2 MAGGI 4 ONZICHTBARE BANDEN Mgr. Hermus-ziel van missieactie - herdacht MENING EN COMMENTAAR A-griep eiste 1000 doden in Indonesië 15 Duschak uit ziekenhuis ontslagen en weer thuis NIEUWE ACTIVITEIT IN EEUWENOUD ZWIN Mar Hl Rijst-Julienne Chefarine „4" TWEEDE BLAD p extern WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 RUSSISCHE VOORSPRONG EEN KLEINERE KORF KLEIN WERK Invoer van appelen en peren toegestaan EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Politie-onderzoek duurt nog geruime lijd „Nieuwe" correspondentie Stalin-bondgenoten Russen bespieden Amerikaanse vloot TV-R AD IO-T V-RAD IO-TV- Ting Ling onoprecht Televisie beroemde g eneesmiddele n zorgen» dat U weer met plezier Uw werk doet WOUTERS Drogisterij Wt**- ze^,^ikgStf£~ r\E ontwapeningsbesprekingen in Londen lopen weer vast. Het Westen heeft aan Rusland steeds verder gaande concessies aangebo den, doch het blijft terecht staan op de eis van afdoende controle. In de ontzaglijke ruimten van het Sovjet-rijk en van China valt zo veel te verbergen, dat men er in ternationale pottekijkers wil heb ben. De Sovjet-heersers blijven op dit punt echter hardnekkig verzet aantekenen en zo kan de bewape ningswedloop niet gestuit worden. Bij die bewapeningswedloop moe ten de Russen de anderen nu ook al een stuk vóór zijn gekomen. Niet zonder trots heeft radio Mos kou verkondigd, dat Russische ge leerden en technici een lange- afstand-raket hebben vervaardigd, waarmee elk deel van de wereld kan worden bereikt. Dit betekent dus, dat er zonder vliegtuigen atoombommen kunnen worden af geschoten op welk land ter wereld ook- Het is een ijzingwekkende gedachte, dat dit thans mogelijk zou zijn geworden en dat dit geduchte wapen vooralsnog het monopolie is van het communistische blok. In de Verenigde Staten is men ook al sinds lange tijd ijverig bezig zulk een monsterinstrument te ontwik kelen. De eerste proeven zijn ech ter misukt en men moet weer ge heel opnieuw beginnen- In Londen en Washington paait men zich alsnog met de hoop, dat het maar Russische bluf is, doch men heeft zich wel eens meer mis rekend wat de technische kunde der Sovjets betreft. Wij vrezen, dat Moskou in dit gevai de waarheid heeft gesproken en dan wordt het duidelijk, waar om Moskou er nu zo op gebrand is, de stopzetting van de proeven met kern. en raketwapens onmid dellijk te bereiken. Het zou een consolidatie van de verkregen voorsprong voor jaren betekenen. En met die voorsprong zou in de internationale politiek voortdurend chantage gepleegd kunnen worden. Toch blijft het hoogst onbevredi gend, dat voortzetting van de be wapeningswedloop het enige per spectief voor de toekomst zou zijn. De nieuwe wapens worden van zulk een onvoorstelbaar verwoes tende kracht, dat het loutere be staan van de mensheid ermee ge moeid is. Een uitweg is echter niet te zien. '\^/E hebben twee jaar lang ge leefd uit een te brede, diepe en grote korf in ons dagelijks le ven en in onze bestuurlijke uitga ven. De uitgaven werden steeds hoger; ze werden geput uit het gespaarde kapitaal en niet uit onze jaarlijkse inkomsten- Het moest dus spaak lopen en het is spaak gelopen. Noch de meeste particulieren, noch de be stuursinstellingen luisterden naar velerlei raad zich toch eens te be perken. Nu het water naar de lip pen steeg heeft de regering door de z-g. bestedingsbeperking op de uitgaaf voor wegen en gebouwen een eerste maatregel genomen, vooral ook om geld genoeg ter be schikking te houden voor de wo ningbouw. En als men alle geruch ten hoort, kan menige gemeente zelfs voor woningbouw niet vol doende kapitaal aantrekken. Dit laatste verschijnsel heeft niets (maar letterlijk niets) te maken met de bestedingsbeperking. Het is een teken, een uiterlijk bewijs, dat er onvoldoende gespaard is, een gevolg van een te breed leven. Door particulieren, maatschappijen, besturen van gemeenten en land. Welke zwartgallige beschouwin gen men nu ook gelieft te stellen tegenover en als gevolg van de „bestedingsbeperking"... het blijkt zonneklaar dat het nodig is. En die zwartgallige beschouwingen bewij zen alleen maar dat de meeste mensen te veel kijken in eigen enge kring en niet in staat zijn een kijk te krijgen op onze gehele nationale economie. In allen gevalle is het zo, dat de gehele aannemerswereld in staat js de zwarte lonen af te voeren en bi.l komende aanbestedingen goed koper in te schrijven- En dat zal mettertijd een gunstig effect heb ben op de woninghuur, dus op onze wekelijkse uitgaven. Voor een eigenlijke, min of meer lang spokende, werkeloosheid be hoeft men niet bevreesd te zijn. Er is nog zoveel werk aan de win kel, waarvoor men te weinig ar beiders weet aan te trekken, dat deze overal elders werk kunnen vinden! Natuurlijk niet in één dag, zelfs niet in een week, maar wel op de duur. B-o.Z. Ir. J. J-JET ministerie van Sociale Zaken heeft ons de vorige week ver teld, hoe het ook aan bestedings beperking gaat doen. Beknibbeling op een subsidiepost hier, vermin dering van een bedragje daar... en zo komt men dan tot 1,1 miljoen. Als men de totale rijksuitgaven stelt op 7 miljard, is dat maar een kruimeltje. En als alle departemen ten zo ook een kruimeltje bijdragen, dan blijft het naar verhouding nog maar een kleinigheid- Vooral als men daarnaast let op nieuwe uit gaven, welke telkens weer nodig blijken. Zo moet het departement van minister Suurhoff bij aanvul lende begroting 1,3 miljoen meer hebben voor de bestrijding van de kinderverlamming. Hoogst nood zakelijk. Maar de bezuiniging van 1,1 miljoen is alweer in het tegen deel verkeerd. Ook is er een begro tingswijziging aanhangig gemaakt, waarbij voor de kosten van Eerste en Tweede Kamer een dikke vier ton meer wordt uitgetrokken, waardoor het totaal komt op 3 mil joen. Er zullen nog wel meer van die aanvullende begrotingen ko men. Dat men ook op de kleinigheden beter gaat letten, best. Doch de echte sanering vraagt meer- Vraagt een grondig bezien van de hele staatsmachinerie. Als daarop eens de beginselen van de moderne be drijfsvoering worden toegepast, als daar efficiency en doelmatigheid tot in alle onderdelen hun intrede doen, dan geloven we. dat de be stedingsbeperking van de overheid niet bij een paar miljoentjes hier en daar zou behoeven blijven te staan. Het Indonesische ministerie voor Gezondheidszorg heeft meegedeeld dat van april tot medio augustus duizend Indonesiërs zijn overleden aan Aziatische griep. Er zijn in deze pe riode 1.500.000 gevallen geconsta teerd. Volgens deze mededeling maakt deze ziekte nog steeds slachtoffers in het district Tapanuli in Noord-Sumatra en op de Kleine Soenda-eilanden. In Tapanuli zijn thans nog 6.000 ge vallen van Aziatische griep en op Lombok 16.000. De Nederlandse autoriteiten hebben besloten dat tot nader order de invoer van appelen en peren in ons land zal worden toegestaan. Deze maatregel is genomen in verband met de ge ringe fruitoogst welke ons land dit jaar heeft. In kringen van de handel in appelen en peren is men overigens van mening dat zeker de eerstkomen de tijd geen sprake zal kunnen zijn van grote invoeren van appelen en peren. In de landen, welke in aan merking zouden kunnen komen voor de uitvoer ervan is namelijk ook een geringe fruitoogst en de prijzen zijn door het geringe aanbod overal zeer hoog. Zwitserland heeft besloten de in voer van appelen voor industrie en verse consumptie dit seizoen niet te beperken in verband met de kleine fruitoogst welke dit land heeft. (Advertentie) ie b< diepe borden ct Bevat rijst met fijngesneden groenten. Voedzaam en geurig Andere voordelige Maggi soepen 15 ct zijn: KONINGINNESOEP OSSEST AARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP POULETSOEP GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP Franz Duschak, de 24-jarige drag- is ondervraagd. De behandelende ge- linemachinist, die de vorige week neesheer van het ziekenhuis in Bar- dinsdagavond gewond werd door een denberg had Duschak een brief mee- pistoolschot van de Duitse douanier gegeven voor de arts in Schinveld. Lösch, is maandagmiddag uit het j Burgemeester Adams van Schinveld ziekenhuis te Bardenberg in Duits- i is Duschak vanmorgen thuis gaan op land ontslagen. Maandagavond laat is halen en heeft hem naar dr. Breukers hij thuis bij zijn vader aangekomen. in Schinveld gebracht. Vermoedelijk Hij deelde mee dat hij nog gedu- is de kogel nog niet uit de kaak ver- rende 3y2 uur door de Duitse politie wijderd. Naar aanleiding van het uitblijven van officiële reacties inzake het grensincident te Schinveld deelde mr. Rosingh. substituut-officier van justi tie te Maastricht ons mede, dat het politie-onderzoek in Duitsland nog ge ruime tijd zal duren. Het is daar nu in handen van de autoriteiten van Land Nordrhein Westfalen. Daarna In de aula der r.-k. universiteit te Nijmegen is ter gelegenheid van de wereldmissietentoonstelling Amate te Nijmegen een herdenking gehouden van mgr. Hermus, de grondlegger van de nationale missie-actie in Neder land. De voorzitter van het Amate co mité Nijmegen, de deken van Nijme gen mgr. C. J. E. N. van Dijck, her dacht de stimulator van de missie actie, wijlen mgr. Hermus. Hij heette op deze bijeenkomst welkom de bis schop van Den Bosch, mgr. W. Mut- saers, mgr. H. Tilleman, apost. vica ris van Ned. Nieuw Guinea, en mgr. H. J. J. van Hussen, nat. directeur van de pauselijke missie-^ctie in Ne derland, mgr. dr. Damon rit Fone en verschillende Nederlandse mede bisschoppen uit Indonesië en China. Mgr. W. Mutsaers, bisschop van Don Bosch, hield een kort" rede, waarin hij meedeelde, dat rt-^en C. u"'- van L>ijck was benoemd tot seheim kamerheer van Z.H. de Paus. Mgr Jan Olaf Smit. Kanunnik v~n te Rome, gaf een his torische schets van mgr. Hermus. die geboren in 1857. Hij werd in 1902 directeur-leraar aan het doof- stommemnstituut te Herlaar bij St. Michielsgestel. Ondanks zijn zorgen voor de opleiding van doofstommen, vond mgr. Hermus nog tijd zich te wijden aan de reorganisatie van de missie-actie in Nederland. Diocesane comité9s Op de katholiekendag van het dio cees Den Bosch, in 1917 te Nijmegen gehouden en gewijd aan de missie actie, lanceerde hij de gedachte tot oprichting van diocesane missie— comité's, welke leiding zouden geven a'an de parochiële missiecomité's. In 1918 keurde kardinaal W. van Ros- sum het plan van mgr. Hermus goed. Mgr. Hermus bleef de ziel van deze missie-actie. Hij werd, toen hij in 1937 als secretaris aftrad, erelid van het algemeen bestuur van de Ned. missie actie. Hij overleed in 1947. Mgr. dr. F. J. Feron, vicaris-generaal van het bisdom Roermond, zette in zijn rede uiteen hoe de nationale missie-actie voor de wereldmissie nog krachtiger ontwikkeld kan worden. Een jonge Indonesische priester- missionaris kwam namens 1880 mis sionarissen uit zijn land, en namens miljoenen niet-blanke bekeerlingen dank brengen aan katholiek Neder land voor zijn missieliefde. Het Russische persbureau Tass meldt, dat het Russiche ministerie van Buitenlandse Zaken de correspon dentie heeft gepubliceerd tussen Sta lin en de leiders van Ruslands bond genoten in de oorlog, die in het buiten land in verdraaide" vorm was uit gegeven. Volgens het Spaanse persbureau Efe, zijn twee Russische oorlogssche pen^ de kruiser Michel Koetoesof en een torpedobootjager, de straat van Gibraltar gepasseerd. De schepen, komt het gerechtelijk onderzoek op die zonder licht voeren, kwamen van bondsniveau waarna de verschillende de Atlantische oceaan. Zij varen nu ministeries worden ingeschakeld. Zo- aldus het Spaanse persbureau, langs wel Bonn als Den Haag zullen dus de Afrikaanse kust en bevinden zich moeten wachten op alle gegevens van in de nabijheid van schepen van de het onderzoek waarbij verschillende Amerikaanse zesde vloot, die op het instanties betrokken zijn. ogenblik op manoeuvre zijn. ïMï- F - In het Zwin, het zilte natuurreser- zeewater te blijven voorzien, is ver- rij, waarvoor zij op Nederlands ge vaat op de grens van Nederland zand, terwijl zich in de plaats hier- bied een bedreiging vormt. Om de en België, in de buurt van Cadzand van een nieuwe natuurlijke geul ze laatste reden is men nu kortge- heerst op het ogenblik weer ac- heeft gevormd. Deze nieuwe geul leden op Nederlands gebied begon- tiviteit. De watergeul, destijds op evenwel, loopt niet loodrecht op het nen de reeds eenmaal gegraven verzoek van België op Nederlands strand, zoals de kunstmatige deed, geul met bulldozers open te maken gebied gegraven om de planten in maar evenwijdig aan de duinen- ivaarvan deze foto een beeld geeft, het Zwin van het hoognodige zoute FILANTROOP De 65-jarige Richard Baird, sinds 1928 gemeenteambte naar en belast met hét innnen van de water-rekening van de inwoners van het stadje Wadden (nabij New York) blijkt achteraf die rekeningen op eigen houtje en zonder medeweten van de betreffende zonder meer verlaagd te heb ben. Dat heeft die gemeente al die jaren de slordige duit van 16.151 dollar gekost. Baird gebruikte dit geld niet voor zich-zelf en hij „begun stigde'' iedereen, rijk en arm. „Maar, Richard, waarom deed je dat?", werd hem na- tuurlijk gevraagd. Baird schudde eens mistroos- tig het hoofd. t „Ik weet het waarachtig zelf j niet." was zijn enige com- t mentaar Service In Milwaukee bestaan plannen voor de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie. Het geval gaat 400.000 dollar kosten. In de. bouw is een speciaal kantoortje be grepen, waar de boeten in ontvangst genomen worden, die de automo bilist opgelegd krijgt, als hij ergens te lang parkeert. Het kantoortje is zó gebouwd, dat men er met zijn auto aan de ene kant in kan rijden en aan de andere kant weer uit. Degenslikker José Rodriques Guerra. die in Lissabon leeft, is degenslikker van beroep. Als hij geen degen bij de hand heeft, slikt hij ook muntstuk ken in. De laatste tijd voelde hij s zich niet bepaald lekker. „Laat je onderzoeken," adviseerden de vrien den. José deed dat en het werd een operatie. De chirurg stond er hele maal niet van te kijken, toen hij uit de maag van deze Spanjaard niet minder dan 26 geldstukjes haalde. Ze vertegenwoordigden een waarde van zo'n gulden of drie. Bach op straat Applaus, vrienden, voor die straat muzikant in Londen, die voor de ingang van een schoenwinkel op Leicestersquare niet anders als Bach laat horen op zijn viool. En er goede zaken doet, want hij gaat iedere avond naar huis met zo'n gulden of twintig. Toch is dat 's mans bedoe ling niet. Hij wil alleen maar be wijzen, dat hij een artiest van allure en standing is en daarom een plaats waard is in het Londens filharmo nisch orkest. Rupsen In Neder-Saksen is de gezond heidsdienst aldaar een anti-heksen- campagne begonnen. De laatste tijd kwamen er alsmaar klachten bin nen van mensen, die consult bij de ze vrouwen hadden ingewonnen en natuurlijk bedrogen uitkwamen. Nu wordt heel Neder-Saksen op hek sen uitgekamd. Het eerste succes was de arrestatie van een vrouw, die men op heterdaad betrapte: zij was namelijk bezig een brouwseltje te koken van... rupsen. Varkens Als u uw varkensstapel uit wilt breiden, weten wij voor u een adres, waar zo'n stel van deze onmisbare spekleveranciers op een nieuwe eigenaar wachten. Winston Churchill is namelijk bezig zijn boerderij op te ruimen. Het huis zelf is al ver kocht. Nu staan er nog zo'n 140 Landrace-varkens op stal. Als u eerste keus wilt hebben, moet u zich haasten... Okrf. En wit n&af DONDERDAG 29 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V. d huisvr. 9.05 Gram. 9,15 Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Apeldoorn? 9,35 Waterst. 9.40 Morgen wijding 10,00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11,00 Kookpraatje 11,15 Lichte muz. 11,45 Voordr. 12,00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12,33 Orgelspel 12,55 Sport 13,00 Nws 13,15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. 13,55 Beursber. 14.00 S'opr. en piano 14.30 Druzen, Bedouinen en Arabieren in Israël, klankb. 14,50 Gr. 15.15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voordr 16,30 Metropole ork. 17.00 V, d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld: Uitwisselingsprogr. over Ier land. Spreker J. Kortenhorst 18.00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen 19,00 Amus. muz 19.30 Gram. 19.40 V. d. jeugd 20,00 Nws.20.05 Ruth, Bijbelse cantate 21,35 Act 21,45 Dansmuz. 22.00 Cabaret 22.30 Lichte muz. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23.15 Koersen 23,16 Act. of gram. 23,25-24,00 Lichte muz. HILVERSUM II 298 m KRO: 7.00 Nws 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gr. 8 50 V. d. huisvr. NCRV: 10,00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11,00 V_ d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok - noodklok 12,03 Dansmuz. 12,25 V. d. boe ren 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws 13,20 Gram. NCRV: 14,00 Gram. 14,45 V, d. vrouw 15,15 Kamer- ork. en soliste 16.00 Bijbeloverdenking 16,30 Barokens. 17.00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursberr. 17,45 Salonork. 18,20 Accordeon allerlei 18,45 Leger des Heilskwartier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19.15 Wat is S5R?, caus. 19,30 Verz. progr. 20.00 Radiokrant 20,20 Promenade ork. 21.00 De jeugd vloog uit, klankb. 21.20 Lichte muz. 21,45 Gr. 22,00 Periodieken parade 22,10 Orgelconc. De communistisch-Chinese schrijf ster Ting Ling, die onlangs werd be schuldigd van activiteit tegen de communistische partij, heeft nog niet willen toegeven, dat zij schuldig is, aldus heeft het Pekingse Volksdag blad geschreven. Ting Ling heeft in de laatste tijd vijf maal gesproken op bijeenkomsten van de Chinese schrijversbond, die haar haar gedrag had verweten, maar „haar houding is nog altijd buitengewoon onoprecht", aldus het blad. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Nieu we gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Amus. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 15,00 Holland Festival: Con- certgebouwork., vrouwen- en jongens koor en soliste 16,45 Gram. 17.00 NWs. 17,10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18,15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Koor zang 20,00 Verz. progr. 22,00 Nws. 22,11 Gram. 22,55-23,00 NWs. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Gevar muz. 14,15 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00' Nws. 19,00 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21,22 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Gram. 22,55 Nws. DONDERDAG 29 AUGUSTUS VARA: 19,30 Amsterdam - voorwaarts!, documentaire. NTS: 20,00 Journ. en weerber. VARA: 20,15 Spiegel der kun sten 20,45 Filmdocuanentaire 20,50-22,00 Cabaret. FRANS BELGIë: 19,00 V. d. kind. 20 00 Act. 20.40 Filmprogr. 21.10'Act. 21.50 Re cital. Hierna: Wereldnws. VLAAMS EELGIë: 19,30 Nws. 19.50 Dit was Rik Wouters... 20,10 Land van ijs en sneeuw, filmrep. 20,40 Gevar. progr. 22,10 Variétéprogr. 22,55 Nws. en joum. (Advertentie) Bij pijnen, griep o< .landerig gevoel doet een enkel tablet werkelijk wonderen I Verkrijgbaar bij Nieuwe Haagdijk ZZ, Breda. Tel. 30770 do°r H. J. Kaeser 36) zij"Eina?LSfhi°ng n'et meer". hoorde men een gevoel van e8®"' "Vaukkrijgt uitgesloten te zib hpt 6 een kameraad n v?uu m°01 zlJn' men ouder worden kan rS' m6t W'6 betere weten dan i™ .!k zou geen niettemin...." 3 u' Marianne. En tegen haa? wang ha"d Pn drukte dle nooit over nagedacht. De kinderen mij' Zou jei6jr .OI" Om jou^n u ^?.U 3^ je leven voor altiid met het m.jne willen verbinden"' Ikrl»»ine, ield het hoofd gebogen. ik'bUi dat5 h6t Wel en toch ben in ernst bebt me.d,'l vraag n°g niet ernst hebt gesteld. Je moet niets doen, waar je niet van binnen uit toe gedreven wordt; ook niet om mij nentwil! Hij trok haar naar zich toe en kus te haar. „Dat is het antwoord, dat ik het liefst van je hoor. Geef mij de tijd, ik geloof, dat ik op een of andere dag zelf zal lachen over het spookbeeld van mijn kort huwelijk, dat me nu nog altijd plaagt". Zij kwamen niet meer op dat the ma terug, maar voor Einar Lofberg scheen in ieder geval een ban ge broken te zijn, want af en toe sprak hij uit eigen beweging over zijn hu welijk, zij het dan bij stukken en beet jes en altijd op een toon, die geen plaats voor de een of andere vraag openliet. En hoewel hij nooit de naam van zijn vrouw noemde, was Marianne toch al gauw in staat om zich een duidelijke voorstelling te maken van dat jonge verleidelijke, lichtzinnige wezen, dat hem om wil le van een ander in de steek gela ten had. Maar wat Marianne het diepste trof op deze reis was de ver Wing, die in haarzelf plaatsgrc na vijftien jaar lang had zij aA. .va re het leven van een man geleid en haar lot in eigen handen gehouden. Alle beslissingen had zij zelf moeten nemen, de geestelijke richting van haar leven had zij zelf moeten be palen. Maar nu voegde zij zich naar een ander, werd week, vrouwelijk, gaf zich aan leiding over en genoot van haar eigen passiviteit. Het was niet alleen de nieuwe lief desbeleving, die deze verandering te weegbracht, alhoewel die misschien wel de grootste rol speelde. Maar het was ook de wetenschap, als vrouw en geliefde, en niet uitslui tend als moeder. De stormachtige zich opdringende jeugd in baar on middellijke omgeving had wellicht een verlangen in haar gewekt, waar van zij zichzelf niet bewust was. Het verlangen om nog eens actief aan het leven te kunnen deelnemen, in het grote spel der natuurlijke krachten nog eens aan de zijde van het ac tieve en niet alleen aan die van de toeschouwer te staan. Haar eigen, persoonlijk leven, dat van een opgaan in de betovering van een mannelijke liefde had gedroomd, was al te plot seling en onherstelbaar afgebroken. Nu greep zij de gelegenheid aan, die het lot haar bood en zij gaf zich volkomen over aan het nieuwe geluk. De betovering bleef duren, ja nam nog toe in kracht, toen zij naar Stock holm terugkeerden. Naar het uiter lijk nam zij haar oude leventje weer op. Zij deed haar werk, wijdde zich in haar vrije uren aan de kinderen en verdiepte zich in wat hun belang stelling boeide. Maar innerlijk spon I zij aan haar eigen geluk, wachtte zij 1 op iedere nieuwe ontmoeting met de geliefde en ging zij hoe langer hoe meer in hem op. i Als Einar Lofberg nu zondags naar de Sheridans ging en hij kwam nog altijd geregeld speelde hij niet meer de rol van de vriendelijke oom. Tenminste in zijn eigen ogen niet meer. Er lag een geheimzinni ge bekoring in, om over de hoofden der kinderen heen een blik van ver standhouding, van geluk met elkaar te kunnen wisselen. Een haast jeugdi ge verrukking bezorgde hun een snel le kus achter een gesloten deur, of een verstolen handdruk onder de ta fel. Marianne liet zich meeslepen, al hoewel dit verholen spel haar niet altijd beviel. Graag had zij haar lief de openlijk beleden, vooral voor de drie, die haar het meest aan het hart lagen, voor Johnny. Marcelle en Franzl. Maar zij was bang, dat Einar Lofberg er een soort van dwangmiddel in zou kunnen zien, als zij haar gevoelens aan anderen liet blijken en daarom verborg zij, even als hij, hun werkelijke verhouding tot elkaar en probeerde hem uiterlijk zo gewoon mogelijk te bejegenen. Zij dwong zich bijvoorbeeld ertoe hem nu en dan met de drie kinderen alleen op stap te sturen, terwijl zij een of ander dringend karweitje voorwend de. Als hij haar dan vragend en te leurgesteld aankeek, fluisterde zij hem eindelijk toe: „Morgen kom ik bij je!" En dan was hij tevreden. „Mama, je ziet er heel anders uit" merkte Marcelle op een zondagmid dag op, toen de regen hen dwong thuis te blijven. „Hoe bedoel je dat?" vroeg Franzl en hij keek haar onderzoekend aan. „Door het kapsel misschien", zei hij toen. Marianne vroeg niets 'zij wist, dat de weerschijn van haar innerlijk geluk haar trekken verjongd en ver anderd had.Kon ik hun de waar heid maar zeggen, dacht zij in een plotseling opkomend verlangen. Kon ik hun maar zeggen, dat Einar en ik het eens zijn, dat we van elkaar houden, dat wij bij elkaar zullen blij- i ven. I „Hoe zo anders, Marcelletje?" hoorde zij Einar Lofberg zeggen. I Marcelle vertrok haar mond, zoals I altijd als iets haar niet beviel en zei met nadruk: „Ik vind, ze ziet er he lemaal niet meer uit als onze ma ma!" Marianne lachte het was de eerste keer, dat zij om de uitlating van een der kinderen lachte, alhoe wel zij de diepere zin, die achter de opmerking schuilging, wel besefte. „Hoezo, Marcelle, vind je misschien dat ik op Karin ben gaan lijken?" vroeg zij glimlachend. Dat vonden de twee jongens gewel dig grappig, maar Marcelle bleef ernstig. „Ze ziet er zo jong uit!" zei ze op bijna uitdagende toon, „net een jong meisje, dat staat een mama niet goed!" „Ik vind, dat 't haar heel goed J staat", zei Einar Lofberg nadrukke- j lijk. „Zeg, jongens, zouden jullie lie- I ver een oude, rimpelige moeder wil len hebben?" I Hij had de lachers natuurlijk op zijn hand. Johnny en Franzl betoog- den om het hardst, dat Marianne er I niet jong en mooi genoeg kon uitzien, i en dat ze er trots op waren, zich met een moeder, die zo jong en knap was, aan anderen te kunnen laten zien. Maar Marianne voelde, dat het meisje iets wilde zeggen, dat zij niet onder woorden kon brengen. Iets waarvan zij zich niet bewust was, een stille ongerustheid misschien, een beginnend vrouwelijk instinct, dat haar onbewust op het juiste spoor had gebracht. Sussend zei ze: „Mar celle heeft volkomen gelijk, de mode van tegenwoordig deugt niet! vroe- j ger kon men van buiten al zien, wat en hoe iemand was, toen was dat eenvoudiger. Maar, Marcelle, je zult me daarom toch zeker niet liever met een kapothoedje willen zien, hè?" Nu lachte ook Marcelle met de an deren mee. Zij vlijde zich tegen Ma rianne aan en zoende haar onmerk baar op haar haren, alsof zij zich wilde verontschuldigen voor een on deugende opmerking, die zij zelf niet begreep. Maar de zondagen hadden hun ei gen betekenis verloren, zij waren al leen nog maar een voorpret op de Iuren, die Marianne en Einar Lofberg alleen toebehoorden. De herfst met zijn lange avonden was hun lief geworden, en ook de winter was hun welkom. Dan zaten zij naast elkaar voor het open vuur, meestal zwijgend, maar nu en dan ook in levendig gesprek over iets, dat zij die dag beleefd hadden. Vaak, als Marianne met rode wan gen en heldere, stralende ogen, fris van de kou bij hem de kamer bin nenkwam, voelde Einar Lofberg, als hij haar zag, een sterke aandrang haar niet meer te laten weggaan, haar voor altijd aan zich te binden. Wat hem verhinderde dit te doen was, behalve de oude, nog altijd niet overwonnen tegenzin, een zeer zake lijke overweging. Waarom nu ge welddadig in te grijpen in hun rustig, gelijkmatig leven, waarom plotseling dingen te forceren, en daardoor on nodig moeilijkheden te scheppen als over enkele jaren alles toch vanzelf zou veranderen? Hij dacht aan de drie kinderen. Het stond hem tegen, in dat huis ginds zijn intrek te ne men, waar Marianne naar haar wil vorm aan gegeven had, onder invloed van een geest, die hem vreemd was. Van de andere kant wilde hij de drie kleine Sheridans niet hun tehuis ont nemen, hen ontwortelen en overplan ten in de grote stad. Waarom dus niet gewacht? De kinderen zouden niet eeuwig bij Marianne blijven, zij zouden hun eigen weg gaan, zoals hij en ook Marianne dat eens gedaan hadden! Van die overwegingen had Marian ne geen flauw vermoeden. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3