Sparta scoort tweede goal Halve oplossing in zaak Hoolboom van de KNVB Super-spannende wedstrijd in Den Bosch door NAC gewonnen Commissie van beroep gaat onderzoeken.... Vreemde bokkesprongen Yerrassingen genoeg in KNYB-beker Hoolboom in defensief Nieuwe serie verrasssingen Roger Riviere in topconditie Gelukkige Longa-zege NOAD BENUTTE KANSEN BETER DAN BLAUW WIT Sprint (Breda) won in België Jeugdige v. d. Kar Hoogerlieide won springconcours in R'dam DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 GVAV -Amsterdam 2-1 1-0 Sparta-Feyenoord 4-2 ADO-YVY 1-0 Enscliede- Ajax 0-3 Rapid JC-PSY 3-1 MVV-Elinkwijk 6-2 BALGOOCHELAAR FRANS DE MUNCK Steenbergen-Alliance 3-2 VES klopte RKFC 1-5 Gilze-Taxandria 5-3 Theo van Wijclnsn vierde in Zeebrugge Opnieuw heeft GVAV een kleine ne derlaag kunnen toebrengen aan zijn tegenstander en ook nu weer in de tweede helft. De Groninger ploeg heeft hier een handje van een ver loren gewaande wedstrijd alsnog te winnen. Amsterdam heeft dat onder vonden, want nadat Klaas Smit zijn ploeg voor de rust een 1—0 voor sprong had gegeven, kwam het na de hervatting niet meer los, want daar voor vielen de GVAV-ers te fel aan« 20 minuten voor tijd braken de ningers de tot die fase goed gesloten Amsterdamse defensie groots open. Een fraaie kopbal van Kuiper bracht de stand op 11 en vier minuten voor tijd was het opnieuw de aanvalslei der die de overwinning safe stelde (2—1). DOS-Fortuna Toen de rust bij DOS-Fortuna aan brak, was het ietwat rumoerig onder de spelers, want Bram Appel was uit gevallen in de 44e min. en toen er een invaller in wilde, stond de heer Beltman dit niet toe, daar de inval- lerstijd inderdaad een halve minuut was verstreken. Het was overigens I geen grootse strijd en dat blijkt dan ook wel uit het feit dat de beide voorhoedes slechts sporadisch tot ge vaarlijke acties konden komen. Uit I een van die acties schoot van der Linden raak en zo won DOS ver diend van Fortuna. Spanning en sensatie, alsmede zes doelpunten, daar konden de ruim 25.000 toeschouwers het zondag in Rotterdam mee doen. Het sterren team van Feyenoord moest opnieuw kermis maken met een nederlaag. Een penalty bracht Sparta de eerste treffer; Bosselaar was de scherp- schutter. Het antwoord van Feyen oord was fel en Rijvers scoorde de I gelijkmaker. Maar Sparta nam dat niet en kon opnieuw de leiding ne men. Wim van der Gijp was de ma ker van deze goal. Zijn broer Cor dacht er anders over en met rust was het dus 2—2. Na de hervatting kwam de sensatie want men speelde ter nauwernood weer, of van Eede scoor- I de 3—2, waarna Sparta meteen maar I doorging en Wim van der Gijp de eindstand op 4—2 bracht. (Van onze sportredacteur) Superspanning van de eerste tot de laatste minuut, heeft deze ontmoeting, verrassend, maar absoluut verdiend door de Bredanaars gewonnen, opgeleverd. De geelzwarten speelden in een veel hoger tempo dan hun gastheren en vormden practisch voortdurend een goed, sluitend geheel. Zij konden, dank zij de in prima conditie vèrkerende mid denlinie, met Kees Kuijs als een rots, maar met naast deze een zichzelf overtreffende rechtshalf Pauwke van den Hoven lang durig het middenveld beheersen. draaide NAC de gastheren een stukje Zoals ook in deze wedstrijd weer eens aan het licht kwam: bepalend voor de voorhoede. Die NAC-voor- hoede zónder Leo Canjels en Frans Bouwmeester, respectievelijk door Jan van den Hoogenhuizen en Piet Vergouwen vervangen: subliem mag men zeggen, ontwikkelde een aan valsdrift, gepaard aan uitstekend sa menspel, waardoor de Bosschenaren perioden lang werden overdonderd. Het was maar goed, dat de defensie in goede conditie bleek, anders zou het voor de rust niet bij die 01 voorsprong der Bredanaars gebleven z'jn. Het was de kleine, aalgladde Lam- brechts (17 ternauwernood), die dank zij een zuiver, door Louis Overbeeke aangegeven bal, zijn club in de 25e minuut die belangrijke voorsprong had bezorgd. Bij de onophoudelijk fraai opgezette aanvallen der bezoekers, stak het po vere voorhoedespel van BW wel zeer ongunstig af. Twee keer had de thuis club een tegenpunt kunnen scoren in di. eerste helft, als van Beurden en v. d. Gaag (vroeger Emma) de sim pele kansen niet volledig om zeep hadden gebracht. Een voorsprong van die aard zelfs een gelijk spel zou BW echter toen niet hebben ver diend. Het was dus ongetwijfeld de juiste verhouding, dat NAC met die 01 voorsprong thee ging drinken. Ontembaar Na de hervatting kwamen de be zoekers, die vlak voor rust de jongste aanwinst: Pelkmans (RAC - Rijen) in het veld hadden moeten sturen ter vervanging van de geblesseerde Piet Vergouwen, na de hervatting voetbal voor de ogen, zó magnifiek, dat de BW-verdediging herhaalde- 11 - in de klem kwam. Dit moest de thuisclub wel noodlottig worden. Het w e r d dit in de zevende minuut, toen Pauwke van den Hoven een hoge bal in de roodzwarte doelmond plaat ste, die de puik opererende Cokkie L'.iijten met een magnifieke kopbal langs Saris zond (02 dus). Het had nóg meer voor de Breda naars kunnen zijn, als Lambrechts, Overbeeke en Pelkmans de toen vol gende opgelegde kansen hadden we ten te benutten. Evengoed was deze 20 voorsprong al veelzeggend ge noeg. Een wijziging in de Bossche ploeg (volkomen uit nood), deed rechtsback Kerssens naar de voorhoede verhui zen en rechtsbuiten v. d. Gaag naar de rechtshalfplaats. Er werd inder daad beter spel in de BW-gelederen vertoond, maar het duurde tot een kwartier vóór het einde, vooraleer deze omzetting succes opleverde. Nadat Piet van Overbeek zijn harde schot uit een scherpe hoek door Frans Goedhart gekeerd had gezien, belandde het leer bij linksbuiten Heij- mans. Met een strak, hoog schot was de stand tot 12 teruggebracht. Steeds feller begon de thuisclub te spelen en alle energie werd nu van middenlinie en defensie der Breda naars opgeëist. In die periode maak ten zich vooral Puck Storimans en Jan van Helden verdienstelijk, door met z'n beiden tot driemaal toe een zeker doelpunt te voorkomen. NAC kan nogmaals voldoende ener gie opbrengen (het minst de twee ..nieuwelingen" Lambrechts en Pelk mans) om zich te laten gelden. Tot scoren is het echter niet meer geko men. Ook aan BW-zijde niet. 19.000 toeschouwers waren geko men om ADO te zien spelen in de ere-divisie. Groots voetbal hebben zij niet gezien. Inderdaad was ADO wel iets sterker, maar VW had haar taktiek bepaald op verdedigen, zodat het middenveld werd prijsgegeven. ADO heeft echter vele malen de kans gehad de strijd te beslissen, maar men moest wachten tot de 41e min. in de tweede helft. Toen was het Micky Clavan, die met een zeer fraaie, kopbal de strijd besliste. Opnieuw was het stadion Diekman uitverkocht en opnieuw zagen de Twentenaren er opgetogen uit, want had niet Sportclub het gerenommeer de team van PSV verslagen? Nu zou den de zwartwitten eens laten zien wat zij waard waren. Ajax had wel van MW gewonnen, maar erg over tuigend, neen, dat was het niet. Maar hoe verbaasd keek men op toen bleek, dat de Amsterdamse defensie gesloten was als een blok, zodat de ,,dure" aanval van Enschede niets in te brengen had. De landskampioenen profiteerden van een fout van Schaap en via Swart werd het 01. Na de hervatting ging Ajax steeds beter spelen en met moeite hield Enschede stand. Piet van der Kuil, opnieuw briljant, schonk kans op kans en slechts Schmidt en den Edel wisten die te benutten. Enschede werd dus grandioos verslagen. Pieters Graaf land is nog niet gepasseerd dit sei- r zoen! Teleurgesteld waren de toeschou wers toen men vernam dat Trevor Ford niet zou meespelen tegen de thuisclub en daarmede zou beslist de aardigheid er van deze wedstrijd af zijn geweest, als Rapid niet gespeeld had of er onmiddellijk een kampioen schap viel te behalen! Fraaie com binaties en passes en daartegen was PSV niet bestand. Het werd een har de strijd waarin Bisschops en Hol- link voor de openingstreffers zorg droegen. Toen van der Heuvel tegen scoorde, was er nog een klein kansje in voor PSV, dat vooral na de her- I vatting zeer sterk in de aanval kwam, maar toen Hollink de stand op 3—1 bracht, was het gebeurd. In de eerste helft had MW een overwegende veldmeerderheid, wat CtUidelijk bleek uit een negental hoek schoppen waarvan er niet één doel trof Wel kwam er een overwacht doelpunt van de Eiinkwijkse linksbin nen van Beek, die van de verwarring voor het MW-doel handig gebruik maakte (0—1). 6 Elinkwijk trok zich daarna tot aan jLiïf mej succes terug in de ver- ?hpISSgk SSSA onmiddellijk na de tannpn 1U? Gen ander vaatje tappen. Lr volgde een regen van doelpunten. Achtereenvolgens scoor- den Rutten, Hecht (tweemaal) Lob man, Toennaer en Ummels (61) Er volgden nog enkele aanvallen van Elinkwijk en Westers scoorde zelfs nog een tegenpunt - doch de MVV-ers gaven geen krimp en de 1 eindstand bleef 6—2. Gatsonides-Jetten vijfde in auto-marathon In het officieuze eindklassement be zetten Franse equipes vijf van de eer- te zes plaatsen. De Nederlandse ploeg Gatsonides-Jetten werd vijfde. Q4?e °£ficieuze eindrangschikking: 1 ifc M Frankrijk, met Porsche ser Vrk t st,rafp'; 2 echtpaar Sehles- 668 I'il'n™1 Mercedes 2996 cc, rijk met^T 3 Copsten-Pich0n, Frank- 4 DeTa 1991 cc' 715 strafP4 Peugeot mn e"N^01' Frankrijk, met nides-Jetten vV3? strafP4 5 Gots°- 1991 rr 909'^erer,and met Triumph Frankri'ik rnpt iu 6 Cotton-Leclere, 1115 strafp 61 AUa Romeo 1975 Zij die meegegokt hebben en dat zullen er niet weinigen geweest zijn moeten deze keer van goede huize gekomen zijn, willen zij suc cesvol met hun pooltje uit de strijd te voorschijn zijn gekomen. Nóg meer verrassingen, nóg meer uit de hand gevallen uitslagen leverde deze tweede competitiezondag op. Weinigen zullen immers NAC een overwinning hebben voorspeld bij BW. Het werd een volkomen verdiende (1-2) zege, na de gehele ontmoeting zeer verdienstelijk spel te hebben ontwikkeld. GVAV wist zich succesvol het bezoekende Amsterdam van 't lijf te houden (2—1), waarmede deze Groningers wel aan de verwachtin gen hebben voldaan. Ook DOS heeft zijn aanhang niet teleurgesteld. Het werd weliswaar de kleinst mogelijke overwinning (1-0) welke de Utrechtenaren op Fortuna '54 boekten, maar de bezoekers kwam niet meer toe dan een nederlaag. Wie voldoende rekening heeft gehouden met de zeer bijzondere stedelijke rivaliteit, welke er tussen Sparta en Feijenoord in Rotterdam bestaat, zal niet zo héél erg geschrokken zijn van de 4-2 zege, welke Terlouw c.s. op de stadionbewoners boekten. NOAD heeft zich knap hersteld van zijn eerste tekortkomende ont moeting tegen Sparta. De Tilburgenaren kwamen met een 1-2 over winning uit Amsterdam, waar ze Blauw-Wit bekampten, terug. ADO doet het maar prima. Het boekte gisteren een tweede zege, nu op VVV (1-0), waardoor de Hagenaars de tweede plaats achter Ajax innemen. Dat Ajax loopt intussen weer knap van stapel, want deze zondag keerde het met een 03 overwinning uit Enschede terug. MVV heeft er geducht op los geknald contra het bezoekende Elinkwijk (62) en die andere Limburgers eveneens, op eigen grond spelend, Rapid J.C., bestond het om PSV er met 31 onder te houden. Zó is dat gisteren allemaal gegaan. Er zit wél muziek in, als u het ons vraagt. Ajax 2 2 0 0 4 7—0 ADO 2 2 0 0 4 5—1 Sparta 2 2 0 0 4 7—2 GVAV 2 2 0 0 4 4—2 Rapid JC 2 1 1 0 3 5—3 DOS 2 1 1 0 3 5—4 VW 2 1 0 1 2 2—1 wv 2 1 0 1 2 2—1 Amsterdam 2 1 0 1 2 4—4 NAC 2 1 0 1 2 44 MVV 2 Spel. Enschede 2 NOAD BVV Feijenoord PSV Fortuna '54 Elinkwijk Blauw-Wit 6—6 5—7 2—4 34 6—8 5—8 1—3 3-10 1—4 »3 De Fransman Roger Rivière, we. reldkampioen der achtervolgers, heeft zondagmiddag te Parijs tijdens een poursuite-wedstrijd tegen Albert Bouvet in het Pare des Princes het baanrecord over 5 km verbeterd. Ri vière reed de afstand in 6 min. 8,2 sec. Het oude record stond sedert 1947 met 6 min. 16.2 sec. op naam van Fausto Coppi. Ook Bouvet bleef beneden het oude record; zijn tijd was 6 min. 13,4 sec. NAAR MILAAN Naar aanleiding hiervan zal Rivière indien hij althans toestemming krijgt van de militaire autoriteiten (Rivière is in dienst) op 18 september a.s. op de Vigoreliibaan te Milaan een aan val doen op het werelduurrecord van de Italiaan Baldini. Het record staat op 46.394 km. Ri vière vertrekt op 16 september a.s. per vliegtuig uit Parijs. Moment uit de zondag in Rotter dam gespeelde voetbalwedstrijd Sparta-Feijenoord, die in een 2-1 zege voor de Spartanen eindigde. Het tweede doelpunt voor Sparta wordt een jeit. De 2000 toeschouwers die bij deze wedstrijd aanwezig waren, hebben niet veel moois gezien. Beide partijen kunnen zich mis schien verontschuldigen, dat het de eerste competitiewedstrijd is. zodat de spelers nog niet geheel op elkaar zijn ingespeeld. Wilhelmina was technisch nog de beste, doch 88 minuten voetbal, waar in beide ploegen vaak kansen kregen om te scoren, gebeurde er niets, tot dat twee minuten voor tijd de' Wil- helminadoelman een uittrap deed. De Wilhelmina-midvoor kreeg het leder ..verkeerd" op zijn schoen. De bal kwam bij de Longa-midvoor terecht die doelman Wap het nakijken gaf. Toch de volle winst dus voor Longa. Een doelpuntloos gelijk spel zou de verhouding wellicht beter heb ben weergegeven. De „zaak-Hoolboom" zal voor de commissie van beroep van de KNVB worden gebracht. Dat was het resultaat van uren lange discussies over het punt „de functie van de heer H. P. Hoolboom als lid van het bonds- bestuur en sectiebestuur betaald voetbal", in de verwarde verga dering van de sectie betaald voetbal, zaterdagmiddag in Am sterdam gehouden. Ken moment uit de voetbalwed strijd Blauw Wit-NOAD, die zon dag in Amsterdam is gespeeld. Van Raalte grijpt de bal, juist voordat Meijer gevaarlijk kan worden. Goedhart moet intussen vreemde bokkesprongen maken om zijn doel man niet te bezeren. NOAD won met 1-2. Het puilt werd aangesneden door voorzitter A.H. Martens met de ver klaring, dat bondsbestuur en sectie- bestuur betaald voetbal het nodig vinden, dat de heer Hoolboom naar aanleiding van het algemeen bekende gebeuren tijdens de wedstrijd Neder land - België van 28 april jl. zijn functies in beide besturen neerlegt. De heer Martens gaf daarop het woord aan de heer Hoolboom, die met bewogen stem een uiteenzetting gaf van hetgeen die bewuste zondag in het Amsterdamse stadion is ge beurd. Hij vertelde, hoe hij zijn mede-keuzecommissielid Pellikaan bij het ingaan van de rust had gezegd, dat het Nederlands Elftal op deze manier nog wel 3 uur zou kunnen spelen, maar dat er geen stootkracht in de aanval zat en dat het maar het beste was dat Piet van der Kuil werd vervangen door Dillen. De heer Pelli kaan zou dit met Timmermans be^ spreken, met de bedoeling dat deze speler van der Kuil zou inlichten. Toen Timmermans bezwaren maakte werd besloten de zaak te laten zoals het was en dat heeft de heer Hool boom. naar hij de afgevaardigden verklaarde, voor het begin van de tweede helft aan Timmermans ge zegd. Misverstand „Dat Timmermans tóch iets in die geest tegen vand er Kuil heeft ge zegd, moet het gevolg van een mis verstand zijn", aldus de heer Hool boom, „en wanneer dan zoiets ge beurt, terwijl het uiteindelijk onze mening was, dat het niet had moe ten gebeuren, verdienen wij dan zo door het slijk te worden gehaald? Ik sta hier niet om mijn voetbalfunc ties te verdedigen, die zijn nu niet be langrijk meer, doch ik sta hier wel om mijn persoonlijke existentie te verdedigen. Ik ben niet blijven zit ten, omdat ik met lijm aan mijn stoel vast zat, maar omdat ik de ge legenheid wilde hebben de kwestie op deze plaats toe te lichten. Wanneer ik in de voetbalwereld, maar ook daarbuiten, als een onbetrouwbaar en frauduleus man wordt beschouwd, dan meen ik het volste recht te heb ben hiertegen te protesteren. Niets menselijks is mij vreemd. Ook ik maak fouten en ik wil de consequen ties daarvan aanvaarden, maar het Een moment uit de voetbalwed strijd DOS-Fortuna, die zondag in Utrecht is gespeeld. We zien hier doelman de Munck in actie tijdens een aanval van zijn oude clubmak kers v. Fortuna. DOS won met 1-0 Hoewel Blauw-Wit bijna voortdu rend het tempo aangaf, heeft NOAD gisteren in het Olympisch Stadion toch de volle winst behaald. Dat ge schiedde dank zij twee doelpunten van midvoor Meyer, die echter ver der nogal tekortkomend speelde en in de tweede helft bij de Tilburgse aanvallen enkele unieke kansen om zeep bracht. Aangezien ook de voorhoede van Blauw-Wit uitermate slordig speelde, was deze eerste thuiswedstrijd van de Amsterdammers voor de supporters een ware ontgoocheling. De Amste.damse spil Goedhart werkte na 5 minuten zo stuntelig weg, dat de bal terugstuitte van het. lichaam van Meijer, die meteen weg- sprintte en de uitlopende doelman van Raalte geen kans gaf (01). Zes minuten later kwam het enige hoog tepunt van de wedstrijd. Dahrs zond de enige goede dieptepass van de eigen helft af naar de linkervleugel, waar de nieuwe (Surinaamse) aan winst van de Amsterdammers verras send snel en soepel, de bal met Een internationale driekamp te Huyzingen (België) is door Sprint (Breda) gewonnen met 125 punten, voor ASV Keulen met 125 punten en C A Schaerbeek met 84 punten. Jon kers won de 1500 meter in 4 min, 1,3 sec., terwijl KUnen de tweede plaats bezette met 4.01.9. Op de 3000 meter zegevierde Kü- nen in 8 min. 51 sec. Verder behaal de Verhallen een overwinning bij het discuswerpen met 40,64 meter en Wouters op de 100 meter met 11,4 sec. lange passen meenemend, langs in valler Engel (rechtsback) gleed. Met een spectaculair diagonaal schot werd) doelman Huysman geslagen Reeds in de eerste minuut van de tweede helft kopte Meijer een voorzet van rechtsbuiten Hol over van Raalte heen en een poging van spil Goedhart om nog redding te brengen mislukte. Hij rolde met bal en al over de doel lijn (1—2). Nadien trok NOAD 7 spelers voor eigen doel terug en Blauw-Wit kwam niet verder dan tot een regen van improduktieve hoekschoppen. Voor de jeugd is zaterdag te Rot terdam een nationaal springconcours gehouden om de prijs van de juniores. Het parcours was 860 meter lang, met 12 hindernissen met max. hoogte van 1.20 meter. De maximum rijtijd be droeg 143 sec. De uitslag luidde: 1 G. van der Kar, Hoogerheide met Ylone 0 ft. 48,8 sec. (na barrage). 2 Proetske Arts, A'dam met Roszy 0 ft. 49,6 sec. (na barrage). 3 mej. E. Mouw, Naarden met Shirley 3/4 fout 151 sec. 4 mej. B. Linthorst, Apeldoorn met Stormy 3 ft. 130.8 sec. 5 ex aequo R. Kou- wenberg. Woensdrecht met Saquilla 4 ft. 114.2 sec. R. Kouwenberg. Woens. drecht met Harro 4 ft. 118,4 sec. Proetske Arts, A'dam met Rocket 4 ft. 12*6.6 sec. Zondag werd het nationale kam pioenschap voor junioren gehouden, een springconcours met 12 hindernis sen met een maximum hoogte van Ook het Roosendaalse Alliance heeft in de vierde klasser Steenber gen zijn meerdere moeten erkennen. Met 32 verloor Alliance gisteren in Steenbergen. In de 30e minuut ontstond het eer st doelpunt. Rechtsbinnen Jonkers was het, die onhoudbaar inschoot (10). Met deze stand ging de rust in. 15 minuten na de thee doorboorde midvoor de Klerk het Alliance-doel (20). Kort daarop sloeg Alliance t"-ug (21) en twintig minuten later kwam de gelijkmaker (22). Kort voor het einde viel het laatste doel punt. Het was wéér de Klerk, die de Alliance-doelman het nakijken gaf (3—2). De Oudenbossche voetbalvereniging VES heeft zaterdagavond te Bergen op Zoom de strijd om de KNVB- voetbalbeker voortgezet tegen RKFC. VES toonde zich op alle linies de meerdere van de gastheren en over won deze met niet minder dan 15. Iets geflatteerd was de uitslag wel. Hiermede is dus de tweede Bergen op Zoomse vereniging voor de beker uitgeschakeld. MÖC werd de vorige week door Steenbergen aan de kant gezet. In het toernooi om de KNVB-beker traden Gilze en Taxandria tegen el kaar in het veld. Het was een spor tieve strijd, waarin de mannen uit Gilze hebben getoond, iets van voet bal af te weten. Na een aanvanke lijke achterstand wisten zij in de tweede helft keurig partij te geven en ofschoon de Oisterwijkers nog gedeeltelijk konden inlopen, ging de zege naar Gilze (eindstand 5—3). 1,30 meter, totaal 15 sprongen. Het 640 meter lange parcours moest met een tempo van 350 meter per minuut in de maximum toegestane rijtijd van 110 sec. in twee manches worden afgelegd. De uitslag luidt; 1 en nationaal kampioen. T. de Bruin, Utrecht met Catkin 0 ft. 2 mej. F. Arts, A'dam met Roszy 4 ft. 3 R. Kouwenberg, Woensdrecht met Saquilla 8 ft 189.8 sec. (snelle tijd!). 4 mej. Arts met Rocket 12 ft. 184.4 sec. 5 mej. M. van den Bergh, Wassenaar met Ecusson 13 ft. 215,2 sec. Tijdens de vergadering van de sec tie betaald voetbal, die zaterdag in Amsterdam werd gehouden. Op het spreekgestoelte de heer H. P. Hoolboom tijdens zijn verklaring over het gebeurde in het Olympisch Stadion tijdens de wedstrijd Neder- land-België op 28 april jl. is niet mijn aard om op de loop te gaan voor dingen, die ik niet heb gedaan", aldus de heer Hoolboom. Geen ondermijning Voorzitter Martens zei vervolgens dat het bondsbestuur bij het besluit de heren Hoolboom en Pellikaan uit de keuze commissie naar de techni sche commissie te „degraderen", de verwachting had gehad, dat beide he ren wel zo verstandig zouden zijn weg te gaan. „De K.N.V.B. heeft 'n krachtig bondsbestuur en krachtige sectiebesturen nodig en wanneer die kracht wordt ondermijnd doordat er mensen zitting in hebben, die het vertrouwen niet genieten, dan meen ik, dat dan maatregelen geboden zijn". Daarop kwamen de tongen van da afgevaardigden los. De heer Galis (Velocitas) was van mening, dat de kwestie eerder behandeld had moeten worden. Voorts had het hem verbaasd dat de keuzecommissie niet heeft kunnen voorkomen, dat van der Kuil de zaak aan het rollen bracht. De af. gevaardigde van „Amsterdam", de heer Kiersch, brak een lans voor Hoolboom. Hij wees op diens verdien sten voor de K.N.V.B. en op zijn on gekend enthousiasme. „Wij moeten de figuur Hoolboom niet zien als de man, die hier voor het schavot staat. Er is een foutje gemaakt, maar niet zo'n grote fout. Laat ons ervoor zor gen. dat zoiets niet meer gebeurt", Mr. W. Overmars (De Valk) kon het als jurist niet eens zijn met de methode om iemand een bepaalde straf te geven in de verwachting dat hij dan zijn biezen wel zal pakken, „Men zou dit kunnen vergelijken mei de methode van een rechter, die een gulden boete geeft en erop vertrouwt dat de boef zelf wel zal voorstellen 14 dagen te gaan zitten", aldus mr. Overmars, die met zijn woorden gro te hilariteit verwekte. Respecteer bepalingen Nadat ook de heer Volkers (Ajax) erop had gewezen, dat het beter was geweest de heer Hoolboom dadelijk te zeggen dat hij maar moest bedan ken, was het woord aan de heer Pöpplein van B.V.V. „Wij worden", aldus de heer Pöpp lein, „als verenigingsleiders bedolven onder de reglementsbepalingen. Het is in de eerste plaats de plicht van bondsbestuur en sectiebestuur om de ze bepalingen te respecteren en daar- om gaat het niet aan, dat het be stuur zegt: „Wij hebben een straf uit gedeeld, zeggen jullie nu maar of die straf te licht is". Daar pas ik voor". Op een opmerking van een der spre kers of schorsing niet verstandiger was geweest zei de voorzitten ,Wij hebben deze mensen niet willen schorsen. Daar was het feit niet ern stig genoeg voor." Hierop reageerde de vertegenwoor diger van Go Ahead, de heer Löwen. hardt, met de vraag, of het feit dan wel ernstig genoeg was „om Hooi- boom eruit te trappen". Enkele afgevaardigden, zoals de heer van Zon (Excelsior!, Hazevoet (R.C.H.) en Coler (Sparta) waren van mening, dat de heer Hoolboom moest verdwijnen. Als voorstander van handhaving van de heer Hoolboom in zijn func ties ontpopte zich de heer Enschede (Tubantia), die namens het Oostelijk betaalde voetbal sprak. Hij zei o.a, „Het Oosten kan Hoolboom verge ven; hij heeftz ijn straf gehad en daarmee is de zaak uit". Slap voorstel Na deze discussies ontstond een nogal verwarde situatie doordat het bestuur het onderling niet geheel eens bleek te zijn over de wijze, waarop men uit de impasse zou kun- nen geraken. Eerst stelde de voor zitter voor schriftelijk te stemmen over het al of niet handhaven. Daarna kwam het voorstel vanach ter de groene tafel om over een mo tie van vertrouwen te stemmen. Ten slotte werd men het eens over de suggestie van de heer Mosterd (Het Gooi) om te stemmen over het voor leggen van de zaak aan de eommissia van beroep, waarbij dus werd aange- nomen, dat de heer Hoolboom dan zelf dit beroep zou aantekenen, aan gezien hij de enige partij is, die dit doen kan. Het voorstel werd met 21 stemmen voor, 18 tegen en 1 onthouding aange- nomen. Twee punten van de agenda werden niet in bespreking gebracht. Aanga, zien de commissie van onderzoek in zake de affaire-Stoop niet geheel ge reed was gekomen, kon de functie van de heer Stoop als lid van het sectiebestuur niet worden behandeld. Hetzelfde was het geval met de op volging van ir. H.F. Hopster als bondsvoorzitter. Na de weigering van de heer van Heek, was deze kwestie wegens vakanties niet nader bestu deerd. In een profwedstrijd over 180 km te Zeebrugge werd Theo van Wyohen vierde in dezelfde tijd als de win naar van Daele (B.) Zijn provincie- genoot van der Ljjke eindigde in het grote peloton, waarin ook Rik van Steenbergen reed met anderhalve minuut achterstand op de winnaar.

de Stem | 1957 | | pagina 5