Weer „Njet" van Zorin B. en K. nog dit jaar naar Syrië Koningin ontving Wereldfederalisten Bezoeken aan Tito Zeeuwse schipper in nood tussen Brabant en Holland de 81-JARIGE P. Engelen, die eer gisteren ernstig werd gewond, toen de auto van de burgemeester van Asten in de Zuidwillemsvaart reed. is gisteren overleden. 16 laar blind nu genezen Impasse in Djakarta Eet smakelijk Perzen Waarom luisterbijdrage duurder moet worden Hebben vogels een accent? Impasse in Londen volledig DAGBLAD VOOR ZEELAND Jas en pet in Micldeneuropese tijd blijvend brand gestoken DE raket is vernietigend zegt Rus Vrij zonnig j wecnTwakke" l J tussen west en zMd. Tater i "'.nd' le's hogere middagtempe* j opT2e3ni uur! °P M8uur- Maa" Stasscn naar Washington voor overleg Communisten wonnen 200.000 stemmen West-Java in Engeland handhaaft strijdkrachten in zuidoost-Azië Vrachtauto in rivier Veertigtal doden in Nigeria Druk diplomatiek verkeer in het Midden-Oosten „Sterke man van Syrië „Ik ben nooit communist geweest Nieuwe maatregel van Gaillard Nederlaag voor Republikeinen EGKS-arbeiders krijgen Europese arbeidskaart Synchro-cyclotron draaide proef 97e JAARGANG No. 22541 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mrn. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie r 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBITRG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35y Maarschalk Tito krijgt het druk in september. Op 4 september wordt Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, te Belgrado ver wacht. Hij is vier dagen de gast van de Zuidslavische regering. In de tweede week van september komt de Poolse communistische lei der Gomulka op bezoek. Hij wordt vergezeld van de Poolse premier Cyrankiewicz; zij blijven vijf dagen. Van niet-officiële zijde wordt ten slotte nog vernomen, dat ook een officieel bezoek van de Sowjetrus- sische president Worosjilof wordt ver wacht. Worosjilof zou dat bezoek reeds het vorig jaar bij wijze van beant woording van Tito's bezoek aan Mos kou in juni 1956 hebben gebracht. Het werd toen uitgesteld in verband met de gebeurtenissen in Hongarije. Na het „Njet", dat Zorin eergisteren, op de 151ste hij eenkomst-van de ontwapeningscommissie te Londen liet horen, waren er mogelijk hier en daar nog enjiele ongneselijke optimisten. Zelfs dat legertje moet nu wel lerzwakt zijn, ivant gisteren heeft de Russische af gevaar, digde verklaard, dat ook het Westelijk voorstel tot voor. waardelijke staking van de produktie van de kernwapens, geen basis kan zijn voor verdere onderhandelingen over een ontwapeningsakkoord. Dit voorstel deden de Westelijke mogendheden op 21 augus tus, zij het, dat toen de termijn van voorwaardelijke staking op tien maanden was gesteld. Zij geven bij hun huidig voorstel dus toe aan de door Rusland eerder gestelde eis om voor twee jaar de proeven op te schorten. Slechts 25 minuten kwam de com missie gisteren te Londen bijeen om naar het zoveelste „Njet" van Rusland te luisteren. Schipper C. de Keijzer van het mo- tormosselvaartuig Bru 19 uit Bruinisse heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de heer J. Teeuwkens uit Heiningen gered, die met een lekge slagen en stuurloos geworden motor- vlet op een der platen van de Zuid- vleije in nood verkeerde. De heer Teeuwkens, die had ge poogd door schreeuwen de aandacht te trekken, was daarin ook geslaagd maar van de Brabantse wal dacht men dat iemand op Goeree-Overflakkee om hulp riep en op Overflakkee dacht men, dat iemand in nood verkeerde in Noordbrabant. Toen de onfortuin lijke schipper zijn jas en tenslotte ook nog zijn pet in brand stak, kreeg men tenslotte in de gaten, dat iemand op de platen in nood was en door de politie van Oude Tonge werd zowel de politie te water uit Dordrecht als het reddingswezen ingeschakeld om te proberen de in nood verkerende Pf. no§ altijd voorlopige aan sluiting van de tijdrekening in Neder land bij de Middeneuropese tijd zal binnenkort definitief worden, in een wetsontwerp van minister Struycken wordt voorgesteld om niet meer terug te keren naar het vooroorlogse sys teem van zomer- en wintertijd. man te redden. De redding werd ten slotte gebracht door schipper de Keij zer, die met schipper L. de Waal op weg was naar de Waddenzee. In de Galatheese Haven op Overflakkee weid de dodelijk vermoeide en ver schrikte heer Teeuwkens aan land gezet, waar de politie, die het red dingswerk had gadegeslagen en daar bij met seinen hulp had verleend, zich over hem ontfermde. DE LUCHTVERDEDIGINGSZONE in Duitsland zal worden uitgebreid. Tot nu toe liep deze zone alleen maar langs het zuidelijk gedeelte van de oostgrens, maar zij zal thans ver lengd worden tot de grens met Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland. KONINGIN JULIANA zal op 7 sep tember het Aalsmeerse bloemencorso bijwonen. DE TWEE TSJECHEN van wie wij gisteren meldden, dat zij naar Oos tenrijk ontsnapt zijn, bleken nog nooit eerder alleen gevlogen te hebben. HET TELEXVERKEER wordt uitge breid Met ingang van 2 september wordt vanuit Dei. Haag de telexdienst geopend met Rusland, Zuid-Afrika, Knodesie en Nyassa. BIJ EEN VULKAANUITBARSTING op Nias (aan de Westkust van Suma. tra) zijn tien mensen gedood. De ge hele bevolking is geëvacueerd. VIER PERSONEN zijn gedood en acht gewond toen er in het noorden van Wales in een springstoffenfabriek een ontploffing ontstond. hebben dinsdag hun vierde oomduikboot, de Zwaardvis, te wa ter gelaten. diamantbewerkers heb- king le gaan V°lgende Week in Sta" wor^n^inoï? een autoindustrie al cevraalrt1 Vi;"f landen hebben ai geviaagd om er een autofabriek te mogen vestigen auioiaDrien J Weersverwachting van het KNMI doigi^»r2n3di5opuguermaakt ™- raturen dan gisteren p .Verwachtmg van het Belgische Weerkundig Instituut: Zwakke noordwesten-wind. Eerst .bewolkt tot mooi met enkele neerslagvlagen. Ochtendnevel Daarna bewolkt met mooie on- •tuu"nBen' Stljging der tempera- ^éag- zon onder 19-34 uur Maan onder 21.09 uur Gencraal-majoor Pokrofski, een Russische technische deskundige, heeft in het Moskouse blad „Sowjets- kaya Aviata" geschreven, dat bet Rus sische intercontinentale ballistische projectiel een hoogte van duizend km. heeft bereikt in een karakteris tieke ballistische baan en met een onvoorstelbare snelheid tot 25.000 km. per uur naar beneden ging naar zijn doel. Het heeft een zeer grote nauwkeu righeid met een maximale afwijking van tien tot twintig km. „Daar de raket een waterstofbom kan vervoe ren, garandeert deze nauwkeurigheid de vernietiging van elk gewenst doel". Pokrofski schrijft voorts, dat het pro jectiel van een kleine en gemakkelijk te camoufleren plaats kan worden afgeschoten. Na behandeling in Utrecht De broer van de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer A. D. Jonckheer, eigenaar van het dagblad „La Prensa" in Willemstad (Curacao) is, na een oogbehandeling in de kliniek van prof. Weve te! Utrecht, thans als genezen ontslagen, na 16 jaar blind te zijn geweest. Hij blijft nog enige tijd in Nederland voor een nabehandeling. Verwacht wordt, dat liet Westen vandaag officieel zijn plan voor een gedeeltelijke ontwapening ter tafel zal brengen. Stassen, de Amerikaanse afgevaar digde ter conferentie, zal in 't komen de weekeinde voor korte tijd naar Washington terugkeren, waar hij, naar men verwacht, een bespreking zal hebben met Dulles. De eerste aanleiding tot deze reis was het huwelijk van Stassens zoon, dat zaterdag te Charlottesville in Virginia zal worden gesloten. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Stas sen na de jongste ontwikkeling te Londen ook een bezoek aan Eisen hower zal brengen. Eisenhower Eisenhower heeft intussen ver klaard, dat het tragisch" zou zijn als de Russen de belangrijke Weste lijke voorstellen voor het eerste sta dium van de ontwapening zouden verwerpen, voordat deze grondig be studeerd, volledig zijn ingediend. ,.Een dergelijke houding van de Sowjet-Unie zou de mensheid ver- i oordelen tot een onbepaalde toe komst vol onmetelijke gevaren", aldus Eisenhower. Deze uitlatin gen waren vervat in een verkla ring, uitgegeven door het Witte Huis. na een conferentie tussen Eisenhower en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. Eisenhower zegt in de verklaring, dat het opmerkelijk is dat de aanval van de Russen op de Westelijké voor stellen samenvalt met hun blufferige verklaring, dat zij vooruitgang heb ben geboekt bij de ontwikkeling van de middelen die verwoesting op grote schaal veroorzaken in elk deel van de wereld. Japanse herstelbetalingen Uit gezaghebbende bron in Djakarta wordt vernomen, dat de informele be sprekingen tussen Indonesië en Japan, die in Djakarta worden gehouden over de Japanse herstelbetalingen, in een impasse zijn geraakt. Het struikelblok wordt gevormd door de vaststelling van het bedrag, dat Japan „in zui vere" herstelbetalingen aan Indonesië zal verstrekken. Indonesië zou 400 miljoen Amerikaanse dollars als di recte betaling eisen en Japan zou slechts bereid zijn de helft van deze som te betalen. Naar vernomen wordt zouden beide partijen wel overeen stemming hebben bereikt over een bedrag van 800 miljoen dollar als her stelbetalingen, met inbegrip van „eco nomische samenwerking" door Japan met Indonesië. Volgens het Indonesi sche persbureau „Pia" echter zou Ja pan niet verder willen gaan dan de betaling van 200 miljoen dollar zon der meer. Volgens in Djakarta ontvangen voor lopige uitslagen hebben de commu nisten in West-Ja va hun stemmenaan- tal met ruim 200.000 vergroot in de j jongste provinciale verkiezingen. Zij verkregen 1.06 miljoen stemmen tegen 800.000 in de verkiezingen voor de wetgevende vergadering van twee jaar geleden. De Masjumi heeft echter haar posi tie als grootste partij in West-Java weten te handhaven met 1.5 miljoen stemmen. De PNI verk'vrg 1.1 miljoen stemmen en de NU 0.5 miljoen. Maarschcalk Boelganiii en partijsecretaris Kroestjef zullen voor het einde van dit jaar een bezoek aan Syrië brengen, zo is van officiële zijde te Damascus vernomen. Perzische padvinders, die de jam boree in Engeland hebben bijge woond, hebben een bezoek aan Ne derland gebracht. De bovenste foto toont da jongens paraat in da keu ken van het conferentieoord „Tey- lingerbos" te Vogelzang, terwijl zij onder eer bewijzen aan de Hollandse keuken, De Britse minister van defensie, Duncan Sandys, heeft de Australische regering tijdens zijn te Canberra ge houden besprekingen de verzekering gegeven, dat Groot-Brittannië in zuid- oost-Azië aanzienlijke lucht-, vloot- en landstrijdkrachten wil handhaven, zo blijkt uit het slotcommuniqué, dat gis teren is gepubliceerd. In de provincie Sokoto in Noord- Nigeria zijn 41 personen om het leven gekomen, doordat de vrachtauto, waarmee zij werden vervoerd, van een brug afreed en in de rivier stortte. Voorts werd van officiële zijde te Damascus vernomen, dat president Koewatli wellicht toch nog een ont moeting met president Nasser en koning Saoed zal hebben voor het be spreken van kwesties van wederzijds belang. Over twee of drie dagen zou hierover worden beslist. Berichten over een dergelijke con ferentie zijn herhaaldelijk tegenge sproken. Te Cairo is van betrouwbare zijde vernomen, dat de Sowjetrussische ambassadeur bij de Egyptische rege ring, Kisselef, die bijna drie maan den, voor overleg met zijn regering, in de Sowjet-Unie heeft vertoefd zeer spoedig terug wordt verwacht. Henderson naar Beiroet Ook de andere partijen hebben het druk aan het diplomatieke front in het Midden-Oosten. De deskundige van het State De partment" voor kwesties inzake het Midden-Oosten, Loy Henderson, heeft in Ankara tegen de Turkse premier, Adnan Menderes, gezegd, dat de V.S. hopen, dat er nog meer landen tot het Pact van Bagdad zullen toetre den. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van het Tijde lijk Telegraaf-, Telefoon, en Radio- besluit. Deze wijziging heeft in hoofdzaak betrekking op verhoging van de luisterbijdrage tot maximaal f 15 per jaar. Zoals de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen bij de be handeling van de begroting 1956 reeds heeft uiteengezet, zou bij de voorbe reiding van de begroting 1957 over wogen dienen te worden, of, en zo ja, op welke wijze de financiering van de radio herziening zou behoeven met 't oog op de toenemende uitgaven: 1. de sterk verhoogde uitgaven be trekking hebbende op de salarissen van het personeel door de nieuwe sa larisregeling, welke over het alge meen ec* verbetering der salarissen inhoudt; 2. de oprichting van het F.M. zender- net; 3. de uitbreiding en vernieuwing van het zenderpark van de Wereldomroep. De verhouding tussen uitgaven en ontvangsten heeft zich nu reeds der mate ongunstig ontwikkeld, dat het budget voor 1957 een tekort zal ver tonen. Voor 1957 wordt de opbrengst van de luisterbijdrage geraamd op f 31.000.000. De uitgaven voor dat jaar, met inbegrip van de inningskosten en een normaal te achten reservering, moeten gesteld worden op f 34.000.000, waarbij in de ramingen van de Neder landse Radio Unie en haar componen ten rekening is gehouden met de eerdergenoemde kostenverhogende factoren. De regering is, na zich nogmaals te hebben beraden over de plaats van de Wereldomroep, tot de conclusie gekomen, dat de financiering van de Wereldomroep primair als een staats taak moet worden gezien. Zij meent echter, dat een definitieve beslissing hierover principieel bij de behande ling van het ontwerp-Omroepwet dient te worden genomen. Uit de diverse mogelijkheden heeft de regering gekozen en zij is aldus ge komen tot eer verhoging van de luisterbijdrage. Geleidelijkheid Hoewel met het oog op het te ver wachten verloop der inkomsten en uit. gaven van de radio-omroep wellicht voorlopig volstaan zou kunnen wor den met een gedeeltelijke verhoging tot f 13.80 per jaar, in tweede in stantie gevolgd door een verdere ver hoging tot het maximaal bedrag van f 15, bestaan tegen een dergelijke etappe-gewijze verhoging ernstige be zwaren in verband met de aanzien lijke administratiekosten. Het is duidelijk, dat verscheidene kostenverhogende omstandigheden zich in meer dan dubbele mate voor doen, indien ds verhoging in etappes zou worden doorgevoerd. Om niettemin enige geleidelijkheid te betrachten ligt het in de bedoeling dc verhoging eerst te doen ingaan op 1 juli 1958. Als gevolg hiervan zullen de inkomsten in dat jaar verruimd worden met een bedrag van rond f 4.100.000; eerst het volgende jaar, 1959, zal de verhoging haar volledig rendement hebben en, bij gelijkblij vend aantal luisteraars, de inkomsten verhogen met ruim f 8.200.000. Indien men echter in aanmerking neemt, dat voor 1957 een verwacht te kort van rond f 3.000.000 moet wor den goedgemaakt, dat de kosten van de omroep als gevolg van de econo mische en sociale factoren nog verder zullen oplopen, dat enige jaren reeds geen storting in 't reservefonds heeft plaats gehad aanvulling hiervan moet noodzakelijk worden geacht met het oog op de nieuwbouw en ten slotte, dat aldus de Wereldomroep nog enige jaren uit de luisterbijdrage zal kunnen worden betaald, kan de ver ruiming der jaarlijkse inkomsten met een bedrag van f 8.2000.000 ingaan de in 1959, niet te hoog genoemd wor den. Beide staatslieden bespraken ook de betrekkingen van Jordanië met het Pact van Bagdad en overwogen daarbij de mogelijke deelneming van Jordanië aan deze verdragsorganis'atic. Voofts werd bericht, dat Henderson tij dens zijn besprekingen met ko ning Hoessein van Jordanië op zondag jl. de koning de garantie heeft gegeven dat Jordanië be schermd zal worden in geval van een aanval van een communis tisch geworden Syrië. Nader wordt gemeld, dat admiraal H. M. Briggins, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Oosten, gisteren in Istanboel is aangekomen. Vandaag gaat hij naar Ankara. Van Ankara is Henderson naar Beiroet doorgereisd om met de Li banese leiders te spreken over de ontwikkeling in Syrië. Aldaar zal hij ook confereren met de drie Ameri kaanse ambassadeurs in het Midden- Oosten, nl. van Libanon, Irak en Jor. danië. .55 Generaal-majoor Afifi Bizri, die on langs tot stafchef van het Syrische leger is benoemd, heeft berichten, dat hij communist is, tegengesproken. „Ik ben nooit communist geweest en ik ben er ook thans geen", verklaarde hij in een vraaggesprek op zijn hoofd kwartier te Damascus. De leden van het Syrische leger mo gen zich bij geen enkele politieke partij aansluiten. Op een vraag, of het leger door pro-communistische officie ren wordt beheerst, antwoordde hij ontkennend. „Ik zelf ken geen enkele communistische officier in het leger". Aangaande berichten, dat er thans ten minste 6.500 Russische technici en militaire deskundigen in Syrië zijn, verklaarde hij: „Wij hebben hier geen duizenden, geen honderden en zelfs geen twintigtal Russische deskundigen. Indien u genoeg tijd hebt en er belang in stelt kunt u het land doorreizen", aldus de 43-jarige „sterke man" van Syrië. De Franse regering heeft met in gang van gisteren de regeling inge trokken, waarbij aan buitenlanders met tegoeden in Frankrijk was toege staan geld van deze rekeningen op te nemen voor de betalingen van hun levensonderhoud tijdens bezoeken aan Frankrijk. Deze tegoeden mogen thans niet meer voor toeristische doeleinden worden gebruikt. Gisteren heeft H.M. Koningin Juli ana op Huis ten Bosch in Den Haag een delegatie van het tiende congres van Wereldfederalisten ontvangen. Gelijk met deze dele gatie werd de bekende Parijse priester Abbé Pierre ontvangen. Op de foto ziet men H.M. de Ko ningin, de president van de „World Association of World Federalists", de Engelsman lord Boyd Orr (links), de voorzitter van de Unie van parlementariërs voor wereld- federalisme, de Noor generaal-ma joor H. Riisser-harsen rechtsen Abbe Pierre (rechts achter H.M. de Koningin) In de staat Wisconsin heeft een tussentijdse verkiezing plaats gehad die noodzakelijk geworden was door het overlijden van de bekende repu blikeinse communistenvervolger Mac Carthy. Deze verkiezing is een groot succes geworden voor de democraten, die in 25 jaar niet meer aan bod zijn geweest in deze staat. President Eisenhower verklaarde naar aanleiding van deze nederlaag, dat zijn partij een harde klap had moeten incasseren. De republikeinen verwachten een moeilijke strijd voor de verkiezingen van 1960. Vanaf 1 september a.s. zullen de werknemers, die de nationaliteit van een der zes landen van de Gemeen schap bezitten en geschoold zijn voor een beroep in $e kolen-, mijn- en staalindustrie (voor de mijnen voor 29 en voor de staalindustrie voor 27 beroepen) onder bepaalde voorwaar den bij de arbeidsbureaus een „ar beidskaart van de E.G.K.S." kunnen verkrijgen. De houder van deze kaart zal zijn beroep vrij in de industrieën in de landen van de gemeenschap kunnen uitoefenen, zonder dat hij een ver gunning nodig heeft, zoals andere buitenlandse arbeidskrachten. Hij zal dus zonder meer kunnen antwoorden op een schriftelijke aanbieding, die hem via een werkgever in één der zes landen of via een arbeidsbureau wordt gedaan. De arbeidskaart is alleen geldig voor de industriesector kolen of staal voor welke zij werd afgegeven. De directeur van de Nederlands» Organisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek, de heer J. H. Ban nier, heeft meegedeeld, dat de CERN- synchro-cyclotron dezer dagen 24 uur op volle toeren heeft proefgedraaid. De heer Bannier, die zijn vakantie in Zwitserland heeft doorgebracht, is van deze belangrijke gebeurtenis getuige geweest. De bewuste cynchro-cyclotron is één van de twee hoge energie-versnellers, die door de Europese organisatie voor kernphysisch onderzoek (CERN) wor den gebouwd ten dienste van de Europese kernfysici. Na een intensieve arbeid van ruim twee jaar in het CERN-laboratorium te Meyrin bij Ge- néve is de staf van synchrocyclotron- afdeling er in geslaagd de machine bij wijze van proef op haar maximale energie van zeshonderd miljoen elek- tronvolt te laten werken. De Deense ornitholoog Carl Wiesman, die ook bekend is geworden door de door hem gemaakte grammofoonplaat van z.g. „zingende" honden, wil proberen er achter te komen, of Europese vogelsoorten, die zich in Australië gevestigd hebben, een „Australisch ac centhebben aangenomen. Hij zal daartoe, met zijn vrouw, een half jaar in Australië door brengen. Later wil Wiesman deze opnamen vergelijken met opnamen van Engelse vogels van dezelfde soort om na te gaan of er van een afwijkend accent gesproken kan worden. Wiesman wil ook het ge kwaak van padden en kikvor sen vastleggen. Er zijn op de wereld meer dan twaalfhonderd soorten van deze dieren en elke soort heeft een aparte „kwaak", yldus Wiesman.

de Stem | 1957 | | pagina 1