Spoorboekje geeft vreemde raad 2 Gouden bruiloft te Stoppeldijk Over „Benelux-route" gesproken VOORDELIGER Bedrijfsleven vraagt om geschoold winkelpersoneel A. Koolwijk te Goes veertig jaar bij de P.Z.E.M. O Voor reizigers naar Zeeuwsch-Vlaanderen 525 625 495 525 Ploegwedstrijd in Steenbergen Aanbesteding werkhaven Willemstad Molen in brand Op 4 september oesterfeest in Bergen op Zoom 2 Spoorweg-omweg Per PAAR VEEL DAMESKOUSEN ENKALONS KRISTAL NYLON DAMESKOUSEN NAADLOZE 7= DAMESKOUSEN VROOM DREESMANN Branden aan de lopende band te Kapellebrug As warmgelopen Vakopleiding Middelburg en Goes heeft veelomvattend lesrooster Gehele opgang meegemaakt Hoogwaterstanden Zuid-Beveland GOES Laatste kermisdag Walcheren MIDDELBURG Schoonheid bedreigd ZEEUWSCH- VLAANDEREN HULST Gemeente wil geld van burgers lenen OOSTBURG AGENDA Vandaag Morgen D1 EE wl - HTPWVi DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 Hoewel het niet zo plezierig is, komt het najaar weer naderbij. Een van de verschijnselen van de nakende winter is het uitkomen van de winterdienstregeüngen van vervoersmaatschappijen. Ze zijn weer op komst. Naar we hoorden, worden er in Zeeuwsch-Vlaanderen van verschil lende zijden pogingen ondernomen eindelijk eens de NS-dienstregeling aan te passen aan de wensen, welke de bewoners van het land bezuiden de Schelde koesteren. Het komt hierop neer Het „Spoorboekje" geeft als ver binding met oost-Zeeuwsch-Viaande- ren de merkwaardige route Goes HoedekenskerkeTerneuzen aan. Wie dus, zonder van wanten te weten, vanuit Brabant, Holland of van waar dan ook naar Hulst wil en zich in het spoorboekje oriënteert, weet niet beter te doen dan deze verre omweg te maken. Tabel 86 geeft de dienst regeling van de buslijn Terneuzen— Hulst. Dit is inderdaad hoogst merkwaar dig. De enig juiste route naar Hulst is nog altijd: KruiningenPerkpol- der. Maar geen enkel lijntje of tabel letje in het spoorboekje doet het be staan daarvan vermoeden. Dart is er, alweer volgens het spoor boekje, slechts één echte reisweg naar België, via Zeeuwsch-Vlaande ren, nl. die over Breskens, Aarden burg. Maldegem. De regeling van de busdiensten van de SBM (alleen die tot in Brugge!) worden vermeld. Dat er echter nog twee hoogst be langrijke reisroutes zijn nl. via Sas van GentZelzate en HulstKapelle- brug, dat blijkt nergens uit. Stel, dat een vreemdeling, op de eilanden vertoevend, naar Gent, Ant werpen of Brussel wil, liefst via Zeeuwsch-Vlaanderen, Als hij dan het spoorboekje raadpleegt, zal hij een ongelukkige reis maken: over Middelburg, Vlissingen, Breskens, Bruggge. Gent en vandaar naar Ant werpen. Want zo wijzen de lijnen in het spoorboekje. (Advertentie) onze bekende „ELITE" serie NICE, 50 den. een sterke wandelkous. Per paar 1.95 QflS Per 2 paar ERNA, 30 den. 48 gge. geheel geminderd. Per paar 2.95 Per 2 paar RAPALLO 30 den. 51 gge. links geweven. Per paar 3.25 C7K Per 2 paarV DEAUVILLE, 30 den., 51 gge. Per paar 3.50 Per 2 paar LOCARNO 30 den. 60 gge. Per paar 3.90 CQIt Per 2 paar030 CANNES, 15 den. 51 gge. Per paar 3.25 C7R Per 2 paarV CAPRI, 15 den. 60 gge. Per paar 3.90 COR Per 2 paarÖ513 PLAIN, 30 den. Per paar 2.75 Per 2 paar MICRO, 15 den. Per paar 2.90 Per 2 paar Breda - Bergen op Zoom De N.S. kennen blijkbaar alleen busdiensten waar ze zelf een vinger in de pap hebben. Dat is bijzonder zakelijk, maar in het licht van de Zeeuwsch-Vlaamse verkeersbelangen wel een beetje al te zakelijk. Sym pathiek is het nog minder: men ne geert enkele prachtige verbindingen met het Belgische land nl. de bus dienst TerneuzenZelzate, de bus dienst Hulst—Antwerpen, de bus dienst Hulst—St. Niklaas en ten slotte de busdienst sluiskil—Breda, via Antwerpen. Als de NS hun „Beneluxkaartje" in de gids volledig willen maken, die nen ze laatstgenoemde verbinding toch zeker te vermelden. Immers, als er één verbinding is welke recht heeft op de benaming „Beneluxrou- te", dan ls het de busdienst Sluiskil Breda wel. Dat is een stukje Bene lux in de praktijk, het eerste en enige In zijn soort. Geen pas, geen controle, rijden maar, tweemaal de grens over! Men vraagt zich in het Land van Hulst af, wanneer de Nederlandse Spoorwegen eens zo sportief worden om deze verbinding in het spoorboek je te vermelden! De R.K.J.B. zal op 21 september een ploegwedstrijd houden voor het gehele N.C.B.-gebied. De ploegen zul. len worden getrokken door tractoren, De wedstrijd heeft plaats op een stuk land van de weduwe Ooms in het Westland onder Steenbergen. Er heb ben zich al deelnemers opgegeven uit o a. Zeeuwsch-Vlaanderen, Z.-Beve- land. Land v. Maas en Waal, Rijk van Nijmegen en verder uit geheel N. Brabant. Brug Temse In dit verband zij ook gewezen op de nieuwe spoorbrug te Tetnse. Nu deze, na jaren van groot ongemak, weer in gebruik- is. mag de spoor verbinding tussen Zeeuwsch-Vlaan deren en België, zowel in het belang van het verkeer naar centraal- en zuid-België als naar Frankrijk, aan zienlijk verbeterd genoemd worden. Mede daardoor is de beste verbin ding met de genoemde streken: van uit oost Zeeuwsch-Vlaanderenper bus naar St. Niklaas of Antwerpen en. vandaar per' trein' verdér. Op deze mogelijkheid, heel wat vlotter dan die via het westen (Brug geGent) dient het spoorboekje toch in ieder geval te wijzen. Sneller naar veer Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zelf zijn intussen ook nog wel enige wen sen, wat de dienstregelingen aan gaat. Destijds heeft de ZVTM op praktische gronden de laatste bussen op de lijn PerkpolderhavenHulst doorgestreept. De laatste gaat thans (in de zomer!) om 21,12 uur uit Perk polderhaven. Het is bekend dat de bus, die men destijds een uur later liet lopen, zeer weinig passagiers telde. Aan de andere kant echter is een dergelijke vroegtijdige „afslui ting" van oost Zeeuwsch-Vlaanderen dat immers zo zijn best doet toeristen te trekken, hoogst onplezierig. Gedu rende de komende winter kan men in dit opzicht natuurlijk weinig meer verlangen, doch wellicht ziet de maatschappij kans, er tegen de vol gende zomer een oplossing voor te vinden. Wanneer men dan aan ae „andere kant" een later busje van het station te Kruiningen naar de veerhaven laat lopen, dan is het Land van Hulst in de avond heel wat beter te bereiken. Ook in het, belang van het vreem delingenverkeer, zowel als in dat van vele haastige reizigers, zou het in stellen van enkele „snelle diensten" per dag tussen Hulst en Perkpolder zijn. Uiteraard hebben de dorpen Graauw, Lamswaarde, Groenendijk, Walsoorden en Ossenisse recht op een goede verbinding, zowel met Hulst als met het veer, doch mis schien is er toch een mogelijkheid om al waren het maar enkele bussen tussen Hulst en Perkpolder te doen lopen die geen van deze dorpen aan doen, doch die geheel via de rijks weg naar de boot snellen. Men moet zich aan de andere kant wel realiseren dat een busmaatschappij in Zeeuwsch- Vlaanderen het niet eenvoudig heeft: grote afstanden, vele dorpen en gehuchten, en wei nig passagiers. Met wederzijds begrip voor de wensen en moei lijkheden valt er wellicht ech ter nog het een en ander te be reiken. Maandagavond werd brand ontdekt in een houten hanger met stro afge dekt op het bedrijf van de land bouwer-vlasser v. d. B. te Kapelle brug. De hanger was gevuld met een partij ongedorsen gerst (8 gemet) en haver (3 gemet), en een 25.000 kg geroot vlas, die in deze hanger even eens was opgeslagen, doch welke eigendom was van de vlasser P. M. te Kapellebrug. De brandweer van St, Jansteen stond voor een hopeloze taak, daar er een geweldige vuurzee was en aan blussen niet te denken viel. Ze beperkte Zich dan ook tot het vrijwaren van de omliggende ge bouwen. Terwijl dp brandweer nog aan het nablussen was werd zij opnieuw ge alarmeerd, daar ongeveer 2 uur dins dagmorgen een 500 meter verder brand was uitgebroken in het café „Hier is 't", waarvan de bewoner B. V. is. Ook dit café, dat pas verbouwd is en nog slechts enkele maanden werd bewoond; is geheel uitgebrand. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de cafébrand tast men in het duister. De brand in de hangar is veroor zaakt door kinderen, die met vuur hebben gespeeld. Het maken van een werkhaven met bijkomende werken aan de zuidelijke oever van het Hollandsch Diep in de gemeente Willemstad is door de dienst Deltawerken Noord van de Rijkswaterstaat aanbesteed. Laagste inschrijver was de fa. D. Blankevoort en Zn. te Bloemendaal met 923.800.Hoogste inschrijver was de fa. A. Kraayveld Pzn. te Zwijndrecht met 1.350.000. Gunning aangehouden. Door de hevige wind sloeg te Oos- terland de oude molen door de vang. De wieken begonnen zo razendsnel te draaien, dat de molen-as warm liep en brand deed ontstaan. De brandweer kwam toesnellen, maar kon weinig uitrichten omdat de spuitgasten gevaar duchtten van de „razende Roland". Tenslotte zag de molenaar kans om de molen te verkruien, zodat de wieken tot stil stand kwamen. Toen kon men de brand spoedig meester worden; zo dat de schade nogal meeviel. De technische hoofdambtenaar van d» P.Z.E.M., de heer A. Koolwijk te Goes, is de licht-pionier van Zuid- Beveland, dat h(j na 1927 uit zijn Egyptische duisternis haalde. Hoewel hij, vreemd genoeg, zich zelf bij voorkeur in de schaduw houdt, wordt hij volgende week offi cieel onder de schijnwerper der openbaarheid geplaatst en wij doen dit nu reeds officieus. Zondag a.s. is de heer Koolwijk veertig jaar in dienst van „de sterk stroom", want in 1917, op 24-jarige leeftijd, werd hij gecharterd door de ,Soc. Anonyme" te Vlissingen. Na dat deze maatschappij was overge nomen door de P.Z.E.M. werd de heer Koolwijk in 1929 overgeplaatst naar Zuid-Beveland, met standplaats Goes. Daar was het tot dan toe letter lijk „huilen met de lamp op". De mensen tobden er nog met gaskous- jes en oliepitjes en bedierven hun ogen in massa. Wel waren er enige particuliere ondernemers o.m. te Goes, Hein- kenszand en Kapelle die vrienden en bekenden en een deel der burge rij met de stroom welke zij in meer dere of mindere maten opwekten, maar dit deel althans te Goes was miniem. Bovendien zetten deze particulieren 's avonds hun ruw-olie- motoren stop en dan was het uit met de pret en moesten de klanten zien dat zij te bed kwamen. In dit „donkere werelddeel" kwam de heer Koolwijk met de opdracht verhelderend te werken en dit heeft hij niet zonder succes gedaan. Na 25 jaar trouwe dienst op Zuid-Beve land kan hij gerust zeggen, dat de gas-kous af is en er geen walmende pit meer in zit. Zo goed als alle burgerwoningen zijn nu voorzien van elektrische stroom en dit geldt evenzeer voor boerderijen, gebouwen, bedrijven en fabrieken. Langzaam maar zeker worden via de garantie-lijntjes de on rendabele gebieden opgerold en in de herverkavelingsgebieden helpt de overheid er ook nog een handje mee. De P.Z.E.M. laat thans duizenden motoren draaien op de netten, wel ke onder toezicht van de heer Kool wijk zijn aangelegd: huisvrouwen ko ken bij honderden elektrisch; radio's en televisietoestellen worden er mee gevoerd: stofzuigers ronken er op en strijkijzers worden er heet van. Het is wel een mooie periode wel ke de jubilaris op Zuid-Beveland heeft mogen beleven, vertelde hij ons; een tijdvak van opbouw, van initiatieven en van welslagen. Natuurlijk is niet alles op rolle tjes gegaan. Het conservatisme is 'n taaie substantie en het kostte bijvoor beeld ook de besturen van gemeen ten met een eigen gasbedrijf vaak heel wat zelfoverwinning om de „gloeiende spijkers" der gaslan taarns te vervangen door de sterk- stralende elektrische booglampen of T.L.-buizen. De bezettingstijd gaf de P.Z.E.M. technisch eveneens heel wat zorgen. „Het leek er op", zei de heer Kool wijk ons, „of iedere bom. welke viel juist op een elektrische kabel terecht moest komen". Het sterkste stukje is uitgehaald na de bevrijding. De Duitsers hadden de Sloedam opge blazen en alle kabels waren daar door vernield. Uit de brokstukken heeft men toen, in nog geen twee maanden één goede kabel weten aaneen te lassen, zodat de Bevelan ders op Kerstmis 1944 weer licht in hun huizen hadden. Aan de grote op vlucht van de P.Z.E.M. na de oor log heeft de jubilaris zijn werk maar ook zijn voldoening gehad. De aan leg van de 50.000 volt-koppellijn en de bouw van het forse schakelsta tion te Goes mocht hij beleven evén- als zoveel andere zaken, welke de zegetocht van de elektriciteit verge zelden. De enorme moeilijkheden na de watersnoodramp heeft hij helpen overwinnen en de verdere uitbouw der netten bevorderen. De bezettingstijd heeft een goede viering van zijn zilveren jubilee in de weg gestaan; het veertig-jarige zal des te opgewekter zijn, maar helaas ook het laatste, want volgend jaar komt voor de heer Koolwijk het uur van scheiden. Daar wil hij nu nog niet al te veel aan denken en zeker zal hij het vergeten op de dag van zijn huldiging, welke bepaald werd op woensdag 4 september a.s. in ho tel „De Korenbeurs". Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 29 augustus de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.40 en 17.47 uur; te Terneuzen om 4.49 en 17.04 uur en te Vlissingen om 4.19 en 16.34 uur. Evenals te Goes gaat men in sep tember a.s. te Middelburg met een opleiding winkelpersoneel starten. Het is de vakschool voor meisjes in de Ganzestad, die zich daarmee be last, terwijl in de Zeeuwse hoofd stad de industrie- en huishoudschool die taak op zioh zal nemen. Gistermiddag hebben de directrice van de school, mej. Stolk en enkele bestuursleden met vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven iets over de opzet meegedeeld. Het initiatief tot een en ander is voortgekomen uit de praktijk. Za kenmensen hebben te Middelburg ernstig geprobeerd een dergelijke cursus in het loven te roepen, maar behalve financiële moeilijkheden was er het bezwaar van de leerkrachten, welke men niet kon aantrekken. Nu de regering de mogelijkheid opende de opleiding te doen verzor gen door de vak- en huishoudscholen werd alles gemakkelijker. Van de geboden gelegenheid werd dankbaar gebruik gemaakt. De directrice der huishoudschool had geen bezwaar: de raad gaf zijn toestemming en indien Pr maar voldoende leerlingen komen, kan men half .september aan de slag. Mej. Stolk deelde mee, dat het in de bedoeling ligt zowel een dag. als eer? avondcursus te houden. De dagcursus is de officiële, nodig voor het grote diploma. Alleen meis jes, die de primaire opleiding achter de rug hebben, kunnen er aan deel nemen. De cursus duurt één school jaar. met, 34 lesuren per week en wordt dan nog gevolgd door een praktijkjaar. De cursisten staan ook in dit laaste jaar onder toezicht der school: de werkgever moet een be oordeling vari zijn werkneemster in leveren en ook die telt mee bij de be slissing over de toekenning van het diploma. De avondcursus, die ook één jaar duurt, is zowel voor meisjes als jon gens toegankelijk en speciaal voor hen. die nu al als verkoper (ster) werkzaam zijn. Er wordt hier slechts zes uur per week les gegeven, maar niettemin kunnen de jongelui er aar dig wat van opsteken. Het programma van de dagcursus is zéér uitgebreid. Er worden lessen gegeven in verkooptechniek, om gangsvormen. persoonlijkheidsvor ming, warenkennis; valuta; sociale wetten; invullen van formulieren; hoofdrekenen en desgewenst ook in vreemde talen. Het aantal leerkrachten der school wordt versterkt met gast-docenten uit het bedrijfsleven en een commissie van advies op brede basis zal prak tische wenken geven. Momenteel is er zeer grote behoef te aan beter geschoold winkelperso neel zodat zij die de cursussen met succes gevolgd hebben, ook zeker beter beloond zullen worden. In het kader van de opening* van het oester seizoen wordt woensdag 4 september a.s. in onze Bergse edi tie vermeldden wij het reeds in Bergen op Zoom een aantrekkelijk oesterfeest gehóuden, waarvoor on getwijfeld alle belangstelling zal be staan. 's Avonds om kwart over zeven wordt de grote Pieter Corneiisz. met de zijnen in de Markiezenstad ont vangen. De ..blijde incomste" vindt plaats op het Hamplein, waar een comité van ontvangst gereed, zal staan. Pieter Corneiisz. wordt bij. de:, ze ontvangst een krab aangeboden! Vervolgens gaat bet in optocht naar de historische Grote Markt van Bergen op Zoom. waar Pieter Cor neiisz. door het gemeentebestuur wordt ontvangen. Na zijn vertrek uit de stad omstreeks 8 uur treedt de Middelburgse dansgroep „Medio Burgum" op het marktplein op. Tus sen de bedrijven door zal de harmo nie „Concordia" van zich doen ho ren. Daags daarna worden dan in Yer- seke grote oesterfeesten gehouden. De kermis behoort weer tot het verleden en is over het algemeen goed bezocht. De top-dag was zater dag jl. maar ook de eerste dinsdag en gister was het drukker in de stad dan normaal. Alles is gezellig en rustig verlopen en zou zaterdag de Middelburgse jongeman niet uit de zweefmolen zijn getuimeld dan was er niet eens één incident geweest. mmmkI Onder grote belangstelling vierde het echtpaar P. S. Hemelaar-Marin aan de Sasdijk zijn gouden brui loft. Met dergelijke feestjes weten de bewoners van de Sasdijk wel raad en het feestcomité had ook nu weer voor een mooi programma gezorgd. Om negen uur werd in de parochiekerk van Stoppeldijk een H. Mis uit dankbaarheid opgedra gen. De feestelingen, bruidjes, fa milie en verdere genodigden wer den per auto naar de kerk ver voerd. Na de middag werd een druk bezochte receptie gehouden, waarop o.m. de burgemeester van Vogelwaarde en deken Staal van hun belangstelling blijk gaven. Namens de buurt werd het woord gevoerd door de voorzitter van het feestcomité, de heer Th. Morres. Als blijvend aandenken aan deze dag bood hij de echtelieden elk een zetel aan. De jeugd werd op deze dag niet vergeten. Met een traktatie en volksspelen kwamen de kinderen best aan hun trekken. De oudere jeugd kon zich uitleven in een wegwedstrijd op rijwielen, 's Avonds werd het feest voortgezet in de twee cafés, die de Sasdijk rijk is. Onder het pakken van een best pintje en op de tonen van welluidende dansmuziek bleef de stemming opperbest. Het feest werd met vuurwerk besloten. PUBLIKATIE Het Woningbureau der gemeente Middelburg zal op 29 augustus 1957 en op 5 september 1957 gesloten zijn. 393-0 Op 5 aug. jl. stelde de raad in handen van B. en W. om pre-ad- vies een beroepschrift tegen een wei gering van het college van een ver gunning voor de bouw van drie hui zen aan de Koninginnelaan. B. en W. schrijven nu de raad: „De weigering door ons college was gegrond op het terzake van da bouwcommissie ontvangen advies, en gold het feit, dat deze woningen zijn ontworpen met een rubberoid dak. Wij hebben dit beroepschrift weder- om in handen gesteld van genoemde commissie, met verzoek haar ziens wijze nader te willen motiveren. Ge noemde commissie schrijft ons het volgende: ,.De schoonheidscommissie heeft in haar op heden gehouden vergade ring nogmaals deze kwestie bespro ken en meent te moeten persisteren bij haar gegeven advies. Grond hier voor is, dat de reeds in de Konin ginnelaan gebouwde woningen alle 'n pannendak hebben zodat huizen met rubberoid bedekking een dissonant zullen doen ontstaan in de straat- wand". Sluiskil Rijks.waterl aiding krijgt schoonmaakbeurt Ter hoogte van de schaapstal, om geving Driekwart, zijn twee draglines tewerk gesteld, die op intensieve wijze de grond- en vuilaanslibbing in de Rijks waterleiding bewerken. Meter na meter wordt de overtollige modder grond naar boven gehaald en. na in transportwagens te zijn gestort, weg gevoerd. Afzonderlijk werkend naar de richtingen Sas van Gent en Sluis kil tracht men, voordat de per seizoen draaiende industriebedrijven het no dige vuil weer zullen gaan lozen, de gracht weer enigszins doorspoelbaar te maken. Vooral ter plaatse, waar het zozeer verwenste onding het dorp doorsnijdt en waar het leidingwater door dichtslibbing niet meer kan stro men, met alle kwalijk riekende gevol gen van dien, zal deze mid-zomer- schoonmaakbeurt, alhoewel niet af doende. door de bewoners worden ge waardeerd. VEEVERGIFTIGING. In het vergiftigingsgeval, dat zich bij drie koeien, toebehorend aan land bouwer Jac. de Zeeuw, heeft voorge daan en waarvan in ons blad reeds melding werd gemaakt, blijkt, dat ook de twee andere beesten het vergifti gingsverschijnsel niet konden overle ven. Op advies van de dierenarts, die de kans op herstel hopeloos achtte, werden de beesten afgemaakt. Sas van Gent Oudjes naar de bioscoop Het is intussen een traditie gewor den, dat de Sasse ouden van dagen op kermismaandag door de directie van het Olympia Theater worden uit genodigd een filmvoorstelling te ko men zien. Behalve de bejaarden van de stad worden ook die van Zand straat en Westdorpe in de invitatie betrokken. Het programma van deze gratis filmmiddag blijft eveneens vol- gen^ de traditie een geheim tot maandagmiddag,.Dat het echter goed is, bewijst de telkehjare toenemende belangstelling van de bejaarden en ongetwijfeld zullen ze oo.k nu weer de sympathieke geste van de theater directie waarderen.' „EXCELSIOR" NAAR ST. JANSTEEN De Anik..-toneelvereniging Excelsior neemt begin januari deel aan een concours te St. Jansteen. Het betreft een jubileumconcours dat uitgeschre ven werd door de r.-k. toneelvereni ging St. Jan ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. Philippine EM. ARBROSCHEER OVERLEDEN Na een langdurig ziekbed is onze stadgenoot de heer Em. Arbroscheer overleden. De heer Arbroscheer was tijdens zijn leven een vooraanstaande per soon. Hij was o.m. een der groot ste mosselkwekers en exporteurs waardoor hij grote bekendheid ver wierf in België en Frankrijk. Ook is hij enkele jaren burgemees ter geweest van deze gemeente en vele jaren lid van de gemeenteraad, tevens is hij lange tijd lid van het kerkbestuur geweest. Velen zullen zijn heengaan betreuren, daar hij ook graag iedereen de helpende hand toestak. Velen zullen hem on getwijfeld donderdag naar de laat ste rustplaats begeleiden. Het gemeentebestuur heeft een cir culaire verspreid, waarin de bevol king wordt verzocht de gemeente geld te lenen. Er wordt gewezen op het allerwegen grote gebrek aan geld voor de uitvoering van velerlei plannen. Ook Hulst zit moeilijk, nu de krappe geldmarkt gereed liggen de plannen en reeds begonnen wer ken (de torenherbouw, het werk aan de vesten, woning, en scholen bouw) belemmert. De gemeente wil tot een maximum van een half miljoen geld lenen en doet daartoe een beroep op de bur gerij. Er zijn twee mogelijkheden; een normale geldlening op onder handse schuldbekentenis en, als daar voor voldoende belangstelling is, het uitschrijven van een obligatielening (15 jaar tegen 4,25 pet.) in coupures van 100. 500 en 1000 gulden. Clinge Ol'DEN VAN DAGEN GINGEN OP REIS Het Feestcomité heeft weer een uitstapje gemaakt m«t ruim tachtig ougen van dagen. Nadat s' morgens in de parochiekerk een H. Mis was opgedragen vertrok het gezelschap met twee volle bussen via Kieldrecht naar Gaverland waar een bezoek ge- braoht werd aan de kapel. Vervol gens ging het naar Antwerpen om vandaar te vertrekken naar Rupel- monde. Hier werd een bezoek ge bracht aan Scaldiana. de prachtige sprookjestuin. Ook te Nieuwkerke werd nog een bezoek gebracht aan Tijl Uilenspiegel. Tegen acht uur s' avonds was het gezelschap weer aan de grens terug, De fanfare Wel doen door Vermaak stond hen reeds op te wachten. Met marsmuziek trok men door het dorp. Op het marktplein stond een grote menigte belangstel lenden de reizigers op te wachten. De heer E. de Waal, voorzitter van de bond van bejaarden sprak van de bordes van het gemeentehuis de me nigte toe. Hij gaf een overzicht over de verbeteringen voor de ouden van dagen. In het bijzonder dankte hij 't feestcomité, dat deze reis in elkaar gezet had. Spreker hoopte, dat het volgende jaar weer een dergelijke reis uitgestippeld zal worden. Daarna ver dween het hele gezelschap in de zaal St. Cecilia bij L. van Duyse, waar de winkeliersvereniging Clinge Vooruit een heerlijke koffie maaltijd gereed had gemaakt. Het was een gezellige dag, waarop met veel genoegen kan worden terug gezien. BEVOLKINGSONDERZOEK Wederom zal in onze gemeente een bevolkingsonderzoek plaats heb ben op de tuberculose. Het gemeente bestuur heeft reeds verschillende per sonen aangezocht om de huisgezinnen te bezoeken. Alvorens deze personen aan de huizen komen, zullen circu laires verspreid worden onder de be woners. Om de kosten te dekken van dit onderzoek, zal om een bijdrage verzocht worden. Overslag BENOEMING De heer de Vos alhier werd be noemd tot voorzitter der Vissersmij. te Overslag zulks door ontslagname van de heer R. Broeckhove. AUTO SCHEPTE BROMFIETSER Toen de heer Dherdt alhier met zijn bromfiets het kruispunt vanaf de Kruisstraat wilde passeren werd hij door een auto uit de richting Moer- beke verrast en aangereden. De heer Dherdt werd door de auto opgeschept en op de motorkap geslingerd. Na spoedig een geneesheer ter plaatse te hebben geroepen werd vastgesteld dat hij een spierscheur had opgelo pen alsmede een verstuikte voet en enkele vleeswonden. De bromfiets werd zwaar beschadigd. De politie stelde een onderzoek in. VANAVOND RAADS VERGADERING Hedenavond komt de raad om half acht in openbare zitting bijeen op de bovenverdieping van de openba re school. Behandeld zullen worden enkele verzoeken om subsidie. Ontslag en benoeming van onderwijzers aan de openbare Ulo-school; premieaanvra- gen tot woningverbetering en enkele wijzigingen van de bezoldiging van het gemeente-personeel. Verder komt nog aan de orde het beschikbaarstel len van grond voor de bouw van garages en het beschikbaar stellen van gelden aan de Christelijke Na tionale Schoolvereniging „Immanu- el". IJzendijke GESLAAGD TUINFEEST Ondanks het uitgesproken slechte weer was het bezoek aan het tuin feest op het terrein van de heer Goossens. georganiseerd door het Hofzichttheater bevredigend. Het programma, waaraan verscheidene radio-artiesten van naam hun mede werking verleenden, was zeer goed verzorgd, waardoor een bezoek aan het tuinfeest alleen daarom ruim schoots de moeite loonde. Jammer dat door het slechte weer versiering en feestverlichting van het terrein niet tot hun recht kwamen. DONDERDAG RAADS VERGADERING De raad zal morgenavond om half acht in openbare vergadering bijeen komen. Besproken zullen worden 15 punten, waaronder subsidieverzoe ken van de Kath. Cult. Kring „El- mare" te IJzendijke en de Zeeuwsch- Vlaamse Automobielclub ZEVAC te Terneuzen. Een voorstel tot verho ging van de huren der woningwetwo ningen, financieringswoningen en noodwoningen met 25 pet. zal even eens onder de hamer gaan, In ver band met de algemene huurverho ging. OP TRACTOR GEBOTST Komende uit de richting Sasput reed de heer C. du P. te IJzendijke met zijn wagen op een tractor, die uit het inrijhek van een boerderij de weg op kwam en geen voorrang ver leende. De wagen werd zeer ernstig be schadigd. De heer du P. liep slechts een lichte schaafwonde op. GROET UIT ROME Van onze bezorger van dagblad De Stem, de heer Jac. van Vooren berghe, die als K.A.J.-lid de Rome bedevaart meemaakt, ontvingen wij een lange brief, waarin hij, o°k na mens de andere vier IJzendijkse Ka- jotters de groeten overbrengt naar onze plaats. Een beschrijving van de reis heeft echter reeds uitvoerig in ons dagblad gestaan, zodat wij zullen volstaan met gaarne de -groet van verre" over te brengen naar onze lezers. Aardenburg Overplaatsingen Met ingang van 16 september wor den de ambtenaren bij de dienst In voerrechten en accijnzen. W. Maarse en W.M, Zuijdweg overgeplaatst van Aardenburg naar Rotterdam, terwijl R. Kammer in afwachting van over plaatsing wordt gedetacheerd naar Sluis. GOES Grand: Anastasia. MIDDELBURG Electro: De zoon von de Wreker. OOSTBURG Ledel: 8 uur: Tosca SAS VAN GENT Olympia: 8 uur: Be klemmende uren. TERNEUZEN Luxor: 8 uur: De mis daad van kapitein Stuart. VLISSINGEN Alhambra: Sissie Luxor: Pioniers van het Westen. GOES Grand: Anastatia. MIDDELBURG Electro: Idh denke oft an Piroschka. VLISSINGEN Alhambra: Je kunt het haar niet kwalijk nemen. Luxor: Pio nier* van het Weiten. Wel verf den| op In Sov veel terif ben dit aan ninf BP ten T al Niel kouj leep afst waa kan| dus, I atool gesel ook- geda| zijn wapil is ve| de sindi| een keleil ter il heel f In I men het men I reke| der W| gevaf en om is, d| met dellijl consl voor| En interl chanf TochT gend.J wapel spectil De n| zulk tendel staan f moeicj te zief en grl ven e ven. hoger gespa; jaarlij Het het i; meest stuur: velerl perke pen de z-i uitgaf een voora schikk ningb ten h zelfs doenc laatst (maar met d een te er on gevolg Door besturi Well gen m tegeno „bestei zonnel zwartg zen mense: enge een ki nation In gehele is de bij ko koper 36)

de Stem | 1957 | | pagina 2