Regering van Syrië begint in te binden Gary Davis over grens gezet bij Glanerbrug T elevisie-programma wekte ergernis Jonge receptioniste internationale ontmaskerde oplichter Malakka onafhankelijk Raab had lichte hartaanval De Schelde wil atoomcentrale Fascistische eer voor Mussolini N DAGBLAD VOOR ZEELAND Saneringskaarten tandarts verlengd Huwelij ksmissen in avonduren Wisselend bewolkt Vandaag conferentie te Cairo van Arabische Liga Russische geleerden naar Siberië Bijstand-krant en actie-Bijstand Vrouwelijke intuïtie..... Prins Charles en zijn zusje waren zoek VAN DER STEEN ten...za! baft Iaknimen... 97a JAARGANG No. 22544 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlandia. VerscMjnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. VerantwoordeUjk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs by vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. by niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Kontngtn en Vaderland MAANDAG 2 SEPTEMBER .1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). By contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De ziekenfondsraad heeft besloten de saneringsbewijzen voor gebitver zorging zes maanden langer geldig te verklaren, indien dit saneringsbewijs verlopen moei t zijn tussen 1 april en 1 september. Mgr. Heenan, aartsbisschop van Liverpool, heeft toestemming ge geven voor huwelijksmissen in de namiddag of avonduren. In zijn overwegingen, die tot deze toe stemming geleid hebben, merkt de bisschop op, dat met-^p invoe ring van de avondlijke huwe lijkssluiting de moeilijkheid wordt opgevangen, dat de bruidsparen hun gasten de gehele dag moeten bezig houden. Ook is het voor de gasten dikwijls moeilijk des och tends de H. Mis bij te wonen, aldus de bisschop. De Oostenrijkse bondskanselier, Ju lius Raab, heeft zaterdag een lichte hartaanval gehad tijdens een bezoek aan een landbouwtentoonstelling te Ried, bij Linz. De 66-jarige kanselier is met spoed naar een ziekenhuis gebracht. In een medisch bulletin wordt ge zegd, dat het rechterbeen van de kan. selier verlamd is. Zijn algemene toe stand wordt echter „bevredigend" geacht. IN DE Duitse Bondsrepubliek is vanaf gisteren de maximumsnelheid voor motorrijtuigen in de bebouwde kom vastgesteld op 50 km per uur. NAAR MEN te Nicosia schat, worden er op Cyprus nog 900 personen zon der vorm van proces gevangen ge houden. SJANGHAI, de op drie na grootste stad ter wereld, heeft 7.100.000 in geschreven inwoners. TOT VOORZITTER van het wereld- verbond van r.-k. leerkrachten is ge kozen de Belg Albert van den Berghe. DE AMERIKAANSE commissie voor atoomenergie heeft zaterdag de eer ste licentie verstrekt voor het in ge bruik nemen van een atoomreactor die in particulier eigendom is. De ge lukkige was de Pacific Gas and Electric Company. IN TEXAS is een militair vliegtuig, een Globemaster, neergestort en ver brand. Er kwamen twee leden van de bemanning om het leven, tien andere personen werden gewond. INDIA heeft een groot aantal Hun- ter-straaljagers besteld. WILHELM PIECK, de 81-jarige pre sident van Oost-Duitsland, zal zich niet meer herkiesbaar stellen als zijn tweede ambtstermijn als presi dent op 11 oktober verstrijkt. Hij is reeds geruime tijd ziek. BIJ EEN botsing tussen een scooter en tandem te Amersfoort zijn de duo passagier van de tandem en de be stuurder van de scooter gedood. De tweede man van de tandem en de duo-passagier van de scooter werden zwaar gewond. IN NEDER-SAKSEN, bij Osterwald, is een oliebron gaan spuiten. Er heeft zich reeds een oliemeer van ongeveer 100.000 vierkante meter gevormd. Het dorp Osterwald zelf loopt gevaar. UIT HET Prinsenhof te Delft is een schilderijtje, voorstellende Prins Wil- ■f"1 ,van Oranje, verdwenen. De waarde wordt geschat op circa 1500 gulden. DE St.-Adelbertvereniging houdt dit o! onr landdaS te Hilversum op 9JSJ6ptember- Het thema van ceze landdag is „De plaats van de leek in kerk en wereld". Weersverwachting van het K N M.I., geldig tot vanavond, opge maakt zondagavond 23.15 uur- Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien en een matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: 5 ,',hte Jot matige wind uit zuid west"6!'atet Uit west tot n°ord- 1 enkel» k aar bewolkte hemel met dwi Ulen- Nadien brede opkla- VanHo«Vanult bet westen. Masn i',,"" onder 19.25 uur. t "aan op 15.32 uur Morgen: zon op 5 54 onder 0.09 uur y uur. Maan De premier van Syrië, Koeivatli, heeft gisteren een opmerkelijke rede gehouden. Het is beslist prematuur om nu reeds te zeggen, dat de communistische vrijage Syrië minder goed bekomt dan verwacht werd en dat schoon- papa Ruslandnu al met een balsturige trawant te doen krijgt. Vast staat evenwel, dat Koewatli gezegd heeft, dat zijn land bereid is „met alle mogendheden" samen te wer ken. Syrië wil geen basis zijn voor strategische plannen, noch voor de Oostelijke, noch voor de Westelijke mogend heden", zo zei hij. Ook niet in het geheim...." Koewatli verklaarde met nadruk, dat zijn land slechts een „nationale onafhankelijkepolitiek voorstaat. Vandaag komt de Arabische Liga te Cairo bijeen. In hoeverre de jong ste rede van Koewatli van invloed zal zijn op de besprekingen aldaar, laat zich slechts gissen, temeer, om dat een tweede spreker in het Sy rische parlement, prompt weer een heftige aanval op het Westen gelan ceerd heeft. Onderwerpen, die te Cairo behan deld worden, zijn o.m. de steun, die Cyprus nodig kan hebben in de strijd tegen Engeland, de situatie, zoals die zich ontwikkeld heeft na het inci dent te Oman en Jemen en de be trekkingen tussen Nederland en In donesië met het oog op westelijk Groepen Russische geleerden zullen van Moskou en Leningrad naar Sibe rië worden overgebracht om daar permanent te werken op de terreinen voor kernproeven, aldus heeft radio- Moskou zaterdag medegedeeld. Deze mededeling was vervat in een citaat uit een hoofdartikel van cle „Prawda", waarin het een en ander werd bericht over het werk van de geleerden, die de intercontinentale ballistische projectielen hebben ont worpen en gebouwd. Het blad merkte hierbij o.m. op. dat het abnormaal is, dat er in Mos kou 9 wetenschappelijke instituten gevestigd moeten zijn die zich bezig houden met vraagstukken verbonden aan de produkten van benzine. Radio-Moskou verklaarde, dat de Russen werken aan satellieten, die misschien gelanceerd kunnen worden met mensen aan boord. Nieuw-Guinea. Het lag in de bedoe ling, dat deze conferentie op mi nisterieel niveau gevoerd zou wor den, doch toen Fawzi, de Egypti sche minister van buitenlandse za ken, te horen kreeg, dat zijn confra ters uit de Arabische landen verstek lieten gaan, heeft hij zelf ook afge zegd. Tussen 3 en 10 september zal in een oplaag van 3.000.000 exemplaren, voor ieder gezin aan huis een „Bij stand"-krant worden bezorgd. De uit gifte, die bedoeld is voor het acti veren van de actie „Bijstand" en het geven van meerdere bekendheid aan de doelstelling van het „Koningin Julinana Fonds", werd mogelijk ge maakt door firma's uit het Neder landse bedrijfsleven. Notaris mr. M. J. Meijer (Amster dam) heeft tussen de drie miljoen exemplaren 68 kranten gevoegd, die aan cadeaus en belastingvrije prijzen een waarde van ruim f 25.000.- ver tegenwoordigen. Aan deze kranten zijn verschillen de geheimen verbonden. Men behoeft geen slagzinnen in te zenden, noch puzzels op te lossen. Zelfs behoeft men niet in het bezit te zijn van ,.Bijstand"-loten. Men dient echter wel de krant tot en met 18 septem ber te bewaren. Op 18 september 1957 zullen over Hilversum I, 402 m, 20.15 ur, op interessante wijze de geheimen wor den onthuld. Ondanks het feit dat de actie „Bijstand" vóór de gestelde ter. mijn zal zijn beëindigd, zal de trek king, die op 28 september door no taris mr. M. J. Meijer zal worden verricht, niet worden vervroegd, ter wijl de bekendmaking van de hoofd prijzen zal geschieden in een speciaal radioprogramma dato 5 oktober 1957, aanvang 20.45 u. (Hilversum I, 402 m). „Wereldburger nummer één", Gary Davis, is zaterdagochtend door de Nederlandse politie bij Glanerbrug over de Duitse grens gezet. Dit over de grens zeiten van „we reldburger nummer 1" geschiedde in alle vroegte en in alle stilte, nog voor zijn raadsman contact met hem kon opnemen. Toen deze, mr. R. J. C. Cor- negoor, zich des ochtends op het hoofd bureau van politie te Amsterdam in verbinding stelde met de vreemdelin gendienst, kreeg hij te horen, dat Davis reeds in Duitsland zat en dat zijn bagage hem zal worden nage zonden. De verdediger zei het onjuist te achten, dat een vreemdeling over de grens kan worden gezet, zonder dat hij door de f echter is gehoord en voordat hij zich van rechtskundige bijstand heeft kunnen voorzien. De raadsman vermoedt, dat het besluit om Davis de toegang tot ons land te weigeren is genomen in overleg met het ministerie van justitie. Naar aanleiding: van bepaalde uit latingen in het televisieprogramma van zaterdagavond 31 augustus, deelt de persdienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen mee, dat de staatsseeretaris van genoemd departement, mr. R. G. A. Höppener onmiddellijk een onderzoek heeft doen instellen. Het programma waarin de uitlatin gen zijn gedaan, was een nationaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wil- helmina, dat getiteld was „Dag Ko ninginnedag". Het programma was van de V.P.R.O., die ditmaal aan de beurt was om het nationale program ma voor te bereiden. In het programma „Dag Koningin nedag" kwam een aantal interviews voor met personen, die bepaalde ge beurtenissen uit vroeger tijden heb ben meegemaakt of iets vertelden t een bepaalde episode van de jongste Nederlandse geschiedenis, uit de dagen dus dat H.M. de Ko ningin aan de regering was. Drie interviews Naar uit mededelingen uit uiteen lopende bron valt op te maken, zou den de bezwaren vooral gericht kun nen zijn tegen drie interviews: een gesprek met de eerste socialistische burgemeester in ons land, een ge sprek met een opvarende van de kruiser „De Zeven Provinciën" ten tijde van de muiterij op deze oorlogs bodem, en een gesprek met een oud- Lombokstrijder. Hangende het onder zoek is het niet mogelijk klaarheid te krijgen in de vraag, of het inder daad een van deze drie interviews is geweest en zo ja, welk. De oud-burgemeester van Zaan dam, de heer K. ter Laan, vertelde iets over de moeilijkheden, die hij in vroeger jaren als socialist in Delft op Koninginnedag ondervond. Hij weigerde de vlag uit te steken, werd gesard en zijn huis werd met oranje verf besmeurd. De politie weigerde daar volgens hem iets aan te doen. De opvarende van de „Zeven Pro vinciën" vertelde, dat hij destijds tot negen jaar gevangenisstraf was ver oordeeld en wekte volgens televisie kijkers de indruk dat hij ten onrechte was veroordeeld. Voorts gebruikte hij het woord „stakers" waar volgens kijkers het woord „muiters" had be horen te worden gebruikt. De oudgediende van het K.N.I.L., een 87-jarige oud-Lombokstryder, zou zich in het interview beledigend hebben uitgelaten over de inheemse bevolking en over de Nederlanders, die hem na de Lombokstrijd in Soe- rabaja hadden ontvangen. Hij zou onder meer hebben gezegd, dat de Nederlanders daar de neus optrokken voor de kolonialen, maar deze wel feteerden als ze hen nodig hadden voor de bescherming van hun wel vaart. De N. V. Koninklijke Maat schappij de Schelde te Vlissin- gen heeft aan een Nederlandse elektriciteitsmaatschappij een aanbieding gedaan voor de leve ring van een complete atoom centrale met een nuttige pro- duktie van 150.000 kilowatt. Deze activiteiten bij de Schelde op atoomgebied konden ont plooid worden in samenwerking met de Nuclear Power Plant Company in Knutsford, hoofd ontwerpers en fabrikanten van de eerste atoomcentrale te Cal- derhall in de Verenigde Staten. Malakka is vanaf 31 augustus een onafhankelijke federatie in het raam van het Britse Gemenebest. Op de foto zien we de „Agong" tij dens het afleggen van de eed tij dens de plechtigheden in het paleis. Rechts van hem staat zijn plaats vervanger, de sultan van Selangor. Oude fascisten en jonge aan hangers van de neo-fascistische Italiaanse sociale beweging zijn gisteren langs het stoffelijk overschot van Benito Mussolini, in de kleine kapel op de be graafplaats van Predappio in midden-Italië, getrokken. Voor de kist brachten zij de fascis tische groet. Aan de vier hoeken van de kist hielden volgelingen van de dic tator, die om het half uur werden af gelost, de wacht. Velen van hen kwamen in een gewoon kostuum bij de begraafplaats aan, maar trokken voor het betrekken van de wacht het fascistische zwarte hemd aan. Onder hen bevond zich een leraar uit Sicilië die in zijn auto zonder onderbreking 1.300 km had afgelegd. Daags tevoren was in de kleine kapel op de begraafplaats van Predappio in Midden-Italië een H. Mis gelezen voor de zielerust van Mussolini. Mevrouw Rachele Mussolini knielde voor de kist met het stoffelijk over schot van haar echtgenoot, in bijzijn van tientallen neo-fascisten, die zich in de kapel hadden verzameld. De kapel was omsingeld door de politie. Ook bij de toegang tot de begraafplaats stond politie op wacht. Aan de twintigjarige receptioniste van hotel Smits te Utrecht, Jenny Ambtman, is het te danken, dat de politie in Amsterdam een internationale oplichter heeft kunnen arresteren. De man, ongeveer 40 jaar oud, zich noemende Leonard Kuber, doch, naar zijn bekentenis de Roemeen Zalika Segal, werd in de hal van hotel l'Europe te Amsterdam gearresteerd. Zaterdagmiddag vervoegde zich een kleine donkere man aan de receptie van hotel Smits te Utrecht. In het Duits informeerde hij bij de receptio niste of er nog een tweepersoonskamer beschikbaar was. Op verzoek van de gast werd hem de kamer door de huis knecht getoond. Terug in de receptie zei de „Duitse gast", dat hij genoegen nam met de kamer, maar dat hij tot zijn spijt geen geld bij zich had. Hij bood vijf travellers cheques van twin tig dpllar ter verzilvering aan. Op deze cheques, die waren uitgegeven door de Montreal Bank te Edmonton, Canada, betaalde de receptioniste 375 uit. Aan de hand van het paspoort van de man vulde zij het hotelregister in. De man bleek volgens een oud model Duits paspoort te zijn: Leonardus Ku ber uit Frankfurt-Main. Direct nadat de inschrijvingsformaliteiten vervuld waren, verklaarde Kuber, dat zijn auto, met daarin zijn vrouw, nog bij het postkantoor stond en dat hij direct zou terugkomen. Argwaan Op dat moment kreeg de receptio niste argwaan. Zij stelde de bedrijfs leider van het hotel van haar erva ringen op de hoogte, die direct de huisknecht achter de man aanzond. In de drukte vond de huisknecht echter geen spoor van de gast. Meneer K. uit Frankfurt meldde zich ook niet meer bij de hotelreceptie. De vijf cheques werden daarna eens aan een uitvoerig onderzoek onderworpen. Men zag er Ongeveer 150.000 mensen héb ben gisteren Pluvius getrot seerd om het bloemencorso in Zundert te kunnen aanschou wen. Dat het de moeite waard ivas, tonen alleen reeds deze foto's, waarop men links de wagen ziet, die de eerste prijs plus een medaille van de stad Antwerpen veroverde: „Spie geltje, spiegeltje aan de wand" Rechts ziet men „De ratten vanger van Hameln", de wa gen, die de tweede prijs in de wacht sleepte. Elders in deze editie geven wij over deze be toverende pracht van bloemen een uitvoerige reportage. aanvankelijk niets bijzonders aan, maar toch informeerde de receptio niste bij de politie te Utrecht of er wellicht ook valse Canadese traveller cheques In omloop waren. Dit bleek, bij eerste informatie, niet het geval. Ook het wisselkantoor op het station te Utrecht zag niets bijzonders aan de cheques en wilde deze wel verzilveren op risico van de aanbieder. De direc tie van het hotel wilde echter zeker heid 'hebben over de echtheid van de cheques. Een kassier van de Neder, iandse Handel Maatschappij werd ont boden en deze kwam tot de conclusie, dat de cheques waarschijnlijk vals waren. De politie te Utrecht werd van dit vermoeden op de hoogte gesteld. De receptioniste, die persoonlijk verant- woordeiyk is voor de haar toever trouwde gelden, berustte niet in het vermoeden en wilde zo spoedig moge lijk klaarheid in de zaak. Het is waar- schynlijk aan haar intuïtie te danken, dat zij ook op de gedachte kwam een hotel in Amsterdam op de hoogte te stellen. Zü koos daarvoor hotel l'Eu rope. Arrestatie Het intuïtief gevoel van de Utrecht se receptioniste bleek juist, want om acht uur meldde de Duitser zich aan hotel l'Europe. Hij toonde een travel- Iers cheque en wilde een kamer zien. Daartegen bestond bü de gewaar schuwde Amsterdamse receptionist geen bezwaar. Terwijl de chausseur de Duitse gast een der kamers liet zien, belde de portier van hotel vqf maal acht en binnen twee minuten stond de Amsterdamse politie in de hal van het hotel. Het scheen, dat de Duitser de arrestatie verwacht had, want hij toonde zich helemaal niet verbaasd, toen hem werd verzocht mee te gaan naar het hoofdbureau van politie. Het bleek dat de man nog maar zes en een halve gulden van de in Utrecht ontvangen 375 over had. Juist da snelheid, waarmee deze 375 zijn ver dwenen, heeft de indruk gewekt, dat men hier te doen heeft met een lid van een internationale bende, die reeds geruime tijd door Interpol wordt gezocht. Hij bleek juist tevoren nog 10 travellers cheques van 20 dollar ad 800.ingewisseld te hebben. Ook dat geld was verdwenen Een legertje detectives heeft zater dag de omgeving van het kasteel Balmoral in Schotland, waar de Britse koninklijke familie met va kantie is, afgezocht, op zoek naar prins Charles en prinses Anne, die op een gegeven ogenblik vermist werden. Noch in het kasteel, noch in het grote park of de naaste om geving kon men de kinderen, die niemand had zien vertrekken vin den. Na verloop van tijd werden zij door een detective aangetroffen in een dorpje in de buurt, Crathie, waar zij hun ogen uitkeken op een liefdadigheidsbazar, die koningin Elizabeth later op de dag zou ope nen. Zij waren op de fiets er op uit getrokken en in Crathie te rechtgekomen, waar zij tevreden toffees stonden te kauwen, toen zij door een detective herkend wer- den—

de Stem | 1957 | | pagina 1