Gevolgen doen bestedingsbeperking zich reeds voelen VELEN VLOGEN OP ST. DENIS Bedrijfsleven aan het woord A.N.W.B.: Zuid-Korea loodzwaar blok aan benen van Verenigde Naties KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Niet alleen wegenbouw, woningbouw ook bedreigd Wegenbouwer Fabrikant I Noodlottig Communistisch complot Reacties Ontslagen Woningellende Gesmeten met geld Kleintjes eerst Pendelen In de put Dikken Brume's Qdi Kindje van zeven maanden gestikt In Singapore VAN MIERLO en ZOON u. Gouden juKileum in de KlokkenKerg Van 19 t.m. 23 augustus 1957 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 Bestedingsbeperking is een mooi woord voor bezuiniging o f aanpassing. Het is nodig, om te bezuinigen, wanneer verdiensten teruglopen, of. zoals in het geval, waarin ons lind ver keert, wanneer men een tijdlang de tering buiten verhouding tot de nering heeft laten oplopen. Talrijk zijn. sinds de invoering van de bestedingsbeperking de artikelen in dag bladen en periodieken geweest, die de noodza kelijke bezuiniging tot onderwerp hebben ge had, veel talrijker zeker ook de commentaren die in het normale huishoudelijke leven, in het bedrijfsleven en ook aan de borreltafel eraan zijn en nog worden gewijd. Een bezuiniging van overheidswege, die voor het hele land geldt, is een diep ingrijpende operatie, die op de duur geen enkel deel van het economische leven onberoerd laat. Wan neer de gevolgen ervan niet straf in de hand worden gehouden, kunnen zij zelfs rampzalig worden. Het is deze week precies een half jaar geleden dat de bestedingsnota werd ingediend. Zoals men zich herinnert, kwam het regerings voorstel neer op bezuinigingen door over heid, bedrijfsleven en gezinnen gezamenlijk te dragen van totaal zevenhonderd miljoen gul den. Voor een deel moesten die zevenhonderd miljoen gulden komen uit vermindering van uitgaven, voor een deel door intrekking of vermindering van subsidies en voor een deel o.a. ook uit verhoging van belastingen. De bestedingsbeperking gaat nu doorwerken. In verslagen van gemeenteraadsvergaderingen kan men de weerklank beluisteren, in ver slagen van mensen uit het bedrijfsleven even eens. Het is duidelijk dat voornamelijk en in de eerste plaats de wegenbouw van de bezui nigingen te lijden zou krijgen. De wegenbouw staat echter niet alleen. Ook de bouw van andere objecten stagneert. En het is een be kend verschijnsel, dat wanneer het „in de bouw" niet goed gaat, de gevolgen daarvan vrij snel om zich heen grijpen. Vooreerst geldt dat natuurlijk voor de zogenaamde „toelève- ringsbedrijven". Dat zijn bedrijven, die bouw materialen maken en andere produkten, wel ke door de bouwers gebruikt worden. Het ligt voor de hand, dat wanneer de reactie al zover om zich heen heeft gegrepen, het niet lang duurt, of de hele economie wordt aangetast. In hoeverre dat kan of zal doorgaan, blijft voor een deel afhankelijk van het ingrijpen van de overheid. Lukt hét snel genoeg om de oor zaken van de bestedingsbeperking eronder te krijgen, dan kan men de teugels weer laten vieren. Lukt dat niet en moet de bezuiniging te lang duren, dan zijn rampen niet uitgesloten. Wij hebben ons oor te luisteren gelegd bij en kele figuren uit de bouwnijverheid in Brabant en Zeeland. Wat zij ons vertelden, loog er niet om. Er klonk duidelijk pessimisme in hun woorden. Wij laten deze uitingen natuurlijk voor rekening van deze mensen zelf, maar zij zijn interessant genoeg, om hier weer te geven. Er zijn andere uitingen. In gemeenteraads zittingen is de laatste tijd veelal een lied ge zongen, dat in verschillende delen van het land een verrassende overeenkomst vertoont. Wethouder van Popering in Vlissingen merkte vorige maand op, dat door de bestedingsbe perking de bouw van 320 huizen voorlopig niet mogelijk zal zijn. In dezelfde zitting van de raad, waarin deze wethouder sprak, kwam tot uiting, dat verschillende bedrijven in de bouw nijverheid al mensen hebben moeten ontslaan één zelfs op vrij grote schaal. In Bergen op Zoom overeenkomstige geluiden. Een machtig mooi plan voor een recreatie gebied met zwembad enz. staat op losse schroeven. Wel speelt hier de vraag mee of de gemeente een bedrag van elf miljoen aan leningen op korte termijn zal kunnen wijzigen in eenzelfde bedrag met lange looptijd, maar een bejaardencentrum, rioleringen en andere voorzieningen, verbetering van straten bijv. zullen tot de vrome wensen blijven behoren, wanneer de bestedingsbeperking lang duurt. Over een brandweerkazerne en sportvelden hoeft dan niet eens te worden gedacht. Het ernstigste gevaar ligt natuurlijk bij de woning bouw. De regering zal zich moeten realiseren, dat dat iets is, waarop bezuinigingen niet ver antwoord kunnen worden geacht. De ernstige gevolgen van de woningnood dertien jaar na de loorlog kunnen moeilijk onderschat worden. Ontegenzeggelijk is dit de grootste ellende in de huidige samenleving. Toch zal verminde ring van de bouwbedrijvigheid, ook in de wo ningsector moeilijk zijn tegen te houden. Als fabrikanten van materialen mensen gaan ont slaan, als de produkties dalen, dan valt niet in te zien, hoe de woningbouw op peil zal kunnen blijven. Het aantal werklozen bleek in juli al toe te nemen. Volgens een overzicht van het ministe rie van Sociale Zaken steeg het aantal werk lozen in juli met 6.300 tot 28.954. Daar komen wel seizoensinvloeden aan te pas, maar de gevolgen van de bestedingsbeperking zijn hier aan niet vreemd. De stijging van de werkloos heid was het grootst in de water-, spoor- en wegenbouw evenals in de utiliteitsbouw, maar ook en dat is typerend in bedrijfstakken die opdrachten voor genoemde bedrijven uit voeren, de „toeleveringsbedrijven" dus. In hoeverre de bestedingsbeperking snel succes zal hebben, is een vraag, die wij niet zomaar bevestigend zouden beantwoorden. De inter nationale economische situatie in verschillende naburige landen is ook niet goed. Frankrijk heeft vorige week gedevalueerd; over Enge land en Nederland circuleren geruchten in het buitenland, die op overeenkomstige stappen wijzen. Bovendien verliest Nederland nog steeds enorme bedragen aan deviezen, waartegen de Nederlandse Bank dezer dagen de nodige stringente maatregelen heeft genomen. Zodra in september het parlement weer aan het werk gaat, zullen er vermoedelijk meer gegevens ko. men over al deze vraagstukken, die zo nauw verband met elkaar houden. Een wegenbouwer die breed op de zaak in ging, zag in deze bestedingsbeperking en voor- lopertje van een algehele malaise. U moet, zo voegde hij ons toe, eigenlijk nu nog niet de pen ter hand nemen. Wacht een paar maanden, dan zul je wat beleven. De prijzen beginnen nu al „rot" te worden en dat is het eerste teken van een naderende malaise. Als de een voor de an der de prijzen bederft, kunnen we gerust zeggen dat het mis gaat. Overigens was hij de mening toegedaan, dat het de wijze, waarop de overheid het huishouden deed, is geweest, die deze bestedingsbeperking opriep. Er is, zo zeide hij, met geld gesmeten. Vooral de gemeen ten hebben zich daaraan schuldig gemaakt. Wij heb ben van alles te veel gekregen. De kleinste gemeenten die er vroeger niet aan gedacht zouden hebben om bijvoorbeeld sportvelden of indrukwekkende straat verlichtingen aan te leggen, staken met hun nieuwe aanleg de grote steden naar de kroon. De gemeenten hebben allemaal goedgekeurde be grotingen, maar voor ieder futiliteitje, dat ze uitge voerd willen hebben, moeten ze de zegen in de pro vincie-hoofdstad gaan vragen. Natuurlijk moet dit op de duur spaak lopen. Maar nogmaals, de fout zit m in de huishouding van het land. We krijgen lang zamerhand de situatie, dat als de salarissen betaald zijn, er geen geld meer over is. nirteen*!^™", v«telde, dat hij dit jaar nog vorig jaar Er w* opdrachten had ontvangen van nen Er ts iL geen nieuwft opdrachten bin- dus onze zegsmanmMr®* «een. pes.simist- toekom** w. lk 2ie somber in voor de krijgen de k?ann»n ?eimslaise in. Niet alleen wij, gaan merken. We gaan bezumiscn1^8"-281 het eigenlijk van overtuigd. 8 *n memtnd 18 er Welfden W°rdt nog ^"'gratificatie betaald, gen fietsen «li 2,es Ps"°,nenauto's, de arbeiders krij- v.> 2ull ,WOrdt allemaal geschrapt. Straks. ™lnder moeten doen.... Kleine uit- ..Het is nog niet overal merkbaar, maar ik verzeker u. dat het een janboel wordt, dat deze bestedingsbeper king een discontinuïteit gaat betekenen in de ontwikke ling van de industrialisatie." Dit verklaarde een van de topfiguren in de west- Brabantse wegenbouw. „Een paar maanden geleden nog ging het fantastisch, "T4ar_"U,, ft het riik "de kraan volkomen dicht ge draaid Velen denken, dat deze stop alleen misère be tekent voor de wegen- en woningbouw, maar gelooft u maar, dat zelfs meneer pastoor het op de duur in het eollectezakje zal voelen. Hoe kan het anders. Evenals vele andere werkge vers, heb ik in de afgelopen weken vele tientallen per soneelsleden moeten ontslaan wegens gebrek aan orders en lang niet al deze mensen hebben elders werk kunnen vinden. Zij kwamen terecht „in de ondersteuning" en u weet, dat dan ieder dubbeltje moet worden omgekeerd. Zij, die elders werk vonden, kwamen meest terecht buiten Brabant en vooral in Rotterdam, hetgeen betekent dat het pendelen, een zo zeer verfoeid euvel, nog meer toeneemt. Naar bekend, heeft de A.N, W.B. onlangs een enquête in- gesteld bij alle gemeenten en waterschappen in ons land naar de gevolgen van de be stedingsbeperking op het ge bied van het verkeer. Hoe diep de bestedingsbe perking ingrijpt, in werken aan wegen, bruggen enz., blijkt uit de gegevens, die vele be sturen van gemeenten en wa terschappen aan de A.N.W.B. ter beschikking hebben ge steld. Tot nu toe zijn niet min der dan 404 werken van deze categorie of voor onbepaalde tijd uitgesteld of naar volgen de begrotingsjaren verschoven. Daarbij moet nog in aanmer king worden genomen, dat deze enquête lang niet com pleet is. Verschillende onder vraagden moeten nog antwoor den, sommige antwoorden nooit, zodat het totaal een stuk hoger ligt. Elders op deze pagina geven enkele personen uit het be- Gelukkig heb ik contracten op het oog in het kader van de Atlantische verdediging, maar wanneer deze con tracten niet getekend worden, ziet het er ook met mijn drijf sleven'hun mening over bedrijf niet best uit. We draaien nog wel even, maar g de bestedingsbeperking Het als het eenmaal zo gaat worden, dat een aannemer ligt voor de hand dat zij de slechts een achtste afneemt van wat hij besteld heeft g nadruk leggen op econo om de doodeenvoudige reden, dat hij niet meer kan ge- mische aspecten van de zaak bruiken, kan er al gerust gesproken worden van een De A.N.W.B. doet dit niet go- kink in de kabel. J zeer: hij merkt op, dat "de Tot voor kort schreeuwden de aannemers om ons verkeersveiligheid op catastro- produkt, nu mogen we blij zijn als ze een kleine partij S U"e in gevaar gaat wor- komen halen van de berg die in luttele weken op onze ®en gebracht en dat vaak re- fabrieksterreinen is gegroeid. Het is nog niet te becijferen wat deze stop gaat kos ten. Ik zou nu al voorbeelden kunnen noemen van ondernemers, die in de put zitten en er voorlopig niet paraties voor geringe bedra- gen mogelijk zijn. ..Materiële J schade", zegt de A.N.W.B., „veel leed en ook verlies aan men- senlevens zullen hiervan het g gevolg zijn." Hij merkt boven- g dien op, dat deze vorm van be- stedingsbeperking noodlottig genoemd moet worden. „Uit het oogpunt van verkeers- t veiligheid is de situatie op het weer uitkomen. Neemt u bijvoorbeeld de lieden, die ogenblik onhoudbaar gewor- vrachtwagens, draglines of asfalteermachines op afbe taling hebben gekocht en nu bij gebrek aan werk hun termijnverplichtingen niet kunnen nakomen. Zij hadden het allemaal tot op d? cent nauwkeurig berekend. Nu hebben zij allen een zware strop. Zij evenwel niet al leen. ook het rijk heeft een strop. Immers al deze ge- den." voerder* 11 aocn..., rueine uit- zeker ZdIlen het eerst getroffen worden. Dit geldt dupeerden betalen geen belasting meer en moeten boven- gw. jjvrgdien hun pues beperken'wat indirect °°k de massa' 32 «"J ka"J"«Jbouw?.n. minder belasting betekent. fier het me vroe- En deze ellende duurt zeker nog twee jaar. Dan zal «er net gehele jaar door met particuliere toewiizin j «en bouwden, komen nu aan de grond te zitten Én economische chaos volkomen zijn. Ik hoop, dat ik on- ookde grotere aannemers krijgen klappen. Er wordt heb. matr ik geloof het niet, want ik heb deze 11 111 contl™bouw «ebouwd. overtuiging £ekregea in geEpr8k met (|topmensea., die aannem«rs "die' vroe- Terwijl ik de pen opneem om dit fijne stukje aan de smetteloosheid van het papier toe te vertrouwen, zijn de sjarels van heel Nederland met de grootste manden en ben nen, die ze hebben kunnen vinden in de weer om hun duiven naar de duizend-en-een lokalen te brengen, die vanavond evenzovele inkorf- centra zijn voor de derby-Orlcans van Piet van Geloven en Willem van den Donker. Zo-even heb ik bezoek gehad van vijf Zweden uit Helsingborg, onder aanvoering van de grote kampioen Hugo Liljequist. ik bekeek die man nen en vroeg maar seffens of ik een klaartje in mocht schenken. Of ik het van te voren geweten had, dat viel bij die Vikingen duchtig in de smaak. Prima, zeiden ze al proevende, akwa- viet. Ze waren bij Delbar in Ronse op bezoek geweest, pracht duiven ge zien en veel genoten. Straks komen er een stuk of vijf Duitsers, dr. Hau- ser, dr. Holz. Ansinn enz. ook al over de duiven. Belzen passeren er alle dagen, zo langzamerhand begin ik vele talen te spreken, ge moet toch ook een woordje uitleg kunnen geven is mijn gedacht. Mijnheer De Bruin, vroeg Liljequist wie is hier in Breda de grote man Naar het antwoord hoefde ik niet lang te zoeken; Joosen. Hier zijn de kampioenschappen in de Bredase Bond, dan kunnen de cijfers spreken. Vitesse: 1 A. van Nunen Jr. 5230 p., 2 Koos van Dongen 5104 p., 3 M. Joo sen 4968 p., 4 Gebr. Oomens 4288 p., C. Matthijssen 4015 p.. 6 P. de Grouw 3870 p., 7 G, Bayings 3855 p., 8 Jac. Verhoeven 3829 p., 9 Jos. Rij ken 3824 p., 10 A. Arnst 3802 p. Halve fond: 1 M. Joosen 7008 p., 2 A. van Nunen Jr. 5169 p.. 3 A. Delheij 5138 p., 4 L. Smeekens 4982 p., 5 A. J. Roovers 4856 p., 6 F. van Gageldonk 4647 p., 7 C. van Achterberg 4096 p., 8 L. Verheijden 4077 p., 9 D. Scheer- horn 4022 p., 10 P. Vermeulen 3997 p. Fond: 1 H. J. Oomens 4734 p., 2 Jan Sloekers 4026 p., 3 Jos. Roks 2515 p., 4 Jos. van Gils 2399 p.. 5 N. Schuurmans 2311 p., 6 Jan Tijs 2305 7 J. A. Dekkers 2155 p., 8 Gebr. Oomens 1934 p., 9 Jan van der Horst 1740 p.. 10 A. Kleemans 1707 p. Kampioenen-Generaal over alle vluchten en tractementen: 1 M. Joo sen 11976 p., 2 A. van Nunen Jr. 11286 p., 3 Jan Sloekers 9419 p., 4 Gebr. Oomens 9406 p., 5 D. Scheerhorn 9115 6 L. Smeekens 9074 p.. 7 A. Delheij 8915 p., 8 L. Verheijen 8887 p., 9 Jos. Roks 8692 p., 10 H. J. Oomens 8621 p. Opvallend is de superioriteit van M. Joosen op de halve fond en van Harrie Oomens (Ulvenhout) op de fond. Over 't geheel genomen hebben Giel Joosen en Adje van Nunen dit jaar veruit het sterkst gespeeld van de Baroniestad. Waarmee onze har telijke gelukwensen. St. Denis met de jonge duiven was een slechte vlucht, regen, wind en atmosferische storingen. Affijn een slechte generale repetitie is door gaans een pracht van een uitvoering (Orleans). Hier de uitslag in de Bredase Bond: 1 Jos. Poppelaars, 2 J. M. van Hou ten, 3 A. van de Kerkhof, 4 N. Ger- ritsma, 5 H. van Gastel, 6 J. Bindels, G. van Kempen (broer van Piet), W.' Leyten, 9 A. Poppelaars, 10 C. P. Verschuren enz. Er vlogen 1124 dui ven, op de derby zullen het er meer zijn. Het harde voorwerp is voor C. Frickel, nieuwe kampioen. De serie van vijf en zeventig is voor J. M, van Houten. Ulvenhout ob St. Denis: 1 H. Bo- gers, 2 A. Timmers, 3 S. Aarts, 4 A. van Dorst hard gepakt, 5 Sooi van Gils. 6 Jan Roovers, 7 en 11 H. van der Velden, twee mee. 8 C. Marténs, J. Frijters, 10 Chr. van Endschot enz. Chaam op St. Denis: 1 J. Oomen, 2 A van der Put, 3 Jac. van Alphen, 4 J. de Rooij, 5 en 7 P. J. Koks. 8 J. Roovers, 9 C. Hendriks, enz. Bij de oude duiven won C. Oomen de drie eersten. K.P.V. te Kaatsheuvel op St. De- nis: 1 en 3 D. Mateysen, 2 6 13 Jac. Vloemans. 4 G. van der Linden, 5 Jan Voogd, 7 en 8 L. de Bondt, 9 M. Lens- veld. 10 P. Schoenmakers enz. In ..De Luchtbode" te Dlnteloord was het ook niet misselijk op St. Denis. Na zware strijd bolde de tan- tem Kwist-Duyvelaar als eerste over de eindmeet: 2 en 8 M. de Zwart, 3 P Timmermans, 4 G. Krebbek, 5 Gebr. Bierkens, 6 Pol Pietjouw, 7 Caspar de Geus, 9 Chr. Nieuwland. 10 A. J. Nieuwland enz. In ..De Vliegsport" te Steenbergen was de strijd in één woord verschrik kelijk. Met tien minuten los vooruit en een sprint a la Rik Van Steenber gen vloog de watervlugge Johannes Quintus (zijn duif) de eerste prijs, 2 Oude duiven: 1 Jac. van Hassel, 2 A. Billet, 3 en 5 A. Aerts, die het weer prima deed, 4 en 8 W. Kertens 6 en 9 L. Vriends. dus allemaal zo n beetje met dubbele prijzen in de eer ste tien. Jónge duiven kwijt •t Was Florent van Heuverzwijn die het ons vertelde, aldus konfrater Cle ment Van Keymeulen. In vier jaar tijds, juist geteld 181 jongskes kwijt. Dit jaar haast geen enkele. Hoe kan dat Het heeft voor Van Heuverzwijn lang geduurd vooraleer hij de aan- leidende oorzaak had gevonden. Zijn jongen bleven zeker en vast niet weg omdat ze dommer waren dan andere. Neen, slim waren ze genoeg. Het wa ren eenvoudig de goten, de vuile go ten uit de omtrek alwaar de jongen allerhande vergiftigde stoffen gingen oppikken. Ze werden mager en ziek en bleven bij de eerste de beste hin dernis doodeenvoudig achter. Van Heuverzwijn doet het nu an ders. Zijn jongskes doen elke morgen en elke avond hun entrainement met de vlag, sjuust gelijk de weveneers; verder blijven ze opgesloten. Zij zijn de gevreesde Johannes Baartmans, 3 J. van der Kleyn, 4 F. Adriaansen, 5 M. Slokkers, 6 A. Schouteren, 7 en 8 Th. Kemperman, algemeen kampioen 1956, 9 en 10 Jac. Rooms enz. En dan ben ik nu met mijn reporta gewagen in Bergen op Zoom. C.C.-concours Maastricht met 497 duiven: 1 en 9 Ph, van Elzakker, 2 C. van der Zande, 3 M. P. Buuron, 4 W. Brouwers, 5 F. Kommers, 6 A. van Elzakker 7 Gebr. Vriens, 8 L. Bes- ters, 10 W. Hagenaars enz. Deze machtige maatschappij heeft ook gevlogen van St. Denis, de stad der Franse koningsgraven, uit: 1 A. Kruft, 2 Gebr. de Nijs, 3 H van Hees, 4 J. Oerlemans, 5 A. Goris. 6 A. Tempelaars, 7 A. de Nijs, 8 M. Ak kermans, 9 Stander-Bakx, 10 M. Diet, vorst enz. Verenigde Bergse Krabben op St. Denis: 1 J. van Opdurp, 2 W. Schot, 3 en 9 A. Nuyten Jz., 5 Fr. van Over- veldt, 6 J. C. Nuyten, 7 A. A. de Waal 8 J. de Jong, 10 L. Becht enz. Er vlo gen 590 duiven, wat weer niet van de poes was. In Wernhout, bij de Postduif, waren het weer de gekende vedetten, die aan de leiding gingen in de vlucht vanuit St. Denis. Voor H. de Ruiter werd het bovendien een dubbele triomf, met de twee beste plaatsen van heel de bups. 1 en 2 H. de Ruiter, 3 J. v. Hassel, 4 H. Oostvogels, 5. 6 en 8 Jac. Wou ters, 7, 9 en 10 J. van Bedaf, de wak kere kampioen. De Zundertse Reisduif vloog een geweldige vlucht op St. Denis met het jonge grut. Daar werd de beste prestatie geleverd door Ridder Roe land, oftewel Jae Roelands, die een eerste, achtste en vijftiende plaats af liet drukken. Uitslag: 1. 8 en 15 Jac. Roelands, 2 en 12 Ch. Laurijssens, de man, die met geen stokken uit de eerste vijf weg te slaan is, 3 A. Krijnen, 4 en 11 Ch. Wouters, 5 A. Braspenning, 6 A. Havermans, 7 H. Gabriels, die weer een koene sprong maakte, 9 Ch. Donckers, 10 A. Billet, sinds lange tijd weer eens mee vooraan, 13 Jac. Godrie, 14 L. Kerstens. Te Rotterdam is een kindje van zeven maanden gestikt. De ouders hadden de baby bij de grootouders gelaten en het kind werd te slapen gelegd in een van twee leunstoelen geïmproviseerd bed je. Toen de grootmoeder vanochtend vroeg ging kijken, lag haar kleinkind nog rustig te slapen. Haar man kwam enige uren daarna tot de ontstellen de ontdekking, dat het kind was ge stikt. Als een loodzwaar blok hangt Zuid- Korea aan de zwakke benen van de Verenigde Naties. Seoul is nog steeds niet herbouwd. Overal in het land liggen puinhopen. De bevolking ver keert in armoede en de politici be vechten elkaar niet alleen met woorden, maar ook met zeer onde mocratische aanslagen alsof ze niets anders hebben te doen. De twaalfde herdenkingsdag van de Ko reaanse onafhankelijkheid, In Seoul gelijktijdig gevierd met de negende verjaardag van de stichting der Zuid- Koreaanse republiek, was voor de oude, grijze Syngman Rhee, die in het algemeen voor zijn vrienden nog moeilijker is als voor zijn vijanden, een uitgezochte gelegenheid de Ja panners aan te vallen. Totnogtoe waren steeds Noord- Korea en Rood-China het doelwit van zijn proza, evenals de geweldadige hereniging van Noord en Zuid. Rhee onderstreepte, dat een nog groter deel der staatsfinanciën aan de ver dediging moest worden besteed, om dat Korea in het noorden wordt be grensd door de agressieve Sovjet- Unie en in het oosten wordt bedreigd door Japan en met stemverheffing schreeuwde hij: „Met zijn herbewa pening bewijst Japan voornemens te zijn ons land opnieuw te bezetten en alle zwakke volkeren van Azië te wil len beheersen. Daarom is Tokio ook niet voornemens Zuid-Korea als zelf standig en gelijkberechtigd land te erkennen." De tegenstander van Rhee, de li berale plaatsvervangende president Chang viel echter ter gelegenheid van de nationale feestdag de regering van Rhee aan. Hij eiste, dat Zuid-Korea nu in het komende jaar eindelijk eens eerlijke verkiezingen zou beleven zonder dat regering en politie tussen beide komen ten bate van Rhee. Aanslagen Deze Chang heeft sedert zijn verkiezing tot plaatsvervangend president geen rustig ogenblik meer gehad. Meerdere malen pleegden de Rhee-aanhangers aanslagen op hem. Eens door boorden ze daarbij zijn linker hand en sedert maanden durft hij zijn in staat van verdediging ge brachte woning niet meer te ver laten uit angst voor de president en zijn vrienden. Vandaar, dat hij ook nu niet in het openbaar verscheen, maar zijn rede op papier aan de journalisten ver schafter: De persvertegenwoordigers werden zodoende opnieuw geconfron teerd met de vreemde situatie in dit moeilijke land. Chang bleek inmiddels een eigen lijfwacht te hebben opge richt. die een veiligheidscordon rond zijn woning onderhoudt. De democratie, waarvoor toch zo vele Europeanen en Amerikanen in Korea hun leven hebben gegeven is hier nog ver. Rhee regeert als een despoot en durft ondanks zijn 'hoge leeftijd nog altijd de gevaarlijkste bravourstukjes aan te gaan. Dit is wel de voornaamste oorzaak, dat de Amerikaanse zaakgelastigden van de Verenigde Naties nog steeds in Seoul blijven zetelen. Rhee beschikt momenteel namelijk over een goed bewapend leger van 700.000 man, waarmee hij in een on bewaakt ogenblik wie weet welke richting in wandelt. En omdat niemand op zijn leeftijd nog veranderen kan voelen de Ame rikanen er alles voor om de strijd macht van Rhee terug te brengen op een redelijke getalssterkte. Rhee, aanvankelijk vierkant tegen dergelij ke plannen, had de euvele moed twee Amerikaanse onderhandelaars met veel sterren en strepen hardhandig buiten te laten smijten, waarvoor hij naderhand buigend zijn verontschul digingen heeft aangeboden. Tijdens zijn laatste rede verklaarde hij te kunnen instemmen met vermindering van de troepensterkte, mits de bewa pening moderner zou worden en mits Zuid-Korea de beschikking zou krij gen over de atoombom. De Ameri kanen zijn momenteel echter veel banger voor onbesuisde daden van Rhee dan voor nieuwe invallen van de Noordkoreanen of de Chinezen. (Advertentie) nu kerngezond en de verliezen zijn praktisch nul. Bij ongewoon hoge ver liezen van jonge duiven is de oorzaak volgens dat het schijnt altijd te weten aan een wankelbare gezondheid. Men- mens die in hetzelfde geval verkeren als Van Heuverzwijn, dienen de kwes tie maar eens goed te onderzoeken. Zijn er geen vuile goten in de ronde Geen giftige planten Of mankeert het soms niet aan het voeder dat wordt toegediend Eens goed onder zoeken, misschien vindt U, gelijk Van Heuverzwijn, de oorzaak van de ver liezen. Mijn reis naar Zuid Afrika Deze zal doorgang vinden woens dag 28 augustus a.s. te 14.45 van af vliegplein Schiphol. De Boeren van Transvaal hadden mij gevraagd hun duiven eens te komen keuren en te vens een week of zes vakantie te hou den in de Paul Kruger-wildtuin, de watervallen van de Zambesi enz. Ver der hadden zij me willen decoreren in de orde van de een of andere Vlaam se leeuw, die er daar natuurlijk ge noeg zitten. Om kort te gaan en niet rond de pot te draaien, ik denk kom dat doe ik voor die mannen. Ik wil die pauwstaarten alwaar ze daar mee vliegen ook wel eens zien, alsmede het goud van de'Witwatersrand en de diamanten van Kimberley. Mocht U dus in zes weken geen stukskes van mij lezen, dan is het omdat ik op duivensportvakantie ben in het Zwarte Werelddeel. Uit Kaapstad hebben ze inmiddels ook al geschreven, maar die kon- .terijen daar zal ik niet heen kunnen voor volgend jaar; momenteel is mijn program te zwaar bezet, Hier eindig ik met de pen maar niet met het hart en de redactie van het Dagblad De Stem heb ik beloofd op tijd en stond een mooie ansichtkaart te sturen. Allemaal goeie, DIKKEN BRUINE De regering van Singapore heeft vrijdag in een witboek bekendge maakt, dat zij een nieuw soort com munistische ondermijning met als doel geweldpleging en gewapende op stand heeft ontdekt. Het witboek werd gepubliceerd eni ge uren nadat bij een grootscheepse actie van de politie, waarbij kantoren van linkse organisaties in Singapore werden doorzocht, 35 mensen waren aangehouden. In de afgelopen maanden was steeds duidelijker geworden, aldus het wit- hoek, dat er een geheime communis-, tische samenzwering bestond om de macht in Singapore over te nemen. De verboden communistische partij van Malakka kreeg steeds meer macht onder de arbeiders en over de linkse „partij voor volksactie" (P.A.P.), die in de oppositie is. Als er geen einde werd gemaakt aan de communistische activiteit, zou het tot relletjes en bloedvergieten komen. Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN De communiteit van de Zusters Franciscanessen der Onbevlekt Ont vangen H. Moeder Gods in het Bre dase sanatorium „De Klokkenberg", meer bekend als de zusters van Veg- hel, heeft dinsdag 27 augustus a.s. een jubilaresse in haar midden. Het is zuster Arnulpha, afkomstig uit Poeldijk, die dan haar gouden kloos- terfeest hoopt te vieren. Ondanks haar gevorderde leeftijd verricht zij nog dagelijks met grote toewijding haar taak in het belang van de patiënten die op deze feest dag zonder twijfel van hun diepe ge negenheid blijk zullen geven. De vie ring wordt 's morgens ingezet met een plechtige H. Mis van dankbaar heid. waarna zuster Arnulpha van haar mede-zusters een intieme hul de In ontvangst zal mogen nemen. Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton Feijenoord Kon. Petroleum Holl.-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-3% Nederland 1947 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 Laagste koers 179 1/2 200 188 295 282 1/2 274 422 1/2 237 203.60 165 1/4 144 157 1/2 246 69 117 3/4 80 79 86 1/2 85 1/4 Hoogste koers 190 1/2 206 196 302 292 282 3/4 447 1/2 249 1/4 211.60 174 150 1/2 163 250 3/4 71 1/2 121 82 1/8 81 3/4 88 1/4 87 1/4 Vrijd. 23-8 Koersverschil laatste tijdvak 179 3/4 206 191 1/4 295 282 1/2 276 7/8 423 240 203.90 166 144 1/2 158 1/2 248 69 126 80 81 5/8 88 3/32 87 1/8 t.o.v. vorige week 21 3/4 7 1/2 9 9 1/2 8 3/4 27 1/2 5 8.95 9 1/2 7 5 3/8 7 1/8 1 1/4 3 1/4 2 3/16 3 5/8 129/32 2 17/32

de Stem | 1957 | | pagina 5