Zeeland nog lang niet toe aan vrije huurbepaling Schipper misbruikte spontane gastvrijheid Nieuwe veerhaven te Breskens vordert Woensdrechtse kettingbotsing voor Bergs Kantongerecht Getallen zeggen niet alles A. Ysebaert (Ter neuzen), js vijftig jaar bij „het spoor" Gevaarlijke conclusie van Volkshuisvesting 55 Uitspraken van de rechtbank te Middelburg rolfilm hygiiu Z- Vlaanderen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1937 Middelburgs begroting voor 1958 in mineur Tekort van zes ton Geldkistje met 5500 gestolen Koopvaardij schepen worden opgelegd in Vlissingen Jeugd van Sluiskil naar Terneuzen Het hulpkerkgebouw te Haamstede Walcheren VLISSINGEN De Mater Amabiligschool Hoogwaterstanden Zuid-Beveland Geen patates frites in de Dorpsstraat Woningenquête in Limburg AGENDA Vandaag Morgen (Van onze redacteur) Het jaarverslag der centrale directie van het departement van Volkshuisvesting en bouwnijverheid over 1956 is zo juist van de pers gekomen en houdt heel wat wetenswaardigs en bemoe digends in over de volkshuisvesting en bouwbedrijvigheid. Dit laatste gaat evenwel niet geheel op voor Zeeland omdat aan de cijfers over ons gewest conclusies worden vastgeknoopt, welke wij zeer gevaarlijk achten. Ten aanzien van Zeeland en ook van de drie noordelijke provincies wordt namelijk ten onrechte gezegd, dat het even- wichtsniveau wat betreft vraag en aanbod vrij snel benaderd wordt en de samensteller suggereert, dat in deze gewesten wel licht reeds binnen afzienbare tijd vrije huurbepaling vestiging kan worden toegelaten. vrije De resultaten der woningtelling en de laatste statistieken over de wo ningbouw vormen de grondslag voor deze stoute gevolgtrekking en inderdaad zijn die, oppervlakkig be zien, voor Zeeland gunstig. De wo ningbehoefte, welke in onze provin cie in het jaar 1947 werd gesteld op 70,800 is sindsdien gestegen met bij na 9000 tot 79.500. maar de voor raad vermeerderde van 46.400 tot 76.900, zodat het tekort terugliep van 6400 tot 2600, Dit zou dan voor het geheel nog een tekort zijn van 3.3 procent tegen 9 procent in '47, ter wijl het landelijk gemiddelde nu nog 9 procent is. Getallen zeggen echter niet alles, al pretenderen zij dit in veel geval len. Zou de landsregering haar ver der beleid ten opzichte van de wo ningbouw laten bepalen door de ge noemde cijfers dan valt het ergste te vrezen. Kwaliteit Wil men een juist beeld krijgen van de woningkwestie in Zeeland dan moet men eerst zien naar de woningkwaliteit. Het aantal noodwo ningen is in ons door de oorlog zo geteisterd gewest veel groter dan in de meeste andere provincies. Deze noodwoningen zijn in de telling op genomen en beinvloeden het totaal cijfer. Feit is evenwel dat deze wo ningen al afgeschreven hadden moe ten zijn en zeker niet zo heel lang meer voor bewoonbare woningen kunnen gelden. Ook voor wat de krotwoningen aangaat ligt het in Zeeland niet best; reeksen al onbe woonbaar verklaarde huizen worden noodgedwongen nog bewoond en heb ben de cijfers geflatteerd gemaakt. Uit het door de Centrale directie geprojecteerde cijfermateriaal blijkt ook alweer niet de grote woningbe hoefte waar Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen en nog enkele gro te gemeenten mee kampen. Het aan tal woningzoekenden stijgt daar met het jaar en die zijn niet gebaat met de gunstiger verhoudingen in kleine re gemeenten, daar huizen niet een voudig op te nemen en te verplaat sen zijn. Het gunstige percentage dat geëta leerd wordt in het genoemde verslag noch de toelichting daarop laten uit komen dat het ten dele ook ontstaan is door het vertrekoverschot waar Zeeland nog immer aan laboreert. Er is een kentering ten goede, maar wanneer de woningbouw van hogerhand wordt afgeremd voor Zee land, dan blijft zij niet bestendigd en zal het weer bergaf gaan. Geldschaarste Men zal hier tegenover kunnen op merken dat de situatie voor Zeeland veel gunstiger is geworden nu reke ning gehouden wordt met de bouw capaciteit. Dat zou inderdaad zo zijn indien de geldkrapte en het gestegen rentepercentage niet als spelbrekers waren opgetreden. De bouwbedrijvig heid van gemeenten en woningbouw verenigingen is er door verlamd en de particuliere bouw heeft helaas weinig te betekenen. Alleen door het beschikbaar stellen van goed koop ..lang geld" door de regering is het bouwen op ruime schaal nog mogelijk, maar wanneer de overheid zich richt naar het meergenoemde verslag, dan voelt men dat Zeelands kansen al heel somber staan en van daar dan ook dat wij wijzen op het betrekkelijke van dit verslag. Geld-verdeling Natuurlijk zou men mogen reke nen op het gezond verstand en zo triestig zijn wij niet gestemd, dat we die factor zouden willen verwaarlo zen. Jammer genoeg wordt dit niet voldoende gebruikt. Nog onlangs moesten wij wijzen op de onlogische verdeling van de leningen, die uit de miljoenen van de institutionele beleggers via de re gering voor woningbouw beschik baar waren. Koudweg is men toen uitgegaan van het bouwvolume dat in bepaalde jaren aan gemeenten was toegewezen en waarbij in het geheel j niet werd gerekend met bijzondere omstandigheden. Die waren in Zee land rijkelijk voorhanden want juist in de ..basisjaren" viel het rampher stel. Daardoor kon het hier voorko men dat tal van dwerggemeenten, die door de watersnood in hun hui- zenbezit waren getroffen, fantastische bedragen kregen toegewezen, waar ze weinig mee konden doen, terwijl Middelburg, dat zo krap in zijn hui zen zit, bijna niets kreeg. Laten wij hopen dat Den Haag oog krijgt voor de bijzondere positie van De rechtbank te Middelburg heeft woensdag de 26-jarige timmerman C. de J. uit Vlissingen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waar van acht maanden voorwaardel. met een proeftijd van drie jaar. en on der toezichtstelling van de afdeling reclassering van het Leger des Heils. De straf, die de officier van justitie tijdens de zitting van 16 augustus jl. eiste, was gelijkluidend. De J. heeft zich destijds schuldig gemaakt aan een tweetal diefstal len ten nadele van de Zuid-Neder landse Bouwmaatschappij te Vlissin gen, waarmee in totaal een bedrag van 493.gemoeid was. Afbeta lingsschuld vormde de aanleiding hiertoe. De Terneuzenaar A.M.V. tegen wie de officier 100.of 20 dagen had geëist, „ter gelegenheid van" een ernstige verkeersfout bij de Vlake- brug, werd door de rechtbank ver oordeeld tot een geldboete van 250 of 50 dagen. V. was op 25 april op de oprit naar de Vlakebrug met zijn vrachtauto aan het inhalen geslagen, terwijl uit tegenovergestelde richting een motorrijder kwam. Laatstge noemde moest toen ijlings een heen komen zoeken in de berm, maar hij kwam hierbij zo ernstig ten val, dat hij een hersenschudding, een kaak beenfractuur en een gescheurde knie opliep. De rechtbank wees voorts vonnis in de zaak tegen de landbouwer S. v.d. B. uit Zonnemaire, die op de provinciale weg in zijn woonplaats zijn vrachtauto linksaf gestuurd had, terwijl hij werd ingehaald door een motorrijder, die bij de botsing, wel ke toen volgde, werd gewond. Ook in dit geval kwam de rechtbank tot een hoger bedrag dan de officier, die 75. of 15 dagen had geëist. V.d.B. werd veroordeeld tot 150. of 30 da gen. De civiele vordering ad ƒ216.16 werd toegewezen. Zeeland, waardoor voorkomen kan worden, dat zijn ontwikkelingskan sen teloor gaan door verkeerd wo- ningbeleid. Die kansen zijn er en ne men nog toe naarmate het industri eel klimaat er gunstiger wordt en de verwezenlijking van het Drie Ei landen- en Delta-plan nader komt. Een betere bevolkingsverdeling is van belang voor heel ons volk en die zal worden bevorderd, wanneer de woningbehoefte op juiste wijze en daar is meer voor nodig dan een statistiek wordt onderkend. De begroting-1953 der gemeente Middelburg, welke traditie-getrouw, weer zeer vroeg op onze schrijftafel viel, ziet er niet opgewekt uit en is geheel in mineur gesteld. Tegen steeds stijgende vaste lasten o.m. veel hogere rentepercentages voor kasgeld en in-gen staan zo goed als geen meevallers. Wel vallen lagere rijksuitkeringen te vrezen. Het tekort dat men vorig jaar tot drie ton had weten te beperken, wordt nu geschat op ruim zes ton, dus hét dubbele en er is geen reden om te denken dat dit te pessimis tisch gezien is. De kapitaaldienst vertoont zelfs een tekort aan buitengewone midde len van ruim 10 miljoen tegen ruim 4 miljoen in 1957. Het enige opgewekte in de toelich ting is dat de balans van de dienst 1956 vrijwel in evenwicht is gekomen. De 22-jarige Belgische schipper S., die vorige week met zijn m.s. Ena voor de haven van Hansweert omhoog gevaren is, heeft de hem onmiddellijk verleende gastvrijheid maar slecht beloond. Hij heeft zijn gastheer, de scheepsbevrachter J. Smits te Wemel- dingen, van hl (inmiddels weer terug gevonden) geldkistje met f 5500, beroofd. Na het ongeluk met het schip wer den S.. zijn jonge vrouw en hun kind van enkele maanden door de scheeps bevrachter opgenomen, 's Nachts konden zij in een hotel slapen. Toen de heer Smits dezer dagen een betaling moest doen, miste hij zijn geldkistje. Op dat moment was S. met de zoon van de scheepsbevrach ter naar Hansweert, waar hij bij de marechaussee moest zijn, omdat hij de pas van zijn vrouw kwijt was. De gastheer rook lont en waar schuwde meteen de rijkspolitie, die de bagage nazocht van S. Het geld werd daarin niet gevonden, maar wel bed- degoed met het merk van het hotel, waarin S. logeerde. D?ze diefstal had men daar nog niet ontdekt, aan- Toen de heer Alf. Ysebaert, .(rasechte Ter neuzenaar) 13 jaar was, dat was op de eerste september 19C7, werd hy door de directie der spoorwegmaatschappij Mechelen—Terneuzen benoemd tot conducteur (tje) op de omnibus die de reizigers vervoerde van het station naar de provinciale boot. De oude Vercauteren zwaaide op dat geval, getrokken door twee stoere Zeeuwse paarden de zweep, maar geen mens kon toen weten dat dit het begin was van een vijftigjarige loopbaan in dienst van het ver voer. Na ongeveer drie jaar, om precies te zijn op 1 mei 1910 werd de gou den jubilaris van morgen aangesteld als klerk op het station te Terneu zen. Op 1 juni 1911 volgde zijn be noeming tot „agrée" een titel die wel enige uitleg nodig heeft maar bij de Belgische Spoorwegen zijn nu eenmaal andere titels, en rangen dan bij ons. Het best vertaalt men de ze benaming door ladingmeester. Op 1 januari 1924 werd de heer Yse baert klerk op het station te Kijkuit en op 1 juli 1928 werd hij in dezelf de functie overgeplaatst naar Terneu zen. Enige moeilijkheid voor niet-in- gewijden veroorzaakt de afkorting: dd/Octs. achter iemands naam. Maar mensen van de spoorwegen bewe ren dat dit dienstdoende onderchef betekent en dat werd deze gouden jubilaris op 1 januari 1935. Precies 10 jaar later werd hij bevorderd tot onderchef 2e klas en na een jaar veranderde dit 2e klas in le klas. Op 1 augustus 1951 volgde zijn be vordering tot commies Nederlandse Spoorwegen, want in 1948 was de lijn Mechelen Terneuzen in handen der N.S. overgegaan. Lange verhalen Het is voor iemand met een der gelijke reeks van dienstjaren achter zich niet moeilijk lange verhalen te vertellen over alles wat er gebeurd en veranderd is. Twee oorlogen heeft de heer Ysebaert in dienst der spoor wegen mee gemaakt. Hoewel de heer Ysebaert niet een man is die graag in het openbaar op de voorgrond treedt, heeft hij zijn hart verloren aan „zijn buurtvereni ging" de Bloemenbuurt, waarvan hij al meer dan tien jaren, d.w.z. van- De binnenhavens van Vlissingen, die voor een deel reeds gebruikt wor den voor opgelegde Nederlandse oor logsschepen, zullen thans ook benut worden voor het opleggen van koop vaardijschepen. Door de daling van de vrachtprij zen, veroorzaakt door het grotendeels wegvallen van graan- en kolentrans- porten, kunnen de langzaam varende vrachtschepen, die een mindere snel heid dan zestien mijl hebben, niet meer rendabel gemaakt worden en zij worden opgelegd. De binnenhaven van Vlissingen krijgt vijf tot zeven van dergelijke schepen te herbergen. Zij zijn alle van het Liberty-type en van buitenlandse na tionaliteit. Donderdagmorgen kwam het eerste schip binnen en wel het Panamese Liberty-schip „Margo" van de C.N.P.U. (Compania de Navi- gatio Panamena Ultramarina) uit Pa nama. De volgende week en in de eerste helft van september verwacht men de andere schepen. af het begin voorzitter is. Hij zoekt graag de rust aan de waterkant en is dan ook alweer enkele jaren een trouw lid van de Terneuzense visclub O.N.I. (Ontspanning Na Inspanning!. Op zondag 1 september wordt dit gouden feest in familiekring her dacht, maar maandag zal hij er toch aan moeten geloven. Dan zullen zijn collega's van Terneuzen, Sluiskil, Philippine, Sas van Gent en Axel hem danig in de bloemetjes zetten en zullen ook zijn vrienden van hun medeleven blijk geven. Er zal dan later nog wel een speciale dag vol gen waarop hij bij de grote baas in Utrecht moet komen om uit diens mond veel welgemeende woorden van waardering en dank te horen. gezien S. de spullen ontvreemd had uit een kamer naast de zijne. De politie toog naar Hansweert en greep daar de Belg in de kraag. Hij bekende zijn diefstal vlot en deelde mee, het geldkistje te hebben ver stopt bij zijn bagage in de gang van de woning van de heer Smits. Daar werd het inderdaad gevonden. Er was nog geen geld uit verdwenen. S., die beweerde dat het hem slechts om een klein bedrag te doen is geweest, is gearresteerd en naar Middelburg overgebracht om verhoord te worden. Zijn vrouw, die niets van de dief stallen afwist en het zïoh erg aan trok, is nog bij de familie Smits ge bleven. Voor het oranjefeest Al behoort de traditionele viering van Koninginnedag op 31 augustus reeds een aantal jaren tot bet ver leden, toch wil men te Sluiskil ter ge legenheid van de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Wilhelmina, deze dag niet ongemerkt voorbij laten gaan. In de ochtend zal voor de jeugd van 4 t.m. 7 jaar in het concertgebouw in twee filmvoor stellingen ,,De tien kleine negertjes" worden vertoond. De Sluiskilse jeugd welke om 10.45 uur in de gelegenheid gesteld zal worden de tweede voor stelling mee te. maken, wordt om tien uur aan Hotel Meert verwacht, van waar zij onder goede leiding naar Terneuzen zal worden vervoerd. Na de middag wordt de grotere school gaande jeuigd. om 1.30 uur vanaf bovengenoemde halte naar Terneuzen gebracht om aldaar aan het ..Luna- spei" deel te.nemen, dat op het speel terrein aan de AzaleastraatRozen straat zal pl'èats vinden. Degenen, die aan het Luna-spel hebben deel- "gènomëh.'fullen om 4 uur in de ge-, legenheid gesteld worden om mee te dingen naar diverse leuke prijzen, verbonden aan een ballon-wedstrijd. Om vijf uur zal de uitreiking hiervan plaats hebben. Om ongeveer half 6 zullen de jongens tussen de leeftijds groep 13 t.m. 15 jaar. op gewone fietsen op het parcours aan de Zuid- landstraat over een afstand van on geveer 10 kilometer elkaar in felle kamp kunnen betwisten. Vanzelfspre kend zij hierbij opgemerkt dat het fietsend rennersmateriaal niet per bus vervoerd kan worden. Voor wat Sluiskil betreft eindigt hier te Ter neuzen het feestprogramma. Maaj in de avonduren worden in eigen sfeer en omgeving de feestelijkheden voort gezet. Op massale wijze zal het ge hele dorp kunnen zoeken en speuren naar drie vossen, welke het dorp zijn binnengeslopen en vanaf de kiosk zullen de instructies en taken per micro worden uitgezonden. Hierna vindt onder muzikale begeleiding van de plaatselijke fanfare een lampion en fakkeloptocht plaats, welke een aardig besluit van het feestelijk pro gramma vormt. Advertentie) Deze luchtopname geeft een beeld van het werk aan de nieuwe veer haven, welke 2 km ten westen van het Zeeuwse havenplaatsje Bres kens in Vbest Z.-Vlaanderen in aan leg is. In zee lopen de reeds bijna voltooide havendammen, welke de invloeden van het ruwe weer dat de Westerschelde hier vaak een ge vaarlijk water doet worden, moe ten weren. Op de voorgrond de in aanleg zijnde kom voor de „fuik", de aanlegplaats voor de boten met kopladina, waarvan er voorlopig één wordt gebouwd, maar waarvan er vier kunnen worden aangelegd. De. vaartijd vanuit Vlissingen naar de nieuwe haven, welke een diepte krijgt van 9 m., wordt enkele mi nuten korter dan die naar de oude haven van Breskens nu plm. 20 min. welke bovendien moeilijker toegankelijk is. De haven waarvan de streefdatum voor de voltooiing 1 juli 1958 is, is volkomen berekend op de nieuwe veerboten 300 m lang, 18 m. breed en 4,5 m diep I waarvan er thans reeds één in aan- bouw is. (Luchtopname ANp-foto) 1 i Na vijf jaar ireschrijf en gewrijf en vee! onderhandelingen,, is het dan téfc}! eindelijk zover, dat met de bouw van de katholieke hulpkerk te Haam stede kan worden begonnen. Het eigenlijke kerkgebouw biedt plaats genoeg voor het normale zon dagse kerkbezoek. In het zomer- en badseizoen kan door het aanbrengen van schotten en andere beschutting voor achthonderd bezoekers plaats worden gemaakt. Dit is zeker niet te groot, want in de augustusmaand .verblijven er doorgaans tweeduizend katholieke badgasten in de Westhoek van Schouwen. Volgend seizoen is de kerk klaar on komt een einde aan de onwaardige toestand, welke zolang heeft geduurd. Naar men weet werd de H. Mis zondag een keer of drie achtereen opgedragen in een garage en moesten de meeste kerkgangers op straat staan. De hulpkerk word bijkerk van Zie- rikzee en toegewijd aan O. L. Vrouw op zee. Ook in de middeleeuwen stond een kapel op Schouwen onder het zelfde patronaat. KREDIET VOOR SPORT VELDEN GEVRAAGD IJaar verwacht, schrijven B. en W. de raad, zullen de velden I en IV, gelegen in het nieuwe sportvelden complex in sept. a.s. voor bespeling worden vrijgegeven. In veroand hiermede dienen op de genoemde sportterreinen doelen te worden aangebracht, terwijl veld IV moet worden voorzien van een af- heining, bestaande uit dennen palen met gladde draad. De kosten van het aanbrengen der doelen op de beide velden en het plaatsen van de afrastering rond veld IV worden geraamd op 3500. De werkzaamheden zullen in eigen beheer worden uitgevoerd. B. en W. vragen de raad hun dit krediet toe te staan. Het comité van voorbereiding voor een Mater Amabilisvormingsschool bericht ons. dat het zich nader be raden heeft over een bereikbare vorm van het M.A. werk voor alle niet meer leerplichtige meisjes, rekening houdend met de huidige financiële situatie. Het comité blijft werkzaam, en te gelijkertijd hoopvol gestemd om dit zo mooie vormingswerk te realis- ren. Het succes van de over het ge- jiele land verspreide M.A— en Zon- nebloemscholpn is hierbij een stimu lerend voorbeeld. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 31 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hans weert om 7.03 en 19.14 uur; te Terv neuzen om 6.27 en 18.46 uur en te Vlissingen om 5.57 en 18.16 uur. Koop morgen 'n voor Zondag (Van onze verslaggever). In de eerste middaguren van Tweede Pinksterdag had op de Zeeuwse- weg onder Woensdrecht, juist voorbij het viaduct, een botsing plaats, waarbij niet minder dan zeven auto's gemoeid waren. Drie wagens wer den daarbij min of meer ernstig beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Donderdag werd deze „ketting"-botsing voor het Kantongerecht te Bergen op Zoom uit de doeken gedaan. Er waren drie verdachten. P. de V. uit Aagtekerke, Ch. van F. uit Goes en M. uit Luik. Verschillende getuigen verschenen voor het hekje, twee advocaten verleenden juridi sche bijstqnd, terwijl een tolk de Franse volzinnen van de Luikenaar in het Nederlands vertaalde. ,,Heee, die Belg botst tegen een auto, riep ik mijn vrouw toe. Ik heb toen uit alle macht, geremd" zo luidde het relaas van v. F. „Ik kwem slechts heel even in botsing met v. d. V.", verhaalde de Belg. „Ik heb zeker niet te hard gereden, wel iets te laat gestopt. Toen ik de voor mij uitrijden de auto raakte, kreeg ik zelf een duw". Getuigen Getuige R. uit Amsterdam, één van de file-rijders, die er zonder kleer scheuren af kwam, vertelde, dat de auto, die voor hem reed, rechts af draaide, maar toen plotseling stopte, omdat een bromfietser de weg ge blokkeerd had. Mevrouw v. d. V. uit Luik, die in de auto van M. had ge zeten, wist zich niet zo heel veel meer van de aanrijding te herinne ren. M. had wel zijn voorganger slechts even geaakt. „Deze zaak ligt op strafrechtelijk gebied erg eenvoudig", vond de Offi- De zeven auto's reden in een file. Helemaal aohteraan bevond zich de auto van v. F., daarvoor reed de Belg en daarvoor de V. Op een gegeven ogenblik wilde de tweede wagen van voren rechts af slaan. De bestuurder van de wagen zag dé weg echter door een bromfiets versperd. Hij remde en de autobe stuurders, die achter hem zaten, de den hetzelfde. Waar de laatsten in de rij evenwel niet voldoende afstand hadden bewaard, volgde er een bot sing. Voor het oog van de verbijs terde voorbijgangers speelde zich een schouwspel af, dat sterk deed denken aan botsauto-vermaak op de kermis, v. F. gaf de wagen van M. een duw, M. op zijn beurt ramide de wagen van de V., die de wagen van A. uit Mid delburg raakte. ,,Ik kreeg tweemaal een duw van achteren", vertelde de V aan de kan tonrechter. „De wagen die vóór mij reed, heb ik slechts even geraakt". cier. „De meeste van de file-rijders bewaarden te weinig afstand. Zij hebben weliswaar niet onbehoorlijk gereden, wel onjuist. Zij namen ri sico's". De Officier eiste tegen ieder der verdachten een boete van twintig gulden of vier dagen. Pleidooi Mr. Pels-Rijcken, de raadsman van v. F., achtte zijn cliënt niet schuldig. Hij wees erop, dat als er in file gere den wordt, juist de achterste rijders het 't meest te verduren hebben. Als er iets gebeurt wordt het voor deze mensen het moeilijkst om tijdig te remmen. Hij bepleitte ontslag van rechtsvervolging. Mr. Houtman, die als verdediger van de Belg optrad, liet een serie foto's zien, die onmiddellijk na het ongeval door een van de inzittenden van de Belgische auto was gemaakt. „Hoe verder men in de file komt, hoe meer afstand men dient te bewa ren", zo luidde zijn mening. Hij acht te een formele reprimande op zijn plaats, omdat zÜn cliënt zijn voor ganger alleen maar een klein duwtje had gegeven. „Allen reden te hard en allen had den extra voorzichtig moeten zijn", concludeerde de kantonrechter in zijn uitspraak. Hij achtte alle drie ver dachten schuldig, zy het de Belg in mindere mate. v. F. en de V. werden conform de eis van de Officier veroordeeld, M. kon met een tientje boete huiswaarts keren. j Lamstvaarde VEERTIG JAAR LANDARBEIDER De heer C.P. d'Hondt, wonende in .de Lange Nieuwstraat 11, herdacht ;het feit, dat hij voor 40 jaren als j landarbeider in dienst trad bij de i landbouwer L. van Damme in de I Kruispolder. Van de zijde van de werkgever had men gezorgd dat het een groot feest werd en de jubilaris mocht van de werkgever een fraai cadeau ont vangen. Namens het hoofdbestuur van de Ned. Kath. Landarbeidersbond kwam de districtsbestuurder P. Vink de jubilaris complimenteren onder over handiging van een cadeau. Hetzelfde deed ook de heer M.J. de Booy, voor. zitter van de afdeling Lamswaarde van genoemde bond, waarvan de jubi laris reeds meer dan een kwart eeuw lid is. Vorig jaar mocht hij het zil veren. insigne ontvangen. FORUMAVOND K.V.P. Van de zijde van het afdelingsbe stuur der K.V.P. alhier deelde men ons mede, dat het in de bedoeling ligt om in het komende najaar we derom een forumavond te organise ren. Terhole NIEUWE VLAG VOOR K.A.J. Na lange tiiu van sparen is het de Kajotters ths-ls mogelijk over te gaan tot de aanschaf van een nieuwe vlag. Vermoedelijk zal de nieuwe vlag in oktober gereed zijn. ze zal dan op officiële wijze in gebruik worden ge nomen. Het bestuur der K.A.J. heeft plan nen om bij die gelegenheid een vlag- genwijdingsfeest te organiseren. Koewacht BENOEMD Tot badmeester in het nieuwe bad huis alhier werd benoemd onze dorps genoot W. Elegeert. NIEUW DAK OP DE KERK Begonnen is met het leggen van een nieuw dak op de rechterkant van de parochiekerk. De toren alsmede de linkerzijde was reeds voorgaande jaren van een blauw leiendak voor zien. Nu is men aan het laatste ge deelte begonnen. Nog enkele weken en de kerk is kant en klaar. FANCY-FAIR A.s. zondag viert Koewacht zijn jaarlijkse najaarskermis. Ter gele genheid van deze kermis wordt er in het patronaat een grote fancy-fair gehouden, welke georganiseerd is door het patronaatsbestuur en mej. Emma van Damme. Medewerking hieraan verlenen: de patronaatsjon gens, het meisjesgilde en de jonge boerinnen. Het doel van deze fancy- fair is om een fonds te vormen waaruit de aankleding van het hope lijk spoedig te restaureren patro naatsgebouw kan bekostigd worden. Hoofdplaat VAKANTIEWERK Dank zij de medewerking van pas toor Deenen, het onderwijzend perso neel van de St. Jozefschool en enkele helpsters, hebben de kinderen van genoemde school een paar zeer pret tige vakantiedagen gehad. De eerste dag kwamen de kinderen van de ho gere klassen in het voormalige kloos ter bijeen, waar ze de hele dag wer den beziggehouden. Voor de middag werden er verschillende spelletjes ge daan, waarvan de wedstrijd van het „letters-zoeken" wel de meeste be langstelling genoot, niet alleen van de kinderen, maar ook van de dorpe lingen, die de kinderen van de ena etalage naar de andere zagen ren nen. Na deze wedstrijd dronken de kinderen in het klooster chocolade melk. Na de middag vertoonde de pastoor lichtbeelden o.a. van Hoofdplaat en de kinderen zelf. Hierna werd onder het genot van „ranja met een rietje" hersengymnastiek gedaan en daarna nog een buitenspel. Deze dag waren er 35 kinderen. De tweede dag, voor de lagere klassen, trok grotere be langstelling. Zeventig jongens ên meisjes bevolkten die dag het kloos- j ter. Door het mooie weer konden ver. schillende spelletjes buiten worden gedaan en inplaats van het letters zoeken was er nu een wedstrijd in knikkers tellen, 's Middags waren er weer de lichtbeelden van de pastoor. Beide dagen werden besloten met het uitreiken van de prijzen die door de verschillende groepjes werden be haald. s-Heer Arendskerke De Kroon vernietigde het besluit van de raad, waarbij aan M. Lam pei* vergunning werd verleend om in een pand aan de Dorpsstraat pata- tes-frites te bakken. De familie Nijs- se was in het geweer gekomen tegen dit besluit, omdat de bakkerij vlak achter hun huis zou komen, waarvan brandgevaar werd geducht. Mejuffrouw Nijsse voerde voorts in haar verzoekschrift aan, dat haar zuster ziek is, waardoor zij steeds in een slaapkamer met gesloten ra men zou moeten verblijven. De Kroon heeft de aangevoerde bezwaYen als deugdelijk erkend en stelde de adres santen in het gelijk. Rilland-Bath .AUTOBOTSING Op de Rijksweg is gisteravond om half acht een ongeluk gebeurd, door dat twee vrachtauto's elkaar bij het passeren raakten. Een vrachtauto van de gebr. Br. uit Heinkenszand, gela den met zilveruien reed richting Bra bant. In de richting Zeeland reed een truck met twee aanhangwagens, ge laden met vlas. Door de botsing raak- ten de truck en een aanhangwagen in de sloot, terwijl van de uienwagen een portier en schotten werden afge rukt. De ladingen lagen verspreid over de weg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld vraag. In opdracht van het provinciaal bestuur zal de Provinciale Planolo gische Dienst van Limburg in sa menwerking met de betrokken ge meentebesturen een onderzoek instel len naar de ervaringen met de be trokken gemeentebesturen een onder zoek in te stellen naar de ervarin gen met de na 1945 in vele Limburg se gemeenten gebouwde meergezins woningen. Dit onderzoek zal zich uitstrekken over in totaal 16 gemeenten, name lijk Maastricht, Heerlen, Weert, Roer mond, Heer. Tegelen, Schaersberg, Nieuwenhagen, Eygelshoven, Sittard, Hoensbroek, Vaals, Kerkrade, Ge leen, Brunssum en Venlo. De enquete begint op 1 september. Zij wordt verricht door een aantal studenten-vrijwilligers, die verschei dene gezinnen zullen bezoeken. GOES Grand: Sissi. MIDDELBURG Electro. Morgen zal ik huilen. Schouwburg: De terugkeer van Lemmy Caution. OOSTBURG Ledel: Wien bleibt Wien. SAS VAN GENT Olympia: Bonjour Kathrin. TERNEUZEN Luxor: De kapitein van van Köpenick. VLISSINGEN Alhambra: Artiesten en modellen. Luxor: Laurel en Hardy bij de luchtbescherming. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: De droom van een bakvis. De Stads herberg: Dansen. DF. KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: De man die teveel wist. GOES Grand: Sissi. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: San tiago. MIDDELBURG Electro: Morgen zal ik huilen. Schouwburg: De terugkeer van Lemmy Caution. OOSTBURG Ledel: Wien bleibt Wien. PAULUSPOLDER Volksspelen en dan sen SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Alarm in de Pacific. TERNEUZEN Luxor: De kapitein van van Köpenick. Concertgebouw 8 uur: Moordend lood. VLISSINGEN Alhambra: Artiesten en modellen. Luxor: Laurel en Hardy bij de luchtbescherming. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Victoria en haar huzaar. 7

de Stem | 1957 | | pagina 2