Principiële verschillen in Kamer bij codificatie Burgerlijk Wetboek Wettelijke onjuistheid, oordeelt mr. de Gou Belangstelling voor Dior Russisch standpunt inzake ontwapening onzeker nog Bonn verzocht uitstel wegens verkiezingen bioscoop Lloyd naar Belgrado KVP vreest voor afglijden in socialistische richting Beleggingen in woningbouw Mogelijk betere betrekkingen Rusland-Israël Russische hulp byrie aan Schatkist weer wat voller Hogere winst Koninklijke DAGBLAD VOOR ZEELAND Russische raket was 30 meter lang Nieuw projectiel voor Britse luchtmacht Het vriendschapsverdrag Nederland-V.S. j Zelfde temperaturen 5 M\Veer(syerwach,'ng van het K.N. vanavond, opgemaakt De Duits-Russische besprekingen Moskou schond vertrouwen 97e JAARGANG No. 22546 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Beigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voo» Cod, Remingin en Vtitfüni WOENSDAG 4 SEPTEMBER 18L7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35)^ Het blad „Goedok", het orgaan van het Russische ministerie van verbindingen, schreef gisteren, dat het nieuwe intercontinentale projectiel een vleugelloze raket met een lengte van ongeveer dertig meter is. Volgens de schrijver van het betrokken ar tikel, Mezentzef, kan de raket een snelheid van meer dan 20.000 kilometer per uur bereiken. Bepaalde gegevens doen ver onderstellen, dat de raket geen grotere afwijking heeft dan tien tot twintig kilometer, aldus „Goedok". De Britse luchtmacht, die reeds beschikt over het geleide projec tiel voor de lange afstand „Blood hound", wordt nu ook voorzien van een projectie] dat de naam „Thunderbird" draagt en ver vaardigd wordt door de „English Electric Company". De debatten, die gisteren in de Tweede Kamer zijn begonnen over de confidicatie van het Burgerlijk Wetboek, tverden, na de uitvoerige voorbereiding, als een bij uitstek juridisch.tecbnisch debat tegemoet gezien, In de stukken wordt opgemerkt, dat men na de uitvoerige behandeling van de zgn. vraagpunten met minister Donker en de (Van onze parlementaire medewerker) befaamde jurist professor Meyers, nu wel geen principiële kwestie in grote stijl zou gaan aanpakken. Het is heel anders uitge komen. De eerste dag, waarop de Kamer over deze belangrijke zaak algemene be schouwingen heeft gehouden, is op som mige punten juist gebleken, dat er princi piële tegenstellingen bestaan. Achter de regeringstafel zat ditmaal als minister van justitie prof. mr. I. Samkalden, terwijl de plaats van wijlen prof. Meyers als regeringscommissaris werd ingenomen door de Leidse hoog leraar prof. mr. Drion. Vandaag zullen beiden aan het woord komen en de Kamer beantwoorden, die de volgende punten uit het eerste boek van het B.W. (personen- en familierecht) vooral naar voren bracht: 1. Plicht tot onderhoud (z.g. alimentatieplicht). Een rechtse meerderheid, gesteund door de V.V.D., is in verzet geko men tegen de socialistische pogingen om deze plicht, zelfs van kinderen tegenover ouders, uit de wet te verwijderen. Mr. Bachg (KVP) heeft hiertegen in gebracht, dat zijn fractie zich met de grootste kracht zal verzetten tegen het afglijden in de socialistische richting, die het familie- en gezinsrecht ern- DE INSCHRIJVING voor de T.H. te Eindhoven is gistermorgen begonnen. De eerste student die zich opgaf was de 18-jarige J. Wijffels uit Eindho ven, zoon van de secretaris van de T.H., drs. A. Wijffels. CYRANKIEWICZ, premier van Polen, heeft een geheim bezoek aan Oosten rijk gebracht. Hij was de gast van een vooraanstaande Oostenrijkse com munist. DE INDONESISCHE zaakgelastigde in Den Haag is naar Djakarta ver trokken voor overleg met zijn rege ring. DE SOVJET-UNIE heeft onlangs twee onderzeebootjagers aan de Oostduit- se marine geleverd. OP DE HEI in Hilversum is de tas met vakantie- en ziekenfondsbonnen teruggevonden, die de vorige week in de telefooncel in Amsterdam ver geten was door een kantoorbedien- Een bedrag van 2200 gulden was verdwenen. GHANA EN ISRAëL zullen samen een scheepvaartmaatschappij oprich ten. De maatschappij zal Black Star in nnft ?n eeft één schip van circa 10.000 ton. DE MILITAIREN van land- en lucht macht zullen over het jaar 1955 een uitkering van 3% ontvangen en 6% over het tijdvak van 1 september tot 31 december 1956. BELASTINGVERLAGING is toch mo gelijk. In Australië zijn verlagingen aangekondigd voor maatschappijen en belastingplichtigen die een gezin moeten onderhouden. JAPAN heeft bij de Sovjet-Unie ge protesteerd tegen de voortdurende kernproeven. HET SLECHTE WEER is er de oor zaak van dat het zoeken naar de twee Nederlandse bergbeklimmers in Oos tenrijk gestaakt is. EEN DRONKEN MAN, die met zijn 5„?ter.°P zijn vrouw inreed en na- «fit een ongeluk kreeg, is vL.,!ïrYn r de Amsterdamse recht- vnnrmaer2°Ya,eeld tot twee maanden 3 en zes maanden ont zegging uit de rijbevoegdheid. j ,?.aSavond 23.15 I deriiiv»"!.""" uur: Veran- J kf1iiU ,WOlkmK met hoofdza- seliik „Tv ?e kuststreken plaat- zwakke buien. Aanvankelijk zwakke Y^axterlijke wind, later J deliike rinL™ ge wina uit zui" dertnv i„ TlnKPn' Weinis veran- i temperatuur. 1 w!'ervVacj}ting van het Belgisch t voTraW1 g In?tituut: Lichte wind oosten tuss|n het noordoosten en J 1 m° en- .Z,waar bewolkt met i Neersla »°?klarlngen- Zeldzame J J tendmist gen' Hler en daar och' J zon onder 19.21 uur. on 5 s» 1 unr. Morgen: zon t uur' Maan onder 2.09 uur. (Van onze parlementaire medewerkei) Indien artikel 184 van de grondwet inhoudt, dat in be paalde plaatsen godsdienstoefe ningen buiten gebouwen verbo den zijn, dan betekent dat, dat dit artikel in strijd is met de conventie van Rome inzake de rechten van de mens, die de vrij heid van de godsdienstuitoefe ning beschouwt als een van de democratische rechten. En het vriendschapsverdrag met de V.S. is dan een afwijking van dat zelfde grondwetsartikel. Neder landers in eigen land wordt niet toegestaan wat aan Amerikaan se staatsburgers in Nederland wel geoorloofd is. Dat was de uiteindelijke conclusie, waartoe de burgemeester van Steenber gen, mr. dr. L. de Gou in de Eerste Kamer kwam, naar aan leiding van de bespreking van het vriendschapsverdrag tussen Nederland en de V.S. De heer de Gou hield dan ook vast aan de in de Tweede Kamer ook reeds door mr. Blaisse (K.V.P.) ge uite stelling, dat voor de aanvaar ding van het verdrag, juist omdat t afwijkt van de grondwet, twee-der de meerderheid nodig is. Overigens was de heer de Gou van mening, dat de interpretatie van de Hoge Raad over het bewuste grondwets artikel niet juist is. Hij had hiervoor gezaghebbende rechtsgeleerden, ka tholieken, zowel als niet-katholieken, aan zijn zijde. De bepaling, dat gods dienstoefeningen buiten gebouwen en afgesloten plaatsen geoorloofd zijn „waar zij thans naar de wetten en re glementen zijn toegelaten" hield zijns inziens meer een garantie in, dat pro cessies e.d. zeker in die plaatsen ge oorloofd zijn, dan het beperken van die toelating voor deze plaatsen al leen. In de Kamer kon de katholieke woordvoerder echter niet voldoende steun voor zijn opvatting vinden. Al leen de heer Smits (S.G.P.) hield rekening met de mogelijkheid dat Amerikaanse staatsburgers in Neder land van de rechter wel toestemming zouden krijgen om processies te hou den. Dit was echter voor hem juist een reden om tegen het wetsontwerp te stemmen. De andere fracties hiel den zich aan het standpunt van de regering, dat Amerikanen dezelfde rechten krijgen als de Nederlanders maar ook niet meer dan dat. De eigenlijke inhoud van het ont werp, het officieel bekrachtigen van een vriendschap tussen Nederland en de V.S.. raakte tegen de achtergrond van deze principiële strijd een beetje in de verdrukking. Op de communis ten na waren echter alle afgevaar digden het eens "over de grote waar de van dit vriendschapsverdrag, ook al zijn Nederland en de V.S. het niet altijd eens. Het ontwerp werd dan ook aanvaard met 42 tegen 3 stem men, zodat in feite toch ruim twee derde meerderheid werd behaald. De heer Kammelbeeck (P.v.d.A.) vond het nog nodig te verklaren, dat hij de processie geen essentiële vorm van godsdienstoefening vond, zodat volgens hem „de verdraagzaamheid eiste, dat, waar dit op weerstand zou stuiten, het houden van proces sies achterwege zou worden gelaten". stig zou aantasten. De fractie wil niet alleen een morele plicht, maar ook een wettelijke plicht erkennen. Van libe rale zijde is dit met een amendement gesteend door mr. Berkhouwer, die sprak over een materialistische levens beschouwing van de P.v.d.A. Rechten van kinderen 2. Rechten van kinderen. Een rapport van het Centrum voor staat kundige vorming, uitgebracht onder leiding van de Nijmeegse hoogleraar prof. Petit, heeft minister Samkalden aanleiding gegeven om enige verbete ringen te brengen in de rechtspositie van kinderen. De Kamer was hiermee akkoord, zodat voortaan een kind, dat bij overspel is verwekt, kan worden erkend en gewettigd, na echtscheiding van de gehuwde man. Het belang van het kind zal hier moeten prevaleren. 3. Huwelijksbeletselen. Namens de K.V.P. heeft mr. van Rijcke- vorsel handhaving verdedigd van het verbod om te huwen met de gene met wie overspel is gepleegd en ook het verbod van huwelijk na echtscheiding tussen schoon- Soc. Fonds Bouwnijverheid (Eigen bericht) Gisteren is te Breda het landelijk congres van de Nederlandse katho lieke stukadoórspatroonsbond St. An- tonius begonnen. De heer Doorduyn, directeur van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, heeft tijdens de eerste dag van dit congres enkele interessante medede lingen gedaan over de werkzaamhe den van dit Fonds. Zo blijkt het Fonds een kwart mil jard gulden in beleggingen vastge legd te hebben. Het tracht tevens verschillende gemeenten te helpen aan de gevolgen van de bestedingsbe perking het hoofd te beiden. Daartoe heeft het Sociaal Fonds Bouwnijver heid voor niet minder dan 150 miljoen gulden deelgenomen aan leningen, die voortzetting van gemeentelijke woningbouw mogelijk maken. broers en schoonzusters. Hij vond het zeer gevaarlijk de bestaande normen weg te nemen. Echtscheiding zou dan bevorderd worden. Anderen waren van mening, dat dan het concubinaat in de hand zou worden gewerkt. Discussie over echtscheiding 4. Echtscheiding. Besloten is om een eventuele herziening op dit punt nog niet in behandeling te nemen, omdat het praktisch onmogelijk is een politiek aanvaardbare oplossing te vinden. Er is echter een hele discus sie over ontstaan, omdat de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer zich po sitief verklaarde tegen een gesprek met andersdenkenden, waarop de Eer ste Kamer had aangedrongen. Hierbij was van protestantse zijde gezinspeeld op de mogelijkheid van verruiming van echtscheidingsgronden. Uit de mededelingen van mejuffrouw Zeelenberg is gebleken, dat er eerste bijeenkomst moet zijn geweest. De K.V.P. meende, in afwijking van wat mr. Witteman (K.V.P.) in de Eer ste Kamer heeft gezegd, dat de minis ter geen bevoegdheden heeft om deze gesprekken op gang te brengen en dat de Eerste Kamer zich moet hoeden voor al te subjectieve opvattingen. Een gesprek zou in ieder geval ge heel vrij moeten zijn t.a.v. de verrui ming niet alleen, maar ook van de ver enging en de wijziging van de gron den van echtscheiding. De K.V.P. gaf de minister de raad om liever de wet tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen, die in 1955 reeds is aangenomen, eindelijk eens in prak tijk te brengen. Ook mr. Berkhouwer (V.V.D. heeft, als praktisch advocaat, het verlangen naar een betere regeling van de echt scheidingsprocedure bepleit. Hij ty peerde de situatie aldus: als beide partijen het eens zijn, dat ze gaan scheiden, dan wordt het hun te ge makkelijk gemaakt; zijn ze het niet eens, dan is het veel te moeilijk. Inseminatie 5. Kunstmatige inseminatie. Op een suggestie van mejuffrouw Zeelen berg (P.v.d.A.) dat volgens de katho lieke opvatting deze slechts in be paalde gevallen onmogelijk is, heeft mr. van Rijckevorsel (K.V.P.) geant woord met een citaat uit een rede van paus Pius XII over deze kwestie. Hier uit bleek duidelijk, dat de kunstmatige inseminatie van katholieke zijde abso luut wordt afgewezen. Iets anders is mejuffrouw Zeelenberg had dit blijkbaar verkeerd begrepen dat een natuurlijke inseminatie medisch kan worden bevorderd (een wezenlijk verschil). De Kamer had pas kennis genomen van een zo juist verschenen rapport van de Synode van de Ned. Herv. Kerk, dat veel verder gaat en waarin zelfs de vraag wordt gesteld of heterologe inseminatie door de wet moet worden bevorderd. Algemeen was de Kamer van oordeel, dat deze zaak te ingewikkeld is om thans aan de orde te komen en dat dit ernstige studie vereist, waarbij niet alleen het burgerlijk, maar ook het strafrecht zal moeten worden herzien. Volgens een Israëlisch regerings blad en het onafhankelijke blad „Haaretz" zouden de betrekkin gen tussen de Sovjet-Unie en Israël in de naaste toekomst kunnen verbeteren. Het regeringsblad is zelfs van oor deel. dat de regering der Sovjet- Unie aan Israël en Turkije waar schijnlijk economische hulp zal aan bieden. Israël en Turkije zouden de voornaamste doelwitten zijn van het Russische diplomatieke offensief in het Midden-Oosten. De Sovjet-Unie zou economische voordelen aan de twee landen bieden in ruil voor een verbetering van de betrekkingen. Israël zou van zijn kant willen ver zoeken om hervatting van de immi gratie van joden uit Oost-Europa en de Sovjet-Unie en de instelling van een permanent contactorgaan tussen de autoriteiten in Tel Aviv en de jo den in genoemde landen. In Israëlische politieke kringen, al dus het regeringsblad, verheugt men zich erover, dat de anti-Israëlische uitzendingen van radio-Moskou reeds twee weken lang gestaakt zijn. Een plaatje van een mottresTiow in Parijs. Terwijl een mannequin een creatie van Dior toont kijken (v.l. n.r.) de hertogin van Windsorme vrouw Norstad, de echtgenote van de NATO-generaal en de filmster Gloria Swanson met belang stelling toe. Syrië en de Sovjet-Unie hebben be sloten een akkoord te tekenen over economische en technische samen werking in Syrië, aldus heeft radio- Moskou gemeld. Een Russische af vaardiging zal binnenkort naar Syrië vertrekken. De Russen zullen hulp verlenen bij de aanleg van spoorlij nen, autowegen en bevloeiingswer ken, bij de bouw van fabrieken en bij het zoeken naar bodemschatten. Drie Syrische economen zijn gisteren uit Moskou vertrokken, waar zij een week lang besprekingen hebben ge voerd. De Sovjet.Unie heeft giste ren, bij monde van haar af. gevaardigde naar de ontwa. peningsbesprekingen te Lon. den, Valerian Zorin, gewei, gerd duidelijk te verklaren, of zij de jongste Westelijke voorstellen voor een eerste fase in de ontwapening al dan niet heeft verwor. Van Westduitse zijde in Moskou verluidt, dat de Sovjet-Unie een Westduits voorstel van de hand heeft gewezen om de Mos- kouse besprekingen tussen beide landen te schorsen tot na de verkiezingen in West-Duitsland. Het Bondskabinet zal op zijn volgende bijeenkomst beslissen in welke vorm de onderhandelingen in Moskou over een handels akkoord en de repatriëring zullen worden voortgezet. Dit is in Bonn bekendgemaakt, kort nadat de Russen aangekondigd had den, dat de briefwisseling tussen de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Semjonof en liet hoofd van de Duitse delegatie, Lahr, nog in de loop van de dag zou Een verwrongen massa stalen span ten: het trieste overschot van wat eens de „Du Midi" bioscoop in Amsterdam was. Het theater werd in de nacht van maandag op dins dag volkomen door brand verwoest. De brandweer wist de aangrenzende Apollohal voor vernietiging te sparen. worden gepubliceerd. In Bonn is men van mening, dat deze mededeling de kans op een succesvol einde van de onderhandelingen opnieuw slechter heeft gemaakt. Het van Russische zijde publice ren van de tussen Semjonof en Lahr gewisselde brieven het betreft hier een verzoek van Lahr om de besprekingen tot na de verkiezingen uit te stellen en het antwoord van Semjonof daarop wordt in Bonn als een schending van vertrouwen beschouwd. De af spraak was, dat er slechts ge meenschappelijke communiqué's zouden worden uitgegeven. Lahr wacht nu in Moskou nadere instructies uit Bonn af. Afgebroken zijn de onderhandelingen niet. De briefwisseling De beide brieven zijn inmiddels in Bonn gepubliceerd. Op 26 augustus schreef Lahr aan Semjonof, dat zijn regering er kennis van had genomen, dat de Sovjet-Unie de kwestie der repatriëring van Duitsers uit de Sov jet-Unie als afgedaan beschouwt. Hij wijst er echter op, dat premier Boel- ganin in februari verklaard heeft, dat de door hem voorgestelde onderhan delingen over een consulair en handelsverdrag de oplossing van de met de repatriëring samenhangende vraagstukken zou vergemakkelijken. Ook in juli verklaarde de Sovjet-rege ring zich nog bereid de repatriëring te bespreken, terwijl de op de eerste dag der onderhandelingen vastgestelde agenda ook de repatriëringskwestie vermeldde. Lahr stelde voor de confe rentie enige tijd te schorsen, opdat de Russen zich nader op hun houding zouden kunnen beraden. Semjonof antwoordde op Lahrs brief, dat een mislukken van de onderhan delingen geheel aan Duitsland te wij ten zou zijn. Het zou worden be schouwd als een uiting van de on vriendschappelijke politiek van de Bondsrepubliek jegens de Sovjet-Unie. Volgens de Russen bestaat er geen enkel bezwaar tegen voortzetting van de besprekingen over de andere agen dapunten. Het is gebleken, schrijft Semjonof, dat de Bondsrepubliek niet wenst te spreken over „praktische kwesties die zich zouden kunnen voordoen bij de repatriëring van individuële Duitse burgers uit de Sovjet-Unie, maar doet alsof zij zeggenschap heeft over Rus sische burgers van Duitse nationaliteit. De Sovjet-Unie weigert daarover te onderhandelen, daar dat een interne Russische aangelegenheid is. pen. Zorin verklaarde alleen, dat hij bereid was van. daag „fundamentele ontwa. peningskwesties" te bespre, ken. Zoals bekend was Zorins eerste re. actie op de Westelijke voorstellen dat deze „niets van waarde" bevatten. Toen de subcommissie voor ontwape. ning na een lang weekeinde gisteren weer bijeenkwam, stelde de Ameri kaanse afgevaardigde Stassen, die pas te Washington overleg heeft ge- pleegd met president Eisenhower en minister Dulles, Zorin een aantal vra. gen. Zo wilde hij weten, welke onder delen van de Westelijke voorstellen voor Moskou onaanvaardbaar zijn en hoe de Sovjet-regering denkt over bepaalde kwesties, die in deze voor. stellen aan de orde worden gesteld. Ook de Britse vertegenwoordiger, Alan Noble, vroeg, of Zorins eerste reactie beschouwd moet worden als het laatste woord van Moskou. De Russische afgevaardigde antwoordde slechts, dat zijn delegatie bereid was .fundamentele ontwapeningskwesties* te bespreken. Tegen Stassens voor stel om het overleg vandaag voort te zetten, zei hij geen bezwaar te hebben. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, vertrekt van- daag naar Belgrado voor een confe. rentie met president Tito van Zuid- Slavië. Lloyd. zal de internationale politiek bespreken. Volgens de weekstaat van de Ne- derlandsche Bank staat het Rijk er weer wat beter voor. Vorige week had het nog een schuld bij de bank van 131 miljoen gulden, maar deze schuld is niet alleen afgelost, er is zelfs een positief saldo van 12 4 mil- joen. Vermoedelijk zal dat hoofdzake. lijk mogelijk zijn geweest, omdat mi- nister Hofstra zijn belastingpenningen binnenkrijgt. Wekenlang heeft men in Den Haag in spanning gezeten, of da aansluiting wel gehaald zou worden» De goudvoorraad is onveranderd gebleven ten bedrage van 2 miljard 826 miljoen: de netto deviezenreserve is gedaald van 374 tot 303,5 miljoen gulden. Hoewel de bankbiljettencirculatie is toegenomen tot 4 miljard 145 miljoen (v.w. 4 miljard 46 miljoen) is deze stijging niet spectaculair; vergeleken met eind juli is er zelfs nog sprake van een lichte daling. Na Philips en Unilever komt nu ook de Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Mij met het verslag over het tweede kwartaal van dit jaar. Daar bij zijn inbegrepen de resultaten van de Shell Transport and Trading Cy. De belangen van beide maatschap, pijen verhouden zich in het concern als zestig tot veertig. De totale winst in het tweede kwartaal bedroeg 58.7 miljoen pond sterling (v.j. 43.3 mil joen pond sterling). Het netto-resul taat bedroeg in het eerste halfjaar 110.5 (v.j. 84) miljoen pond sterling, dat is dus meer dan een miljard gul den. Om die winst te maken heeft het concern een omzet moeten halen van niet minder dan 1 miljard 307 miljoen pond sterling, neerkomende op een bedrag van ongeveer dertien miljard gulden. Dit betekent een stijging met 212 miljoen pond sterling, vergele ken met vorig jaar. Het ligt voor de hand, dat de produktie dus ook is gestegen. Deze bedroeg in het eerste halfjaar 57 miljoen ton ruwe olie (v.j. 51 miljoen) inclusief gasbenzinc.

de Stem | 1957 | | pagina 1