Het zgn. badminton is veel ouder dan velen denken H< Mi Adri Roks zegevierde in Ronde van Wouw Fl\ Voetbal over tie grenzen Paaltje werd noodlottig De Indianen speelden het al vóór onze jaartelling Ve] Ai wal Cees van Amsterdam eerste in Ronde van O. Vossemeer Moeilijkheden waren te groot UITSLAGEN Ook Purcelle niet geslaagd Ned, ploeg wint ommium te Zurich Vier interlands voor amateurs SPORTKORT „BRUINVIS" OPPERMACHTIG IN ZEEUWSE TITELSTRIJD RONDE VAN RILLAND VOOR M. BODEN (PINDORP) ARAM EN DE HEER DER SLANGEN li DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 Fraaie 3e plaats voor B. Uytendaal Handboogcor cours ic Goes Rode Kruis kaarten voor Ncd. Oostenrijk Ringrijders reden laatste wedstrijd Verkl; NAVcl metl 01 Pla; (Van onz» verslaggever) Voor de 17e maal in successie werd gisteren in Wouw een koers voor amateurs en onafliankelijken verre den. Het was de Sprundelaar A. Roks. die deze zondag de zege in de wacht sleepte. Twintig ronden móesten de renners die door een talrijk publiek luide aan gemoedigd werden, rijden. Er waren verschillende uitlooppo gingen, die echter bitter weinig resul taat opleverden. De eerste, die er tussenuit ging was Wuyts uit Kruisland, die in de achtste ronde zijn kans schoon zag. Hij kreeg al gauw gezelschap van Timmermans. Het peloton lier zich evenwel niet ver schalken. Spoedig was de achterstand teniet gedaan. Het was Roks die na een felle eind sprint als eerste over de finish ging. Hij werd op de voet gevolgd door de Roo, die ook een hoog tempo had gereden. De uitslag: 1 A. Roks, 2 J. de Roo, 3 F. Hofmans. 4 C. v.d. Horst, 5 G. Diepstraten, 6 A. Stolk, 7 B. Heeren, 8 J. v.d. Klundert. Engeland Birmingham-Cuy-Aston Villa 3-1, Blackpool-Leeds United 3-0, Everton- Wolverhampton Wanderers 1-0, Lei cester-Manchester United 0-3, Luton Town-Bolton 1-0, Nottingham Forest- Preston North End 2-1, Portsmouth- Burnley 0-0, Sunderland-Arsenal 0-1. Tottenham Hotspur-Chelsea 1-1, West Bromwich Albion-Newcastle United 2-1. Het is druk geweest op de Engelse voetbalvelden op de eerste wedstrijd dag van de Engels" league-competitie De 44 wedstrijden trokken meer dan 900.000 toeschouwers. Billy Whelan, de talentvolle binnen- speler van Manchester United, heeft zijn supporters een bijzonder goede dag bezorgd. Ii amper acht minuten scoorde hij zijn hattrick, waardoor Leicester City, op eigen terrein nog wel, met 0-3 verloor. Grote belangstelling ging ook uit naar de wedstrijd Everton-Wolver- hampton Wanderers, een ontmoeting die door bijna 60.000 bezoekers werd bijgewoond. Het werd een krappe 1-0 zege voor Everton. Liefst 56.000 toeschouwers woonden de ontmoeting Sunderland-Arsenal bij. De Londenarcn wonnen met 1-0. Reg Matthews, de gewezen keeper van het Engelse elftal, was de held van Tottenham Hotspur-Chelsea. Hij moest slechts éénmaal zwichten. Greaves, maakte met een beheerst schot vijf minuten voor het einde, ge lijk. Frankrijk Reims-Nice 3-2, Valenciennes-Sedan 3-1, Lyon-Metz 2-0, Nimes-Lens 2-3, Marseille-R.C. Paris 1-1, Lille-St.- Etienne 1-2, Monaco-Sochaux 5-2, Beziers-Angers 4-4. Fritz Hillebrand, de wereldkampi oen in de zijspanklasse, is zaterdag te Bilbao verongelukt. De Duitse mo torrenner trainde voor de wedstrijd om de Grote Prijs van Bilbao, die zondag werd gehouden, toen hij de macht over het stuur van zijn BMW verloor. Hillebrand won dit jaar o.m. de zijspanraces van de Grote Prijs van Duitsland, de Engelse TT op het eiland Man en de TT van Assen. Hillebrand verongelukte tijdens de training toen zijn machine met een paaltje langs de baan in aanraking kwam. Hillebrand verloor daarna de macht over het stuur en reed tegen een elektriciteitshuisje op. Hij werd op slag gedood. Zijn zijspanpassagier, Manfred Grunwald. werd lichtgewond in een ziekenhuis opgenomen. Hillebrand, een gewezen vlieger, werd 39 jaar. Hij laat een vrouw en twee zoons na. In de Dorpsstraat was het nog po si tie kiezen. Elders werd gede marreerd- In het Zoute (B.) is het internatio naal concours hippique, waaraan een Nederlandse ruiterploeg deelneemt, voortgezet met een springconcours a rAmericaine voor equipes van twee ruiters, om de prijs van „St.-Georges Palace." Het Britse duo mevr. B. Marshall met ..Nobbier" en luitenant-kolonel Harry mcLewellyn zegevierde met in totaal 52 punten in 193 sec. Het Nederlandse team Anton Eb ben met „Fleur d'Oranger" en M. M. Koster met „Tarahumara", eindigde als vierde met in totaal 50 punten en 191 sec. Onze landgenoten H. Wouters van den Oudenweijer met „Barones" en majoor W. Bischoff van Hecmskerck met „Pocholo" bezetten de vijfde plaats met eveneens 50 punten maar een lagere tijd. Het internationale springnummcr om de Grote Prijs van het Zoute le verde, na barrage, een overwinning op voor de Italiaanse markies Loren zo de Medici, die met ..Irish Rover" het barrageparcours foutloos rond kwam in 32,5 sec. De Belgische ama zone Frangoise Vanderhaegen maak te met „Etincelle" eveneens geen en kele fout, doch haar tijd was 35 sec., zodat zij tweede werd. Onze landgenoot Bertie Uytendaal met „Manilla" kreeg de derde prijs (4 fouten en 37 sec.). Ex aequo op de zevende plaats klasseerden zich vijf combinaties; één hiervan was onze landgenoot M. Koster met „Veracruzano". Van onze verslaggever) Kees van Amsteram uit Oosterhout beert het 'm zaterdagmiddag in Oud- Vossemeer geleverd. In een felle eindsprint wist hij net even voor Roks als eerste de finish te passeren. Van Amsterdam hed precies 2 uur, 16 minuten en 10 seconden in het zadel gezeten. Er was al direct strijd in deze ju bileumronde van Vosmeer. In de derde ronde ging van Amsterdam aan de haal. Hij werd op de voet gevolgd door Kamphuis uit Sittard. Deze uit looppoging liep overigens op niets uit. Het peleton liet zich niet verschalken. In de tiende ronde spurtte Henk van Glerum uit St. Willebrord weg. 18 ronden voor het einde waagde Kees van Amsterdam nogmaals zijn kans en ditmaal werd hij niet meer inge haald. Ook Piet Marchand en v. d. Horst maakten zich uit de groep los, maar het peleton haalde hen in. In Zaterdagavond werd onder auspi ciën van de Auto- en Motorclub Scheldegouwen een oriënteringsrit gehouden, die was aangeboden door een benzinemaaatschappij. Er waren ruim veertig deelnemers. De afstand, die moest worden afgelegd bedroeg 65 kilometer en het traject liep geheel over Walcheren. De tocht bleek zoveel problemen te bieden, dat geen der deelnemers erin slaagde om voor een der prijzen in aanmerking te komen. Het bestuur besloot daarom de rit over enkele weken opnieuw te coen verrijden. Het inschrijfgeld werd ter beschik king gesteld van het Louis van Rijs- wijkfonds. EREDIVISIE BVV-Rapid J.C. 2-2, Amsterdam- NAC 3-2, Fortuna '54-GVAV 1-2, Feyenoord-DOS 4-4, NOAD-Sparta 0-3, WV-Blauw Wit 2-0, Elinkwijk- ADO 1-4, Ajax-MVV 4-0, S.C. Ensche. de-PSV 5-4. EERSTE DIVISIE A VSV-DWS 0-3. EERSTE DIVISIE B Scheveningen Holland Sport-RCH 6-4 TWEEDE DIVISIE B Be Quick-Velocitas 3-3. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN Grenswachters-Schutters 0-0. Veen- dam-Leeuwarden 6-3, NEC-Helmon- dia '55 2-3, Wageningen-Heracles 4-1, Vitesse-Bottrop (Duitsland) 4-0. BEKERWEDSTRIJDEN Halsteren-Dongen 1-3, W.V.O.-Gil- ze 2-3, Door de kon. handboogsociëteit „Jacoba van Beieren werd j'. zater dag het jaarlijks concours te Goes gehouden. Niettegenstaande het ongunstige weer, werd door 71 schutters, verte genwoordigende 17 sociëteiten, aan de schieting deelgenomen. De uitslag was als volgt: Hooldvogel met wisselbeker: 1 F. v. Locnhout, Willem Teil, Kapelle; le zijvogel: A. de JongeRijk, Willem Teil. Ovezande; 2e zijvogel J. Rijk, A.D.L.M., Kwadendamme. le boven- kal: Ko de Baar, Willem Teil, Ove zande, 2e bovenkal C. Lous, Ed'le Handboog, Oudelande. Ie onderkal: H. Koens, Spes Nostra, Ovezande, 2e onderkal C. Rijk, Zeelandia, Ove zande; le klepprijs C. Lous, Ed'le Handboog. Oudelande, 2e klepprijs: M. Geense. Willem Teil, Kapelle. 3e klepprijs: Ko de Baar, Willem Teil, Ovezande, In aansluiting aan het bericht dat de KNVB voor de wedstrijd Neder landOostenrijk op 25 september a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam, 4.000 toegangsbewijzen ter beschikking heeft gesteld van het Rode Kruis, kan nog het volgende worden medegedeeld: Gegadigden kunnen per briefkaart met 50 ct. extra postzegels aanvra gen. richten tot het Nederlandsche Rode Kruis, Den Haag voor kaarten a f 10, f 8, f 6, f 4, en f 2. De aanvragen dienen uiterlijk op woensdag 11 september a.s. om 12.00 uur binnen te zijn. Per briefkaart kan slechts één toegangsbewijs wor den aangevraagd. leedereen mag ech ter zoveel aanvragen inzenden als hij wil als die maar voldoende gefran keerd zijn. Na de trekking, waarvan de datum is gesteld op donderdag 12 september des voormiddags ten overstaan van notaris J.G. Bouma, zullen de win naars hun toegangsbewijs onder rem bours thuis gezonden krijgen. een felle eindsprint viel de beslissing. De uitslag ziet er als volgt uit: 1. Kees van Amsterdam, Oosterhout; 2. A. Roks, 3. J. Franken, Eysden; 4. C. v. d. Horst, Standdaarbuiten; 5. Tom Peters, Haarlem: 6 B. Heeren, Roo sendaal; 7. P. Marchand, Tilburg; 8. A. v. Steen, Etten; 9 H. van Glerum, St. Willebrord. Ook de Fransman Georges Purcelle die vrijdagmorgen vroeg bij Kaap Gris Nez was gestart om het Kanaal over te zwemmen, heeft de strijd moeten staken, doordat een storm opstak. Hij bevond zich toen 1 mijl van de Engelse kust verwijderd en had 12 uur en 10 min. in het water gelegen. Zij twee teamgenoten, de Paraguees Luis Ruiz en de Braziliaan Abelio Couto hadden het reeds eerder moe ten opgeven. Zaterdagavond heeft een Neder landse ploeg, gevormd door van Vliet Derksen en Schulte, een uit vijf man ches bestaande omniumwedstrijd ge wonnen tegen een Zwitsers team, dat uit Plattner, von Büren en Strehler bestond. Onze landgenoten wonnen 4 manches tegen de Zwitsers 1. Het Nederlands amateurelftal zal in het komend seizoen vier officiële in terlandwedstrijden spelen: uitwedstrij den tegen Frankrijk, Ierland en Enge land en een thuiswedstrijd tegen West- Duitsland. De ontmoetingen worden omstreeks april 1958 gehouden. Voor de Zeeuwse ringrijders is het seizoen weer ten einde. Want na de eerste en tweede klas is thans ook in de derde klas de strijd gestreden. Het was een felle kamp, zaterdag in Domburg, waar 52 ruiters om de hoogste eer in de derde klas streden. L. Minderhoud uit Westkapelle bleek tenslotte de sterkste en met 23 rin gen werd hij kampioen. J. Reijnierse uit Koudekerke legde met 21 ringen beslag op de tweede plaats en het reservekampioenschap en de plaatse lijke favoriet J. Provoost kwam met 18 ringen als derde uit de bus. Kam pioen Minderhoud bleek zaterdag in uitstekende vorm te verkeren, want hij eiste ook de pollepel voor zich op. DE INTERNATIONALE zwemwed strijden, de zogenaamde „Door tocht van Bredene" bij Oostende over 4500 m is bij de dames gewon nen door onze landgenote Jans Kos ter (Gooi) in 1 uur 7 min. en 22 sec. Haar clubgenote Corrie Schimmel eindigde als tweede in 1.15.09. DE BELG RENé BAETEN heeft zon- dag, op het circuit te Nissehoejen (Den) de wedstrijd om de grote prijs van Denemarken motocross, die telt voor het wereldkampioen schap motocross, gewonnen. Hij werd eerste in de finale vóór de Zweed Sten Lundin. LOUISON BOBET heeft zondag te Annemasse een „omnium der kam pioenen" gewonnen. In hef eind klassement bezette hij de eerste plaats met 4 pnt. voor Bauvin (Fr) 7 pnt, Vaucher (Fr) 14 pnt. en Ku- bler (Zwits.) 16 pnt. DE TWEEDAAGSE tennis interland wedstrijd Nederland Duitsland, in Venlo gespeeld, is geëindigd in een 15-7 overwinning voor de Duitse ploeg. DE FRANSMAN MORVAN heeft de wedstrijd ..Manche-Ocean" gewon nen, een tijdrit over 127 kilometer, in 3 uur 18 min. 8 sec. Tweede werd Bouvet 3.22.22. derde Ruby 3.24.16, vierde Barbotin 3.24.34 en vijfde Rohrbach 3.25.25. De Luxemburger Gaul werd tiende in 3.31.32. DE BRIT TONY BROOKS heeft, met een Aston Martin drb 2, de grote prijs van de Kon, Belgische Auto mobielclub gewonnen. Deze wed strijd voor sportwagens cn grand- toerisme wagens tot 3 liter telde niet voor het wereldkampioenschap merken. BIJ WEDSTRIJDEN te Piombino was Fausto Coppi bijzonder goed op dreef in een individuele race over 16 km. Hij won dit nummer ge makkelijk vóór Messina. DE AUTORACE Tiefenkastel-Lenzer- heide in Zwitserland, welke meetelt voor het Europese bergkamoioen- schap is cewonnen door de Duitse coureur Wolfgang von Trips met Porsche. EEN 55 JAAR ot'de onderwijzer uit New York. Bill Sadlo. heeft het meer van Ontario overgezwommen. Hij legde de 32 mijl van de mond van de Niagara rivier tot Toronto af in 25 uur en 25 min. Hie'-mee is hij de vierde zwemmer die dit meer heeft bedwongen. DE NEGENDE West-Nederland-rit, georganiseerd door de R.A.C.-west, wordt op 13 en 14 sentember a.s. gehouden. De wedstrijd in klasse A telt mee voor het individueel KNAC betrouwbaarheidsrit kampioenschap ZONDAG IS op het terrein van AFC te Amsterdam dc eerste ronde ge speeld van het 35e Arol-tornooi. Zeeburgia. HBS, HFC en Robur et Velocitas plaatsten zich in de halve finales, die zondag a.s. worden ge speeld. DE HAAGSE AMATEUR Ab van Eg- mond is als tweede geëindigd in de jaarlijkse wielerwedstrijd „Rond Berlijn", een 213 km lange rit door de westelijke sectoren van de stad. In de eindsprint verloor hij van de Belg de Mulder, de Duitser Werner Grzesik werd derde. Met grote overmacht heeft de zwemcluh „Bruinvis" uit Sas van Gent zaterdagmiddag de strijd om de Zeeuwse zwemkampioenschappen, georganiseerd door „Luctor" be heerst. De Sassenaren veroverden negen van de twaalf titels. De ove rige kampioenschappen werden be haald door de organiserende ver eniging. Tijdens deze wedstrijden werden twee Zeeuwse records verbeterd, na melijk dat op de honderd meter vrije slag voor dames en de vijf maal vijf tig meter estafette vrije slag voor heren. De limiettijd, die gesteld was voor de honderd meter vlinderslag werd met bijna vier secqnden ver beterd. Willy de Bruijn van „Bruinvis" ver beterde het van 1939 daterende record op de honderd meter vrije slag voor dames, dat op naam stond van Kla- zien Zeijlemaker. Haar tijd was 1.19,4 hetgeen 0.8 seconde sneller was dan dat van de oude recordhoudster. De estafetteploeg van Luctor ver beterde het sinds 1954 op hun naam staande record van 2,35,1 tot 2.34.8. De resultaten 100 meter rugslag dames: 1 R. Ver gouwen, Bruinvis, 1.43.8; honderd meter rugslag heren: 1 J. Geerling, Bruinvis 1,23.3; 2 P. van den Heuvel Scheldestroom 1,23,7; 200 meter schoolslag dames: 1 R. Vergouwen 3,15.3; 2 A. Cornelisse, Luctor, 3.26.8; 200 meter schoolslag heren; 1 K. de Rijk. Luctor, 3.2; 2 R. de Braai, Bruinvis 3.2.7; 100 meter vrije slag dames: 1 W. de Bruyn. 1,19.4; 2 C. Voogd, Luctor, 1,30.2; 100 meter vrije slag heren: 1 Doekse, Luctor, 1,7; 2 L. van Klinken SZV, 1,12,6; 100 meter vlinderslag dames: 1 R. Melieste, Bruinvis, 1,36.2; 2 A. Jansen, Bruin vis, 1.39,1; 100 meter vlinderslag he ren: 1 A. Sampon, Bruinvis 1,24.8; 2 S. Ventevogel, Zeehond, 1,33,2; 4 x 50 meter wisselslag dames: 1 Bruinvis 2.48.4; 2 Luctor 3.4.6; 3 SZV 3.9.6; vier maal honderd meter wisselslag heren: 1 Bruinvis 5.32.5 2 Luctor 4.46; 3 SZV 6,12.6; 5 maal 50 meter vrije=.slag dames: 1 Bruinvis 3,16.8; 2 Luctor 3.36.2 3 SZV 3.44.2; 5 maal 50 meter vrije slag heren: 1 Luctor 2.34.8; 2 SZV 2.47.8; 3 Bruinvis 2.55.4 Het shuttle-cockslaan is dit jaar een rage in ons land. Wat ik daarmee bedoel? Wel, je kunt geen laan of straat doorlopen of rijden, of je ziet kinderen en vaak vol wassenen met een licht ra ket een half balletje met veertjes bezet (pluimbal is de juiste vertaling voor shuttle-cock) over en weer slaan. Neen, Badminton kunnen we dit niet noemen, dit is een spel dat bijna altijd binnen wordt gespeeld over een net met een aantal spel regels. Trouwens de pluim bal, die je op straat ziet, is meestal niet zo als de ech te (gemaakt van een half bolletje kurk, waarop 14 ganzeveertjes zijn inge plant), maar van plastic. Waar komt die rage nu eigenlijk vandaan? Dat kun nen we bijna nooit zeggen. De rage is er ineens! Uit gevonden in 1957? V Figuur 2: Pluimbal van maisbla- ieren en vogelveren. Als we de Encyclopedie raad plegen, dan zien we dat de naam Badminton verband houdt met de zetel van de hertog van Beau fort in Gloucestershire (Enge land), waar het voor het eerst in 1873 gespeeld werd. In Nederland is er omstreeks 1930-1935 een vleug van belang stelling geweest, doch opgang vond het spel niet. Dit is wel heel merkwaardig. Ik kreeg n.l. enkele dagen geleden een ver koopcatalogus in handen, waar in het volgende plaatje opviel (ïig. 1). Het is een prentje uit: „Stichtelijke zinnebeelden en Bijbel-stoffen" door G. Klinkha mer en uitgegeven door Jac. Hayman te Amsterdam 1740. Als deze kinderkens in Amster dam hun pluimbal slaan en de huisjes op de achtergrond wijzen wel daarop dan hebben wij de primeur gehad van het pluimbal- spel en niet Engeland. Deze pluimbal was al veel eerder be kend dan 1873. Be herinner mij dat ik enige tijd geleden een aantekening had gemaakt over de pluimbal bij de zuidamerikaanse Indianen. Ik vond de twe-; volgende afbeeldin gen (figuren 2 en 3). Figuur 2 is een pluimbal ge maakt van maisbladeren en vo gelveren en wordt door de Chu- rapa Indianen met de vlakke hand gespeeld. Deze Indianen wo nen aan een der zijrivieren van de Amazone. Trouwens het balspel met de pluimbal is in het gehele gebied van de Amazone en zijn aangren zende gebieden erg populair. Figuur 3 is een pluimbal ge heel van maisbladeren. De ver droogde gespleten bladdelen doen hier dienst als veren. De pluimba' was echter ook aan de andere zijde van het Andes- gebergte bekend en niet bij de Inca's, maar een paar honderd jaar voor hun heerschappij over het grootste deel van Peru, toen de zgn. Mochica-cultuur tussen 400 n. Chr. 1000 n. Chr. haar bloeitijdperk in Noord-Peru be leefde. Godsdienstig ritueel Figuur 4 laat ons een scène zien, die geschilderd is op een vaas uit het Mochica-tijdperk. In het midden zien we op een piramide van drie verdiepingen een godheid met slangen versierd (gespleten tongen) en een speer werper in z'n linkerhand (het korte witte stokje met een zwa- nehalsvormig haakje), waarop een stok die bij z'n hand met drie kruisjes versierd is. Links van de piramide zien we onder twee demonen, die in hun rechterhand een stok houden met twee gekruiste latjes aan elk uiteinde. Daarboven zien we een kleiner figuurtje dat een uilen demon voorstelt met een zweep in de hand. Rechts van de pira mide (rugzijde van de godheid) zien we een kolibri-demon (lange zeer dunne snavel en ge vorkte staart), vervolgens een vosse-demon (hondachtige bek en zwart-witte staart) en daarna een poema- en een jaguar-demon (roofdierbek en resp. zwarte en gevlekte staart). Deze beide laat ste demonen houden in hun lin kerhand (evenals de godheid op de piramide) een speerwerper, waarop eer lange stok ligt, waaromheen een touwtje is ge wonden (zie de schuine streep jes) met aan het ene einde een klosje (even boven het linker einde van de stok). Aan het andere eind van het touwtje Is een balletje bevestigd met veertjes (de pluimbal) juist zichtbaar op het lichaam van de Figuur 1: In 1740 speelden de Amster damse kindertjes reeds volop een spel, dat thans weer mo dern heet. twee demonen, daar waar de staart begint. Met behulp van de speerwer per werd de stok met het er om heen gewonden touwtje met klosje en pluimbal de lucht inge worpen. Het touwtje wikkelde zich los en de pluimbal zweefde als een soort vlieger met aan de staart het klosje naar de grond. U ziet op de afbeelding boven Figuur 4: Pluimbal als onderdeel van de godsdienstige ritus. Figuur 3: Pluimbal, geheel van maisbladeren. de hoofden van de vier demonen rechts, vier van deze pluimballen zweven. Drie ervan hebben zwarte veertjes, het vierde heeft witte veertjes met een zwart uit einde. Ze zien eruit als bloemetjes met nogal grote bloembladen. Het is nief de bedoeling van dit artikeltje om uitvoerig op de betekenis van dit spel der demo nen en godheid in te gaan. Ik wilde u allee' laten kennismaken met hetzelfde spel, maar nu bij geheel andere volken en in an dere tijden, hoewel de pluimbal nog steeds bij de zuidameri kaanse Indianen bekend is. Sport en spel (hardlopen en balspel) bij de Indianen van het oude Mexico (de Azteken o.a.), en het oude Peru, hadden een magische betekenis naast hun functie als „alleen maar spel" en dienden o.a. om de regelmatige gang van de jaargetijden en de loop der hemellichamen op gang te houden. S.N. Zaterdag werd de Ronde van Ril- land-Bath verreden. Het parcours (de kom van het dorp) was prima. Het aantal deelnemers bedroeg 44. Er wer den 50 ronden gereden van 1248 m dus pl.m. 63 km. Tijd 1 uur 45 minuten. Er was grote belangstelling. Het weer as prima, alleen veel wind. Uitslag: 1 M. Boden, Pindorp; 2 Ber- voets, Wouw; 3 I. v. Hoeven, Goes; 4 Veraart. Wouw; 5 P. Jochems, Moer straten; 6 G. Maasdijk, Ossendrecht; 7 M. de Koster, Rilland; 8 de Vrieze, Souburg; 9 Rinsen, Hoogerheide; 10 van Gastel, Roosendaal; 11 Rentmees ter, Ierseke; 12 Vlamings, Ierseke; 13 J, Gideonse, Souburg, Vóór deze ronde werd nog een wed strijd gehouden voor personen bene den 16 jaar (21 km). Hier was het resultaat: 1 R. Hogerland, Kapelle; 2 J. Luteijn, Kruiningen; 3 B. Geense, Goes; 4 D. Koster. Kapelle; 5 C. Tol- hoek, Ierseke; 6 J. Lokerse, Kapelle; 7 G. v.d. Griek Ezn., Rilland. 68-20 „Trek het valhek op!!" schreeuwt Arams bewaker, schor van angst tot de poort wachter, die ontzet uit zijn to renkamer op de kronkelende slangenhoop neerkijkt. Snel voert de man het bevel uit en juist als de eerste slangen de trap naar het schavot opkrui pen betreedt El-Kazzar de bin nenplaats. Zonder de minste aarzeling grijpt de fakir de slangen, die de trap reeds bereikten en legt ze om zijn nek. Dan gebeurt er iets eigenaardigs. El-Kazzar heft de handen ten hemel en be gint op zangerige toon en in 'n vreemde taal te spreken. Luid, galmen de mysterieuze klanken over het slotplein en langzaam, met traag wiegende kop, kron kelt de ene slang na de andere in de richting van de Heer der Slangen Uitgaf Ve Reige minis redact] J. M. I mr- dl Rechtd Westei P- kwl bij nil bereka Dc ochtent en lOOy u-at er »t maal is- Eerj ge repol augusti mogen 1 Boris Amerikaal jaar zogei] gewerkt, gesprek Amerikanl sische spil Het wait gen en vel de en rijll hebben del ros wilde spionnen 21 twee van er een mei! getrouwd :l De permJ gisteren heil fende een I goedgekeurl waarschijnll dense ontwJ Sowjet-UniJ KONING in Madridl bezoek van bezoek dra| karakter. DUIZENDEl dene delen T rala, die g| munisten, lopen, omdl scholen onq stellen. TOT GEHE Paus is ben Nijmegen, tijdens de tentoonstelll TWEE STRJ rikaanse lu<( elkaar in gestort. Beid leven. EEN BEDRI ceert in Rt volge van Doordat tali nuleerd zag zich genood; RUSSISCH zijn op de Voor het u revolutie w komen op i NABIJ DE Libanezen g waren een b den al andei hebben. DOOR HET dorpen in W ziek. Door s: de dood van den voorkor ACHT DEN om het leve van hen voi met hun zei Weersve M.I. tot va; teravond 2 Aanvank 2 matige we; 2 lijke bewo 2 van het elders enk( dagtemper: iets hoger^ Verwach Weerkundi tenwind er uit zuidoos 2 nieuw win S wolkte her 2 gen. Later i vanuit het 2 Nadien we J Vandaag Maan onde Morgen: op 9.56 uur.

de Stem | 1957 | | pagina 6