IJzendijke over „Het toont werken Boerenleven Charitas-werk voor dekenaat Aardenburg BOUILLON Winkelier uit Bergen op Zoom ontdekker van antiek beeldje 55 Opzet: belangstelling van bevolking wekken Minister Struycken over de herindeling van Schouwen-Duiveland Patiënten moeten wachten wegens personeelstekort Afscheid mr. C. v. Roggen V.S. schieten projectiel af Hans Berghuis Spanje naar Sluiskil zag kiosk met dak Z- Vlaanderen Oesi beg sel DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 Vijftig schilderijen RAADSVERGADERING OOSTBURG Beroep bij de Kroon tegen het uitbreidingsplan ingetrokken Kantongerecht Middelburg Vreemdsoortige vergrijpen in zak van Zuid-Beveland Hoogwaterstanden Jaarvergadering Vrederust Middelburgse rechtbank Enkele feiten Nieuwe hobby van Nederlandse mannen van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 ct per dubbel tablet Thans Duits bezit Belangstelling voor De Ruytertentoon- stelling blijft Walcheren MIDDELBURG De verhoging der gastarieven Zuid-Beveland i MSTE NIEUWS AGENDA Vandaag Tal De bod ToestaJ Maandagavond om half acht opent ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., in IJzendijke een expositie van schilderijen, die betrekking hebben op de mensen en het leven van het platteland en welke dan ook ,.Het Boerenleven" is genoemd. IJzendijke doet al sedert jaren zijn best het Nederlandse kunstbezit tot de mensen te brengen. Het heeft verscheidene tentoonstellingen georganiseerd, telkens met het doel bij de bewoners van de streek be langstelling voor de cultuur te wekken. Daarnaast moge men dan ook de opzet hebben gehad, door de exposities vreemdelingen naar de gemeente te trekken, doel? dat dit oogmerk pas op de tweede plaats kwam bewijst wel het feit, dat men thans, nu het seizoen praktisch voorbij is, nog een kunsttentoonstelling inricht. ig uit het Stedelijk Museum en het iiksmuseum te Amsterdam, het Men kan thans nl. van de toeristen vei mg toeloop meer verwachten: de aatsten pakken onderhand hun kof fers. Men moet het dus zo goed als jeheel van de bewoners van eigen femeente. en streek hebben. Het is an ook de opzet, door deze tentoon stelling van schilderijen die betrek king hebben op het boerenleven. In teresse te wekken voor de schilder kunst. Het is een hele aanpak, want over feet algemeen ondervinden culturele gebeurtenissen weinig waardering Van de zijde der streekgenoten. Men gaat bÜ deze expositie van de ver- Onderstelling uit dat de IJzendijke- paar en de west Zeeuwsch-Vlaming fc het algemeen, wèl belangstellingg Zullen hebben voor schilderijen, die een indruk geven van het leven op het platteland in vroeger eeuwen. Deze poging van de initiatiefne mers, om op deze wijze bij te dragen tot de sociaal-culturele verheffing van de inwoners, en deze zo moge lijk op de hoogte van het intussen bereikte materiële niveau te brengen, vedient te slagen. Rijksmuseum te Amsterdam, Mauritshuis. de Lakenhal en uit de collecties de Geus—van Heuvel en ir. V. W. van Gogh. Ook uit enkele an dere particuliere kunstverzamelingen zijn werken afgestaan voor de IJzeu- dijkse tentoonstelling. Ze wordt gecompleteerd door een aantal kunstvoorwerpen, o.a. antiek koper en tin en enkele agrarische gebruiksvoorwerpen uit vroeger tij den. Daaronder is een ploeg uit pl.m. 1825. De raadszaal, de hal en enkele an dere vertrekken van het IJzendijkse Raadhuis (intussen als expositieruim te welbekend!) zullen werken her bergen uit de zeventiende en de ne gentiende eeuw, in een ongeveer Ee- lijke verdeling. De achttiende eeuw is. naar bekend, aan goede werken bijzonder arm. De expositie te IJzen dijke geeft uit dit tijdvak slechts één werk te zien, doch dat is dan ook een bijzonder geslaagd: een schilderij van Jan van Gooi. Verder zijn er werken van oa. Breughel, Dusard van Goy- en van Gogh, Grimmen, v. d. Neer. Koekkoek. I van Ostade en A. van Ostade. Ruijsdael, Schelfhout. Te- niers, v. d. Velde, Jan steen, Allebé, Maris. Israëls, enz. „Weer iets nieuws", zullen vele katholieke lezers verzuchten Neen, lezer, niet iets nieuws, maar het oude in nieuwe vorm. Zorg voor de hulpbenoe- vende naaste heeft de Christelijke maatschappij altijd gekend, aangepast aan de eisen van de tüd. Na de oorlogsjaren 1940-1945 is evenwel op het ter rein van het sociaal-charitatieve werk in ons land een snelle ontwikkeling aan de gang. In de kringen van de overheid leidden de nieuwe inzichten tot de instelling van het Departement van Maatschappelijk Werk onder een katholieke minister en werd een Staatscommissie gevormd die rapport moest uitbrengen over de vervanging van de Armenwet 1912. Dit rapport dat inmiddels is verschenen, bevat een ontwerp van wet op de maatscnappe- het eüand vergezeld 'van zijn echtge Hjke zorg. Van „Armenzorg" in de vroegere beperkte betekenis dus geen jnote aismecje van de Commissaris der Koningin, de leden van G.S. mr. dr. Mes en C. Philipse, de Griffier De Limburgse dichter en schrijver Hans Berghuis uit Kerkrade vertrekt op 5 september a.s. met zijn gezin naar het Balearen-eiland Ibiza, ten zuiden van Majorca in Spanje, waar hij ruim een jaar zal blijven om in opdracht van enkele kloosterorden een tweetal boeken te schrijven. Hans Berghuis hoopt in de inspi rerende rust van dit Middellandse Zee-eiland allereerst in opdracht van de paters Oblaten uit Tilburg een biografie te schrijven over de H Fran, ci-cus van Sales, waarna hij ook nog een biografie over Clara Fey, de te Simpelveld begraven stichteres van de Zusters van het Arme Kind Je zus, hoopt te voltooien. De gisteravond door de gemeente raad van Oostburg gehouden verga dering verliep in een zeer vlot tempo, zodat de agenda, die 13 punten ver meldde, binnen het uur was afge werkt. Het verzoek van de vogelbescher- mingswacht W. Z. Vlaanderen, om een kapverbod voor houtopstanden in de gemeente in te voeren, werd afgewezen, daar de raad van mening was, dat dit het beste door de pro vinciale overheid bij provinciale ver ordening geregeld kan worden. Diverse vezoeken om subsidie wer- den afgewezen in verband met de financiële toestand der gemeente. Eervol ontslag werd verleend aan de heer A. Verdonk en mej. A. Bat- selaere, onderwijzeres lich. oefenin- i gen aan de openbare ulo. In de va cature Verdonk werd benoemd de heer Z. C. Risseeuw, thans onderwij zer aan de openbare lagere school te Breskens. Aan de gemeentelijke gym nasiale afdeling van het Koningin Wiihelminalyceum werd tot leraar klassieke talen in tijdelijke dienst herbenoemd dr. G. E. J. Mooren. De lonen van het gemeenteperso- neel werden aangepast aan de huur verhoging. Het verzoek van de chr. nationale schoolvereniging Immanuel om gel den beschikbaar te stellen voor de bouw van een muur als erfafschei- ding werd ingewilligd. Nu in het vooroverleg over de her ziening van het uitbreidingsplan in onderdelen overeenstemming is be reikt over het gebied aan de Tragel besloot de raad eenparig het bij de Kroon op 27 februari 1958 ingedien de beroep tegen de gedeeltelijke ont houding van de goedkeuring van het uitbreidingsplan in onderdelen door Erg lang zal de onzekerheid over de samenvoeging van^gemeenten en eventuele grenswijzigingen op Schouwen-Duiveland niet meer duren. Dit I g_S. in te trekken, antwoordde de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, op een positieve vraag hem gesteld tijdens een onderhoud met de Zeeuwse journa listen gisterenavond in het gemeentehuis van Zierikzee na zijn tweedaags bezoek aan de zeventien gemeenten, welke dit eiland telt. De bewindsman ziet duidelijk in, dat de onzekerheid funest is en verlammend werkt op de activiteiten der betrokken gemeenten. Zodra de minister en zijn ambtge noten hun standpunt bepaald hebben, dat binnenkort gebeuren zal, wordt het wetsontwerp onmiddellijk bij de Kamers ingediend. Maar het zal, mede met het oog op de herverkaveling en de daaraan verbonden consequenties ten aanzien van dé gemeentelijke begrenzingen, wel 1 januari 1960 worden voor samenvoegingen en grenswijzigingen op kracht worden. Schouwen-Duiveland De minister was op zijn tocht door sprake meer Ook in ons bisdom zijn deze gewij zigde inzichten niet ontgaan aan de aandacht van de leiding gevende fi guren. De bestudering van deze ur gente problemen had tot resultaat de oprichting van Sociaal Charitatieve JJSt t ela riillcrtlp* i Centra die in hun werkkring richting lilt I PIC COUettles geven aan het beoefenen van de cha- De expositie bestaat uit de 25 wer- ritas, aangepast aan de noden van ken die te Goes de tentoonstelling deze tijd. Als toporgaanfis door het „De boer in de Nederlandse schil- Doorluchtig Episcopaat een Dioce- derkunst" hebben gevormd, echter saan Sociaal Charitatief Centrum in- aangevuld met nog 25 andere be- I gesteld. langrijke schilderijen. Ze zijn afkom- Toen Zijne Hoogwaardige Excel- Het schijnt, dat er in de zak van Zuid-Beveland vreemde dingen ge beuren. Als men tenminste voor waar aanneemt, wat de veehouder J. J. uit Nisse tegenover de kantonrechter te Middelburg verklaarde. Want dan zou er een stuk weiland ter grootte van 1.30 ha. in de omgeving van Hoedekenskerke zijn verkocht op een valse akte. De heren achter de groene tafel bleken hier echter geheel andrs over te denken en zodonde kwamen de handelingen van J. in een bijzonder onaangenaam daglicht te staan. Hfj beweerde bij hoog en bij laag dat de koop niet volgens de regelen der kunst was geschied en hij vond dat de koeien die de koper inmiddels in „zijn" wei had gejaagd er dan maar uit moesten. De eerste overtre ding beging J. toen hij zich op 3 juli in de bewuste wei begaf. De officier van justitie eiste hiervoor f 15.-. De veehouder dreef vervolgens een vier tal dieren de provinciale weg op, waar hij ze verder zonder er naar om te kijken hun gang liet gaan. Daar vroeg de officier f 5 voor. Hiermee was de zaak nog niet af gelopen, want op 15 juli herhaalde J. deze stunt. Nu gingen er twee koei en de weg op en de dieren begaven zich, volkomen onwetend van het zonderlinge spel, waarin zij de hoofd rol speelden, op de spoorbaan. En omdat J. tijdens de zitting bleef vol harden in zijn houding ging de eis van de officier met sprongen omhoog: resp. f 30 en f 50. Dat was dus f 100 bij elkaar en de kantonrechter, von niste conform in beide gevallen. Met de woorden ,,'k Ga wel in hoger be- roeip" trok J. zich terug. Koppig Op 13 mei „stoof" er een hond door de landerijen in de omgeving van Ovezande. De viervoeter „misdroeg" zich dusdanig, dat de jonge eendjes, waarop hij joeg omkwamen. En dit alles gebeurde onder het „wakend oog" van de landarbeider B. G. uit Ovezande die dan ook prompt werd geverbaliseerd. G. had de politieman allerlei dreigementen naar het hoofd geslingerd: „Als ik hier voor gestraft word, trap ik alle eieren, die ik in het veld vind, kapot!" De officier, die G. erop wees, dat hij verantwoor delijk was voor het doen en laten van de hond, vond het een ergerlijk geval. Hij vroeg f 25 boete. Omdat de land arbeider weigerde de kantonrechter op de hoogte te brengen van de reden waarom hij zich bij de dode eendjes in de sloot ophield, werd hij conform de eis veroordeeld. Beterschap De Winkelier A. van D. uit Grijps- kerke zou in zijn woonplaats gepoogd hebben waren aan de man (vrouw) te brengen, zonder dat hij een vent vergunning had. Hij deelde de kan tonrechter mee op straat geen waren verkocht te hebben. „Ik vent niet, ik werk alleen met monsters". Een twee. tal getuigen, die volgens van D. kon den verklaren, dat hij inderdaad niet gevent had wilde hij liever niet ge dagvaard zien, omdat hij deze mensen dan als klant zou verliezen. En van D. wilde, zo zei hij, liever veroordeeld worden, dan klanten kwijt raken. Wanneer hij beloofde in de toekomst alleen vaste klanten te bezoeken, kon de officier zich bepalen tot een lichte straf. Van D. beloofde het en hij kwam er met een „schuldig zonder straf" af, want de kantonrechter hield zich aan de eis van de officier. Ook juristen.... De student T. uit Terneuzen werd onlangs door de politie van Domburg ..gepakt", omdat hij geen rijbewijs had. Wel was hij in het bezit van een oefenvergunning, zo verklaarde T.'s gemachtigde mr. G. Tichelman uit Terneuzen, maar deze strekte zich slechts uit tot Sluiskil. Dit laatste wist T. niet Mr, Tichelman wees er* oDw dat da verdaohta aan r automobilist is, die de verkeersregels' terdege kent. maar ongelukkigerwijs nog geen rijbewijs voor een scooter heeft. Mr. Lebret vond. dat een' aart- staand jurist toch wel de moeite kon nemen om papieren van de overheid goed te lezen en hij vroeg f 20 boete. De kantonrechter, die er rekening mee wilde houden, dat T. een rijbe wijs voor het besturen van een auto heeft, deed er een tientje af. Allerhande De metselaar J. C. D. uit Middel burg moest f 7.50 neertellen, omdat hij in Vrouwenpolder zijn bromfiets als tractor voor een kinderwagen had laten fungeren. De landbouwer P. B. uit Arnemuiden had fietspad en rij wielpad langs de kanaalweg in Mid delburg met elkaar verward. Het kwam hem op f 12.50 te staan. Een slecht verlicht nummerbord, waar mee hij door Aagtekerke gereden was, kostte de Middelburgse stuurman J. D. drie hele guldens en de landbouwer J. de R. uit Borssele werd f25 armer, omdat er onder 's-Heer Arendskerke een stuk hout van zijn wagen geval len was, dat hij niet opgeraapt had. lentie de Bisschop de instelling van het Diocesaan Centrum mededeelde, merkte hij onder meer op: Gezien de algemene ontwikke ling van armenbedeling naar so ciale zorg en de velerlei vormen van maatschappelijk werk, waarbij voorzieningen nodig blijken, die betrekking hebben op de gehele persoon, op het gezin en het maat schappelijk milieu van wie hulp behoeven, is het nodig, dat wij, waar noodzakelijk, vernieuwingen aanbrengen om de katholieke cha- ritas aan te passen aan de veran derde omstandighedenHet is daar toe zeker nodig, dat, naast vele vrijwilligers, ook deskundige vrij- der Staten en twee van zijn naaste medewerkers. De minister, die wel Zierikzee, waar hij eens gepleit heeft voor het Kantongerecht, kende maar het eiland niet, had genoten van de tournee langs en door de karakteris tieke dorpen. De minister beklemtoonde, dat alle besprekingen met de 17 gemeentebe sturen in pfettigë sfeer verliepen. Natuurlijk kwamen er vele en be grijpelijke bezwaren van die gemeen ten. die zich in hun zelfstandig be staan bedreigd voelen en daarvan na delen verwachten voor de gemeen schap; van de andere kant hadden zij toch ook oog voor de voordelen, die samenvoeging van de wel heel kleine gemeenten op dit eiland met gestelde krachten worden aange- i zich meebrengt en ook werd wel inge- trokken en dat inderdaad wordt samengewerkt in een doeltrejjende organisatievorm". Wat men vroeger noemde. .'.bitte re armoede" wordt praktisch niet meer geleden. We kunnen ons daar over verheugen. Dat Wil echter niet zeggen dat er geen maatschappelij ke noden meer zijn. Ze liggen thans alleen in een ander vlak. Om belang stelling te hebben voor het lenigen van die noden en zich er voor in te zetten, moet men ze eerst kennen. We gaan zo gemakkelijk aan de moeilijkheden ,van; onze evenmens voorbij, gelukkig meestal niet uit zien. dat op een bevolking van 25.000 zielen een aantal van 17 gemeenten erg aan de hoge kant is. Intussen bleef het argument, dat er toch be stuurskracht in de kleine gemeenten zit, niet achterwege en dit werd ge- illustreerd met de snelle herbouw van de dorpen, welke door de ramp van 1953 zwaar zijn getroffen. Eigenaardig was wel, dat hier ei) daar stemmen opgingen om, als aan samenvoeging niet te ontkomen was, één gemeente te vormen, wat aau- trekkelijker werd gevonden dan sa menbrengen in kleiner verband. De rtiirjistgr- veüd; gaan gezien oo wel is gezegd, zeer zeker niet liever bij Zierikzee komen dan in een an dere combinatie worden opgenomen en zowel Noordwelle als Serooskerke gaven de mening te kennen, dat zij eerder bij de Westhoek behoorden dan bij een ander deel van het eiland. Bij de bespreking kwam ook nog de grenswijziging op Walcheren ter sprake. Op de vraag of het laatste plan van G.S. de gesprekbasis zal worden, zei de minister zeer beslist neen. Minister Struycken hoopt zich ook zo spoedig mogelijk op dat eiland door bezoek en besprekingen persoon lijk te oriënteren. 1 Bij de rondvraag vroeg de heer Leenhouts nogmaals de aandacht voor de putten in de straten binnen de bebouwde kom. Tevens maakte hij een opmerking over het gebruik van het sportveld door de junioren. De heer de Coene wees er op, dat zoveel vreemdelingen mis leid worden door het verkeersbord aan het Eenihoornplantsoen, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit misschien verholpen zou kunnen worden door een bordje „niet voor van j doorgaand verkeer". Tenslotte wezen verschillende sprekers nog np de toe stand van de verlichting. Het wach ten is hier echter, volgens de voor zitter, op de toestemming van G.S., zonder welke men aan de reeds be staande plannen geen uitvoering kan geven. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 30 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.19 en 18.28 uur; te Ter neuzen om 5.36 en 17.54 uur en te Vlissingen om 5.06 en 17.24 uur. ?5 (Van onze verslaggever). „Het probleem van de personeelsvoorziening vervult ons met zorg. In het'voorbije jaar verlieten negentien personeelsleden de inrichting: er kwamen er 10 voor in de plaats. Ais dit zo blijft doorgaan ontstaat een situatie, waarvan de consequenties niet te overzien ziin. Wij kunnen dan ook alleen maar hopen, dat de meisjes uit Zeeland de weg naar „Vrederust" zullen wéten te vinden". Deze woorden sprak de heer A. H. S. Stemerding, voorzitter van de Vereniging tot Christelijke verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland op de drie en vijftigste jaarvergadering van de vereniging, die dit yel ,wpt te ver op „Vrederust" te Bergen pp Zoom werd gehouden. - ,Tl. - - - A de op vele punten De heer Stemerding wees erop, dat in de voorbije maand zeventig dat ^ïer^'chHs^ei^veraSwo'cmdSi^k- ter kdn nietefntwoordennóp de vraagj ®*J*vra6en voor opnamen ter zijde gelegd moesten worden voorname heid heeft ten opzichte van het wel- j of het plan om het eiland in zes ge-1 "Jk wegens gebrek aan personeel. Voor opname bestaat al een lange zijn lichamelijk en geestelijk j meenten te verdelen ongewijzigd zal j wachtlijst. van de evenmens. blijven. De besprekingen zijn nuttig inrichting terecht kunnen. En als Moge iedere katholiek waarvan '.geweest, aldus de minister, en open-' De voorzitter van de vereniging dat zo is, schieten wij ons doel voor- doordrongen worden! Teneinde de noden van deze tijd beter in het licht te stellen en op te wekken tot daadwerkelijke medewer king bij het verlenen van hulp en steun aan hulpbehoevenden, organi seert het Interparochieel Sociaal en Charitatief Centrum in het dekenaat, in samenwerking met de parochiële geestelijkheid een charitas-week. Tij dens deze week. aanvangende 6 okto ber a.s. zal de belangstelling van alle katholieken gevraagd worden voor „de mens in nood". De „fakkel van de charitas" moet ook in Zeeuwsch-Vlaanderen west worden ontstoken. (den andere inzichten, maar verder kon hij zich niet uitlaten. Wat enkele nevenkwesties betreft: Ouwerkerk wil, in tegenstelling met wat vroeger Advertentie) Tijdens een buitengewone zitting van de rechtbank te Middelburg, in de raadzaal van het stadhuis, is in aanwezigheid van het college, de balie en een aantal genodigden afscheid genomen van de president van de rechtbank, mr. C. R. F. van Roggen. Zoals bekend, is mr. van Rog gen met ingang van 1 september a.s. benoemd tot president van de rechtbank te Dordrecht. Mr. van Roggen wilde zich in zijn afscheidstoespraak beperken tot het memoren van enkele feiten uit zijn negenjarig verblijf in de Zeeuw se hoofdstad. Hij zei het opmerkelijk te vinden, dat in de afgelopen jaren de samenstelling van het college na genoeg niet gewijzigd is. „een grote bijzonderheid", aldus mr. Van Rog gen, „want de doorstroming is dik wijls groot." In het parket van het kantongerecht is in zijn geheel geen wijziging gekomen: alleen de titula tuur is fraaier geworden. De griffie en het griffiepersoneel óndergingen een sterke uitbreiding. De economische rechtspraak werd, evenals de kinderrechtspraak, ge specialiseerd. Het aantal zaken nam sinds 1947, toen mr. Van Roggen naar Zeeland kwam, belangrijk toe; het aantal civiele zaken steeg met 25 procent, de vonnissen namen met 73 procent en het aantal korte gedin gen met 100 procent toe. De pre sident betreurde het, dat het college desondanks niet was uitgebreid. Mr. van Roggen sprak tenslotte woorden van dank tot de balie, de griffier, de officier van justitie, de vice-president en de heren rechters voor de prettige samenwerking en de goede sfeer, die altijd in het ge- bouw aan het Hofplein (dat door zijn toedoen binnenkort als een prachtig gebouw onder restaurateurshanden vandaan zal komen) heeft geheerst. Bouwpresident Hierna was het woord aan de vice- president, mr. P. van Empel, die de wijze, waarop mr. Van Roggen het presidium van de rechtbank heeft ge voerd, in loffelijke bewoordingen prees. „Wij hebben van uw grote voortvarendheid geleerd", aldus mr. Van Emipel, die er op wees, dat mr. Van Roggen in Zeeland he) ..kort geding" heeft uitgebouwd. Hij ver onderstelde. dat men mr. Van Rog gen nog weieens de „bouwpresident" zal gaan noemen, zulks in verband met.het vele werk. dat deze voor de herbouw van het rechtbankgebouw dead. *Hst jpjjt ons teil zeerste, dat U weggaat", aldus mr. Van Emepl. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen. noemde de schei dende een ..uitstekend president en een voortreffelijk jurist". Hij roem de de goede teamgeest in het college. Namens de balie werd het woord gevoerd, door mr. C. Kegge uit Goes en tenslotte sprak de griffier, mr. J. W. Muller namens het griffieperso neel. vestigde ook de aandacht op de voortschrijdende vestiging van be jaarden in de inrichting. „Wij lopen hierdoor het gevaar, dat mensen met korte verpleegd-uur niet meer of niet meer in voldoende mate in de Knutselen, voetballen, tuinieren al die mannelijks liefhebberijen vallen in het niet bij deze nieuwe: eten! Nieuw? Een beetje wel. Want al lieten onze mannen zich al graag verwennen de laatste tijd smaakt hen alles beter dan ooit! Dat komt omdat de Neder landse huisvrouwen 'n nieuwe „smaak verfijner" heeft ontdekt, die soep, sausen ragouts enz, véél lekkerder maakt. De naam? Knorr bouillon uit Zwitserland! Van één zo'n dubbel Knorr-tablet tovert ook met kokend wat"r een hele liter bouillon; door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurige verse groenten; licht ge zouten en gekruid, precies zoals u allrs wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug- klaar recepten. Alles met die heer lijke Knorr bouillon als „smaakver- fijner". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct. met uw naam en adres in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. Vervaardigd onder licentie «n control# von Knorr A.G. Thoynge# 2wlfierland, door Monde N.V. BrutitL bij". Kliniek Eigenlijk zou er direct een kliniek gebouwd moeten worden, waarin de I ziektegevallen van kortstondige aard behandeld worden. Van een derge lijke bouw kan evenwel op dit ogen- blik geen sprake zijn. Efen van de paviljoens zal tijdelijk voor dit doel ingericht worden. Ook naar therapie ruimte wordt gezocht. De heer Stemerding deelde mede, dat in verband met deze verande ringen een her-indeling van het per soneel zal plaatsvinden. Ook de bouw van een ontspanningslokaal achtte hij van het grootste belang, maar ook deze bouw moet voorlopig uitgesteld worden. In de aanvang van zijn openings woord constateerde de voorzitter van de vereniging, dat het werk van „Vrederust" diep geworteld is in het volksleven van Zeeland. De heren Biert, Roelands en Huiszoon her dacht hij met een enkel woord. Hij deelde mede, dat de heer T. Grüter als psycholoog is aangetrokken. Waar niet voldoende afgevaardig den op de vergadring aanwezig ble ken, kon het bestuur geen machti ging verleend worden tot het aan gaan van een aanvullende geldlening groot 300.000 gulden. Bij de bestuursverkiezing zagen de lieren A. J. v. d. Hoeven, Tholen, A. Catsman, Aardemburg. ds. J. Kluiver, 's-Gravenpolder, J. van Daal, Goes en S. Phaff, Goes, zich be noemd. In antwoord op vragen van een der afgevaardigden deelde voorzitter Stemerding mede, dat „Vrederust" geen enkele subsidie van de overheid ontvangt en dat het daar ook niet om zal verzoeken. In de middagbij eenkomst beantwoordde een forum, dat onder leiding van de voorzitter stond, talrijke ingekomen vragen. (Van onze correspondent) Een uit hout gesueden Mariabeeldje uit de 16e eeuw is momenteel op reis door Duitsland. Het gaat van hande laar naar handelaar en na iedere etappe is het wat in waarde gestegen. Ontdekker van het beeldje is een Bergen op Zoomse winkelier, die voor zyn plezier ook in antiek handelt en die 't ruim een jaar geleden aan zijn verzameling toevoegde. Toen de Bergenaar het voor het eerst zag, zat het onder een dikke laag kalk en niets wees er op, dat men te doen had met een waardevol stukje kunst. Er was een uitgebreid verhaal verbonden aan het beeldje dat Onze Lieve Vrouw voorstelde met het Kindje op de arm. Het was afkomstig uit een Belgisch dorp, waar in de oorlog van 1914 1918 de kerk tot één puinhoop was gebombardeerd. Zoals gebruikelijk werd het puin gebruikt voor verhar ding van wegen, ook in de omgeving van de Nederlands-Belgische grens. Daar arriveerde, aldus het verhaal, op een goede dag een wagen puin, afkomstig van de hierboven genoem de kerk. Tussen de afbraak bevon den zich enkele heiligenbeelden en een arbeider, die het daar niet zo nauw mee nam, sloeg meteen moker de beelden aan stukken om er een put in de weg mee te vullen. Terwijl hij met dat karwei bezig was, passeerde er een oud vrouw tje, wier aandacht getrokken werd door het, overigens toen niet zo fraaie Mariabeeldje. Zij vroeg of ze het mocht meenemen en de ar beider was wel de laatste om daar bezwaar tegen te hebben. De vrouw droeg het beeldje voorzichtig naar huis en gaf het een plaatsje in de tuin waar ze het geregeld met bloemen sierde. Jaren jaren bleef de beeltenis van de Lieve Vrouw daar staan. De eige naresse overleed, maar haar kinde ren namen de taak over en zorgden dat er steeds bloemen bij het beeldje stonden. Geen gips Zoals gezegd trof de Bergen op Zoomse winkelier het beeldje een goed jaar geleden aan en hij kocht het, hoewel het er als een gipsen beeld uitzag. In zijn werkplaats ging hij het evenwel nader bekijken en daar ontdekte hij, dat hij een fraai houten beeldje gekocht had. Hij bood het aan het gemeentebe stuur van Bergen op Zoom aan voor het gemeentelijk museum, maar de koop ging niet door. Kenners kwamen er bij en het resultaat was, dat het beeldje Bergen op Zoom verliet en overging in handen van een Rotter damse handelaar, die er voor enkele honderden guldens eigenaar van werd. Daarmee was het Lievevrouwebeeld je aan een grote reis begonnen. Van Rotterdam werd het verkocht naar Utrecht, vervolgens naar Leiden en weer vervolgens naar Delft. De Delftse eigenaar tenslotte trad erover in onderhandeling met een Duitse expert, die het beeld overnam en het, volgens de jongste berich ten, voor enkele duizenden guldens heeft doorverkocht. Blauwe schaal Wellicht zullen velen bij het lezen van dit verhaal terugdenken aan de beroemde blauwe schaal, die voor de oorlog op een Brabants erf als drink bak voor de hond werd gebruikt en die uiteindelijk een kostbaar stuk van Chinees porselein bleek te zijn. De affaire van het Bergen op Zoomse beeldje zou wel eens een soortgelijk verloop kunnen krijgen. De belangstelling voor de De Ruij- tertentoonstelling. die in het tehuis voor bejaarden in Vlissingen wordt gehouden, blijft groot. Kwamen er in het Rijksmuseum te Amsterdam 25.000 betalende bezoe kers deze tentoonstelling bekijken, in Vlissingen boekte het tentoonstellings- comité reeds 18.000 belangstellenden. Vele buitenlandse toeristen combi neerden een tocht naar Walcheren met een bekijken van de zeer inte ressante expositie. Het blijkt niet mogelijk te zijn de duur der tentoonstelling te verlengen, zodat op 16 september de deuren de finitief gesloten zullen worden. Drie weken is er dus nog gelegen heid deze leerzame expositie te be zoeken. Hierbij wordt speciaal ge dacht aan de jeugd van de lagere en middelbare scholen in zuid-Neder land en België. Het zal immers min stens vijftig jaren duren alvorens er weer een tentoonstelling zal zijn, of in Amsterdam of in Vlissingen, over 't leven van Neerlands grootste ad miraal, Michiel Adriaanszoon de Ruy. ter. Terneuzense harmonie concerteerde Voor slechts een dag is Sluiskil in het trotse bezit van een volledige mu ziektent geweest, waarvan speciaal het dak. dat al jaren lang op de eigen kiosk ontbreekt, veel bekijks had. Beschouwt de Sluiskillenaar zich nog steeds als het zwarte schaap van de gemeentelijke familie, het heeft zich toch voor een avond eens diep ver bonden gevoelt met zijn vader-stad Terneuzen. Deze verbondenheid is niet ten leste te danken aan de Ter neuzense stadsharmonie, welke als waardig besluit van het zomerseizoen voor een a.h.w. uitgelopen dorp een prima verzorgd concert ten "gehore bracht. Het was daarbij een aardige geste van de harmonie de zusters en patiënten van het Elizabeth-ziekenhuis enkele muzikale groeten te brengen. In een unieke omgeving van de kloos tertuin. waar sfeer en akoestiek bij zonder tot hun recht kwamen werden diverse nummers ten gehore gebracht. De manoeuvremars, een muzikaal samenspel tussen het tamboerkorps en de harmonie, werd op sublieme wijze vertolkt. Het was dan de heer E. Hallegraeff die in zijn functie van voorzitter der plaatselijke fanfare als gastheer na mens de eerw. Zusters de dank aan de harmonie overbracht. Hierna ging het schitterend geüniformeerd korps met een harmonie-bezetting van 45 man, voorafgegaan door een 20-tal drummers onder correct marstempo naar de zelf meegebrachte kiosk. On der voortreffelijke leiding van hun directeur, de oud Sluiskillenaar Meij- ers, werden de navolgende nummers achtereenvolgens uitgevoerd: Sambre et Meuse, Zeeuwse Reien, Flots du Danube. American Patrol. Heitere Ouverture. Rosette en Andante in G. Het ligt, aldus de heer Meijers, in de bedoeling om in de toekomst na iedere beëindiging van het seizoen ter over brugging naar de winter-repetitie- avonden, dergelijke avonden naar een buitengemeente te herhalen. Een lofwaardig initiatief, dat te Sluiskil reeds op zeer hoge prijs werd gesteld. B. en W. schrijven de raad: Gebleken is, dat in het voorstel inzake verhoging gastarieven een vergissing 'is gemaakt, welke wij hier. bij herstellen: Het bestaande vastrechttarief bij levering over de muntmeter werd abusievelijk vermeld als ƒ14.40, het geen moet zijn 13.20. Het nieuw voorgestelde vastrechttarief werd hierdoor vermeld als 16.50, het geen moet zijn 15.30. De voorge stelde verhoging blijft dus op 2.10, zodat in de berekening voor het eindresultaat geen wijziging komt. Ovezande MUZIEK-UITWISSELING Reeds enige malen bracht onze plaatselijke fanfare in het kader van de muziek-uitwisseling tussen fanfares uit deze omgeving een bezoek elders. In dit verband zal zaterdag in onze gemeente op het Kerkplein een ont moeting plaats vinden tussen drie fanfares, nl. van Wilhelminadorp, 's-Heerenhoek en van hier. Elk de zer fanfares zal een concert geven. De aanvang is bepaald op half zeven, waarna iedere fanfare een uur mu ziek ten gehore zal brengen. Sas van Gent TENTOONSTELLING Het is zo langzamerhand traditie geworden dat de Sasse Kunstkring tijdens de kermisdagen een tentoon stelling organiseert in het gymna stieklokaal van de r.-k. Jongensschool. Dit jaar zal de tentoonstelling ge houden worden op 31 augustus. 1, 2 en 3 september a.s. Er zullen diverse inzendingen te bezichtigen zijn op het gebied van huisvlijt, kunstfotografie, schilderkunst en beeldhouwkunst. Ieder jaar heeft de tentoonstelling een bevredigend aantal bezoekers ge kend, maar de thans binnen gekomen inzendingen zullen, misschien nog meer dan vorige jaren .een bezoek aan de tentoonstelling zeker de moei te waard maken. Hengstdijk KERMIS De kermis te Hengstdijk heeft het dit jaar wel met bijzonder slecht weer moeten stellen, hetgeen natuur lijk een nadelige invloed had op het aantal bezoekers. &en opgerichte danstent moest vanwege de storm achtige wind weer worden afgebro ken. De dansliefhebbers en overige kermisvierders waren gedwongen hun heil voornamelijk in de cafes te zoeken en behalve dit heil was in deze gelegenheiden nog wel een slokje te vinden. De gaaibolling en schietingen trokken behoorlijke be langstelling. Op kermismaandag werd een H. Mis opgedragen voor de overleden parochianen. Tevens werden traditiegetrouw volksspelen voor de kinderen en ouderen geor ganiseerd. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat van de basis in Florida een projectiel Is afgeschoten. De woordvoerder van het ministerie wilde echter niet het type bekend maken. GOES Grand: Anastatia. MIDDELBURG Electro: Ieh denke - oft an Piroschka. VLISSINGEN Alhambra: Je kunt het haar niet kwalijk nemen. Luxor: Pio niers van het Westen, Op 1 s wereld I den echti held heei ijver 30 j ter en la veel vree van deze een naan noten, m denkende liefde. Geborei Hazerswoi intrede in ging van heiligst H Nadat zij m- A ziel en een ja te huisbe werd zij i Sluiskil ge zuster Nic. brengen. de prettig) re beslom welke zic! wanneer zijn intred van de de met het b bezoekster Na acht hebben v( tot 1942 en van 19 welke pla ter tevenj oorlogsjaa naar Sluisl toe steeds weer klaa tjes in dieJ ster geprol gen. IedeiT een tijdrit| naalzone buurtschad een uur l| meters af I geografiscl van de Zal En even vl ding in zil aantekeninl 23 maart Dit bleek) leta geen kening op steeds grotl huis de koif te gaan ziL in de wed| zou ook do den. Sas vl en Sluiskil 1 tussen bevl rein, waarol inspireerd zich ontplo vervangen steun voor werd eens vraag geste maal zij zd Ondanks pen oesterk, produktschaL ten in over» ties vastgesf telijke open 1957-1958 o]| paald. De i op 6 septen De Deens| zal op 1 sl halve bij erl bestaat te z\l len worden. I werd tijdenil produktschaj zonder grooll concurrentie I behoeft te vl In overlegl oestertelers 1 de datum 5 1 organisatie i;l feestelijkhedl lopen, indieil een nieuwe de arbeidsv bedrijven zo Het prodi- mum-uitvoel het seizoen 1 1957-1958 ml verhogen. Ij nullen) mol minder dan] 28 tot 82 grote zessen en hoger) v. De gewicl hankeljjk vl hoogd. De I steld dan vg drijven in uitkwamen diverse matl oen uitgezaf teurs hebbef ze hogere Enkele wi Nederlandse! Berichten vl wachttijden 1 Vlissingen. 1 ten gesprok! 2 a 3 uur. F Alhoewel I de donderd» delburgse ml trekt, vooral voor kan kol dat dit dagcf Bij grote r boten ingela een minimil over het al] een half uur den. Nu de gj hoogseizoen L is. is de toer normaal te

de Stem | 1957 | | pagina 2