakte even zijn arm aan en zei sme kend: ..Laten we goede vrienden blij ven. Einar!" Hij kromp ineen, alsof hem iets gloeiends had aangeraakt, en, gehoor gevend aan een plotselinge, tegenge stelde aandrift, nam hij haar wild in zijn armen en trok haar tegen zi' an. Maar toen hij haar wilde ku sen, was het plotseling, alsof er e muur tussen hen stond. Al lag h; hoofd ook tegen zijn borst, toch 1 zij onbereikbaar en ver van hem wijderd, er ging een kilte van uit, iets vreemds, en hij liet har onverwacht los, dat zij wankelde ,,Ik geef je vier weken tijd", hij, zich dwingend tot een zakel toon. om zelf heen te komen over schok, die hij ondergaan had, ,,d. kv je mij je uiteindelijke beslissii meedelen. Mocht dat dezelfde zijn als nu, dan moet je zelf maar de konsekwenties uit je houding trek ken". Marianne gaf geen antwoord, zij nam hem op met een blik, zo diep en vol liefde, dat de storm in zijn hart luwde, en hij een poos lang ver gat, hoe diep hij gekwetst was! Kort daarna had Marianne de wo ning verlaten. Vier weken later was hij, zoals hij gezegd had, naar haar toe gekomen een veranderd man. Gesloten, hard, afgebeten; deze keer was hij het, die iedere toenadering onmoge lijk maakte. Aan zijn onbewegelijk gezicht was niet te zien, of hij Ma riannes hernieuwde weigering ver wacht had, of er door verrast werd. Toen zij hem voor zich zag, moest zij ineens denken aan zijn huwelijk en aan de teleurstelling, die een an dere vrouw hem bereid had. In stinctmatig begreep zij, dat hij in de ervaring met haar niets anders dan •n herhaling van die tegenslag zag: dermaal lie, een vrouw hem in de °k. Zij stond al op het punt om te roepen: ..Maar ik verlaat je i niet om wille van een ander!" ■laar toen zweeg zij. 'krenkte trots heeft weinig be stelling voor nuances of motie- Zij had hem belachelijk gemaakt ■et oog van zijn kennissen, had reeds gepubliceerde aankondiging i hun aanstaand huwelijk teniet daan, zijn mannelijke trots gevoe- g getroffen. Alleen haar „Ja" zou in staat geweest zijn. het gebeurde weer goed te maken - tegenover haar „Neen", door welke motieven ook I ingegeven, moest hij wel koud en vijandig staan. Toen zij hem van achter het ven ster over het grasveld in de tuin zag weggaan, een beetje strammer dan anders, een beetje meer gebukt, toen kwamen er tranen in haar ogen branden. Ach, waarom is dat zo zel den mogelijk in het leven, om naast elkaar te leven, waarom wordt iemand zo vaak door zijn eigen roe ping gedwongen, het geluk van an deren te vernielen en het eigen ge luk te offeren voor een hogere wil! In de buurt van het station ont moette Einar Lofberg de drie Sheri- dans. Er was iets in zijn voorkomen, dat hen dwong, met ernstige ogen voor hem te blijven staan en hem een voor een di hand te drukken. Alsof ze hadden afgesproken, zei geen van allen iets, en ook Einar Lof- berg zweeg, evenals zij, en keek hen alleen met een zonderling onderzoe kende blik aan. Misschien beseften zij op dat ogenblik, dat hun wegen, die eens zo dicht naast elkaar, ja, bijna over elkaar heen gelopen had den, nu onverbiddelijk met iedere stap verder uiteenweken, en dat zij zelf, volkomen verrassend en onge wild. uit een strijdperk traden, waar in hij als verslagene achterbleef. Maar zij waren jong, en de indruk, die zij zo pas hadden opgedaan, was al gauw vervluchtigd. Terwijl zij het huis naderden, stelden zij elkaar de vraag - en niet voor het eerst - wat er wel tussen Marianne en Einar mocht zijn voorgevallen. Marianne had hun alleen maar gezegd, dat de huwelijksaangifte op haar wens was ingetrokken. De manier, waarop zij hun dat verteld had, had iedere vraag de pas afgesloten, maar sinds die dag was de stemming in huis op een onbegrijpelijke manier veranderd. Johnny, Marcelle en Franz hadden daar weinig of niets toe bijgedragen. Daarvan waren zij zich heel goed bewust, maar zij aanvaardden de ver andering zonder naar de oorzaak er van te vragen. Alleen nu en dan, als zij Mariannes gezicht zagen, of het nauwelijks merkbare glimlachje zagen, dat nu weer, net als vroeger, voortdurend om haar lippen zweefde, hadden zij het gevoel, dat zich een of andere belangrijke en diepe ver andering voorgedaan had, waarin zij zelf betrokk%n waren zonder het te weten. De zomer ging voorbij en maakte voor de herfst plaats, een herfst met schitterende kleuren en heldere, stra lende dagen, die het mogelijk maak ten om tot laat in september nog te baden. Toen kwam de winter, waarin Johnny en Franz zich op hun eind examen voorbereidden.Hun toekomst plannen waren eindelijk omschreven. Zodra zij met hun studie klaar zouden zijn, wilden zij hun half jaar mili taire dienstplicht volbrengen, en daarna zonder verdere zorgen in het buitenland gaan reizen. Alles verliep, zoals het was opge zet. Zij kwamen zonder moeilijkheden door hun examen Marianne had hun niet toegestaan daaraan te twijfelen VERSPERRING In een smal straatje te Truro gleed de heer Brindley uit over een bananeschil. De val leverde hem een ge kneusde enkel op, terwijl hij voorts zijn vals gebit verloor. En omdat ongelukken steeds met een hele ploeg plegen te komen werd Brindley later ook nog tot een tientje boete veroordeeld, omdat hij te lang op de stenen was blijven liggen. Al die tijd had hij het trottoir versperd. Stelten De heer Pete McDonald is bezig op stelten heel de Verenigde Staten door te stappen. Hij is thans onge veer op de helft van zijn tocht. Ge middeld legt onze Pete vijftig kilo meter per dag af. Niemand weet, wat hij eigenlijk met dat steltlopen voor heeft. Slaper Norman Hackley uit Montreal werd wakker door het gedaver van een trein. Dat was bij nader inzien niet zo verwonderlijk, want de lo comotief en de wagons reden pre cies over hem heen. Norman lag tussen de rails. Hij was daar in slaap gesukkeld. Tevoren moeten hem minstens vier andere treinen op deze exclusieve manier zijn ge passeerd. Men heeft Norman in de gevangenis gezet. Hij was dronken. Operatie Twee Amerikaanse chirurgen hebben bij een 39-jarige man het rechter gedeelte van de hersenen moeten wegnemen. De intelligen tie van de patiënt is er niet door verminderd. Hiij bleek alleen linkshandig geworden te zijn. En voorts voelt hij zich natuurlijk een beetje licht in het hoofd. Vaart De gemeenteraad van Netley bij Southampton wil trachten een snel heidsbeperking te verkrijgen voor de „Nieuw Amsterdam", de „Caro- nia" en de „United States". De in woners hebben er namelijk over ge klaagd dat deze schepen een hevige deining veroorzaken, waardoor voor de mensen op het strand overlast ontstaat. Volgens een lid van de raad zou de schepen verboden moe ten worden meer dan acht knopen te varen. Invasie De prefect van Venetië heeft een commissie benoemd voor het opstel len van plannen ter verdediging van de stad tegen een invasie van termieten, die de houten funderin gen van vele beroemde gebouwen dreigen aan te tasten. De termieten zijn drie jaar geleden in groten ge tale op het vasteland tegenover Ve netië verschenen en thans tot in de stad doorgedrongen. VRIJDAG, 6 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8/18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,15 Gram. (9,85-9,40 Waterst.) VPRO.IO.OO Thuis, caus, 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Lichte muz. 11,05) Gram, 11.40 Viool en piano AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30. Land- én tuinb. meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,30 Gabaret 13,55 Beursber. 14,00 Viool en piano 14,30 Voordr. 14,50 Gram. 15,05 Idem 15,15 Lichte muz. VARA: 16,00 Muz. caus. 16,40 Klanklb. v.d. jeugd 17,05 Instr. trio 17,20 Gram. 17,40 Instr. kwint. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V.d. kind. 19,10 Orgelspel en omr.koor VPRO: 19,30 Leven in Nederland, caus. 19,45 Op bezoek bij anderen, caus. 20,00 Nws. 20,05 Boekbespr. 20,20 Sopr. en gi taar 20,35 De V.N. weer bijeen, caus. 20,45 Een lichtflits op het Nabije Oos ten, caus. VARA: 21,00 Gram. 21,55 Buitenl.weekoverz. 22,10 Volkmuz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondw. VARA: 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 10,00 Gram. 10,30 Idem 11,00 V.d zieken 11,40 Gram. 12,00 Mid dagklok-noodklok 12.03 Amus.muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Ballroom- ork. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14.00 Gram. 14,30 Orgelspel 15,00 Gram. 15,30 Metropole ork. 16,00 V.d. zieken '17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,4.5 Jazz muz. 18,05 Lich te muz. 18,30 Vragenibeantw. 18,45 Gram. 19,00 Nws. 19,10 Gram. 19,15 Regerings- uitz.: Rubr. Verklaring en toel. Het schriftelijk onderwijs, door E. A. Schift ten helm 19,25 Regeringsuitz.: Emigratie- rubr.: Het emigratiepraatje van H. A. van. Luyk 19,35 Gram. 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 De springplank 21,15 Utopia, hoorsp. 22,05 Gram. 22,45 Avondgeb. en lit, kal. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Gram. Meer dan 175.000 werkdagen zijn in de eerste helft van dit jaar in het rijkste mijngebied van Tsjecho-Slo- wakije, Ostrava, door arbeidsverzuim verloren gegaan. Aldus meldt het re gionale blad van de communistische partij „Nova Svoboda". Het arbeids verzuim neemt nog gestadig toe. Een ander communistisch blad zegt, dat het verzuim in Bohemen en Moravië in het eerste kwartaal van het jaar met ruim negen procent is toegenomen en in Slowakije met bijna achttien procent. Vorig jaar gingen 74.328.000 werk uren verloren. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram 14 00 Gram. 14,30 Ork conc, 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17,45 Duitse les 18,00 Kamer- muz 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram, 19,45 Caus. 20,00 Symf.ork. 21,00 Kunstkaleidoscoop 21,15 Kamerork. Omr.- koren en sol. 21,50 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Kamerork., Omr.koren en so'l. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m, 12,00 Gevar.muz. 13 00 Nws. 13,10 Ork.conc. 14,00 Gram. 14,30, '15,30 en 16,00 Gram. 17.00 Nws. 17,10 Verz.progr. 18,30 Gram. 19,00 Idem '19,30 Nws. 20.00 Holland Festival 22,00 Nws. 22,55 Idem. VRIJDAG, 6 SEPTEMBER VLAAMS E'ELG 15,30-18,00 Eurovisie: Intern, studentenspelen- te Parijs 19,30 Nws. 20,00 Filmrep. 20,15 Met een lui paard op schoot, doeüment. film 20,40 Huwelijksaanzoek, 'klucht 21,15 Nwe films 21,45 Nws. en journ. Een anti-communistisch radio station, dat zichzelf een clandestiene Hoemeense zender noemt, heeft de Roemeense bevolking dinsdagavond opgeroepen de plannen en orders van de regering te saboteren. De zender werd zwaar gestoord. De partij en de regering, zo werd verklaard, buiten ons uit naam van de staat op barbaarse wijze uit. Na prijsverlagingen en toewijzing van gelden voor huizenbouw te hebben, geëist, sprak het station zich uit voor het tot stand brengen van een „groot, vrij en onafhankelijk Roemenië." (Advertentie) Weg d'r mee en toen zij op de binnenplaats kwa men, waar de groep slachtoffers vol spanning stond te wachten, voelde Marianne zich bij hun aanblik trots, een warm, vreemd overwinningsge- voel, als of zij die twee stralende en opgetogen jongelingen aan een duistere macht had ontrukt. Zij zag, doe men hen, volgens het gebruik, driemaal omhoog wierp, hoe men hun bloemenkrans op het hoofd zette en vervolgens in triomf, op de voor dat doel ingerichte houten wagen, met hen door de stad reed. De hele dag verliep in een feestelijke stemming. Karins breed gezicht straalde, als bijna nooit tevoren, maar de onuitge sproken gedachte. die Marianne 's avonds bezighield: over een jaar is ook Marcelle zo ver, en dan Het duurde nog een paar maanden, voordat Johnny en Franz! het huis verlieten, en toen zij weg waren, werd het stil en bepaald anders in de ka mers, die eerst zo vol leven waren Maar er was iets, dat zij achtergela ten hadden, iets, dat in hun korte, schaarse brieven tot uitdrukking kwam en dat Marcelle overnam en nog versterkte. Dat was een zekere spanning, de stemming vlak voor het definitieve vertrek! De buitenwereld was dichterbij ge komen. het leven met zijn voelbare polsslag, waarvan slechts een paar maanden van plichtmatige gebonden heid hen scheidde, stond al verlok kend en onder hun bereik voor hen. Zulke toekomstdromen .waren Ma rianne niet vreemd. Ook zij had die eens gedroomd, lang, lang geleden, en zij begreep volkomen de niet te onderdrukken honger, die Johnny, Franzl en Marcelle nu naar de verte wenkte. Wat zij niet helder besefte, of niet helder wilde beseffen, was het beslissende van dat verlangen. Zij klemde zich vast aan het bestaan de, aan de tegenwoordigheid van Mar celle, aan de winter, die er nog tus sen lag, aan dit huis, waar zij tel kens weer in zouden terugkeren.... Maar de tijd snelde voort, en hoe wel dit jaar de sneeuw nog tot in april bleef liggen, zodat iedere mor gen de stoep voor het huis geveegd moest worden, wilde men buiten kun nen komen, brak toch op zekere dag de lente met onstuimig geweld aan. De seringen bloeiden, de fruit bomen prijkten met hun witte en rose bloemtrossen, toen nu ook Marcelle de grootste dag van haar jonge leven mocht voeren. Johnny en Franzl ston den naast haar op de wandelplaats van de school, blijde verwachting straalde hen alle drie uit de ogen: de deur, die hen tot nu toe van het leven gescheiden had gehouden, was voorgoed opengegaan; nu lag de weg naar de verre vrijheid voor hen open! Een hele tijd van te voren had Marianne reeds alle voorbereidingen voor hun verblijf in het buitenland getroffen. Zij had zich in verbinding gesteld met Jane Parker in Enge land. met Marcelles tante in Parijs en met een dirigent in Wenen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5