Naar roemloos einde Londense conferentie Klein, kleiner, kleinst Veel stuurmanskunst van min. Samkalden Spitsuur in Venetië.... Opnieuw roofoverval op pompstation Negen °P ty negerstudenten ceum te Little geweerd Rock Ontploffing in Franse mijn Russische nota 's over Syrië Codificatie B.W. Buit670gulden Bestedingsbelasting in India DAGBLAD VOOR ZEELAND Vader en drie broers aan liet altaar Plaatselijk regen Beschuldigingen aan Westen Vaccin tegen A-gricp Franse parlement eerder bijeen Frans konvooi in hinderlaag Twee monteurs vielen van steiger Soldaten stonden schouder aan schouder Zwitserse politie contra Russische functionarissen A-griep ook in Vaticaanstad 97e JAARGANG No. 22547 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Vóór Cod, Kcmtntfn est VtitrXani DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBXTRG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De spanningen aan het internationale politieke front blijven gehandhaafd. Met de ontwapeningsbesprekingen te Londen is men gisteren geen stap verder gekomen. Men verwacht nog deze week het einde van de conferentie'., Zorinde Russische afgevaardigde, verklaarde daar, dat zijn „ISjet" van de vorige iveek de opvattingen van Moskou weerspiegelde. Vandaag komt de subcommissie opnieuw bijeen. In het Midden-Oosten, waar Syrië zich nog nauwer met Egypte wil gaan aansluiten, maakt men ook al geen vorderingen. De Sovjet is op dit terrein gekomen met nieuwe beschuldigingen aan het adres van het Westen. In een gang in een mijn bij de Franse stad Decazeville heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan vijf van de 33 arbeiders in de gang worden vermist. Drie mijn werkers kwamen om het leven. Van de arbeiders, die zich heb ben kunnen redden, zijn er drie zwaar gewond. Pater Leo Bakker S.J. zal zon- J dag om tien uur in de St. Petrus Canisiuskerk te Nijmegen zijn S plechtige eerste H. Mis opdragen. Zijn vader, de weleerw. heer G. Bakker, die op latere leeftijd de H. Priesterwijding heeft ontvan- gen, is presbyter-assistens. ter- I wijl zijn broer pater Rob Bakker S S.J. diaken is. Een andere broer pater Piet Bakker S.J. is sub- 1 diaken. J MEVROUW ROOSEVELT is in Mos kou aangekomen om als journaliste een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen. ADENAUER EN HEUSS zijn aanwe zig geweest bij de begrafenis van de oud-burgemeester van Berlijn, dr. Suhr. Honderdduizend Berlijners be wezen hun vroegere burgemeester de laatste eer. IN CAIRO zijn verscheidene personen gedood toen op de groentemarkt een koelcel ontplofte. HET AMERIKAANSE ministerie van defensie heeft plannen gemaakt voor een voortdurende controle op de mate van radioactiviteit in de atmosfeer. NIEUW-ZEELAND wil geen kern wapens hebben en wenst ze evenmin in opslag, aldus deelde de vice-pre mier Holyoake mee. na besprekin gen met de Britse minister van de fensie. DR. LEE FOREST, een Amerikaans uitvinder, heeft op zijn 84e verjaar dag een octrooi aangevraagd voor een televisietoestel dat aan de wand kan worden gehangen als een schil derij. DRIE GEWAPENDE mannen over vielen in Johannesburg een auto, waarbij zij een buit van honderddui zend gulden aan loongelden meena men. IN ROTTERDAM IS, bij de aanvang van het nieuwe schooljaar, een te kort van 60 leerkrachten voor het lager- en uitgebreid lager onderwijs. RIDRUEJO, de Spaanse dichter, die tegen het bewind van Franco is, werd na een verblijf van 144 dagen in de gevangenis, weer op vrije voe ten gesteld. BIJ DE TREINRAMP op Jamaica vo^ens de officiële gegevens, Personen omgekomen. Er zijn 700 gewonden. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt gister avond 23.15 uur: Aanvankelijk hier en daar enige regen of motregen. Later versprei de opklaringen maar ook enkele 'n. Matige nu en dan krachtige wind ruimend naar zuidwest tot west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Aanvankelijk lichte zuidenwind «ij zware bewolking en nevelig weer. Daarna matige wind uit het uiüwesten. Betrokken met lichte egen of motregen bij tussenpozen. Plaatselijk mist. tvt-ï anc*aa§: "'-on onder 19.19 uur. Maan op 17.21 uur. JBen: zon op 5.59 uur. Maan onder 3.13 uur. Moskou heeft nl. in een drietal no ta's de V.S., Engeland en Frankrijk er van beschuldigd, dat zij „hun zenuw oorlog tegen Syrië versterken" en een gezamenlijke actie tegen dat landvoor- bereiden. Dezr beschuldiging wordt geuit in nota's aan de drie mogend heden. die Gromky gisteren aan de ambassadeurs van deze landen over handigde. In de nota's wordt o.m. opnieuw de suggestie gedaan, dat de vier grote mogendheden, die permanent lid van de Veiligheidsraad zijn, verklaren dat zij het gebruik van geweld als middel om bestaande geschillen in het Mid den-Oosten te regelen, veroordelen en zich verplichten om zich niet te men gen in de binnenlandse aangelegen heden van de landen in dat gebied. Jordanië heeft verzocht om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties ter bespreking van „de ernstige toestand die is ontstaan door in breuken op de algemene bestands overeenkomst door Israël." „Uiterst ernstig Loy Henderson. deskundige voor het Midden-Oosten van liet Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft na terugkeer van zijn reis naar enige landen van het Midden- Oosten, te Washington verklaard, dat de toestand in Syrië „uiterst ernstig" is. Deze toestand heeft niet alleen in- voled op de situatie in het Midden- Oosten, maar zou ook „ernstige gevol gen voor de veiligheid van de gehele vrije wereld kunnen hebben". Unie Syrië-Egypte Blijkens een egmeenschappelijk Sy- risch-Egyptisch communiqué hebben de beide landen te Damascus een over eenkomst gesloten tot oprichting van een economische unie. Deze overeen komst stelt de doeleinden van deze unie vast, alsmede de methode, die bij haar verwezenlijking moet worden ge volgd. Zij voorziet in de instelling van een gemeenschappelijke commissie, die tot taak heeft concrete plannen ter verzekering van de verwezenlijking der economische unie te bestuderen en voor te stellen. Binnen drie maanden moet deze commissie verslag uitbren gen over haar werkzaamheden. De Israëlische ambassadeur in Was hington, Abba Eban. heeft in Jeruza lem gezegd, dat Israël de kwestie van de Westelijke en Russische wapen leveranties aan Arabische landen met de Verenigde Staten zal bespreken. Op een persconferentie zei Eban, dat Israël de status quo in Gaza, Sinai en de Golf van Akaba drie gebieden waar troepen van de V.N. zijn gele gerd wil handhaven. Israël wenst, dat deze troepen daar blijven. Israël zal de kwestie van de vrije vaart door het Suezkanaal ter sprake brengen als de begroting voor de vrijmaking van het kanaal in de al gemene vergadering der V.N. aan de orde is. (Van onze parlement, medewerker) Nauwelijks had minister Samkalden in zijn antwoord aan de Tweede Ka mer op de algemene beschouwingen op het nieuwe Burgerlijk Wetboek verklaard, dat voor hem alleen dat aanvaardbaar zou zijn, wat strookt met de rechtsopvattingen van het Ne derlandse volk, of er ontbrandde 'n nieuwe strijd tussen hem en mr. van Rijckevorsel (KVP) over de princi piële punten in het ontwerp. Deze strijd zal eerst vandaag bij de stem ming over de amendementen beslist worden. Mr. van Rijckevorsel wilde niets weten van het schrappen van het ar tikel, dat verbiedt iemand die bij rechterlijk vonnis van overspel is overtuigd met de medeplichtige aan dat overspel nog te huwen. Hij was teleurgesteld omdat de minister hier mee juist niet doet wat hij beloofd heeft: alleen dat in het B.W. ver werken, wat met de algemene rechts opvattingen overeenkomt. Een groot deel van het volk is het volgens hem hier niet mee eens. Dat er tegen dit verbod veel ge zondigd wordt een van de argu menten van de minister is geen reden om het af te schaffen. Integen deel, men moet dan dubbel waak zaam zijn. Het beroep op de rechter lijke macht vond hij eveneens onjuist. Er zijn ook heel wat rechters, die het standpunt van de minister niet delen. Argumenten van de regeringscom missaris prof. Drion, die het recht in Engeland als voorbeeld had gesteld waar men op het standpunt staat, dot overspel juist in d*» hand wordt ge werkt, als men later toch niet tot trouwen kan komöp, vond mr. van Rijckevorsel heletfjaal geen argu ment. Een afdeling van het instituut Pas teur te Porigeux in Frankrijk heeft een vaccin tegen Aziatische griep be reid, maar er is voor elke dosis één bevrucht ei nodig en er zullen miljoe nen van zulke eieren beschikbaar moeten zijn om de fabricage nut te doen hebben. De Franse ministerraad heeft gis teren besloten het parlement tegen het einde van deze maand in buiten gewone zitting bijeen te roepen, waar schijnlijk op 24 september, ter be spreking van het plan van de rege ring voor politieke hervormingen in Algerië. Het einde van het zomer reces was vastgesteld op 2 oktober. Een vertederende foto van een kuikentje van een Chinese dwerg kwarteldat enige dagen geleden in Stockholm is geboren. Het kleine donzen balletje is niet veel groter dan een hommel... Minister Samkalden haastte zich te verklaren, dat het in ieder geval de bedoeling niet is, om door dit schrap pen van artikel 89 de laakbaarheid van overspel te verminderen. Hij be riep zich vooral op de rechtspositie van de kinderen, die er de dupe van zouden worden, wanneer geen huwelijk gesloten kan worden. Voorts vond hij, dat dit verbod bij straf rechterlijke vervolging een dubbele straf zou inhouden. Vermoedelijk zal mr. van Rijcke vorsel deze slag niet winnen, want de rechtervleugel in het parlement is in deze zaak niet homogeen. De C.H. kon wel eens met de minister mee gaan stemmen. Alimentatie Een zaak, die er beter voorstaat, is de alimentatiekwestie. De minister hield als een verstandig stuurman het midden tussen de P.v.d.A., die zelfs de wettelijke plicht tot onder houd van kinderen en ouders onder ling wil afschaffen en de rest van de Kamer, die ook voor verdere graden de familieband met deze plicht wil de versterken. In ieder geval zal het amendement Zeelenberg (P.v.d.A.) wel sneuvelen. De minister was van mening, dat het vooral tegenover de man met de kleine beurs in deze tijd, waarin de zorgen in een gezin veel meer dan vroeger op de toe komst van de kinderen gericht zijn, onrechtvaardig zou zijn te strenge on derhoudsplichten te scheppen. Dat dit morele plichten zijn erkende hij, maar men kan, volgens hem, niet al les in een wet gaan regelen.' Een eerste poging om het gesprek op gang te krijgen tussen de verschil lende levensbeschouwingen over de mogelijkheid van onderling beraad over een herziening van de wetgeving op het gebied van de echtscheiding, verbeterde de minister door erop te wijzen, dat het slechts om een strikt formeel gesprek gaat, dat heel voor zichtig is opgezet, terwijl iedere in vloed van de regering op de uitkomst daarvan met zorg is vermeden. De minister was teleurgesteld over de weinig toeschietelijke houding van de K.V.P. en meende, dat er een misverstand bestond, omdat de sug gesties van de Eerste Kamer erbij waren gehaald. Het gesprek is reeds lang voordat die Kamer zich had uit gelaten, voorbereid. Succes heeft mr. van Rijckevorsel nog gehad met 2pjn voorstel om de precaire en ingewikkelde kwestie der kunstmatige inseminatie door een aparte commissie te doen onderzoe ken. Vandaag zal de behandeling met de stemming over een aantal amen dementen en nog vele artikelen wor den besloten. - Spitsuur in Venetië...? Het lijkt er wel wat op, doch in Merkelijkheid werd de foto gemaakt tijdens de jaarlijkse wedstrijd voor gondeliers die duizenden en duizenden toe risten naar de Dogenstad lokte. De traditionele race werd dit jaar gewonnen door de gebroeders Pal-mirt en Giuseppe Fungher Vanmorgen omstreeks vier uur heeft een circa 25-jarige jongeman, gewa pend met een pistool, een roofover val gepleegd op het benzinepompsta tion aan de Haagseweg no. 2, gelegen bij de afsplitsing Rijksweg - Sloter- weg. De 23-jarige pompbediende B. Brouwers gaf onder bedreiging met het pistoal zijn geldtas, waarin slechts 670 gulden zat, af. Dit is de derde overval op een benzinepompstation binnen twee maanden tijds. Volgens de politie komt het signalement van de dader niet overeen met dat van de twee eerder eveneens in de vroege morgen gepleegde overvallen, res pectievelijk in de nacht van 7 op 8 juli (buit ruim 9 mille) tussen Am sterdam en Utrecht en in de nacht van 25 op 26 augustus (300 gulden) te Utrecht. Onmiddellijk na de overval waar schuwde de pompbediende de politie. Nadat hij de tas in zijn bezit had gekregen was de overvaller verdwe nen met een wagen merk Austin of Een Frans militair konvooi is op de weg van Perregaux naar Ain Fa res, 70 km ten zuidwesten van Oran, in een hinderlaag geraakt. Zeven man van het konvooi sneuvelden en zes werden gewond. Twee vracht auto's werden in brand gestoken. Tijdens de overval werd Ain Fares door opstandelingen aangevallen naar het schijnt bij wijze van afleidings manoeuvre. Gistermiddag is de 21-jarige mon teur F.C. Backhuis uit Stein tijdens werkzaamheden in de koninklijke Ne derlandse papierfabriek te Maas tricht van een 4 meter hoge rolstei- ger gevallen. In bewusteloze toestand werd de jongeman per ambulance naar het ziekenhuis ,,St. Annadal" te Maastricht overgebracht, waar hij in de loop van de avond aan de be komen verwondingen is overleden. Hij was ongehuwd. Het ongeval gebeurde doordat de steiger begon te schuiven. Ook een tweede monteur viel van de steiger, precies boven op zijn col lega. Deze bekwam geen letsel. Een negermeisje lieeft gis. teren in Little Rock (Arkan. sas) verscheidene malen ver geefs geprobeerd door een cordon van leden van de na. tionale garde rondom het ge meentelijk lyceum van de stad te breken. Ongeveer 200 man van de nationale garde had, op he vel van gouverneur Faubus, de wacht bij de school be. trokken, om te verhinderen, dat negerleerlingen de school zouden binnengaan. Het hoofd van de school had dins dag. na een bevel van een federale rechter om de rassenscheiding op het lyceum op te heffen, verklaard, dat negen negerleerlingen die voor het, nieuwe schooljaar ingeschreven zijn, toegelaten zouden worden. De gouverneur verzette zich tegen op heffing van de rassenscheiding. Maandag zei hij, dat hij vreesde voor gewelddaden en hij riep mili tairen op om de integratie op het lyceum te beletten. „Ga terug, nikker'''' De militairen stonden gisteren schouder aan schouder voor de school en het negermeisje, dat door een troep schreeuwende blanken was omgevenkon er niet door, hoewel zij het op ver scheidene plaatsen probeerde. Verscheidene blanken schreeuw den: „Ga terug naar waar je hoort, nikker", doch zij lieten haar overigens ongemoeid. Toen later nog eens acht negerkin deren probeerden de school bin nen te gaan. werden ook zij terug gestuurd. De bevelhebber van de nationale garde zei. dat gouver neur Faubus de school tot verboden gebied voor negers heeft verklaard. In Van Buren in Arkansas is de rassenscheiding op de middelbare school zonder incidenten geëindigd: 23 negerleerlingen zijn daar dins dag rustig naar school gegaan. Het hoofd van een lagere school in Alcao (Tennessee) daarentegen weigerde de inschrijving van 26 negerleerlingen in zijn school, die tot nu toe slechts door blanken werd bezocht. Mishandeling In Birmingham (Alabama) wordt een onderzoek ingesteld naar de mishandeling van een 34-jarige ne ger, die volgens zijn zeggen door blanken, die in twee auto's waren komen aanrijden, ontvoerd, gesla gen en ontmant* is. De blanken hadden hem gezegd: ,,Dit zal ge beuren als de rassenscheiding op de scholen in Birmingham wordt opgeheven". De neger is in een ziekenhuis op genomen. De sjerif van Birmingham ver klaarde gisteren dat, voor zover bekend, de mishandelde neger geen deel uitmaakt van een beweging om een einde te maken aan de ras senscheiding op de scholen en dat er geen spanning als gevolg van deze aanval is ontstaan. Ford Anglia, die zonder licht aan kwam rijden. In de geldtas bevond zich de opbrengst van de vorige avond en hetgeen de pompbediende in zijn dienst had ontvangen. Het signalement van de dader is: circa 25 jaar, lang plm. 1.70 m, don kerblond krullend haar met hoge kuif, gekleed in een donkerblauw ge ruit kostuum en wit overhemd. Ter stond is de politie in Leiden en Den Haag gewaarschuwd en zette zon der succes de radiowagen een achtervolging op de Haagseweg in. Na de overval op het station aan de Utrechtse weg heeft de politie van het bureau Overtoom de in haar ressort liggende vijf pompstations geadviseerd beveiligingsmaatregelen te treffen, o.m. het doen aanbren gen van een sirene of claxon en het bij de hand houden van een afweer- wapen, bijvoorbeeld een wapenstok. Ook de eigenaar van het station aan de Haagseweg had dit advies gekre gen, doch zo vertelde de politie geen enkele maatregel genomen. Dit pompstation ligt zeer afgele gen en er is 's nachts maar één man aanwezig. Bezoek Een merkwaardig toeval bij deze overval is, dat nog kort tevoren een rechercheur met de pompbediende had gesproken en daarna nog ge ruime tijd buiten het gebouwtje had geobserveerd. Kort na drie uur maak te hij een praatje met de pompbe diende. Tot ongeveer vier uur bleef de re chercheur in de omgeving van het pompstation, daarna keerde hij met zijn wagen naar de stad terug. Nau welijks in Zuid aangekomen hoorde hij via de radio een oproep van een der R.A.D.-wagens om naar het pomp station te gaan. IJlings reed hij naar de Haagse weg terug. In de berm langs de Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest heeft een wacht meester van de rijkspolitie de lege, uit de auto geworpen geldtas gevon den. Een inspecteur van het bureau Overtoom is reeds in Oegstgeest om een nader onderzoek op de vindplaats in te stellen. Op het vliegveld van Zurich heeft zich de vorige week een in cident voorgedaan, toen vier func tionarissen van de Sovjet-ambas sade probeerden een 71-jarige Rus sische vrouw, die op weg was naar Buenos Aires aan te houden. De functionarissen zijn toen door de Zwitserse politie uit de hal voor doorgaande passagiers op het vliegveld verwijderd. De vrouw, mevr. Zlata Fridman, was op 25 augustus uit Moskou in Zurich aangekomen met een kaartje voor Rome en alle visa die zij nodig had, behalve een door- reisvisum voor Italië. In Rome was zij toen opgehouden en de Sovjet- ambassade daar wilde haar terug sturen naar Moskou. Zij vloog ech ter terug naar Zurich, waar een kennelijk geivaarschuwde functio naris van de Sovjet-ambassade in Zwitserland haar in de hal voor doorgaande passagiers aanklampte. Hij wilde haar meetrekken, doch toen de politie tussenbeide kwam, vertrok hij. Daags daarna arriveer den vier andere Russen van de am bassade, die probeerden mevr. Fridman met geweld mee te voeren doch zij werden door de Zwitserse politie buiten de hal gezet. Mevr. Fridman verklaarde, dat zij in Moskou een kaartje voor Buenos Aires had gekocht en niet gemerkt had, dat zij een kaartje voor Rome kreeg, zonder doorreisvisum. Zij is later toch uit Zurich naar Buenos Aires doorgereisd nadat haar doch ter, die zij daar ging bezoeken, getelegrafeerd had, dat de reis be taald zou worden. De Aziatische gi-iep heerst thans ook in Vaticaanstad. Om te voorko men dat ook paus Pius XII door deza ziekte besmet zal worden, zijn specia le maatregelen getroffen, zodat de paus zowel in het Vaticaan als te Castel Gandolfo duizenden mensen uit alle delen van het land in audiëntie kan blijven ontvangen. De Indiase tweede kamer heeft gisteren een wetsvoorstel aan vaard, volgens hetwelk de rijk ste mensen van het land belas ting moeten betalen overeen komstig het bedrag, dat zij per jaar uitgeven. Deze belasting, die tot dusver nog nergens was bedacht, treft in India de ongeveer 8.000 mensen, wier zuivere inkomen de 36.000 ropijen (ongeveer 27.500 gulden) per jaar te bo ven gaat. Van het bedrag, dat zij boven de 30.000 ropijen uit geven, betalen zij voor de eer ste tienduizend tien procent belasting, van de tweede tien duizend twintig procent enzo voort, tot honderd procent toe. Het wetsvoorstel heeft ten doel verspilling en belastingontdui king tegen te gaan en het spa ren en beleggen aan te moedi gen.

de Stem | 1957 | | pagina 1