Rusland lanceerde al raketten vier UïtkcW Eeuwenoud projectiel in Bergen gevonden Vrouw aan het stuur Vliegtuig-ongeluk bij Biak: twee doden Hongerstaking voor een woning Garie Davis in arrest te Amsterdam Geiger redt alpinisten Nieuw record fillibuster Raadslid, verscheen nooit, nu wethouder DAGBLAD VOOR ZEELAND Tandartsen 4 september de slag aan NAVO-landen sterker dan Rusland Joch voorsprong van Amerika NEUROTONIC Opoe d' Hondt 103 jaar overleden Nieuw uitstel voor Chessmann Hulp van Amerika aan buitenland Plaatselijk enkele buien Stassen toch non, iets optimistisch Stoffelijk overschot van Mussolini naar familiegraf MÊÈKsSm Heerlijke moorkoppen met verleidelijk genoeg. Ik wil gelukkig leven. Op één kamer Ruzietje met Wereldfederalisten Twee wielrijders gedood bij aanrijdingen Prinses Beatrix naar de West Verdachte moord op „magere Jossie" vrij 97e JAARGANG No. 22543 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elk» werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 VOOT God, r--npin en Vuaéik,.- Advertentieprijs voor de geheie oplage 1 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: T^RNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt medegedeeld, dat het hoofdbe stuur van de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der tand heelkunde heeft besloten zijn leden te adviseren met ingang van woensdag 4 september 1957 de medewerking aan de ziekenfondsen, georganiseerd in het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties te hervatten. Dit geldt dus zoals gisteren ge meld niet voor de r.-k. zieken fondsen en de Stichting autonome zie kenfondsen. De opperbevelhebber van de Navo- strijdkrachten, generaal Norstad, heeft in een te Parijs uitgegeven verklaring gezegd, dat ondanks de Russische proef met een intercontinentaal pro jectiel het overwicht onstotelijk bij de Navo-landen ligt en zal blijven liggen, omdat deze landen duidelijk sterker zijn, wat betreft bemande vliegtuigen. Bovendien werkt het Westen ook aan lange-afstandsraketten. Generaal Norstad zei, geen reden te hebben eraan te twijfelen, dat de Sovjet-Unie een proef heeft genomen met een dergelijk ballistisch projec tiel, maar van een operationeel wapen met de voorgenomen reikwijdte moe ten de Russen nog ver verwijderd zijn. Er is, zo was het oordeel van Gene raal Norstad, geen reden tot ongerust heid in de Navo-gemeenschap. Vit goede bron wordt vernomen, dat Amerikaanse deskundigen er zo goed als zeker van zijn, dat de Sovjet- linie in de loop van de laatste drie maanden minstens vier en misschien zelfs wel zes ballistische lange-afstands-raket, ten heeft beproefd in Noord.Rusland en Siberië. De projectielen zouden met een snelheid van zes a zeven duizend km op een bepaald doel zijn afgeschoten. Het zouden prototypen zijn geweest en aan de produktie zou men nog lang niet toe zijn. De Amerikaanse inlichtingendienst wist al verscheidene weken van de Russische prestaties. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie is in dit geval afgewe ken van haar gebruikelijke politiek om een Russische kernoniploffing da delijk bekend te maken, mogelijk om dat zij benieuwd was welk politiek gebruik Rusland van zyn succes zou maken. Sinds de Russische bekendma king heeft men in Amerika her- PROFESSOR OTTO SUHR, burge meester van West-Berlijn is gister avond gestorven. IN NIMES (Frankrijk) zijn uit een geparkeerde autobus, waarmee Ame rikaanse cn Spaanse toeristen reis den, juwelen, kleren en fototoestel len ter waarde van honderdduizend gulden gestolen. DE R.-K. BISSCHOPPEN van Austra lië achten het noodzakelijk dat er meer vrouwen naar hun land emi greren. DE SPOORWEGTARIEVEN in Enge land worden met ingang van 15 sep tember aanzienlijk verhoogd. IN EEN telefooncel in Amsterdam heelt een kantoorbediende een tas met 15000 gulden laten liggen. Toen hij zijn verzuim bemerkte en terugkeer de, was de tas verdwenen. KOREAANSE dorpelingen hebben een kolonie lepralijders uitgemoord, daar zij geen leprozenkamp in de buurt van hun dorp wensten. BIJ DE SCHEEPSRAMP op de Rio de Ia Plata blijken niet, zoals we gis teren meldden, 94 mensen om het leven te zijn gekomen, doch 60. Ver scheïdene bemanningsleden zijn on der arrest gesteld. DE DIRECTEUR van het reisbureau Holland transport" en zijn vrouw zijn gearresteerd, omdat zij met hun voormalige procuratiehouder onenig heid kregen en deze te lijf gingen. VQOR DE radiozender van Indonesië zal het bekende ,,Terang Bulan" niet meer klinken, omdat dit door Ma- lakka gekozen is tot volkslied. IN NEVADA is weer een atoomproef gedaan. Er ontstond een oranje-rose vuurbal, die slechts vijf seconden zichtbaar was. DE VERKEERSONGEVALLEN ne men in Den Haag schrikbarend toe. In de afgelopen week waren er 258 verkeersongevallen waarvan 3 met dodelijke afloop. (Advertentie) I NEEM zenuivkalmerend 5 NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND! De oudste inwoonster van Oostburg en West-Zeeuwsch-Vlaanderen, de 103- jarige weduwe d'Hondt is vanmiddag in Oostburg overleden. Zij werd 29 juni 1854 te Aardenburg geboren en woonde sinds 1940 in het gesticht van ouden van dagen te Oostburg. De begrafenis te Oostburg vindt plaats op maandagmorgen half tien. haaldelijk laten doorschemeren, dat men in dit land verder is met de ontwikkeling van lange-af standsraketten dan het departe ment van- defensie voorgeeft. Zo zou een Amerikaanse raket voor middelgrote afstand op het punt staan in produktie te worden genomen. Caryl Chessman, de terdoodveroor- deelde auteur van drie in de gevan genis geschreven romans, die er ne gen jaar in geslaagd is zijn terecht stelling te voorkomen, heeft een nieu we juridische overwinning behaald. Zijn zaak is terugverwezen naar het oppergerechtshof van Los Angeles, dat hem in 1948 voor het eerst heeft berecht. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan het wetsvoorstel om aan het buitenland hulp ter waar de van hoogstens 3.435.810.000 dollar te verlenen in het belastingjaar, dat op een juli jl. is begonnen. Het bedrag is een miljard dollar minder dan president Eisenhower had gevraagd. MYeT.VerWachtin>( van het K.N. j vanavond, ontremaakt «uOfgavond 23.15 ,Jur°PSemaakt 1 *Waar bewolkt, met 1 n m! enkele buien Zwakke i tot matige wind, maar langs de 1 ge wind in htöMIÜk Vrii kr'" hti- ge wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde temperatuuren als gisteren j V^chtbig van het Belgisch Weerkundig Instituut: I Zwakke tot matige wind uit "est t°t noordwest. Toenemende bewolking met kans op regen. Zwaar bewolkt met breder wor- i dende opklaringen. J Vandaas: zon onder 19.30 uur. t Maan onder 22.27 uur. zon °P 5 51 uur. Zon J onder 19.27 uur. Maan op 14.40 l "or- Maan onder 23.15 uur. Maandag: zon 5.52 uur. 'IMIUMtlllm (Van onze verslaggever) Bij graafwerkzaamheden in Bergen op Zoom zijn mannen van de Hulp verleningsdienst gistermorgen op een moordwerktuig uit lang vervlogen jaren gestoten. Een inwoner van Bergen op Zoom had hun verteld, dat hij direct na de oorlog een granaat in een mangat had begraven. Toen de Bergenaar gisteren zag, dat Plein 13 werd afgegraven, lichtte hij de H.V.D. in, die onmiddel lijk waarschuwingsbordjes plaatste. Met een minedector zochten de he ren van Kaam en v.d. Horst ijverig naar het begraven projectiel, dat zij echter niet vonden. Wel ontdekten zij een ronde ijzeren kogel, die niet min der dan 50 kilo woog. Een eerste on derzoek wees uit, dat het projectiel uit de achttiende of negentiende eeuw stamt. Waarschijnlijk werd het bij het beleg van Bergen op Zoom in 1814 gebruikt. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat het projectiel een vuurbom is, die in 1747 de stad in werd geschoten. Het ijzeren monster was geheel met zwart kruit gevuld. De H.V.D. ontdekte ook nog ver schillende kleinere projectielen met een gewicht van 5 en 2 kilo, die uit het beleg van de stad Bergen op Zoom dateren. De projectielen werden in een auto geladen en naar de bunker te Woens- drecht overgebracht. De commandant van de H.V.D. zal beslissen wat er met deze moordwerktuigen gaat ge- beuren. De dame, die u op deze foto aan het stuurrad van een, schip ziet staan, staat daar echt niet omwille l van het plaatje of vóór de grap; mevrouw Maureen Koiter-Santer- son is nl. op haar 24ste- jaar eerste stuurvrouwe van Nederland voor een kustvaartuig geworden. Mevr. Koster, Engelse van geboorte, die drie jaar geleden met de Neder landse coaster-kapitein Koster trouwde, heeft op haar tochten over de zeeën aan de zijde van haar man zo goed opgelet, dat zij, toen de Truda-Keen andere coaster van haar man), zonder stuurman kwam en het grapje werd gemaakt, dat zij dan wel het stuur in handen kon nemen tot een andere stuur man zou zijn gevonden, dit als een uitdaging kon opvatten en aan de studie toog. Zij klaarde het om in 18 maanden haar diploma te halen, terwijl hiervoor een tijd van drie jaar staat en kreeg kordaarna, na keuringen e.d. haar eerste con tract. Elders in deze editie vindt men nog een nader bericht over mevr. Koster. O Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde naar het ontwapenings- overleg te Londen, heeft vrijdag te New-York verklaard, dat de weste lijke mogendheden en de Sowjet-Unie nooit in de afgelopen twaalf jaar dichter bij een akkoord over een eer ste stap tot ontwapening zijn geweest dan thans. De krachtige aanval, welke de Rus Zorin donderdag op de jong ste voorstellen van het westen heeft gedaan, noemde Stassen „slechts een onderdeel van vinnige onderhande lingen". Zorin had weliswaar „enige negatieve commentaren" geleverd, maar dat was te verwachten. Het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat het stoffelijk overschot van Mussolini ter beschikking van zijn weduwe, Rachele is gesteld. De stoffelijke resten waren tot dusver op een geheime plaats bijgezet om fascistische betogingen te voorkomen. Zoals bekend werd de fascistische dictator in april 1945 bij de Zwitserse grens door communistische partisa- nen doodgeschoten. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het familiegraf van de Mussolini's te Predappio, in het noor den van midden-Italië. De kist werd in de kapel, behorend bij het familiegraf, geplaatst. Alleen de weduwe van de dictator was hier bij tegenwoordig. De bewaker van de begraafplaats, die een goede vriend van Mussolini was - Mussolini was in Predappio ge boren - bedekte de kist met de Ita liaanse vlag. Hedenmorgen wordt het stoffelijk overschot begraven, nadat er een H. Mis zal zijn opgedragen. Op de foto ziet men de heren van der Horst (r.) en van Kaam (l.), die de kogel ontdekten. Met een vliegtuig op ski's en een helikopter zijn gisteren twee zwaarge wonde Britse bergbeklimmers uit hun benarde positie op de Dent Blanche nabij Sion in Zwitserland bevrijd. Het vliegtuig op ski's werd bestuurd door de bekende Zwitserse vlieger Geiger. De beide Britten zijn, naar aangeno men wordt, uitgegleden, toen zij na bij de top van de Dent Blanche waren. Zij moeten tientallen meters over de harde sneeuw naar beneden zijn ge gleden. Na de redding werden zij in een ziekenhuis te Sion opgenomen. Gisteren te 10.08 uur (plaat selijke tijd in Ned. Nieuw-Gui- nea), is tijdens een lesvlucht, enige mijlen ten zuiden van Biak een der drie in juli jl. in Ned. Nieuw-Guinea aangekomen Twin-pioneers van de lucht vaartmaatschappij „Kroonduif" neergestort. Aan boord bevond zich alleen de uit twee personen bestaande bemanning, die is om gekomen. De 28-jarige heer G. Besuijen, die met zijn Javaanse vrouw op een kamer woont in de Columbusstraat, *in Den Haag, eet sinds vrijdag 23 augustus j.l. niets meer. Hij is in hongerstaking gegaan om, zoals hij zegt, „een actie te ondernemen tegen de woningnood in het algemeen en tegen het woningbeleid in het bijzonder." 75 55 Hij drinkt alleen thee zonder suiker en koffie zonder suiker en melk. Hij rookt wel veel. De ene sigaret na de andere. „De eerste dagen waren heel erg", zegt de heer Besuijen. „Toen kwam er een dokter van de G.G.D. op bezoek, die op het tafeltje voor mijn bed enige plakken leverworst, een moorkop en gebakjes legde". „Eet eens wat", zei de dokter, en hij begon zelf smakelijk aan een moorkop. Maar de dokter kon me niet verleiden. Ik ben bovendien geen groot snoeper. Ik moet wel veel den ken aan de heerlijke kruimige aard appelen, die mijn moeder altijd kookt". De hongerstaker wordt geregeld on derzocht door zijn huisarts. De laat ste maal dat de bloeddruk gemeten werd, was deze erg laag. „Bij de 110", vertelt de heer Be suijen, „als het nog lager wordt wil de dokter mij laten opnemen in een ziekenhuis". „Ik kan het beslist niet langer meer verdragen op één kamer te moeten hokken", schrijft de honger staker in een brief. „Zo leef ik voort van de ene dag in de andere, zonder gunstige vooruitzichten want in onze stad gaan wij wat betreft de woning nood achteruit inplaats van voor uit". „Namens al de door woningnood gedupeerden vraag ik van de rege ring een zich beter bewust worden van haar taak en plichten ten opzichte van de bevolking", zo eindigt hij de ze brief. De heer Besuijen, die optisch glas bewerker van beroep is, wil zijn actie volhouden totdat hij zijn doel heeft bereikt: een driekamer-woning voor zijn vrouw en hem. Hij ligt te bed en voelt zich wei goed. Soms heeft hij last van duizeligheid. „Ik heb het le ven lief", zegt hij. „Daarom ben ik juist deze actie begonnen, omdat ik met mijn vrouw gelukkig wil leven in een eigen huis". De hongerstaker, die op 13 oktober van het vorige jaar is gehuwd, staat sinds januari jl. ingeschreven bij het gemeentelijk bureau voor de huisveS' ting in Den Haag. Hij heeft een ge neeskundige urgentieverklaring, „Maar", zo verklaart het gemeente lijk bureau, „er staan zeer vele van deze gevallen al veel langer dan de heer Besuijen op de wachtlijst". Het gemeentelijk bureau meent voorals nog niet veel voor de hongerstaker te kunnen doen. De beide verongelukte vliegers, de heren J. Weekhout (rechts) en B. Gottschalk (links). Er is inmiddels een onderzoek inge steld en in afwachting van de uitslag hiervan is voor de twee overige Twin- pioneers door de K.L.M. waarvan de „Kroonduif' een dochteronderneming is, een verbod tot opstijgen uitgevaar digd. Er zijn nog siecnts enkele wrakstuk ken van het verongelukte vliegtuig gevonden. Aanvankelijk veronderstel de men dat, maar dit is slechts ten dele bevestigd, het vliegtuig in brand zou zijn geraakt. Wel is zeker geble ken dat een vleugel is afgebroken, waarna het toestel is neergestort. Na het ongeluk zijn o.a. gouverneur van Baal en de directeur van verkeer en energie, dr. Schregardus, per vlieg tuig naar Biak vertrokken. De omgekomen vlieger J. Weekhout <30 jaar) was gehuwd en vader van twee kinderen, zijn mede omgekomen collega. Benjamin Gottschalk (29 jaar) was eveneens gehuwd en had drie kinderen. De echtgenote van de heer Week hout waren pas zondagavond per vliegtuig naar Nieuw-Guinea vertrok, ken. deelnemen om de menselijke rechten te verdedigen en oude vrienden weer te zien. Garie Davis was oorspronkelijk van plan de deelnemers aan het congres te vergezellen op het uitstapje dat zij desmid dags naar Amsterdam maakten en eveneens aanwezig te zijn op de receptie, die het ge meentebestuur gisteravond in het Rijksmuseum aanbood. De organisatoren van het congres hebben hem echter moeten weigeren hen te vergezellen, waarbij zij erop wezen, dat zij als genodigden bepaalde ver plichtingen hadden. Na een korte woordenwisseling heeft Davis zich hierop boos ver wijderd.... Gary Davis, die zich wereldburger nummer één noemt, is gisterenmiddag door recheurcheurs van de vreemdelingenpolitie te Amsterdam gearresteerd, nadat hij onder het wakend oog van deze politiemannen in alle rust een orgelconcert had bijgewoond in de Westerkerk, dat gegeven werd ter gelegenheid van het be zoek van de Wereldfederalisten. Op de Prinsengracht, schuin tegenover het huis van Anne Frank, dat door de Wereldfe deralisten werd bezocht, vroeg de politie naar zijn geldig pas poort. Hij toonde zijn wereld paspoort no. één, doch aange zien dit geen geldigheid heeft voor Nederland, greep men hem vast en trachtte hem in de auto te krijgen. Hij verzette zich onder uitroepen: „Is dit nu een vrij land" en „Wij zijn al len wereldburgers", bijgestaan door enkele van zijn aanhan gers. Eerst toen de politiemannen krachtdadiger ingrepen, werd hij op de achterbank van de auto gezet en overgebracht naar het politiebureau. Tevoren was Davis in Den Haag ontdekt, waar hij boos werd op de Wereldfederalisten. Dat gebeurde als volgt: Erg boos En later op de dag, bij z'n arrestatie, werd hij nog een keer boos. Twee keer op één dag.... erg veel voor 'n Wereld burger, te veel voor „Wereld burger nummer één". Na afloop van de gisteroch tend gehouden werkvergade ring van het 10e congres der World Union of World Federa lists werd onder de aanwezi gen in het Kurhaus te Sche- veningen ook Garie Davis, Wereldburger nr. 1" opge merkt. Zaterdag jl. toen hij zich naar het congres in Scheveningen wilde begeven, werd hem door de politie te Oldenzaal de toegang tot ons land geweigerd. Donderdagavond was hij op eigen risico toch in Neder land aangekomen, waarna hij door vrienden - wereldburgers per auto naar Den Haag was gebracht. Hij verklaarde aan het congres te hebben willen Thurmond, een lid van de Ameri kaanse senaat, heeft het recprd van Morse, om gedurende lange tijd ach ter elkaar te spreken, gebroken. Ge- durentle 24 uur en 10 minuten heeft hij onafgebroken het woord gevoerd. Zijn fillibuster om op te komen voor rechten voor dg negers, heeft weinig geholpen want het compromis betreffende dit wetsontwerp werd door de senaat goedgekeurd. Na deze marathonrede zijn, er in de senaat stemmen opgegaan om het volgend jaar het reglement van de senaat zodanig te wijzigen, dat derge lijke obstructie niet meer mogelijk is. JVim van Est licht gewond Gisteravond om half zes heeft Wim van Est zonder dat hem schuld tr<$ft op de grote verkeersweg van Woensdrecht naar Rilland Bath nabij wachtpost 20 met zijn auto eon man aangereden. Het slachtoffer, de 55-ja- rige J. Engelaar uit Rilland, was op slag dood. Het slachtoffer kwam plot seling vanuit een zijweg vlak voor de auto van de bekende wielrenner de weg op. Ondanks krachtig remmen kon hij de fietser niet meer ontwij ken. De auto sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. De wagen werd totaal vernield. Van Est en zijn dochtertje liepen slechts lichte ver wondingen op. Het slachtoffer laat een vrouw en twee zoons na. Te Bosschenhoofd is vrijdagmorgen de 73-jarige J. van Oosterbos uit de Lagestraat aldaar bij het per rijwiel oversteken van de rijweg vanuit een zandstraat door een passerende mo torrijder aangereden. De man werd in bewusteloze toestand naar het zieken huis te Oudenbosch vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. Het slachtoffer was met zijn zuster op weg naar de kerk en heeft ver moedelijk de motorrijder niet zien aankomen. Op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse An tillen zal prinses Beatrix in februari van het volgend jaar een bezoek aan deze rijksdelen brengen. De prin ses zal zich eerst naar de Neder landse Antillen begeven en daarna naar Suriname reizen. Gedurende dit bezoek, dat voor elk der rijksdelen ongeveer twee weken zal duren en dat een eenvoudig ka rakter zal dragen, zal de prinses in de gelegenheid zijn met de verschil lende aspecten van de samenlevingen in Suriname en de Nederlandse An tillen kennis te maken. Vandaag is de 30-jarige chauffeur, die in verband met de moord op de Amsterdamse vrouw „magere Jos sie" woensdag j.l. door de recherche van het bureau Warmoesstraat was gearresteerd, in vrijheid gesteld. On omstotelijk is vast kunnen worden ge steld, dat hij onschuldig is aan deze moord, zo deeld de politie mede. Op zondagmorgen 11 augustus werd de 33-jarige vrouw door haar man dood op de divan in het kamertje in het souterrain van hun huis aan de Oude Zijds Voorburgwal gevonden. Zij bleek door wurging om het leven te zijn gebracht. De gemeenteraad van Geulle koos vrijdagavond twee nieuwe wethouders, n.l. de heren J. Thijssen en H. W. Kurvers, ter vervanging van de wethouders, aan wie maandag j.l. ontslag werd verleend. Voor zijn verkiezing tot wet houder moest de heer Thijssen eerst nog als raadslid beëdigd worden, want hij was tot nu toe nog op geen enkele raadsver gadering verschenen. De thans eveneens tot wethouder be noemde heer Kurvers was de man, die op de vergadering van 9 augustus j.l. vroeg, waarom er geweigerd was de boven woning van het Groene Kruis- gebouw aan een dokter toe te wijzen.

de Stem | 1957 | | pagina 1