Zorin wilde geen bedenktijd KONINGIN TE MARKELO Rijsdijk Honderdjarige Oud Gastel Kees de in bloemen te Tandartsenconflict voor groot deel bijgelegd Bergen eisen zware tol Argentijnse scheepsramp eiste 94 doden Straaljager verongelukt Een eerlijke klant De ontwapeningsvoorstellen DAGBLAD VOOR ZEELAND Niets van waarde R.-k. Ziekenfondsen geven niet toe maar verzekerden niet de dupe Twaalf doden M oio tofs ministerie thans opgeheven Weinig verandering j Amerikaan moet China verlaten Hoge officieren te Teheran Het afgeschoten projectiel in Y.S. Engeland volgt „Mee de kruiwaogen naor-ruis.. Piloot gedood Paarden op hol koetsier gedood Verleende Italië geen asiel aan Zuidslaven Jozef Cantre overleden gen beiden de gen te ontvan- ïg de kapel- en wordt en 'n helder door stilte klinkti 97e JAARGANG No. 22542 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet pofltbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.85 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuws» editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau D-bb.l. Po.r. ,75^» 1M - TEKKTOZIN. M - OOSTBUSG. «L Al de voorstellen, die de Westelijke mogendheden deze zomer reeds punt voor punt mondeling in de sub. tommissie voor ontwapening te Londen ter sprake hebben gebracht, zijn vervat in een Westelijk plan voor een over. eenkomst over een gedeeltelijke ontwapening. Dit plan is gisteren te Londen door Stassen, de Ameri. kaanse afgevaardigde ter ontwapeningsconferentie, offi cieel ingediend. Zorin wilde geen bedenktijd en verwierp het hele plan. Het Westen stelt o.m. voor het ge bruik van kernwapens te verbieden, behalve voor individuele en collectieve zelfverdediging. Drie maanden na het van kracht worden van de overeen komst zou begonnen moeten worden aan een stelsel tot voorkoming van het lanceren van militaire apparaten in de wereldruimte. Geen ontwapening zonder controle en geen controle zonder ontwapening, aldus de essentie van de Westelijke voorstellen, die wij in vorige edities reeds hebben weergegeven. Nadat hem het plan op schrift was aangeboden, zei Zorin: „Dit papier biedt niets van werkelijke waarde". Zorin hield een rede van 50 minu ten. Hu vroeg geen tijd om het voor stel te bestuderen. Zorin herhaalde zijn kritiek op het Westelijke plan. Hij is het oneens met een staken van de produktie van kern wapens in de tijd dat de proeven ge staakt worden, met de voorgestelde inspectiezones en met het afhankelijk stellen van de ontwapening in de tweede fase van de oplossing van poli tieke problemen. Verder keurt hij het af, dat er in het voorstel niet wordt gesproken over een verbod van atoomwapens, ophef fing van buitenalndse bases en het verminderen van de strijdkrachten in Duitsland, de rest van het NAVO-ge- bied en in de landen van het verdrag van Warschau. Zorin zweeg.... Aan het eind van Zorins toespraak vroeg de Britse afgevaardigde Allan Noble, of dit Russische antwoord het BIJ DE STAATSDRUKKERIJ is een brochure verschenen, waarin een korte uiteenzetting wordt gegeven van de belangrijkste bepalingen ten aanzien van de huurverhoging, de onderhoudsverplichting en de blokke ring van een deel van de huurop brengst. NA AMSTERDAM en Den Haag. waar de wethouderssalarissen resp. f 20.000.- en f 17.500,- bedragen wii ook Rotterdam deze salarissen ver hogen en van f 16.000,- brengen op f 18.000,-. DE TSJECH Robert Nettl heeft in Praag 12 jaar gevangenisstraf gekre gen wegens spionage voor Groot- Brittannië. DE REPUBLIEK der Zuid-Molukken heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad het verzoek gedaan, dat het gebied van de repu- u u,der Molukken door de strijd krachten van Indonesië ontruimd wordt. IN FRANKRIJK valt op elk uur van de dag en van de nacht een Frans man aan het verkeer ten slachtoffer, zo heeft een onderzoek van het mi nisterie van vervoer aangetoond. DE INDONESISCHE minister voor oudstrijdersaangelegenheden heeft verklaard, dat Indonesië van plan is schadeloosstelling te eisen van Ne derland voor de verliezen tussen 17 augustus 1945 tot 27 december 1949, de dag van de soevereiniteitsover dracht. AARTSBISSCHOP Makarios van Cy prus heeft in de Atheense voorstad Kaissariani een monument onthuld, dat gewijd is aan de Cyprioten, die in de strijd tegen de Britten het le ven verloren. DE 500 MILJOEN boeren in com munistisch China zijn opgeroepen net gebruik van graan drastisch te eperken om te voorkomen, dat er strnm^n ontetaan. Droogte en over- selschaïrste2^11 °°rZaak Va" de V°ed" A^erhekf*' HEBBEN in een dorp in wip «fi O 4 twintig mensen, onder een aantal kinderen, verslonden. MGR. DELMOTTE, gewezen bis- woen^J1 DooJnik' is in de nacht van woensdag op donderdag overleden. laatste woord was of dat er nog een nader antwoord kon worden ver wacht. Zorin gaf hierop geen ant woord. Alle vier de Westelijke afge vaardigden betoogden, dat het een praktisch plan was, ingediend om er ernstig over te onderhandelen. De Fransman Moch herinnerde er aan, dat Gromyko in juni 1954 op soortgelijke bondige wijze het Brits- Franse ontwapeningsplan verwierp, dat niettemin in september van dat jaar door Moskou (Wysjinski) als basis van bespreking was aanvaard. Moch sprak de hoop uit, dat zulks ook nu weer het geval zou*zijn. Een lid van de Russische delegatie heeft op de vraag of verder onderhan delen nog zin had, geantwoord: „Als de Westelijke landen bereid zijn enige bruikbare suggesties te doen als basis, is het mogelijk voort te gaan". Dinsdag wordt opnieuw vergaderd. Van een groep van acht beklimmers van de Wisenbackhorn in Oostenrijk zijn er gisteren drie - ~>od aangetrof fen. Een vierde övV* cd later van uitputting. De groep was door een sneeuwstorm overvallen, drie zijn ge red, maar het achtste lid van de groep wordt nog vermist. Het zijn allen Oostenrijkers. In de Zillertaler Alpen, eveneens in Oostenrijk, is een Britse vrouw in el kaar gezakt en gverleden. Op de Marmolada in de Italiaanse Alpen is een Duitser doodgevallen. Zijn beide tochtgenoten zijn gestrand. Men is er nog niet in geslaagd hen te bereiken. In Zwitserland worden twee Duitse vrouwen en een Zwitser vermist. Blokkade van Israël Nederlandse firma door Jordanië gedupeerd De ministerraad van Jordanië heeft besloten, dat zes buitenlandse onder nemingen geen handel met Jordanië mogen drijven, daar zij handelscontac ten en filialen in Israël hebben. Deze ondernemingen zijn gevestigd in de Verenigde Staten. Engeland, Neder land, Italië en Turkije. De ministerraad heeft voorts 38 an dere ondernemingen gewaarschuwd tegen het drijven van handel met Israël. Deze maatregelen vallen in het kas- der van Jordaniës economische blok kade van Israël. Het presidium van de Opperste Sowjet heeft besloten, het minis terie van staatscontrole op te heffen en te vervangen door een „controle commissie verbonden aan de raad van ministers der Sowjet-Unie. Het hoofd van het ministerie was Molotof, die onlangs uit het Presidi um van de partij is verwijderd. Het besluit van het Presidium van de Opperste Sowjet spruit voort uit de nieuwe omstandigheden die ge schapen zijn door de uitbreiding van de rechten van de Sowjet-republieken en door de industriële reorganisatie. Iii verband met de herdenkings bijeenkomst t.g-v. het tienjarig be staan van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland en de landbouwtentoonstelling ..Gouden Aren" bezochten HM- de Koningin en prinses Beatrix gisteren het Twentse dorp Markelo. De foto toont koningin en prinses onder bogen van korenaren, vastgehouden door Markelose meisjes, op weg i naar de grote jubileumtentwaaf 7000 leden van de PJGN bijeen wa ren gekomen om hun vorstin te ontmoeten. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt donder- dagavond 23.15 uur. I j Veranderlijke bewolking, in het noorden van het land enkele ver- i bPrc'. voorkomende buien. Zwak- i t matige wind tussen west I 1 miHa=0ri est" °nSeveer dezelfde j vè™/le)mpCraturen als enteren, i verwachting van het Belgische yrorkundig Instituut: elglscne :iXünLWint uit veranderlijke Plaatsing ®ewolkt tot mooi. Vandaai ochtendnevel of mist. j Maan zon onder 19-32 uur. t J Morgen^ 21A5 uur' op is 46 uu°rn op 5'49 uur- Maan Shelby Tucker, een der Ameri kaanse jongeren die aan het jeugd- festival te Moskou hebben deelge nomen en op uitnodiging van Peking naar Communistisch China zijn ge gaan. zal uit China worden gezet om- d^t hij geweigerd heeft zijn pas poort aan de Chinese autoriteiten te tonen. De 22-jarige Tucker, student in de rechten te Oxford, is afkomstig uit Pass Christian in Mississippi. Hij wilde zijn paspoort niet aan de Chi nezen in handen geven omdat hij de Amerikaanse wetsvoorschriften niet wilde overtreden. Donderdagmorgen was hij aanwezig bij het vertrek van het veertigtal an dere leden van de groep uit Peking voor een reis naar het industriegebied in het noordoosten van China. Hij werd daarna in gezelschap van tolken naar zijn hotel teruggebracht, dat hij niet zonder kennisgeving mag verla ten. Hij verwacht zaterdag wegge bracht te zullen worden. Zestig Amerikaanse hoge officieren van missies tot Amerikaanse mili taire hulpverlening aan landen van het Midden-Oosten zijn gisteren door de sjah van Perzië ontvangen. De of ficieren waren uit Saoedi-Arabië, Turkije, Irak en Pakistan naar Tehe ran gereisd en hadden met hun Per zische collega's geconfereerd onder voorzitterschap van de Amerikaanse onderminister van defensie, Charles Shuff. Een woordvoerder van de Amerl kaanse ambassade in Teheran heeft verklaard, dat de conferentie niets te maken had met de jongste ontwikke lingen in de politieke toestand in het Midden-Oosten. De deelnemers aan de conferentie hadden zich uitsluitend beziggehouden met het bepalen van de behoefte aan militaire steun van de bondgenoten der Verenigde Staten, De scheepsramp in Argentinië op de Rio de la Plata, waarvan wij in onze editie van gisteren reeds gewag maakten, heeft volgens de laatste berichten 94 slachtoffers geëist. Het Argentijnse schip Ciudad Buenos Aires was in aanvaring gekomen met een Amerikaans schip. Van de slacht offers waren er 71 passagiers; de anderen waren bemanningsleden. Deze grootste ramp in de geschiedenis van de Rio de la Plata is overleefd door 87 passagiers en 66 bemannings leden. Een overlevende heeft verklaard, dat de davits van de sloepen defect waren, zodat geen der sloepen van het zinkende schip r ar beneden ge laten kon worden. Veel opvarenden sprongen in hun wanhoop overboord, toen de Ciudad Buenos Aires slagzij ging maken. Het water was bedekt met een dikke laag stookolie. Een aantal drenkelingen werd door de sterke stroom tegen de romp van het schip geslagen. Het Amerikaanse schip zette direct sloepen uit om de mensen, die wanhopig tegen de stroom op- worstelden, te redden. (Advertentie) Bewezen betere regenkleding modeh ortemeestr. 25 b«rgen op zoom In aansluiting op onze mededeling van gisteren onder „Laatste nieuws" aangaande het door de V.S. af te schieten projectiel, kunnen we nader mededelen, dat volgens waarnemers het projectiel een Jupiter" was, een type, dat reeds eerder met goed ge volg is afgeschoten. Dit in tegenstel ling met de „Atlas". In Engeland dat een nieuwe serie kernproeven heeft aangekondigd j wordt thans een proefterrein inge richt voor een ballistisch projectiel» aldus werd gisteren in Londen mee gedeeld. Het is een terrein van de „de Ha- villand"-vliegtuigf abrieken, waarop reeds twee torens gebouwd zijn die een grote stalen brug dragen. Naar vernomen wordt zal het projectiel een reikwijdte hebben van meer dan 3200 km. Men verwacht dat het pro jectiel in 1960 zal worden gelanceerd op de raketbaan in Australië. De Rolls Roys-fabrieken treffen voorbe reidingen voor experimenten met een motor voor de raket. (Van onze redacteur) De tandartsen zullen binnen enige dagen hun medewerking aan die ziekenfondsen, die ver tegenwoordigd zijn in het ge meenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties, hervat ten. De bond van r.-k. zieken fondsen in Nederland en de Stichting autonome ziekenfond sen zijn in dit gemeenschappe lijk overleg niet vertegenwoor digd. Beide laatste organisaties hebben zich niet kunnen verenigen met het resultaat van de besprekingen, die de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid met de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en het gemeenschappe lijk overleg van ziekenfondsorganisa ties heeft gevoerd. Het college, dat een „bindend ad vies" moet opstellen, heeft prof. dr. B. Pruyt, hoogleraar aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam, als voorzitter aangewezen. Van dit college maken deel uit de heren J. J. A. Berger, directeur van het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor te Amsterdam, prof. mr. W.C.L. van der Grinten, hoogleraar aan de Katholieke Economische Ho geschool te Tilburg, de heer H. J. Kuiper, directeur van de sociale ver zekeringsbank te Amsterdam, en oud-minister mr. M. P. L. Steen- berghe, president-curator van de ka tholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Deze „bindende adviseurs" zullen een nieuwe honoreringsbasis vaststel len, die met terugwerkende kracht geldt tot de datum, waarop de tand artsen de medewerking aan de zie kenfondsen hebben hervat. Aan de tandartsen zullen door de Maatschap pij tot bevordering der tandheelkunde met spoed nadere richtlijnen worden verstrekt. Ook de verzekerden, die lid zijn van een fonds, dat het huidige compromis aanvaardt, zullen nader worden geïnformeerd. Voor die ver zekerden, voor wie het tandartsen probleem tot het verleden gaat be horen, geldt, dat de aard en de om vang van de te verstrekken tandheel kundige hulp, evenals de financiële verplichtingen, gelijk zijn aan die van voor 1 april 1957. Overigens is uit de besprekingen duidelijk gebleken, dat men het er unaniem over eens is, dat in de aard en de omvang van de tandheelkundige hulp binnenkort wijzigingen moeten worden gebracht. Beraad r.-k. ziekenfondsen Uit kringen van de katholieke zie kenfondsen vernamen we, dat de ver zekerden bü deze fondsen niet behoe ven te vrezen, dat ze de dupe zullen worden van een principieel verkeerde behandeling ^an deze aangelegen heid. Ook nu de katholieke ziekenfond sen buiten de akte van compromis staan, zal men een weg weten te vin den. om aan de verzekerden bij de katholieke ziekenfondsen de tandbe- handeling te vergoeden. Men wees ons op twee mogelijkheden: öf er zal gevolg worden gegeven aan een advies van de Ziekenfonds raad. om de voorschotregeling te hervatten; (Van onze verslaggever) Met z'n negenen waren ze, de bejaarde mannen van Oud- Gastel om het medelid Kees Rijsdijk, mede namens alle andere bejaarden, met zijn honderdste geboortedag te feliciteren. De 92-jarige stevig gebaarde Jonkers stapte als woordvoerder voor op, maar de andere acht wisten hun mondje ook heus wel te roeren, zodat dochter To Rijsdijk de woordenvloed af moest stui ten met de opmerking: „daar motte nog maar es apart over komme prate". De oude heer van de Boom 89 vele jaren raadslid, had zelfs een hele volzin waarin alle goeds was vervat. Deze negen vormden slechts een klein deel van de velen, die de 100- jarige in Place de Meir kwamen gelukwensen. De oude garde, zowel de vrouwelijke als mannelijke, was in groten getale opgekomen, velen nog zeer goed ter been ondanks de 91. 90.89 jaren en blijkbaar allemaal even belust om Kees' voorbeeld te volgen. „Ge mot bakker tegen 'm ~egge" raadde ons een der oudjes Hij is altijd bakker geweest en daar is hij nog trots op. We ke ken de oude baas maar eens aan, want even tevoren had hij een vrouwelijke tijdgenote geplaagd met de opmerking ,,'t zal wèèrd zijn vandaag or, mee de kruiwao gen naor-ruis vanaovond". en in derdaad, het was de moeite waard. De 100-jarige Kees Rijsdijk te Oud- Gastel, temidden van zijn familie, even poserend voor onze fotograaf. ..Ge kun van ne lelijke mens toch ok gene mooie maken" was Kees z'n opmerking. Zijn foto, j-l~ maan dag in onze krant, ter gelegenheid van de aftrap voor een voetbalwed strijd, had 'm kennelijk deugd ge daan. Het voltallige college van burge meester en wethouders met de ge meentesecretaris bood namens de gemeente een prachtige plant aan. Burgemeester Hofland complimem teerde Kees met zijn goede gezond heid en Kees knikte maar eens rus tig. „Houwe zo ee burgemeester Het feestcomité, onder voorzitter schap van de heer de Veth, had voor een vlotte afwerking van het programma gezorgd. Een stoet van bruidjes had de eeuwling met familie 's morgens van huis afgehaald en naar de kerk begeleid. Vele autobezitters hadden voor dit vervoer hun auto beschik baar gesteld. De Heer Jansruiters openden de stoet. Kapelaan van Dam droeg in de parochiekerk een H. Mis uit dankbaarheid op, waarna Place de Meir de eindbestemming van Kees en zijn familie was. In de avonduren was het vooral op de Rijpersweg en rond de fees telijk versierde woning van de 100' jarige een zeer grote drukte. Vlijt en Volharding uit Roosendaal en de Gastelse Fanfare brachten hier een serenade. Vandaag is er voor de kinderen van de buurt volop feest. Het festi val en de Vlaamse kermis, door Gasteis Fanfare georganiseerd, zal dit weekend de feeststemming nog verhogen. öf men besluit deze zelfde regeling op eigen gezag toe te passen en de restitutie van de kosten der tandbe- handeling in te voeren. Er is voor maandag een vergade ring belegd, waarin wel een besluit in de een of andere zin zal volgen. Wat de bezwaren tegen de gang van zaken betreft, herhaalde men ons nog eens, dat de katholieke zie kenfondsen het principieel onjuist achten carte blanche te geven aan een vijftal mensen in den lande over het geheel van kwesties, dat hier in het geding is. De invloed van de contracterende partijen wordt geheel uitgeschakeld. Men vreest hiervan een ondergraving van het gehele zie kenfondswezen in ons land. Een straaljager van de koninklijke luchtmacht is gisteren om tien voor twaaït bij het maken van een nood landing op de vliegbasis Ypenburg verongelukt. De bestuurder, J. C. J. Kemmer uit Schiedam, is om het leven gekomen. Hij was 23 jaar en onge huwd. Het toestel was van het type F-84 F „Thunderstreak". Het was afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Bij het naderen van Ypenburg gaf de be stuurder noodseinen, omdat hij motor storing had. Hij trachtte een noodlan ding te maken, doch het toestel kwam te ver op de baan binnen en boven dien te snel. Daardoor schoot het van de landingsbaan af en verongelukte nabij de spoordijk van de lijn Gouda- Voorburg, die ongeveer haaks op de landingsbaan staat. Het toestel werd vernield. De bestuurder van het toe stel heeft, naar de luchtmachtvoor lichtingsdienst mededeelt, nog de kans gehad zich met zijn schietstoel te redden. Hij heeft er echter de voorkeur aan gegeven te proberen een nood landing te maken. Hij vloog name lijk. toen de motorstoring optrad, boven Den Haag en wilde niet het risico lopen, dat zijn toestel zou neerstorten in de dichtbevolkte stad. Daarom verliet hij het toestel niet en probeerde hij een noodlanding te maken, welke poging hij met zijn leven heeft moeten betalen. De 51-jarige koetsier-besteller L. J. Bol uit Den Haag is gisteren van de bok van zijn met paarden bespannen wagen gevallen en overreden. De koetsier wilde met de wagen van het emplacement van een vervoerbe drijf af de weg oprijden. De wagen raakte daarbij echter een afsluithek, tengevolge waarvan de paarden op hol sloegen. Bij zijn pogingen om de paar den in bedwang te houden, viel hij van de bok en kwam onder de wagen terecht. Hij kreeg de wielen over zijn hoofd en overleed ter plaatse. De paarden kwamen verderop tot stilstand, toen de disselboom van de bestelwagen door de ruit drong van een winkel. De paarden mankeerden niets. De Italiaanse autoriteiten hebben gisteren zeventig Zuidslaviërs, die ille gaal Italië waren binnengekomen, aan de Zuidslavische autoriteiten overge leverd, aldus meldt radio-Belgrado. Dè radio voegt eraan toe, dat sinds 15 augustus ongeveer zeshonderdvijftig naar Italië uitgeweken Zuidslaviërs, die daar politiek asiel gevraagd had den, eveneens zijn teruggezonden. Deze mensen waren allen bij hun terug komst vrijgelaten en vervolgens naar hun woonplaatsen teruggekeerd. In Gent is gisterenmiddag de beeld houwer en houtsnijder Jozef Can tre aan de gevolgen van een hartaandoening overleden. Hij was op 26 december 1890 te Gent geboren. Hij was oud-leerling van de Koninklijke Academie van Schone Kunsten te Gent en werd later leraar aan dezelfde academie. Een boekhandelaar te Wil- liamstown in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft een cheque ontvangen ten bedrage van 65,25 dollar van een klant, die thans in Johannesburg in Zuid-Afrika verblijft en die in 1949 een rekening voor boe ken ten bedrage van 36,30 dol lar niet had betaald. De boekhandelaar, Wash- bume. zei, dat uit een begelei dende brief blijkt, dat zijn klant het oorspronkelijk bedrag, 36,30 dollar, had verhoogd met een samengestelde interest van 1 juli 1949 tot 1 september 1957 van zes procent, namelijk 22,42 dollar, een vergoeding voor de vermindering van de koop kracht van de dollar sedert juli 1949, namelijk 6,53 dollar. Washburne, die de naam van de klant niet wilde meedelen, zei, dat hij nooit eerder zo'n eerlijke man had ontmoet.

de Stem | 1957 | | pagina 1