Hoog water in Biesbosch in AUGUSTUS Dijkbreuk bij Hekeling en M» Prins Bernhard opent ceüofaanfabriek Rusland bereidt coup Jordanië voor in Röntgenapparaten voor het passen van schoenen zijn gevaarlijk Verscheidene Amerikanen waren spion „Nog nooit meegemaakt5 Russische raket Flinke stroppen voor boeren DAGBLAD VOOR ZEELAND Verklaring van Morros Ook stormschade in Zeeland NAVO-raad akkoord met voorstel tot ontwapening Plaatselijk regen verhoging Geen abonnementen draadomroep Extra-paginamode in herfst en winter JHT Nieuwste Russische vliegtuig naar V.S. Algerijnse terreur in Frankrijk Militair gedood door helikopter in Nederland en Duitsland 97e JAARGANG No. 22539 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j, M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Jtc.,1 ngin en Vaderland DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZFN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBITRG, Nieuwstraat 41. tel. no. 3d) Door de sterke wind en getijwerking zijn gisteren, ochtend omstreeks 6 uur in de Biesbosch 200 ha bouwland en 100 ha weiland onder water gelopen. De stand van het water was 2.65 boven NAP, terivijl 1.30 boven NAP nor. maal is. Een onzer verslaggevers geeft hieronder een uitvoeri ge reportage over deze overstromingen, die wat de maand augustus betreft allians voor de Biesbosch een unicum mogen helen. Boris Morros, die als lid van de Amerikaanse contra-spionnage negen jaar zogenaamd voor de Russen heeft gewerkt, heeft in een televisievraag gesprek verklaard, dat verscheidene Amerikanen in overheidsdienst Rus sische spionnen waren. Het waren geleerden en deskundi gen en verwanten van vooraanstaan de en rijke mannen in Europa. Zij hebben de Ver. Staten verlaten. Mor ros wilde niets naders over deze spionnen zeggen. Alleen zei hij, dat twee van hen zusters zijn, waarvan er een met een zeer rijke Europeaan getrouwd is. De situatie bij de zeewering onder Schore op Walcheren welke zee wering, zoals wij eerder hebben ge meld „in reparatie" is is in de nacht van zondag op maandag nog even kritiek geweest. Door het hoog opgezweepte water was van het nog niet afgewerkte dykgedeelte hier en daar het zand gaan verstuiven. De dijkgraaf, de heer P. Dekker, en de technische staf waren paraat en heb ben diverse maatregelen genomen om de bedreigde plekken te bescher men met zandzakken. Bij Haamstede op Schouwen en De permanente NAVO-raad heeft gisteren het Westelijke voorstel betref fende een eerste ontwapeningsfase goedgekeurd. Het voorstel wordt waarschijnlijk binnenkort op de Lon- dense ontwapeningsconferentie aan de Sowjet-Unie voorgelegd. Duiveland is vijf meter duin weg geslagen. Daardoor zijn de res ten aan de dag gekomen van een oud scheepswrak. Aan het strand, bij de vuurtoren, zijn strandten ten, consumptietenten en cabines door de storm vernield. De scha de beloopt hier in de duizenden guldens. De ovrige eilanden Op het eiland Putten is een gat in de damwand in dc Schuddebeursdijk in Hekelingen geslagen. Ongeveer 150 mannen waren gisteren bezig het vier meter brede gat te dichten. Verschil lende percelen land, waarop land bouwgewassen staan, zijn ondergelo pen. Aan de ringdijk in het Haringvliet - waarover wij juist dezer dagen uit voerig schreven - is eveneens schade toegebracht. De met klei, stortsteen en zand in aanbouw zijnde kromming in de dijk aan de zijde van Hellevoet- sluis is overigens voor de vijfde maal in dit tot acht meter diepe wa ter, waar een sterke stroming staat, die de bodem steeds verder uit- schuurt - over een afstand van 200 meter verdwenen.... Bij gunstig weer kan de schade in ongeveer vier da gen hersteld zijn. Het op de ringdijk aangebrachte asfaltdek heeft de storm goed doorstaan. Auto van de weg Te Beuningen en Wijchen (bij Nij megen) gebeurde gisteren een merk waardig ongeval. Een bestelwagen van een bedrijf uit Arnhem werd door een hevige windstoot gegrepen en. na een boom te hebben ontwor teld, kwam de wagen in de berm van de weg terecht. KONING HOESSEIN is gisteravond in Madrid aangekomen, voor een bezoek van een week aan Spanje. Zijn bezoek draagt een strikt particulier karakter. DUIZENDEN katholieken uit verschei dene delen van de Indische staat Ke rala, die geregeerd wordt door com munisten, hebben een protestmars ge lopen, omdat de bewindvoerders de scholen onder staatstoezicht willen stellen. TOT GEHEIM KAMERHEER van de Paus is benoemd deken C. Dijck uit Nijmegen. Dit werd hem medegedeeld tijdens de opening van een missie tentoonstelling in Nijmegen. TWEE STRAALJAGERS van de Ame rikaanse luchtmacht zijn gisteren met elkaar in botsing gekomen en neer gestort. Beide piloten kwamen om het leven. EEN BEDRIJF, dat betonstencn fabri ceert in Rhenen is stopgezet tenge volge van de bestedingsbeperking. Doordat talrijke orders werden gean nuleerd zag de leiding van het bedrijf zich genoodzaakt 25 man te ontslaan. RUSSISCH zal weer verplicht leervak zijn op de Hongaarse Universiteiten. Voor het uitbreken van de oktober revolutie was hierin verandering ge komen op verzoek van de studenten. NABIJ DE GRENS van Syrië zijn zes Libanezen gearresteerd toen zij bezig waren een brug op te blazen. Zij zou den al andere sabotagedaden gepleegd nebben. DOOR HET ETEN van ijs zijn in twee dorpen in West-Hongarije 350 mensen ziek. Door snel medisch ingrijpen kon ne dood van verscheidene zieken wor den voorkomen. ,D.ENEN zijn door verdrinking v»„ gekomen. De meesten met hf.n vo"de" de dood, doordat zij zedscheepjes omsloegen. -IVc,Cr.svcnvachting van het K.N. I 51.1. tot vanavond, opgemaakt gis- teravond 23.15 uur: Aanvankelijk weinig wind, later i "at'ge westelijke wind. Verander- hjke bewolking met in het zuiden van het land plaatselijk regen elders enkele buien. Dezelfde mid- I dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. „,Ver,wachtinE van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige wes- f tenwind en later vrij sterke wind i uit zuidoost tot zuid; daarna op- J wnilT rnd Ult het westen. Be- J gen Latïmte mCt brede °Pklarin- I vanuit vf i toenemende bewolking y.an.uit het westen ri^mo t (Van onze verslaggever) Ik keek gisterenmorgen wel wat gek op", vertelde boer de Jonge van polder de Heenplaat in de Biesboschr „toen ik vanuit de boerderij ze onge veer in het water stapte en ik mjjn 20 hectaren hooi met ruiters en al over de dijk zag drijven. Ik dacht: o jé daar gaan we weer eens een keertje. De zoveelste strop, meneer." Ja, ze hebben gisterenmorgen alle maal vreemd opgekeken, de boeren van de Biesbosch. die de avond te voren nog nauwlettend naar de weersverwachtingen hadden geluis terd en die daaruit de conclusie had den getrokken, dat 't wel ,zou aflopen. Maar het is niet afgelopenr Een paar honderd hectaren polderland zijn gis terenmorgen onder water gegaan bij een stand van rond 2.65 m, waarop de kaden van diverse polders en polder- tjes niet zijn berekend. Abnormaal Uiteraard hebben de Bièsbosch- boeren meer met het water te maken en in het najaar en de winter is datgene wat er nu is ge beurd een vrij normaal verschijn- u nu al 26 jaar op de Vischplaat" vertelde Jan Saar- loos, „maar ik heb in al die .ia- ren nog nooit meegemaakt, dat we zoveel water kregen in augus tus. Het is absoluut een abnor maal verschijnsel Maar ja we Bij mij staan de koeien nog in het water en de aardappelen, die toch al water genoeg hebben gehad, zullen nu. wel helemaal verdrinken. 13 ha gerst en tarwe staan ongeveer 1 me ter in het water. Op de Noordplaat zwemmen de erwten in het water. Nee het is weer een behoorlijke strop voor ons." Bij de kooiker Reuser op de Hofmansplaat heerste ook al geen vrolijke stemming. „De hele eenden kooi heeft onder water gezeten. Wat de schade zal zijn weten we nog niet. Ze zijn er naar toe om de boel te gaan bekijken." in de zomer, zitten er mee. plaat, de Bloemplaat en Noorderplaat en wellicht ook nog enkele andere kleinere poldertjes wateroverlast heb ben gekregen. Zo'n poldertje was bv. ook de Kennip bij de Heenplaat, dat helemaal vol is gelopen. Het betreft hier een oppervlakte van circa 20 ha. „Ik kon mijn vee nog net bijtijds in veiligheid brengen", vertelde boer de Jonge. „Al mijn hooi is naar de knoppen." Bij van Lent op de Vischplaat viel ook al een strop te noteren. Zijn een denkooi was ook onder water gegaan. „Ik zal niet veel zeggen, maar toch zeker enkele honderden guldens scha de". zei van Lent. „Als er soms na tuurliefhebbers zijn, die met alle ge weld de Biesbosch als recreatieoord willen behouden en alsmaar gekant zijn tegen de indijking van de Bies bosch, dan moeten die nu maar eens komen kijken. Misschien dat ze er dan anders over gaan denken" zei van Lent. Ook de polder Middelveld is aan het lopen geweest, „maar gelukkig is het bij ons meegevallen," vertelde Piet Brooymans. De Biesboschboeren maken er niet heel veel kabaal over. Ze incasseren de stroppen maar weer. Voor de zo veelste keer. En als over een paar dagen de polders weer droog gevallen zijn als tenminste het weer wat mee wil werken dan zullen ze wel zien wat er nog van de oogst te red den valt. Het is ons wel gebleken, dat men daar niet erg gerust op is. De oogst. We konden vaststellen, dat de pol ders Ruwe Hennip, de Vischplaat, de Ambachten, de Snijder, de Noord- De centrale directie van P.T.T. deelt nog mede, dat het, in tegenstelling tot andersluidende geruchten, niet in het voornemen ligt over te gaan tot een verhoging van de abonnementsprijs van de draadomroep. Mocht, geheel los hiervan, besloten worden tot een verhoging van de luisterbijdrage, dan zal deze gelijkelijk gelden voor toe- stelbezitters en draadomroepabonnees. We kunnen weer opgelucht ademhalen: Parijs heeft zijn ge heimen ontsluierd. Dat wil na tuurlijk zeggen, niet heel Parijs, maar. de modekoningen. Haute couture..-. Houdt de beurs goed vast, zeggen de heren der schepping. Om van te water tanden, aldus het commentaar der Eva's. Wie knarsetandt en wie watertandt, weten wij niet, maar in deze editie vindt u een hele pagina, gewijd aan het laatste nieuws op het mode- front. De Amerikaanse regering heeft de Sowjet-Unie toestemming gegeven om met twee van haar nieuwste passa giersvliegtuigen met straalaandrijving in september leden van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties naar New-York te vervoegen. Dit zullende eerste Russische burgervliegtuigen zijn die in de Ver. Staten landen. Z.K ii. Prins Bernhard heeft maan dagmorgen dc cellofaanfabriek van de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda officieel goepend. Hij deed dat door de eerste rol cellofaan, die voor erzending gereed was, te voorzien van een etiket. Eigenhandig schreef hij het adres erop. De rol zond hij naaf de heren mr. R. van Maanen en dr, ir. J. Hessels,, beiden directeur van de H.K.I. Op de foto ziet men de heer Charles Stulemeijer, die met een ver genoegd gezicht Prins Bernhard de lijmkwast overreikt, waarmee deze het etiket vastplakt. Dr. ir. van Schaik, voorzitter van de raad van bestuur, ziet lachend toe. Na de opening werden geanimeerde gesprekken gevoerd. Zo ziet men op de tweede foto Prins Bernard met prof. dr. J. v. d. Brink, lid van de raad van bestuur van de H.K.I. Rechts ziet men mr. R. van Maanen, directeur van de fabriek, in gesprek met Breda's burgemeester, mr. dr. C. Kortmann. De laatste staat met de rug naar de fotograaf. (Voor verslag zie pag. 2). Verscheidene Britse bla. den hebben gemeld, dat het hoofd van de Russische vei ligheidsdienst, generaal Se- rof, tussen 19 juli en 1 augustus te Damascus be sprekingen zou hebben ge voerd met het hoofd van de geheime dienst van het Syri sche leger, kolonel Serradsj, over de mogelijkheid het voorbereiden omwenteling in Jordanië. Volgens de bladen is van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, dat ge neraal Serof kolonel Serradsj onge veer 300.000 gulden heeft geschonken voor het organiseren van sabotage en moordaanslagen in Jordanië. Generaal Serof zou kolonel Serradsj ook advies hebben gegeven over de benoeming var communistisch gezin de officieren op hoge posten in het Syrische leger. Een Syrische economische delega tie, welke naar Moskou zal gaan voor van van een Nadien daarna regen. V™" weer opklaringen. Maan „daf: zon onder 19 39 nor- Morge"*" 20'08 uur' "P 9.56 uur. z°n op 5.44 uur. Maan Een amateur-fotograaf maakte gisterenochtend bij Hekelingen op het Zuidhollandse eiland Putten deze opname van het kolkende tva- ter van het Spui, dat met geweld de polder Schuddebeurs binnen stroomde toen om ongeveer vijf uur een gat van vier meter was geslagen in een damwand in de Schuddebeursdijk. De damwand was aangebracht in verband met de bouw van een sluis ter plaatse. De gehele Schuddebeurspolder met de zich daarin bevindende ge wassen kwam onder water te staan. het vaststellen van gedetailleerde over eenkomsten inzake Sowjetrussische hulp aan Syrië, zal vandaag vertrek ken. Eerder werd bekendgemaakt, dat de Sowjet-Unie uitrusting e.d. voor ontwikkelingsprojecten zou leveren tegen langlopende kredieten, waar voor 2uirente berekend zou wor den. De bedoelde projecten omvatten o.m. een netwerk van spoorlijnen en een dam in de Tigris. In Ryscl in Noord-Frankryk zijn maandag tivee Noordafrikanen levend verbrand, nadat een aantal landgeno- noten het hotel waar zij logeerden, binnen waren gedrongen en de zaak in brand hadden gestoken. Het hotel werd volkomen verwoest. Gistermiddag is te Rijswijk (gem. Maurik) de 28-jarige beroepskorporaal le klasse L. L. Brcuer uit Amsterdam in aanraking gekomen met de staart- rotor van een helikopter. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde tijdens de tien daagse oefening van de Genieschool uit Soesterberg Bij deze oefening worden twee helikopters gebruikt voor luchtverkcnning. Het was de bedoe ling dat korporaal Breuer, die chauf feur was, ook met een helikopter de lucht in zou gaan, zodat hij zich een indruk kon vormen van de camouflage van zijn auto. Toen hij zich naar het toestel begaf is hij door een tot nu toe niet verklaarde oorzaak met het hoofd in aanraking gekomen met de staart- rotor van een der toestellen. Het Russische persbureau Tass meldt, dat in de Sowjet-Unie als on derdeel van een wetenschappelijk pro gram van onderzoek een interconti nentale ballistische raket is beproefd en atoom- en waterstofwapens tot ont ploffing zijn gebracht. De raket vloog met grote snelheid op ongekende hoogte. Gebleken is, al dus het bericht, dat het mogelijk is raketten naar elk deel van de wereld te zenden. Verafgelegen gebieden zul len kunnen worden bereikt zonder ge bruikmaking van een kwetsbare stra tegische luchtmacht. De defensie wordt er zeer door versterkt. De kern- en warmtekernwapens zijn met het oog op de veiligheid op grote hoogte tot ontploffing gebracht. Ook deze proeven zijn geslaagd, aldus Tass. De eerste Amerikaanse proef met een intercontinentale ballistische raket de Atlas is in juni jl. mislukt, doordat het projectiel kort na de start ontplofte. Er is nu weer zo'n raket in aanbouw de Titan genaamd, die mogelijk dit jaar nog zal worden beproefd. Ook Engeland werkt aan een ballis tische raket. Een groot aantal van enkele honderden Duitse röntgenapparaten die in Nederlandse voor het passen van den gebruikt, voldoet niet aan de voorschriften, die door het fy- sisch-technisch Bondsinstituut te Braunschweig, dat met de keuring van deze apparaten is belast, wor den gesteld. Er zijn toestellen in Nederland geplaatst, waarvan de stralings-dosis soms drie maal zo groot is als in het door dit instituut afgegeven keuringsrapport is aange geven. De materialen, die in de toestel len verwerkt zijn ter afscherming van de röntgenstralen, voldoen niet aan de eisen, die eraan worden ge steld, waardoor cliënt en bedienend personeel aan grotere doses rönt genstralen blootstaan dan de inter nationaal vastgestelde tolerantie dosis. Dit is geconstateerd na de montage van een groot aantal toe stellen. Het fysisch-technisch instituut te Braunschweig heeft op grond van verschillende klachten uit Neder land het op deze toestellen afgege ven keuringscertificaat ingetrokken en de Nederlandse arbeidsinspectie van deze ernstige onregelmatighe den op de hoogte gesteld. De Nederlandse importeur van deze toestellendie reeds enige maanden geleden het contract met de Duitse fabrikant verbro ken heeft op grond van het feit dat de naar Nederland geëxpor teerde röntgenapparaten niet aan de internationale vastgestelde normen voldeden, heeft bij de Duitse en Nederlandse justitie een aanklacht ingediend tegen de Duitse fabrikant, de firma's te Hagen Didop grond van ver meend bedrog, het in gevaar brengen van de volksgezondheid in Nederlandhet misbruik ma ken van een officieel rapport en valsheid in geschrifte. Ook het fysisch-technisch Bonds instituut te Braunschweig heeft een van enKeie schoenenzaken Klacht bij justitie schoenen wor- J aanklacht ingediend tegen de fabri kant wegens het misbruik maken van het officiële keuringsrapport en valsheid in geschrifte. De Nederlandse importeur, de heer F. H. M. v. d. L. te Nijmegen voerde sinds 1951 röntgenapparaten van het type „Schucoskop" in. Hij plaatste deze toestellen in tal van Nederlandse maar ook in buiten landse schoenenmagazijnen. Het Bondsinstituut te Braun schweig heeft't eerste toestel van de fabrieksproduktie gekeurd en een certificaat van „geen bezwaar" af gegeven voor het gebruik van deze toestellen in niet-medische bedrij ven. Het certificaat is van kracht voor alle toestellen die con form het eerste toestel worden ver vaardigd. Slechts één toestel Gebleken is thans, dat slechts één toestel iverd gebouwd volgens de eisen, die door het Duitse fy- sisch-technische instituut wor den gesteld, en die in het keu ringsrapport werden omschreven. De andere toestellen, waarvan er enkele honderden in Nederland sijn geplaatst, vertonen aanzien lijke afwijkingen met betrekking tot het afschermmateriaal. Niet alleen is in vele gevallen ge constateerd, dat het afschermmate riaal niet van de in het keurings rapport vereiste dikte is. maar ook blijken tal van afschermmaterialen, die volgens het keuringsrapport aanwezig moeten zijn, te ontbreken. Ondanks het verzoek van de Ne derlandse importeur aan de fabri kant om de fouten te herstellen, bleek deze daartoe niet bereid. Daarop is het contract tussen im porteur en fabrikant verbroken. De Duitse fabrikant vond in Ne derland een nieuwe importeur en een groothandel in schoenfournitu- ren belast zich thans met de ver koop van deze apparaten. De vroe gere importeur meent evenwel mo rele en zakelijke verplichtingen te hebben tegenover de schoenwinke liers, die hij in de loop der jaren een rcintgenapparaat heeft verkocht. Hij heeft zich bereid verklaard de toestellen zo te wijzigen, dat bet stralingsgevaar wordt uitgesloten. Valsheid in geschrifte, In opdracht van de Duitse fabri kant heeft de nieuwe importeur echter de bezitters van een ,,Schu- coskopapparaat" erop gewezen, dat deze veranderingen niet noodzake lijk zijn. Hij heeft een uittreksel van het keuringscertificaat laten druk ken, dat hij nu als veiligheidsattest op de toestellen heeft laten aanbren gen. De Nederlandse vertaling van dit uittreksel, waarin wordt gesteld, dat ,,het toestel op basis van con trole-onderzoek betreffende de in ternationale veiligheidsvoorschriften geen enkel gevaar oplevert, noch voor cliënten noch voor bedienend personeel", wijkt volkomen af van het in het Duits gesteld uittreksel, dat bovendien zonder medeweten en in strijd met de betrokken bepalin gen, is overgenomen uit het keu ringsrapport van het fysisch-tech nisch instituut in Duitsland. Het betrokken instituut in Duits land heeft naar aanleiding hiervan bij de Duitse justitie een aanklacht wegens valsheid in geschrifte inge diend.

de Stem | 1957 | | pagina 1