Philippine opent overleg met Rijkswaterstaat BAAYENS uw OPTICIEN Kankerbestrijding in Zeeland krijgt thans meer bekendheid Benoemingen in het Bredase diocees Ovezande geeft bijdrage (f 544,32) voor uitbreiding waterleidingnet Borssele trad niet toe tot Zeeuwse muziekschool Zuiveringsinstallatie twee jaar werkloos Openluchtspel in Tholen Televisie voor bejaarden Betekenis van vicariaat voor strijdkrachten 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 Legeraalmoezenier voor Bergen op Zoom Doktersdiensten Grote vlasbrand te Stekene Nederlandse kleurenfilm voor vvide-screen Zuid-Beveland POSTZEGELACTIE RODE KRUIS ZEEUWSCH- VLAANDEREN Hoogwaterstanden LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, telefoon 2159 Bouwgrond voor zes woningen Vrouw bewusteloos in sloot AGENDA Vandaag Morgen Maandag E vj Wellicht wordt binnen afzien bare tijd het geschil tussen de gemeente Philippine en Rijks waterstaat inzake de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie opgelost. Nadat bijna twee jaar lang de twee standpunten te genover elkaar hebben gestaan zonder dat men iets verder kwam, zal er thans overleg tussen de twee partijen worden geopend. De installatie kwam in september 1955 gereed; Rijkswaterstaat nam de bouw ervan op in het raam van de werken rond de Braakman en ze was bedoeld als een soort compensatie voor Philippine, dat immers door de afsluiting van de Braakman definitief van de zee werd geïsoleerd. Naderhand kreeg de gemeente de boodschap, dat ze zelf voor de exploi tatiekosten moest opkomen, waarte gen Philippine bezwaar aantekende, onder aanvoering van het argument dat men niet om de installatie ge vraagd had en dat de permanente exploitatiekosten een nieuwe last voor de gemeente zouden vormen, in plaats van dat men een compensatie in een gevoelig verlies ontving. Philippine hield het been stijf en weigerde categorisch de installatie in bedrijf te stellen, nu reeds twee jaar Naar wij vernemen is tot aalmoe zenier van het garnizoen Bergen op Zoom benoemd de weleerwaarde heer J. Strater, thans aalmoezenier op de legerplaats Ossendrecht. Aalmoezenier StrSter wordt in Os sendrecht opgevolgd door de weleer waarde heer Verhoeven te-Tilburg, thans kapelaan aldaar. Voor heden zijn de doktersdiensten als volgt geregeld: Goes: dokter v.d. Feen; Middel burg: dokter Reyerse; Vüssingen: dokter Vader; Heinkenszand, Arends- kerke en Wolfaartsdijk: dokter Vos; en op O.Z.-Beveland (behalve Yerse- ke) dokter Kampen uit Rilland. Dok ter Folmer, Driewegen, neemt waar voor dokter Luyckx, dokter Gelder- blom Nieuwdorp voor dokter Kiviet en doktér Wöstmann te Kwadendam- me voor dokter Kole. Verder nemen waar te: Oostburg - Aardenburg: dokter Rijk. Aarden burg; Biervliet - IJzendijke: dokter Brouwer. IJzendijke: Cadzand - Sluis - Zuidzande: dokter de Meijer, Sluis; Breskens - Groede Schoondjjke; dok ter Ossewaarden, Groede. Dienst dierenartsen Dierenartsen: Oostburg, Sluis, Groe de, W. H. Kansenburg; Sluis, Bier vliet, IJzendijke: H. A. M. v. d. Vijver, Biervliet. Op Zuid-Beveland wordt dienst ge daan door de heren J. Klaassen, Hein kenszand en G. Bonenhauser, Krui dingen. lang Het is te hopen dat aan deze, uiteraard door Philippine evenzeer betreurde toestand nu spoedig een eind komt en dat de zuiveringsinstal latie, door menige gemeente met iets van afgunst bezien, binnenkort in werking kan worden gesteld. Overigens zal men daarna nog wel geruime tijd moeten wachten op de aanleg van het nieuwe rioleringsstel sel, waartoe de gemeente besloot over te gaan. De bestedingsbeperking gooit ook hier nl. roet in het eten. De enorme vierkante betonnen buizen liggen reeds een jaar op bet haven terrein gereed. Wanneer de installa tie evenwel in bedrijf komt zal de afvoer van het (dan gezuiverde) af valwater voorlopig nog via de open leiding moeten geschieden. Zeeland heeft te Middelburg zjjn behandelingscentrum voor kanker bestrijding, van welke centra er een twaalftal in Nederland zijn geves tigd, die gesubsidieerd worden door het Koningin Wilhelmina-fonds. In een onderhoud met de chirurg, dr. Okker, vernamen wij, dat het heel wat moeite heeft gekost zo'n centrum voor de provincie Zeeland te bekomen. Daarom is het van grote beteke nis, dat men genoemd fonds ook in ons gewest de steun geeft welke het verdient. Het heeft zin hier even de aandacht op te vestigen, omdat rond 31 augustus de jaarlijkse collecte in diverse gemeenten wordt gehou den. Waar men die goed organiseert zijn de resultaten verrassend. Zo was de opbrengst vorig jaar in Vüssin gen bijna 3000.doch te Middel burg slechts f 1034. Terneuzen bracht het tot 1091.en Goes liet geheel verstek gaan. Met de ledenwerving is dit hetzelf de. Een actie, vorig jaar door de fe deratie van vrouwelijke vrijwilligers te Middelburg gehouden, leverde een winst op van ruim 500 leden en con tribuanten. Dr. Okker vertelde ons, dat men in Zeeland steeds beter het behan delingscentrum weet te vinden en dat men in dit centrum de ge vreesde ziekte zestien procent van de sterfgevallen is er aan te wijten met de meest moderne middelen en methoden te lijf gaat. Steeds wordt naar nieuwe wegen gezocht om het gevaar te onderken nen en te bestrijden. Op de laboratoria zijn het de we tenschapsmensen die al experimen terend naar de doeltreffendste ge neeswijze speuren. Naast hen zijn de laatste tijd de statistici gekomen, die op papier gaan vastleggen welke soorten kanker het meest in bepaal de bevolkingsgroeDen en in de on derscheiden 'beroepen '■Miorkomert. Ook wordt nagegaan, in welke ge westen bepaalde gevallen het meest voorkomen. Al dit materiaal wordt aangewend om daaruit conclusies te trekken; waarmee de medici ten ba te der patiënten hun voordeel kun nen doen. Tenslotte proberen de mannen van de praktijk altijd weer dg genezing te verbeteren via operatièf ingrijpen en bestraling met röntgen-appara- ten, radium en isotopen. Hoewel kanker nog altijd heel moei lijk te bestrijden valt, is men nu toch zo ver. dat huidkanker altijd te ge nezen is. In de meeste gevallen kan door bestraling of operatief ingrijpen baat gebracht worden, wanneer de kwaal in het beginstadium is. Noodlottig bijjft, dat de lijders niet altijd vlug genoeg weten, dat ze de kwaal onder de leden hebben en maar al te vaak gebeurt het nog. dat vrees om een harde waarheid te horen heil van een tijdige gang naar de dokter weerhoudt. Op onze vraag naar de bezetting van het Zeeuwse behandelingscen trum, deelde dr. Okker ons mee. dat hij momenteel de hulp heeft van twee medici. Een belangrijke stap vooruit is nog dat men dezer dagen de be schikking kreeg over een speciale districtsverpleegster voor de kanker bestrijding, die alle wijkverpleegsters in Zeeland met raad en daad bij stand wil verlenen. Vrijdagmorgen is brand uitgebro ken in de kapitale vlashangars van de heer Frangois van Guijse te Ste kene. Deze in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer bekende vlachandelaar had naast zijn vlasbedrijf op Drieschou- wen bij Kemzeke (B.) enkele jaren geleden zijn bedrijf uitgebreid met zeer grote hangars, vlasputten en een vlasturbine. Dit alles, alsmede een grote party vlas is door brand ver nield, De schade, die door deze brand is veroorzaakt bedraagt vele hon derduizenden francs en wordt ge- deelteijk door ci» verzekering ge dekt. .7 fly. L Zoals wü reeds maandag hebben ge schreven, is pastoor W.E. Froger, thans pastoor te Schoondljke, benoemd tot pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van de Rozenkrans te Ooster hout. Gisteren is de benoeming offi cieel bekend gemaakt. Opvolger van pastoor Froger wordt pastoor J. van Arendonk, thans kape laan te Roosendaal. Kapelaan J. van Disseldorp te Sprundel zal de plaats in de Roosendaalse St. Corneliusparochie te Roosendaal gaan innemen. In Sprundel komt de w.e. heer Chr. Don, priester van het seminarie. Kapelaan W. Maas uit Breda ver huist naar Ossendrecht, waar hij rec tor wordt van de volksabdij O. L. Vr. ter Duinen. Zijn plaats als kapelaan wordt ingenomen door de huidige rec tor uit Ossendrecht, de w.e. heer J. de Graauw. De nieuwe Oosterhoutse pastoor, pastoor W. Froger, is op 24 april 1905 geboren. Op 26 mei 1940 werd hij pries ter gewijd en sinds 10 mei 1946 is hij pastopr te Schoondijke. Reeds vóór hij tot priester werd gewijd, was hij een pionier op het gebied van de Kath. Verkennersbeweging in ons land. Pastoor van Arendonk, in 1903 in Breda geboren en in 1929 priester ge wijd, is aanvankelijk kapelaan ge weest in Welberg en daarna in Etten. In 1943 kwam hij naar Roosendaal, waar hij nu dus 15 jaar gewerkt heeft. Niet alleen de Roosendaalse Kadepa rochie, maar ook vele verenigingen in Rector W. Maas Pastoor J. van Arendonk die plaats zullen in hem een toegewijd werker verliezen. Kapelaan van Disseldorp, die het werk in Roosendaal op zich gaat ne men, is geboortig van Bavei. Hij is in 1941 priester gewijd en daarna kape laan geweest in Aardenburg. Hij bleef daar tot 1952, toen hij benoemd werd te Sprundel. In deze laatste plaats heeft hij vooral voor het jeugdwerk veel activiteit ontplooid. De nieuwe rector van de Ossen- drechtse volksabdij, rector Maas, zal een grote leegte achterlaten in Breda. Met name is dit het geval in het maatschappelijk werk. waarin hij zich in de loop van twintig jaar als een waarlijk deskundige heeft ingewerkt. Rector Maas is geboren in 1908. Hij is in 1933 tot priester gewijd en sinds 1937 was hij kapelaan van de parochie Onbevlekte Ontvangenis van Maria te Breda. Zijn opvolger kapelaan de Graauw heeft tien jaar het rectoraat over de Ossendrechtse volksabdij gehad. Hij is op 25 april 1912 geboren en op 15 juni 1935 tot priester gewijd. Op 10 no vember 1947 is hij te Ossendrecht be noemd. Zaterdag 31 augustus zal voor de eerste maal tn Tholen een openlucht spel opgevoerd worden. De toneel vereniging „Ons Genoegen", die nu ruim tien jaar bestaat, zal het his torisch atuk „In naam van Oranje" opvoeren. Het is een toneelspel in vier be drijven van J. Sjoerds. Het spel wordt in het gemeentepark van Tho len opgevoerd. Onder leiding van re gisseur A.J. Deurloo zijn de 45 me dewerkenden nu al wekenlang aan het repeteren. Verschillende malen heeft de Zeeuwse toneeladviseur Jan Lemaire de repetities bijgewoond en van advies gediend. In verband met de opvoering van ,,In naam van Oranje" is in het park een speciale verlichting aange legd, die vanaf vanavond zal bran den. Vrijdagavond zal voor de school gaande jeugd een generale repetitie worden gegeven. Zeeuwse collecte: Ook dit jaar zal weer ean Zeeuw se collecte worden gehouden welke wordt georganiseerd door de stich ting Zeeland. De opbrengst zal. aldus is tenminste het pian. bestemd wor den voor het aanschaffen van televi sietoestellen voor bejaarden-tehuizen ln onze provincie. De collecte wordt in oktober a.s. gehouden. Van de Standaardfilm Productie Maatschappij N.V. te Amsterdam vernemen we, dat de opnamen voor de eerste Nederlandse film in kleuren en wide-screen, dinsdag 27 augustus a.s. zullen beginnen. De maatschappij vervaardigt de film in co-produktie met een West- duitse maatschappij (Bittins' Film). Regisseur van de Nederlandse ver sie van de film, die als werktitel „Jenny" gekregen heeft, is Willy van Hemert, radio- en televisie-regisseur. De supervisie over de nieuwe produk. tie is opgedragen aan de Duitse re gisseur Erich Waschnek. De hoofdrol wordt gespeeld door El len van Hemert. „Jenny" is een verhaal over de he- j dendaagse jeugd met zijn lief en leed in de ruimste zin van het woord. GOES Het Rode Kruis, dat 90 jaar be staat, is voornemens ter gelegenheid daarvan een postzegelactie, annex puzzelwedstrijd te arrangeren. Op een gisteren in het medisch centrum belegde kleine bijeenkomst, vernamen wij, dat de afd. Goes zich ook niet onbetuigd zal laten. Binnenkort zullen de padvinders rondgaan met zakjes speciale post zegels 4 van 4 en 4 van 10 cent die voor één gulden te koop zijn. Wie ze aanschaft neemt tegelijk deel aan een puzzelwedstrijd. De opbrengst komt ten dele ten goede aan de plaatselijke afdelings- kas; de rest is voor de landelijke or ganisatie Burgerlijke «stand Geboren: Cornelis. zv. J. Deurloo- Staal te Rilland-Bath; Johannes, zv. J. Mesu - v. Liere; Leendert, zv. G. de Rijder - Koning te Kapelle; Johanna, dv. C. Triest de Jonge - Scheffers, te Kloetinge; Hubrecht,.zv. J. Koster - Boogert te Yerseke. Huwelijksaangiften: A Vermaak, 24 j., en M. Marijs. 21 j.; C. Ver- triest, 22 j., en V. Burgs, 21 j.; M. Ossewaarde, 25 j., en M. Hogeveen, 21 j. Gehuwd: J. Liplijn, 36 j., en J. Ste- ketee, 50 j. Overleden: Pieter Loopuijt, 57 j., echtg. van C. Beretty te Puttershoek; Adriaan Buijs, 70 j.; Cornelis Bliek, 83 j., wedn. van M. Ferdinandusse; Joseplius Dusart, 68 j., echtg. van A. Verharen; Jacob Danker Rooze- mond, 56 j., eóhtg. van J. van Sluijs. Kuadendamme „Con Affezzione" in actie Het plaatselijk fanfarekorps ,,Con Affezzione", is al lang bezig, o.a. met de verkoop van loten, om zijn instru mentenfonds te versterken. Nu gaat het korps een grote bazar organise ren, waarop dan tevens de trekking der loterij plaats heeft. Vrijdagavond a.s. zal burgemeester, mr. Stieger, de bazar openen. De dag daarop verleent ook „Con Amo- re" uit Hoedekeruskerke haar muzi kale mewewerking en zondag 1 sep tember zal de muziekvereniging „St. Antonius" uit Lepelstraat de bazar opluisteren De bazar wordt in het verenigings gebouw gehouden. Yerseke „DELFIA" MET OESTERSCHELPEN Alhier arriveerde de coaster „Del- fla" afkomstig uit Marstal. De la ding bestond uit oesterschelpen wel ke in Denemarken geladen zijn en bestemd zijn voor een der gritfabrie- ken alhier. Hansweert AANVARING. In de gemeenteraad van Borssele heeft de heer Stam, directeur van de Zeeuwse muziekschool, een uiteenzet, ting gegeven van de werkwijze der gemeenschappelijke regeling voor de Zeeuwse muziekschool. Nadat de raadsleden over dit onderwerp van gedachten hadden gewisseld besloot men eenstemmig niet tot de muziek school toe te treden. Het voorstel van B. en W. zoda nige maatregelen te treffen, dat kin deren, die financieel niet in staat zijn om de volle kosten van het mu ziekonderwijs te dragen financieel te helpen kon de goedkeuring van de raad wegdragen. Besloten werd verder toe te tre den tot de stichting verpleeg- en rust. huizen Midden-Zeeland. De gemeente wordt in de gelegen heid gesteld van een lijkauto gebruik te maken, waaraan ongetwijfeld voor delen verbonden zijn. Ook de raad kon zich met de gegevens hierom- ent verenigen. Eerst zal nu met de eigenaar van de bestaande lijk auto in contact worden getreden om een overeenkomst te treffen. Met de N.V. Grondmij wordt over leg gepleegd over de stratenverbete- ring en rioleringsplan voor de uit breiding van dei Zuidsingel. De kos ten worden begroot op 14.900. Voor de financiering zal een kasgeld lening aangegaan worden. Als het sportterrein gereed is zal voor het verdere onderhoud een mo tormaaier aangeschaft worden. Bij de weg naar de woningbouw aan de Zuidsingel zal een afrastering ge plaatst worden. Getracht zal worden de o.l. school zodanig in te richten, dat het kan dienen als verenigingsgebouw. Enkele bewoners buiten de kom der gemeen te hadden een verzoek ingediend voor meer verlichting. Na een bespreking werd besloten zo mogelijk op kruis punten verlichting aan te brengen. Westdorpe HOOFD KLEUTERSCHOOL Tot hoofd van de r.-k. kleuterschool alhier, is benoemd mej. M. Jesoirens uit Koewacht. BAL VOOR MUZIEKVERENIGING. Het bal ten bate van de muziek vereniging „Eikels worden Bomen", hetwelk oorspronkelijk zou hebben plaatsgevonden op 11 augustus, zal nu worden gehouden op zondag 25 augustus in de zaal van mevrouw Dellaert. - HULST Fancy-fair voor pater van Waesberglie Over enige tijd keert de missionaris pater R. van Waesberghe, zoon uit het bekende priesterrijke Hulsterse gezin, terug naar zijn missie in Bukoba iAfrika). Vanzelfsprekend hebben en kelen van zijn vrienden een actie op touw gezet om de missionaris bij zijn vertrek iets mee te geven, waarmee hij in het verre land iets kan aan vangen. Geen missionaris uit het Land van Hulst is nog ooit met lege handen naar zijn missie teruggekeerd en ook deze keer zal Hulst zijn missieliefde weer tonen. Er wordt binnenkort een fancy-fair gehouden, waaraan tevens een bal avond is verbonden. Het comité hoopt natuurlijk op vele prijzen voor de Vlaamse kermis. Wie iets beschikbaar wil stellen kan dat kwijt bij de heer D. Biesbroeck op de Markt. Clinge NIEUWE DIRIGENT. De heer Alb. van den Branden is benoemd tot directeur van de fanfare „Weldoen door vermaak". Hengstdijk KERMIS. Vandaag, zondag en maandag viert Hengstdijk weer de jaarlijkse kermis. Verschillende kermisexploitanten zul len ook dit jaar weer aanwezig zijn met hun draaimolens. Voor de oude ren staan o.m. schietingen op het programma, terwijl de dansliefheb bers in verschillende gelegenheden terecht kunnen. Op kermismaandag worden volksspelen georganiseerd. Stoppeldijk THUISVIERING K.A.J. Terwijl zes leden van V.K.A.J. en K.A.J. uit de afdeling Stoppeldijk de parochie vertegenwoordigen in Ro me, wordt al Het mogelijke gedaan om dit groots Rome-gebeuren ook thuis op waardige wijze te vieren. In deze viering zijn vanzelfsprekend de kajotsters en kajotters het nauwst betrokken, maar ook de overige pa rochianen krijgen volop gelegenheid om hun medeleven te betonen. Van avond wordt om zeven uur in de pa rochiekerk een avondwake gehouden. Na afloop komen de leden van K.A.J. en V.K.A.J, samen in het vereni gingsgebouw om te luisteren naar de radio-uitzending uit Rome. Het ver enigingsgebouw staat verder de ge hele week in het texen van de Ro me-bedevaart, hetgeen o.m. tot uiting komt in de fraaie versiering van het gebouw. Zondag wordt het 40-jarig bestaan gevièrd van de K.A.J. Op een vrij diepe sloot een vrouw aan, die in halfbewusteloze toestand al tot haar middel in het modderachtige wa ter was gezakt. Met de hulp van enkele voorbijgan gers kon men de vrouw weer op het droge brengen. Het bleek te zijn de 54-jarige mevr. V. alhier, die op on verklaarbare wijze in de sloot terecht was gekomen. De dokter achtte overbrenging naar het St. Antoniusziekenhuis nodig. Eede LICHAAM VAN DUITS SOLDAAT OPGEGRAVEN Tijdens werkzaamheden in het Ruii- verkavelingsgebied te Eede werd bij het afgraven van de Graafjansdijk in de buurt van de Oosthoek, dus praktisch op de rijksgrens met Bel gië het stoffelijk overschot gevonden van een mens. De schoenen die nog gaaf gebleven waren duidden er al di rect op dat men met een gesneuveld militair te doen had. Door het ge meentebestuur van Aardenburg werd de Gravendienst van het Ministerie van Oorlog gewaarschuwd, waarvan de andere dag reeds personeel aan wezig was. Inderdaad bleken het de stoffelijke resten van een Duits mili tair te zijn. Het bovengebit was nog gaaf, ter- ijl tevens een trouwring met inscrip tie werd gevonden. Het zal dus on getwijfeld mogelijk zijn de identitei vast te stellen. Het militaire herken ningsplaatje werd niet gevonden. Het stoffelijk overschot werd over gebracht naar de grote militaire be graafplaats te IJsselsteijn in Lim burg. Over de oprichting van het vicariaat voor de strijdkrachten in Nederland vernemen we nog nader, dat door de ze maatregel alleen de kerkelijke or ganisatie in deze enige wijziging en aanvulling heeft ondergaan; niet de militaire organisatie dus. In verschillende landen werden al eerder Vicariaten met een eigen cu rie voor de strijdkrachten canoniek opgericht, v.b. in Amerika, Canada, Engeland, Frankrijk enz. In andere landen werd alleen een vicaris voor de strijdkrachten aangesteld. Dit was ook het geval in Nederland. Op 28 juni 1947 werd kardinaal de Jong benoemd tot eerste vicarius castrensis van de Nederlandse strijd krachten. Mgr. Bern. J. Alfrink werd benoemd tot vicaris-generaal van de vicarius castrensis. Door de jongste maatregel heeft Ne derland nu dus ook een eigen vica riaat gekregen. Tegelijk is mgr. Al frink vicaris voor de strijdkrachten gewórden. Het voor Nederland geplande Mili taire Vicariaat bestaat, ingaande op 2 augustus 1957, uit de vicarius cas trensis. drie hoofdaalmoezeniers resp. voor de landmacht, de luchtmacht en de zeemacht en uit andere aalmoeze niers. die eenvoudig cappellani mili- tum genoemd zullen worden. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 25 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 2.29 en 14.50 uur; te Ter- neuzen om 1.46 en 14,06 uur en te Vlis- singen om 1.16 en 13.36 uur. Maandag is het hoogwater: te Hansweert om 3.21 en 15.38 uur; te Terneuzen om 2.31 en 14.47 uur en te Vüssingen om 2.01 en 14.17 uur. (Advertentie) In de raad van Ovezande werd een verordening vastgesteld op de hef fing en invordering van een straatbelasting. De belasting werd vastgesteld op 50} van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen; tevens werd vastgesteld een verordening op de heffing en invordering van rech ten voor gebruik van een lfjkauto. Beide thans geldende verordeningen had den de Koninklijke goedkeuring tot 1 januari 1958. Besloten werd tot wij ziging van de salarisverordening van de bode-wegwerker en de lc ambte naar ter secretarie, alsmede tot toekenning van een loonbeslag en een ver hoging van de kindertoelage. Aan de heer M. Moison werd een premie toegekend wegens verbetering van zijn woning. Afgewezen werden de aanvragen van het Humanistisch thuisfront en de bond tegen het schen den van Gods Heiligen naam door het vloeken. De gemeente zal ga rant zijn voor de kosten verbonden aan de vaccinatie tegen poliomyeli tis. Aan de waterleidingmaatschappij zal een jaarl. bijdrage worden ver leend van f 544.32 voor aansluiting van de onrendabele percelen op het waterleidingnet. Deze regeling werd over het algemeen zeer toegejuicht. De vraag werd gesteld of ook bij uitbreiding van het aantal aangeslo ten percelen op voldoende water en druk kan worden gerekend. Zeer ze ker zal, aldus de voorzitter, hieraan aandacht worden geschonken. Beslo ten werd akkoord te gaan met het ontwerp-contract straatverlichting zo als dit door de N.V. PZEM was op gemaakt. Besloten werd het bedrag per leer ling ex. art. 101 der L.O.-wet 1920 vast te stellen voor de beide bijzon dere scholen op 37.50 per leerling. Als leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden her benoemd en benoemd de heren L. M. Huige, J. Oostdljk, M.J. de Jon ge. J. Vermeule en B. van der Meer, terwijl als leden van de adviescom missie woonruimte werden herbe noemd de heren W.A. Mol. A. Rijk. K.L. van Steenbergen, A.D. de Waal en L, Zuidhof, ln verband met het feit dat ver gunning werd verkregen voor de bouw van 4 woningwetwoningen en mede gezien de omstandigheid dat op de aanwezige bouwgrond nog 2 particulieren zullen bouwen werd be sloten tot aankoop over te gaan, aan gezien de gemeente thans meer over de nodige bouwgrond beschikt. Beslo ten werd aan te kopen 3200 m2 bouw grond van de heer J. de Jonge te Ovezande. Geldlening Tevens werd besloten medewer king te verlenen aan verbetering van de bluswatervoorziening in deze ge meente. aangezien dit dringend nood zakelijk moet worden geacht. Tevens werd besloten een geldle ning aan te gaan ten bedrage van 40.000. - aangezien de mogelijkheid bestaat dat de gemeente voor het aangaan van deze geldlening in aan merking kan komen. Overgegaan werd tot de behande ling van de begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1958. De begroting sluit wat de gewone dienst betreft in in komsten cn uitgaaf met een bedrag van 211319,71, waaronder een post onvoorzien van 5680.81 en wat de kapitaaldienst betreft in ontvangst met 302843.82 en in uitgaaf met 372853.69, alzo nadelig slot op de kapitaaldienst van 70009.87. Rondvraag Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op het torenuurwerk, waar na de voorzitter mededeelde dat reeds een maand geleden aan de be treffende fabriek opdracht tot her stel was gegeven, doch dat men nog geen gelegenheid had kunnen vin den naar Ovezande te komen. Te vens werd de aandacht gevestigd op de parkeerruimte op het Kerkplein en het beschadigen van straten door werken uitgevoerd door nutsbedrij ven. Door de voorzitter werd hier omtrent medegedeeld, dat aan het parkeren aandacht zal worden ge schonken, zodat geen gevaar voor het overige verkeer ontstaat en wat de beschadiging aan de straten be treft werd medegedeeld, dat voor het herstel door de gemeente bij het be trokken nutsbedrijf kan worden ge declareerd. Door de heer Remijn werd voorgesteld de gemeente ga rant te doen zijn voor een bepaald bedrag voor het eventueel houden van een wielerwedstrijd ter gelegenheid van de in deze gemeente te houden gemeenschaps-actie De raad stond niet onwillig tegenover dit voorstel. K.A.J. wordt om zeven uur de H Mis opgedragen. Na de middag staat i het verenigingsgebouw open voor ge zellig samenzijn met sport, spel, mu ziek en ontspanning. Via de televisie kan hier iedereen getuige zijn van het Romespel. Het programma voor volgende week vermeldt verder op dinsdagavond een avondmis voor de K.A.J. en V.K.A.J. van de kring Stop peldijk. Daarna volgt een bijeenkomst in het verenigingsgebouw, waarop o.m, zal worden gesproken door de gewestleider en een Belgisch aalmoe zenier. De kringaalmoezenier zal lichtbeelden vertonen over Rome en Italië. Woensdagavond worden deze lichtbeelden opnieuw vertoond en de ze avond is iedereen van harte wel kom. Vrijdag worden de afge vaardigden naar Rome weer thuis verwacht en zaterdag volgt de offici ële ontvangst, met vraaggesprek door de aalmoezenier. TANKAUTO GEKANTELD. Bij het uitwijken voor een luxe auto op de smalle Sasdijk kwam een tankauto naast de weg terecht en kantelde de sloot in. De inhoud van de tank, ongeveer 15 ton benzine, moest worden overgetankt in een andere tankauto. Eerst na dit tijdro vend karweitje, kon met het optake len van de verongelukte auto worden begonnen. De tankauto bleek overi gens zeer weinig beschadigd te zijn. Hontenisse KERMIS TE NOORDSTRAAT Op 24, 25 en 26 augustus a.s. zal er weer een kermis gehouden worden. Zaterdag a.s. zal de harmonie „St. Cecilia" met een concert deze fees telijk openen. Het kermiscomité heeft dit jaar be slag kunnen leggen op een molentje, en daarbij zal Ome Jaap met zfin Baleo Rodot en schiettent ook weer van de partij zijn. Voor de dansliefhebbers is gezorgd in de grote zaal van de heer Th. van Laere. waar het in België zo popu lair geworden „Williams Showorkest" voor de muzikale omlijsting zorg zal dragen. Dat ook de dorstigen in dit plaatsje terecht kunnen, is wel te begrijpen, want ook hier is voor gezorgd. Verder zal er op kermismaandag door het steeds weer actief zijnde comité volksspelen gehouden worden welke om 13.00 uur aanvangen voor de jeugd, terwijl later op de dag ook de groten hun beurt krijgen. Zo zal er in dit kleine plaatsje als het weer meewerkt een plezierige kermis plaats vinden OOSTBURG TENTOONSTELLING TROK VEEL VREEMDE BEZOEKERS De tentoonstelling van oude tegel tableaus die alhier, door de plaat selijke gemeenschap Oostburg in de hal van de watertoren werd gehou den is bezocht dom 1137 personen. De meeste bezoekers waren afkom stig van buiten de gemeente. Het waren vooral Belgische toeris ten en vakantiegangers van de west-Zeeuwsch-Vlaamse kust die de expositie bezochten. OOSTBURG Toen een van de leden van het per soneel van de waterleidingmaatschap pij bemerkte, dat de pomp. die de waterstand in voor de watertoren ge legen vijver regelt, niet werkte, ging, hij kijken wat er aan de hand was. Tot zijn grote verbazing trof hij in Vrijdagmorgen had een aanvaring plaats tussen" het uitvarende Belgi- I sche motorschip Mathilde en het bin nenkomende Nederlandse motorschip Willem Adrie. Het voorschip .van Mn op k. a i im laatstgenoemd schip werd ongeveer d"e internationale dander wereYd- utrecJt w°r$ aangewezen als zetel twee meter opengereten, waardoor S-ez? i van het militair vicariaat en zijn het water snel naar binnen stroom de. Het schip werd door de bergings boot Zeearend van de firma De Graaf en Mulder de vluchthaven van Hansweert binnengesleept, waarna het voorschip door een drijvende bok werd gelicht, zodat men het gat kon dichten. AXEL Het Centrum: De duvelstoe jager. DE KLINGE Kinema van Dijk: Ach ter de tralies, GOES Grand: Dansmeesters. GRAAUW De Friezen: Palingschieting staande wip. HULST Bioscoopgebouw: Tarzan en de ivoordieven. HENGSTDIJK P. v. Dijk Kermisschie- ting en dansen. J. Collet: Gaaibolling. IJZENDIJKE Hofzicht: De gevangene van de woestijn. MIDDELBURG Electro: Piloot Quart in Afrika. Schouwburg: Storm over de Nijl. OOSTBURG Lede1: Het rijstmeisje. SAS VAN GENT Olympia: Artiste and models. TERNEUZEN Luxor: Artists and models Concertgebouw: De vergeten patrouille VLISSINGEN Alhambra: De jonge keizerin. Luxor: Schaduwen over de sneeuw. ZUIDDORPE 3 uur: Schieting. AXEL Het Centrum: Het huis der ge heimen: De duvelstoejager. DE KLINGE Kinenm v. Dijk: Achter de tralies. Zaal P. Metz 6 uur: Dansen GOES Grand: Dansmeesters. GRAAUW-PAAL J. Verras 3 uur: Kermissdhieting en dansen. HEIKANT Zaal de Bruyn: Dansen. HENGSTDIJK P. v. Dijk 3 u Kermis schieting en dansen. J. Collet 4 uur: Gaaibolling. HULST Bioscoopgebouw: Artiesten en modellen: Tarzan en de ivoordieven. J. v. Helsland 3 uur: Schieting. IJZENDIJKE Hofzicht: De gevangene van de woestijn. ST. JANSTEEN Rosa Everaardt Wilhelminaschieting. KAPELLEBftUG C. de Kindt 3 uur: Schieting. KEMZEKE-PAAL Dolf de Bacaer 3 uur: Schieting. KOEWACHT - Schieting. MIDDELBURG Electro: Piloot Quast in Afrika. NOORD STRAAT Zaal van Laere: OOSTBURG Ledel: Het rijstmeisje; SAS^VAN GENT Otympia: Duivela te paard. Artists and models. TERNEUZEN Concertgebouw: De ver geten patrouille. Luxor: De vergeten patrouille: Artiesten en modellen. VLISSINGEN Alhambra: De Jonge keizerin. Luxor: Schaduwen over de sneeuw. WESTDORPE Zaal Dellaert: Dansen ZUIDDORPE Schieting. AXEL Het Centrum: Het huis der ge heimen. DE KLINGE Kinema v. Dijk: Achter de tralies. GOES Grand: Dansmeesters. GRAAUW-PAAL J. Verras 4 uur: Kermissdhieting en dansen. HEIKANT Zaal de Bruyn: Dansen. HENGSTDIJK P. v. Dijk 4 u.: Beker- schieting en dansen. J. Collet 4 uur: Gaaibolling. HULST Bioscoopgebouw: Artiesten en modellen. ST. JANSTEEN Rosa Everaard: Wilhelminaschieting. OOSTBURG Lede1: Het njstmeiaje. MIDDELBURG Electro: Piloot Quast in Afrika. Schouwburg: Storm over de Nijl. TERNEUZEN Luxor: Artists and models sas van gent Olympia: Artists and models. VLISSINGEN Alhambra: De jonge keizerin. Luxor: Schaduwen over de sneeuw. zijn heefti het cama D° pro-j risch| jet- tekerl in dij dat tieke I kunnl partiif organ Del ly, zi| verle heidsl ken, Nassej andeij aanziq voor ken De kan een wordtl jet-Ril van hl nesteil Iran, genot! dan ii het dl ten nl buren| NAV<1 dan o a. el deilanl rijzen, I Karl derdaf het VI gentig tel R.-K: zorg het Doq dinale twintil doo I 33) Vijf nu bill gebed maal en zijl Droon zonken dan, 1 im schienl wissel! zwaarl en dal tenheiJ alle tl smart,I smart, I kwam.l Zes licht el z'g. Hl feroep| "e dei| Versch| •.MeT „Wat Zou ver, h| stem cl eindeül

de Stem | 1957 | | pagina 2