mi Reeds voor half gulden aan Russische MOEILIJKE KEUZE wapens in Syrië MOEIZAME ARBEID ljard in Auto-ongelukken oost-Brabant eisen twee doden Duschak liftend over grens terug Oliemaatschappijen maakten grotere winst tijdens Suezcrisis Ongeluk met schietstoel Felle aanval van Zorin Straffen Veertigtal Kajotters ziek in Rome Deviezenverlies weer honderd miljoen Beigischel NAVO-manoeuvres Prijsstop in Frankrijk Beleefdheid kost vrijheid Ook voldoende instructeurs DAGBLAD VOOR ZEELAND Wonderlijke wegen naar Midden-Oosten Grensgebied Syrië Twee doden basis Leeuwarden Op z'n Russisch Of) z'n Kongolees. Twijfel over Russische raket ^3$ Beschuldiging van Kroestjef Malenkof aan Onbekende duikboot geramd Schatkist helemaal leeg Nu en dan buien UUr' j Het „smokkeldrama bij Schinveld Sadroeddin gehuwd .Sie können nacli Hause gehen V.S. helpen buitenland met 3,6 miljard dollar 97e JAARGANG No. 22540 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Eeigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse nuram 15 ct. Postrek 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0A5 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per mm). Voor advertenties van plaatselijk# aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De „Times" meldt op grond van inlichtingen uit een „betrouwbare bron in het Midden.Oosten"dat Syrië reeds voor een naar de van een half miljard gulden aan wapens van de Sovjet.IJnie heeft ontvangen. Geleverd zouden zijn ongeveer tweehonderd tanks (type T-34), vijftig gemotoriseerde kanonnen, tweehonderd gepant serde voertuigen voor troepenvervoer, honderd en twintig stukken veldgeschut van 122 mm en twintig stukken van 152 mm, hon derd luchtdoelkanonnen van 37 mm en zestig van 85 mm, verder zeventig vliegtuigen van het type Mig-15 enMig-17 en een aantal motortorpedoboten. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat deze cijfers klopten. Voor hulp bij het behandelen van deze wapens zouden meer dan 350 Sovjetrussische militaire deskundigen zich in Syrië be vinden. Hoe sommige Russische wegen naar Syrië leiden, is door een toeval aan het licht gekomen. Het radicale Deense blad „Ekstra- bladet" schreef gisteren, dat negen van de Russische inzittenden van het vliegtuig van de „Aeroflot" dat op 15 augustus in de haven van Kopen hagen is neergestort, militaire des kundigen waren, die naar Syrië zou den gaan. Dit is, aldus het blad, uit een po litieonderzoek gebleken. Commentaar Dulles Minister Dulles heeft op zijn weke lijkse persconferentie gisteren ver klaard, dat de V.S. trachten de be tekenis te bepalen van de jongste ontwikkelingen in Syrië. Hij zei, dat de Syrische functionarissen, in wier handen de Russische wapenleveran ties terecht zijn gekomen, tenminste door het internationale communisme zijn be invloed. Deze zeer grote hoeveelheden wa pens, die Syrië belangrijke mogelijk heden tot een aanval verschaffen, vormen terecht een punt van grote bezorgdheid bij de buurlanden van het land, aldus de minister. Hij zei, dat Loy Henderson, de deskundige van het „State Depart ment' voor kwesties betreffende het Midden-Oosten, die op het ogenblik in Turkije is, waarschijnlijk over en kele dagen naar Libanon zal gaan om zijn besprekingen over de toe- DRIE GIDSEN uit Italië hebben de lijken geborgen van twee jonge Duit sers, die elf dagen geleden op de Marmolada in noord-Italië waren ge strand. JAPAN heeft voor de tweede keer geprotesteerd bij de Sowjet-Unie te gen het verbod voor Japanse vissers vaartuigen zich te begeven naar het zeegebied bij Wladiwostok. TWEE RUSSEN en een Est hebben om politiek asiel in Zweden verzocht, nadat-zij via Finland uit Rusland wa ren uitgeweken. PRINSES IRENE heeft gisteren met goed gevolg het examen voor het autorijbewijs afgelegd. HET VERKEER op de Rijn in op en neergaande richting aan de Duits- Nederlandse grens bedroeg in de eer ste helft van dit jaar 29.689.277 ton tegen 25.809.868 ton in de eerste helft van 1956. „HET ATOOM" noteerde gisteren zijn 500.000ste bezoeker. Het was de heer H. Hovers uit Zutphen, die een reis met een tweedaags verblijf in Londen kreeg aangeboden. RUSSISCHE geleerden bestuderen plannen om de rivier de Ob in Sibe rië af te dammen en het water van deze rivier via een kanaal van 600 £m.naar het zuiden te brengen ter Devioejïng van een landbouwgebied van 28 miljoen hectaren. t^E§, bekend schrijver, «Plint op 74-jarige leeftijd plot- Dip ??en" eers^e roman gegeven gel" werd in 1915 uit" EwRekNh?«RHNDSE freSat van hM Hnhi*s Vi]f mij' te" van TJnnrri^i P uth G°°dwin op de Noordzee vier opvarenden van e zinkend Duits jacht opgepikt. I stand in Syrië voort te zetten. Hij zei het te betwijfelen of Henderson naar Egypte of Syrië zal gaan. Serof.... Inmiddels zijn de Britse persberich ten, volgens welke het hoofd van de Russische veiligheidsdienst, generaal Serof, een bezoek heeft gebracht aan Syrië, door een woordvoerder van het Syrische ministerie van buiten landse zaken „van elke grond ont bloot" verklaard. Gisteren heeft zich in een van de hangars op de vliegbasis Leeuwarden een ernstig ongeval voorgedaan. Tij dens het plaatsen van een schietstoel in een Hawker Hunter-straaljager is de afvuurinrichting door nog onbe kende oorzaak in werking getreden. Twee korporaals lieten het leven. De 20-jarige korporaal eerste klas F. K. Monsma uit Sneek, die in de schietstoel had plaatsgenomen, werd op slag gedood en de 21-jarige korpo raal eerste klas E. Terpstra uit Am sterdam werd levensgevaarlijk ge wond en overleed even nadien in het ziekenhuis. De twee jongemannen waren bezig de stoel in de straaljager te plaatsen toen het ongeval gebeurde. De stoel vloog omhoog, botste tegen de dak spanten van de hangar en viel daarop naar beneden. TURKIJE W[j geven in deze kaart een over zicht van het gebied waar Jordanië, Israël, Syrië en de Libanon aan el kaar grenzen. Op de Londcnse ontwapeningscon ferentie heeft Zorin eens te meer het Westen volledig ontgoocheld. Na een protest, dat het Westen niet opschoot met de onderhandelingen, hekelde hij de NATO, die atoomwapens aan West europese landen zou hebben aangebo den (o.m. West-Duitsland), beweerde hij. dat de vredelievende bedoelingen van de Sowjet met een bewapenings wedloop door het Westen werden be antwoord en herhaalde hij de bekende Sowjetbezwaren tegen inspectie-zones. De feitelijke ontwapening en niet de controle daarop is, volgens de Russi sche afgevaardigde het voornaamste punt. De Franse afgevaardigde kaatste prompt dit rode propaganda-balletje terug en verwierp de Russische be schuldigingen. Groot-Brittannië en Ca nada toonden zich zeer teleurgesteld en ook de Amerikaanse afgevaardigde Stassen uitte zijn twijfel aan de eer lijke bedoelingen van Rusland om tot ontwapening te komen. In de Sovjet-republiek Ka zakhstan gaan de autoriteiten krachtig optreden tegen hen, die verkeersongevallen veroor zaken. In de hoofdstad Alma is een chauffeur gefusilleerd, die ter dood veroordeeld was, om dat hij in dronkenschap een voetganger had doodgereden. Een andere bestuurder, die met zijn vrachtauto in een sloot reed. waardoor drie personen werden gedood en vier gewond, is tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld- Een onderwijzer uit het dorp Aroea in Oeganda, dicht bij de grens van Belgisch Kongo, die per ongeluk te Mahagi in Bel gisch Kongo een fietser had aangereden, die hierbij om kwam, is door een woedende menigte achtervolgd en met lansen gedood, aldus heeft de politie te Kampala in Oeganda meegedeeld. Van de vier metge zellen van de onderwijzer wer den enkele door lanssteken ge wond. waarvan van Algemeen blijkt de pers in de vrije wereld de opvatting toegedaan te zijn, dat het bal. listisch wapen van Rusland, wij in onze editie reeds gewag maakten, een Tass.raket is. Humbug dus. Elders in deze editie treft men een deel van deze commentaren aan. Minister Dulles verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie, dat hij geen bijzondere reden had om aan de Russische mededeling tc twijfelen. In zeer zorgvuldig gekozen bewoor dingen formuleerde hij zijn antwoord, dat derhalve veel of weinig kon be tekenen. Hij achtte het twijfelachtig, dat de Sowjet-Unie plotseling zulk een sprong vooruit zou hebben ge maakt. Achter de bekendmaking op dit tijdstip zocht hij politieke bedoe lingen, in welk verband hij wees op de kwestie Syrië, de ontwapenings conferentie cn de komende algemene vergadering der V.N. De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie. Kroestjef, heeft Malenkof, die onlangs uit de regering en de partijleiding is ver wijderd, ervan beschuldigd geheel on der invloed te zijn geweest van La- jenti Beria, het (terechtgestelde) ge wezen hoofd van de politie. Kroestjef beschuldigde Malenkof toen hij sprak over „grove en ernstige fou ten" door Stalin begaan. Eenenveertig leden van de Neder landse Katholieke Arbeidersjeugdbe weging, die te Rome aan dc interna tionale bedevaart van de Katholieke arbeidersjeugd hebben deelgenomen, zijn daar in een ziekenhuis opgeno men. Vermoed wordt, dat zij aan Azia tische griep l^den. De medische auto riteiten hebben zich echter nog niet over de aard der ziekte uitgesproken. Ook zijn geen namen en woonplaatsen van de patiënten opgegeven. De eerste groep Nederlandse deel nemers aan de bedevaart heeft eer gisteren de terugreis aanvaard. De aartsbisschop van Utrecht, die aan de feestelijkheden heeft deelgenomen, is gisteren al in Nederland teruggekeerd. In Zuid-Afrika is thans bekend ge maakt, dat met grote zekerheid mag worden aangenomen, dat de Noorse tanker Thorsov enige tijd geleden in de Kaapse kustwateren een onbeken de duikboot heeft geramd. In het rap port yan de duiker, die een onderzoek heeft ingesteld naar de schade, die de tanker opliep, wordt vermeld, dat het schip getroffen was door een bewe gend voorwerp. Zuidafrikaanse scheep vaartexperts bevestigden. dat de schade naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt is door een botsing met een onder water varende duikboot. Op de plek waar de botsing heeft plaats gevondeh op een druk bevaren scheepsroute, is nog nimmer enig ob stakel gesignaleerd. Bovendien blijkt uit de verklaringen van de opvarenden van het Noorse schip, dat zich na de botsing een grote olievlek over het water verspreidde. Twee doden zftn er te betreuren en enkele personen werden gewond bij twee auto-ongelukken, die zich giste ren in oost-Brabant hebben voorge daan. Te Asten Een auto, bestuurd door burge meester A. J. B. Ploegmakers van Asten, is gisteren bij sluis negen in de Zuidwillemsvaart ge reden. Mevrouw Ploegmakers kwam door verdrinking om het leven. De burgemeester zijn zoon en zijn dochter konden zich nog in veiligheid stellen. Een 81-jarige man, P. Enge len uit Asten, die als lifter meereed, kon eveneens op het droge gebracht worden, maar verkeert thans in le vensgevaar. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk een gebroken stuurstang. Burgemeester Ploegmakers was op weg naar Den Bosch. Te Muarheese In de nabijheid van Maarheze is tydens een zware regenbui een per sonenauto met drie militairen tegen een tegemoetkomende truck met op legger gereden. De dienstplichtige soldaat J.J. Gerritsen uit Bargh werd daarbij op slag gedood. Hij was 24 jaar en ongehuwd. Ernstig gewond werd de dienst plichtige soldaat M.A.G.J. van der Lande uit Tilburg. Hij is met een zware hersenschudding opgenomen in het Sint Jans-ziekenhuis te Weert. Hij is 23 jaar en ongehuwd. De der de inzittende van de auto, de 24- jarige dienstplichtige soldaat W.J.A. van Brück uit Nijmegen, werd licht gewond opgenomen in de ziekenzaal van de legerplaats Budel. De personenauto die uit de richting Budel kwam, waar de militairen zijn gelegerd zij behoren tot 104 ver- i bindings-bataljon en zijn onder dienst voor herhalingsoefeningen vloog na de botsing in brand. Voorbijgangers hebben het vuur geblust. De inzit tenden van de truck, die uit de rich ting Eindhoven kwam, bleven onge deerd. Verwachting- van het KNMI vel- J dig tot vanavond, ongemaakt dinsdagavond 23.15 uur- aakt Nu en dan buien, plaatselijk met .0,"Yleer- Overwegend matige wes- internpcratu we\t;ge4fWind uiLwest tot noord- metAfgewisseld zwaar bewolkt dip ni ariingen' Neerslagvlagen, nen zijn Jk onwf*ersachtig kun- ^P1U5 c.op -1Maa" Op de top van een berg in Tele- mark (midden-Noorwegen) is men bezig een radio-versterkerstation te bouwen. Tonnen en tonnen ma teriaal moeten naar een hoogte van 1884 meter gebracht worden. Dit zou haast een onmogelijk kar wei zijn, ware het niet dat men zich kon verzekeren van de hulp van een drietal helikopters van het 11e helikopter transportcommando uit Stuttgart - een onderdeel van de Amerikaanse luchtmacht. Het vliegen van de machines is in dit gebergte geen sinecure: val winden eisen al het kunnen van de piloten, die daardoor geen oog hebben voor de wilde schoonheid van de omgeving. De positie van de schatkist is som ber. Het rijk kan tot maximum 150 miljoen aan voorschotten bij de bank opnemen; daarvan heeft het op het ogenblik al meer dan 131 miljoen ge ïncasseerd, terwijl er op 2 september a.s. 250 miljoen moet worden betaald aan rente en aflossing op vlottende en gevestigde schuld. Wel zijn er grote bedragen aan belastingen te verwachten, maar of die op tijd bin nen zullen zijn, staat te bezien. Dit alles blijkt uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank, Het deviezen- verlies blijft ook aanhouden. Er is in de afgelopen week een goud- en de viezenverlies van 161,5 miljoen gulden, waarvan 61.4 miljoen aan goud. De Nederlandsche Bank heeft meegedeeld dat in deze cijfers nog transacties voorkomen, die vóór 19 augustus wa ren afgesloten. Daarna zijn de afgif- ten van deviezen aanzienlijk vermin derd. Er is dus kans, dat er een eind aan de enorme verliezen gaat komen. De bankbiljettencireulatie steeg met 23,4 miljoen gulden; dat is een nor maal verschijnsel tegen het einde van de maand. De stijging is niet zo groot,' omdat de maandwisseling in augustus niet zulke zware financiële eisen stelt, Het valt niet mee een goede keus te maken... Deze verzuchting valt te lezen op het gezicht van de Russische discuswerpster Ina Beglvakova, die door de fotograaf in een schoenenwinkel in het Lon- dense West End gesnapt werd, toen zij een deel van haar zakgeld in schoeisel omzette. ,,Hoedjes-Nina" had een gemakkelijke keuze. Zij bleef in Moskou, terwijl in Londen Russische atleten hun kunnen toonden. In de komende herfst zullen de grootste NAVO-manoeuvres tot op lieden gehouden worden, met schijn- aanvallen met atoomwapens op Enge land en verschillende punten in Weet en Zuid-Europa. Los van deze manoeu vres, waaraan 188 Amerikaanse oor logsschepen en 500 Amerikaanse vlieg tuigen zullen deelnemen, wordt in Europa een aantal oefeningen gehou den, w.o. een „invasie" in Noord-Ita lië en een landing bjj de Dardanel les Een sub-commissie van de Ameri kaanse Senaat heeft er bij de rege ringsbureaus op aangedrongen onmid dellijk methoden te ontwerpen voor de behandeling van eventuele toe komstige noodtoestanden op het ge bied van olie door een regeringsorga nisatie, zodat in deze noodtoestanden niet door de particuliere industrie zal behoeven te worden voorzien. De sub-commissie heeft tijdens „hearings" in februari en maart jl. de werkzaamheden bestudeerd van de maatschappijen, die deelnamen aan de noodvoorziening voor olie voor West-Europa door het westelijk half rond in de periode, dat door de Suezkanaalcrisis de voorziening uit het midden-oosten was afgesneden. De commissie deelt in haar rapport mede, dat uit het onderzoek is geble ken, dat de winsten van de vijf voor naamste maatschappijen der nood- commissie voor het Midden-Oosten (MEEC) in het eerste kwartaal van 1957 13 tot 32 procent groter waren dan de inkomsten in het overeenkom stige kwartaal van 1956. In een bij het rapport gevoegde verklaring oeient de democratische senator J. O'Mahoney kritiek uit op de regering, dat zij de olie-voorzie- De 24-jarige prins Sadroeddin, zoon van de vorige Aga Khan, is in het, raadhuis van Collonge-Bellerive aan het Meer van Genève in de echt ver bonden met de 27-jarige Nina Dyer, een Engelse, die gehuwd is geweest m«t «en Duits# miljonair. (Van onze speciale verslag gever) Frans Duschak, de 24-jarige drag line-machinist uit het Schinveldse grensgehucht Heringsbosch, die ver leden week dinsdag 's avonds om streeks kwart over tien op de zgn. „neutrale weg" te Schinveld door de Duitse douanier Löseh werd aange schoten, is maandagavond om kwart over negen, na zes dagen doorge bracht te hebben in het ziekenhuis te Bardenberg (Duitsland) in zijn ouderlijke woning teruggekeerd. Maandagmiddag was hij door de twee Duitse politieambtenaren bijna vier uur lang verhoord. Zij hadden belangstellend naar zijn verhaal ge luisterd en hem voorkomend behan deld. „Sie können nach Hause ge- hen", hadden ze hem aan het einde van het verhoor laten weten. Ver baasd had Frans gevraagd: „Maar hoe moet ik dan thuiskomen?" „Dat is uw zaak", hadden de mannen ge antwoord en toen waren ze verdwe nen. Daar stond hij dan, 25 km van Schinveld. Dank zij een vriendelijke portier kreeg hij twee uur later een lift. Hij werd afgezet aan het Duitse grenskantoor Herzogenrath en enke le minuten later voelde hij weer Nederlandse grond onder de voeten. Zowel de Duitse als de Nederlandse douaneautoriteiten hadden hem zon der meer de grens laten passeren. Twee uur later stapte hij het ouder lijke huis binnen, waar een geluk kige vader en enkele familieleden verrast opkeken. Toen we dinsdag middag Frans Duschak, een sympa thieke jongeman, die een ietwat ver legen indruk maakt, spraken, zag hij er gezond en wel uit. Geopereerd is hij nog niet; de. kogel moet zich nog ergens in zijn achterhoofd bevinden. „In het Duitse ziekenhuis hebben ze me goed behandeld", zo vertelde hij. „Behalve het verhoor van maandag middag heb ik in de zes dagen met geen enkele autoriteit gesproken. Wat er nu gaat gebeuren weet ik niet. Ik voel me goed en behalve zo nu en dan een steek in mijn hoofd heb ik geen last gehad van het kaakschot. Vrijdag ga ik weer naar de dokter en dan hoor ik wel wat er v#rder zal gebeuren...." De Amerikaanse Senaat heeft met 62 tegen 25 stemmen een wetsont werp voor het verlenen van hulp aan het buitenland tot een bedrag van 3.692.710.000 dollar goedgekeurd. Hij bevestigde daarmee het besluit van zijn begrotingscommissie om de mi litaire hulp van 1.250.000.000 op 1.475.000.000 dollar te brengen. ning in handen van particuliere maatschappijen heeft gelegd. De se nator merkt op, dat met de grootst mogelijke spoed een voorstel tot het leggen van een internationale buis leiding door Turkije, buiten Syrië om, overwogen zal moeten worden. De sub-commissie beveelt aan een onderzoek in te stellen, of door het optreden van de Arabian American Oil Company (Aramco) de Ameri kaanse buitenlandse handel door schending van de anti-trust- (anti monopolie) wetgeving op onredelijk# wijze beperkt werd. De Franse minister van financiën, Felix Gaillard, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de regering met het doel de inflatie tot staan te brengen, heeft besloten de prijzen te bevrie zen op het peil van 15 augustus jl. De prijsbeheersing geldt voor de prijzen van alle produkten en dien sten, die tot dusverre vrij kon wor den vastgesteld. De Franse regering staat in twee gevallen vrijstelling van de prijsbe heersing toe, namelijk in het geval van ondernemingen, die zich verbin den ten minste een bepaalde hoeveel heid goederen te exporteren en in het geval van de goederen, waarin staal of geïmporteerde materialen zijn verwerkt, waarvan de prijzen onlangs zijn verhoogd. Deze kosten stijgingen mogen nog worden door berekend., mits zij meer dan twee procent hebben bedragen. „Pardon mag ik effe..." vroeg een passagier van een eivolle Haagse lijn vier aan zijn mede passagiers, terwijl hij naar de uitgang van de tram schuifelde. Zijn medepassagiers keken op en schikten in. Een der passa giers echter stak zijn hand uit en sprak plechtig „In naam der wet". En toen mocht de beleefde passagier „effe mee" naar het bureau met een rechercheur in burger, die weliswaar een vrije dag had, maar het toch de moei te waard vond de beleefde man in te rekenen. De rechercheur herkende hem als de 47-jarige schipper H. V. die voor een hele reeks kleine diefstallen en op lichterijen gesignaleerd stond.

de Stem | 1957 | | pagina 1