V erband in NAC-ploeg was dikwijls zoek m V reugde Janus van gezin van der Zande Goedhart vist voor eerste maal Agressiever Amsterdam won verdiend (3-2) KNVB-toto verruimd Eerste verrassingen: vele Dit NOAD was geen partij voor Sparta (0-3) Bloemen, bloemen en nog eens bloemen! half zware shag ZWARTE PANTER IN ACTIE DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 Fortuna-CVAV 1-2 Feijenoord-DOS 4-4 Elinkwijk-ADO 1-4 Enschede-PSV 5-4 Ajax-MW 4-0 VVV-Blauw Wit 2-0 BYV haalde net in draw Niemeijer in moderne plastic-verpakking Extra Samson voordelen; Caritas poolpot naar 60-jarige De Vree 8e, van As 9e in Ronde van Nuth KNVB-toto: eerste omzet 85 mille Nederlandse heren leiden in strijd om Europese bridgetitels Vijfmansploeg naar Ronde van Catalonië Rijvers en Kuys in voorlopig Ned. elftal (K.N.V.B.. beker) NSV-RKFC (2-4) YES-Cluzona 4-1 Steenbergen heeft MOC uitgeschakeld De Groninger ploeg heeft voor de eerste verrassing van dit seizoen ge zorgd, do°r een verdiende zege te behalen op het Geleense Fortuna, dat zonder de Munck aantrad. Toch was de nieuwe doelman der ex-profs niet slecht, maar over het geheel had hij te weinig steun van zijn mede-spe lers. De eerste helft was wel voor de gastheren, die door Appel dan ook volgens de verhouding de leiding na men. Na de hervatting echter was GVAV heer en meester van de situa tie. Door de Groot werd het gelijk en'toen dezelfde speler er kort voor tijd 2-1 van maakte was de strijd ge streden daar Fortuna het toen wel geloofde. Ruim 45.000 toeschouwers vielen van de ene sensatie in de andere, want de strijd was nog maar net be gonnen, of Meerman schiep voor Schouten een kans, die hij gretig be nutte. Dat zit lekker, dachten de Rotterdammers, maar dat zat het nu net met, want het antwoord van DOS was geweldig. Met rasse schreden gingen zij op het Rotterdamse doel af en daar doelman Panman blunder- d- was het voor de schietgrage voe ten van van der Linden, Lammers en Luiten een kleine moeite om tot sco ren te komen. Zij deden dit dan ook door ieder een maal raak te schieten (1-3). Een dikke Feijenoord-neder- laag dus Ook dat niet want 2x ging Meerman er door en dat betekende 3-3 met de rust. Doch na de hervat ting was het Bogers, die snel de Utrechters weer aan een voorsprong hielp. Maar opnieuw had Feijenoord de kracht om terug te komen en op nieuw was het een pass van Meer man, die door Cor van der Gijp werd benut, daardoor de stand op 4-4 bren gend. Elinkwijk heeft het op moeten ne men tegen de nieuwe ere-divisie-ploeg ADO en het is de Utrechters niet be paald prettig bekomen, want met een verdiende 4-1 nederlaag moesten de ex-Zuilenaren het veld ruimen. Door Rijnvis hadden de Hagenaars een 1-0 voorsprong genomen. Het spel werd na rust actiever. Toen was het echter ADO, dat doorzette en via Schuur- mans en Timmer de stand op 0-3 bracht. Marbach de Surinamer, werd even vrijgelaten en dat betekende het verdiende tegenpunt. ADO ging daar na de voorsprong consolideren, maar zag toch nog kans in de laatste fase van de strijd de stand op 1-4 te bren gen, toen Schuurmans een solo af rondde. 25.000 toeschouwers waren in Diek- man bij de grote strijd tussen Ensche. de en PSV. Ze zijn aan hun trek ge komen, wat de doelpunten betrof maar nu niet bepaald wat het spel aanging. Wel namen de Eindhovena- ren een 1-0 voorsprong door Dillen. Maar verder was toen het woord aan Enschede, dat bewees een betere ploeg te hebben. Door Abe en See- mann werd het 2-1 en toen vergaten de Sportclubspelers door te gaan het geen Kruyver dankbaar aanvaardde, door kort voor rust de gelijkmaker te scoren (2-2). Na de hervatting leek PSV een zware nederlaag tegemoet te gaan. Seemann, Jansen en Abe scoorden er lustig op los en met 5-2 stonden de Eindhovenaren achter toen van der Heuvel eindelijk kon tegen- scoren. Kort voor tijd was het Kruy ver, die PSV een redelijker nederlaag bezorgde, door de stand op 5-4 te brengen. Als je een doelpunt maakt, krijgen we een regenjas te verdelen zullen de Ajaxieden wel tegen elkaar gezegd hebben, toen zij het veld ingingen om t- trachten van MW te winnen. Dat was namelijk de voorwaarde van een regenkledingfabriek. Bij elk doelpunt van Ajaxzijde zou een regenjas wor den geschonken aan de vereniging en die moest verdeeld worden. Het wer den er vier en dat cijfer vier zouden wij ook gaarne willen geven aan het vertoonde spel der beide ploegen, want dat was niet groots, eerlijk ge zegd slecht. Met rust was het 1-0 voor Ajax, tegen de verhouding in ge scoord door Schmidt. Maar na de her vatting draaiden de Amsterdammers beter en via den Edel. Van der Kuil en Snoek werd het uiteindelijk 4-0. (Van onze correspondent) In het Olympisch stadion hebben ruim 90.000 toeschouwers een heel matige vertoning aanschouwd. Zowel NAC als Amster dam hebben getoond, dat zij de lange en zware competitie van vorig jaar nog niet geheel te boven zijn. Het voetbal dat men vertoonde, was te mat en te slecht. Vooral de eerste helft was een vlakke strijd, die alleen even opleef de, toen reeds in de eerste tien mi nuten een doelpunt viel en in de laat ste minuten van die eerste helft Tol- meijer de paal beukte. NAC viel wel zeer tegen. Het ging stroef in de ploeg, die reeds in de eerste helft Canjels zag verdwijnen (Vergouwen viel in) en in de tweede helft slechts met vier aanvallers speelde, daar Storimans geblesseerd meehuppelde in de aanval. Neen ver band zat er pertinent niet in deze an ders zo hechte Bredase ploeg. Reeds na 4 minuten keek zij tegen een achterstand aan, toen Klaas Smit een pass van Corbran op de voeten van Vonhoff speelde en deze zuiver inschoot. Halverwege de eerste helft was het bijna gelijk, toen van Helden langs Boskamp gleed, maar Luyten schoot net voorlangs het Amsterdam-doel. In de tweede helft had van den Ho ven geluk, dat een geheide penalty door de arbiter over het hoofd werd gezien, maar toen Visser een schot In een matige wedstrijd is VVV er in geslaagd het pas gepromoveerde Blauw-Wit een 20 nederlaag toe te brengen. De gasten speelden vooral vóór de pauze een betere wedstrijd. Hun ploeg bleek veel homogener te zijn, maar tot geluk van VVV slaagden ze er niet in om doelman Swinkels het nakijken te geven. In de tweede helft nam WV de leiding door een goed doelpunt van Wilkes. Even later kreeg de thuisclub een vrije trap toe gewezen, die door Wilkes op sublieme wijze genomen werd. Hij plaatste de bal naar Aarnseth, die daarna Sleeven in staat stelde te doelpunten. Het optreden van Aarnseth en Cpi- cofski bleef béneden de verwachtin gen. Ze zullen echter wel snel aan het nieuwe milieu gewend zijn. van Lambrechts voor de voeten van Overbeeke stompte, zag Louis deze kans niet over het hoofd en scoorde de gelijkmaker. Een fout van de Nac-doelman Goed hart bracht Klaas Smit in de gele genheid te scoren 2-1. Toen in de 30e min. Tolmeyer Kick in de gele genheid stelde te scoren was het 3-1. Amsterdam dacht dat het er was en ging het kalmer-aan doen, maar het moest terdege opletten, dat na het doelpunt van Luyten de Bredase ploeg niet verder kwam. Dat de gas ten niet verder kwamen, was aan ei gen onkunde te wijten, daar doelman Visser genoeg blunderde om gepas seerd te worden. Het hielp allemaal niets, want NAC bleef nalaten de ge boden kansen te benutten. Door een volkomen falen van links achter Johnson (Suriname) die de overigens ongevaarlijke Jansen to taal ongedekt liet staan, waardoor de ze Hollink al na 3 minuten in staat kon stellen de score voor Rapid JC te openen 0-1, heeft BW met een ge lijkspel 2-2 genoegen moeten nemen. Wèl kon van Beurden in de zevende minuut gelijk maken, door toedoen van de nog immer bruikbare Jan van Roessel en zag v. d. Gaag een doel punt van zijn voet, wegens buitenspel, geannuleerd, maar in de tweede helft kon Jansen na 14 minuten, opnieuw langs Johnson wandelen en toen doel man Saris van dichtbij passeren 1-2. De 12000 toeschouwers werden moe deloos, toen scheidsrechter Aal- brecht om onbegrijpelijke reden op nieuw een doelpunt van v. d. Gaag afkeurde, maar in de 31ste minuut slaagde van Overbeek er toch nog in de gelijkmaker achter doelman Cox te schieten. 2-2. (Advertentie) Handig rollen Heerlijk roken! 1. handige grote ruimte om uit te rollen 2. geen stuktrekken van de tabak 3. de shag droogt niet uit, maar blijft altijd vers en soepel 4 prettig in de zak te drager Het bestuur van de KNVB heeft, mede in verband met recente gerech telijke uitspraken, besloten om (met ingang van komende week) ook ge registreerde ondersteunende leden toe te staan aan de KNVB-toto deel te nemen. In de Caritaspool is gisteren als eerste winnaar van het seizoen de zestigjarige W. Fluit uit Bennekom (Gelderland), te voorschijn gekomen. Hij raadde elf van de twaalf wedstrij den goed en won 1500. De ronde van Nuth, een wegwed strijd over 135 km voor profs, is ge wonnen door van den Borgh in 3 uur 11 min 40 sec. De uitslag luidt: 1 van den Borgh (Koningsbosch) 3 uur 11 min 40 sec; 2 Frans Mahn op 37 sec.; 3 Piet Haan iNieuwenhagen); 4 Brinkmann (Duits land); 5 Pauw (Utrecht); 6 van den Borst (Elten)7 Bergmans (Eindho ven); 8 de Vree (Breda); 9 van As (Roosendaal); 10 Keulers (Geleen). In het Olympisch Stadion te Am sterdam werd Amsterdam N-A C gespeeld, door Amsterdam met 3-2 gewonnen. De foto geeft een beeld van het eerste doelpunt voor Am sterdam, door Vonhoff gemaakt. De eerste KNVB-toto van dit sei zoen heeft, biykens ons officieel ver strekte gegevens, een omzet gehad van vijfentachtigduizend gulden. Er zijn diverse meldingen binnen gekomen, o.a. uit Breda, Tilburg, Roo sendaal van tien punten (op een to taal van twaalf wedstrijden). Morgen, te middernacht, wordt de uitslag definitief. Op de eerste competitiedag, die wat de weersomstandigheden betreft uitstekend mocht heten, zijn de voetbalstadions lang niet uitverkocht geweest, met uit zondering van die van Feyenoord en Sportclub Enschede. Het toeval heeft gewild, dat praktisch alleen daar van goed voetbal te genieten is geweest. Voor de rest is er van kwaliteitsspel, wat men in de ere-divisie toch wel verwachten mag, weinig of niets te ontdekken geweest Verrassingen waren erzoals wil voorzagen, intussen genoeg NAr Zt men de beste winstklnseTbij Amste? dam mee had durven geven V daar met de oneven goal (3-2) andere „uit de hand" gevallen Zt moeting is Fortuna—GVAV. Daar sleepten zowaar de Groningers de eerste kostbar» punten weg (l2) Weinigen zullen verder hebben ee- meend, dat Enschede er in zou slagen SV een nederlaag te bezorgen (54) en mm of meer opzienbarend is de 1-4 v -t V^n nieuweling" ADO bij Elink weten te1 hAja/ MVV onder zou maar mlt 4°_^en verondersteld, raari A A VVV wist neties nieuw?'ta i® aT\der-e- Amsterdamse cn klopte de ?PwIV1Slel Blauw Wit en Ratria zebras met 2—0. BW deeld (9 91 hebben de punten ge- temauwërnn ^eyenoord kon zich DOS (4—4) Cn °d _vatl het lijf houden l en een zeer gevoelige neder laag (0—3) kreeg NO AD op eigen grond van Sparta te incasseren. Zó was het begin. Het houdt de nodige beloften zondag. Ajax Sparta ADO VVV GVAV Amsterdam Spel. Enschede BW Rapid JC DOS Feyenoord PSV voor aanstaande 1 1 0 1 1 0 1 1 0 1 1 0 1 1 0 1 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 1 0 1 NAC Fort Fortuna '54 Blauw Wit Elinkwijk NO AD MVV 4—0 3—0 4—1 2—0 2—1 3—2 5—4 2—2 2—2 (Van onze sportredacteur) Het veelbesproken Noad heeft zijn aanhang diep teleurgesteld. Reeds ge ruime tfjd vóór slot verlieten zeer V* j. r*^>ur£enaren en anderen het stadion, dat ongeveer 6000 toeschou wers bevatte. Erg weinig voor een ere-divisiemateh in een stad van de ze omvang. Men zou kunnen zeggen, dat het bparta méé gezeten heeft, want doel man Huijsnian gaf de Rotterdam mers, met stoere Rinus Terlouw nog altijd op de spilplaats, zó maar twee doelpunten cadeau De 3-0 zege der bezoekers was desondanks niet geflat teerd, want hoewel niet in blakende conditie, speelden zij toch beduidend beter dan Noad, dat Rombaut als vervanger voor Walhout op de mid- halfplaats had. De Tilburgse achterhoede en mid denlinie, met ex-Feijenoorder Schuijer als uitblinker op de rechtshalfplaats, maakte vele fouten. Dat wil zeggen dat zij meestal in snelheid te kort schoten bij de Sparta-voorhoede die levendige, snelle cn aalgladde com binaties opzette. Oók in de tweede helft, toen zij tegen de straffe wind op moest tornen. De Tilburgse aan val schoot bij haar vergeleken in hoge mate tekort. Slechts sporadisch kwam hij tot een behoorlijke combi natie (een fraaie zag men er niet één) en als het op schieten aankwam, brachten zij er totaal niets van te recht. Zodoende is het een zeer eenzijdige wedstrijd geworden, waaruit Sparta zegevierend, zij het ietwat fortuinlijk, tevoorschijn is gekomen. In de elfde minuut opende linksbui ten Zaal (die alle drie goals voor zijn rekening zou nemen) de score. Een van rechts in het Noad-doelgebied ge geven bal belandde bij Tinus Bosse- laar, die hem even stil legde en toen naar Zaal lanceerde. Keeper Huijs- man, in het uitzicht belemmerd, was met een vrij simpel schot, op knie hoogte, meteen geslagen (0-1). Spar ta speelde zelfverzekerd verder en drong de thuisclub tot op eigen helft terug. Het duurde tot in de 18e minuut vooraleer Noad zich uit de druk had losgewerkt. Rechtsbinnen Kentie be sloot de goede aanval met een fel schot, dat keeper Beijer echter met verve onschadelijk maakte. Een poos waren Je partijen nu aan elkaar ge waagd en Noad had met wat meer (Van onze verslaggever) Janus van de Zande is weer in zijn gezin teruggekeerd. Gister- I middag om 1 uur stapte hij, na een verblijf van 13 maanden in de Klokkenberg, zijn nieuwe woning aan de Laurents Rampartstraat te t Halsteren binnen. Grote vreugde. De vreugde ioas vooral groot "bij zijn zoontje Mario, die vlot vertelde, dat papa altijd hard liep. En zo ver! Mevr. v. d. - Zande kon het geluk van de terugkeer van haar echtgenoot nauwe- lijks op. Het heeft ook zo lang geduurd. Nu is de langeafstandloper v. d. Zande weer thuis. Hij maakt het uitstekend en ziet er dan ook zeer j goed uit. doorzettingsvermogen nu de partijen wei op gelijke voet kunnen brengen. Zij kon dat echter niet opbrengen. Vijf minuten voor de thee blunderde doelman Huijsman. Hij liet eon inge schoten bal" uit de handen vallen en Zaal was er als de kippen bij om de kans te benutten. Een tweede zacht eitje (0-2). Drie minuten later kon dezelfde van een nieuwe grote flater van Noad's keeper de voorsprong op 0-3 brengen. Na de rust was de spelkwaliteit nog eens stukken lager geworden. Sparta geloofde het wel en zelfs on der die omstandigheden kon Noad de kracht niet opbrengen om de eer te redden. Nee, het was allemaal erg teleur stellend, wat de toeschouwers in Til burg deze middag, bij de start van koning voetbal voorgeschoteld hebben gekregen. In de vijfde ronde van het tornooi om het Europese, bridgekampioen- schap voor dames, versloeg België Finland met 68 tegen 42 matchpunten. Duitsland versloeg Oostenrijk met 52 tagen 42 matchpunten, Ierland ver sloeg Nederland met 71 tegen 27 matchpunten, Noorwegen versloeg Zweden met 51 tegen 41 matchpunten, Denemarken versloeg Zwitserland met 69 tegen 25 matchpunten en Frankrijk verloor van Engeland met 38 tegen 52 matchpunten. Na de vijfde ronde hebben Engeland Ierland en Denemarken de leiding Daarna volgen Belgie en Noorwegen met 6 winstpunten uit 10 wedstrijden, Finland, Oostenrijk, Zwitserland, Ne derland en Duitsland met elk 4 winstpunten uit 10 wedstrijden en Zweden en Frankrijk met elk 2 winst punten en 10 wedstrijden. Na de zevende ronde heeft in het tornooi voor de heren Nederland de leiding met 13 winstpunten uit 7 wed strijden. Italië volgt op de tweede plaats met 12 winstpunten uit 6 wed strijden en Oostenrijk en Frankrijk delen de derde plaats met 12 winst punten uit 7 wedstrijden. Janus v. d. Zande praat niet lang over de tijd dat hij moest rusten. Met hart en ziel is hij nog bij de sport. Een zeer grote liefde moet deze atleet toch wel hebben voor zijn sport. ,,Ik zit gewoon te springen om weer aan de wedstrijdsport deel te kunnen ne men", zegt Janus. Maar eerst moet ik nog enkele maanden rusten. Zeer voorzichtig zal ik te werk gaan. Maar als het enigszins kan, gaan de loop schoentjes weer aan. Janus denkt er nog niet aan om deel te nemen in het internationale veld. Dit zal wel erg moeilijk te bereiken zijn. Maar wel wil ik proberen om in Nederland se wedstrijden uit te komen. Of ik mijn conditie van enkele jaren gele den terug zal kunnen vinden, hangt van veel factoren af. Maar proberen zal deze Halsterse atleet het zeer ze ker. Kon niet beter Over de verzorging in de Klokken berg was Janus v. d. Zande uitste kend te spreken. Dit kon niet beter, zei hij. En over de belangstelling, die hij van alle kanten heeft ondervon den tijdens zijn verblijf in het zieken huis had Janus niets dan lof. Neen. zei Janus, ik was niet uit het hart, al Mas ik dan niet meer in het oog. Mijn sportvrienden schreven veel. En dan de geldelijke steun die my werd geboden. Daar ben ik toch wel heel erg dankbaar voor. De huiskamer van het gezin v. d. Zande was zeer smaakvol versierd. Aan de wand was met grote letters aangebracht Welkom Thuis". De kleine Mario las het gretig. Zeer ve le bloemstukken sierden de kamer. Het waren de stille getuigen van de vriendschap, die Janus v. d. Zande nu zeer zeker rond zich weet. Vijf Nederlandse wielrenners zul len deelnemen aan de Ronde van Catalonië, die van 1 tot 8 september a.s. wordt gehouden. Het zijn Wout Wagtmans, Daan de Groot, Leo van der Pluym, Michel Stolker en Bram van Sluys. Zij vertrekken donderdag a.s. per vliegtuig naar Barcelona. Ploegleider is Kees Pellenaars. Hij wordt vergezeld door Gerard Peters die als assistentploegleider zal fun geren. Te Rotterdam werd Feyenoord- D.O.S. gespeeld, die in gelijkspel 4-4 eindigde. Beeld van een duel tussen de middenvoor van Feyen oord Meerman en doelverdediger De Munck, Ongelooflijk fijn weer thuis te zijn. Dat leest men af van het gezicht van Janus van der Zandedie zijn kleine Mario helpt bij het tonen van papa's grootste trofee. Mevrouw v. d. Zande deelt natuurlijk volop in de vreugde. (•••••••••••••••••••••••••••••••••••••A Het voorlopige Nederlandse elftal, dat woensdag 28 augustus te Gronin gen tegen een selectieploeg van Ne- dersaksen zal spelen, zal eerst kort voor de wedstrijd worden samen gesteld uit de volgende 15 spelers: de Munck (DOS), Pieters Graafland (Ajax*), van der Hart (Fortuna '54), Kuys (NAC), Wiersma (PSV), Klaas- sens (VVV), Kruiver (PSV), Noter- mans (Fortuna '54), Carlier (Fortuna '54), van der Kuil (Ajax), Lenstra (SC Enschede), van der Linden (DOS), van Melis (Rapid JC), Rijvers (Feijen oord) en Wilkes (WV), Het ligt in de bedoeling, door ver vangingen van spelers tijdens de wed strijd enkele proefnemingen te doerv De ontmoeting zal worden geleid door Klaas Schipper uit Groningen. In deze bekerwedstrijd gingen beide partijen voor rust gelijk op, waarbij de gasten met 32 de leiding wisten te behouden. Na de thee was er een veldmeerderheid van NSV, doch er werd slecht geschoten. RKFC wist nog wél een voltreffer te plaatsen. In de tweede ronde van de KNVB- beker heeft VES met 41 van Clu- zona (Wouw) gewonnen. Het weer heeft in deze wedstrijd het spel danig beïnvloed. Met de rust was de stand 2—1. Na de thee wist VES haar over wicht nog uit te drukken met een tweetal doelpunten. De voetbal kan vreemd rollen. Dat hebben de toeschouwers bij de beker wedstrijd MOCSteenbergen gezien. Niemand had vóór de strijd Steen- borgen kans gegeven om van de eer ste klasser MOC te winnen. Tot eer van de gasten mag gezegd zijn, dat zij een uitstekende prestatie hebben ge leverd, door MOC een 2—3 nederlaag toe te brengen. Hierdoor is MOC voor verder bekeren uitgeschakeld. Steen bergen gaat met goede moed verder. De Rijk nam voor MOC na zeven minuten de leiding, maar kort daarna maakte Jonkers voor Steenbergen ge lijk. Heshof, van de gasten, wist Steen bergen zelfs de leiding te bezorgen, die echter door Hoeks kort voor de rust werd weggevaagd. Steenbergen was hierdoor in het geheel niet ontmoe digd. Fel streden de vierde klassers ver der. Het was Jonkers, die in de 25ste minuut Steenbergen opnieuw de lei ding bezorgde. En daar is het bn ge bleven. Wat MOG ook probeerde.

de Stem | 1957 | | pagina 5