Werk van had al de PTT-kamer resultaat Revalidatie-cursus te 's-Hertogenboscli Tiende Frans-Vlaamse dag te Waregem Wensen van de gebruikers kunnen besproken worden Kaat Mossel in Zeeland Machinist G. van der Welle nam afscheid bij de PZEM Een schuur, die werd afgebroken en weer opgebouwd A. M. Koolwijk te Goes hartelijk gehuldigd TELEVISIETOREN TE GOES NADERT VOLTOOIING DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 fl. 208.- Het Boerenleven te IJzendijke geopend Afdeling in Groot-ziekengasthuis Duivenwoonwagen in Souburg Koninklijke onderscheiding voor PZEM-ju bilaris Hoogwaterstanden Rectoraatsoverdracht te Tilburg Zuid-Beveland Werkloosheid iets toegenomen Jubileum vee-show te Oostburg Voor de 20ste maal Talloze Bheumatieklijderi vonden baat bij 'n bloedzniverendo kuur met Kruschen Salts. ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN HULST Raad komt bijeen Spreekbeurt van J. H Stol te, Hulst Nieuwe commandant van de brandweer te Kapelle Duizendste woning van Terneuzen te Sluiskil Over drie weken proefdraaien Het is verheugend te kunnen vast stellen, dat de P.T.T.-leiding er naar streeft om aan de wensen van de ge bruikers van de P.T.X.-dienst tege moet te komen. Een uitvloeisel daar van is de totstandkoming van de P.T.T.-raad (een landelijk college) en de P.T.T.-kamers (regionaal). Ook in onze provincie bestaat een P.T.T.- kamer, welke zoals destijds gemeld, werd geïnstalleerd door de direc teur-generaal der P.T.T., Ir. J. D. H. v. d. Toorn. De taak van de raad bepaalt zich tot het geven van advies in alle za ken van algemeen P.T.T.-beleid. Te vens is hij orgaan van overleg tus sen leiding en gebruikers, De P.T.T.- kamers functioneren analoog, zij het dan, dat zij zich meer beperken tot aangelegenheden van regionale aard. In de raad en de kamers zetelen uitsluitend ..outsiders" van de P.T. T. De verschilende maatschappelijke groeperingen zijn er in vertegen woordigd. Zo heeft de minister van verkeer en waterschap op voordracht van Ged. Staten in de Zeeuwse ka mer benoemd de heren: K. van Everdingen, lid van het dagelijks be stuur van de kamer van koophandel en fabrieken voor de Zeeuwse eilan den te Middelburg, te Vlissingen, te vens voorzitter van de P.T.T.-kamer voor de provincie Zeeland; P. Blom- maert. lid van het dagelijks bestuur van de kamer van koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen, te Sint-Jansteen; mr. J. F. G. Schlin- gemann, secretaris van de Zeeuwse landbouwmaatschappij te Goes; A. L. Kaat Mossel, de Oranjegezinde Rotterdamse visvrouw, die aan het einde van de 18de eeuw nogal van zich deed spreken, zal vandaag in Yerseke in het middelpunt van de belangstelling staan, wanneer daar het oester- en mosselseizoen wordt geopend, hetgeen met tal van feeste lijkheden gepaard gaat. Met een vls- kotter uit Bruinisse reisde zij af van de Maashaven te Rotterdam, in ge zelschap van een zestal joffers. Maar voordat zij aan boord stap ten hadden zij een heel programma moeten afwerken ten overstaan van honderden belangstellende Rotter dammers. Uit Yerseke was het mu ziekkorps „Mozart" naar de Maas stad gekomen en gevolgd door een stoet van vrouwen in Zeeuwse kle derdracht marcheerde het van de Beijerlandselaan naar het Markthuis op de Brede Hilledijk. waar Kaat en haar gevol uiteraard in 18de eeuw- se kostuums t— zich bij de stoet aan sloten. nadat zij was toegesproken door de plaatsvervangende directeur van het marktwezen. W. C. de We ger. en de voorzitter van het orga niserende comité Zeeland Presen teert", J. P. de Leeuw. Toegejuicht en toegewuifd door de vele belangstellenden begaf de stoet zich vervolgens naar het „Vis- pleintje" op de Markt aan de Maas haven. Hier stonden een viskar en enkele 20ste eeuwse collega-visvrou wen al op Kaat Mossel te wachten. Hartelijk werd zij begroet en van haar kant wilde Kaat zich dan ook niet onbetuigd laten, zodat ze de vrouwen trakteerde op .oranjebitter met klont". Toen restte nog een tochtje achter de viskar naar de „Bruinisse 8" en toen scheepte het gezelschap zich in. S. Lockefeer. burgemeester van Hulst; J. L. van Leeuwen, burge meester van Brouwershaven; J. C. W. Jobse, burgemeester van Rilland- Bath. Als secretaris is een P.T.T. - ambtenaar toegevoegd, nl. de refe rendaris 2e klas P. A. Dansen te Middelburg. Teneinde op eenvoudige wijze het contact met P.T.T. te houden worden de vergaderingen bijgewoond door de topfunctionarissen van P.T.T. in Zeeland: de directeur van het tele foondistrict. ir. R. Diks en de direc teur van het postdistrict, de heer P. J. Waale. Het is' de bedoeling, dat wensen, welke bij een bepaalde groep gebrui kers leven, via de vertegenwoordi ger van die groep in de kamer worden bekend gemaakt en bespro ken. Voor. en nadelen kunnen wot» den overwogen en zonodig direct door de P.T.T.-leiding worden toegelicht. Deze zal, indien zulks mogelijk is, aan de wensen van de kamer® tege moet komen. Kan dit niet, dan wor den de redenen aan de kamer mede gedeeld. welke daaraan bekendheid kan geven. Het onderling begrip tus sen gebruikers en de P.T.T zal hier door worden bevorderd. Het hgt niet in de bedoeling, dat de P.T.T.-kamers incidentele klach ten behandelen. Dit blijft behoren tot de competentie van de betrokken P. T.T.-directeuren. Klachten en wen sen van algemene aard daarentegen kunnen aan het secretariaat van de P.T.T.-kamer. Lange Noordstraat 48 te Middelburg worden gezonden. Het werk van de P.T.T.-kamer in onze provincie heeft inmiddels al re sultaat opgeleverd. Zo heeft zij er de hand in gehad, dat met de automa tisering van de telefoondienst te Hulst welke in verband met de hui dige omstandigheden aanvankelijk was uitgesteld, toch dit jaar nog een aanvang wordt gemaakt. De overige plaatsen in dit deel van Zeeland zul len naar alle waarschjjnheid het vol gend jaar volgen. JJ De heer G. W. van der Welle te Vlissingen, technicus (machinist) in de elektrische centrale der P.Z.E.M. heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van het bedrijf en het per soneel. De heer van der Welle werd met zijn echtgenote en kinderen ontvan gen in de conferentiezaal der centrale Zeeland aan de Edisonweg. waar hij in aanwezigheid van het gehele cen trale-personeel werd toegesproken door de hoofdopzichter der centrales de heer A. F. Linse. die de scheiden de namens bestuur en direetie in hartelijke bewoordingen dank bracht voor de toewijding en ijver geduren de ruim 41 jaar aan 't bedrijf bewe zen. Vervolgens werd het woord ge voerd door de personeelschef, de heer J. H. W. van Beuzekom. en door de heer G. Sanderse, technicus in de centrale, welke laatste namens het centrale-personeel dank bracht voor de zee,, prettige wijze van samen werken en de heer van der Welle een afscheidsgeschenk aanbood en aan mevrouw van der Welle een bloemstuk. Namens de personeelsver- (Advertentie) JUNKFR RUH gasfornuis Populair model eniging sprak de heer J. J. de Kok woorden van afscheid eveneens on der aanbieding van een aandenken. De heer van der Welle dankte ten slotte alle sprekers voor hun prettige woorden en goede wensen. Hij was dankbaar voor de goede verstand houding. die hij steeds heeft mogen ondervinden. In het IJzendijkse Raadhuis heeft ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M.. de schilderijen-expositie ..Het Boerenleven" geopend. Hij deed dit aan het slot van een toespraak, waarin hij diep in het wezen en de betekenis van de schilderkunst in ging en waarin hij wees op de slechts langzaam gegroeide interesse, welke de kunstenaar voor de boer had. Aanvankelijk was het landschap hoofdzaak en vormde de figuur van de boer niet meer dan een middel ter „stoffering" van dat landschap. Pas later is de belangstelling voor de boer als mens ontstaan. Ook de sociale positie van de boer, door de eeuwen heen, belichtte ir. Geuze aan de hand van bepaalde werken. Gelijk hij aantoonde, zag men de boer prak tisch nimmer als een onbezorgde en vrolijke mens afgebeeld, zelfs niet op bruiloftstaferelen. De angst voor stropende benden, angst voor mis oogst en oorlogen, beheersten zijn le ven. Zijn algemene economische po sitie. ook in wat betere tijden, was bovendien niet van dien aard dat hij volop reden tot lacheq had. Pas ge durende de laatste tientallen jaren is dat gaan veranderen. De opening werd bijgewoond door een zeer groot aantal gasten, waar onder de burgemeester van Vlissin gen. mr. B. Kolff, de heer G. van Waes. burgemeester van Westdorpe en vele bestuursleden van NCB, ZLM en andere landbouworganisa ties. De tentoonstelling, aldus de IJzen dijkse burgemeester, jhr. L.E.D.S. von Bonninghausen tot Herinckhave, is mede tot stand gekomen door het vele werk dat het personeel van de secretarie heeft willen verzetten. Hij bracht deze medewerkers dan ook hartelijk dank. z Tot 2 oktober a.s. is de expositie „Het Boerenleven" geopend. De r.-k. Academie voor lichamelijke opvoeding te Den Bosch, onderafdeling van de r.-k. Leergangen, zal worden uitgebreid met een driejarige revalida- tiecursus. Deze cursus, de eerste op dit gebied in Nederland, zal voor het revalidatiewerk de deskundigen opleiden, die de artsen terzijde kunnen s we' 'n over'e8T met hen zelfstandig de nabehandeling van de patiënten ter hand kunnen nemen. Vooral sinds de tweede wereldoor log heeft het revalidatiewerk een geweldige vlucht genomen. Zo werd het bijvoorbeeld in Engeland daar door mogelijk om van de 800.000 oor logsinvaliden er weer 672.000 in het arbeidsproces in te schakelen. De revalidatie tracht haar doel te berei ken door een bestaande lichamelij ke invaliditeit zoveel mogelijk te corrigeren en op te heffen met in- Voor de Middelburgse kantonrech ter verscheen een vertegenwoordiger van het gilde der duivenfokkers, de koopman J. B. uit Souburg. In de dagvaarding stond, dat J. in de tweede helft van het vorige jaar in zijn tuin een duivenhok had gebouwd en ge ëxploiteerd zonder een bouwver gunning. B. bestreed wat de verbali sant in een uitgebreid rapport had neergeschreven, want, zo zei hij, „het hok staat op wielen en nu is het een officieel vervoermiddel". Op 1 september 1957 was het de dag, waarop 40 jaren geleden de heer A. M. Koolwijk te Goes, technisch hoofd ambtenaar ie klas bij de PZEM in het district Bevelanden-Oost in dienst trad bij het voormalige elektriciteitsbedrijf te Vlissingen, dat op 1 januari 1929 in handen der PZEM overging. De huldiging van de heer Koolwijk had op 4 dezer plaats in Hotel de Koren beurs te Goes. Een groot aantal collega's en per soneelsleden was daar aanwezig, toen de heer Koolwijk, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen en kleinkinderen, werd welkom geheten door de directeur der PZEM, ir. T. Michielsen, die onmiddellijk het woord gaf aan de Commissaris der Koningin in onze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de raad van be stuur van het bedrijf de jubilaris har telijk dank bracht voor de belangrijke diensten ten behoeve van de elektrici teitsvoorziening in Zeeland bewezen en de verheugende mededeling deed, dat H.M. de Koningin de heer Kool wijk had begiftigd met de eremedail le in goud, verbonden aan de Oranje- Nassau-orde, waarna Z. E. hem het eremetaal persoonlijk op de borst speldde. De burgemeester van Goes, mr. ten Cate, wenste de heer Koolwijk daarna geluk en dankte hem voor al les wat hij ten behoeve van de ge meente Goes tot stand had gebracht. De secretaris van het bestuur der PZEM, mr. dr. R. W. Graaf van Lijn den voerde hierna het woord en het deed hem genoegen, dat de heer Kool wijk de juiste man op de juiste plaats is gebleken, waarvoor hij hem harte lijk dank bracht, mede namens het bestuur, waarna hij hem de gebruike lijke enveloppe met inhoud aanbood. De directeur der PZEM, ir. T. Michiel sen, kon zich met de woorden van de vorige sprekers volkomen vereni gen; hij hoopte volgend jaar, als de heer Koolwijk de pensioengerechtigde leeftijd hoopt te bereiken, nog eens een terugblik op de succesvolle loop baan van de jubilaris te mogen wer pen. Namens het bedrijf bood spreker de draagmedaille. behorende bij de onderscheiding, aan. De heer J. Noorman wenste namens het gehele personeel de heer Koolwijk geluk met diens jubileum en bood na mens directie en personeel een blij vend aandenken aan. terwijl mevrouw Koolwijk een bloemstuk ontving. Vervolgens voerden nog het woord de heer A. J. Gooijen, hoofdmonteur te Goes, die verschillende herinnerin gen ophaalde, de heer C. Ligthart- Schenk te Kruiningen (hoofdmonteur) de technisch hoofdambtenaar de heer J. Vader te Vlissingen namens de collega's, de personeelchef, de heer J. H. W. van Beuzekom, mede namens de administratie, terwijl de heer B. de Jonge te Middelburg namens de per soneelsvereniging dank bracht voor de prettige samenwerking, zulks on der aanbieding van een aandenken. Alle s'prekers wensten de jubilaris ge luk met diens onderscheiding. De heer Koolwijk dankte allen voor de gespro ken woorden en aangeboden geschen ken en verzocht de Commissaris der Koningin zijn dank voor de verleende onderscheiding te willen overbrengen. Nadat de heer L. Vuijk, hoofdmonteur te Goes, de heer Koolwijk nog enkele vriendelijke woorden had toegevoegd, wenste een oud-lid van het personeel, de heer P. Vette, de jubilaris geluk en werd de bijeenkomst besloten met het maken van enkele foto's. Als bijzon derheid kunnen wij nog vermelden, dat de hoogbejaarde moeder van de jubilaris in de gelegenheid was deze huldiging van haar zoon mede te maken. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 6 september, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.09 en 13.26 uur; te Terneu zen om 0.46 en 13.03 uur en te Vlis singen om 0.16 en 12.33 uur. De kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh, las in het proces-verbaal, dat het hok eerst een tijdlang op de grond gestaan had iets waarvoor B. een vergunning nodig had maar toen de duivenfokker in de gaten had. dat hem dit geld zou gaan kosten, bracht hij een viertal wielen aan, zodat de duivenwoning mobiel werd. ,,'t Hok heeft altijd op wielen gestaan, edel achtbare", zei B., „eerst waren het kleine wieltjes, later heb ik er gro tere onder aangebracht". Volgens bouw- en woningtoezicht waren de wielen niet door assen verbonden en of het „voertuig" bestuurbaar is werd betwijfeld. B. hield echter vol: „Het hele gedoetje staat op een wagen en ze kunnen me dus niks maken!" De kantonrechter besloot de zaak aan te houden tot 2 oktober a.s. De heren van bouw- en woningtoezicht zullen uitgenodigd worden een en an der te verduidelijken en bovendien zal dit „duivenhok op wielen" van alle kanten gefotografeerd worden, zodat de heren achter de groene tafel zich een beeld kunnen vormen van deze duivenwoonwagen. Tegen aanhangwagen Mevr. K. H. de P.. schooltandarts te Vlissingen, had op 18 april nog slechts een' week haar rijbewijs, toen zij al kennis maakte met een verkeersobsta kel van een minder gangbaar soort, n.l. een fiets met aanhangwagen. Het gebeurde op de Blauwedijk in Middel burg. Bij het inhalen, zo verklaarde zij, verkeek zij zich in de afstand en het vehikeltje werd geraakt, kantelde en de fietser viel op straat. Het liep overigens nogal los en mr. Lebret vor derde 20.De kantonrechter vol stond met 15. De chauffeur A. S. uit Biggekerke was twee dagen tevoren met zijn be stelauto op de Molenweg in Arnemui- den weggereden, waarbij hij langs een auto, die hem inhaalde, schampte. De officier vond deze onoplettendheid goed voor 30.mr. Moolenburgh deed er 5.af. De landbouwer J. T. uit Baarland bouwde op zijn land een schuur zon der vergunning, die voor zoiets ver eist is. Hij moest het hele bouwsel laten afbreken, later toen hij de vergunning had mocht het weer opgebouwd worden en al die on kosten werden door de kantonrechter vermeerderd met een tientje, conform de eis van de officier. In de duinen Dan was er nog de radiomonteur M. D. uit Nieuw- en Sint Joosland, die 21 augustus reeds „voor" was ge weest, omdat hij in Vrouwenpolder in de verboden duinen had gelo pen. Hiervan was door een wacht meester van de rijkspolitie (ambts- edig) proces-verbaal opgemaakt, maar ter zitting van 14 dagen geleden ver klaarde D„ dat het bewuste duin niet door prikkeldraad was omgeven of aangemerkt als „verboden terrein". De wachtmeester getuigde nu, dat aan het begin van de weg een verboden-toe gangbordje staat en dat D. hier langs gekomen was, voordat hij van de weg af het duin inliep. De zaak was nu duidelijk en nadat de officier twee rijksdaalders had gevraagd, werd D. veroordeeld tot 3.boete. achtneming van het feit dat kleine lichamelijke defecten reeds grote psy chische moeilijkheden kunnen ver oorzaken en dat beide een grote be lemmering kunnen zijn voor de nor male sociale aanpassing. Om dit te bereiken wordt door de artsen en spe cialisten in team gewerkt met para medisch personeel, zoals heilgymnas- ten, masseurs, Kruisverenigingen, maatschappelijke werker, psycho loog en het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Met name wat betreft de nabe handeling van de invaliden zijn in de laatste jaren de inzichten aanzienlijk gewijzigd, vooral wat de oefenbehan deling en de psychische therapie be treft. Reeds jarenlang geven de heil- gymnasten en masseurs, daaraan hun beste krachten. Mede door de nieuwe en betere behandelingsme thoden is men er echter van over tuigd dat de opleiding van de para medische krachten meer aan de re validatie dient te worden aangepast. Deze behoefte was ook in het Groot- ziekengasthuis te Den Bosch ge groeid. waar reeds sinds 1932 een afdeling psychische therapie was op gericht, die zich geleidelijk, en met name sinds daaraan een revalidatie arts verbonden is, tot een belangrij ke revalidatie-afdeling heeft ontwik keld. Anderzijds bereikten het cura torium van de r.-k. Academie voor lichamelijke opvoeding herhaaldelijk aanvragen om een dergelijke studie mogelijkheid in het leven te roepen Deze is nu door een voortreffelijke samenwerking van de beide instan ties tot stand gekomen. In het sportpark De cursus, die drie jaar duurt, zal evenals de andere lessen van de A- cademie in het sportpark De Vliert te Den Bosch worden gegeven en wel, onder leiding van de revalida- tie-arts dokter Bangma, door de do centen van de Academie. De stages zullen worden gemaakt in de reva lidatie-afdeling van het Groot-zieken- gasthuis. De opleiding, die open staat voor eenieder met een einddi ploma middelbaar onderwijs, zal lei den tot het examen heilgymnastiek en massage en daarnaast ook tot dat voor physio-techniek, terwijl tegelij kertijd de gelegenheid wordt gebo den om de bijzondere behandelings methoden voor de revalidatie te le ren kennen. Zij die in het bezit zijn van het diploma lichamelijke oefe ning M.O. of die het voor-examen voor het Staatsexamen heilgymnas tiek en massage met goed gevolg hebben afgelegd, kunnen terstond met het 2e leerjaar beginnen, dat in januari 1958 zal starten. Naar wij vernemen zal in het Groot, ziekengasthuis eerstdaags begonnen worden met de bouw van een twee tal noodgebouwen voor de revalidatie- afdeling, waarmee deze een van de best toegeruste in den lande zal worden. In de definitieve uitbreidings plannen van het ziekenhuis in het sa neringsplan Tolbrug is een aanzien lijke ruimte voor deze afdeling ge projecteerd. Het eenendertigste studiejaar der Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg zal 16 september in het auditorium der school worden ge opend met ee i verslag van de rec tor mafnificus over het afgelopen studiejaar. Aansluitend daarop vindt de overdracht, van het rectoraat plaats van prof. Dr. P.P. van Ber- kum. Tijdens de na afloop te houden receptie zal de heer G.J. de Vries afscheid nemen als lector in de eco nomische aardrijkskunde, dit in ver band met het bereiken van de 70- jarige leeftijd. Yerseke HULDIGING WETHOUDER In een buitengewone raadsvergade ring, vrijdag 6 september zal de wet houder P. de Koeyer gehuldigd wor den omdat hij op deze dag 30 jaar wethouder van onze gemeente is. Sedert 1919 is de heer de Koeyer raadslid voor de CHTJ en 6 september 1927 volgde zijn benoeming als wet houder. Verschillende keren was hij waarnemend burgemeester en als ambtenaar van de Burgerlijke Stand heeft hij vele paartjes in de echt ver bonden. Bij zijn 70e verjaardag in 1953 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassa11 Ondanks ziin leeftijd is de heer de Koever nog steeds zeer actief en met de gang van zaken in de gemeente en ook ver daar buiten, zeer goed on de boofffp. A°n belanrrgtolline* 7a1 b*»+ Ae iuhilaris rtöt on+brekpn daar hu bil alle inwoners 7eer helend en gerien ia. volen worden door bern met raad po daad t**>hr.lr»pn en vnrv «ri eerUi- 7aaV deed nnoi+ iemand we«fc pr»1 Knrnon DTl Vierrj Nog enige tijd wil de heer de Koeyer zijn beste krachten geven maar zijn plan is om volgend jaar zijn taak over te dragen. Eind augustus j.l. bedroeg het man tal werklozen ln Zeeland 1377 tegen 1290 eind juni. Verdeeld over de gewestelijke ar beidsbureaus waren de cijfers: Goes 224 (186): Middelburg 500 462); Ter- neuzen 507 (586) en Zierikzee 146 (56). Op aanvullende arbeidsobjecten wa ren nog 553 mensen tewerkgesteld. Het aantal vrouwelijke werkzoeken den bedroeg 125 (112). De aanvragen van werkgevers liepen iets terug. Woensdag 18 september wordt te Oostburg. traditiegetrouw, de jaar lijkse veetentoonstelling gehouden. Het is een jubileumexpositie, want het is de twintigste maal dat ze wordt georganiseerd. Met het oog daarop zal er een extra feestelijk tintje aan de tentoonstelling -worden gegeven, de bijdragen werden te„ ge legenheid van het jubileum eveneens waf hoger en men verwacht een zeer grote aanvoer, behoudens in enkele categorieën. Het staat reeds vast dat er bijna tweehonderd stuks rundvee zullen worden aangevoerd en verder verwacht men een groot aantal vet en handelsvee. Burgemeester K. Hoekzema, die voorzitter is van de tentoonstellings commissie. zal om 10 uur 's morgens1 de expositie openen, deze „maal in het Ledel Theater, waar ook de vele priizen opgesteld staan, welke na af loop van de keuringen door mr. Hoekzema zullen worden uitgereikt. (Advertentie) En 't betekent als het ware een. her wonnen leven, als ge. bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. Aanrijding Op het kruispunt Zuidlandstraat- Axelsestraat had gistermiddag een aanrijding plaats tussen een fietser en een auto. De fietser, de heer L. P. O. uit Axel. kwam uit de Zuidlandstraat en wilde links de Axelsestraat inrij den. Uit de richting Axel kwam een auto bestuurd door de heer G. F. M. V. vertegenwoordiger uit Eind hoven. De beide voertuigen kwamen met elkaa„ in botsing en de heer O. liep een hersenschudding op en ver wondingen aan hoofd en handen. Dokter van Zanten verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het ziekenhuis brengen. Sluiskil NIEUWBOUW N. H. PASTORIE Bezijden het Ned. Herv. jeugdge- bouw „de ark" zal voor de hervorm de gemeentenaren het tweede pro ject, de bouw van eigen pastorie, van een drie-delig plan in verwezenlij king gaan. Op sobere wijze, daar bij wars van iedere luxe aan in- en ex-terieur, zal de toekomstige behui zing van de plaatselijke predikant in bungalow-stijl worden opgetrokken. De verwezenlijking hiervan zal aan een niet onbelangrijk facet bijdra gen nl. de ontvangst in de nieuwe pastorie van de gemeentenaren, welke in de krappe behuizing van de huidige ontbreekt. In voorbereiding op de nieuw te bouwen pastorie is men reeds met het uitzetten begon nen en werd de ruimte hiervoor ge deelte omheind. Als derde punt van het plan staat een nieuw te bouwen kerk in de onmiddellijke na bijheid van deze objecten, doch fac toren van velerlei aard vormen hier toe nog steeds een belemmering. PARAATHEIDS-OEFENING Zondar dat ook maar een straal water werd gegeven heeft de plaat selijke vrijwillige brandweer in sa menwerking met de ziekenhuisbe- drijfsbrandweer op intensieve wijze haar paraatheid getoond. Vanaf de daken der paviljoenen en kapel werd op instructieve wijze getoond hoe te handelen wanneer de rode haan zou kraaien. Slangen werden in en uit gerold en om zoveel mogelijk daarbij de werkelijkheid van de sfeer te be naderen sloegen beide ploegen afzon derlijk e!kaars activiteiten gade. MUZIKALE TEGENGROET Het plaatselijk muziekkorps, popu lair genaamd de fanfare zal zaterdag a.s. te gast-zijn bij de Terneuzense harmonie, wat zal gelden als een muzikale bedankgroet voor de pret tige wijze, waarop de stadsharmo- nie te Sluiskil heeft geconcerteerd. De aardige geste van hun Terneuzen se gasten navolgend heeft het plaat selijk muziekbestuur gemeend even eens een muzikale groet te moeten brengen aan het Terneuzense zieken huis „Juliana". Hierna zal dan on der pittig marstempo de markt- kiosk worden opgezocht, alwaar aan de inwoners van de vaderstad een fanfare-concert zal worden aangebo den. Vrijdagavond om zeven uur komt de raad van onze gemeente bijeen. Aan het begin van deze raadsver gadering zal de heer D.J.A. v.d. Wal- le, die wijlen de heer P. Warnier opvolgt, als raadslid worden beëdigd. De agenda vermeldt een hele serie administratieve zaken. Verder is er een voorstel tot het voteren van gel den voor de verlichting van het to renuurwerk, een voorstel tot het aan gaan van een kasgeidlening met de Te Waregem in België Is de tien de Frans-Vlaamse Culturele Dag ge houden, waar afgevaardigden uit Nederland, België, Frankrijk en Zuid- Afrika getuigden van de eenheid der Nederlandse cultuur. Voor het werk tot behoud van de Vlaamse taal en cultuur in Noord-Frankrijk is, zoals men weet, ook in Nederland veel be langstelling. Met name ln en rond Hulst wordt aan de actie meegewerkt Een uiting van de grote belang stelling, die men in deze streek voor het werk heeft, was de spreekbeurt, welke de heer J.H. Stolte, voorzitter van de Frans-Vlaamse Dag te Hulst, te Waregem gehouden heeft. Verder waren er talrijke vooraan staande autoriteiten: de voorzitter van de Friese Beweging. Mary Pos, de voorzitter van de Zuidafrikaanse Vereniging in Nederland enz. In to taal waren er circa driehonderd men. sen, die door de voorzitter, de heer André Demedts werden verwelkomd. Mevrouw Teresa van Marcke decla meerde enkele gedichten van Frans- Vlaamse kunstenaars. De heer H. Brouckaert las het referaat voor van prof. G.B. Droege van de Universi teit van Chicago (die zelf verhinderd was). Deze Amerikaanse hoogleraar van Vlaamse afkomst, vroeg in zijn referaat de Franse regering het handvest der Verenigde Naties in toepassing te brengen op het Neder lands sprekende deel van haar be volking in het noorden. Frans-Vlaan deren heeft recht op onderwijs in zijn moedertaal, evenals Elzas-Lo- tharingen en de andere minderheden in de Franse staat dat hebben, al dus prof. Droege. De eerwaarde heer Ward Corsmit, hulpaaimoezenier van het „Werk dei- Vlamingen" te Rijsel, belichtte een veertigtal pentekeningen van de schil der Maurice Maes. Tijdens de mid dagzitting sprak de zeereerwaarde heer A. Geldof uit Douwaai (Fr.) over „Het Vlaamse bewustzijn in Frans-Vla anderen", waarna de heer J.H. Stolte een causerie hield over ..Nederland ten opzichte van Frans- Vlaanderen". Hij benadrukte daarin dat ons land door zijn bevoorrechte positie een grotere verantwoordelijk heid voor het behoud van de Neder landse cultuur in Frans-Vlaanderen heeft Hij beval bij de Nederlanders de tweetalige Frans-Vlaamse tijdschrif ten aan. zonder welke de strijd on mogelijk zou zijn. De secretaris, de heer Luc. Verbe- te. gaf een verslag van de activi teiten voor en in Frans-Vlaanderen gedurende de laatste tien jaar. waar na dr. Jan Klaas, directeur van het Zuidvlaamse Kultureel Tijdschrift Notre Flandre Vlaamse Heerd" de uitslag van het ..landjuweel Vital Celen" bekendmaakte. Daaruit blijkt een grote opleving van de Neder landse taal en cultuur in het Vlaam se deel van Frankrijk. De inzendin gen hebben een hoog wetenschappe lijk niveau bereikt. De tiende Frans- Vlaamse Culturele Dag werd beslo ten door de heer André Demedts met een appèl aan alle wetenschappelij ke en culturele verenigingen in de Nederlanden, om de Franse regering te bewegen weer onderwijs in het Nederlands te geven in de Frans- Vlaamse scholen. Coöp. Boerenleenbank te Lamswaar- de en een voorstel tot restitutie van de kosten van het oostelijk trottoir van de Zoutestraat aan het wegschap Hulst - de Paal. Ernstig verkeersongeval Op de Stationsweg heeft een ern stig verkeersongeval plaats gehad, waarvan G. M. de C.uit Kemseke IB.) het slachtoffer is geworden. Hij passeerde met zijn bromfiets een geparkeerd staande auto en op het zelfde moment werd hij eveneens ge passeerd door 'n wagen. De chauffeur daarvan verklaart de bromfietser voldoende ruimte te hebben gelaten. Deze zwenkte evenwel zo ver uit, dat hij door de auto werd gegrepen. Met het hoofd kwam hij tegen het voer tuig terecht. Ernstig gewond (sche- delbasisfractuur) werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. St.'Jansteen FIETSPAD LANGS TRAGEL IS VOORTDUREND GEVAAR Een prachtige weg, fietspad, trot toirs en verlichting: dit vindt men op de vroegere beruchte Tragel. Wat zich echter naast het rijwielpad be vindt schreeuwt dringend om een op lossing. Aan de ene zijde bestaat het fietspad uit 3 plaveien. Hiervan zijn er echter op vele plaatsen maar 2 zichtbaar, terwijl de derde schuil gaat onder onkruid en gras. Naast het fietspad groeit er groot en klein onkruid, waarin verborgen zijn ver schillende grote en kleine „hopen" plaveien. L.V. die uit de richting Hulst kwam. maakte met deze stenen reeds kennis en sloeg over het stuur van zijn rijwiel en bleef liggen. Een toevallig passerende automobilist, reed direct naar dokter A. te St» Jansteen. Dokter A. was binnen een enkele minuut op de plaats des on< heils, maar nu bleek, dat het slacht offer teveel aan Bacchus had geof ferd en dat hij geen verwondingen opliep. Alhoewel dus dit slechtoffer door zijn eigen schuld kennis maakte met de stenen, zijn hier, wanneer er geen verbetering komt, nog ongeluk ken te vrezen. Graauw KERMIS Zandberg had zijn jaarlijkse ker- mis, die zaterdagnamiddag door e«n bezoek van onze fanfare aan het ge hucht werd ingeluid. Alhoewel het weer zondag helemaal niet mee werkte, was het er tamelijk druk. Zo bijvoorbeeld werd aan de schie ting op de liggende wip door 70 schutters deelgenomen. Ook de dans- lustigen kwamen aan hun trek in zaal Juliana. Stoppeldijk KERMIS FAULUSPOLDER De kermis te Pauluspolder behoort weer tot het verleden. Hoewel het weer allerminst meewerkte, zijn het voor de buurtbewoners toch weer een paar prettige dagen geworden. De schietingen en de gaaibolling trokken behoorlijk belangstelling. Ook de volksspelen voor de kinderen verlie pen weer in de beste stemming. Het slechte weer was er oorzaak van. dat het bal-champêtre minder druk be zocht werd dan vorige jaren. Hontenisse RAADSVERGADERING. Vrijdagmiddag om 3 uur komt de raad van onze gemeente bijeen. Veertig jaar is de heer J. Bierens te Kapelle lid geweest "van de vrij willige brandweer in deze gemeen te. Vele jaren was hij commandant hiervan. Enige tijd geleden heeft hij reeds officieel afscheid genomen als zodanig maar hij deed toen ook de toezegging dat hij nog aan zou blij ven als commandant tot er een nieu we was gevonden. Thans is dit voor elkaar gekomen. De heer Bierens zal namelijk als commandant worden op gevolgd door zijn zoon. de heer W. Bierens. Ook de onder-commandant van de brandweer in Kapelle, de heer D. Lansen, die ruim 30 jaar lid was van het vrijwillige brandweer korps, is er nu definitief mee opge houden. Hij zal als ondercomman dant worden opgevolgd door de heer M. Ganseman. Zoals bekend wordt de gereedko ming van de duizendste na de oorlog gebouwde woning van de gemeente Terneuzen. met enige feestelijkheid gevierd. Deze feestelijkheid is thans uitgesteld tot 27 september. Op die dag om 2 uur zal de duizendste nieuwe woning (in de Spoorstraat te JSluiskil) plechtig ingehuldigd worden. De 80 meter hoge televisietoren met zijn mast van 45 meter te Goes nadert nu met rasse schreden z'n vol tooiing. Nadat de lift Is gereed ge komen, is de P.T.T. met spoed be gonnen om de instrumenten te plaat sen. De P.T.T. zal naar alle waar schijnlijkheid nog ongeveer drie we ken nodig hebben, waarna men kan beginnen met het proefdraaien. Met het uitwendige van de toren is men thans bjjna aan het eind der werk zaamheden gekomen, alleen moet het bordes waarop een gewicht van ongeveer 1 ton kan worden geplaatst, nog worden afgewerkt. Rondom de televisietoren zal een cirkelvormige weg worden aange legd. waardoor het publiek de kans wordt geboden de toren van nabij te bezichtigen. De directieketen zijn en worden daarvoor reeds opgebro ken. De opzichter gaat zich nu op de derde verdieping installeren, ter wijl op de vijftiende verdieping de keuken, waarin zich een bar bevindt, zal worden ingericht, waar de werk lieden voortaan hun kopje koffie kun nen nuttigen. Het gehele bouwwerk bestaat uit 21 verdiepingen waarvan er 19 met de lift zijn te bereiken. Met een snelheid van 1 meter per seconde, dus in 80 tellen is men met deze lift van de begane grond op de 19e verdieping. Men kan echter ook de trap nemen, welke maar liefst ruim 400 treden telt. Het draag vermogen van de lift is 600 kilo voor goederen, terwijl 8 personen tegelijk vervoerd kunnen worden. Naast winnaar 111

de Stem | 1957 | | pagina 2