ANNE DE VRIES verdreef Ot en Sien uit Surinaamse schoolboeken WAT IN MOSKOU ONTBREEKT IS DE PERSOONLIJKHEID Eerste rekenmachine dateert van 1623 Tour de France-pnjs voor Graauw BOEKENPLANK De Mont-Blanctunnel vordert gestaag .en een voor Koewachts gezin Indonesisch journalist constateert: Kinderen hoeven niet meer te lezen over sneeuwballen Olieontploffing in Argentinië DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 Verhaaltje Goed Nederlands Geen honger naar vrijheid Het hor der beKOOrlllke voorschrijven. Dit alles levrt een meisjes Milaan 250 km dichterbij Het brood van mijn jeugd Wéér 'n Voetbal ABC Tsjechische priester veroordeeld De Boeddhisten in Duitsland Het is nog niet zo lang geleden, dat kleine Surinaamse school kinderen hun bruine vingertjes lieten glijden langs zinnen als: „Wim loopt in de sneeuwhij maakt een sneeuwbalzijn vingers zijn koud". Deze voorbeelden zijn niet letterlijk uit Ot en Sien, want deze eens zo beminde figuren zijn voor ons helaas schimmen uit het verleden geworden. Maar wel weten we, dat ze door en door Hollands waren en dat de avonturen van een Surinaams jongetje heel anders zullen uitvallen dan die van Ne derlandse kinderen. was, met even veel smaak een acti- te bout alsof het een knappende var kenskarbonade was. Hij maakte de plechtigheid van het tot man verklaren van een Indianen-jongen mee en zag, lich telijk met afgrijzen, hoe een kunstig gevlochten mat, waarin honderd levende mieren waren gevlochten, op de borst van de jongen werd gedrukt en hoe deze bjj het gekriebel en de felle ste ken geen spier van zijn gezicht vertrekken mocht, omdat zelfbe heersing een der schoonste deug den van de man is. Anne de Vries was kortgeleden weer in Suriname, waar zijn leesmethode nu gebruikt wordt en zo kon de oud onderwijzer op verschillende scholen de resultaten controleren. Deze waren goed, ook dank zij vele uitstekende Surinaamse leerkrachten Lang al te lang, hebben de Suri naamse kinderen met deze boekjes spelend in een vreemde wereld, le zen moeten leren. De verandering kwam in zicht toen een ambtenaar van het Departement van Onderwijs aan Anne de Vries de vraag stelde: „Kunt U een leesmethode voor de scholen in Suriname ontwerpen?" „Ja," zei Anne de Vries, „maar Ik ken Suriname niet." „Wij gevenu alle tijd land en volk te leren kennen." Een jaar later scheepte Anne de Vries zich met vrouw en kinderen in. In dat jaar had hij alles wat er over Suriname te lezen was in zijn werkhok (een houten keetje naast zijn villa in Zeist, waar men niets mag opruimen en een hele rits door rookte pijpen voor 't grijpen ligt) ver zameld i .1 doorgelezen. Gelukkig is deze kleine Drent met de ogen vol humor onder het al grijzende haar geen eigenwijs mens. Anders had hij in Suriname eens lekker vakantie ge nomen en gezegd: ,,Uit de boeken weet ik alles en de sfeei adem ik, liggend in een hangmat wel in." Suriname kreeg hem bijna op slag te pakken. Het meest verbazingwek kend vond hij, dat de mensen die hij ontmoette, of ze een gele huid hadden of een chocoladebruine of een zwarte, Nederlands spraken. En wel zo vei orgd, dat hij hier beter op zijn taal moet letten dan hij ooit thuis had gedaan. Te voet of per korjaal door het oer woud 'rekkend, waren de ogen van Anne, de Vries voortdurend actief. Hoe zag een ara er uit? Wat onder scheidde de reizigers, die in de ri vieren visten van hun langs de sloot kant dromende collega's in Neder land. Hij viste op pireen de roofvis die zelfs voor de mens gevaarlijk is als deze een wondje heeft en des avonds overnachtte hij in een hut langs de oever, waar zijn trouwe vol geling, een kleine Idianenjongen, bij he. licht van een olielamp een rode aap kookte, en hij at, toen deze gaar De methode van Anne de Vries be gint niet met letters, maar direct met verhaaltjes, zij het in de aller- e.nvoudigste vorm: enkele woorden, gesteund door vele tekeningen. Deze methode omvat acht deeltjes en uit wat Anne de Vries na zijn laat ste tocht naar Suriname hoorde, is bijvoorbeeld tijdens de tijd van het rijstplanten, waarvoor normaliter in sommige delen van het land 40 pet. schoolverzuim gold, dit verzuim ge daald tot 20 pet. De kinderen vinden de boekjes zo mooi. Nu zien de boekjes er ook wel bij zonder leuk uit. De tekenares Corrie v. d. Baan maakte de illustraties. Zij deed dit eerst hier, maar later bleek het toch wel nodig dat zij eens in Suriname ging kijken. Juist bij dit werk gaat het om details. Anne de Vries heeft ei bijzonder veel plezier van gehad, dat hij zijn jongste zoon, Anne. meegenomen had. Kinderen nemen zoveel intensiever de dingen rondom zich waar en toen later de boekjes in de werkhut in Zeist wer den uitgewerkt, moest junior er dik wijls bij te pas komen: „Junior, wat hing er in het huisje van je vriendje aan de muur?... Junior, wat was ook weer het lievelingskostje van de kin deren in Paramaribo?" Ondertussen wordt ook al op scho len in Nieuw-Guinea met deze boek jes les gegeven in de eerste klas. Wim, Zus en Jet hebben zich wel volledig uit de tropen teruggetrok ken. Anne de Vries vulde zijn lees methode aan met een bloemlezing in tien delen: „Wij en de wereld." ..De wereld" omvat dan de landen, waar bij Suriname nauw betrokken is. Voor deze bloemlezing werd een prijsvraag uitgeschreven door het Departement van Onderwijs. Suri naamse onderwijzers van alle rich tingen hebben er aan meegedaan en van de 400 bijdragen bleken vele zeer goed bruikbaar. Anne de Vries heeft al die verhalen methodisch en literair bewerkt en ze met eigen werk aangevuld. Het v/erk in Suriname is nu afge sloten, Anne de Vries heeft voorlo pig afscheid genomen van Suriname na een lange tocht per korjaal langs de Marowijne-rivier tot in streken, waar men meent, dat nog onbekende stammen leven. De Amsterdamse correspon dent van het Indonesische dag blad Merdeka, heeft in de Nieuwe Rotterdamse Courant zijn impressies gegeven van een bezoek aan Moskou tijdens het Jeugdfestival. Hij heeft zijn - - - --------- Ogen de kost gegeven en wat hij te, zong liederen, schudde onze han- schrijft, mag als getuigenis gel- den, wierp ons bloemen toe,ja ver gelaten, gevolgd door vele andere vredesduiven, schynt mij geen echte vredesboodschap te brengen. Dit alles is gekunsteld, geperfectioneerd, van bovenaf gedirigeerd. En achter dit alles is de mens zoek, de sowjet- onderdaan vormt geen factor, hij mag geen eigen wil hebben, hij heeft slechts te gehoorzamen.. Hij is slaaf enin slaven kan geen schoonheid zyn. De honger, de knagende, onbe dwingbare, rebelse honger naar vrij heid schijnt de mensen hier vreemd. Anders is het feit niet te verklaren, •4. u dat towartsje Nicolai, die al drie ja- geven nooit buiten de grenzen van re„ j a]Js conducteur van de 'x_ de Sowjetume te zijn geweest. pressetrBein Moskou Warschau - Oost Op dat moment besefte ik de hele Berlijn zij dj h ft daan nog paradoxale betekenis van het fes i-nimmer éJén stap m West-Berlijn heeft v a^Y°0r 0It ^6f rff'gezet! °p mijn vraag waarom hij middenin het station gaf de Russi- tpdens zyn twaalf uren rust in Ber- sche jeugd een sportdemonstratie, die njn nooitJ eens een slippertje maak. de wereldvrede moest symboliseren. teJ naar West-Berlijn, alleen maar Vele honderden (of zijn he duizen-1 de bedoeling aithans een glimp den?) welgebouwde mensenlichamen Qp {e vangen yfn een andere%oor bewegen zich ïitmisch. I hem vreemde wereld, gaf hij het- Dit is technisch volmaakt. het zelfde antwoord als mijn Russische j sperde straten en riskeerde zelfs het is zelfs al te volkomen in zijn een- collega Zorin: het is aan sowjetonder- aen van een nucnter, onbevoor- gevaar overreden te worden door de heid van vorm en ritme, zodat het danen niet toegestaan de grenzen van oordeeld waarnemer. lange rijen bussen, die ons van het mij net niet ontroerthun land te overschrijden! station naar onze hotels moesten bren Wat is het, dat hier ontbreekt? Het Ik heb deze dingen tot'mijn spijt Natuurlijk, zei hij, verwacht- gen. is de menselijke persoonlijkheid, die moeten constateren. Ik zou hebben te ik niet in de Sovjetunie een Was deze verwelkoming spontaan ,gaat hler ?p in de massa. Wat ik gewild dat ik een andere en gunsti- J b y hier aanschouw, dat is de massa- ger indruk van mijn korte verblijf welvarende, Klassenloze maat- en echt? En <ing dit werkelijk van mens, de gedrilde onderdaan, die in Moskou had meegekregen. Per schappij aan te treffen. Maar de bevolking uit? Op dat moment gee? werkelijke kunst op welk ge- soonlijk heb ik hiervoor reden ge- «raf ib- qomcoE a ui t "ïed "an °°k *an voortbrengen, maar noeg: de Russen zijn goede gasthe- wat IK aanscnouwae, Dieet ver kon ik het antwoord niet geven. Maar die slechts wacht op een bevelwoord ren, indien het hun mogelijk is, wil- beneden mijn meest pessimis- de volgende dag toen de officiële om een schroef te worden of een i len zij gaarne tegemoet komen aan ti«?rhp vprwaditiTiffpn moertje in de vervaarlijkste vecht-ide redelijke wensen van hun gas- wduiiimgen. opening van hei festival zou plaats- machine, die de wereld ooit aan-1 ten. Maar er is nog een andere be- In de trein tussen Brest het R,,s vinden met een massale demonstra- schouwde. Dit is geen kunst, dit is... langrijke reden de betrekkingen tus- u .j. russen a rest - net Kus- regie. sen de Sowjetume en Indonesië zijn sische stadje aan de Poolse grens - tie en sportmanifestatie in het nieuwe Neen, de vredesduif, die wordt los- op het ogenblik uitzonderlijk goed. delijk° alUeen^ndruk ^an^u^ Leninstadion, dat 110.000 men- kleurloze armoede en van haveloos- sen kan bevatten, kon ik in elk geval vfi» tEtnwa n.iet,alleen i? vergelij- constateren, dat slechts een betrek- king tot Nederland en andere West- europese landen, maar vooral ook kelijk klein deel van de Moskouse met het armoedige, maar zonnige bevolking zich om het jeugdfestival Indonesië. Deze indruk krijgt men nu in het hartje van de zomer, maar bekreunde, als men aan de winter denkt, beseft - u men dat er in de hutten en krotten zeker» het gejuich, de verkeers- van de armoedige dorpen overal opstoppingen, de bloemenhulde etc. langs de spoorlijn, nauwelijks sprake ontbiaken ook nu met. Maar... kan zijn van een menswaardig be- lk had er «een deel aan, ik ging staan - namelijk op eigen houtje van mijn hotel eerst met een lokale trein, ver- Trouwens in Moskou zelf, de stad volgens met de metro, naar hotel met meer dan zeven miljoen inwo- Moskou, waar het perscentrum was ners, ziet men achter de grootse pa- gevestigd. En op mijn lange weg zag leizen en reusachtige openbare ge- ik nergens juichende mensen of op bouwen, achter de Moskouse univer- trekkende stoeten. Overal zag ik - het siteit, de metro, 't Bolsjoitheater en was zondag het publiek zijn gewone nog tal van krotwoningen, die men 8ang gaan. En het bleek nergens, dat niet kan opruimen,omdat de overvolle de bevolking zich bewust was dat er De eerste rekenmachine met auto matische overdracht der tientallen, dus de eerste volgens de huidige be grippen bruikbare rekenmachine, werd niet door de Fransman Blaise Pascr 1 in het jaar 1642 en ook niet door de Duitser Leibnitz in het jaar 1674 gebouwd, naar tot dusver alge meen werd aangenomen. Zij werd al in 1623 door Wilhelm Schickard, pro fessor in Tübingen ontwikkeld. Dit schrijft de huidige professor in stad geen kubieke meter woonruimte eeb festival werd gehouden en dat de filosofie Baron von Freytag-Lö- kan missen en omdat er in vergelij- er buitenlandse gasten waren, die be king tot de behoefte niet noemswaar- hoorden toegejuicht te worden. De dig woningen worden gebouwd. overgrote meerderheid van de mil- joenenbevolking van Moskou vond 't m Trt' 113 veer Jaar sowjet- kennelijk niet eens de moeite waard er een straatje voor om te gaan! Neen, er is in de Sowjetunie geen Op de perstribune van het grote klassenloze maatschappy want er be- Leninstadion maakte ik kennis met staat een heersende eliteklasse en er de journalist Boris Zorim, redacteur zijn hier grotere sociale verschillen van het jeugdtijdschrift Smena, een dan in de kapitalistische" wereld, hartelijke, enthousiaste man, die on- En gezien de uiterlijke verschijning middellijk begon mij een beeld op te van de ..gewone" mensen, de me hangen van de vele voortreffelijkhe- dan sjofele kleding van de overgrote den en onovertroffen verworvenheden meerderheid der bevolking is er - na van de Sowjet-unie. De voorstelling, veertig jaar sowjetmaclit - ook geen die mijn Russische collega mij gaf, sprake van WELVAART. was zo kinderlijk dwaas ringshoff in een artikel, dat hij in de ,,Hei~^atkundliche Blatter" van het district Tübingen heeft gepubliceerd. Baron von Freytag-Löringhoff, die naar hij schrijft als voormalig wis kundige bijzondere belangstelling heeft voor de rekenmachines, ver haalt, dat de machine van Schickard .,die een universeel genie in de trant van Leonardo schijnt te zijn geweest" in tegenstelling tot de constructie van Pascal meer dan alleen kon optellen en aftrekken. Tot deze overtuiging kwam de geleerde, toen hij enkele maanden geleden in de papieren van de sterren- en wiskundige Kepfer te keningen en daarbij behorende noti- was zo kinderlijk dwaas en opge schroefd, dat het bekende gezegde: ties ontdekte, die voor de werktuig IKiot cn/inf/f/in ..Bei uns ist alles viel besser!" er maker bestemd waren die de machine LMei S/JOnUKin eenvoudig kleurloos bij werd. Op mijn moest bouwen. Deze tekeningen wer- T, vraag echter of hij ooit in het buiten- den gevonden in de bibliotheek van ik Kwam in Moskou aan op de voor- land was geweest en gelegenheid had het land Wurtenberg door Dr. Franz avond van de opening van 't jeugd- gehad al die grote en grootse pro- festival. De ontvangst aan het station dukten en prestaties van de Sowjet- was overweldigend. heel Moskou unie met die van de rest van de scheen op de been; de menigte juich- wereld te vergelijken, moest hij toe- Hammer, die een Kepler-uitgave voorbereidt en in april van dit jaar op een klein congres over de geschiede nis van de wiskunge daaromtrent verslag uitbracht. Hij bracht Frey- II a f ai I "I i Quoi geen pouueK oe w e iaat boeiend snel van int.ritfec vol hnff»_ Wilhelm Speyer voert ons met dit boek naar een denkbeeldig Duitst staatje in Napoleons tijd. Hertog Jo- hann Christoph aarzelt in zijn keuze tussen een bondgenootschap met de machtige Franse Keizer en een met de machten, die zich tegen hem te weer stellen: Oostenrijk, Rusland en Engeland. Hij zoekt zich naar beide kanten te dekken door huwelijken te bevorderen van meisjes uit zijn om geving zowel naar de Franse als naar de Russische kant. Zijn kanse lier is op de hand van de Fransen, de kabinetsraad Vos® is diens tegenspe ler. En dan is er ook nog liefde, die De Montblanc-tunnel zal in 1961 gereed zijn, want de werkzaamheden kunnen thans in groter verband beginnen. Tot voor enige dagen was dit alles nog hoogst on zeker, omdat de Franse ministerraad in zijn bezuinigingsijver voornemens was nog enige tijd met de steunverlening te wach ten, hoewel de verdragen reeds door de Ka mers waren aangenomen. Graaf Dino Lora Totino, de geestelijke vader van de tunnel, moest persoonlijk naar Parijs reizen om er de Franse regering van te overtuigen, dat de werkzaamheden thans moesten worden voortgezet. Zowel aan de Ita liaanse als aan de Franse zijde is men thans begonnen met de werving van in totaal 8000 arbeiders. Over on geveer drie en een half jaar zullen de 4000 Ita lianen ergens in 't mid den van de berg de 4000 Fransen ontmoeten. De „bekleding" zaï dan nog maanden in bes.ag ne men, maar niettemin hoopt Totino zijn tun nel in het voorjaar van 1961 gereed te hebben. De 12 km lange tunnel zal op Italiaanse bo dem beginnen op een hoogte van 1380 meter bij het stadje Cowjna- yeur en eindigen bij 't Franse plaatsje Hameau des Pelerins (bij Cha - monix) op een hoogte van 1200 meter. 40 km per uur De tunnel wordt 8.65 m breed en een goede 6 m hoog. De maxi mum snelheid wordt vastgesteld op 40 km per uur, zodat de auto mobilisten altijd pen goed kwartier onder gronds zullen blijven. Gratis is dit avontuur allerminst. De tolheffing zal on geveer t 20 per wagen bedragen. Men rekent er op, dat in het seizoen ongeveer 12.000 wagens per dag door de tunnel zullen gaan, zodat een bruto-inkomsten zal worden geboekt van 240.000 gld. per dag. De totale kosten be dragen 12 miljard lires, die worden voorgescho ten door Italië en Frankrijk en voor een klein deel door de Zwitserse stad Génève. De werkzaamheden worden uitgevoerd door Franse, Italiaanse en Zwitserse firma's, die na afloop van de werk zaamheden zullen sa mensmelten tot een in ternationale Tunnel compagnie, welke de tunnei in beheer zal houden. Aan de Italiaanse kant is men al geruime tijd doende proefborin gen te verrichten, die ten dele uitstekend zijn geslaagd. Er is al een tunnelbegin ontstaan, een diep, donker gat in de Mont-Blanc, dat door de arbeiders thans „Het gat van de hoop" wordt genoemd Straks, als de Ameri kaanse jumbo komt, 'n reuzenboor, hoopt men dagelijks 8 tot 10 me' ter gereed te krijgen. De grootste moeilijkheid is volgens Graaf Totino om aan weerskanten van de grens in de be- volkingsarme gebieden 4000 arbeiders te wer ven en...» te huisveg ten, zich door geen politiek de wet laat levrt een boeiend spel van intriges vol hoffe lijkheid en venijn, vol melancholie en onvervulde verlangens. Speyer slaagt eriri, ons dit hof als een werkelijk heid voor ogen te toveren en de hoofdfiguren komen levensecht te voorschijn. Charmant en psycholo gisch toch diep-gravend is dit een boek, dat door volwassen zeer geno ten zal worden. P.H. Leopolds Uit geversmaatschappij, Den Haag, gaf de goede vertaling door Hermieti Manger uit. In Nederland is de Duitse schrijver Heinrich Böll al bekend door de ver taling van enige zijner werken. Wer ken, getuigend van zijn grote gave om simpele levens te doorlichten tot een diepe klaarheid, tot een verhel dering van de wonderlijke wegen van het menselijk hart. Met eenvou dige woorden, met een schikking van schijnbaar onbeduidende voorvallen, met slechts brokkelige gesprekken weet hij gestalten en situaties op te roepen die sterk ontroeren en ons bijblijven. Een goed voorbeeld van zijn kunst is het korte verhaal „Het brood van mijn jeugd", dat in verta ling bij „De Fontein" te Utrecht ver scheen. Er gebeurt zo ongeveer niets in deze novelle. Een jongeman in de grote stad gaat een meisje, uit zijn geboortedorp afhalen van de trein, om haar naar haar pension te bren gen. Dit simpele feit wordt echter een overrompeling door de liefde, die hem zijn hele vroegere bestaan doet afbreken met dwingende zekerheid. Het is als een hallucinatie, die met trefzekere woorden wordt getekend en. zich vast in onze herinnering zet. Een klein meesterstukje, dat fijnproe vers op hun waarde zullen kunnen schatten. Voor het voetbalseizoen 1957-58 is voor de tweede maal, nu in handig formaat, een actueel en interessant boekwerkje het „Nederlands Voetbal A.B.C." verschenen, dat de voetbal liefhebbers een schat van gegevens en wetenswaardigheden over clubs, spel en spelers verschaft. Men kan er o.m. in vinden een persoonsbe schrijving van 1250 belangrijke voet ballers met geboortedatum, beroep, liefhebberijen, al of niet gehuwd, adres, plaats in het elftal, bijzondere prestaties enz. Verder zijn er in opgenomen de complete competitie-indeling voor 't seizoen 1957-58; het volledige wed strijdprogramma per divisie en per club voor het seizoen 1957-58; nieuws en gegevens over clubs, programma van het Nederlandse elftal; de voor naamste scheidsrechters, talrijke fo to's van clubs; invulvelden voor het bijhouden der uitslagen; een voetbal prijsvraag met gratis deelname, (hoofdprijs een Morris auto) en nog tal van andera wetenswaardigheden. tag-Löringhoff er toe uit te vinden hoe de rekenmachine van Schickard heeft gefunctioneerd. Pascal... Freytag-Löringhoff schrijft, dat de door Schickard ontwikkelde reken machine op een hoger plan stond dan die, welke de toen negentienjarige Pascal in 1642 heeft gebouwd. Terwijl het in Tübingen zelf niet was opgevallen, dat professor Schickard weer eens een duivelswerk had uitgekiend", baarde de rekenma chine van Pascal destijds groot op zien en werd deze als wonder van de natuur beschouwd. Wilhelm Schickard, die in 1592 in het Wurtembergse stadje Herrenberg werd geboren, werd op zevenentwin- tigjarige leeftijd professor voor Bij belse talen in Tübingen. Zijn belang rijkste werk lag echter op het gebied van wis- en sterrenkunde, alsmede op de landopmetingen, toen hij na de dood van de wiskundige Maestlin, de leermeester van Kepler, diens ambt overnam. Op 43-jarige leeftijd stierf 'chickard aan de pest in Tübingen. Een brief.... Professor von Freytag-Löringhoff publiceert in zijn beschouwing ook een door Schickard aan Kepler op 20 september 1623 gerichte brief, waarin deze schrijft: „Hetzelfde wat jij re kenkundig hebt gedaan, heb ik de laatste tijd langs mechanische weg geprobeerd. Ik heb een uit 11 comple te en 6 gekortwiekte tandwieltjes be staande machine geconstrueerd, wel ke gegeven getallen ogenblikkelijk au tomatisch optelt, aftrekt, vermenig vuldigt en deelt. Je zou schateren van het lachen wanneer je zou kunnen zien hoe op de plaatsen links, wan neer het om een tiental of honderdtal gaat, de machine helemaal uit zich zelf hoger wordt of bij het aftrekken wat wegneemt". Vaclav Filipec, een pater Salesiaan, is door een rechtbank te Olomouc in Tsjecho-Slowakije tot negen jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij zou een „illegale" organisatie hebben ge leid, die vertakkingen had in geheel Moravië. Deze organisatie ontving „instructies van het Vaticaan" en werd gesteund door de Amerikaanse inlichtingendienst. De orde der Salesianen is in 1950 in Tsjecho-Slowakije verboden. Nog een puik kenner van de wie lersport: de heer C.J. Lernout, de postcommandant van de Rijkspoli- tie te Graauw, werd gelukkig ge maakt met de prachtige prijs van magazijn „De Schaar" te Terneu ten: een kostuum plus een over hemd en das. Daarvoor kwamen de heer en mevrouw Lernout met ple zier naar de Scheldestad, waar me vrouw Herrebout en haar dochter de Tourprijswinnaar zo maar gra tis in het nieuw staken. Door middel van een alfabetisch re gister kan men gemakkelijk al het gewenste opzoeken. De heer L. Brunt, secretaris - penningmeester van de K.N.V.B., schreef er een voorwoord in. Het boekwerkje zal zijn weg naar de voetballiefhebbers wel vinden. (Uitgave in overleg met de KNVB van ABC voor Handel en Industrie N.V. Haarlem.) In West-Berlijn is een delegatie van Boeddhistische priesters uit Oeylon aangekomen, die wil trachten de eni ge Boeddhistische tempel in Europa die in 1922 door de Berlijnse arts dr. Paul Dahlle te Berlijn-Frohnau werd gesticht, te krijgen om er een kloos- ter voor Boeddhistische monniken van t. maken. Dit klooster zou dan het geestelijk centrum zijn voor het Boeddhisme in Duitsland. Er zijn op het ogenblik ongeveer driehonderd Boeddhisten in Berlijn. Het aantal mensen dat belang stelt in het Boeddhisme is echter, vooral onder hen die in Azië zijn geweest, veel groter. Bij het aanbrengen van een olie- pomp op een binnenvaartuig voor olievervoer heeft zich vrijdag op de rivier de Parana te San Lorenzo na bij Rosario in Argentinië een ontplof fing voorgedaan, waarbij twaalf ar beiders zij>- omgekomen en verschei dene verwondingen hebben opgelo pen. De firma R- Bleyenbergh te St. Jansteen wist goed wat ze deed toen zij in de Tourprijsvraag een pracht van een binnenveringmatras beschikbaar stelde. Een cadeau als dit komt in elk gezin te pas, en zo ook in dat van de familie Zwartelé, waar op het biljet van de dochter Maria de zestiende prijs gevallen was. Mevrouw Zwartelé en haar dochter kwamen vanuit Koewacht naar Steen om uit te zoeken en ze legden beslag op een fraai exem plaar, dat de heer Bleyenbergh in de bestelauto laadde en naar Koe wacht reed, als bijkomende ser vice. Op deze foto neemt de geluk kige prijswinnares de ca. 200 gul den waard zijnde prijs in ontvangst en dat ze er gelukkig mee was, daarover liet ze geen twijfel- bestaan! In de loi wederom, studiefonds jongens vo< derland ve blijfkosten vernement worden gei van de jon te zullen i: leveren in De ervar iingen, die ren voor dc met de Ned wisselden, men.

de Stem | 1957 | | pagina 6