Wereld-KAJ: grootse demonstratie in Rome Oogst droog ondanks regen anning rond Damascus Tragische ongelukken met dodelijke afloop De Rode Bonaparte in ere hersteld van Rusland Treedt Kadar spoedig af Italiaanse visser ving valk HONDERDJARIGE VOETBALLER Waarschijnlijk post duurder Gesprek Tito- Gomulka VOOR DE DERTIENDE MAAL )SSING DAGBLAD VOOR ZEELAND Gij zijt jongarbeider en katholiek Als lekenapostelen huis nu naar Minder wind Geheim EHBO- pleisteractie Door brand gezin van elf personen dakloos illlllIIIIIIIHl Mr. dr. C. van Haren directeur K.N.P. President Benes maakte fout De jeugd teert Toechatsjewski 11 6 re variatiel tot de strijdvaardigheid" van Kroestjev aan oorde ook een op- afhankelijkheid" te rganisatoren daar- it van fel-gekleur- Is ook de Chinezen Het resultaat was van bewoners van voor bejaarden o.a. iet kinderballonne- eretribunes. J van de arbeiders- itners. de lopnsve r- - j, n vastgekoppeld ,'ij dien op berekend te kunnen worden Je deskundigen nu ing meer behoeven .groenten- en fruit- ndigheid en iets kan men de arbei- :r leveren, waaruit de kosten van- le lt zijn gestegen of iten zijn gestegen, rhoging van twee zal uitblijven, ter- kosten van levens- nlijk duurder zijn niet aan twijfel on- imer zal straks de hap vragen. r"< i'y grote bijl, 42 zang- S gebogen; 48 nako- Intkenning; 51 in het .53 muziekdrama; 54 n; 55 Nederlands tuk; 57 ik (Lat.); 60 1 van een schip; 64 L van de Bijbel (afk.) 1 partij, 4 sap, 6 S.A., 12 ik, 14 al, lont, 21 je, 22 rad, aar, 27 An, 29 Ee, ano, 35 enig, 37 dor, ira, 42 top, 45 dins- les, 53 gard, 56 l.k., na, 62 KRO, 64 o.t., km, 70 elan, 2 Loes, 77 A.P., 78 ou, 80 ster. paars, 2 R.R., 3 Til, t, 8 el, 9 Apert, 11 ia, 18 Ad, 20 na, 21 ia, 28 N.N., 30 Eva. K.O., 34 om, 35 eg, nis, 41 aan, 43 os, net, 47 dra, 48 g.g-, 52 e.k., 54 a.m., 55 drop, 61 kader, 63 oe, 68 e.d., 70 Est, S.O.S., 75 in, 79 ut. 87e JAARGANG No. 22538 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, nu\ dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post f 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbesteU.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numnv 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 i per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse EUanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZFN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. O. Gij zijt jonggij zijt arbeider, gij zijt katholiek. Dit naren de drie delen van de pauselijke toespraak tot de internationale K.A.J. Een imponerende rede. Een mach tige demonstratie van jonge katholieken, door een vurig geloof bezield, die de H. Vader tijdens zijn rede, die in het Frans iverd uitgesproken, herhaaldelijk met Inide toejui chingen onderbraken. Tot slotéén daverende ovatie voor de Paus, die zijn rede besloot met in het kort in verschillende talen als Italiaans, Frans, Duits, Engels, Spaans, Portugees en Ne derlands aan te kondigen, dat hij de zegen zou geven. Het teas de grootste demonstratie, die Rome in jaren heeft gezien op- De uitdrukkelijke pauselijke dracht aan 30.000 Kajotters en Ka- jotsters uit 84 landen op het St.- Pietersplein om als lekenapostelen naar huis terug te keren was het on betwiste hoogtepunt van de manifes tatie van trouw en hulde, die de in ternationale KAJ zondag in de late namiddag aan de H. Vader bracht. De pausrede was tevens het onver getelijke sluitstuk van een massa-spel ,,De Obelisk" genoemd. Dit spel was een uitbeelding in zang en dans van het dagelijks be staan van de Christelijke arbeiders jeugd. De zondag der internationale KAJ begon met een pontificale H. Mis opgedragen in de St.-Pieter door kardinaal Tisserant, deken van het H. College van kardinalen. Tegen vier uur in de namiddag zou het grote spel op het St.-Pietersplein be ginnen, doch het werd iets later. Het plein was stampvol, niet alleen met Kajotters maar ook met talrijke be langstellenden die zich een plaats hadden weten te veroveren onder de colonnade. Onder de hoge gasten be vonden zich de Currie-kardinalen uit ae kardinalen Barros, Camara uit Rio de Janeiro en kardinaal Lienart uit Lille. Aankomst H. Vader Tegen 5 uur arriveerde onder luide toejuichingen de H. Vader die door Kajotters tussen de menigte door werd gedragen naar de Kroon, die op het bordes van de St.-Pieter stond opgesteld. Toen het spel ge- eindijd was, begroette de H. Vader monseigneur J. Cardijn, stichter en president der internationale KAJ. Deze stelde de voorzitters en voorzitsters der nationale orga nisaties voor aan de H. Vader, die zich niet om tijd kon bekom meren: hij sprak met elk afzon derlijk. Onder hen bevonden zich ook mej. Bep Heijstee van de vrouwelijke katholieke arbeiders jeugd en G. van Bakel van de Nederlandse KAJ. Talrijke geschenken werden de H. Vader aangeboden voornamelijk bestemd voor de eredienst, zoals mis gewaden en een gouden kelk waarop de emblemen van de KAJ. Ruim een kwartier te laat begon de H. Vader zijn rede. mens het gehele Episcopaat te willen getuigen van zijn blijde instemming en zijn algehele goedkeuring van het vierjarenplan der KAJ. „Rome", zo ging hij verder, ,,is als een stad met twee gezichten, een werelds en gewijd gezicht, de stad bij uitstek om zich van de zwaarte en heerlijkheid van uw taak bewust te worden." Tijdens de avonduren verzamelden tienduizenden Kajotters zich in de ker ken van Rome voor een avondwake, een boetetocht door de oude straten rond de Palatijnse heuvels, en het bidden van een kruisweg in het Col- loseum. Hieraan namen vier kardi nalen 54 bisschoppen en prelaten deel een machtige demonstratie, zelfs voor Rome. Tienduizenden Romeinen en toeristen schaarden zich langs de wegen toen de Kajotters en Kajotsters zich van de 18 kerken door de don kere straten naar het Colloseum be gaven. De kijkers zongen en baden tenslotte even vurig als het legioen der dertigduizend. Afgevaardigden uit dertien landen droegen kruisen, 14 bestemd voor dc staties, een voor de landen die de KAJ nog niet kennen en een voor Hongarije. De staties werden in verschillende talen voorge lezen. Het slotgebed werd in het Ne derlands gesproken door mgr. Car dijn. Na afloop van deze samenkomst, begaven de deelnemers zich in stilte naar hun logementen: het verkeer in Romes binnenstad was op verschil lende plaatsen gestremd...! Pauselijke rede DE PERMANENTE RAAD van de NAVO komt vandaag in speciale zit ting te Parijs bijeen om te beslissen over de definitieve vorm van het Westelijk voorstel betreffende een eer ste ontwapeningsfase. IN DE GANGES zijn zeventig men sen verdronken, doordat de boot, waarop zij zich bevonden, 300 km ten zuidwesten van Calcutta omsloeg. MGR. RONALS KNOX, wiens Bijbel vertaling in de Engels sprekende we reld beroemd is geworden, is zaterdag te Melis (Engeland) op 69-jarige leef tijd overleden. MAROKKO zal binnenkort lid van de Arabische Liga worden. Op het ogen blik telt de Liga negen leden, Marok ko wordt het tiende lid. IN RANGOON zijn vijftien commu nisten gearresteerd op beschuldiging van hoogverraad. IN DE GEVANGENIS van Bardo (Tunesië) zijn vijf terdoodveroordeel- den terechtgesteld. IN DOUAI, tussen Amiens en Rijssel, z:jn een textiel- en een kartonfabriek afgebrand. De schade is vijftig mil joen frank. EEN BROMFIETSER uit Culemborg is op de onbewaakte overweg tussen Beesd en Geldermalsen door een trein gegrepen en op slag gedood. komt vrijdag per KLM-toestel een grote zending Salk- v, 9.c}n binnen, bestemd voor de be strijding van de kinderverlamming. Pater H. Matia- Maastricht heeft gisteren aldaar zijn eerste H. Mis opgedra- Weersverwachting van het K.N. J MI. tot vanavond, opgemaakt gis- i teravond 23.15 uur: Bu«g en koud weer. Aanvanke- 5 lijk nog krachtige, geleidelijk ver- i der afnemende wind tussen west en noordwest. wY„e™in? .van h«' Belgisch Weerkundig Instituut: sterke tot sterke westen- »t „Maar bewolkt, afgewisseld zelfs m Neerslagvlagen, zond.?' 4 ?mveders. Temperatuur i J zonder grote verandering l Maan eT onder 19-41 uur. i i Ma?n ouder 19.41 uur. 5 on or,!en: zon Op 5.43 uur. Maan J op <5.66 uur. ,,Gij zijt jong, Kajotters, bekleed I met het kleed der onschuld, der hei- ligmakende genade, die uw fierheid en kracht is, en gij staat tegenover j een wereld, die de heilige werkelijk heden vergeet of veracht", aldus be gon de H. Vader. „Omdat jullie Ka tholieken zijn, sta je veel sterker dan anderen. Want jullie hebt de onfeil bare verzekering uiteindelijk te tri omferen." De paus zei, dat de wereld van vandaag „verschrikkelijke obstakels" legt op de weg van het natuurlijke optifhisme van de jongeren." Onder het voorwendsel, dat de natuurlijke hulpbronnen van de wereld niet vol doende zijn om een groeiende men selijke bevolking te voeden, doet men zelis aanvallen op de waardigheid van huwelijk en gezin. „En hoe trach ten jullie dit kwaad te bestrijden? Jullie organisatie bevestigt met al het vuur van de jeugd haar geloof in de geestelijke rijkdommen van het mensdom, in zijn aardse en bovenna tuurlijke roeping, en zet zichzelf in om die roeping tot vervuiling te bren gen." De H. Vader besloot: „Gaat moe dig verder, dierbare Kajotters en Ka jotsters. Zoals in het verleden, reke nen wij ook heden op u en verwach ten van u grote dingen." Nederlandse dag Deze zondag sloot logisch aan op de Nederlandse dag te Rome die za terdag in de Gesukerk werd ingezet en waar mgr. B. J. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht het H. Misoffer opdroeg, waarbij de beide aalmoeze niers Jansen uit het bisdom Den Bosch, Kimmel lilt Breda en hoofd aalmoezenier Huijboom assisteerden. Gisterenmiddag heeft mgr. Al frink in het Angelicum een rede ge houden, waarbij mgr. van Lierde sa- crista van Zijne Heiligheid de Paus aanwezig was. Mgr. Alfrink zei na- Het geheim van de Pleisteractie van de Katholieke EHBO-actie is gis teren ontsluierd. De gebruiksaanwijzing is de vol gende: Trek aan het rode strikje het zakje van de pleister open, neem de pleis ter er uit, beur voorzichtig dan de beide witte beschermende reepjes op. Wanneer U dan het gele kussentje ziet, hebt U geen prijs. Steek dan de pleister weer in het zakje en bewaar hem zorgvuldig voor het ogenblik waarop U deze kunt gebruiken voor een verwonding. Kunt U echter het gele kussentje nog niet zien. maar komt U weer afdekmateriaal tegen, let dan op. Verwijder het afdekmate riaal, maak voorzichtig het gele kus sentje ook los. Dit gele kussentje nu is het geheim. U vindt erin een op dracht, d.w.z. een telefoonnummer. Belt u dit nummer, dan hoort U welke prijs u gewonnen hebt. Het kengetal is K 1800. Uit de Zeeuwse contreien meldden zich gisteren (nog) geen winnaars, uit Brabant kwamen twee meldingen binnen: wed. van Nispen, Lange Noordstraat 68 en Arie de Gast, Mo lenstraat 26, beiden uit Zevenbergen en ieder een prijs van honderd gul den. Zondagmorgen is aan de Jacomina- straat te Rotterdam een woning, be woond door het gezin van J. B. van Dongen, bestaande uit man. vrouw en negen kinderen, in vlammen opge gaan. Ten departemente wordt ernstig overwogen de port voor briefkaarten te verhogen van zeven tot acht cent en de port voor brieven van tien tot twaalf cent. Ook wordt het niet uitgesloten ge acht, dat de telefoontarieven omhoog zullen gaan. Als datum van ingang wordt alge meen november genoemd, hoewel het betreffende departement weigert ook maar enig commentaar op deze be richten te geven. De 99-jarige heer C. Rijsdijk, die a.sdonderdag 100 jaar wordt heeft gisteren de aftrap verricht van een voetbalwedstrijd ten behoeve van de reis van ouden van dagen tussen een versterkt B.B.A-elftal te Oud- Gastel en VOSO uit Antwerpen. Monter en fier stapte de krasse oude heer uit de auto van wethou der Vrolijk over banken en afras tering en begaf zich rechtop zonder stok of bril naar het middenveld, In beginsel is overeenstemming be reikt over een gesprek tussen Wladys- law Gomulka, leider van de commu nistische partij in Polen en president Tito van Zuid-Sla vië, zo wordt van wel ingelichte zijde in Warschau verno men. Er is geen datum voor deze ontmoe ting vastgesteld, maar het wordt waar schijnlijk geacht, dat zij begin okto ber in Zuid-Slavië zal plaatshebben. (Advertentie) WAZETFABRIEKEN TC ZEVENBER&EM Terwijl Henderson, de deskundige van "net Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken inzake kwesties van het Midden-Oosten te Stamboel overleg pleegt met Turkse autoritei- waar hij van de rayonchef van de B.B.A., de heer v. d. Berg, een prachtige bloemruiker in ontvangst kon nemenDe Gastelse fanfare en de drumband luisterden de wed strijd op. Jammer was de belang stelling vanwege het slechte weer niet bijzonder groot. Op de terug tocht beloofde de heer Rijsdijk het volgend jaar voor hetzelfde doel van de partij te kunnen zijn. Roemenië heeft de dertiende verjaardag van zijn bevrijding met fors vertoon van wapenen gevierd. Deze foto laat zien hoe een drei gende groep Russische T-34 tanks voorbij de eretribune in de Stalin- allee van Boekarest dreunde. Na de militaire parade defileerden dui zenden arbeiders langs de autori teiten op de eretribune. De algemene vergadering van aan- d elhouders van het Katholiek Ne derlands Persbureau heeft tot direc teur van het K.N.P. benoemd Mr. Dr. C. Ch. A. van Haren te Wassenaar. Hij zal zijn functie op 1 september a.s. aanvaarden, op welke datum de heer E. J. M. Stumpel als waarne mend directeur aftreedt. ten over de ontwikkeling in Syrië ei» de rest van het Midden-Oosten, wordt in de Syrische hoofdstad Damascus naarstig gewerkt aan de tekst van een klacht bij de Veiligheidsraad tegen de Ver. Staten. Wat Amerika gedaan heeft, wordt door Syrië volgens gebruikelijk re cept „inmenging in de binnenland se aangelegenheden van Syrië" ge noemd. President Koewatli van Syrië heeft te Alexandrië vertoefd „voor een medische behandeling" vol gens de officiële mededeling. Maar nauwelijks in Damascus terugge keerd, verklaarde Koewatli, dat Syrië en Egypte elke druk zouden weerstaan. Beide landen zijn het eens geworden oVer een „federale unie". Verdere besprekingen zijn het week end te Stamboel nog gevoerd tussen koning Hoessein van Jordanië, koning Feisal en de Turkse president Cecal Bayar. Koning Saoed heeft inmiddels uitnodigingen gestuurd aan Nasser en Koewatli. Deze drukte op het diplomatieke front is kenmerkend voor de span ning, die in Syrië heerst en die zich uit in beschuldigingen aan Israël. „Het Zionisme is schuld voor de spanningen in het Midden-Oosten". Diverse Jordaniërs zijn gearresteerd op beschuldigingen van spionage. En intussen gaat de Russische infiltratie in Syrië steeds verder Het grillige en regenachtige weer van de laatste weken heeft de boeren in Duitsland ertoe gebracht de op het land aan hokken staan de schoven met geïmpregneerd pa pier af te dekken. Deze foto geeft een wonderlijk beeld van de op het binnenhalen wachtende haver oogst op een akker bij de Duitse stad Limburg. Een idee ter bestu dering en navolging? Volgens berichten uit betrouwbare bron in Boedapest heeft premier Ja nos Kadar tijdens zijn jongste be spreking met de Russische partijse cretaris Kroestjef te Moskou opdracht gekregen om zijn minister-president schap op te geven teneinde zich uit sluitend aan zijn werk van eerste se cretaris van de Hongaarse commu nistische partij te kunnen wijden. Dit is meegedeeld door de „Wiener Zeitung". Volgens het blad wordt Ferene Muennich, die nu vice-premier is, ge noemd als toekomstige premier. De „New York Times", die ook melding maakt van de geruchten, noemt Muennich „een Stalinist, die tijdens de Hongaarse opstand nooit in zijn trouw aan Moskou heeft gewan keld". Het blad voegt er aan toe: ,,Een verandering aan de top van de Hongaarse regering kan wellicht ten doel hebben, de illusie te wekken dat er in Boedapest een liberalisatiepro ces aan de gang is, zulks met het oog op de komende behandeling van het rapport over Hongarije in de V.N." Ieder weekend vraagt het verkeer zijn tol. Die trieste balans kind overreden, bromfiets onder auto, enz. enz. is zo vanzelfsprekend, dat men achteloos de regels daaraan ge wijd, overslaat. Het is geen nieuws meer.... De droeve balans van het verkeer wordt dit keer overtroffen door een serie tragische ongevallen van ande re aard, alle met dodelijke afloop. Gestikt Zo had te Giethoorn het bezoek aan een volksfeest in de buurt schap Dwarsgracht voor de land bouwer J. Scholten en zijn vrouw een droevige afloop, toen zij voor Volgens een te Parijs ontvangen exemplaar van het Russische blad „Komsomolskaja Prawda" is het getuigenis van de in 1937 terechtgestelde maarschalk Toechatsjewski over de onderdrukking van de opstand te Kroonstad bij Le ningrad in 1921 opgenomen in het boek „De wapenfeiten van het Rode Leger in de jaren 1918-1921", een uitgave van het ministerie van defensie. Te Parijs is men van oordeel, dat opneming van dit ge tuigenis in een officieel geschiedkundig werk eerherstel in houdt van maarschalk Toechatsjewski. Reeds sedert het twintigste partij congres hebben geruchten de ronde gedaan over het voornemen tot eer herstel, maar thans is voor de eer ste maal de naam van de maarschalk veer in het openbaar genoemd. Maarschalk Michail Toechats jewski, bijgenaamd de „Rode Bo naparte", is in mei 193 7 terecht- dat het Russische leger van veel gesteld na een geheim proces, bekwame officieren heeft be roofd. Volgens gegevens uit Duitse en Tsjechoslowaakse bronnen is de maarschalk het slachtoffer geworden van een intrige van de Duitse ge heime dienst met onnedoelde mede werking van de toenmalige Tsjecho slowaakse president, Benes. President Benes waren gegevens ter hand gesteld over een samen zwering tegen Stalin en tot vesti ging van een militaire dictatuur. Maarschalk Toechatsjewski, chef van de generale staf en onderminis ter van defensie, zou de ieidervan de samenzwering zijn en contact hebben opgenomen met Duitsland. De gegevens die door Benes aan Stalin werden gezonden, zijn, naar later zou zijn gebleken, opgesteld door Duitse officieren om Toechat sjewski, die anti-Duits was, te doen vallen. Ook de namen van andere Sow- jetieiders uit de dagen van de bur geroorlog worden genoemd. Een Russische recensent verklaart dat „in het bijzonder de Russische jeugd vol ledig op de hoogte moet worden ge bracht van alle heroïsche daden, die volbracht zijn voor de glorie van het Sowjetrussische vaderland". In genoemd boek worden ook de wapenfeiten vermeld van een divi sie onder bevel van V. K. Poetna, die vroeger Russisch militair atta ché in Londen is geweest, een van de zeven vooraanstaande Russische generaals, die tegelijk met Toechat- jewski zijn terechtgesteld. hun 4-jarig zoontje een opblaas- ballonnetje gekocht hadden. Het kind stak het ballonnetje in de mond, kreeg het in de keel en stikte. Tevergeefs is getracht door zuurstoftoediening de levens geesten bij de kleine weder op te wekken. Te Rotterdam is de 74-jarige wedu we J. H. Willigenburg-Masson om het leven gekomen, vermoedelijk tenge volge van verstikking. Een huisge noot had voor haar inkopen gedaan, o.m. vlees, en haar deze gebracht. Na enige tijd hoorde de man de we duwe hoesten en daar hij onraad ver moedde, ging hij eens kijken. Tot zijn ontsteltenis trof hij de vrouw dood aan. De politiearts, die direct gewaarschuwd werd. vermoedt, dat de vrouw in een stukje vlees is ge stikt. Gevallen In een woning te Groningen is de 82-jarige J. S. de Hondt uit Arn hem, toen het touw brak, waar mee de buitendeur werd openge trokken en dat hij vasthield, van de trap gevallen en zwaar gewond- Hij werd door de G.G.D. naar het Academisch ziekenhuis gebracht, waar hij kort nadien is overleden- De 7-jarige Elisabeth van de Craats te Voorthuizen is van de bovenver dieping van haar ouderlijke woning uit het raam gevallen. Ernstig ge wond werd zij naar het ziekenhui* overgebracht, waar zij is is overle den. Het meisje zou gisteren haar achtste verjaardag vieren. Bliksem Tijdens een kort onweer is de 50- jarige landbouwer H. Elting te Stuif zand (gem. Ruinen), door de bliksem getroffen en op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Giulio de Pao li heeft zater dag, toen hij aan de oever van de Adige (noord Italië) stond te vissen, een valk gevangen. Toen hij zijn dobber met een boog in de rivier wilde slaan, slokte de valk in een snelle duikvlucht het aas met de vis haak op. De visser werd door de vogel in het water getrok ken, waar hij bijna verdronk, doordat hij in de lijn verward raakte. Na een verwoede strijd wist hij tenslotte echter de roofvogel te doden

de Stem | 1957 | | pagina 1